برکات ماه رجب

برکات ماه رجب

امام خمینی(س): ادعیه در ماه مبارک رجب و خصوصاً در ماه مبارک شعبان اینها مقدمه و آرایشی است که انسان به حسب قلب خودش می کند برای اینکه مهیا بشود برود مهمانی؛ مهمانی خدا، مهمانی ای که در آنجا سفره ای که پهن کرده است قرآن مجید است.

دوشنبه, بهمن 03, 1401 11:21
برگزاری هشتمین نشست از سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «تاثیر مکتب فقهی امام خمینی بر فقه سیاسی شیعه»

برگزاری هشتمین نشست از سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «تاثیر مکتب فقهی امام خمینی ...

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی: امام خمینی فقه را در مستوای اداره کلان جامعه می بیند یعنی فقه و فقیه نه تنها عهده دار استنباط احکام فرعیه و تعیین حکم شرعی آحاد مردم است بلکه فقه را در بستر حکمرانی و اداره جامعه باید دید. این تلقی از فقه مهمترین دستاورد حضرت امام در فقه سیاسی شیعه است. طبق تلقی امام از فقه، اسلام وجه سیاسی دارد و این یک اتفاق یا حادثه تاریخی نیست بلکه ذاتی اسلام است.

پنجشنبه, دی 29, 1401 15:7
فاطمه زهرا، تمام نسخه انسانیت و تمام حقیقت زن

فاطمه زهرا، تمام نسخه انسانیت و تمام حقیقت زن

امام خمینی: تمام ابعادی که برای زن متصور است و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا سلام الله علیها- جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولی نبوده است؛ یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام حقیقت انسان. او زن معمولی نیست؛ او موجود ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است؛ بلکه موجود الهی جبروتی در صورت یک زن ظاهر شده است.

جمعه, دی 23, 1401 13:22
معرفی آثار (21) حواشی امام خمینی بر توضیح المسائل

معرفی آثار (21) حواشی امام خمینی بر توضیح المسائل

حضرت امام پس از نوشتن حاشیه بر توضیح المسائل آیت الله بروجردی، آثار فتوایی دیگری هم نوشته که مهمترین آن ها تحریرالوسیله می باشد و در سالهای پس از آن بعضی از فتاوایشان تغییر و تبدیل یافته که خود گفتند در موارد اختلاف فتوی، آنچه در تحریرالوسیله نوشته شده، ملاک است.

یکشنبه, دی 18, 1401 10:45
أم البنین، الگوی مادران شهداء

أم البنین، الگوی مادران شهداء

جایگاه حضرت ام البنین(س) نزد عالمان شیعه بسیار بلند و باارزش است، چنانکه شهید ثانی معتقد است: ام البنین از بانوان با معرفت و با فضیلت است و محبت شدیدی به اهل بیت داشت و خود را وقف خدمت به آنان کرده بود و اهل بیت برای وی احترام خاصی قائل بودند و در روزهای عید، به دیدن او میرفتند. سالروز وفات این بانوی مکرم و بزرگ صدر اسلام، به شایستگی به عنوان روز «تکریم مادران و همسران شهدا» نامیده شده است.

چهارشنبه, دی 14, 1401 14:21
به مناسبت ارسال نامه حضرت امام به گورباچف  شکست کمونیسم

به مناسبت ارسال نامه حضرت امام به گورباچف شکست کمونیسم

در روز یازدهم دی ماه ۱۳۶۷ (نخستین روز سال ۱۹۸۹ میلادی)، خبرگزاری های دنیا خبر مهم و شگفت آوری را برای مخاطبان خود مخابره کردند: امام خمینی رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پیام مهمی را خطاب به میخائیل گورباچف، صدر هیات رئیسه اتحاد جماهیر شوروی بین المللی صادر کرد.

یکشنبه, دی 11, 1401 11:3
میلاد مسیح(ع) و رسالت عالمان مسیحی

میلاد مسیح(ع) و رسالت عالمان مسیحی

امام خمینی(س): صلوات و سلام خدای بزرگ بر حضرت عیسی بن مریم روح الله و پیغمبر عظیم الشأن‏‎ ‎‏که مردگان را احیا و خفتگان را بیدار فرمود! صلوات و سلام خدای بزرگ بر مادر‏‎ ‎‏عظیم الشأنش مریم عذرا و صدیقۀ حَوْرا، که با نفخۀ الهی چنین فرزند بزرگی را به‏‎ ‎‏تشنگان رحمت الهی تسلیم نمود! درود بر روحانیون و احبار و رهبانان که با تعالیم عیسی‏‎ ‎‏مسیح، نَفْس سرکشان را به آرامی دعوت می کنند! درود بر ملت آزادۀ مسیح، آنان که از‏‎ ‎‏تعالیم آسمانی عیسی روح الله برخوردارند!‏

یکشنبه, دی 04, 1401 9:19
پیر خدمت

پیر خدمت

مرحوم دکتر عباس شیبانی را میتوان یکی از این افراد نادر برشمرد. او از زمانی که خود را شناخت و پا به عرصه فعالیت اجتماعی گذاشت در مسیر دفاع از اسلام و مبارزه با ظلم و بی عدالتی قدم گذاشت. او بیش از هفتاد سال بدون کمترین تعلل و اعوجاح و تزلزلی چه در دوران سیاه ستم شاهی و چه در عصر برپایی نظام جمهوری اسلامی همواره چون سربازی خدمتگزار دوید، بدون آنکه کمترین چشم داشتی به مواهب چرب و شیرین قدرت داشته باشد،

شنبه, دی 03, 1401 11:34
نامه عرفانی ـ اخلاقی امام خمینی(س) به آقای سید احمد خمینی (وصیت)

نامه عرفانی ـ اخلاقی امام خمینی(س) به آقای سید احمد خمینی (وصیت)

پسر عزیزم! حالا می خواهم با تو با زبان و قلم ناقصی که دارم صحبت کنم: ‏ ‏‏ تو و همه می دانید که در نظامی واقع هستید که به یمن قدرت الهی و توفیق او ـ جلّ و‏‎ ‎‏علا ـ و دعا و تأیید حضرت بقیة الله ـ ارواحنالِتُراب مَقْدَمِه الفداء ـ و ملت انقلابی ایران ـ‏‎ ‎‏که جانم فدای یک یک آنها ـ دست رد به سینۀ همه قدرتهای شیطانی زده است،

دوشنبه, آذر 28, 1401 14:46
پیام هشت ماده ای به قوه قضائیه و ارگان های اجرایی (اسلامی شدن قوانین)

پیام هشت ماده ای به قوه قضائیه و ارگان های اجرایی (اسلامی شدن قوانین)

«فرمان هشت ماده ای» دربارۀ حقوق مردم، قانون، قوۀ قضاییه و لزوم اسلامی شدن‏‎ ‎‏روابط و قوانین  امام خمینی(س): در تعقیب تذکر به لزوم اسلامی نمودن تمام ارگانهای دولتی بویژه دستگاههای‏‎ ‎‏قضایی و لزوم جانشین نمودن احکام الله در نظام جمهوری اسلامی به جای احکام‏‎ ‎‏طاغوتی رژیم جبار سابق، لازم است تذکراتی به جمیع متصدیان امور داده شود. امید‏‎ ‎‏است ان شاءالله تعالی با تسریع در عمل، این تذکرات را مورد توجه قرار دهند:‏‏

چهارشنبه, آذر 23, 1401 14:40
مصطفی به روایت مادر

مصطفی به روایت مادر

درباره زندگی مشترک این زوج جوان، این نکته حائز اهمیت است که به رغم اینکه هم سیدروح الله از مکنت خانوادگی مناسبی برخوردار بود و هم همسر جوان او نزد مادربزرگش -که از ثروت فراوانی بهره مند بود- بزرگ شد، از نظر مالی و رفاهی زندگی بالاتر از متوسط داشته باشند، اما با زهد اختیاری و انتخابی حدود پانزده سال اول زندگی مشترک خود را که همزمان بود با تولد همه فرزندان پر تعدادشان، در منزل های متعدد اجاره ای زندگی کردند.

دوشنبه, آذر 21, 1401 13:22
پیام امام خمینی بمناسبت شهادت حضرت آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب

پیام امام خمینی بمناسبت شهادت حضرت آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب

امام خمینی(س): شهادت برای فرزندان اسلام و ذریۀ پیامبر عظیم الشأن ـ صلی اللّه علیه و آله ـ و اولاد فاطمه ـ علیهم السلام ـ و یادگاران حسین ـ سلام اللّه علیه ـ در راه هدف و اسلام عزیز و قرآن کریم چیزی غیرعادی و پدیده ای غیرمعهود نیست.

یکشنبه, آذر 20, 1401 8:37
شرافت و فضیلت حضرت زهرا(سلام الله علیها)

شرافت و فضیلت حضرت زهرا(سلام الله علیها)

حضرت صادق ـ سلام الله علیه ـ می فرماید:فاطمه ـ سلام الله علیهاـ‏‎ ‎‏بعد از پدرش 75 روز زنده بودند در این دنیا، بودند و حزن و شدت برایشان غلبه داشت و‏‎ ‎‏جبرئیل امین می آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت‏‎‎‏ عرض می کرد و مسائلی از آینده‏‎ ‎‏نقل می کرد.‏‎

چهارشنبه, آذر 16, 1401 13:51
تحفه نجف

تحفه نجف

این عکس که ظاهراً در آرشیو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی موجود نمی باشد؛ به تشییع جنازه شهید بزرگوار آیت الله سیدمصطفی خمینی مربوط می باشد و حضرت امام در «مسجد یا جامع بهبهانی نجف» حضور دارد در حالی که آیت الله سیدمحمدمهدی خرسان و آیت الله سیدضیاء بکاء درجوار امام بر روی نیمکت نشسته اند.

یکشنبه, آذر 06, 1401 15:9
نقش و منزلت بسیج

نقش و منزلت بسیج

اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع‏‎ ‎‏دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید و الاّ هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.‏‎ ‎‏بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از‏‎ ‎‏ضروریترین تشکلها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان‏‎ ‎‏دانشگاهها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند و فرزندان‏‎ ‎‏بسیجی ام در این دو مرکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند.

شنبه, آذر 05, 1401 8:24
بسیج در اندیشه امام خمینی (س)

بسیج در اندیشه امام خمینی (س)

من همواره به خلوص و صفای بسیجیان غبطه می‏ خورم و از خدا می‏ خواهم تا با بسیجیانم محشور گرداند، چرا که در این دنیا افتخارم این است که خود بسیجی ‏ام.

جمعه, آذر 04, 1401 0:48
شرح حال و فرازهایی از زندگی امام خمینی به قلم ایشان

شرح حال و فرازهایی از زندگی امام خمینی به قلم ایشان

مرحوم‏‎ ‎‏آقای بروجردی ـ رحمه الله ـ به قم آمدند برای ترویج ایشان به درس ایشان رفتم و‏‎ ‎‏استفاده هم نمودم و از مدتها قبل از آمدن آقای بروجردی عمده اشتغال به تدریس‏‎ ‎‏«معقول»‏‎[9]‎‏ و «عرفان» و سطوح عالیۀ اصول و فقه بود. پس از آمدن ایشان به تقاضای‏‎ ‎‏آقایان مثل مرحوم آقای مطهری به تدریس خارج فقه مشغول شدم و از علوم عقلیه باز‏‎ ‎‏ماندم و این اشتغال در طول اقامت قم و مدت اقامت نجف مستدام بود، و پس از انتقال به‏ ‎‏پاریس از همه محروم و به امور دیگر اشتغال داشتم که تاکنون ادامه دارد.‏

سه شنبه, آذر 01, 1401 11:36
العروه الوثقی مع تعالیق الامام الخمینی

العروه الوثقی مع تعالیق الامام الخمینی

یکی از آثار مهم امام خمینی در موضوع فقه فتوائی تعلیقه ایشان بر کتاب مهم و معروف «العروه الوثقی» آیت الله سید محمد کاظم یزدی است. ایشان این حواشی و تعلیقه ها را که تعدادش بیش از سه هزار می باشد در مدت سه سال نوشتند و موارد متعددی از این نظرات نسبتاً مفصل و حتی با اشاره به ادله نظرشان می باشد.

چهارشنبه, آبان 25, 1401 14:14
کتاب و کتابخوانی از منظر امام خمینی

کتاب و کتابخوانی از منظر امام خمینی

امام خمینی که خود صاحب تألیفات گرانسنگ و ماندگاری در حوزه های مختلف قرآنی، فقهی، اصولی، فلسفی، اخلاق و عرفان بود، نسبت به کتاب هایی که انتشار می یافت، حساسیت بالایی داشت. البته ایشان به صورت کلی و از نگاه تأثیر تربیتی، معتقد بود کتاب مطلوب و مناسب آن است که به تزکیه و تهذیب نفس منجر شود و برای خواننده، سازندگی داشته باشد.

دوشنبه, آبان 23, 1401 10:57
وکیل امین امام

وکیل امین امام

آیت الله سید مرتضی پسندیده (رحمت الله علیه) تنها بر امام خمینی(س) حق پدری و استادی ندارد، بلکه در آغاز نهضت امام خمینی با فطانت و خردمندی همراه و یاور امام بوده و در ادامه با هموار کردن رنج و مشقت تبعید ها سخت گیری های رژیم استبدادی پهلوی، با هجرت به قم و استقرار در بیت امام، شمع جمع یاران حضرت امام بود و در این سال ها امام خمینی برادر بزرگوار خود را وکیل مطلق خود در موضوع وجوهات شرعیه کردند.

یکشنبه, آبان 22, 1401 14:39
نشست «جایگاه زن در مکتب فقهی امام خمینی(س)

نشست «جایگاه زن در مکتب فقهی امام خمینی(س)

حجت الاسلام والمسلمین مهریزی: اگر ما معتقدیم مکتب امام خمینی(س) در برابر فقهای دیگر فرق دارد یعنی فراتر از تفاوت های فردی است که اختلاف ایجاد می کند. یعنی امام در دین شناسی کلان نکاتی را در نظر گرفته که فقهای اقران خودش به آن توجه نداشته اند یا قبول نداشته اند.

شنبه, آبان 21, 1401 8:31
حکم دادن به بهشتی یا جهنمی بودن دیگران،  با تأکید بر دیدگاه امام خمینی

حکم دادن به بهشتی یا جهنمی بودن دیگران، با تأکید بر دیدگاه امام خمینی

ملاک بهشت و جهنم رفتن از منظر متون دینی و بزرگان دین، اعمال انسان و انسانیت است. ویژگی شناسنامه ای و ویژگی های ظاهری افراد معیار اصلی نیست. دیگران نمی توانند تنها با رفتار ظاهری دیگران، به بهشتی و جهنمی بودن آنان حکم بکنند.

چهارشنبه, آبان 18, 1401 13:8
امام عسکری(ع)، امام ناشناخته

امام عسکری(ع)، امام ناشناخته

امام حسن بن علی، معروف به امام عسکری(ع) فرزند امام هادی(ع)، مادرش حدیث یا حدیثه نام دارد. ابن الرضا لقبی است که امام جواد، امام هادی و امام عسکری(ع) به آن شهرت یافته اند. امام عسکری(ع) با اینکه در منطقه نظامی بود، در عین حال از راههای مختلف با شیعیان در ارتباط بود، گاهی پنهانی، گاه از طریق نامه نگاری و یا به کمک وکلای خود این ارتباط را حفظ کرده و به سؤالات آنان پاسخ می داد.

چهارشنبه, آبان 11, 1401 22:16
در نظام جمهوری اسلامی،  مردم همه کاره، یا هیچ کاره؟!

در نظام جمهوری اسلامی، مردم همه کاره، یا هیچ کاره؟!

امام خمینی با هشدار به دولت های داخلی ایران و دیگر دولت های منطقه، سفارش می کند که شماها وصی و ولی ملت های خودتتان نیستید که هرچه و هرگونه دلتان خواست عمل کنید؛ شماها براساس خواست ملت باید عمل کنید. چراکه دولت ها هیچ کاره اند و ملت ها همه کاره!

چهارشنبه, آبان 11, 1401 8:10
نوجوانان، جوانان و امام خمینی(س)

نوجوانان، جوانان و امام خمینی(س)

جایگاه نوجوانان و جوانان چنان ارجمند و رفیع است که در ایران اسلامی روز هشتم آبان ماه، به مناسبت شهادت نوجوان 13 ساله بسیجی، محمدحسین فهمیده، روز نوجوان و بسیج دانش آموزی نامیده شده است.

یکشنبه, آبان 08, 1401 9:48
صفحه 1 از 4 1 | 2 | 3 | 4

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)