شهید قاضی طباطبایی  عالمی مجاهد

شهید قاضی طباطبایی عالمی مجاهد

شهید آیت الله قاضی(طاب ثراه) از خاندان بزرگ و اصیل طباطبایی آذربایجان است که نسب به عالم بزرگ و پرآوازه، شیخ الاسلام امیر عبدالغفار طباطبایی می برد ایشان یکی از یاران ثابت قدم امام خمینی است که با تیر جهالت و عداوت گروه گمراه فرقان به شهادت رسید. شخصیتی که در سراسر عمر با برکت خود، به معنای حقیقی و دقیق کلمه مرد علم و مرد، جهاد و مبارزه بوده است.

یکشنبه, آبان 09, 1400 17:55
باور و اعتماد امام خمینی به نوجوانان

باور و اعتماد امام خمینی به نوجوانان

در سالنامۀ رسمی کشورمان ایران، 8 آبان، و در جامعۀ جهانی، 3 آگوست (21 مرداد) روز نوجوان نامیده شده است. هر دو انتخاب به دلایلی انجام گرفته اند که در این یادداشت کاری به آنها نداشته و به هر دو انتخاب نیز احترام می گذاریم. این نام گذاری ها نشان از ارزش و تأثیرگذاری دورۀ نوجوانی بر دوره های بعدی و آیندۀ زندگی و جامعۀ بشری دارد...

جمعه, آبان 07, 1400 12:0
انتشار دانشنامه امام خمینی(س)

انتشار دانشنامه امام خمینی(س)

مجموعه 10 جلدی «دانشنامه امام خمینی» منتشر و به منابع مرجع کتابخانه تخصصی امام خمینی(س) دفتر قم افزوده شد.

چهارشنبه, آبان 05, 1400 14:31
رئیس مذهب ما

رئیس مذهب ما

ولادت پیامبر(ص) با شکاف برداشتن طاق کسری، و فرو ریختن چند کنگره آن، و خاموش شدن آتشکده فارس همراه بود . چنانکه امام خمینی نیز به این موضوع اشاره می کند و می فرماید: ولادتها مختلف است: یک تولدی است که مبدأ خیرات است، مبدأ برکات است،‏‎ ‎‏مبدأ کوبیدن ظالم است، مبدأ خاموش شدن آن بتکده ها و آتشکده هاست، امام خمینی درباره مذهب شیعه می فرماید: ‏‏مذهب شیعه در طول تاریخ، از زمانی که اسلام وجود پیدا کرده است توأم با وجود‏‎ ‎‏اسلام، امام شیعه هم بوده است همراه با اسلام. و بعد هم مذهب شیعه یک مذهبی است‏‎ ‎‏که سیاسی ـ اجتماعی است.

شنبه, آبان 01, 1400 14:15
مصطفای امام  نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه شهید آیت الله سید مصطفی خمینی

مصطفای امام نگاهی به زندگی، آثار و اندیشه شهید آیت الله سید مصطفی خمینی

آیت الله سید مصطفی خمینی به درستی «نسخه دوم پدرش» توصیف شده است؛ چرا که هم در جامعیت علمی و تسلط بر علوم عقلی و علوم نقلی، و هم در تقوی و تهذیب نفس و مقامات معنوی و اخلاقی و هم در حضور و فعالیت اجتماعی و مبارزات سیاسی، همانند امام خمینی بوده است. این نکته حائز اهمیت است که او در همه رشته های علوم اسلامی، اعم از علوم عقلی و علوم نقلی از محضر پدر بزرگوار خود بهره های فراوان برد و این نکته از تألیفات او استفاده می شود.

شنبه, آبان 01, 1400 8:14
تودیع و معارفه رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر نمایندگی قم

تودیع و معارفه رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر نمایندگی قم

مراسم تکریم و تودیع حجت الاسلام و المسلمین سیدحبیب الله موسوی و معارفه حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری به عنوان مدیر جدید موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) نمایندگی قم، با حضور جمعی از علما و فضلا روز یکشنبه ۲۵ /۷ /۱۴۰۰ در محل سالن اجتماعات این دفتر برگزار شد.

دوشنبه, مهر 26, 1400 10:15
شهادت امام محصور

شهادت امام محصور

پس از شهادت امام هادی(ع) در سن 22 یا 23 سالگی، در سال 254 ق، امامت و هدایت مردم به امام عسکری رسید و دوران امامت حضرت، حدود شش سال طول کشید. شیعیان که در آن دوران در شهرهای مختلف، از جمله مدینه، یمن، ری، کوفه، سمرقند و برخی بلاد دیگر زندگی می کردند، با توجه به وجود حضرت در لشکرگاه در سامراء و زیر نظر بودن حضرت، از طُرق مختلف و عمدتاً از طریق نامه نگاری با حضرت ارتباط می گرفتند.

پنجشنبه, مهر 22, 1400 17:41
امام و بنی صدر

امام و بنی صدر

دکتر سید ابوالحسن بنی صدر روز هفدهم مهر ماه 1400 در پاریس درگذشت، ظاهرا اولین دیدار و گفتگوی سید ابوالحسن بنی صدر با حضرت امام در سال 1350 در شهر نجف اشرف زمانی که وی برای تدفین پدرش، جنازه وی را از بیمارستانی در پاریس به نجف انتقال داده بود رخ داده است. البته امام خمینی در سال 1358 سابقه آشنایی خود با او را بیست سال بیان می کنند.

پنجشنبه, مهر 22, 1400 10:0
آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی به روایت اسناد ساواک

آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی به روایت اسناد ساواک

23 مهر 1400ش، سی و نهمین سال روز شهادت اولین امام جمعه کرمانشاه و پنجمین شهید محراب، آیت الله عطاءالله اشرفی اصفهانی ست. به همین مناسبت و به پاسداشت یاد و نام ایشان، با بررسی اسناد ساواک، به بازخوانی سیر فعالیت های ایشان تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی می پردازیم.

چهارشنبه, مهر 21, 1400 14:42
سفر زیارتی امام به سامراء

سفر زیارتی امام به سامراء

حضرت امام در طول سال های اقامت خود در عراق علی رغم آزاد بودن تردد و مسافرت ایشان، به هیچ شهر و مکان زیارتی در این کشور نرفته اند. ایشان حتی به شهر کوفه که در فاصله کوتاهی از نجف واقع شده و جدای از اماکن زیارتی متعدد به واسطه وجود نهر فرات و داشتن نخلستان های زیاد از هوای مطبوعی هم برخوردار هست نیز سفر نکردند.

پنجشنبه, مهر 15, 1400 16:28
عالم آل محمد(ص)

عالم آل محمد(ص)

امام رضا(ع) در سفر اجباری به خراسان و عبور از بلاد مختلف حجاز، عراق و ایران با استقبال مردم مواجه گردید. جایگاه علمی حضرت چنان بود که برخی از دولت مردان عباسی نیز ایشان را از داناترین مردم می دانستند و مأمون عباسی هم به دانش برتر حضرت اذعان داشت و بارها ایشان را آزموده بود. بزرگان اهل سنت نیز ایشان را به دانش فراوان و سخاوت و کرامت می شناختند.

چهارشنبه, مهر 14, 1400 16:13
امام مجتبی(ع) کریم اهل بیت

امام مجتبی(ع) کریم اهل بیت

امام مجتبی(ع) در شمار اهل بیت پیامبر(ص) است که آیه تطهیر در شأن آنان نازل شده است. ایشان در مباهله پیامبر با مسیحیان نجران نیز در کنار جد، پدر و مادر و برادر خویش حضور داشت. بنا برگزارش شیخ مفید نام «حسن» را پیامبر اکرم(ص) برای وی انتخاب کرد و بارها در برابر مردم به او ابراز علاقه می کرد. پیامبر ایشان و برادرش حسین(ع) را سرور جوانان بهشت نامید و فرمود: الحسن و الحسین سیدا شباب اهل الجنّه،

دوشنبه, مهر 12, 1400 17:15
حکیمی پارسا

حکیمی پارسا

حکیمی محققی ژرف اندیش و نویسنده ای متعهد بود که عمری را در راه بیدارگری و احیای عدالت و اقامه قسط گذاشت و زندگانی بسیار زاهدانه ای داشت. او سال ها از محضر بزرگان علم و اندیشه و معرفت اسلامی حوزه علمیه خراسان کسب فیض کرده و از مُجَدِّدانِ مکتب معارفی خراسان، مشهور به مکتب تفکیک به شمار می رفت.

چهارشنبه, مهر 07, 1400 20:1
مجتهد مجاهد  شاگرد مکتب حسینی

مجتهد مجاهد شاگرد مکتب حسینی

شهید سیدعبدالکریم هاشمی نژاد(رضوان الله علیه) از همان آغاز نهضت امام خمینی از همراهان و یاوران استاد خود بود اولین تجربه زندان او به پانزده خرداد 1342 برمی گردد و این روند در شکلهای مختلف ادامه داشت تا اینکه در سال 1350 دستگیر و برای همیشه ممنوع المنبر گردید. ولی فعالیت مستمر او هیچ توقفی نداشت، به گونه ای که در کنار فعالیت علمی و تدریس دروس عالی در حوزه علمیه مشهد و کارهای وسیع تبلیغی، توفیقاتی در عرصه قلم و تألیف کتابهای مفید داشت. او با پاسخگویی به پرسشهای دینی متدینان و به ویژه جوانان؛ یکی از سه چهره اصلی رهبری و جلوداری مبارزات در مشهد و خراسان بوده است.

سه شنبه, مهر 06, 1400 18:30
اربعین حسینی، حماسه ای دیگر

اربعین حسینی، حماسه ای دیگر

یکی از آدابی که از گذشته مرسوم بوده است حرکت پیاده روی از اطراف و اکتاف برای زیارت قبر امام حسین(ع) در روز اربعین آن حضرت است. سفارش برای زیارت اربعین نیز باعث شده است، شیعیان به ویژه ساکنان عراق، از مناطق مختلف راهی کربلا می شوند و این حرکت نمادین همه ساله تکرار می گردد. و اکنون این نماد عظیم به جلوه ای از جلوه های ایام الله تبدیل شده و هزار عاشق خود را مهیای پذیرایی از زائران اربعین حسینی می کنند.

یکشنبه, مهر 04, 1400 20:30
ملاقات علامه حسن زاده آملی با امام خمینی(ره)

ملاقات علامه حسن زاده آملی با امام خمینی(ره)

شنیدم حضرت آیت الله العظمی امام خمینی(قدس سـرّه) روحانیانی را که برای ایام محرّم جهت تبلیغ به اطراف و اکناف میروند موظف نموده اند که مسایل اجتماعی و سیاسی عالَم اسلام و مشکلات جـامعه مسلمین و خصوصا اوضاع ایران را به گوش مردم برسانند، به حضورشان شرفیاب شدم و به محضرشان عرضه داشتم که بنده حسن حسن زاده آملی هستم…شنیدم که حضرت عالی روحانیون را مکلف کرده اید تا مسائل سیاسی و مشکلات اجتماعی مسلمین را برای عموم مردم بیان کنند. لذا من که یکی از طلبه های سرشناس آملم و جهت تبلیغ عازم آن دیارم، آمده ام به شما بگویم:

یکشنبه, مهر 04, 1400 15:21
دادستانی، دادستان

دادستانی، دادستان

یکی از انسان های صادق و درستکار و امین دستگاه قضایی ایران چه در دوران ستمشاهی رژیم پهلوی و چه در دوران پر فراز و نشیب پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مرحوم آقای مهدی هادوی است. وی در سال 1342 رئیس دادگستری شهر قم بوده و با شجاعت و درایت تمام در مقابل اتهام و زورگویی شخص اول مملکت و تمام نیروهای امنیتی و قضایی در آن زمان ایستاد و در ماه های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب نیز توانست جلوی بسیاری از مفاسد و مظالم بایستد.

یکشنبه, مهر 04, 1400 10:8
انقلاب اسلامی یا انقلاب شیطانی با توجه به دیدگاه امام خمینی

انقلاب اسلامی یا انقلاب شیطانی با توجه به دیدگاه امام خمینی

«انقلاب» و «شیطان» از واژگان پربسامد در ادبیات سیاسی امام خمینی است. هر دو، به ویژه انقلاب، در ادبیات ایشان فراوان به کار رفته است. در کتاب 22 جلدی صحیفۀ امام که یک نمودار اساسی از اندیشۀ سیاسی ایشان است، بیش از 400 بار واژه شیطان استفاده شده است. به ویژه برای افراد متکبر و مغرور، حکومت و دولت های استکباری و استبدادی، و در رأس آنها برای آمریکا از این صفت بسیار استفاده کرده اند. واژۀ معروف «شیطان بزرگ» را بارها و بارها به کار گرفته اند تا معرف افراد، گروه ها، دولت ها و کشورهای حیله گر و مکار و زورگو باشند که در آن زمان گواه روشن و پیشتازش آمریکا بود. افزون بر اینها، امام خمینی از ترکیب دو واژۀ انقلاب و شیطان یک واژه سازی جالبی دارند که بسیار کم به کار برده و در ادبیات سیاسی ایشان نادر است؛ و کمتر شنیده و شناخته شده است، و آن «انقلاب شیطانی» است. این که انقلاب شیطانی چیست و کیست؟ منظور امام خمینی و ویژگی های آن چه بوده و هست؟ محور این یادداشت است.

شنبه, مهر 03, 1400 12:18
اوریانا فالاچی و مصاحبه با امام خمینی

اوریانا فالاچی و مصاحبه با امام خمینی

اوریانا فالاچی گفت: این آدم دیگه ایست که از یکجای دیگه آمده است. او به شدت تحت تاثیر قرار گرفته بود و گفت: وزیر خارجه واتیکان راست می گفت که این مسیح ثانی است و من در یک لحظه ای در آنجا از خود بیخود شدم .

جمعه, مهر 02, 1400 9:1
صدام بعثی؛ آغازگر جنگ تحمیلی

صدام بعثی؛ آغازگر جنگ تحمیلی

جنگ تحمیلی صدام جنایتکار با رهبری امام خمینی و فداکاری ملت شریف ایران به دفاع مقدس بدل شد و نهایتاً متجاوز بودن صدام از سوی سازمان ملل اعلان شد. کتاب «نقدِ تحریف مدرن امام خمینی»

چهارشنبه, شهریور 31, 1400 10:30
خصم ظالم و عون مظلوم

خصم ظالم و عون مظلوم

هویت انقلاب اسلامی و نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس اسلامی که امام خمینی مفسر آن بوده است شکل گرفت و تاسیس گردید. اسلامی که عقلانیت و عدالت جان مایه آن است و برای دفاع از شرافت انسانی مقاومت و مجاهدت و فداکاری را برنامه زندگی پیروان خود قرار می دهد. چنین اسلامی با افکار منحط و اعمال نفرت زای طالبان ساخته اذهان و دستان آلوده قدرت های شیطانی نه تنها تفاوت که ضدیت دارد.

سه شنبه, شهریور 30, 1400 12:25
فقر اخلاق اجتماعی در حوزه های علمیه با تأکید بر دیدگاه امام خمینی

فقر اخلاق اجتماعی در حوزه های علمیه با تأکید بر دیدگاه امام خمینی

پژوهشگران اخلاقی، اخلاق را به چند بخش تقسیم می کنند. یکی از آنها اخلاق اجتماعی ست. یعنی اخلاق دیگرگرایی. ازجمله ویژگی این گونه اخلاق: اهتمام به امور دیگران و جامعه، خیرخواهی و مهربانی و رحمت و شفقت به دیگران، رعایت قوانین اجتماعی برای منفعت همگانی و.... این ویژگی نتیجۀ در اجتماع و بین مردم بودن است. یادداشت پیش رو می خواهد نشان دهد که شوربختانه این گونه اخلاق که نیاز اساسی و مبرم این روزگار است، در بین حوزه های علمیه که باید الگو و حامل چنین اخلاقی باشند ـ به دلیل فقر اساتید اخلاق برجسته در این زمینه ـ کم رنگ شده است...

شنبه, شهریور 27, 1400 17:54
عمار؛ صحابی بزرگ

عمار؛ صحابی بزرگ

کنیه عمار ابویقظان و حلیف به معنای (هم پیمان) بود. مشرکان، عمار را مجبور به گفتن ناسزا به پیامبر کردند و پیامبر خدا عذر او را پذیرفت و فرمود اگر بار دیگر مجبورش کردند، چنین کند. در پی این ماجرا آیة: من کفر بالله من بعد ایمانه الّا من اُکره و قلبه مطمئن بالأیمان (نحل، آیه 106) نازل شد.

پنجشنبه, شهریور 25, 1400 20:1
معرفی کتاب(10) انوار الهدایه فی التعلیقه علی الکفایه

معرفی کتاب(10) انوار الهدایه فی التعلیقه علی الکفایه

«انوار الهدایه فی التعلیقه علی الکفایه» اولین تألیف امام خمینی در اصول فقه می باشد که بخشی از اولین دوره تدریس خارج اصول ایشان است و توسط موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، پس از رحلت ایشان در دو جلد منتشر گردید.

چهارشنبه, شهریور 24, 1400 12:9
آقا شهاب امام

آقا شهاب امام

شهاب الدین اشراقی بعد از اتمام دوره دبیرستان وارد حوزه علمیه قم شد. او پس از گذراندن مقدمات و سطوح عالیه در محضر اساتید مطرح آن زمان، به درس خارج فقه و اصول امام خمینی نیز راه یافت. وی با اوج گرفتن انقلاب و اقامت امام خمینی در فرانسه ، به آن کشور سفر کرده و به یاری ایشان می شتابد و بنا به سفارش حضرت امام به عنوان امین و سرپرست خانواده ایشان در نوفل لوشاتو باقی ماند و دو روز پس از پرواز انقلاب ، به همراه خانواده امام به ایران بازگشت.

شنبه, شهریور 20, 1400 20:0
صفحه 6 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏