اصول اندیشه امام خمینی؛  توجه به مستضعفان و فرودستان جامعه

اصول اندیشه امام خمینی؛ توجه به مستضعفان و فرودستان جامعه

مطالعه و بررسی سیره نظری و عملی امام خمینی نشان از توجه جدی و همیشگی ایشان به مسئله مستضعفان و محرومان دارد. این دو واژۀ به ظاهر هم معنی و در مفهوم متفاوت که امام خمینی در این زمانه احیاگر آنها شد، ریشه در باورهای دینی ایشان داشت. دغدغۀ رسیدگی آنی به این قشرهای مستضعف و محروم جامعه به گونه ای امام خمینی را درگیر خود کرد که از روزهای آغازین پس از پیروزی انقلاب (9 اسفند 1357) به شورای انقلاب فرمان داد تا «تمام اموال منقول و ‏‎‎‏غیرمنقول دودمان پهلوی و وابستگان سببی و نسبی آنها که مدت ها از بیت المال مسلمین اختلاس کرده بودند، به نفع مستمندان و کارگران و ‏‎‎‏کارمندان ضعیف مصادره شوند.»

سه شنبه, اسفند 03, 1400 8:54
سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی، با عنوان *مکتب فقهی* با سخنرانی آیت الله محمد سروش محلاتی

سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی، با عنوان *مکتب فقهی* با سخنرانی آیت الله محمد سروش محلاتی

آیت الله محمد سروش محلاتی با تصریح بر اینکه حضرت امام دارای یک مکتب فقهی است بیان نمود: طرح حکومت اسلامی که اندیشه محوری فقه سیاسی امام است، نشان دهنده دیدگاه متمایز ایشان است. افراد زیادی از سر ناآگاهی می گویند نظر امام درباره حکومت اسلامی دارای سابقه بوده و بسیاری از فقهاء آن را مطرح کرده اند و ابداعی از طرف ایشان نبوده است. ایشان بنیانگذار جمهوری اسلامی را دارای یک مکتب فقهی مستقل دانست و گفت حضرت امام (س) از دریچه سیاست و اجتماع به فقه نگاه کرده و احکام فقهی را به مثابه قوانین جامعه می دانست.

جمعه, بهمن 29, 1400 11:32
میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) مبارکباد.

میلاد با سعادت امیرالمؤمنین علی بن ابیطالب (ع) مبارکباد.

امام خمینی(س): این روز که بزرگترین روزهاست در مذهب تشیع به همه مسلمانها، به همه شیعیان جهان خصوصاً، به ملت بزرگوار ما مبارک باشد.

دوشنبه, بهمن 25, 1400 11:20
در مصاحبه با شفقنا بیان شد: یکی از دلایل توجه امام خمینی(س) به عنصر زمان و مکان، پاسخگویی به مشکلات امروز جامعه بود.

در مصاحبه با شفقنا بیان شد: یکی از دلایل توجه امام خمینی(س) به عنصر زمان و مکان، پاسخگویی به مشکلات ...

حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم در مصاحبه با شفقنا بیان کرد: امام خمینی بویژه در اواخر عمر، توجه ویژه ای به عنصر زمان و مکان داشتند. شاید یکی از دلایل این توجه این بود که امام احساس کردند این اصل می تواند بسیاری از مشکلات امروز جامعه را برطرف کند و نیازهای جامعه را پاسخ دهد.

یکشنبه, بهمن 24, 1400 13:8
صدای انقلاب

صدای انقلاب

یکی از یاران مجاهد و همراهان ثابت قدم حضرت امام شهید والا مقام حجت الاسلام والمسلمین شهید فضل الله مهدی زاده محلاتی (رضوان الله علیه) بوده است. روحانی مبارزی که از آغازین روزهای نهضت امام خمینی در صحنه بود و به دفعات دستگیر و اسیر زندان¬های حکومت دیکتاتوری پهلوی شد و در جمع روحانیون و علمای مبارز تهران تکاپو و تلألوی ویژه ای داشت.

چهارشنبه, بهمن 20, 1400 14:29
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر اثار امام خمینی(س) قم با سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قم

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر اثار امام خمینی(س) قم با سرپرست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان قم

حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری ضمن تشریح برنامه ها و فعالیتهای موسسه در مناسبت های مربوط به امام خمینی و انقلاب اسلامی از جمله در برنامه های دهه فجر، دهم اسفند و مناسبتهای مرتبط با امام خمینی، خواستار همکاری بیشتر شورای هماهنگی تبلیغات قم شدند.

یکشنبه, بهمن 17, 1400 21:14
امام و دولت موقت

امام و دولت موقت

مهندس مهدی بازرگان، نخست وزیر دولت موقت، زمانی حکم نخست وزیری گرفت که نه از دولت سابق اقتداری مانده بود و نه نظام جمهوری اسلامی مستقر شده و نهادهای قانونی شکل گرفته بود با این وجود، جمع کثیری از مردم در سراسر کشور به فرمان امام در حمایت از او به خیابان ها آمده و تظاهرات برگزار کردند.

شنبه, بهمن 16, 1400 18:53
امام خمینی و زیارت جامعه کبیره

امام خمینی و زیارت جامعه کبیره

زیارت جامعه کبیره، فشرده ای از عقاید و امام شناسی در مکتب اهل بیت است؛ از این رو آن را «مرام نامه شیعه» یا «منشور ولایت» نامیده اند. در این زیارت نامه که با شهادت به یگانگی خدا و سلام بر پیامبر(صل الله علیه و آله) آغاز شده، سپس بیش از ۲۰۰ فضیلت برای اهل بیت، مانند گنجینه علم و حکمت الهی، نگهبان اسرار خداوندی، حامل کتاب خدا و جانشین او بیان شده است.

شنبه, بهمن 16, 1400 2:7
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم، با آیت الله حسینی بوشهری

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم، با آیت الله حسینی بوشهری

آیت الله حسینی بوشهری: از ویژگی های بارز حضرت امام خمینی (س) این بود که همواره به فکر اسلام، پیاده کردن احکام نورانی آن و خدمت به مردم بودند. شخصیت هایی مانند حضرت امام ره از نوادر بشر هستند و باید برای مردم و به خصوص جوانان تبیین شود.

جمعه, بهمن 15, 1400 23:58
ماه رجب، ماه بعثت و میلاد

ماه رجب، ماه بعثت و میلاد

در اولین روز ماه رجب، یکی از ذوی القربی و عترت پاک پیامبر (ص) به دنیا آمده که پیامبر اکرم (ص) از تولد ایشان به جابر بن عبدالله انصاری خبر داده و فرمودند: سلام مرا به فرزندم باقر برسان. امام خمینی در وصیتنامه سیاسی _ الهی خویش از امام باقر (ع) به عنوان بالاترین شخصیت تاریخ یاد کرده و فرموده است: «ما مفتخریم که «باقرالعلوم»‏ بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز‏‎ ‎‏خدای تعالی و رسول ـ صلی اللّه علیه و آله ـ و ائمۀ معصومین ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، از ما است.‏

پنجشنبه, بهمن 14, 1400 9:1
برگزاری مراسم سالروز ورود امام خمینی به ایران در کنار بیت امام خمینی در قم

برگزاری مراسم سالروز ورود امام خمینی به ایران در کنار بیت امام خمینی در قم

مراسم تجدید بیعت با آرمان های امام خمینی و گلباران بیت ایشان در قم برگزار شد. حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری رئیس موسسه قم نیز به همراه معاونین، مدیران و کارکنان موسسه در این مراسم شرکت کرده و با ادای احترام به جایگاه والای امام خمینی، با آرمانهای ایشان بیعت کردند.

سه شنبه, بهمن 12, 1400 22:7
اولین سخنرانی های امام خمینی پس از ورود به ایران، از سخنرانی در فرودگاه تا بیانات در بهشت زهرا

اولین سخنرانی های امام خمینی پس از ورود به ایران، از سخنرانی در فرودگاه تا بیانات در بهشت زهرا

مکان های دیگری هم برای دیدار حضرت امام با مردم پیشنهاد شده بودند ولی امام بهشت زهرا را ارجح دانستند. ایشان در سخنرانی خود در بهشت زهرا به خانواده شهدای انقلاب اسلامی تسلیت گفتند و فرمودند: «من نمی توانم تشکر از این ملت بکنم که همه چیز خودش را در راه خدا داد. خدای تبارک و تعالی باید به آنها اجر عنایت فرماید.»

سه شنبه, بهمن 12, 1400 13:35
مرجعی ملجأ

مرجعی ملجأ

تا آنجا که من این بزرگوار را شناخته ام انصافا با مسماترین اسم را برایش انتخاب کرده اند. هم مظهر لطف خدا بود و هم قلبی صاف و زلال داشت. ثبات قدم و ایستادگی بر مواضع از ویژگی های این بزرگوار بوده و در طول این سال های پرتلاطم بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و خصوصا دو دهه اخیر، ملجأ و پناه بسیاری از بی پناهان بود.

سه شنبه, بهمن 12, 1400 9:7
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با حجت الاسلام و المسلمین آقای سید جواد شهرستانی

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با حجت الاسلام و المسلمین آقای سید جواد ...

حجت الاسلام و المسلمین سیدجواد شهرستانی: ثبت و ضبط آنچه از گذشتگان باقی مانده ، بسیار کار خوب و مفیدی است و اگر این کار انجام نمی شد قطعا دیگران انجام نمی دادند. دانشنامه امام خمینی کار بسیار ماندگاری خواهد شد که آیندگان هم از آن استفاده خواهند کرد.

دوشنبه, بهمن 11, 1400 22:55
اطلاعیه کتابخانه تخصصی امام خمینی قم

اطلاعیه کتابخانه تخصصی امام خمینی قم

کتابخانه تخصصی امام خمینی قم با خدمات، امکانات و ساعت کاری جدید در خدمت پژوهشگران حوزوی و دانشگاهی است.

دوشنبه, بهمن 11, 1400 16:44
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با آیت الله مقتدایی

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با آیت الله مقتدایی

آیت الله مقتدایی: تأکید امام پس از انقلاب، این بود که تمام قوانین جاری باید طبق موازین شرع و اسلام باشد و من آن زمان عضو شورای عالی قضایی بودم. و در آنجا قوانین را با شرع و اسلام تطبیق و به مجلس اعلام می کردیم.

دوشنبه, بهمن 11, 1400 9:16
دیدار حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی

دیدار حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری با حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی

حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی مدظله العالی در دیدار با رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (رحمت الله علیه)؛ حجت الاسلام والمسلمین کمساری با اشاره به ابعاد برجسته شخصیت امام راحل فرمودند: از زمان آغاز غیبت کبری تا کنون شخصیتی جامع همانند امام راحل سراغ نداریم. امام خمینی توانست در زمان استبداد داخلی و استعمار بیگانگان انقلاب اسلامی را به پیروزی رسانده و اسلام ناب محمدی را احیا نماید.

یکشنبه, بهمن 10, 1400 20:43
دیدار حجج اسلام و المسلمین ابراهیم زاده و حبیب زاده مسئول دفتر اساتید حوزه علمیه قم با حجت الاسلام والمسلمین کمساری و معاونین موسسه

دیدار حجج اسلام و المسلمین ابراهیم زاده و حبیب زاده مسئول دفتر اساتید حوزه علمیه قم با حجت الاسلام ...

موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی قم موضوعات پیشنهادی خود در موضوعات اندیشه های فقهی، اصولی، کلامی، تفسیری، اخلاقی و ... امام خمینی را برای تدوین رساله های سطح ۳ و 4 حوزه ارائه کند و واحد مدارج علمی حوزه آمادگی خود را جهت معرفی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی قم و مدارس وابسته آن را بعنوان یکی از مراکز هدایت تحصیلی طلاب اعلام کند.

یکشنبه, بهمن 10, 1400 14:19
دیدار مسئولین آرشیو و اسناد موسسه با ریاست و معاونین موسسه قم

دیدار مسئولین آرشیو و اسناد موسسه با ریاست و معاونین موسسه قم

موسسه کاملا با پروژه تجدید چاپ صحیفه امام همکاری می کند و با انتخاب مدیر پروژه در موسسه قم که خود ایشان مستقیما بر پروژه نظارت می کنند و ان شاءالله در مدت زمان مشخص به سر و سامان برسد.

شنبه, بهمن 09, 1400 21:58
اصول اندیشۀ امام خمینی (3)  اثبات اسلام ناب محمدی (2)  اسلام آمریکایی و شاخصه های آن

اصول اندیشۀ امام خمینی (3) اثبات اسلام ناب محمدی (2) اسلام آمریکایی و شاخصه های آن

بر اساس بینش و اندیشه حضرت امام، اسلام امریکایی، وارونه شده و دینی بی محتوا و متظاهر و یاری گر قدرت های استکباری و استبدادی است. به همین دلیل هم حمایت های قدرت های استکباری، اعم از غربی و شرقی را در پی دارد. این نوع برداشت از دین ـ به ویژه از دین اسلام ـ بیشتر متناسب با اهداف جریان سرمایه داری و گروه های ظالم در جهان است که عموماً منافع آنها در تضاد با اسلام راستین قرار دارد.

شنبه, بهمن 09, 1400 10:38
دیدار رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان قم

دیدار رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان قم

حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم گزارشی از عملکرد و فعالیتهای موسسه در زمینه های پژوهشی، آموزشی، فرهنگی و بین المللی ارائه داد. همچنین درباره اماکن منتسب به امام خمینی در شهر قم، بخصوص مجتمع یادگار امام در کنار بیت امام خمینی در محله یخچال قاضی مطالبی مطرح شد.

چهارشنبه, بهمن 06, 1400 10:21
معرفی کتاب (12)    الاستصحاب

معرفی کتاب (12) الاستصحاب

یک جلد از دوره شش جلدی اصول فقه امام خمینی نام استصحاب را بر خود دارد؛ کتابی که در آن، مفهوم و ویژگی ها و شرایط این اصل عملی و پرکاربرد در اجتهاد و استنباط مورد و بررسی تخصصی قرار گرفته و در بخشی از آن از چهار قاعده مهم فقهی یَد، تجاوز ، صحت فعل غیر و قرعه به تفصیل سخن به میان آمده است.

سه شنبه, بهمن 05, 1400 10:47
دیدار هیئت تحریریه هفته نامه حریم امام با ریاست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم

دیدار هیئت تحریریه هفته نامه حریم امام با ریاست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم

سردبیر نشریه حریم امام ضمن معرفی اعضای هیئت تحریریه، گزارشی از فعالیت ده سالۀ هفته نامه ارائه کرد. سپس ریاست محترم موسسه نیز ضمن خیر مقدم، از حضور هیئت تحریریه و فعالیت های این نشریه در راستای ترویج و تبیین اندیشه ها و اهداف حضرت امام و انقلاب قدردانی کرده و اظهار داشت:

دوشنبه, بهمن 04, 1400 22:0
صفحه 3 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏