معلم اخلاق و مهذّب نفوس

معلم اخلاق و مهذّب نفوس

بیستم آذر ماه 1360 روز عروج ملکوتی عالم ربانی و معلم اخلاق، بلکه اخلاق مجسم شهید آیت الله دستغیب بوده که گرامی داشت و درس آموزی آن برای همگان لازم است.

شنبه, آذر 20, 1400 19:33
پرستاری معنوی

پرستاری معنوی

اهل سیر و سلوک بر این باورند که تنها راه نجات از شیاطین أنس و جن، مراقبت از نفس است. این حالت روحانی و معنوی نه به سادگی به دست می آید و نه شیطان به راحتی دست از سر انسان برمی دارد. استغفار دائمی و همواره پیامبر خدا(ص) و اولیای الهی، نشان از این دارد که چقدر توجه به نفس و نفسانیّات اهمیت دارد و اینکه دائماً انسان در حال لغزش به پرتگاه های رذیلانه شیطان است، امام خمینی در زمینه مراقبت و پرستاری از خویشتن در چند مورد سخن گفته است،

شنبه, آذر 20, 1400 15:34
دیدار ریاست محترم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ـ دفتر قم از مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم

دیدار ریاست محترم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی ـ دفتر قم از مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم

روز سه شنبه 16 آذر 1400، در راستای آشنایی، تعامل، هم یاری و همکاری بهتر و بیشتر با ادارات، سازمان ها و نهادهای استان قم، ریاست محترم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی دفتر قم، حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری به همراه برخی از معاونان و مدیران موسسه از مرکز اسناد انقلاب اسلامی قم بازدید و با رئیس و مدیران این مرکز گفتگو کردند.

پنجشنبه, آذر 18, 1400 16:25
دوازده نامه و حُسن خاتمه

دوازده نامه و حُسن خاتمه

در تقویم تجاوز ارتش صدام بعثی به ایران اسلامی و دفاع مظلومانه ملت ایران از سرزمین و نظام جمهوری اسلامی خود، هیجدهم آذر ماه 1370 روزی به یادماندنی است، روزی که سازمان ملل متحد بر تجاوزگری صدام و مظلومیت ملت ایران مهر تأیید زد و عراق به عنوان مسئول و آغازگر جنگ علیه ایران معرفی گردید. بدین منظور به نامه های تاریخی مبادله شده میان رؤسای وقت دو کشور پرداخته شده تا یادآوری گردد که یکی از راه های دست یابی به حقوق حقه کشور و ملت، مذاکره عقلانی و خردمندانه توسط افراد کاردان و متخصص است که حتی در مصاف با طرفهای پیچیده که سابقه بدی دارند و شاید حسن نیت واقعی هم نداشته باشند، میشود و باید حقوق ملت و کشور را مطالبه و محقق کرد.

چهارشنبه, آذر 17, 1400 18:4
گذری بر پیوند امام خمینی و دانشجویان  به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو

گذری بر پیوند امام خمینی و دانشجویان به مناسبت 16 آذر، روز دانشجو

شانزدهم آذر روز دانشجوست؛ به همین مناسبت به اختصار، گذری خواهیم داشت بر برآیند سیاست های رژیم شاه در دانشگاه ها، به ویژه اعزام دانشجو به خارج. این که چرا نسل جدیدی که دوران محمدرضا شاه، در خانواده های متمول، متوسط، روشنفکرِ طرفدار فرهنگ غرب به دنیا آمده، رشد کرده و با حمایت مادی و معنوی حکومت پهلوی سر از دانشگاه های ایران و جهان، به ویژه غرب در آوردند، سرانجام به انقلاب و امام خمینی پیوستند و بر رژیم شاه شوریدند؟ ممکن است هر کسی با مبانی و نگاه خاص، به علل و نتایج متعدد و خاصی برسد؛ اما ما فقط به یک مورد اشاره خواهیم کرد.

سه شنبه, آذر 16, 1400 14:33
دیدار با ابن الحکیم

دیدار با ابن الحکیم

وقتی آقای ادوارد شوارد نادزه وزیر خارجه وقت شوروی که پاسخ گورباچف را برای امام آورده بود، داشت پیام او را می خواند، حضرت امام حاضر نشدند کلامش به پایان برسد و از جا بلند شده و فرمودند: من می خواستم دریچه ای به دنیای بزرگ، یعنی دنیای بعد ‎ ‏از مرگ که دنیای جاوید است را برای آقای گورباچف باز نمایم و محور اصلی پیام من ‎ ‏آن بود. ‎ امیدوارم بار دیگر ایشان در این زمینه تلاش نمایند.‏

دوشنبه, آذر 15, 1400 14:21
حکومت اسلام حکومت قانون

حکومت اسلام حکومت قانون

مدیریت جامعه و انجام وظایف حکومتی در چارچوب «قانون اساسی» گام مثبت بزرگی در حکمرانی جوامع بوده است. در کشور ایران نخست در جنبش مشروطه این مطالبه مطرح و متولد شد که البته به انحراف کشیده شد، تا اینکه در جریان انقلاب اسلامی ایران با هدایت امام خمینی حکومت جمهوری اسلامی مبتنی بر قانون اساسی شکل گرفت. تصویب این قانون در ۱۲ آذر ماه ۱۳۵۸ سزاوار گرامیداشت است، چنانکه عمل به مفاد آن از اهمیت حیاتی برخوردار است.

پنجشنبه, آذر 11, 1400 19:45
دیدار دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از کتابخانه تخصصی امام خمینی، دفتر قم

دیدار دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی از ...

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم، روز سه شنبه 9 آذرماه 1400 آقای رجبیان دبیر مکتا (مجمع کتابخانه های تخصصی استان قم) و مدیر کتابخانه مدرسۀ علمیۀ فیضیه به همراه جناب آقای راه نورد، مدیر کتابخانه مرحوم آیت الله العظمی بروجردی (مسجد اعظم) و عضو مؤسس و شورای سیاست گذاری مکتا، از کتابخانه تخصصی امام خمینی قم دیدار و با مدیر این کتابخانه گفتگو و به تبادل نظر پرداختند.

پنجشنبه, آذر 11, 1400 9:55
شورای انقلاب اسلامی

شورای انقلاب اسلامی

در هنگامه شور و حال و فضای انقلاب، رهبری آینده نگر و دوراندیش، با اندیشه جایگزینی حکومت پهلوی جمعی را به عنوان «شورای انقلاب اسلامی» پیش بینی کرد و با مشورت با افراد و شخصیتهای مختلف از احزاب و قشرهای گوناگون، به دنبال تعیین افرادی کارآمد و برخوردار از ویژگی های یک ملت انقلابی بود.

چهارشنبه, آذر 10, 1400 12:33
برگزاری دوره کوتاه مدت آشنایی با اندیشه امام خمینی(س)

برگزاری دوره کوتاه مدت آشنایی با اندیشه امام خمینی(س)

برگزاری دوره های آموزشی آشنایی با اندیشه حضرت امام ویژه طلاب، در موسسه تنظیم و نشر آثارامام دفتر نمایندگی قم. امید است بتوانیم قدمی در مسیر حضرت امام برداریم.

سه شنبه, آذر 09, 1400 14:25
حکومت مشروع، حکومت نامشروع؛ واکاوی یکی از سخنرانی های امام خمینی

حکومت مشروع، حکومت نامشروع؛ واکاوی یکی از سخنرانی های امام خمینی

چکیده امام خمینی در سخنرانی سه ماه پیش از پیروزی انقلاب، 10 آبان 1357، فرمودهاند شاهنشاهی کثیفترین رژیمهای جهان است. (صحیفه امام، ج 4، ص 254 و 255) در همان سخنرانی ویژگیهایی را برشمردهاند که میتوان بدترین و کثیفترین نوع حکومت و حکومتداری را از دیدگاه ایشان بازشناسی، و برای نسلهای آینده تبیین کرد. در این یادداشتِ کوتاه به همین مسئله خواهم پرداخت.

شنبه, آذر 06, 1400 17:34
اسلام و شخصیت زنان در نگاه امام خمینی

اسلام و شخصیت زنان در نگاه امام خمینی

یکی از میوه های تلخ جاهلیت، ظلم و ستم و إعمال انواع خشونت در حق «زنان» بوده است؛ نه شخصیت کامل انسانی این آفریده ممتاز الهی شناخته می شد و نه حق و حرمت او در مناسبات زندگی خانوادگی و اجتماعی پاس داشته می شد. اما نگاهی به آیات هدایتگر قرآن و دلالت های سنت و سیره نبوی و استمرار آن در گفتار و رفتار عترت طاهره(ع) ترسیم کننده سیمای زیبای انسانی زن و اهتمام به حفظ حرمت او و اذعان به حقوق او می باشد.

جمعه, آذر 05, 1400 19:24
بسیج لشکر مخلص خدا

بسیج لشکر مخلص خدا

اندیشه بلند و تابناک و منحصر به فرد حضرت امام، منجر به ایجاد نیروی عظیمی به نام بسیج گردید که در بیان امام(س) تا بسیج مستضعفان جهان هم پیش رفت. نگاه امام به بسیج به عنوان یک نهاد اجتماعی ـ فرهنگی و نظامی بود و این نگاه در کلمات ایشان بسیار جلوه گر است.

چهارشنبه, آذر 03, 1400 13:10
صادق و امانتدار

صادق و امانتدار

من شهادت می دهم که احمد فرزند این جانب از موقعی که در مسائل روز وارد شده است و تماس با کارهای این جانب داشته است تا حال تحریر این کلمات از او خلاف دستورات این جانب مشاهده نکرده ام و در اعلامیه ها و امثال آنها تصرفی بدون رضای من نکرده است.

سه شنبه, آذر 02, 1400 13:18
تسلیت آیت الله سید حسن خمینی به حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی کمساری

تسلیت آیت الله سید حسن خمینی به حجت الاسلام والمسلمین دکتر علی کمساری

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در پیامی درگذشت پدر حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری، رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره)، را تسلیت گفت. متن پیام حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی بدین شرح است:

شنبه, آبان 29, 1400 14:12
معرفی کتاب (11)  بدائع الدّرر فی قاعده لاضرر

معرفی کتاب (11) بدائع الدّرر فی قاعده لاضرر

امام خمینی(س) نه تنها فقیهی اصولی بوده که تحقیقات و ابتکارات و نوآوری های معروفی در دانش اصول فقه ابراز کرده، علاوه بر آن به قواعد فقهیه نیز توجه زیاد و اهتمام بلیغی داشته است. ایشان بعضی از قواعد فقهیه را در قالب رسالة جداگانه و مستقل به رشته تألیف درآورده و در اثناء درس ها و تألیفات خود در موضوع فقه استدلالی و یا بحث های استدلالی اصول فقه، قواعد متعددی را در نظر داشته و کم و بیش از آنها سخن به میان آورده و به نکات و زوایایی از آنها اشاره نموده است.

پنجشنبه, آبان 27, 1400 8:53
فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فَاطِمَهَ وَ خَدِیجَهَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّهَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ

سه شنبه, آبان 25, 1400 11:5
تبیین مکتب امام خمینی(س)

تبیین مکتب امام خمینی(س)

مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی – دفتر قم در نظر دارد در راستای تبیین و نشر اندیشه های تابناک حضرت امام خمینی(س) سلسله نشست هایی با عنوان « تبیین مکتب امام خمینی(س)» برگزار نماید.

دوشنبه, آبان 24, 1400 12:59
میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

میلاد یازدهمین اختر تابناک امامت، امام حسن عسکری (علیه السلام) مبارک باد

امام حسن عسکری(ع) یازدهمین امام معصوم از سلاله پاک امامان شیعه میباشد. ایشان را به امام زکی، هادی و نقی لقب داده اند و از آنجا که همچون پدر در محل عسکر و لشکرگاه(شهر نظامی) در سامرا زندگی میکرد، به عسکری معروف گشت. ایشان در هشتم ربیع الثانی سال 232 ه ق در شهر مدینه به دنیا آمد.

شنبه, آبان 22, 1400 17:3
قصه تسخیر

قصه تسخیر

نقش سلطه جویانه و مداخله گرانه دولت ایالت متحده آمریکا قبل و بعد از پیروزی انقلاب، نه تنها استعمار مجسم و فعال را تداعی می کرده که خوف بازگشت شاه مستبد را هم به مانند سال 1332 در اذهان تداعی می کرد! اینجا بود که جوانان مسلمان ملت ایران در مقابل پناه دادن دولت آمریکا به شاه، سفارت خانه آن کشور را اشغال کردند، اقدامی که به «انقلاب دوم» شهرت یافت و اصل حادثه و پیامدهای آن همچنان مسئله با پژواک و دنباله، می باشد.

پنجشنبه, آبان 13, 1400 15:25
با امام در غربت

با امام در غربت

هنوز آفتاب سر از افق بیرون نیاورده بود که هواپیمای حامل امام از زمین بلند شد. در داخل هواپیما، گذرنامه ایشان را تحویل داده و می گویند: شما به ترکیه تبعید می شوید و خانواده شما نیز بزودی به شما ملحق خواهد شد. ظاهرا گذرنامه از قبل صادر شده بود و حکومت دنبال گرفتن بهانه برای تبعید ایشان بوده که با سخنرانی علیه کاپیتولاسیون این بهانه فراهم می شود...

چهارشنبه, آبان 12, 1400 23:36
علاقمندِ آسید روح الله

علاقمندِ آسید روح الله

آیت الله سید علی محمدعلاقه بند قریب به یک قرن با تقوی و زهد مثال زدنی در میان مردم یزد زیست و محبوب دل همه کسانی بود که او را می شناختند و یا اوصافش را شنیده بودند. عشق و ارادت آن مرحوم به تربیت نسل نوجوان و جوان و آشنا نمودن جوانان با احکام شرع، در کنار آگاهی بخشی و روشنگری مثال زدنی بود.

چهارشنبه, آبان 12, 1400 8:30
دیدار مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم با آیات مقتدایی و محمدی یزدی

دیدار مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) دفتر نمایندگی قم با آیات مقتدایی و محمدی یزدی

حجت الاسلام و الملسمین عباس کمساری در دیدار با آیت الله مقتدایی گفت: «شما محضر امام را درک کردید و با موسسه و کارکرد آن آشنا هستید و بنده اجمالاً نکاتی را عرض می کنم: موسسه دارای چند نمایندگی است که یکی از آنها دفتر نمایندگی قم است که عمده کارکرد آن پژوهشی است که با سیاست جدید در حوزه فرهنگ و آموزش نیز فعال خواهد شد.» کمساری گفت: «با توجه به موضوع «حوزه انقلابی» که مقام معظم رهبری مطرح کرده اند و مبحث روز حوزه های علمیه است، امسال بنا داریم یک همایش با عنوان «حوزه انقلابی در اندیشه حضرت امام با رویکرد به منشور روحانیت» برگزار گردد.»

سه شنبه, آبان 11, 1400 10:35
صلح تحمیلی

صلح تحمیلی

امام حسن(ع) با توجه به حرکت سپاه معاویه، به سازماندهی سپاه پدر پرداخت و آنان را آماده جنگ کرد. معاویه پیش از آغاز جنگ پیشنهاد صلح را مطرح کرد و همزمان به فریب دادن سپاه امام حسن(ع) پرداخت. به نقل برخی از منابع تاریخی، با وجود وفاداری یارانی همچون قیس بن سعد و حجربن عدی، عده ای از فرماندهان عافیت طلب به امام حسن(ع) خیانت کردند

سه شنبه, آبان 11, 1400 7:24
صفحه 5 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏