امام و آیت الله کاشانی

امام و آیت الله کاشانی

بلا تردید آن مرحوم با آنکه یک عالم دینی بود، یکی از شخصیت های تاثیر گذار و مهم در عرصه سیاسی کشور در نیمه اول قرن چهاردهم محسوب می شود. حضرت امام نیز تا آخرین روزهای حیات این بزرگمرد، همواره بر تکریم و بزرگداشت وی نظر داشته و علی رغم جو مسمومی که دشمنانش ایجاد کرده بودند، تلاش داشت حرمت ایشان در جامعه محفوظ باشد.

سه شنبه, تیر 29, 1400 21:18
معرفی کتاب(9)  کشف اسرار

معرفی کتاب(9) کشف اسرار

یکی از کتاب های معروف امام خمینی کتاب«کشف اسرار» است، کتابی که در پاسخ پرسش ها و شبهه های دین ستیزانه مطرح شد و امام خمینی در همان حال که با خروش و حمله شدید به آن همه جهالت و انحراف فریاد برآورد؛ با استدلال و برهان پرده از روی شبهات مخرب آن مطالب برداشت. گرجه ایشان تمایلی به تجدید چاپ این کتاب پس از پیروزی انقلاب اسلامی نداشت، ولی اطلاع از محتوای آن و دانستن پشینه نشر و تاثیرات آن خالی از فایده نمی باشد.

یکشنبه, تیر 27, 1400 20:15
باقرالعلوم(علیه السلام)

باقرالعلوم(علیه السلام)

امام باقر(ع) در میان عالمان روزگار خویش و مردم آن دوران، به برتری در علم و فضیلت، شهرت داشت و ایشان را به عنوان داناترین مردم زمان خود میشناختند. امام خمینی(س) در این باره میفرماید: ما مفتخریم که «باقرالعلوم»‏ بالاترین شخصیت تاریخ است و کسی جز‏‎ ‎‏خدای تعالی و رسول ـ صلی اللّه علیه و آله ـ و ائمۀ معصومین ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏مقام او را درک نکرده و نتوانند درک کرد، از ما است.

شنبه, تیر 26, 1400 19:54
استوار در خط امام؛ به مناسبت چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور

استوار در خط امام؛ به مناسبت چهلمین روز درگذشت حجت الاسلام والمسلمین سید علی اکبر محتشمی پور

اشاره نزدیک به چهل روز از رحلت غریبانه اش گذشت. اینجا سخن از محتشمی است که جان باخته و دل بستۀ محتشم دیگر بود؛ یعنی سید علی اکبر محتشمی پور که اربعین فقدانش است. او که مجذوب و از جان گذشته و سوختۀ عشق امام خمینی بود. سال های سال در غربت و عزلت و شهرت، کنار امام و رهبرش ایستاد و آنی او را تنها نگذاشت: در دوران سخت نجف، در وادی حیرانی پاریس، و در تنگای حکومت داری پس از پیروزی انقلاب، و در روزگار هجران، همیشه با امام، و به یاد امام و با یادگاران و آثار امام زیست و سرانجام در همان بیت امام خمینی در نجف، بیماریش آغاز و در نیمۀ خرداد 1400، در شب شام غریبان شهادت امام جعفر صادق(ع)، روحش پر کشید و به امام و رهبرش پیوست. روحش شاد و قرین رحمت واسعۀ الهی باد! مشتاقی و مهجوری و دلتنگی و دوری این قسمت او بود، هر کس قسمتی دارد.

پنجشنبه, تیر 24, 1400 7:54
تعصب گرایی (فاناتیسم)؛ سیاسی از دیدگاه امام خمینی

تعصب گرایی (فاناتیسم)؛ سیاسی از دیدگاه امام خمینی

چکیده؛ تعصب (فاناتیسم) داشتن، یکی از علل و عواملی است که منجربه اختلاف و وحدت شکنی در بین ملت می شود. چه بسیار عصبیت های دینی، مذهبی و اعتقادی، قومی و قبیله ای، نژادی و صنفی، سیاسی و حزبی و گروهی و غیره که پیوندها را شکسته، یکپارچگی را گسیخته، ملت را از اهداف و مسیر سعادت دور کرده و با ادامه، سرانجام حکومت، جامعه و کشور را از هم پاشیده است. شوربختانه تشدُّد و سختی کار زمانی ست که این تعصب، از طرف رهبران و مسئولان و مدیران دینی و فرهنگی، یا سیاسی و اجتماعی یک جامعه بروز یابد. تعصب رهبران و مسئولان جامعه، وحدت شکن و خانمان برانداز است. با این نگاه، ببینیم سیرۀ امام خمینی پس از پیروزی انقلاب دربارۀ تعصب سیاسی چگونه بوده است؟

سه شنبه, تیر 22, 1400 8:14
واقعه مسجد گوهرشاد و امام خمینی

واقعه مسجد گوهرشاد و امام خمینی

رضا خان از آغاز به قدرت رسیدن پس از کودتای سوم اسفند 1299 و بعد از تاجگذاری در آذر1304 اقدامات تهاجمی زیادی با شخصیت های سیاسی، طوایف، علما، یاغیان و نظامیان در سراسر کشور داشت که می توان گفت در همه این حوادث با مقاومت خیلی جدی از سوی مردم مواجه نشد. ولی در اتفاقات منجر به حادثه مسجد گوهر شاد، اوضاع فرق می کند.

یکشنبه, تیر 20, 1400 21:38
جواد الائمه(علیه السلام)

جواد الائمه(علیه السلام)

نهمین امام شیعیان محمد بن علی بن موسی الرضا ملقب به ابن الرضا(ع)، جواد و تقی است. پدرش امام رضا(ع) و مادر گرامیش ریحانه، از خاندان ماریه قبطیه از همسران پیامبر اکرم(ص) است. امام جواد(ع) در سال 195 هجری در مدینه منوره به دنیا آمد. دوران امامت آن حضرت، حدود نوزده سال و در دوران خلافت مأمون و معتصم عباسی سپری شد.

شنبه, تیر 19, 1400 20:5
امام کودکان

امام کودکان

هیجدهم تیرماه روز جهانی کودک نام گذاری شده، از این رو مناسب است نگاهی کوتاه به سیره و منش حضرت امام در مواجه با کودکان داشته باشیم چرا که این پیر فرزانه در کنار همه ویژگی های علمی، دینی، سیاسی، اجتماعی و مدیریتی که داشت یک پدر بود و عشق و علاقه ای وافر و بی حد و حصر به فرزندان و کودکان داشت.

پنجشنبه, تیر 17, 1400 20:3
دحو الارض و زیارت حضرت رضا(علیه السلام)

دحو الارض و زیارت حضرت رضا(علیه السلام)

بیست و پنج ذی القعده روز دحوالارض، روز سربرآوردن زمین از زیر آب و گسترده شدن آن از مکه مکرمه(کعبه) است. در کتب ادعیه برای این روز اعمال و ادعیه ای ذکر شده از جمله این که این روز یکی از چهار روزی است که روزه آن بسیار فضیلت دارد. همچنین زیارت حضرت رضا(ع) در این روز وارد شده است، چنانکه روز بیست و سوم این ماه روز زیارتی مخصوص حضرت رضا(ع) میباشد.

سه شنبه, تیر 15, 1400 9:35
گزارش تاریخی از واقعۀ تحریم جشن نیمه شعبان سال 1357

گزارش تاریخی از واقعۀ تحریم جشن نیمه شعبان سال 1357

در تاریخ انقلاب اسلامی ایران، سیزدهم تیرماه 1357 ش. نشانگر تکرار یک تدبیر و راهکار سیاسی امام خمینی، یعنی مبارزۀ منفی ایشان در برابر نظام استبدادی رژیم شاهنشاهی است. روزی که حضرت امام حیلۀ مذهبی دربار پهلوی را با یک ترفند سیاسی دیگر افشا و خنثی کرد و آن دستور تحریم چراغانی جشن های نیمۀ شعبان سال 1357 بود. بررسی و تحلیل این واقعه به فرصت مناسب نیاز دارد. برای همین در اینجا تنها به گزارش تاریخی آن رویداد بسنده می کنیم.

یکشنبه, تیر 13, 1400 13:29
شهره در صدق و مردمداری؛ صدوقین از دیدگاه امام خمینی

شهره در صدق و مردمداری؛ صدوقین از دیدگاه امام خمینی

یازده تیر ماه سالروز فقدان صدوقین است؛ شهادت چهارمین شهید محراب انقلاب، آیت الله محمد صدوقی به سال 1361ش. و رحلت فرزندش حجت الاسلام والمسلمین محمدعلی صدوقی به سال 1390ش. که هر دو شهرۀ شهر یزدند در صدق و صفا و مردم داری! به همین مناسبت ضمن جستاری در زندگی پدر و فرزند، نگاهی خواهم داشت بر یکی از صفات برجسته آن دو عالم عامِل، یعنی مردمی و مردم دار بودن.

شنبه, تیر 12, 1400 8:46
پیام تسلیت حضرت امام به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی

پیام تسلیت حضرت امام به مناسبت شهادت آیت الله صدوقی

امام خمینی در11 تیرماه سال 61 در پی شهادت آیت الله صدوقی، امام جمعه یزد، در محراب نماز جمعه، پیام تسلیتی را خطاب به ملت ایران صادر کردند. ایشان در این پیام از آیت الله صدوقی به عنوان فقیهی متعهد و فداکار اسلام نام بردند که در تمام صحنه‏ های انقلاب حضور داشته و یار و مددکار گرفتاران و مستمندان بوده و وقت عزیزش را صرف در راه پیروزی اسلام و رفع مشکلات انقلاب کرده است. متن پیام تسلیت حضرت امام به شرح ذیل است:

جمعه, تیر 11, 1400 18:41
خوانش و کاوشِ بخشی از پروندۀ امنیتی امام خمینی در ساواک؛ ویژۀ بهار سال 1342

خوانش و کاوشِ بخشی از پروندۀ امنیتی امام خمینی در ساواک؛ ویژۀ بهار سال 1342

اسناد پروندۀ ساواک (سازمان اطلاعات و امنیت کشور در زمان حکومت پهلوی) امام خمینی همانند کتاب صحیفۀ امام خمینی در 22 جلد چاپ و منتشر شده است. در جلد دوم، صفحۀ 224 تا 232 آن گزارشی آمده با عنوان «خلاصۀ پروندۀ روح اله الموسوی الخمینی» به تاریخ پنجم تیر ماه 1342ش. این گزارش که از طرف ساواک تهیه و برای سران و مسئولان امنیتی کشور فرستاده شده، بسیار جالب و خواندنی ست. بااین که نزدیک به 58 سال از نگارش آن می گذرد، اما هنوز تازه و آموزنده است. در اینجا با اشاره ای کوتاه به متن اصلی، برداشت و تحلیل خودم را از آن گزارش تقدیم می کنم.

شنبه, تیر 05, 1400 7:44
رهبری فراگیر  مروری بر ارتباط دانشجویان با امام خمینی(س)

رهبری فراگیر مروری بر ارتباط دانشجویان با امام خمینی(س)

رهبری آگاهانه و فراگیر امام خمینی یکی از مهمترین عوامل شکل گیری و پیروزی انقلاب اسلامی ایران است و در این بین ارتباط عمیق و طولانی مدت ایشان با دانشگاهیان و جوانان دانشجو نتایج فراوانی داشته است. بدیهی است که شناخت و استمرار این سیرة ایشان یکی از بایسته های آنانی است که عزت و عظمت ایران و ایرانیان را خواهانند.

جمعه, تیر 04, 1400 10:49
با امام در حبس و حصر

با امام در حبس و حصر

سوم تیرماه مصادف است با سال روز انتقال حضرت امام به زندان پادگان عشرت اباد در سال 1342، تا کنون درباره مبارزات و زندان رفتن و ایام حضور امام در تبعیدگاه، مطالب زیادی گفته و نوشته شده است؛ ولی نگارنده کمتر به نوشته و سخنی برخورده ام که اختصاصا به منش و سیره حضرت امام در دوران زندان و حصر یا به عبارت دیگر ادب امام در زندان پرداخته باشد. در این یادداشت تلاش کرده ام بر اساس گفته ها و نوشته های حضرت امام و مطالب موجود در خاطرات یاران و نزدیکان ایشان به این موضوع از مقدمات دستگیری تا زمان آزادی بپردازم و فکر می کنم پرداختن به آن می تواند برای عموم افرادی که دغدغه اصلاح جامعه و برخورد کردن با مفاسد اجتماعی دارند، در زمانی که حاکمیت و قدرت جامعه در دست نااهلان است، مفید باشد.

پنجشنبه, تیر 03, 1400 9:15
امام و تسفیر ایرانیان

امام و تسفیر ایرانیان

رژیم بعث در دو مرحله ایرانیان مقیم عراق اخراج کرد. یکبار در دیماه سال 1350 و بار دوم در تیرماه سال 1354 که به تسفیر اول و تسفیر دوم مشهور است. در مرحله اول دولت عراق به همه ایرانیان ساکن دستور داد که باید این کشور را ترک کنند...

چهارشنبه, تیر 02, 1400 9:34
یار گمنام امام

یار گمنام امام

سی ویکم خرداد سال روز درگذشت یکی از یاران و خدمتگزاران گمنام و بی نام و نشان امام است. این فرد در حالی که قرابت و ارتباط سببی نزدیکی با حضرت امام داشت، و در دوران غربت نهضت و رهبر آن و تنهایی مبارزان، خدمات بسیار ارزنده ای انجام داد؛ اما هرگز کوچکترین سخنی از زحمات خود نگفته و اندک حرکتی انجام نداده است که نشان از حضورش در کنار امام باشد. نگارنده تاکنون حتی یک عکس از ایشان در کنار امام ندیده است. شاید برای افرادی این سؤال مطرح شود و یا شما خواننده محترم از خود بپرسید این فرد کیست که اینگونه در موردش سخن گفته می شود.

دوشنبه, خرداد 31, 1400 13:23
یادی از آن مرد والاگهر؛ آیت الله العظمی سلطانی طباطبایی

یادی از آن مرد والاگهر؛ آیت الله العظمی سلطانی طباطبایی

حضرت آیت الله سلطانی طباطبایی پس از هشتاد و دو (به قولی 85) سال زندگی، در عصر روز شنبه سی و یکم خرداد 1376 ش، (پانزدهم صفر 1418 ق) بدرود حیات گفت. ایشان از معتمدین، و در دوره ای وصی حضرت امام بودند. از طرفی هر دو شخصیت جلیل قدر ـ هم ایشان و هم حضرت امام ـ پدر بزرگان یادگارِ یادگار امام، حضرت حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی می باشند. به همین مناسبت در سالگشت رحلت این عالم ربانی، یادی می کنیم از زندگی و ارتباطشان با حضرت امام.

دوشنبه, خرداد 31, 1400 8:12
یکی از مردان خدا؛ شهید دکتر مصطفی چمران

یکی از مردان خدا؛ شهید دکتر مصطفی چمران

دکتر مصطفی چمران، دانشمند برجسته در آمریکا و انقلابی و مبارز پیش از انقلاب و مدیر و وزیر متخصص و متعهد پس از انقلاب بود که در 31 خرداد 1360 در جبهه های دفاع از کشور به شهادت رسید. به مناسبت سالگشت این روز، گذری خواهیم داشت بر تاریخچۀ زندگی اش، کسی که امام خمینی او را یکی از مردان خدا نامید. یادش گرامی و روحش قرین رحمت الهی باد!

یکشنبه, خرداد 30, 1400 12:2
مسابقه بزرگ کتاب خوانی

مسابقه بزرگ کتاب خوانی

برگزاری مسابقه کتاب خوانی «انتخابات از دیدگاه امام خمینی(س)»

پنجشنبه, خرداد 27, 1400 12:0
امام خمینی و تشکیل جهاد سازندگی

امام خمینی و تشکیل جهاد سازندگی

یکی از هنرهای رهبری امام خمینی ایجاد نهادهای انقلابی با حفظ ساختار سیاسی گذشته بوده است. جهاد سازندگی با شعار «همه با هم» یکی از آن نهادها بوده که با شور و شعور انقلابی و به کارگیری متعهدترین متخصصین جوانان کشور خدمات ماندگاری به ویژه در مناطق محروم انجام داده است. نهادی که پس از گذر از شرایط انقلابی و وضعیت ویژه جنگ تحمیلی براساس تجربه و به اقتضای خردمندی و ایجاد نظم واحد، در وزارت کشاورزی ادغام شد و با هم به نام وزارت جهاد کشاورزی شناخته می شوند.

سه شنبه, خرداد 25, 1400 22:6
امام خمینی و الگوی تربیتی دختران؛ به مناسبت خجسته میلاد حضرت معصومه(س)

امام خمینی و الگوی تربیتی دختران

امام خمینی و الگوی تربیتی دختران؛ به مناسبت خجسته میلاد حضرت معصومه(س)

شنبه 22 خرداد روز «دختران» است. هر ساله برای گرامی داشت مقام شامخ حضرت معصومه(س)، اول ذی القعده را روز میلاد ایشان دانسته و به همین مناسبت روز دختران نیز نام گذاری شده است. یکی از دغدغه های همۀ خانواده ها نیز تربیت فرزندان است؛ به ویژه دختران و هر تربیتی هم نیازمند الگوست. در این یادداشت به همین مناسبت به الگوی تربیتی دختران از دیدگاه امام خمینی اشاره می کنیم.

شنبه, خرداد 22, 1400 7:30
محتشمی با کارنامه ای سراسر مجاهدت و استقامت

محتشمی با کارنامه ای سراسر مجاهدت و استقامت

حضرت حجت الاسلام والسلمین سیدعلی اکبر محتشمی یکی از تربیت یافتگان و یاران مخلص و صادق و ثابت قدمی بود که بیش از نیم قرن از عمر سراسر مجاهدت و هجرت خود را برای تحقق ارزش های قرآن و عترت و در مسیر تحقق اهداف و آرمان های مراد و امام خود امام خمینی طی کرد و به حق تجسم ایمان و صداقت و صلابت در راه اهداف الهی گردید. غم فقدان او برای همه ارادتمندان شخصیت و اهداف امام خمینی بسی سنگین و گران آمد.

پنجشنبه, خرداد 20, 1400 12:40
دیدار با محتشم امام

دیدار با محتشم امام

یار دیرین و همدم ایام غربت امام، حجه الاسلام و المسلمین حاج سید علی اکبر محتشمی پور براثر بیماری کرونا به دیار باقی شتافت و روحش به ابدیت پیوست.آن مرحوم اصالتا کاشانی بوده و اجدادش از اهالی محله منتسب به مرثیه سرای بزرگ و مشهور ایرانی جناب محتشم کاشانی هستند.

سه شنبه, خرداد 18, 1400 15:51
صفحه 8 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏