تجدید میثاق کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ـ قم

تجدید میثاق کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ـ قم

تجدید میثاق کارکنان موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) ـ قم با آرمان های امام خمینی(س) در بیت قدیمی امام

دوشنبه, بهمن 04, 1400 11:18
امام خمینی و حفظ حرمت علماء

امام خمینی و حفظ حرمت علماء

امام خمینی که برخوردار از علم و عمل است و همواره در راه خودسازی و مراقبت شدید از نفس بوده است، تا آنجا که در ایام جوانی بزرگترین آثار عرفانی در حوزه اندیشه و عمل را عرضه کرده است، با توجه به این جایگاه عظیم، خود نیز پاسدار حوزه و حوزویان است و ارزشی مضاعف برای عالمان دین بویژه مراجع عظام تقلید و پاسداران دین حق قائل است.

شنبه, بهمن 02, 1400 13:41
شورای ختم سلطنت

شورای ختم سلطنت

محمد رضا شاه وقتی به دنبال دستور ویلیام سولیوان سفیر آمریکا، مجبور به خروج از کشور گردید، به جهت آنکه قبل از او ولیعهد از ایران خارج شده و همسرش فرح که نایب السطنه بود نیز به همراهش از کشور خارج می شد، تصمیم به تشکیل شورای سلطنت گرفت تا در غیاب او نظام سلطنتی حفظ شود غافل از آنکه همین شورا مهر خاتمه بر نهاد سلطنت را خواهد زد.

چهارشنبه, دی 29, 1400 14:4
یدالله سحابی، صحابی صالح

یدالله سحابی، صحابی صالح

حضرت امام آشنایی طولانی مدتی با خدمات و فعالیت های مرحوم دکتر یدالله سحابی داشته و بر همین اساس سال 1343 بعد از صدور حکم محکومیت قضایی وی در بیدادگاه نظامی به این موضوع اشاره کرده و با توجه به کهولت سن مرحوم سحابی می نویسند: ‏اینجانب و اشخاص با وجدان و با دیانت متأسفیم از مظلومیت این اشخاص که به جرم‏‎ ‎‏دفاع از اسلام و قانون اساسی محکوم به حبسهای طویل المدت شده، و باید با حال پیری‏‎ ‎‏و نقاهت در زندان، برای اطفای شهوات دیگران، به سر برند.

سه شنبه, دی 28, 1400 8:18
نشست علمی «مکتب اصولی امام خمینی(س)»

نشست علمی «مکتب اصولی امام خمینی(س)»

دومین نشست از سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «مکتب اصولی امام خمینی(س)» روز پنجشنبه 23/10/1400 با سخنرانی آیت الله احمد مبلغی مدرس خارج فقه و اصول حوزه علمیه قم و نماینده مجلس خبرگان رهبری در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم برگزار شد. در این نشست که جمعی از فضلا و علاقمندان به امام خمینی(س) حضور داشتند، آیت الله احمد مبلغی به بررسی و تحلیل نظریات اصولی امام خمینی پرداخت.

پنجشنبه, دی 23, 1400 14:58
از موازنه عدمی تا  نه شرقی و نه غربی

از موازنه عدمی تا نه شرقی و نه غربی

حضرت امام نیز همچون مرحوم مدرس، از ابتدای ورود به میدان مبارزه، همواره نگاهی یکسان به قدرت های تجاوزگر داشته و تفاوتی بین امپریالیسم آمریکا و کمونیسم شوروی که دو سردمدار ظلم و چپاول در آن عصر بودند قائل نمی شدند. ایشان در کنار توصیه و سفارش به دولتمردان برای داشتن روابط سیاسی و دیپلماتیک مناسب با تمام کشورهای جهان، توصیه اکید به استقلال و ندادن امتیاز به قدرت های سلطه جو و ابر قدرت های توسعه طلب و قلدر می کردند.

چهارشنبه, دی 22, 1400 19:2
سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی (س)

سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی (س)

نشست دوم مکتب اصولی امام خمینی

دوشنبه, دی 20, 1400 13:52
کارنامه  سیاه استعمار در ایران معاصر

کارنامه سیاه استعمار در ایران معاصر

استبداد و استعمار دو مانع بزرگ پیشرفت و بهروزی ایران و ایرانی در دوره معاصر بودند شخصیت ها و جنبش هائی برای دفع این بلایای اجتماعی تلاش کرده اند یکی از رجال نامی و تاثیر گزار در مقابله با استعمار شهید میرزا تقی خان امیرکبیر بوده است. زندگی و افکار و اندیشه و کارنامه این شهید مظلوم در کتاب «امیرکبیر قهرمان مبارزه با استعمار» آیت الله هاشمی رفسنجانی از نزدیکترین یاران امام خمینی و از استوانه های نهضت امام آمده است.

یکشنبه, دی 19, 1400 14:15
سرکوب و توهم بقا  خاطراتی از مشاهدات عینی در روز 19 دی 1356

سرکوب و توهم بقا خاطراتی از مشاهدات عینی در روز 19 دی 1356

رژیم کودتایی محمدرضا شاه پهلوی می پنداشت با حربه «سرکوب» برای همیشه می ماند و سلطه دائمی خواهد داشت. یکی از مصادیق سرکوب حکومت آمریکایی شاه در به خون کشیدن تظاهرات ۱۹ دی ماه ۱۳۵۶ در شهر قم بوده که خود نقطه آغاز «چهلم» های بعدی در تبریز و یزد .... شده و آن رژیم سرکوب گر پس از یک سال بسان فواره بلندی «سرنگون» گردید روایت و تحلیل شاهد ماجرای ۱۹ دی قم در سال ۱۳۵۶ در یادداشت پیشرو خواندنی است.

شنبه, دی 18, 1400 13:26
فاطمه، روح اعظم

فاطمه، روح اعظم

سخنان امام خمینی درباره خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام دارای ابعاد گوناگون است. گاه صرفاً نگاه معنوی و عرفانی دارد و به توضیح جایگاه بلند معصومانه آنان می پردازد و گاه از جنبه تربیتی و خانوادگی مطالبی دارد و گاه در بیان ابعاد اجتماعی و سیاسی آنان سخن گفته است.

چهارشنبه, دی 15, 1400 10:55
همایش «بازخوانی نامه امام خمینی به گورباچف»

همایش «بازخوانی نامه امام خمینی به گورباچف»

باور عمیق امام خمینی و معرفت استوار عرفانی و فلسفی ایشان که در این نامه هم هویداست نشان از صلابت و اتقان معرفتی امام راحل دارد که با اطمینان خاطر این معرفت را آشکار کردند و نشان دادند اسلام به لحاظ معرفتی فاخرتر و برتر می تواند در برابر آن اندیشه بایستد.باور امام خمینی به این مساله بود که اسلام می تواند جهان را دگرگون کرده و تحولات جوامع را راهبری کند.

یکشنبه, دی 12, 1400 18:21
نشست علمی «بازخوانی نامه حضرت امام خمینی(س) به گورباچف»

نشست علمی «بازخوانی نامه حضرت امام خمینی(س) به گورباچف»

نشست علمی «بازخوانی نامه حضرت امام خمینی(س) به گورباچف» از سوی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم و بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار می شود.

شنبه, دی 11, 1400 10:39
حکومت صالحان

حکومت صالحان

یکی از فعالیت های مهم امام خمینی در ماههایی که در فرانسه بودند، تبیین و توضیح مباحث پیرامون وضعیت بعد از سقوط حکومت پهلوی بود. سؤالاتی که اکثر خبرنگاران و سیاسیون داشتند غالباً پیرامون حکومت پس از سقوط سلطنت خاندان پهلوی بود که برگشت به نوع حکومت و ارکان آن می کرد و آنچه حضرت امام در این مصاحبه ها و یا در سخنرانی های خود بیان کرده است، گویای خط مشی و خطوط اصلی و اساسی جمهوری اسلامی است که پس از بازگشت به ایران نیز بر آن استوار ماند و آن را به همه پرسی گذاشت و با رأی بالای 98 درصد تحقق پیدا کرد.

پنجشنبه, دی 09, 1400 18:44
اصول اندیشۀ امام خمینی (3)؛ تبیین اسلام ناب محمدی و ویژگی های آن (1)

اصول اندیشۀ امام خمینی (3)؛ تبیین اسلام ناب محمدی و ویژگی های آن (1)

یکی از اصول اندیشه های امام خمینی، تأیید و اثبات اسلام ناب محمدی است. همان تفسیری از اسلام اصیل و بی پیرایه، زنده و پویا، کامل و جامع گرا و جامع نگر که مورد اقبال اکثریت مردم ایران قرار گرفت و سرانجام پیروزی انقلاب اسلامی را رقم زد. برداشتی از دین اسلام که با عقلانیت و آزادی، استقلال و پیشرفت سازگار و به دور از تحجر و مقدس مآبی و... است. اصلی که هم مصادیق و مخاطبان عام، و هم خاص دارد و در سیرة نظری و عملی امام خمینی به روشنی نمایان است. این اصل را به دلیل اهمیت، گستردگی و لایه های پنهان و ژرف آن، در سه بخش ارائه میکنیم؛ «اسلام ناب محمدی و ویژگیهای آن»، «اسلام آمریکایی و شاخصه های آن» و بخش سوم «مخاطبان امام خمینی در این اصل» این شماره را اختصاص دادیم به بخش اول، یعنی «اثبات اسلام ناب محمدی»

چهارشنبه, دی 08, 1400 18:51
نسبت فقه با کارشناسی

نسبت فقه با کارشناسی

تشکیل نهاد «مجمع تشخیص مصلحت نظام» در جمهوری اسلامی ایران، ضرورت و جایگاه خود را در مناسبات دو نهاد موثر در قانون گذاری؛ یعنی مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان پیدا کرده و مباحث مهمی پیرامون آن وجود دارد؛ از نسبت فقه و قانون و فقه و کارشناسی تأمل در آن مفید بلکه لازم است.

سه شنبه, دی 07, 1400 19:4
 بسیج عمومی برای مبارزه با بی سوادی پیام به ملت ایران (بسیج عمومی برای مبارزه با بیسوادی)

بسیج عمومی برای مبارزه با بی سوادی پیام به ملت ایران (بسیج عمومی برای مبارزه با بیسوادی)

از جمله حوایج اولیه برای هر ملت که در ردیف بهداشت و مسکن بلکه مهمتر از‏‎ ‎‏آنهاست آموزش برای همگان است. مع الأسف کشور ما وارث ملتی است که از این‏‎ ‎‏نعمت بزرگ در رژیم سابق محروم؛ و اکثر افراد کشور ما از نوشتن و خواندن برخوردار‏‎ ‎‏نیستند.

دوشنبه, دی 06, 1400 14:8
پیام به مسیحیان جهان در میلاد حضرت عیسی (توصیه های امام به مسیحیان)

پیام به مسیحیان جهان در میلاد حضرت عیسی (توصیه های امام به مسیحیان)

خوشا به حال آنان که گرسنه و تشنۀ عدالتند و از بهر عدالت زحمت می کشند. و وای‏‎ ‎‏به حال آنان که برخلاف دستور عیسی مسیح و برخلاف دستور همۀ پیامبران به نفع‏‎ ‎‏ظالمان و جاسوسان و پایمال کنندگان حقوق ملتها زحمت می کشند.

شنبه, دی 04, 1400 9:53
دیدار حجت الاسلام والمسلمین شیخ عباس کمساری، ریاست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینیِ قم، با حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابوالحسن نواب، ریاست دانشگاه ادیان و مذاهب.

دیدار حجت الاسلام والمسلمین شیخ عباس کمساری، ریاست موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینیِ قم، با حجت ...

جناب آقای نواب خاطراتی جذاب و شنیدنی از عشق و علاقه مردم اقصی نقاط جهان نسبت به حضرت امام که خود شاهد آن بوده است، بیان داشت و آمادگی کامل خود و مجموعه دانشگاهی ادیان و مذاهب را برای نشر و تبیین اندیشه های حضرت امام اعلام کرد.

پنجشنبه, دی 02, 1400 15:31
 امام و اطرافیان

امام و اطرافیان

بنا بر آنچه در خاطرات و گفته های نزدیکان و شاگردان حضرت امام آمده است، امام از ابتدای دوران جوانی و ورود به اجتماع، در کنار عشق و مودت به منسوبان، مواظب بودند اطرافیان دخالتی در شیوه زعامت و رهبری ایشان نداشته باشند. نقل شده است در سال هایی که حضرت امام به عنوان یک مدرس مطرح دروس در حوزه شناخته می شدند، فرزندشان مرحوم آقا مصطفی خوابی می بیند که حاکی از عظمت شأن پدر در جمع علما و دانشمندان بزرگ تاریخ اسلام بوده است.

چهارشنبه, دی 01, 1400 7:59
اصول اندیشه امام خمینی(2)؛ اعتقاد به مردم و مردم باوری

اصول اندیشه امام خمینی(2)؛ اعتقاد به مردم و مردم باوری

در ادامه بازخوانی اصول اندیشه های امام خمینی، این شماره به اصل «اعتقاد به مردم و مردم باوری» می پردازیم. اندیشه بنیادی که در تمام دوران حیات ایشان بروز و ظهور داشته و در آثارش نمایان است. اعتقاد و اعتماد بین امام خمینی و مردم دوسویه بود. همانگونه و همان قدر که ایشان به مردم علاقه و باور داشت، مردم نیز چنین بودند. مردم باوری و مردم داری امام خمینی، یکی از سویه های امتیاز ایشان از دیگر اندیشمندان و رهبران دینی و سیاسی بود. همین ویژگی نیز راز محبوبیت و جذابیت و نفوذ ایشان در قلوب مردم بود که توانست آنها را به شور و فداکاری وادار سازد، و انقلابی را به سرانجام رساند، و نظامی نو پایه گذاری نماید.

سه شنبه, آذر 30, 1400 10:57
شرافت و فضیلت حضرت زهرا (ع)

شرافت و فضیلت حضرت زهرا (ع)

فاطمه ـ سلام الله علیهاـ‏‎ ‎‏بعد از پدرش 75 روز زنده بودند ...جبرئیل امین می آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت‏ عرض می کرد و مسائلی از آینده‏‎ ‎‏نقل می کرد.‏ ظاهر روایت این است که در این 75 روز مراوده ای‏ بوده است؛ یعنی،‏‎ ‎‏رفت و آمد جبرئیل زیاد بوده است و گمان ندارم که غیر از طبقۀ اول از انبیای عظام‏ ‏‎‎‏دربارۀ کسی این طور وارد شده باشد.

شنبه, آذر 27, 1400 10:17
اصول اندیشۀ امام خمینی (1)؛ باور به وعده و نصرت الهی

اصول اندیشۀ امام خمینی (1)؛ باور به وعده و نصرت الهی

امام خمینی یکی از بزرگترین عالمان و اندیشمندان جهان اسلام، در اندیشه ورزی دارای پایه و اصولی است که در هیچ یک از آثار ایشان به گونۀ سرراست و روشن به آن اشاره نشده است. با خوانش و کاوش در آثار امام خمینی تلاش می کنیم اُمّهات اندیشۀ ایشان را استخراج، و به اندازۀ توان و کوتاه تبیین نماییم. یکی از مهم ترین و شاخص ترین اصول اندیشۀ امام خمینی اعتقاد و اعتماد به وعده و نصرت الهی است که...

پنجشنبه, آذر 25, 1400 16:40
دیدار رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های علمیه سراسر کشور

دیدار رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه های ...

حجت الاسلام و المسلمین کمساری پس از مرور نقش امام خمینی در حوزه علمیه، گزارشی از فعالیت های مؤسسه در زمینه های بین الملل، علمی، پژوهشی، آموزشی و فرهنگی ارائه داد و خواستار همکاری بیشتر موسسه و حوزه های علمیه شد.

چهارشنبه, آذر 24, 1400 11:56
گزارشی از نخستین جلسۀ تاریخ شفاهی کتابخانه تخصصی امام خمینی قم

گزارشی از نخستین جلسۀ تاریخ شفاهی کتابخانه تخصصی امام خمینی قم

تاریخ شفاهی (oral History) یکی از شیوه های پژوهش در تاریخ است. طرح تاریخ شفاهی کتابخانه ها نیز در همین راستا است. کار فاخری که در استان قم به همت کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی(ره) انجام می گیرد. گردآوری و تدوین تاریخ شفاهی کتابخانه تخصصی امام خمینی، وابسته به موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی، دفتر قم نیز از روز دوشنبه 15 آذر 1400 در محل کتابخانه آیت الله العظمی بروجردی ـ مسجد اعظم ـ آغاز گردید.

سه شنبه, آذر 23, 1400 12:45
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم با مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) دفتر قم با مدیر کل صدا و سیمای مرکز قم

حجت الاسلام والمسلمین کمساری ضمن پاسداشت یاد و نام امام خمینی و بیان جایگاه قم به عنوان خاستگاه اصلی امام خمینی، گزارشی از 30 سال فعالیت مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم در زمینه های پژوهش، آموزش و فرهنگی هنری و ارتباطات ارائه داد.

دوشنبه, آذر 22, 1400 21:6
صفحه 4 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏