تولد امام محبوس

تولد امام محبوس

در منابع تاریخی سال ولادت حضرت 128 و 129 هجری ذکر شده است و به ماه و روز ولادت تصریح نشده و تنها به درد زایمان مادر گرامی حضرت در برگشت از سفر حج و منطقه ابواء اشاره شده، بنابراین 20 ذی الحجة صحیح تر است تا 7 صفر که برخی منابع قرون بعد گفته اند.

جمعه, مرداد 08, 1400 20:41
«امام خمینی و شیخ جلیل اشراقی»

«امام خمینی و شیخ جلیل اشراقی»

هشتم مرداد ماه روز بزرگداشت یکی از ستارگان پر فروغ حکمت و معرفت «شیخ اشراق» می باشد . در تاریخ بیش از هزار ساله فلسفه اسلامی و جدّ و جهد فلاسفۀ مسلمان، سه مکتب فلسفی شکل گرفته است ؛ حکمت مشاء، حکمت اشراق و حکمت متعالیه

جمعه, مرداد 08, 1400 13:18
غدیر، اکمال دین و اتمام نعمت

غدیر، اکمال دین و اتمام نعمت

آخرین حج پیامر خدا (ص) که به حجة الوداع یا حجة البلاغ شهرت یافته است، در سال آخر عمر نبی گرامی اسلام (ص) اتفاق افتاده و در 18 ذی الحجة آنگاه که حاجیان در برگشت از مراسم حج به محل غدیر خم رسیدند، پیامبر (ص) کاروانیان را فراخواند تا در این محل گرد هم آیند، زیرا دستور داشت با نزول آیه تبلیغ، رسالت خویش را کامل نماید.

چهارشنبه, مرداد 06, 1400 14:14
میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام

میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام

ابوهاشم جعفری نقل می کند که: مدتی بسیار تنگدست شدم. خدمت امام هادی(ع) رسیدم؛ اجازه داد و نشستم. فرمود: اباهاشم! شکر کدام یک از نعمت های خدای سبحان را می خواهی به جا آوری؟!

دوشنبه, مرداد 04, 1400 10:39
امام و منسوبان

امام و منسوبان

اول مرداد سالروز پاسخ منفی حضرت امام به پیشنهاد نخست وزیری فرزندشان حاج سید احمد خمینی است. بر این اساس مناسب است مروری داشته باشیم بر سیره و عملکرد امام در باب دخالت منسوبان ایشان در امر حکومت.

پنجشنبه, تیر 31, 1400 21:39
امام خمینی بیشتر بر انجام چه نوع «امر به معروف و نهی از منکر» تأکید داشت؟

امام خمینی بیشتر بر انجام چه نوع «امر به معروف و نهی از منکر» تأکید داشت؟

چکیده 31 تیر روزی است که امام خمینی سال 1358 با حکمی به شورای انقلاب اسلامی، دستور تشکیل ادارۀ «امر به معروف و نهی از منکر» را داد برای فعالیت در سراسر کشور؛ اما هرگز عملی نشد. ایشان نسبت به کار «امر به معروف و نهی از منکر» توجه ویژه ای داشت؛ ولی این عمل را بیشتر نسبت به حاکمان و دولت مردان می دید تا نسبت به مردمان کوچه و بازار. چنانچه در آثار گوناگون خود هم به آن اشاره کرده اند. چه در تحریر الوسیله و چه در دیگر کتاب های فتوایی و غیر فتوایی خود، استفتاءات، آداب الصلوة، مجموعۀ صحیفۀ امام و... که پرداختن به همۀ آنها یک کار پژوهشی دقیق و عمیق و جدایی نیاز دارد.

چهارشنبه, تیر 30, 1400 19:38
امام و آیت الله کاشانی

امام و آیت الله کاشانی

بلا تردید آن مرحوم با آنکه یک عالم دینی بود، یکی از شخصیت های تاثیر گذار و مهم در عرصه سیاسی کشور در نیمه اول قرن چهاردهم محسوب می شود. حضرت امام نیز تا آخرین روزهای حیات این بزرگمرد، همواره بر تکریم و بزرگداشت وی نظر داشته و علی رغم جو مسمومی که دشمنانش ایجاد کرده بودند، تلاش داشت حرمت ایشان در جامعه محفوظ باشد.

سه شنبه, تیر 29, 1400 21:18
معرفی کتاب(9)  کشف اسرار

معرفی کتاب(9) کشف اسرار

یکی از کتاب های معروف امام خمینی کتاب«کشف اسرار» است، کتابی که در پاسخ پرسش ها و شبهه های دین ستیزانه مطرح شد و امام خمینی در همان حال که با خروش و حمله شدید به آن همه جهالت و انحراف فریاد برآورد؛ با استدلال و برهان پرده از روی شبهات مخرب آن مطالب برداشت. گرجه ایشان تمایلی به تجدید چاپ این کتاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی نداشت، ولی اطلاع از محتوای آن و دانستن پشینه نشر و تاثیرات آن خالی از فایده نمی باشد.

یکشنبه, تیر 27, 1400 20:15
باقرالعلوم(علیه السلام)

باقرالعلوم(علیه السلام)

امام باقر(ع) در میان عالمان روزگار خویش و مردم آن دوران، به برتری در علم و فضیلت، شهرت داشت و ایشان را به عنوان داناترین مردم زمان خود میشناختند. امام خمینی(س) در این باره میفرماید: ما مفتخریم که «باقرالعلوم»‏ بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز‏‎ ‎‏خدای تعالی و رسول ـ صلی اللّه علیه و آله ـ و ائمۀ معصومین ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، از ما است.

شنبه, تیر 26, 1400 19:54
استوار در خط امام؛ به مناسبت چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور

استوار در خط امام؛ به مناسبت چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور

اشاره نزدیک به چهل روز از رحلت غریبانه اش گذشت. اینجا سخن از محتشمی است که جان باخته و دل بستۀ محتشم دیگر بود؛ یعنی سید علی اکبر محتشمی پور که اربعین فقدانش است. او که مجذوب و از جان گذشته و سوختۀ عشق امام خمینی بود. سال های سال در غربت و عزلت و شهرت، کنار امام و رهبرش ایستاد و آنی او را تنها نگذاشت: در دوران سخت نجف، در وادی حیرانی پاریس، و در تنگای حکومت داری پس از پیروزی انقلاب، و در روزگار هجران، همیشه با امام، و به یاد امام و با یادگاران و آثار امام زیست و سرانجام در همان بیت امام خمینی در نجف، بیماریش آغاز و در نیمۀ خرداد 1400، در شب شام غریبان شهادت امام جعفر صادق(ع)، روحش پر کشید و به امام و رهبرش پیوست. روحش شاد و قرین رحمت واسعۀ الهی باد! مشتاقی و مهجوری و دلتنگی و دوری این قسمت او بود، هر کس قسمتی دارد.

پنجشنبه, تیر 24, 1400 7:54
تعصب گرایی (فاناتیسم)؛ سیاسی از دیدگاه امام خمینی

تعصب گرایی (فاناتیسم)؛ سیاسی از دیدگاه امام خمینی

چکیده؛ تعصب (فاناتیسم) داشتن، یکی از علل و عواملی است که منجربه اختلاف و وحدت شکنی در بین ملت می شود. چه بسیار عصبیت های دینی، مذهبی و اعتقادی، قومی و قبیله ای، نژادی و صنفی، سیاسی و حزبی و گروهی و غیره که پیوندها را شکسته، یکپارچگی را گسیخته، ملت را از اهداف و مسیر سعادت دور کرده و با ادامه، سرانجام حکومت، جامعه و کشور را از هم پاشیده است. شوربختانه تشدُّد و سختی کار زمانی ست که این تعصب، از طرف رهبران و مسئولان و مدیران دینی و فرهنگی، یا سیاسی و اجتماعی یک جامعه بروز یابد. تعصب رهبران و مسئولان جامعه، وحدت شکن و خانمان برانداز است. با این نگاه، ببینیم سیرۀ امام خمینی پس از پیروزی انقلاب دربارۀ تعصب سیاسی چگونه بوده است؟

سه شنبه, تیر 22, 1400 8:14
واقعه مسجد گوهرشاد و امام خمینی

واقعه مسجد گوهرشاد و امام خمینی

رضا خان از آغاز به قدرت رسیدن پس از کودتای سوم اسفند 1299 و بعد از تاجگذاری در آذر1304 اقدامات تهاجمی زیادی با شخصیت های سیاسی، طوایف، علما، یاغیان و نظامیان در سراسر کشور داشت که می توان گفت در همه این حوادث با مقاومت خیلی جدی از سوی مردم مواجه نشد. ولی در اتفاقات منجر به حادثه مسجد گوهر شاد، اوضاع فرق می کند.

یکشنبه, تیر 20, 1400 21:38
جواد الائمه(علیه السلام)

جواد الائمه(علیه السلام)

نهمین امام شیعیان محمد بن علی بن موسی الرضا ملقب به ابن الرضا(ع)، جواد و تقی است. پدرش امام رضا(ع) و مادر گرامیش ریحانه، از خاندان ماریه قبطیه از همسران پیامبر اکرم(ص) است. امام جواد(ع) در سال 195 هجری در مدینه منوره به دنیا آمد. دوران امامت آن حضرت، حدود نوزده سال و در دوران خلافت مأمون و معتصم عباسی سپری شد.

شنبه, تیر 19, 1400 20:5
امام کودکان

امام کودکان

هیجدهم تیرماه روز جهانی کودک نام گذاری شده، از این رو مناسب است نگاهی کوتاه به سیره و منش حضرت امام در مواجه با کودکان داشته باشیم چرا که این پیر فرزانه در کنار همه ویژگی های علمی، دینی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی که داشت یک پدر بود و عشق و علاقه ای وافر و بی حد و حصر به فرزندان و کودکان داشت.

پنجشنبه, تیر 17, 1400 20:3
دحو الارض و زیارت حضرت رضا(علیه السلام)

دحو الارض و زیارت حضرت رضا(علیه السلام)

بیست و پنج ذی القعده روز دحوالارض، روز سربرآوردن زمین از زیر آب و گسترده شدن آن از مکه مکرمه(کعبه) است. در کتب ادعیه برای این روز اعمال و ادعیه ای ذکر شده از جمله این که این روز یکی از چهار روزی است که روزه آن بسیار فضیلت دارد. همچنین زیارت حضرت رضا(ع) در این روز وارد شده است، چنانکه روز بیست و سوم این ماه روز زیارتی مخصوص حضرت رضا(ع) میباشد.

سه شنبه, تیر 15, 1400 9:35
گزارش تاریخی از واقعۀ تحریم جشن نیمه شعبان سال 1357

گزارش تاریخی از واقعۀ تحریم جشن نیمه شعبان سال 1357

در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، سیزدهم تیرماه 1357 ش. نشانگر تکرار یک تدبیر و راهکار سیاسی امام خمینی، یعنی مبارزۀ منفی ایشان در برابر نظام استبدادی رژیم شاهنشاهی است. روزی که حضرت امام حیلۀ مذهبی دربار پهلوی را با یک ترفند سیاسی دیگر افشا و خنثی کرد و آن دستور تحریم چراغانی جشن های نیمۀ شعبان سال 1357 بود. بررسی و تحلیل این واقعه به فرصت مناسب نیاز دارد. برای همین در اینجا تنها به گزارش تاریخی آن رویداد بسنده می کنیم.

یکشنبه, تیر 13, 1400 13:29
شهره در صدق و مردمداری؛ صدوقین از دیدگاه امام خمینی

شهره در صدق و مردمداری؛ صدوقین از دیدگاه امام خمینی

یازده تیر ماه سالروز فقدان صدوقین است؛ شهادت چهارمین شهید محراب انقلاب، آیت الله محمد صدوقی به سال 1361ش. و رحلت فرزندش حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی صدوقی به سال 1390ش. که هر دو شهرۀ شهر یزدند در صدق و صفا و مردم داری! به همین مناسبت ضمن جستاری در زندگی پدر و فرزند، نگاهی خواهم داشت بر یکی از صفات برجسته آن دو عالم عامِل، یعنی مردمی و مردم دار بودن.

شنبه, تیر 12, 1400 8:46
پیام تسلیت حضرت امام به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی

پیام تسلیت حضرت امام به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی

امام خمینی در11 تیرماه سال 61 در پی شهادت آیت الله صدوقی، امام جمعه یزد، در محراب نماز جمعه، پیام تسلیتی را خطاب به ملت ایران صادر کردند. ایشان در این پیام از آیت الله صدوقی به عنوان فقیهی متعهد و فداکار اسلام نام بردند که در تمام صحنه‏ های انقلاب حضور داشته و یار و مددکار گرفتاران و مستمندان بوده و وقت عزیزش را صرف در راه پیروزی اسلام و رفع مشکلات انقلاب کرده است. متن پیام تسلیت حضرت امام به شرح ذیل است:

جمعه, تیر 11, 1400 18:41
خوانش و کاوشِ بخشی از پروندۀ امنیتی امام خمینی در ساواک؛ ویژۀ بهار سال 1342

خوانش و کاوشِ بخشی از پروندۀ امنیتی امام خمینی در ساواک؛ ویژۀ بهار سال 1342

اسناد پروندۀ ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان حکومت پهلوی) امام خمینی همانند کتاب صحیفۀ امام خمینی در 22 جلد چاپ و منتشر شده است. در جلد دوم، صفحۀ 224 تا 232 آن گزارشی آمده با عنوان «خلاصۀ پروندۀ روح اله الموسوی الخمینی» به تاریخ پنجم تیر ماه 1342ش. این گزارش که از طرف ساواک تهیه و برای سران و مسئولان امنیتی کشور فرستاده شده، بسیار جالب و خواندنی ست. بااین که نزدیک به 58 سال از نگارش آن می گذرد، اما هنوز تازه و آموزنده است. در اینجا با اشاره ای کوتاه به متن اصلی، برداشت و تحلیل خودم را از آن گزارش تقدیم می کنم.

شنبه, تیر 05, 1400 7:44
رهبری فراگیر  مروری بر ارتباط دانشجویان با امام خمینی(س)

رهبری فراگیر مروری بر ارتباط دانشجویان با امام خمینی(س)

رهبری آگاهانه و فراگیر امام خمینی یکی از مهمترین عوامل شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران است و در این بین ارتباط عمیق و طولانی مدت ایشان با دانشگاهیان و جوانان دانشجو نتایج فراوانی داشته است. بدیهی است که شناخت و استمرار این سیرة ایشان یکی از بایسته های آنانی است که عزت و عظمت ایران و ایرانیان را خواهانند.

جمعه, تیر 04, 1400 10:49
با امام در حبس و حصر

با امام در حبس و حصر

سوم تیرماه مصادف است با سال روز انتقال حضرت امام به زندان پادگان عشرت اباد در سال 1342، تا کنون درباره مبارزات و زندان رفتن و ایام حضور امام در تبعیدگاه، مطالب زیادی گفته و نوشته شده است؛ ولی نگارنده کمتر به نوشته و سخنی برخورده ام که اختصاصا به منش و سیره حضرت امام در دوران زندان و حصر یا به عبارت دیگر ادب امام در زندان پرداخته باشد. در این یادداشت تلاش کرده ام بر اساس گفته ها و نوشته های حضرت امام و مطالب موجود در خاطرات یاران و نزدیکان ایشان به این موضوع از مقدمات دستگیری تا زمان آزادی بپردازم و فکر می کنم پرداختن به آن می تواند برای عموم افرادی که دغدغه اصلاح جامعه و برخورد کردن با مفاسد اجتماعی دارند، در زمانی که حاکمیت و قدرت جامعه در دست نااهلان است، مفید باشد.

پنجشنبه, تیر 03, 1400 9:15
امام و تسفیر ایرانیان

امام و تسفیر ایرانیان

رژیم بعث در دو مرحله ایرانیان مقیم عراق اخراج کرد. یکبار در دیماه سال 1350 و بار دوم در تیرماه سال 1354 که به تسفیر اول و تسفیر دوم مشهور است. در مرحله اول دولت عراق به همه ایرانیان ساکن دستور داد که باید این کشور را ترک کنند...

چهارشنبه, تیر 02, 1400 9:34
یار گمنام امام

یار گمنام امام

سی ویکم خرداد سال روز درگذشت یکی از یاران و خدمتگزاران گمنام و بی نام و نشان امام است. این فرد در حالی که قرابت و ارتباط سببی نزدیکی با حضرت امام داشت، و در دوران غربت نهضت و رهبر آن و تنهایی مبارزان، خدمات بسیار ارزنده ای انجام داد؛ اما هرگز کوچکترین سخنی از زحمات خود نگفته و اندک حرکتی انجام نداده است که نشان از حضورش در کنار امام باشد. نگارنده تاکنون حتی یک عکس از ایشان در کنار امام ندیده است. شاید برای افرادی این سؤال مطرح شود و یا شما خواننده محترم از خود بپرسید این فرد کیست که اینگونه در موردش سخن گفته می شود.

دوشنبه, خرداد 31, 1400 13:23
یادی از آن مرد والاگهر؛ آیت الله العظمی سلطانی طباطبایی

یادی از آن مرد والاگهر؛ آیت الله العظمی سلطانی طباطبایی

حضرت آیت الله سلطانی طباطبایی پس از هشتاد و دو (به قولی 85) سال زندگی، در عصر روز شنبه سی و یکم خرداد 1376 ش، (پانزدهم صفر 1418 ق) بدرود حیات گفت. ایشان از معتمدین، و در دوره ای وصی حضرت امام بودند. از طرفی هر دو شخصیت جلیل قدر ـ هم ایشان و هم حضرت امام ـ پدر بزرگان یادگارِ یادگار امام، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی می باشند. به همین مناسبت در سالگشت رحلت این عالم ربانی، یادی می کنیم از زندگی و ارتباطشان با حضرت امام.

دوشنبه, خرداد 31, 1400 8:12
صفحه 1 از 15 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


آبروی مؤمن در اسلام

آبروی مؤمن در اسلام
حیثیت و آبروی مؤمن در اسلام از بالاترین و والاترین مقام برخوردار است، و هتک مؤمن، چه رسد به مؤمن عالِم، از بزرگترین گناهان است و موجب سلب عدالت است.‏‏ ‏‏16/ 9/ 61‏