دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با استاندار قم

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با استاندار قم

حجت الاسلام و المسلمین کمساری گزارشی از فعالیتهای علمی و پژوهشی و آموزشی و فرهنگی موسسه ارائه داد و خواستار همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان جهت ترویج و نشر اندیشه های امام شد.

چهارشنبه, اردیبهشت 28, 1401 19:49
معرفی کتاب (14)  مناهج الوصول إلی علم الاصول

معرفی کتاب (14) مناهج الوصول إلی علم الاصول

«مناهج الوصول الی علم الاصول» نام دو جلد از شش جلد اثر اصولی امام خمینی در دانش اصول فقه می باشد و تمامی مباحث الفاظ را در بردارد. حضرت امام در این اثر درباره تعدادی از مسائل فلسفی که اصولیون متأخر متأثر از آخوند خراسانی مطرح می کنند، به تبیین و تحلیل پرداخته و ضمن ارائه تحقیقات خود، مزال اقلام را به پژوهشگران نشان دادند. نظریه بدیع «خطابات قانونیه» امام خمینی در این اثر ارائه شده است.

یکشنبه, اردیبهشت 25, 1401 14:15
جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی، و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است. به همین مناسبت نگاه کوتاهی خواهیم داشت به نگرش امام خمینی به فرهنگ و ادبیات فارسی. در این یادداشت ضمن پرداختن به ادبیات نثری امام خمینی، به ویژگی های فرهنگ و ادب فارسی ایشان نیز اشاره خواهم کرد.

شنبه, اردیبهشت 24, 1401 19:49
«قیام برای خدا»  بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

«قیام برای خدا» بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

اسناد تاریخی از امام خمینی، و دربارۀ ایشان نیز بسیار است که شماری منتشر شده، و برخی هنوز نه. یکی از این اسناد مهم، یادداشتی است که در 15 اردیبهشت سال 1323 نوشته اند و از قدیم ترین اسناد؛ و با «نگاه سیاسی»، نخستین سند سیاسی و مبارزاتیِ ایشان است. یادداشتی که در آن، تنها راه اصلاح جهان را قیام برای خدا می داند.

چهارشنبه, اردیبهشت 14, 1401 23:11
مطهری امام

مطهری امام

سه عنصر والدین - ژنتیک، معلمان و مربیان و محیط که سازنده شخصیت آدمی هستند، برای استاد مطهری به بهترین نحو مهیا گردید و او از پدر و مادری مؤمن و وارسته برخوردار بود و به رغم نامناسب بودن محیط عمومی کشور، محیط خانه وخانواده برای مرتضای جویای حقیقت مطلوب و سازنده بود تا اینکه «هجرت» سازنده او به قم رقم خورد و او به مدت پانزده سال مراحل تحصیل و تهذیب را سپری کرد و از برترین و بهترین الهی مردان در طبقه اساتید کسب فیض کرد. وی گرچه از بزرگانی چون آیت الله حجت و آیت الله محقق داماد هم استفاده علمی کرده است ؛ ولی اثر گذاران اصلی بر شخصیت علمی و معنوی استاد شهید مطهری حضرات آیات: بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و میرزا علی آقا شیرازی بوده اند.

دوشنبه, اردیبهشت 12, 1401 1:7
روز قدس از منظر امام خمینی(س)

روز قدس از منظر امام خمینی(س)

امام راحل، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم تر و استوارتر کرد.

جمعه, اردیبهشت 09, 1401 2:8
عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

امام خمینی (س) به قرآن نازل شده در شب قدر توجه فراوانی دارد و هم در ساحت اندیشه از فقه تا اجتماع و سیاست تا حکمت و عرفان میهمان سفره معرفت و هدایت آن است و هم در عمل اهل تلاوت مستمر قرآن بوده و مشخصاً در کتاب پر ارزش «آداب الصلوة» مباحث و مطالب قرآنی بسیار فراوان و ارزشمندی دارد؛

یکشنبه, اردیبهشت 04, 1401 11:40
مرجع شهید و مجاهد غریب

مرجع شهید و مجاهد غریب

مرحوم آیت الله صدر را به جرم اینکه از ظلم آنها شکایت‏‎ ‎‏داشت و می خواست حکومت اسلام برقرار باشد، شهید کردند و خواهر مکرمۀ مظلومۀ‏‎ ‎‏ایشان را هم شهید کردند... من از خدای تبارک و تعالی خواستارم که ملتهای مسلم را بیدار کند.

پنجشنبه, اردیبهشت 01, 1401 19:42
معراج نبی مکرم (ص)

معراج نبی مکرم (ص)

سفر معراجی پیامبر خدا (ص)، سفری روحانی و معنوی بوده، که نشانگر مقام و کمالات بلند آن حضرت است و چنانکه سزاوار است او که خاتم انبیاء علیهم السلام می باشد، از انوار غیبیه الهی چنان برخوردار است که حتی جبرئیل امین نمی تواند به آن نزدیک شود و تا حدی پیش می رود و لکن به آنجا می رسد که دیگر اجازه ورود ندارد و پیامبر خدا به تنهایی به سیر خود ادامه می دهد.

دوشنبه, فروردين 29, 1401 18:17
تحزّب و تشکل از نظر امام خمینی(س)

تحزّب و تشکل از نظر امام خمینی(س)

بررسی و پیگیری اظهارات و نظرات و سیره و عملکرد حضرت امام این نتیجه را میدهد که در نظر ایشان حساب تحزب از احزابی که در تاریخ معاصر ایران ایفای نقش کردند، جدا میباشد و ایشان گرچه منتقد کارنامه احزاب غرب زده و شرق زده بودند، که یا به مثابه عامل قدرتهای سلطه گر عمل کرده و یا با خود باختگی خواهان شباهت به غرب و شرق، بوده اند؛ ولی اصل تحزب را قبول داشته اند.

چهارشنبه, فروردين 24, 1401 23:36
دیدار مسئول مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

دیدار مسئول مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

آیت الله فاضل لنکرانی: باید بدانیم بقای حوزه علمیه از امام است/ امام یک شخصیت کم نظیر و در خیلی از ابعاد و مباحث علمی بی نظیر بود/ چنین شخصیتی باید به مراکز علمی نسل امروز و آینده معرفی شود.

چهارشنبه, فروردين 24, 1401 1:7
خدیجه کبری (س)، کنیز پیامبر خدا (ص)

خدیجه کبری (س)، کنیز پیامبر خدا (ص)

در منابع اسلامی از حضرت خدیجه با القابی همچون: طاهره، زکیه، مرضیه، صدیقه، خیرالنساء، و با کنیه ام المؤمنین یاد کرده اند. وی مایه آرامش پیامبر بود، از این رو پیامبر پس از درگذشت حضرت خدیجه، همواره به یاد او بود و او را بی نظیر میدانست و به ایمان او در زمان کفر مردم و تصدیق او در هنگامه تکذیب مردم و شریک مال خویش قرار دادن، آنگاه که همه آن حضرت را محروم ساختند و صاحب فرزند شدن از او، در حالی که از زنان دیگر فرزندی نداشته، یاد می کرد.

دوشنبه, فروردين 22, 1401 18:15
سیرۀ نظری و عملی امام خمینی  نسبت به ترور و تروریسم؛

سیرۀ نظری و عملی امام خمینی نسبت به ترور و تروریسم؛

با نگاهی اجمالی به نظرات و بیانات امام خمینی در آثار ایشان، درمی یابیم که هیچ نشانه ای از اجازه، توصیه و تأیید نسبت به ترور و رفتارهای مسلحانه نیست. چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران رژیم پهلوی، و چه پس از پیروزی و دوران اوج فعالیت دشمنان و مخالفان در ترور سران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی!

شنبه, فروردين 20, 1401 0:35
امام و آستان قدس رضوی

امام و آستان قدس رضوی

حضرت امام همواره به زیارت حرم ائمه و معصومین عنایت ویژه ای داشته و زیارت هر شب ایشان در ایام تبعید در نجف و حضور در کربلا و زیارت حرم حضرت سیدالشهدا(ع) در ایام زیارتی آن حضرت و ...همگی گویای عشق و ارادت آن پیرمرد فرزانه و امام عاشقان به زیارت مشاهد مشرفه هست.

یکشنبه, فروردين 14, 1401 13:0
امام و مبانی جمهوری اسلامی

امام و مبانی جمهوری اسلامی

امام خمینی جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از روش پیامبر اسلام و امام علی میداند و می فرماید: حکومت جمهوری اسلامی مورد نظر ما از رویه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه السلام الهام خواهد گرفت و متکی به آرای عمومی ملت خواهد بود.

پنجشنبه, فروردين 11, 1401 12:54
اصول اندیشه امام خمینی؛  تکیه بر وحدت ملی

اصول اندیشه امام خمینی؛ تکیه بر وحدت ملی

وحدت و انسجام از مسائل مهم و مؤکد دین اسلام است که در قرآن و روایات ائمه معصومین(ع) به آن سفارش شده، و به همان سان از تفرقه و اختلاف نهی شده است. بر همین اساس امام خمینی نیز به این مسئله توجه ویژه داشت. بر وحدت ملی در داخل کشور بسیار سفارش می کرد؛ تاآنجاکه به راحتی می توان وحدت ملی را از اصول اندیشه ایشان دانست.

سه شنبه, فروردين 09, 1401 8:50
اسنادِ اصالت دو نامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی

اسنادِ اصالت دو نامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی

در ارتباط با ابراز تردیدی که نسبت به نامه مورخ 68/1/8 حضرت امام خمینی (خطاب به آیت الله منتظری) اخیرا در برخی رسانه ها انتشار یافته است؛ موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی - به عنوان نهادی که بر اساس حکم حضرت امام و به موجب نص قانون نحوه حفظ یاد و آثار امام خمینی (مصوب سال 1368) مسئولیت اظهار نظر کارشناسی در باره آثار امام را عهده دار می باشد - در چندین نوبت و به تفصیل اصالت و قطعیت انتساب هر دو نامه به حضرت امام را اعلام نموده است؛ به منظور تنویر بیشتر افکار عمومی، چهار سند قاطع، که بیانگر شهادت صریح حاضران در جلسه شامگاه 6 فروردین سال 68 (شب هفتم فروردین) در حضور حضرت امام خمینی و مرحوم یادگار حضرت امام می باشد را منتشر می نماییم.

شنبه, فروردين 06, 1401 23:56
نخستین پیام نوروزی امام خمینی(س)

نخستین پیام نوروزی امام خمینی(س)

ملت شریف باید بداند که تمام پیروزیها به ارادۀ خداوند قادر و با تحولی که در‏‎ ‎‏سراسر کشور تحقق پیدا کرد و روح ایمان و تعهد و تعاونی که در اکثریت قاطع ملت پیدا‏‎ ‎‏شد به دست آمد. توجه به خدای متعال و وحدت کلمه اساس پیروزی ما شد؛ و با از یاد‏‎ ‎‏بردن رمز پیروزی و سرپیچی از اسلام بزرگ و احکام مقدس آن و پیمودن راه اختلاف و‏‎ ‎‏تفرق، خوف آن است که عنایت حق تعالی سلب و راه برای مستکبرین باز و حیله ها و‏‎ ‎‏دسیسه های قدرت شیطانی، ملت عزیز ما را به اسارت کشد، و خونهای پاکی که در راه‏‎ ‎‏استقلال و آزادی ریخته شده و رنجهایی که جوانان و پیران عزیز ما برده اند به هدر رود،

یکشنبه, اسفند 29, 1400 11:52
انتظار در مکتب امام خمینی(س)

انتظار در مکتب امام خمینی(س)

حضرت امام(ره) انتظار فرج را انتظار خدمت و انتظار قدرت اسلام می داند که منتظران باید مقدمات آن را فراهم سازند. ایشان فرمودند: از خداوند تعالی مسئلت می کنم که ظهور ولی عصر ـ سلام الله علیه ـ را نزدیک‏‎ ‎‏فرماید و چشمهای ما را به جمال مقدسش روشن. ما همه انتظار فرج داریم، و باید در این‏‎ ‎‏انتظار خدمت بکنیم. انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است، و ما باید کوشش کنیم تا‏‎ ‎‏قدرت اسلام در عالم تحقق پیدا بکند، و مقدمات ظهور ان شاءالله تهیه بشود.

پنجشنبه, اسفند 26, 1400 12:5
سیداحمد مبارزی مخلص

سیداحمد مبارزی مخلص

فرزند عزیز امام حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی (قدس سره) شخصیتی با ابعاد متنوع علمی اخلاقی و اندیشه ای داشته است؛ یکی از ابعاد شخصیت او بعد سیاسی مبارزاتی او بوده که در مقاله پیش رو سعی شده با معتبرترین گزارشات و روایات هم رزمان او اندکی از کارنامه پربار و مخلصانه او در دوران غربت مبارزات نهضت امام خمینی، بیان شود.

چهارشنبه, اسفند 25, 1400 12:47
دیدار مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها

دیدار مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها

حجت الاسلام المسلمین کمساری انتصاب شایسته مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها را حاکی از اعتماد و اطمینان عملی رهبر انقلاب به توانمندی بانوان این کشور دانست و عنوان کرد مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) با حکم حضرت امام در سال 1367 تشکیل شد و در ابتدا مأموریت تصحیح و تحقیق و جمع آوری آثار حضرت امام و پس از مدتی مأموریت های جدیدی در زمینه آموزش، پژوهش، فرهنگی، ترویجی و بین الملل را برعهده گرفت.

سه شنبه, اسفند 24, 1400 11:38
معرفی کتاب(13)  التعادل و الترجیح و الاجتهاد و التقلید

معرفی کتاب(13) التعادل و الترجیح و الاجتهاد و التقلید

«تعادل و ترجیح» و «اجتهاد و تقلید» دو مبحث پایانی مباحث اصول می باشند که امام خمینی پس از تدریس، به تألیف و نگارش آنها موفق گردید. این دو مبحث یک جلد از دوره شش جلدی اصول فقه ایشان می باشد که در این معرفی به گزارش محتوای آنها اقدام شده است.

یکشنبه, اسفند 22, 1400 8:18
اصول اندیشۀ امام خمینی؛  نفی خویِ کاخ نشینی و اشرافیت

اصول اندیشۀ امام خمینی؛ نفی خویِ کاخ نشینی و اشرافیت

امام خمینی وابسته بودن اهالی حکومت به قشر اشراف را که تمام ارزش هایشان در امور مالی خلاصه می شد، مصیبت بزرگی برای کشور می دانست و وجود خویِ خانی و خانبازی، تمایل به زمین خواری و تلاش برای داشتن القاب و عناوین ویژه را از ویژگی های رفتاری اشراف و کاخ نشینان به حساب می آورد.

جمعه, اسفند 20, 1400 15:2
امام خمینی و مناجات شعبانیه

امام خمینی و مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه میراث گرانبهایی از امام العارفین حضرت علی (علیه السلام ) است. مفاهیم بلند، عارفانه و عاشقانه آن، ریشه در عمق معرفت درونی به تجلیات ربوبی دارد. این مناجات که مشحون از معارف بلند و حقایق توحیدی است، انسان را واله و شیدای حضرت معبود می کند. حضرت امام به مناجات شعبانیه عنایت و اهتمام خاصی داشته و در بیانات خود به صورت های مختلف به آن توجه داده و همگان را به بهره گیری از این نعمت خاص معنوی سفارش کرده است.

چهارشنبه, اسفند 18, 1400 14:29
امام حکیم و حکیم امام

امام حکیم و حکیم امام

مرحوم آیت الله العظمی سید محسن حکیم در دهه چهل شمسی، قریب ده سال به عنوان یکی از مراجع طراز اول شیعه، پیشوایی و مرجعیت شیعیان را برعهده داشته و با شجاعت و درایت تمام در مقابل حاکمیت ظلم و فساد ایستاده و لطمات و صدمات زیادی را متحمل شدند.

سه شنبه, اسفند 17, 1400 20:0
صفحه 1 از 21 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏