پیترِ امین

پیترِ امین

یکی از انسان هایی که در مسیر به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران خدمتی فراموش نشدنی انجام داده و برای چند ساعت حامل امانتی بزرگ بوده است آقای "پیتر شولاتور" خبرنگار آلمانی است که در پرواز انقلاب حضور داشته و متاسفانه هرگز نامی از او و خدمتی که کرده است برده نشده و مردم انقلابی ایران کمتر با نام او آشنا هستند.

پنجشنبه, آذر 13, 1399 9:57
تحفه حبیب

تحفه حبیب

در آذرماه سال 1357 هنگامی که حضرت امام در نوفل لوشاتو حضور داشتند و هر روز خبری تازه از روند روبه رشد انقلاب اسلامی در ایران می رسید و سقوط شاه و زمان به ثمر نشستن آرمان های امام راحل و مجاهدات مبارزان و قیام مردم مسلمان نزدیکتر می شد. اقدام برای تدوین قانون اساسی نظام جدید حاکم بر ایران در ذهن یاران امام نقش بست و دکتر حسن حبیبی به دستور امام به تدوین پیش نویس قانون اساسی مشغول شد،

سه شنبه, آذر 11, 1399 17:32
میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی

امام خمینی در مورد قیام های صد ساله اخیر و قیام میرزا کوچک خان جنگلی می فرماید: این قیامها که ما شاهدش بودیم ایجادش همه از علما بود...... در این صد سال هر چه قیام بوده است تقریباً از اینها بوده، تبریز هم خیابانی هم یکی از آقایان. بله، جنگل هم بوده ‏اند. آنها هم بوده‏ اند، اما در اقلّیت بودند. عمده‏ اش اینها بودند. پس اینکه می‏گویند که روحانیون درباری ‏اند، یعنی برای دربار دارند کار می‏کنند، اینها کاری می‏کنند که مردم را خواب کنند و دربار بچاپندشان، این حرف صحیح نیست.

دوشنبه, آذر 10, 1399 17:1
مدرس عالم مجاهد و شهید غریب

مدرس عالم مجاهد و شهید غریب

در فضای استبداد زده و خفقان آلود، تک ستاره ای سرو قامت، هم باطن قزاق دیکتاتور را خوب شناخته بود و هم بی هول و هراس، با دلیری تمام جلوی خودسری ها و یکه تازیهای او «ایستاد» و البته هزینه «استقامت» را با فدا کردن جان عزیزش پرداخت. او عالم ربانی و مجاهد شکست ناپذیر حضرت آیت الله سیدحسن مدرس(رضوان الله علیه) بود.

یکشنبه, آذر 09, 1399 17:26
سیرۀ نظری و عملی امام خمینی دربارۀ ترور و تروریسم؛ مقایسۀ پیش از انقلاب با پس از انقلاب

سیرۀ نظری و عملی امام خمینی دربارۀ ترور و تروریسم؛ مقایسۀ پیش از انقلاب با پس از انقلاب

«متفکران ما را می‏کشید. برای این که منطق‏ ندارید. اگر منطق داشتید که صحبت می‏کردید؛ مباحثه می‏کردید. لکن منطق ندارید، منطق شما ترور است! منطق اسلام ترور را باطل‏ می‏داند.»

شنبه, آذر 08, 1399 19:49
پاسخ دکتر حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به اظهارات اخیر عیسی کلانتری

پاسخ دکتر حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به اظهارات اخیر عیسی کلانتری

متأسفانه تعبیر بسیار ناروایی که آقای کلانتری در باره این شخضیت الهی بکار برده است، صرف نظر از اینکه گوینده چنین قصدی نداشته است، توهین و اسائه ادب به ساحت امام است و...

شنبه, آذر 08, 1399 19:35
◼️ پیام آیت الله سیدحسن خمینی در پی ترور شهید محسن فخری زاده

◼️ پیام آیت الله سیدحسن خمینی در پی ترور شهید محسن فخری زاده

🔻یادگار امام طی پیامی ضمن تسلیت شهادت مظلومانه ی دکتر محسن فخری زاده، تاکید کرد: «جنایت مکارانه ی آنان اگرچه شهیدی عزیز را از میان ما برد اما پاسخی درخور خواهد یافت.»

شنبه, آذر 08, 1399 12:12
جناب کلانتری شما چرا؟؟؟

جناب کلانتری شما چرا؟؟؟

اخیرا سخنانی از جناب آقای دکتر عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در فضای مجازی منتشر شده است که باعث تعجب و تحیر دوستان و علاقمندان به حضرت روح الله گردید. ایشان در دو مورد نسبت های ناروایی به حضرت امام داده اند که بسیار بیجاست و باید صریحا عذرخواهی نموده و توضیح دهند.

جمعه, آذر 07, 1399 5:43
فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فَاطِمَهَ وَ خَدِیجَهَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّهَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ السَّلامُ عَلَیْکِ عَرَّفَ اللهِ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ فِی الْجَنَّهِ وَ حَشَرَنَا فِی زُمْرَتِکُمْ وَ أَوْرَدَنَا حَوْضَ نَبِیِّکُمْ وَ سَقَانَا بِکَأْسِ جَدِّکُمْ مِنْ یَدِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ صَلَوَاتُ اللهِ عَلَیْکُمْ أَسْأَلُ اللهِ أَنْ یُرِیَنَا فِیکُمُ السُّرُورَ وَ الْفَرَجَ وَ أَنْ یَجْمَعَنَا وَ إِیَّاکُمْ فِی زُمْرَهِ جَدِّکُمْ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ أَنْ لَا یَسْلُبَنَا مَعْرِفَتَکُمْ إِنَّهُ وَلِیٌّ قَدِیرٌ أَتَقَرَّبُ إِلَی اللهِ بِحُبِّکُمْ وَ الْبَرَاءَهِ مِنْ أَعْدَائِکُمْ وَ التَّسْلِیمِ إِلَی اللهِ رَاضِیاً بِهِ غَیْرَ مُنْکِرٍ وَ لَا مُسْتَکْبِرٍ وَ عَلَی یَقِینِ مَا أَتَی بِهِ مُحَمَّدٌ وَ بِهِ رَاضٍ نَطْلُبُ بِذَلِکَ وَجْهَکَ یَا سَیِّدِی اللَّهُمَّ وَ رِضَاکَ وَ الدَّارَ الْآخِرَهِ یَا فَاطِمَهُ اشْفَعِی لِی فِی الْ

چهارشنبه, آذر 05, 1399 17:5
امام بسیجی

امام بسیجی

پنجم آذرماه سالروز صدور فرمان حضرت امام برای تشکیل سازمان بسیج مستضعفین است نهادی که امام آن را مدرسه عشق نامید و فرمود: در دنیا همه افتخارم این است که خود بسیجی ام. وقتی به دوران زندگی حضرت امام از ابتدای جوانی تا زمان ارتحال مروری اجمالی بکنیم متوجه برخی اختصاصات می شویم که می تواند به عنوان اصول و مبانی در زندگی همه بسیجیان مطرح شود.

سه شنبه, آذر 04, 1399 16:54
میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام معصوم از سلاله پاک امامان شیعه میباشد. ایشان را به امام زکی، هادی و نقی لقب داده اند و از آنجا که همچون پدر در محل عسکر و لشکرگاه(شهر نظامی) در سامرا زندگی میکرد، به عسکری معروف گشت. ایشان در هشتم ربیع الثانی سال 232 ه ق در شهر مدینه به دنیا آمد.

دوشنبه, آذر 03, 1399 17:3
یاد خدا و فراموشی خود

یاد خدا و فراموشی خود

امام خمینی(س) به عنوان مرجع تقلید، مقلدان فراون داشت و نیز به عنوان یکی از رهبران جهانی، که با رهبری نهضت اسلامی به کمک ملت ایران رژیم شاهنشاهی را سرنگون و رژیم جمهوری اسلامی را بنیان گذاشت، شناخته می شود. حضرت امام برای برادرشان زندگینامه علمی و خانوادگی خود را در نهایت اجمال بیان کرده است. در این زندگی نامه، بیشتر وضعیت تحصیلی و اساتید امام معرفی شده اند.

شنبه, آذر 01, 1399 16:15
مبارز جوانمرد

مبارز جوانمرد

اول آذرماه سالروز قتل ناجوانمردانه مرحوم داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری است. او از دوستان مرحوم آقا مصطفی خمینی و مورد عنایت حضرت امام بود و رهبر معظم انقلاب در مورد او می فرمایند: «مرحوم فروهر، قبل از انقلاب دوست ما بود؛ اوّلِ انقلاب همکار ما بود؛ بعد از پدید آمدن این فتنه های سال شصت دشمن ما شد؛ اما دشمن بیخطر و بی ضرر.»

جمعه, آبان 30, 1399 17:30
معرفی کتاب(3)  مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه

معرفی کتاب(3) مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه

حضرت امام پس از تألیف کتاب شرح دعای سحر و نیز نگارش تعلیقات خود بر کتاب فوائد الرضویه، درگام سوم کتاب «مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه» را نوشت.این اثر در سال 1309 ش نوشته و در 122 صفحه چاپ شده است و چراغ روشنگری است تا طالبان معرفت و مشتاقان حقیقت را به سرچشمه «خلافت محمدیه(س)» و «ولایت علویّه(ع)» رهنمون می شود.

پنجشنبه, آبان 29, 1399 8:51
اهداء کتاب سرّالصلوه

اهداء کتاب سرّالصلوه

27 آبان سال 1365 روزی است که امام خمینی کتاب گرانسنگ سرّالصلوه (معراج السالکین و صلوه العارفین) را به فرزندش حجت الاسلام والمسلمین سید احمدآقا اهداء کرد و فرمود: پسرم! آنچه در درجه اول به تو وصیت می کنم آن است که انکار مقامات اهل معرفت نکنی، که این شیوه جُهال است.

سه شنبه, آبان 27, 1399 12:0
آهنین بانوی انقلاب

آهنین بانوی انقلاب

27 آبان سالروز در گذشت یکی از زنان بزرگ تاریخ انقلاب است که بحق می توان او را «آهنین بانوی انقلاب» نام نهاد. آری خانم مرضیه حدیدچی مشهور به «مرضیه دباغ»، بانویی بود که هم عنوانش حدیدچی بود و هم مرام و اراده اش پولادین

دوشنبه, آبان 26, 1399 17:20
امداد امام

امداد امام

تاریخ دستور حضرت امام برای کمک به خانواده زندانیان سیاسی فرصت مناسبی است که مروری داشته باشیم بر سیره و منش ایشان در موضوع مساعدت و کمک به رفع حوایج نیازمندان از محل وجوهات شرعی.

یکشنبه, آبان 25, 1399 17:22
شخصیت فلسفی امام خمینی

شخصیت فلسفی امام خمینی

یکی از ابعاد شخصیت جامع امام خمینی(س) شخصیت فلسفی ایشان می باشد، که با مطالعه تحصیلات ایشان و اساتیدی که در این زمینه داشته است، بخوبی آشکار می شود. علاوه بر این، آثار علمی و ارائه نظرات فلسفی ایشان که در موارد مختلف ابراز داشته و در نامه تاریخی یه رهبر اتحاد جماهیر شوروی منعکس شده، گویای این جایگاه علمی - فلسفی می باشد.

شنبه, آبان 24, 1399 16:55
کتاب، کتابخوانی و کتابخانه در سیرۀ نظری و عملی امام خمینی

کتاب، کتابخوانی و کتابخانه در سیرۀ نظری و عملی امام خمینی

امام خمینی: «انس با کتاب و قلم و اندوخته ها، آن قدر خاطره آفرین و پایدار است که همه تلخی ها و ناکامی های دیگر را از یاد می برد.» (صحیفه امام، ج 21، ص 138) 24 آبان، هر ساله روز کتاب، کتاب خوانی و کتابداری است. 22 آبان 1346 نیز روز یورش همزمان ساواک به منزل (یخچال قاضی) و کتابخانه امام خمینی (مکان فعلی درمانگاه قرآن و عترت فعلی) در قم و ربودن کتاب ها و اسناد موجود در آنهاست. این حسن تصادف را غنیمت شمرده و ارزش و جایگاه کتاب و کتاب خوانی و کتابخانه را از سیرۀ نظری و عملی امام خمینی بررسی می کنیم.

جمعه, آبان 23, 1399 17:21
مصلای امام

مصلای امام

نماز و متعلقات آن در اندیشه حضرت امام(س) جایگاه پس رفیعی داشته و ایشان جدا از آن که سه جلد کتاب بسیار علمی و عرفانی در مورد نماز تألیف کرده اند. از سیره عملی ایشان هم خاطرات و سخنان بسیاری نقل شده که همگی آموزنده است. از نکات خیلی مهم در این خصوص، موضوع مسجد و عمران مساجد است که از نامه امام برای ساخت مصلای امام خمینی می توان آن را دریافت.

پنجشنبه, آبان 22, 1399 17:4
آیت الله پسندیده؛ امین امام خمینی

آیت الله پسندیده؛ امین امام خمینی

سید مرتضی پسندیده برادر ارشد امام خمینی در ۱۳ فروردین ۱۲۷۵ در شهرستان خمین چشم به جهان گشود. ایشان با وجود آن که برادر بزرگتر حضرت امام بود و بر ایشان سمت استادی و مربیگری داشت، همچون سربازی منقاد در خدمت اهداف والای انقلاب اسلامی قرار گرفت و پس از پیروزی انقلاب اسلامی علی رغم مبارزات مستمر و مراتب علم و تجربه، همچون گذشته افتخار وکالت امام خمینی را در امور شرعی مردم، بر هر سمت و امتیازی ترجیح داد و همان مسیر روشن گذشته را تعقیب نمود.

چهارشنبه, آبان 21, 1399 16:35
تکمله/ اصلاحیه یادداشت «چرا پاریس»

تکمله/ اصلاحیه یادداشت «چرا پاریس»

مهر ماه گذشته به مناسبت سالگرد هجرت امام خمینی به پاریس یادداشتی تحت عنوان " چرا پاریس" منتشر شد که ظاهرا مورد استقبال خوانندگان نیز واقع گردید. اخیراَ جناب حجه الاسلام والمسلمین حاج سید محمود دعایی سرپرست مؤسسه اطلاعات که از یاران و شاگردان صدیق و امین حضرت امام بوده و نقش کلیدی در تهیه مقدمات این سفر داشته، توضیحاتی ارائه فرمودند:

دوشنبه, آبان 19, 1399 14:13
شورای انقلاب از انجام تا فرجام

شورای انقلاب از انجام تا فرجام

اولین دستور مکتوب حضرت امام برای تشکیل شورای انقلاب در تاریخ 14/8/57 خطاب به شهید آیه الله دکتر سیدمحمد حسینی بهشتی صادر شده است. ایشان در این نامه از وی می خواهند بر طبق دستوری که قبلاً به آیه الله مرتضی مطهری داده هرچه سریعتر نسبت به معرفی افراد مطمئن و متدین برای عضویت در این شورا اقدام کند.

چهارشنبه, آبان 14, 1399 11:0
سیزده آبان، روز رویدادهای تلخ، اما سرنوشت ساز در تاریخ معاصر­ ایران

سیزده آبان، روز رویدادهای تلخ، اما سرنوشت ساز در تاریخ معاصر­ ایران

روز سیزدهم آبان در تاریخ معاصر ایران، پر از حوادث و وقایع مهم و سرنوشت ساز بوده است. رویدادهایی که هر کدام در گذشته و حال و آیندۀ کشور تأثیرگذار بوده و پیامدهای آنها هنوز هم باقی و جاریست. به ویژه: 13 آبان سال 1343؛ 13 آبان سال 1357؛ 13 آبان سال 1358؛ 13 آبان 1365 که در این یادداشت به هر کدام اشاره ای خواهد شد.

سه شنبه, آبان 13, 1399 9:0
میلاد نور و هفته مهرورزی

میلاد نور و هفته مهرورزی

ربیع الاول ماه میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد(ص) و امام جعفرصادق(ع) رئیس مذهب جعفری است، در تمام دوران حیات امام در ایران، همه ساله مسئولان کشوری و لشکری به دیدار ایشان می رفتند و از بیانات ارزشمند امام بهره مند می گردیدند.

دوشنبه, آبان 12, 1399 13:14
صفحه 1 از 9 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!

حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!
«ما می‏خواهیم یک حکومت الهی باشد موافق میل مردم، رأی مردم، و موافق حکم خدا. آن چیزی که موافق با اراده خداست موافق میل مردم هم هست.»
(صحیفه امام، ج‏ 4، ص 461)