محتشمی با کارنامه ای سراسر مجاهدت و استقامت

محتشمی با کارنامه ای سراسر مجاهدت و استقامت

حضرت حجت الاسلام والسلمین سیدعلی اکبر محتشمی یکی از تربیت یافتگان و یاران مخلص و صادق و ثابت قدمی بود که بیش از نیم قرن از عمر سراسر مجاهدت و هجرت خود را برای تحقق ارزش های قرآن و عترت و در مسیر تحقق اهداف و آرمان های مراد و امام خود امام خمینی طی کرد و به حق تجسم ایمان و صداقت و صلابت در راه اهداف الهی گردید. غم فقدان او برای همه ارادتمندان شخصیت و اهداف امام خمینی بسی سنگین و گران آمد.

پنجشنبه, خرداد 20, 1400 12:40
دیدار با محتشم امام

دیدار با محتشم امام

یار دیرین و همدم ایام غربت امام، حجه الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر محتشمی پور براثر بیماری کرونا به دیار باقی شتافت و روحش به ابدیت پیوست.آن مرحوم اصالتا کاشانی بوده و اجدادش از اهالی محله منتسب به مرثیه سرای بزرگ و مشهور ایرانی جناب محتشم کاشانی هستند.

سه شنبه, خرداد 18, 1400 15:51
صادق آل محمد(ع)

صادق آل محمد(ع)

امام صادق که به صادق آل محمد(ع) شهرت یافته است، و نزد بزرگان سایر مذاهب اسلامی به علم و فضیلت و پارسایی بی همتا بود. امام خمینی در سال 1366 در دیدار با مسئولان بلند پایه کشور درباره امام صادق(ع) میفرماید: معرف حضرت صادق ـ سلام الله علیه ـ بعد از اینکه خود پیغمبر معرف‏‎ ‎‏است، خود وجودش معرف است. این فقهی است که با زبان ایشان بسط پیدا کرده است‏‎ ‎‏که برای احتیاج بشر از اول تا آخر، هر مسئله ای پیش بیاید، مسائل مستحدثه، مسائلی که‏‎ ‎‏بعدها خواهد پیش آمد، که حالا ما نمی دانیم، این فقه از عهدۀ جوابش بر می آید و هیچ‏‎ ‎‏احتیاج ندارد به این که یک تأویل و تفسیر باطلی بکنیم.

شنبه, خرداد 15, 1400 21:13
حفظ محیط زیست از دیدگاه امام خمینی

حفظ محیط زیست از دیدگاه امام خمینی

۱۵ خرداد مصادف است با روز جهانی محیط زیست. محیط زیست دربرگیرندۀ مجموعۀ خاک، آب، هوا، درختان، حیوانات و… است که شوربختانه در سرتاسر جهان، قربانی زیاده خواهی انسان ها شده است. بسیاری از حامیان محیط زیست براین باورند که محیط زیست در وضعیت قرمز و خطرناک قرار گرفته و اگر به موقع به داد آن نرسیم اولین قربانیان این تخریب خود انسان ها خواهند بود. ازجمله کسانی که در این بین می توانند به داد آن رسیده و نقش نجات بخشی نسبت به محیط زیست ایفا نمایند، مراجع و رهبران و عالمان دینی و مذهبی هستند که می توانند با توصیه ها و نظرات و اجتهاد فقهی بر حفظ همه جانبۀ محیط زیست تأکید کرده و مانع تخریب روزافزون آن شوند. امام خمینی یکی از مراجع دینی بود که با نوآوری هایش در فقه، توجه به اقتضائات روز و در نظر گرفتن زمان و مکان در اجتهاد؛ توانست نسبت به حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن نقش سازنده ای ایفا کند. حال ببینیم دیدگاه ایشان در این زمینه چیست؟

شنبه, خرداد 15, 1400 10:56
شیخ محمود شلتوت و قیام 15 خرداد

شیخ محمود شلتوت و قیام 15 خرداد

تاریخ معاصر ایران اتفاقات مهم و نقاط عطف چندی را پشت سر نهاده است؛ از جمله جنبش تنباکو، انقلاب مشروطه، نهضت ملی شدن نفت، قیام 15 خرداد. انقلاب اسلامی 1357 را که از مهم ترین و حساس ترین این نقاط عطف است می توان برآیندی از این تحولات برشمرد. قیام 15 خرداد 1342 آخرین زنجیره این تحول، قبل از وقوع انقلاب اسلامی است . امام خمینی بارها از قیام 15 خرداد، به عنوان منشأ، مبدأ و نقطه آغازین انقلاب اسلامی یاد کرده و بر شناخت آن تأکید کردند.

جمعه, خرداد 14, 1400 16:3
إعلان مرجعیت و أعلمیت امام خمینی

إعلان مرجعیت و أعلمیت امام خمینی

امام خمینی دارای شخصیت ذوابعاد و جامع الاطرافی بوده که در علوم گوناگون اسلامی و نیز در عرصه های علمی، از تهذیب نفس و خودسازی تا مبارزه و مجاهده اجتماعی- سیاسی در مراتب عالی قرار داشت. عارف حکیمی که همه شرایط و ویژگی های فقاهت و مرجعیت را دارا بود و پس از رحلت مرجع پرآوازه آیت الله بروجردی از سوی بعضی از فضلای برجسته حوزه علمیه قم به عنوان یکی از مراجع تقلید به شیعیان معرفی گردید و در ادامه، پس از رحلت آیت الله حکیم أعلمیت ایشان اعلام گردید.

پنجشنبه, خرداد 13, 1400 1:39
نشست علمی جایگاه رأی مردم از دیدگاه حضرت امام و اخلاق انتخاباتی(بایدها و نبایدهای انتخاباتی از دیدگاه امام خمینی(س)

نشست علمی جایگاه رأی مردم از دیدگاه حضرت امام و اخلاق انتخاباتی(بایدها و نبایدهای انتخاباتی از ...

به مناسبت سی و دومین سالگرد رحلت امام خمینی(س)، از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، نشست علمی «جایگاه رأی مردم از دیدگاه حضرت امام» و «اخلاق انتخاباتی: بایدها و نبایدهای انتخابات از دیدگاه امام خمینی(س)» برگزار شد.

یکشنبه, خرداد 09, 1400 13:47
امام و رعایت اخلاق در انتخابات

امام و رعایت اخلاق در انتخابات

امام خمینی رعایت اخلاق و نکات اخلاقی از سوی کاندیداهای انتخاباتی در زمان تبلیغ و زمانی که به پیروزی رسیده و مسئولیتی را برعهده می گیرند در طول دوران رهبری خود پس از پیروزی انقلاب، سفارش های زیادی کرده اند هم به صورت پیام و هم در سخنرانی های خود که بسیار آموزنده و تامل برانگیز است.

شنبه, خرداد 08, 1400 0:10
نشست علمی «اخلاق انتخاباتی: بایدها و نبایدهای انتخابات از دیدگاه امام خمینی(س)»

نشست علمی «اخلاق انتخاباتی: بایدها و نبایدهای انتخابات از دیدگاه امام خمینی(س)»

به مناسبت سی و دومین سالگرد رحلت امام خمینی(س)، از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم، نشست علمی «اخلاق انتخاباتی: بایدها و نبایدهای انتخابات از دیدگاه امام خمینی(س)» برگزار می شود.

چهارشنبه, خرداد 05, 1400 10:8
پیام امام خمینی بعد از ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی

پیام امام خمینی بعد از ترور آیت الله هاشمی رفسنجانی

در راستای توطئه های پیچیده علیه نظام نوپای اسلامی و به منظور حذف نیروهای صاحب فکر و تأثیرگذار در انقلاب، در روز پنجم خرداد 1358، افرادی از گروه تروریستی فرقان بعد از ترور شهید مطهری به سراغ آیت الله هاشمی رفسنجانی می روند و با فریب پاسداران وارد منزل ایشان شده و به ترور ایشان مبادرت می ورزند که با هوشیاری همسرشان به این کار موفق نمی شوند ولی ایشان زخمی شده و به بیمارستان منتقل می شود. به همین مناسبت حضرت امام خمینی (س) پبامی صادر کردند:

سه شنبه, خرداد 04, 1400 18:56
اخلاق سیاسی امام خمینی(س)  تأسی به سیره نبوی و علوی

اخلاق سیاسی امام خمینی(س) تأسی به سیره نبوی و علوی

«اخلاق» در فرهنگ اسلامی در کنار اعتقادات و احکام اضلاع اسلام جامع و کامل را تشکیل می دهد و از جایگاه ممتاز و کلیدی برخوردار است. آموزه ها و توصیه های اخلاقی قرآن و سنت در سیره و عمل نبی خاتم(ص) و عترت طاهره(ع) مجسم می باشد. امام خمینی که عالمی ربانی و فقیهی اخلاقی و استاد اخلاق حوزه علمیه بوده؛ با قرار گرفتن در جایگاه رهبری نظام جمهوری اسلامی، برای پرهیز از خطرات قدرت و دنیای سیاست، مراقبت افزون از قبل بر رفتار خود داشت و همه مسئولان و مدیران نظام اسلامی را از خطرات قدرت پرهیز می داد و به اخلاق اسلامی دعوت می کرد.

دوشنبه, خرداد 03, 1400 19:50
آیا جملۀ «خرمشهر را خدا آزاد کرد» از امام خمینی است؟

آیا جملۀ «خرمشهر را خدا آزاد کرد» از امام خمینی است؟

سوم خرداد سال روز آزادسازی شهر خرمشهر از اشغال نظامیان رژیم حزب بعث عراق به رهبری صدام حسین است. 39 سال گذشت. در این مدت آنچه بیشتر از همه به یادها مانده، گزارۀ شناخته شده و منسوب به امام خمینی، «خرمشهر را خدا آزاد کرد!» است. در حالی که اگر آثار ایشان را پیگیری و بررسی کنیم، این جمله یافت نمی شود؛ اما اگر تیتر برخی روزنامه های آن روزها را تورق کنیم، این جمله را خواهیم دید! پس جریان چیست

یکشنبه, خرداد 02, 1400 17:39
نشست علمی

نشست علمی

به مناسبت سی و دومین سالگرد رحلت حضرت امام(س) از سوی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم *نشست علمی جایگاه رای مردم از دیدگاه امام خمینی* برگزار می شود. در این نشست اهمیت رای مردم توسط اساتید ارجمند مورد بررسی قرار خواهد گرفت .

یکشنبه, خرداد 02, 1400 11:45
صدرالمتألهین در اندیشه و آثار امام خمینی

صدرالمتألهین در اندیشه و آثار امام خمینی

فلسفه اسلامی در روند تکاملی خود به مرحله سوم؛ یعنی حکمت متعالیه با حکمت صدرائی رسید. صدرالمتألهین با پی افکندن مبانی و مؤلفه های پدید آورنده حکمت متعالیه، چنان بنایی از اندیشه و تفکر فلسفی را به دنیای فکر و فلسفه عرضه کرد که طی چند قرن اخیر همه متفکران و فلسفه پژوهان را متوجه خود کرده است. امام خمینی(س) در جایگاه فیلسوف و فقیه بزرگ عصر خود، پس از فراگرفتن حکمت متعالیه بیش از دو دهه در حوزه علمیه قم مدرس برجسته فلسفه صدرائی بوده و در کتاب های متعدد خود از صدرالمتألهین به عظمت و بزرگی یاد کرده است.

شنبه, خرداد 01, 1400 9:51
معرفی کتاب(8) شرح حدیث جنود عقل و جهل

معرفی کتاب(8) شرح حدیث جنود عقل و جهل

کتاب «شرح حدیث جنود عقل و جهل» یکی از مهم ترین کتاب های اخلاقی-عرفانی امام خمینی است. ایشان در این کتاب دیدگاه اختصاصی خود در باره کتاب و استاد اخلاق را بیان کرده و با شرح و تبیین دو فطرت اصلی و تبعی که وجود انسان بر آن سرشته شده؛ بر اساس حدیث امام صادق(علیه السلام) تعدادی از فضائل و رذائل اخلاقی را که به عنوان جنود عقل و جهل نامیده شده اند، به تفسیر نشسته است.

چهارشنبه, اردیبهشت 29, 1400 9:8
امام خمینی حامی حقوق زنان

امام خمینی حامی حقوق زنان

کمترین شناخت از شخصیت امام خمینی این مطلب را آشکار می سازد که ایشان بر اساس آموزه های اسلام و متخذ از قرآن و حدیث مدافع و حامی حقوق زنان بوده و به شخصیت زنان از منظر قرآن و سنت می نگریسته و از همین جا بود که زنان با ایمان و آگاه ایران در دوران مبارزات و نیز پس از پیروزی از پیروزی انقلاب اسلامی نقش تأثیر گذار و بزرگی داشته اند.چنانکه حمایت و دفاع از محرومان و مستضعفان نیز در اندیشه و کارنامه حضرت امام بی نیاز از توضیح می باشد. در یادداشت پیش رو، با استناد به اظهارات و مواضع ایشان در دو دوره مبارزات و پس از پیروزی به این دو مطلب پرداخته شده است.

سه شنبه, اردیبهشت 28, 1400 8:59
موطن شرعی امام

موطن شرعی امام

بیست و هفتم اردیبهشت سالروز ورود حضرت امام به جماران است ولی ایشان همواره قم را به عنوان وطن شرعی خود انتخاب کرده و خود را قمی می خواندند و سکونت طولانی مدت در شهرهایی نظیر نجف و تهران باعث دل کندن ایشان از قم نمی شود و تنها زمانی حاضر می شوند از قم دل بکنند که دیگر امکان بازگشت به این شهر از ایشان سلب می شود.

یکشنبه, اردیبهشت 26, 1400 21:0
نقش مطالبه گری مردم در تحقق حکم رانی خوب از دیدگاه امام خمینی

نقش مطالبه گری مردم در تحقق حکم رانی خوب از دیدگاه امام خمینی

خواستۀ این یادداشت، رونق بازخواست مردم از حاکمان است. این که شکوفائی فرهنگ مطالبه گری در جامعه چه نقشی در حکم رانی خوب خواهد داشت، و دیدگاه امام خمینی به عنوان بنیانگذار نظام جمهوری اسلامی در این باره چیست؟ بررسی سیرۀ نظری و عملی امام خمینی نشان می دهد از دیدگاه ایشان مطالبه گری از حکمرانان حق مردم و برآیند آن سلامت و پیشرفت و حفظ نظام است. چراکه موجب پاسخگو بودن حاکمان شده و پاسخگو بودن، حکمرانی مطلوب را در پی خواهد داشت.

جمعه, اردیبهشت 24, 1400 7:32
عید فطر، پاداش روزه داران

عید فطر، پاداش روزه داران

از مهمترین اعیاد مسلمانان عید فطر است و در منابع دینی عید فطر پاداش روزه داران معرفی شده است. آنگاه که روز اول شوال فرا می رسد، منادی ندا می دهد: ای مؤمنان در این صبحگاهان بشتابید برای جوائزتان (پاداش روزه داران) امام خمینی در این باره میفرماید: من بعید نمیدانم که بعد ماه مبارک که مسلمین به ضیافت الله دعوت شده اند و دوره ضیافت را گذراندند، عید برای همین مسئله باشد، برای ضیافت الله باشد.

چهارشنبه, اردیبهشت 22, 1400 22:16
 جایگاه ثقه الاسلام کلینی در آثار امام خمینی

جایگاه ثقه الاسلام کلینی در آثار امام خمینی

امام خمینی فیلسوف عارفی است که به قرآن و حدیث توجه بسیار زیادی دارد و با اهتمام و خبرویت فوق العاده ای که داشته، به شرح و تبیین ادعیه مأثوره و احادیث معصومین(علیهم السلام) موفق شده است. در این بین کتاب حدیثی «کافی» و مؤلف گرانقدر آن«ثقه الاسلام کلینی» در نگاه حضرت امام از جایگاه و ارزش ویژه ای برخوردار می باشند. این یادداشت در روز بزرگداشت محدث بزرگ کلینی(ره) تقدیم گردیده است.

شنبه, اردیبهشت 18, 1400 19:55
نگاه انسانی ـ اسلامی امام خمینی به مسئله فلسطین

نگاه انسانی ـ اسلامی امام خمینی به مسئله فلسطین

امام خمینی(س) از همان آغاز مبارزات خود در دهه چهل، در مواضع خود مسئله فلسطین را نیز مطرح کرد و مواضع ایشان در این مسئله، همواره صریح و روشن بوده است، ایشان تا زمانی که در ایران حضور داشت و همچنین در سال­های طولانی تبعید، از این مسئله مهم اسلامی غافل نبوده و «آنچه گفتنی بود» را گفته است (صحیفه امام، ج 3، ص 256). چنانکه در سال 1343 در این باره می فرماید:

پنجشنبه, اردیبهشت 16, 1400 14:26
وزیری یزدی و امام خمینی

وزیری یزدی و امام خمینی

تاریخی ترین سند مبارزاتی حضرت امام مکتوبی است که ایشان آن را در دفتر یادداشت مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج سید علی محمد وزیری یزدی نوشته اند. این یادداشت در تاریخ پانزدهم اردیبهشت ماه 1323 نوشته شده است و پس از سی سال به همت برخی از یاران امام منتشر گردید.

چهارشنبه, اردیبهشت 15, 1400 1:31
امام علی(ع) الگوی انسان کامل

امام علی(ع) الگوی انسان کامل

بنابر مشهور حضرت علی (ع) در سیزده رجب سال 30 عام الفیل در خانه کعبه به دنیا آمد و در دامان پر مهر پیامبر(ص) پرورش یافت. درباره شخصیت و جایگاه امیرمومنان امام خمینی سخن بلند و درخور توجهی بیان داشته است: «من می گویم اگر چنانچه پیغمبر اسلام غیر از این یک موجود تربیت نکرده بود کافی بود برایش چنانچه پیغمبر اسلام مبعوث شده بود برای اینکه یک همچون موجودی را تحویل جامعه بدهد این کافی بود.

سه شنبه, اردیبهشت 14, 1400 2:0
امام خمینی(س) و شب قدر

امام خمینی(س) و شب قدر

شب قدر شبی است که تعیین کننده مقدرات یکساله انسانهاست و از موهبت هایی است که بر امت پیامبر گرامی اسلام (ص) بخشیده شده است و برای بهره وری بهتر از شب های قدر حضرت امام فرمودند: «نفوس را از روز اول ماه مبارک رمضان به روزه، به ‏مجاهده، به ادعیه مهیا می‏کند تا برسند به آن سفره ‏ای که از آن باید استفاده کنند و آن «لیلة القدر» است که قرآن در آن نازل شده‏‎ ‎‏است».

دوشنبه, اردیبهشت 13, 1400 5:5
جهان آفرینش نماد کار و کارگر

جهان آفرینش نماد کار و کارگر

شاید بتوان ادعا کرد تعابیر بسیار بلندی که حضرت امام در پیامها و سخنان خود درباره کار و کارگران به کار برده است، درباره کمتر قشری چنین سخن گفته اند.

جمعه, اردیبهشت 10, 1400 19:33
صفحه 10 از 23 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)