عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

امام خمینی (س) به قرآن نازل شده در شب قدر توجه فراوانی دارد و هم در ساحت اندیشه از فقه تا اجتماع و سیاست تا حکمت و عرفان میهمان سفره معرفت و هدایت آن است و هم در عمل اهل تلاوت مستمر قرآن بوده و مشخصاً در کتاب پر ارزش «آداب الصلوة» مباحث و مطالب قرآنی بسیار فراوان و ارزشمندی دارد؛

یکشنبه, اردیبهشت 04, 1401 11:40
مرجع شهید و مجاهد غریب

مرجع شهید و مجاهد غریب

مرحوم آیت الله صدر را به جرم اینکه از ظلم آنها شکایت‏‎ ‎‏داشت و می خواست حکومت اسلام برقرار باشد، شهید کردند و خواهر مکرمۀ مظلومۀ‏‎ ‎‏ایشان را هم شهید کردند... من از خدای تبارک و تعالی خواستارم که ملتهای مسلم را بیدار کند.

پنجشنبه, اردیبهشت 01, 1401 19:42
معراج نبی مکرم (ص)

معراج نبی مکرم (ص)

سفر معراجی پیامبر خدا (ص)، سفری روحانی و معنوی بوده، که نشانگر مقام و کمالات بلند آن حضرت است و چنانکه سزاوار است او که خاتم انبیاء علیهم السلام می باشد، از انوار غیبیه الهی چنان برخوردار است که حتی جبرئیل امین نمی تواند به آن نزدیک شود و تا حدی پیش می رود و لکن به آنجا می رسد که دیگر اجازه ورود ندارد و پیامبر خدا به تنهایی به سیر خود ادامه می دهد.

دوشنبه, فروردين 29, 1401 18:17
تحزّب و تشکل از نظر امام خمینی(س)

تحزّب و تشکل از نظر امام خمینی(س)

بررسی و پیگیری اظهارات و نظرات و سیره و عملکرد حضرت امام این نتیجه را میدهد که در نظر ایشان حساب تحزب از احزابی که در تاریخ معاصر ایران ایفای نقش کردند، جدا میباشد و ایشان گرچه منتقد کارنامه احزاب غرب زده و شرق زده بودند، که یا به مثابه عامل قدرتهای سلطه گر عمل کرده و یا با خود باختگی خواهان شباهت به غرب و شرق، بوده اند؛ ولی اصل تحزب را قبول داشته اند.

چهارشنبه, فروردين 24, 1401 23:36
دیدار مسئول مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

دیدار مسئول مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

آیت الله فاضل لنکرانی: باید بدانیم بقای حوزه علمیه از امام است/ امام یک شخصیت کم نظیر و در خیلی از ابعاد و مباحث علمی بی نظیر بود/ چنین شخصیتی باید به مراکز علمی نسل امروز و آینده معرفی شود.

چهارشنبه, فروردين 24, 1401 1:7
خدیجه کبری (س)، کنیز پیامبر خدا (ص)

خدیجه کبری (س)، کنیز پیامبر خدا (ص)

در منابع اسلامی از حضرت خدیجه با القابی همچون: طاهره، زکیه، مرضیه، صدیقه، خیرالنساء، و با کنیه ام المؤمنین یاد کرده اند. وی مایه آرامش پیامبر بود، از این رو پیامبر پس از درگذشت حضرت خدیجه، همواره به یاد او بود و او را بی نظیر میدانست و به ایمان او در زمان کفر مردم و تصدیق او در هنگامه تکذیب مردم و شریک مال خویش قرار دادن، آنگاه که همه آن حضرت را محروم ساختند و صاحب فرزند شدن از او، در حالی که از زنان دیگر فرزندی نداشته، یاد می کرد.

دوشنبه, فروردين 22, 1401 18:15
سیرۀ نظری و عملی امام خمینی  نسبت به ترور و تروریسم؛

سیرۀ نظری و عملی امام خمینی نسبت به ترور و تروریسم؛

با نگاهی اجمالی به نظرات و بیانات امام خمینی در آثار ایشان، درمی یابیم که هیچ نشانه ای از اجازه، توصیه و تأیید نسبت به ترور و رفتارهای مسلحانه نیست. چه پیش از پیروزی انقلاب اسلامی و دوران رژیم پهلوی، و چه پس از پیروزی و دوران اوج فعالیت دشمنان و مخالفان در ترور سران و مسئولان نظام جمهوری اسلامی!

شنبه, فروردين 20, 1401 0:35
امام و آستان قدس رضوی

امام و آستان قدس رضوی

حضرت امام همواره به زیارت حرم ائمه و معصومین عنایت ویژه ای داشته و زیارت هر شب ایشان در ایام تبعید در نجف و حضور در کربلا و زیارت حرم حضرت سیدالشهدا(ع) در ایام زیارتی آن حضرت و ...همگی گویای عشق و ارادت آن پیرمرد فرزانه و امام عاشقان به زیارت مشاهد مشرفه هست.

یکشنبه, فروردين 14, 1401 13:0
امام و مبانی جمهوری اسلامی

امام و مبانی جمهوری اسلامی

امام خمینی جمهوری اسلامی ایران را برگرفته از روش پیامبر اسلام و امام علی میداند و می فرماید: حکومت جمهوری اسلامی مورد نظر ما از رویه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم و امام علی علیه السلام الهام خواهد گرفت و متکی به آرای عمومی ملت خواهد بود.

پنجشنبه, فروردين 11, 1401 12:54
اصول اندیشه امام خمینی؛  تکیه بر وحدت ملی

اصول اندیشه امام خمینی؛ تکیه بر وحدت ملی

وحدت و انسجام از مسائل مهم و مؤکد دین اسلام است که در قرآن و روایات ائمه معصومین(ع) به آن سفارش شده، و به همان سان از تفرقه و اختلاف نهی شده است. بر همین اساس امام خمینی نیز به این مسئله توجه ویژه داشت. بر وحدت ملی در داخل کشور بسیار سفارش می کرد؛ تاآنجاکه به راحتی می توان وحدت ملی را از اصول اندیشه ایشان دانست.

سه شنبه, فروردين 09, 1401 8:50
اسنادِ اصالت دو نامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی

اسنادِ اصالت دو نامه امام خمینی(س) در خصوص آیت الله منتظری و نهضت آزادی

در ارتباط با ابراز تردیدی که نسبت به نامه مورخ 68/1/8 حضرت امام خمینی (خطاب به آیت الله منتظری) اخیرا در برخی رسانه ها انتشار یافته است؛ موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی - به عنوان نهادی که بر اساس حکم حضرت امام و به موجب نص قانون نحوه حفظ یاد و آثار امام خمینی (مصوب سال 1368) مسئولیت اظهار نظر کارشناسی در باره آثار امام را عهده دار می باشد - در چندین نوبت و به تفصیل اصالت و قطعیت انتساب هر دو نامه به حضرت امام را اعلام نموده است؛ به منظور تنویر بیشتر افکار عمومی، چهار سند قاطع، که بیانگر شهادت صریح حاضران در جلسه شامگاه 6 فروردین سال 68 (شب هفتم فروردین) در حضور حضرت امام خمینی و مرحوم یادگار حضرت امام می باشد را منتشر می نماییم.

شنبه, فروردين 06, 1401 23:56
نخستین پیام نوروزی امام خمینی(س)

نخستین پیام نوروزی امام خمینی(س)

ملت شریف باید بداند که تمام پیروزیها به ارادۀ خداوند قادر و با تحولی که در‏‎ ‎‏سراسر کشور تحقق پیدا کرد و روح ایمان و تعهد و تعاونی که در اکثریت قاطع ملت پیدا‏‎ ‎‏شد به دست آمد. توجه به خدای متعال و وحدت کلمه اساس پیروزی ما شد؛ و با از یاد‏‎ ‎‏بردن رمز پیروزی و سرپیچی از اسلام بزرگ و احکام مقدس آن و پیمودن راه اختلاف و‏‎ ‎‏تفرق، خوف آن است که عنایت حق تعالی سلب و راه برای مستکبرین باز و حیله ها و‏‎ ‎‏دسیسه های قدرت شیطانی، ملت عزیز ما را به اسارت کشد، و خونهای پاکی که در راه‏‎ ‎‏استقلال و آزادی ریخته شده و رنجهایی که جوانان و پیران عزیز ما برده اند به هدر رود،

یکشنبه, اسفند 29, 1400 11:52
انتظار در مکتب امام خمینی(س)

انتظار در مکتب امام خمینی(س)

حضرت امام(ره) انتظار فرج را انتظار خدمت و انتظار قدرت اسلام می داند که منتظران باید مقدمات آن را فراهم سازند. ایشان فرمودند: از خداوند تعالی مسئلت می کنم که ظهور ولی عصر ـ سلام الله علیه ـ را نزدیک‏‎ ‎‏فرماید و چشمهای ما را به جمال مقدسش روشن. ما همه انتظار فرج داریم، و باید در این‏‎ ‎‏انتظار خدمت بکنیم. انتظار فرج، انتظار قدرت اسلام است، و ما باید کوشش کنیم تا‏‎ ‎‏قدرت اسلام در عالم تحقق پیدا بکند، و مقدمات ظهور ان شاءالله تهیه بشود.

پنجشنبه, اسفند 26, 1400 12:5
سیداحمد مبارزی مخلص

سیداحمد مبارزی مخلص

فرزند عزیز امام حضرت حجت الاسلام و المسلمین سید احمد خمینی (قدس سره) شخصیتی با ابعاد متنوع علمی اخلاقی و اندیشه ای داشته است؛ یکی از ابعاد شخصیت او بعد سیاسی مبارزاتی او بوده که در مقاله پیش رو سعی شده با معتبرترین گزارشات و روایات هم رزمان او اندکی از کارنامه پربار و مخلصانه او در دوران غربت مبارزات نهضت امام خمینی، بیان شود.

چهارشنبه, اسفند 25, 1400 12:47
دیدار مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها

دیدار مدیر مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) قم با مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها

حجت الاسلام المسلمین کمساری انتصاب شایسته مدیر جامعه الزهرا سلام الله علیها را حاکی از اعتماد و اطمینان عملی رهبر انقلاب به توانمندی بانوان این کشور دانست و عنوان کرد مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) با حکم حضرت امام در سال 1367 تشکیل شد و در ابتدا مأموریت تصحیح و تحقیق و جمع آوری آثار حضرت امام و پس از مدتی مأموریت های جدیدی در زمینه آموزش، پژوهش، فرهنگی، ترویجی و بین الملل را برعهده گرفت.

سه شنبه, اسفند 24, 1400 11:38
معرفی کتاب(13)  التعادل و الترجیح و الاجتهاد و التقلید

معرفی کتاب(13) التعادل و الترجیح و الاجتهاد و التقلید

«تعادل و ترجیح» و «اجتهاد و تقلید» دو مبحث پایانی مباحث اصول می باشند که امام خمینی پس از تدریس، به تألیف و نگارش آنها موفق گردید. این دو مبحث یک جلد از دوره شش جلدی اصول فقه ایشان می باشد که در این معرفی به گزارش محتوای آنها اقدام شده است.

یکشنبه, اسفند 22, 1400 8:18
اصول اندیشۀ امام خمینی؛  نفی خویِ کاخ نشینی و اشرافیت

اصول اندیشۀ امام خمینی؛ نفی خویِ کاخ نشینی و اشرافیت

امام خمینی وابسته بودن اهالی حکومت به قشر اشراف را که تمام ارزش هایشان در امور مالی خلاصه می شد، مصیبت بزرگی برای کشور می دانست و وجود خویِ خانی و خانبازی، تمایل به زمین خواری و تلاش برای داشتن القاب و عناوین ویژه را از ویژگی های رفتاری اشراف و کاخ نشینان به حساب می آورد.

جمعه, اسفند 20, 1400 15:2
امام خمینی و مناجات شعبانیه

امام خمینی و مناجات شعبانیه

مناجات شعبانیه میراث گرانبهایی از امام العارفین حضرت علی (علیه السلام ) است. مفاهیم بلند، عارفانه و عاشقانه آن، ریشه در عمق معرفت درونی به تجلیات ربوبی دارد. این مناجات که مشحون از معارف بلند و حقایق توحیدی است، انسان را واله و شیدای حضرت معبود می کند. حضرت امام به مناجات شعبانیه عنایت و اهتمام خاصی داشته و در بیانات خود به صورت های مختلف به آن توجه داده و همگان را به بهره گیری از این نعمت خاص معنوی سفارش کرده است.

چهارشنبه, اسفند 18, 1400 14:29
امام حکیم و حکیم امام

امام حکیم و حکیم امام

مرحوم آیت الله العظمی سید محسن حکیم در دهه چهل شمسی، قریب ده سال به عنوان یکی از مراجع طراز اول شیعه، پیشوایی و مرجعیت شیعیان را برعهده داشته و با شجاعت و درایت تمام در مقابل حاکمیت ظلم و فساد ایستاده و لطمات و صدمات زیادی را متحمل شدند.

سه شنبه, اسفند 17, 1400 20:0
صحیفه امام ساجدان

صحیفه امام ساجدان

اثر گرانسنگ و ماندگار صحیفه سجادیه«اخت القرآن»، مجموعه ای از دعاهایی است که نه تنها نیایش با خداوند و گنجینه ای از معارف است که آینۀ تمام نمای روزگار آن حضرت است. بیزاری از کردار و گفتار زشت آن روز، پناه بردن به خداوند از شرّ مردمان روزگار، روشنگری و نشان دادن راه درست زندگی و تربیت صحیح، پاکیزه کردن جانها از زشتی و پلیدی ها، تعلیم چگونه دعا کردن برای پدر و مادر، همسایگان، اقوام و خویشان، مرزداران و توجه به همه اقشار جامعه تبلور عینی دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه نورانی سجادیه است.

یکشنبه, اسفند 15, 1400 14:30
میلاد با سعادت حضرت امام حسین علیه السلام و روز پاسدار در کلام امام خمینی(س)

میلاد با سعادت حضرت امام حسین علیه السلام و روز پاسدار در کلام امام خمینی(س)

عید سعید پر برکت سوم شعبان المعظم، ولادت با سعادت سید مظلومان، بر مظلومان جهان مبارک باد. این روز شریف که طلیعه ادامه بعثت خاتم الانبیا- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- بوده است مبارک بوده و خواهد بود.... این جانب روز مبارک پاسدار را به شما دوستان و سایر قشرهای ملت، بلکه به مستضعفان جهان تبریک می گویم و سعادت آنان و عظمت اسلام و مسلمین را خواهانم.

یکشنبه, اسفند 15, 1400 9:51
حقیقت اسلام و وظایف مسلمانان

حقیقت اسلام و وظایف مسلمانان

سخنرانی ها و پیام های پر محتوا و راهگشایی که در سال های تبعید در عراق برای ملت ایران می فرستاد، مصاحبه های پرتعدادی که در فرانسه با خبرنگاران داشت و نیز سخنرانی های تحلیلی و روشنگر در بیان حقیقت اسلام و معرفی ابعاد وجودی انسان و نشان دادن مسیر نیل به هدف، همان توانایی ممتاز این رهبر بزرگ و منجی ملت ایران از دیو استبداد و اهریمن استعمار بوده است.

چهارشنبه, اسفند 11, 1400 11:47
مسیر بعثت و ظهور

مسیر بعثت و ظهور

هشدارهای بلند قرآنی، نیاز جامعه بشری در همه زمانها و مکانهاست. جنگ و گریز، دشمنی و عداوت، مخاصمه و نیرنگ و... همه آنچه باعث پراکندگی امّت ها می شود، باید از جوامع انسانی دور باشد تا به پیشرفت مطلوب برسند، یکدلی و صمیمیت و برادری از نیازهای اولیه پیشرفت و ترقی است. از این رو رسول گرامی اسلام آنگاه که در مدینه منوره استقرار یافت یکی از فعالیت هایش برای نجات جامعه جاهلی که سالها با هم در جنگ و ستیز بودند، ایجاد برادری و وحدت و همدلی بود و آنان را به این دعوت الهی فرا خواند و آنان نیز اجابت کردند و مدینه فاضله ای را تشکیل دادند.

دوشنبه, اسفند 09, 1400 14:29
حوزه مطلوب امام  خمینی

حوزه مطلوب امام خمینی

حضرت امام در حالی که رهبر محبوب و مقبول مردم و عالیترین مقام مذهبی و سیاسی کشور و مرجع طراز اول شیعیان بود وقتی می خواهد به موضوع مدیریت حوزه علمیه ورود پیدا کند همه اعضای شورا را به نظر خواهی و اطاعت از فرامین عالیترین مرجع حاضر در حوزه علمیه قم فرا می خواند.

یکشنبه, اسفند 08, 1400 12:35
امام موسی بن جعفر(ع) اسوۀ آزادگان

امام موسی بن جعفر(ع) اسوۀ آزادگان

با وجود تنگناهایی که حکومت برای موسی بن جعفر(ع) ایجاد کرده بود، آن حضرت برای ارتباط با شیعیان، سازمان وکالت را گسترش داد و در مناطق گوناگون، افرادی را به عنوان وکیل تعیین کرد. عثمان بن سعید در مصر، ابراهیم بن سلام در نیشابور و عبدالله بن جندب در اهواز نمونه هایی از این وکلا بودند. امام صادق(ع) دربارۀ فرزند خود موسی بن جعفر(ع) فرمود: او از برترین فرزندان و بازماندگان من است و همو پس از من، در جایگاه من قرار می گیرد و حجت خدا بر همگان خواهد بود.

شنبه, اسفند 07, 1400 13:6
صفحه 2 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏