مردی همچون باران؛ به مناسبت 19 شهریور، روز رحلت آیت الله طالقانی

مردی همچون باران؛ به مناسبت 19 شهریور، روز رحلت آیت الله طالقانی

با مطالعۀ زندگی سیاسی و اجتماعی آیت الله سید محمود طالقانی، بیشتر به یاد این جمله از گلستان سعدی علیه الرحمه می افتم که می گوید: «باران رحمت بی حسابش همه را رسیده، و خوان نعمت بی دریغش همه جا کشیده» و... باران نعمتی ست فراگیر که آفریدگار بر همۀ جهانیان فرستاده؛ برای زمان و مکان خاصی هم نیست. آیت الله سید محمود طالقانی نیز روحیه ای داشت همچون باران. بر همه می بارید و تلاش می کرد همه را پاک و منزه ببیند. برای همین با همه بود؛ و همگان او را می پذیرفتند و دوستش می داشتند و همچون پدر می دانستند. در تمام دوران حیاتش اینگونه بود؛ حتی در زندان های دژخیمان زمان، رضا شاه و محمدرضا شاه!...

پنجشنبه, شهریور 18, 1400 19:13
دوستان طالقانی امام

دوستان طالقانی امام

در سالگرد درگذشت جلال آل احمد مناسب است نگاهی به ارتباط آن مرحوم و بستگانش با حضرت امام داشته باشیم. جلال عنایتی تام و تمام به حضرت امام داشته و تلاش می کند به اهداف ایشان کمک کند. وی در خاطرات خود می گوید: من پس از شنیدن نطق ایشان (آیه الله خمینی)احساس کردم باید ایشان را ببینم. به قم رفتم. در خانه ایشان کتاب "غرب زدگی" خود را کنار دستشان دیدم. گفتم: شما هم این خزعبلات را می خوانید؟ با نگاهی به من پرسیدند: شما آقای آل احمد هستید؟ گفتم: بله. گفتند: آنچه ما باید بگوییم شما گفته اید....من حتی دست پدرم را نبوسیده بودم، اما دست ایشان را بوسیدم."

چهارشنبه, شهریور 17, 1400 21:34
قاضی پارسا  نگاهی به شخصیت و خدمات شهید آیت الله قدوسی

قاضی پارسا نگاهی به شخصیت و خدمات شهید آیت الله قدوسی

تابستان سال 1360 در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، مقطع ویژه و سرنوشت سازی بوده است؛ از یک طرف شهادت تعداد زیادی از مسئولان و مدیران عالی نظام نوپا اتفاق افتاد که طبق محاسبات دقیق ولی مادی و ظاهرنگرانه جنایتکاران، می بایست به سقوط نظام منجر شود! و از طرف دیگر اوج شقاوت و جنایت تروریست ها و آدم کشان مردم ستیز را نشان می دهد که چگونه سرمایه های ارزشمند و خدمتگزاران عالی رتبه ملت و کشور را به خون کشیدند تا عطش قدرت طلبی خود را فرو نشانند. فاجعه هفت تیر و شهادت استوانه بی بدیل نظام، شهید بهشتی و شهدای همراه او، جنایت هشت شهریور و شهادت رئیس جمهور و نخست وزیر و روز چهاردهم شهریور شهادت عالم با اخلاق آیت الله قدوسی دادستان کل انقلاب.

شنبه, شهریور 13, 1400 22:22
سید ساجدان علیه السلام

سید ساجدان علیه السلام

امام سجاد (ع) پرورش یافته دامان سه امام بزرگوار است، زیرا دو سال از دوران امامت جدش امیر مومنان علی (ع) و یازده سال از امامت عمویش حسن بن علی (ع) را درک کرد و در هنگامه شهادت پدربزرگوارش در کربلا 23 سال داشت. با توجه به جایگاه و عظمت امام سجاد (ع) و دعاها و مناجاتهای نورانی آن حضرت، امام خمینی در کتاب ارزشمند «آداب الصلوة» می فرماید: قدری تفکر کن در حالات علی بن الحسین، و مناجات آن بزرگوار با حضرت حق، و دعاهای لطیف آن سرور که کیفیت آداب عبودیت را به بندگان خدا تعلیم می کند.

جمعه, شهریور 12, 1400 0:1
سیاست های کشور چین از دیدگاه امام خمینی

سیاست های کشور چین از دیدگاه امام خمینی

مطالعۀ تاریخ انقلاب و سیاست های خارجی نظام جمهوری اسلامی ایران در نیم قرن گذشته نشانگر توجه ویژۀ همۀ کشورهای قدرتمند و تأثیرگذار در صحنۀ بین الملل، به رویدادهای ایران انقلابی ست. هیچکدام نسبت به رخدادهای ایران بی تفاوت نبودند. به ویژه آمریکا، شوروی (روسیه)، انگلیس و چین که باتوجه به سابقه و میزان ارتباطشان با رژیم پهلوی، نسبت به سرنوشت سلطنت و حکومت ایران و پیروزی انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی، دیدگاه ها و رفتارهای خاص خود را داشته اند. البته همۀ اینها در یک سیاست مشترک بودند، و آن حمایت از سلطنت محمدرضا شاه بود. امام خمینی نیز...

پنجشنبه, شهریور 11, 1400 12:34
 رسانه مطلوب امام

رسانه مطلوب امام

نفس پرداختن به مردم و تریبون دادن به آن ها برای معرفی هنرها و ابتکارات آن ها ارزشمند است و از سفارشات اکید حضرت امام و مقام معظم رهبری محسوب می شود چه رسد به اینکه این برگزیدگان از میان محروم ترین اقشار و دور افتاده ترین شهرها و روستا ها و بعضا هم وطنان اهل سنت و یا اقلیت های مذهبی انتخاب شوند.

سه شنبه, شهریور 09, 1400 21:53
نخست وزیر شهید (نگاهی به شخصیت فرهنگی ـ سیاسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر باهنر)

نخست وزیر شهید (نگاهی به شخصیت فرهنگی ـ سیاسی حجت الاسلام والمسلمین دکتر باهنر)

نخست وزیر شهید حضرت حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد باهنر(قدس سره) گرچه جزء معدود روحانیون عالی رتبه از یاران امام خمینی و فعال در دوران مبارزات و سالهای نخست پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده و مجاهدات مخلصانه فرهنگی و سیاسی او کارنامه ای درخشان برای او بوجود آورده؛ ولی متاسفانه کمتر از شخصیت و کارنامه او سخن گفته شده است.

دوشنبه, شهریور 08, 1400 10:30
گل آقای امام

گل آقای امام

کیومرث صابری فومنی زاده هفتم شهریور 1320 از دانشگاه تهران فوق لیسانس ادبیات داشت و در دوران معلمی، همکار و دوست نزدیک محمدعلی رجایی بود. او در مجله توفیق فعالیت می کرد و از سال ۱۳۶۳ به نوشتن یادداشت های روزانه طنز با نام مستعار «گل آقا» و باعنوان «دو کلمه حرف حساب» در محتوای انتقادی با روزنامه اطلاعات همکاری می کرد.حضرت امام به این نوشته های انتقادی او عنایت داشته و طنز آن را قوی می دانستند.

یکشنبه, شهریور 07, 1400 21:52
در محضر فیض

در محضر فیض

مرحوم فیض شیفته و عاشق امام راحل بود و با تمام وجود به آن پیر فرزانه و استاد و مرادش عشق می ورزید، ویژگی اختصاصی آن مرحوم که وی را از سایر یاران و شاگردان حضرت امام ممتاز می کرد. همسایگی بسیار نزدیک منزلش با منزل مرحوم امام بود و حتی مدتی حضرت امام در همان منزل ساکن بوده و دستگیری ایشان در شب پانزده خرداد 1342 نیز در آن منزل اتفاق افتاده بود.

جمعه, شهریور 05, 1400 23:51
مبارزی که به تنهایی 20 نفر بود! یادی از شهید مهدی عراقی و فرزندش

مبارزی که به تنهایی 20 نفر بود! یادی از شهید مهدی عراقی و فرزندش

تعریف و تمجید امام خمینی از کسی، روی حساب و کتاب بود. افراط و تفریطی در آن نبود. حتی واژگان و جملات را بر اساس معیارهای واقعی به کار می برد. وقتی که می فرمود بهشتی یک امت بود برای ملت ما، به درستی و از روی باور واقعی و شناخت بود. همانگونه که دربارۀ شهید مهدی عراقی نیز فرمود: «مهدی عراقی یک نفر نبود، او به تنهایی بیست نفر بود. حاج مهدی عراقی برای من برادر و فرزند خوب و عزیز من بود.» با این نگاه امام خمینی به شهید عراقی، سالگرد شهادتش در چهارم شهریور، گذری داریم بر زندگی و ارتباطش با امام خمینی.

پنجشنبه, شهریور 04, 1400 8:35
خدمت ماندگار آیه الله فقیه ایمانی به آرمان حضرت امام

خدمت ماندگار آیه الله فقیه ایمانی به آرمان حضرت امام

خدمت حضرت امام رفته بودم ایشان به من فرمودند: آقای فقیه! علمای بزرگوار گذشته شاید غفلت کردند یا توجه خاصی نبوده که تفسیر قرآن به زبان انگلیسی و روسی بنویسند، ترجمه بعضا داریم اما تفسیر نداریم، خواهش می کنم شما همه کارهای آخوندی را بگذار کنار و وارد این مرحله شو که این کار زنده شود، من هم گفتم: چشم، اطاعت می کنم،

چهارشنبه, شهریور 03, 1400 12:3
علامه محمدرضا حکیمی

علامه محمدرضا حکیمی

حکیمی؛ مجتهدی بزرگ،ادیبی توانا، متفکری درد آشنا و اسلام شناسی فرزانه بود که عمری را با عدالتخواهی و دردمندی گذراند. وی همواره در آستان قرآن و روایات اهل بیت علیهم السلام به تأمل و تفکر نشسته بود و در همین زمینه آثار فاخر و ماندگاری از خود برجای گذاشت.

دوشنبه, شهریور 01, 1400 18:5
رئیس فلاسفه اسلام در نگاه امام

رئیس فلاسفه اسلام در نگاه امام

توصیفات: «رئیس فلاسفه­ ی اسلام» ، «الشیخ الفیلسوف» ، «الشیخ الرئیس» ، «النابغه الکبری» ، «الاُعجوبه العظمی» ، «الذی لم یکن له فی حدّه الذهن وجوده القریحه کفواً احد» ، «اعظم حکما» ، «اُعجوبه دهر» ، «نادره دوران» و «فیلسوف کبیر» در آثار حضرت امام(س) برای این حکیم نامی که نام او بر آسمان حکمت و فلسفه حک شده، و آثار فلسفی او همچنان محور تحقیق و پژوهش و متن درسی مدارس فلسفی است. به چشم می خورد.

یکشنبه, مرداد 31, 1400 20:25
نیاز به حماسه عاشورا

نیاز به حماسه عاشورا

امام حسین (ع) در دامن مطهر و پاکیزه پیامبر خدا (ص)، علی (ع) و فاطمه زهرا (س) رشد کرد و از سرچشمه عظیم و زندگی ساز مکتب اسلام و فضائل بلندمرتبه اخلاقی اسلام بهره برد. بدینسان امام خمینی، ایشان را تجسم توحید میداند که در کلام حضرت در دعای عرفه تجلی یافته است؛

چهارشنبه, مرداد 27, 1400 10:12
امام آزادگان

امام آزادگان

رنج و تعبی که سال هایی طولانی، رزمندگان اسیر در کنج زندان ها و اردوگاههای سراسر وحشت و اضطراب در دوران اسارت خود از دست حرامیان بعثی کشیدند، بسیار کشنده تر و درد آور تر بود و قابل قیاس با هیچ یک از مصائب رزمندگان شهید و جانباز نیست.

سه شنبه, مرداد 26, 1400 0:41
کاپیتولاسیون داوطلبانه !!!

کاپیتولاسیون داوطلبانه !!!

اخیرا سفرای دولتین روسیه و انگلیس برای زنده کردن سلطه و استعمار خود در ایران گذشته، مجلسی بیاد جلسه حاکمان دول پیروز در جنگ جهانی دوم که بدون اجازه و غاصبانه در تهران تشکیل داده بودند در همان محل اجلاس چرچیل و روزولت و استالین برگزار کرده و جای سفیر دولت آمریکا را نیز صندلی خالی گذاشته تا دوره زورگویی و اشغالگری خود را بیاد ملت ایران بیاورند.

جمعه, مرداد 22, 1400 18:6
وظایف حکومت در آینة سخنان سیدالشهداء(ع)

وظایف حکومت در آینة سخنان سیدالشهداء(ع)

مکتب حسینی درس ها و پیام های زیادی برای محبان و پیروان امام آزادگان و سرور شهیدان دارد، و یکی از درس های مهم آن درس سیاست و حکمرانی مطلوب اسلامی است. در سخنان امام حسین علیه السلام، همان گونه که ویژگی ها و کارنامه سیاه حکام و حکومت های جائر و فاسد اموی تشریح شده، اوصاف و اهداف حکام و حکمرانی مرضی الهی نیز تبیین گردیده، و بر پیروان واقعی حضرتش لازم است که وضعیت جوامع و حکومت های خود را در آینه سخنان آن امام مظلوم بسنجند و خود را هرچه بیشتر به آن اسوه کامل شبیه تر و نزدیک تر سازند.

پنجشنبه, مرداد 21, 1400 12:9
نقش و جایگاه افکار عمومی از دیدگاه امام خمینی

نقش و جایگاه افکار عمومی از دیدگاه امام خمینی

جملۀ «فشار افکار عمومی‏ همان قانون است» بسیار سخن پرمغز و به روز و دموکراتیک و مدرنی است. وقتی این جمله را در بیانات امام خمینی دیدم، آن هم در سال های آغازین نهضت، با تعجب توجهم را جلب کرد. پیگیر کم وکیف آن در آثار ایشان شدم. آن بزرگ مرد تاریخ بارها این تعبیر را در مصاحبه ها و بیاناتشان بکار برده اند. یادداشت پیش رو نیز هدفش خوانش و کاوش گذرا دربارۀ نقش و جایگاه افکار عمومی از دیدگاه امام خمینی است.

سه شنبه, مرداد 19, 1400 17:0
خبرنگار و خبرنگاری در پندار و گفتار و رفتار امام خمینی

خبرنگار و خبرنگاری در پندار و گفتار و رفتار امام خمینی

روز 17 مرداد، روز خبرنگار است. خبرنگار و رسانه های جمعی نیز در پیوند همند و نقش و جایگاه هر دو در جهان کنونی بر کسی پوشیده نیست. موفقیت امام خمینی در رهبری انقلاب و پیروزی انقلاب اسلامی نیز بی ارتباط با آنها نبوده است. به همین مناسبت ببینیم پندار و گفتار و رفتار امام خمینی در این باره چیست؟

شنبه, مرداد 16, 1400 11:45
تولد امام محبوس

تولد امام محبوس

در منابع تاریخی سال ولادت حضرت 128 و 129 هجری ذکر شده است و به ماه و روز ولادت تصریح نشده و تنها به درد زایمان مادر گرامی حضرت در برگشت از سفر حج و منطقه ابواء اشاره شده، بنابراین 20 ذی الحجة صحیح تر است تا 7 صفر که برخی منابع قرون بعد گفته اند.

جمعه, مرداد 08, 1400 20:41
«امام خمینی و شیخ جلیل اشراقی»

«امام خمینی و شیخ جلیل اشراقی»

هشتم مرداد ماه روز بزرگداشت یکی از ستارگان پر فروغ حکمت و معرفت «شیخ اشراق» می باشد . در تاریخ بیش از هزار ساله فلسفه اسلامی و جدّ و جهد فلاسفۀ مسلمان، سه مکتب فلسفی شکل گرفته است ؛ حکمت مشاء، حکمت اشراق و حکمت متعالیه

جمعه, مرداد 08, 1400 13:18
غدیر، اکمال دین و اتمام نعمت

غدیر، اکمال دین و اتمام نعمت

آخرین حج پیامر خدا (ص) که به حجة الوداع یا حجة البلاغ شهرت یافته است، در سال آخر عمر نبی گرامی اسلام (ص) اتفاق افتاده و در 18 ذی الحجة آنگاه که حاجیان در برگشت از مراسم حج به محل غدیر خم رسیدند، پیامبر (ص) کاروانیان را فراخواند تا در این محل گرد هم آیند، زیرا دستور داشت با نزول آیه تبلیغ، رسالت خویش را کامل نماید.

چهارشنبه, مرداد 06, 1400 14:14
میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام

میلاد با سعادت امام هادی علیه السلام

ابوهاشم جعفری نقل می کند که: مدتی بسیار تنگدست شدم. خدمت امام هادی(ع) رسیدم؛ اجازه داد و نشستم. فرمود: اباهاشم! شکر کدام یک از نعمت های خدای سبحان را می خواهی به جا آوری؟!

دوشنبه, مرداد 04, 1400 10:39
امام و منسوبان

امام و منسوبان

اول مرداد سالروز پاسخ منفی حضرت امام به پیشنهاد نخست وزیری فرزندشان حاج سید احمد خمینی است. بر این اساس مناسب است مروری داشته باشیم بر سیره و عملکرد امام در باب دخالت منسوبان ایشان در امر حکومت.

پنجشنبه, تیر 31, 1400 21:39
امام خمینی بیشتر بر انجام چه نوع «امر به معروف و نهی از منکر» تأکید داشت؟

امام خمینی بیشتر بر انجام چه نوع «امر به معروف و نهی از منکر» تأکید داشت؟

چکیده 31 تیر روزی است که امام خمینی سال 1358 با حکمی به شورای انقلاب اسلامی، دستور تشکیل ادارۀ «امر به معروف و نهی از منکر» را داد برای فعالیت در سراسر کشور؛ اما هرگز عملی نشد. ایشان نسبت به کار «امر به معروف و نهی از منکر» توجه ویژه ای داشت؛ ولی این عمل را بیشتر نسبت به حاکمان و دولت مردان می دید تا نسبت به مردمان کوچه و بازار. چنانچه در آثار گوناگون خود هم به آن اشاره کرده اند. چه در تحریر الوسیله و چه در دیگر کتاب های فتوایی و غیر فتوایی خود، استفتاءات، آداب الصلوة، مجموعۀ صحیفۀ امام و... که پرداختن به همۀ آنها یک کار پژوهشی دقیق و عمیق و جدایی نیاز دارد.

چهارشنبه, تیر 30, 1400 19:38
صفحه 7 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏