دیدار دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از کتابخانه تخصصی امام خمینی، دفتر قم

دیدار دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از ...

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم، روز سه شنبه 9 آذرماه 1400 آقای رجبیان دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مدرسۀ علمیۀ فیضیه به همراه جناب آقای راه نورد، مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (مسجد اعظم) و عضو مؤسس و شورای سیاست گذاری مکتا، از کتابخانه تخصصی امام خمینی قم دیدار و با مدیر این کتابخانه گفتگو و به تبادل نظر پرداختند.

پنجشنبه, آذر 11, 1400 9:55
شورای انقلاب اسلامی

شورای انقلاب اسلامی

در هنگامه شور و حال و فضای انقلاب، رهبری آینده نگر و دوراندیش، با اندیشه جایگزینی حکومت پهلوی جمعی را به عنوان «شورای انقلاب اسلامی» پیش بینی کرد و با مشورت با افراد و شخصیتهای مختلف از احزاب و قشرهای گوناگون، به دنبال تعیین افرادی کارآمد و برخوردار از ویژگی های یک ملت انقلابی بود.

چهارشنبه, آذر 10, 1400 12:33
برگزاری دوره کوتاه مدت آشنایی با اندیشه امام خمینی(س)

برگزاری دوره کوتاه مدت آشنایی با اندیشه امام خمینی(س)

برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با اندیشه حضرت امام ویژه طلاب، در موسسه تنظیم و نشر آثارامام دفتر نمایندگی قم. امید است بتوانیم قدمی در مسیر حضرت امام برداریم.

سه شنبه, آذر 09, 1400 14:25
حکومت مشروع، حکومت نامشروع؛ واکاوی یکی از سخنرانی های امام خمینی

حکومت مشروع، حکومت نامشروع؛ واکاوی یکی از سخنرانی های امام خمینی

چکیده امام خمینی در سخنرانی سه ماه پیش از پیروزی انقلاب، 10 آبان 1357، فرمودهاند شاهنشاهی کثیفترین رژیمهای جهان است. (صحیفه امام، ج 4، ص 254 و 255) در همان سخنرانی ویژگیهایی را برشمردهاند که میتوان بدترین و کثیفترین نوع حکومت و حکومتداری را از دیدگاه ایشان بازشناسی، و برای نسلهای آینده تبیین کرد. در این یادداشتِ کوتاه به همین مسئله خواهم پرداخت.

شنبه, آذر 06, 1400 17:34
اسلام و شخصیت زنان در نگاه امام خمینی

اسلام و شخصیت زنان در نگاه امام خمینی

یکی از میوه های تلخ جاهلیت، ظلم و ستم و إعمال انواع خشونت در حق «زنان» بوده است؛ نه شخصیت کامل انسانی این آفریده ممتاز الهی شناخته می شد و نه حق و حرمت او در مناسبات زندگی خانوادگی و اجتماعی پاس داشته می شد. اما نگاهی به آیات هدایتگر قرآن و دلالت های سنت و سیره نبوی و استمرار آن در گفتار و رفتار عترت طاهره(ع) ترسیم کننده سیمای زیبای انسانی زن و اهتمام به حفظ حرمت او و اذعان به حقوق او می باشد.

جمعه, آذر 05, 1400 19:24
بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج لشکر مخلص خدا

اندیشه بلند و تابناک و منحصر به فرد حضرت امام، منجر به ایجاد نیروی عظیمی به نام بسیج گردید که در بیان امام(س) تا بسیج مستضعفان جهان هم پیش رفت. نگاه امام به بسیج به عنوان یک نهاد اجتماعی ـ فرهنگی و نظامی بود و این نگاه در کلمات ایشان بسیار جلوه گر است.

چهارشنبه, آذر 03, 1400 13:10
صادق و امانتدار

صادق و امانتدار

من شهادت می دهم که احمد فرزند این جانب از موقعی که در مسائل روز وارد شده است و تماس با کارهای این جانب داشته است تا حال تحریر این کلمات از او خلاف دستورات این جانب مشاهده نکرده ام و در اعلامیه ها و امثال آنها تصرفی بدون رضای من نکرده است.

سه شنبه, آذر 02, 1400 13:18
تسلیت آیت الله سید حسن خمینی به حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی کمساری

تسلیت آیت الله سید حسن خمینی به حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی کمساری

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی درگذشت پدر حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری، رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، را تسلیت گفت. متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی بدین شرح است:

شنبه, آبان 29, 1400 14:12
معرفی کتاب (11)  بدائع الدّرر فی قاعده لاضرر

معرفی کتاب (11) بدائع الدّرر فی قاعده لاضرر

امام خمینی(س) نه تنها فقیهی اصولی بوده که تحقیقات و ابتکارات و نوآوری های معروفی در دانش اصول فقه ابراز کرده، علاوه بر آن به قواعد فقهیه نیز توجه زیاد و اهتمام بلیغی داشته است. ایشان بعضی از قواعد فقهیه را در قالب رسالة جداگانه و مستقل به رشته تألیف درآورده و در اثناء درس ها و تألیفات خود در موضوع فقه استدلالی و یا بحث های استدلالی اصول فقه، قواعد متعددی را در نظر داشته و کم و بیش از آنها سخن به میان آورده و به نکات و زوایایی از آنها اشاره نموده است.

پنجشنبه, آبان 27, 1400 8:53
فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فَاطِمَهَ وَ خَدِیجَهَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّهَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ

سه شنبه, آبان 25, 1400 11:5
تبیین مکتب امام خمینی(س)

تبیین مکتب امام خمینی(س)

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی – دفتر قم در نظر دارد در راستای تبیین و نشر اندیشه های تابناک حضرت امام خمینی(س) سلسله نشست هایی با عنوان « تبیین مکتب امام خمینی(س)» برگزار نماید.

دوشنبه, آبان 24, 1400 12:59
میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام معصوم از سلاله پاک امامان شیعه میباشد. ایشان را به امام زکی، هادی و نقی لقب داده اند و از آنجا که همچون پدر در محل عسکر و لشکرگاه(شهر نظامی) در سامرا زندگی میکرد، به عسکری معروف گشت. ایشان در هشتم ربیع الثانی سال 232 ه ق در شهر مدینه به دنیا آمد.

شنبه, آبان 22, 1400 17:3
قصه تسخیر

قصه تسخیر

نقش سلطه جویانه و مداخله گرانه دولت ایالت متحده آمریکا قبل و بعد از پیروزی انقلاب، نه تنها استعمار مجسم و فعال را تداعی می کرده که خوف بازگشت شاه مستبد را هم به مانند سال 1332 در اذهان تداعی می کرد! اینجا بود که جوانان مسلمان ملت ایران در مقابل پناه دادن دولت آمریکا به شاه، سفارت خانه آن کشور را اشغال کردند، اقدامی که به «انقلاب دوم» شهرت یافت و اصل حادثه و پیامدهای آن همچنان مسئله با پژواک و دنباله، می باشد.

پنجشنبه, آبان 13, 1400 15:25
با امام در غربت

با امام در غربت

هنوز آفتاب سر از افق بیرون نیاورده بود که هواپیمای حامل امام از زمین بلند شد. در داخل هواپیما، گذرنامه ایشان را تحویل داده و می گویند: شما به ترکیه تبعید می شوید و خانواده شما نیز بزودی به شما ملحق خواهد شد. ظاهرا گذرنامه از قبل صادر شده بود و حکومت دنبال گرفتن بهانه برای تبعید ایشان بوده که با سخنرانی علیه کاپیتولاسیون این بهانه فراهم می شود...

چهارشنبه, آبان 12, 1400 23:36
علاقمندِ آسید روح الله

علاقمندِ آسید روح الله

آیت الله سید علی محمدعلاقه بند قریب به یک قرن با تقوی و زهد مثال زدنی در میان مردم یزد زیست و محبوب دل همه کسانی بود که او را می شناختند و یا اوصافش را شنیده بودند. عشق و ارادت آن مرحوم به تربیت نسل نوجوان و جوان و آشنا نمودن جوانان با احکام شرع، در کنار آگاهی بخشی و روشنگری مثال زدنی بود.

چهارشنبه, آبان 12, 1400 8:30
دیدار مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم با آیات مقتدایی و محمدی یزدی

دیدار مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم با آیات مقتدایی و محمدی یزدی

حجت الاسلام و الملسمین عباس کمساری در دیدار با آیت الله مقتدایی گفت: «شما محضر امام را درک کردید و با موسسه و کارکرد آن آشنا هستید و بنده اجمالاً نکاتی را عرض می کنم: موسسه دارای چند نمایندگی است که یکی از آنها دفتر نمایندگی قم است که عمده کارکرد آن پژوهشی است که با سیاست جدید در حوزه فرهنگ و آموزش نیز فعال خواهد شد.» کمساری گفت: «با توجه به موضوع «حوزه انقلابی» که مقام معظم رهبری مطرح کرده اند و مبحث روز حوزه های علمیه است، امسال بنا داریم یک همایش با عنوان «حوزه انقلابی در اندیشه حضرت امام با رویکرد به منشور روحانیت» برگزار گردد.»

سه شنبه, آبان 11, 1400 10:35
صلح تحمیلی

صلح تحمیلی

امام حسن(ع) با توجه به حرکت سپاه معاویه، به سازماندهی سپاه پدر پرداخت و آنان را آماده جنگ کرد. معاویه پیش از آغاز جنگ پیشنهاد صلح را مطرح کرد و همزمان به فریب دادن سپاه امام حسن(ع) پرداخت. به نقل برخی از منابع تاریخی، با وجود وفاداری یارانی همچون قیس بن سعد و حجربن عدی، عده ای از فرماندهان عافیت طلب به امام حسن(ع) خیانت کردند

سه شنبه, آبان 11, 1400 7:24
شهید قاضی طباطبایی  عالمی مجاهد

شهید قاضی طباطبایی عالمی مجاهد

شهید آیت الله قاضی(طاب ثراه) از خاندان بزرگ و اصیل طباطبایی آذربایجان است که نسب به عالم بزرگ و پرآوازه، شیخ الاسلام امیر عبدالغفار طباطبایی می برد ایشان یکی از یاران ثابت قدم امام خمینی است که با تیر جهالت و عداوت گروه گمراه فرقان به شهادت رسید. شخصیتی که در سراسر عمر با برکت خود، به معنای حقیقی و دقیق کلمه مرد علم و مرد، جهاد و مبارزه بوده است.

یکشنبه, آبان 09, 1400 17:55
باور و اعتماد امام خمینی به نوجوانان

باور و اعتماد امام خمینی به نوجوانان

در سالنامۀ رسمی کشورمان ایران، 8 آبان، و در جامعۀ جهانی، 3 آگوست (21 مرداد) روز نوجوان نامیده شده است. هر دو انتخاب به دلایلی انجام گرفته اند که در این یادداشت کاری به آنها نداشته و به هر دو انتخاب نیز احترام می گذاریم. این نام گذاری ها نشان از ارزش و تأثیرگذاری دورۀ نوجوانی بر دوره های بعدی و آیندۀ زندگی و جامعۀ بشری دارد...

جمعه, آبان 07, 1400 12:0
انتشار دانشنامه امام خمینی(س)

انتشار دانشنامه امام خمینی(س)

مجموعه 10 جلدی «دانشنامه امام خمینی» منتشر و به منابع مرجع کتابخانه تخصصی امام خمینی(س) دفتر قم افزوده شد.

چهارشنبه, آبان 05, 1400 14:31
رئیس مذهب ما

رئیس مذهب ما

ولادت پیامبر(ص) با شکاف برداشتن طاق کسری، و فرو ریختن چند کنگره آن، و خاموش شدن آتشکده فارس همراه بود . چنانکه امام خمینی نیز به این موضوع اشاره می کند و می فرماید: ولادتها مختلف است: یک تولدی است که مبدأ خیرات است، مبدأ برکات است،‏‎ ‎‏مبدأ کوبیدن ظالم است، مبدأ خاموش شدن آن بتکده ها و آتشکده هاست، امام خمینی درباره مذهب شیعه می فرماید: ‏‏مذهب شیعه در طول تاریخ، از زمانی که اسلام وجود پیدا کرده است توأم با وجود‏‎ ‎‏اسلام، امام شیعه هم بوده است همراه با اسلام. و بعد هم مذهب شیعه یک مذهبی است‏‎ ‎‏که سیاسی ـ اجتماعی است.

شنبه, آبان 01, 1400 14:15
مصطفای امام  نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه شهید آیت الله سید مصطفی خمینی

مصطفای امام نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه شهید آیت الله سید مصطفی خمینی

آیت الله سید مصطفی خمینی به درستی «نسخه دوم پدرش» توصیف شده است؛ چرا که هم در جامعیت علمی و تسلط بر علوم عقلی و علوم نقلی، و هم در تقوی و تهذیب نفس و مقامات معنوی و اخلاقی و هم در حضور و فعالیت اجتماعی و مبارزات سیاسی، همانند امام خمینی بوده است. این نکته حائز اهمیت است که او در همه رشته های علوم اسلامی، اعم از علوم عقلی و علوم نقلی از محضر پدر بزرگوار خود بهره های فراوان برد و این نکته از تألیفات او استفاده می شود.

شنبه, آبان 01, 1400 8:14
تودیع و معارفه رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر نمایندگی قم

تودیع و معارفه رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر نمایندگی قم

مراسم تکریم و تودیع حجت الاسلام و المسلمین سیدحبیب الله موسوی و معارفه حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری به عنوان مدیر جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) نمایندگی قم، با حضور جمعی از علما و فضلا روز یکشنبه ۲۵ /۷ /۱۴۰۰ در محل سالن اجتماعات این دفتر برگزار شد.

دوشنبه, مهر 26, 1400 10:15
شهادت امام محصور

شهادت امام محصور

پس از شهادت امام هادی(ع) در سن 22 یا 23 سالگی، در سال 254 ق، امامت و هدایت مردم به امام عسکری رسید و دوران امامت حضرت، حدود شش سال طول کشید. شیعیان که در آن دوران در شهرهای مختلف، از جمله مدینه، یمن، ری، کوفه، سمرقند و برخی بلاد دیگر زندگی می کردند، با توجه به وجود حضرت در لشکرگاه در سامراء و زیر نظر بودن حضرت، از طُرق مختلف و عمدتاً از طریق نامه نگاری با حضرت ارتباط می گرفتند.

پنجشنبه, مهر 22, 1400 17:41
صفحه 1 از 18 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


آبروی مؤمن در اسلام

آبروی مؤمن در اسلام
حیثیت و آبروی مؤمن در اسلام از بالاترین و والاترین مقام برخوردار است، و هتک مؤمن، چه رسد به مؤمن عالِم، از بزرگترین گناهان است و موجب سلب عدالت است.‏‏ ‏‏16/ 9/ 61‏