سندی که برای اولین بار منتشر می شود؛ امام خمینی (س) پس از فتح خرمشهر جنگ را «خاتمه یافته» دانسته بودند/ این عبارت که در متن اولیه پیام امام آمده بود، با اجازه ایشان در متن نهایی حذف شد -موضع آیت الله منتظری برخلاف آنچه که در خاطرات ایشان آورده اند چه بود؟

سندی که برای اولین بار منتشر می شود؛ امام خمینی (س) پس از فتح خرمشهر جنگ را «خاتمه یافته» دانسته ...

دکتر حمید انصاری: انتشار چند سند که نکاتی بس مهم مرتبط با حقایق تاریخ دفاع مقدس خصوصا نقطه عطف و اوج آن یعنی حماسه مقاومت مظلومانه مدافعان خونین شهر و عظمت ابعاد معجزه گونه آزادی خرمشهر موضوع این نوشتار است. با توجه به اینکه امسال سوم خرداد مصادف با روز چهارشنبه و منتهی به تعطیلات پایان هفته بود برای اینکه امکان استفاده بیشتر و پیوستگی تداوم بحث و نظر پیرامون آن در شبکه ها و رسانه ها فراهم آید انتشار آن به آغاز هفته موکول گردید.

یکشنبه, خرداد 07, 1402 13:11
معرفی آثار(22) تحریرالوسیله

معرفی آثار(22) تحریرالوسیله

کتاب «تحریر الوسیله» امام خمینی که یک دوره فقه فتوایی شیعه می باشد هم فقاهت ایشان را نمایندگی می کند و هم بعد مبارزات شان علیه استبداد و استعمار را به یاد می آورد چرا که جلد اول آن در تبعیدگاه ترکیه وجلد دوم آن در تبعیدگاه نجف و در جوار باب مدینه علم پیامبر اکرم(ص) امیرالمومنین علی علیه السلام نوشته شده است. کتاب ارزشمندی که در نیم قرن اخیر مورد توجه فقها و مجتهدین شده است و در شرح و مستند سازی آن ده ها جلد فقه استلالی نوشته شده و بر محور آن دروس فقه استدلالی در حوزه های علمیه گفته شده و می شود.

دوشنبه, اردیبهشت 18, 1402 12:17
جوان و جوانی از دیدگاه امام خمینی(س)

جوان و جوانی از دیدگاه امام خمینی(س)

دوران جوانی از ویژگی هایی همچون پاکی، راستی، دلیری، عشق و شور برخوردار است؛ و از آن به عنوان بهترین روزهای زندگی هر انسان یاد می شود. در این دوران است که «جوان» با توجه به فطرت پاک و خداجوی خویش، آماده پذیرش کمالات، فضیلت ها و ارزش های انسانی و الهی است. در معارف دینی نیز نسبت به این دوران توجه و سفارش های ویژه ای شده است.

شنبه, اسفند 13, 1401 8:33
مراسم بزرگداشت چهل و چهارمین سالگرد بازگشت امام خمینی(س) به قم؛

مراسم بزرگداشت چهل و چهارمین سالگرد بازگشت امام خمینی(س) به قم؛

آیت الله استادی: باید بپذیریم که ما تا خوب نشویم، جامعه هم خوب نخواهد شد/ آیت الله علیدوست: کتب علمی، حفره های تئوریک نظام را حل می کند/ اگر چیزی جزو گستره شریعت نیست، چرا باید آن را به فقه بچسبانیم؟!

چهارشنبه, اسفند 10, 1401 9:30
رهنمودها و دغدغه های دور اندیشانه امام(س)

رهنمودها و دغدغه های دور اندیشانه امام(س)

روز دهم اسفند، سالروز ورود امام خمینی به قم در سال 1357 است. ایشان در روز نهم اسفند قبل از عزیمت به قم در پیامی خطاب به ملت ایران، در اوضاع و احوال انقلاب و شور و نشاط حاکم بر مردم انقلابی ایران صادر کردند و در آن توصیه های بسیار مهم و سرنوشت سازی در 14 بند ارائه دادند.

سه شنبه, اسفند 09, 1401 8:50
دیپلماسی امام

دیپلماسی امام

حضرت امام در طول دوران حیات پربرکت خود ملاقاتهای بسیاری با شخصیت های عالی رتبه علمی، سیاسی، فرهنگی و مذهبی داشته اند و عالی ترین مقام سیاسی جهان که با ایشان ملاقات کرده است ادوارد شوارد نادزه آخرین وزیر خارجه اتحاد جماهیر شوروی سابق بود سخنان و نحوه برخورد و تمام حرکات و سکنات و اشارات حضرت امام در این دیدارها می تواند برای همه خصوصاً افراد دیپلمات درس آموز باشد. به مناسبت فرارسیدن هفتم اسفند(1367) سالروز این دیدار به گزارش آن خواهیم پرداخت.

یکشنبه, اسفند 07, 1401 9:3
روایت ها از برخورد و موضع امام در برابر کتاب آیات شیطانی

روایت ها از برخورد و موضع امام در برابر کتاب آیات شیطانی

سلمان رشدی، نویسنده هندی الاصل در کتابی با عنوان آیات شیطانی مقام شامخ حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله و سلم را مورد اهانت قرار داده بود. چندی بعد از انتشار کتاب خبر به امام رسید و ایشان را به شدت ناراحت کرد. امام در بیست و پنجم بهمن سال ۶۷ حکم قتل وی را صادر کردند.

سه شنبه, بهمن 25, 1401 8:22
برگزاری نشست علمی «اسلام و حکومت از دیدگاه امام خمینی» با سخنرانی آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

برگزاری نشست علمی «اسلام و حکومت از دیدگاه امام خمینی» با سخنرانی آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی

نهمین نشست از سلسله نشست های تبیین مکتب امام خمینی با عنوان «اسلام و حکومت از دیدگاه امام خمینی» با حضور آیت الله سید حسن خمینی و آیت الله محمدجواد فاضل لنکرانی در موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) قم برگزار شد.

یکشنبه, بهمن 16, 1401 14:4
درسی و یادی از یازده بهمن 57

درسی و یادی از یازده بهمن 57

یازدهم بهمن سال 1357، یکی از روزهای پرالتهاب و سراسر فراز و نشیب انقلاب به شمار می آید. امام خمینی در این روز قبل از ترک نوفل لوشاتو و عزیمت به ایران، پیامی تشکرآمیز، به دولت و ملت فرانسه ابلاغ می فرماید:

دوشنبه, بهمن 10, 1401 14:46
روایت هایی از کمونیست هایی که با لباس سپاه وارد آمل شدند

روایت هایی از کمونیست هایی که با لباس سپاه وارد آمل شدند

آخرین ساعت های پنجم بهمن ماه سال 60 جمعی از کمونیست ها به این خیال که مردم به یاری آنها می شتابند به شهر آمل حمله کردند. اینها نام خود را سربداران جنگل نامیده بودند شاید به این گمان که نام زیبا چهره کریه شان را زیبا جلوه خواهد داد. خیال خامی که با پشت پا زدن مردم به آنها و دفاع جانانه شان از شهر و همراهی با نیروهای نظامی به نتیجه نرسید.

چهارشنبه, بهمن 05, 1401 20:17
برکات ماه رجب

برکات ماه رجب

امام خمینی(س): ادعیه در ماه مبارک رجب و خصوصاً در ماه مبارک شعبان اینها مقدمه و آرایشی است که انسان به حسب قلب خودش می کند برای اینکه مهیا بشود برود مهمانی؛ مهمانی خدا، مهمانی ای که در آنجا سفره ای که پهن کرده است قرآن مجید است.

دوشنبه, بهمن 03, 1401 11:21
برگزاری هشتمین نشست از سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «تاثیر مکتب فقهی امام خمینی بر فقه سیاسی شیعه»

برگزاری هشتمین نشست از سلسله نشستهای تبیین مکتب امام خمینی(س) با عنوان «تاثیر مکتب فقهی امام خمینی ...

حجت الاسلام والمسلمین احمد واعظی: امام خمینی فقه را در مستوای اداره کلان جامعه می بیند یعنی فقه و فقیه نه تنها عهده دار استنباط احکام فرعیه و تعیین حکم شرعی آحاد مردم است بلکه فقه را در بستر حکمرانی و اداره جامعه باید دید. این تلقی از فقه مهمترین دستاورد حضرت امام در فقه سیاسی شیعه است. طبق تلقی امام از فقه، اسلام وجه سیاسی دارد و این یک اتفاق یا حادثه تاریخی نیست بلکه ذاتی اسلام است.

پنجشنبه, دی 29, 1401 15:7
فاطمه زهرا، تمام نسخه انسانیت و تمام حقیقت زن

فاطمه زهرا، تمام نسخه انسانیت و تمام حقیقت زن

امام خمینی: تمام ابعادی که برای زن متصور است و برای یک انسان متصور است در فاطمه زهرا سلام الله علیها- جلوه کرده و بوده است. یک زن معمولی نبوده است؛ یک زن روحانی، یک زن ملکوتی، یک انسان به تمام معنا انسان، تمام نسخه انسانیت، تمام حقیقت زن، تمام حقیقت انسان. او زن معمولی نیست؛ او موجود ملکوتی است که در عالم به صورت انسان ظاهر شده است؛ بلکه موجود الهی جبروتی در صورت یک زن ظاهر شده است.

جمعه, دی 23, 1401 13:22
معرفی آثار (21) حواشی امام خمینی بر توضیح المسائل

معرفی آثار (21) حواشی امام خمینی بر توضیح المسائل

حضرت امام پس از نوشتن حاشیه بر توضیح المسائل آیت الله بروجردی، آثار فتوایی دیگری هم نوشته که مهمترین آن ها تحریرالوسیله می باشد و در سالهای پس از آن بعضی از فتاوایشان تغییر و تبدیل یافته که خود گفتند در موارد اختلاف فتوی، آنچه در تحریرالوسیله نوشته شده، ملاک است.

یکشنبه, دی 18, 1401 10:45
أم البنین، الگوی مادران شهداء

أم البنین، الگوی مادران شهداء

جایگاه حضرت ام البنین(س) نزد عالمان شیعه بسیار بلند و باارزش است، چنانکه شهید ثانی معتقد است: ام البنین از بانوان با معرفت و با فضیلت است و محبت شدیدی به اهل بیت داشت و خود را وقف خدمت به آنان کرده بود و اهل بیت برای وی احترام خاصی قائل بودند و در روزهای عید، به دیدن او میرفتند. سالروز وفات این بانوی مکرم و بزرگ صدر اسلام، به شایستگی به عنوان روز «تکریم مادران و همسران شهدا» نامیده شده است.

چهارشنبه, دی 14, 1401 14:21
به مناسبت ارسال نامه حضرت امام به گورباچف  شکست کمونیسم

به مناسبت ارسال نامه حضرت امام به گورباچف شکست کمونیسم

در روز یازدهم دی ماه ۱۳۶۷ (نخستین روز سال ۱۹۸۹ میلادی)، خبرگزاری های دنیا خبر مهم و شگفت آوری را برای مخاطبان خود مخابره کردند: امام خمینی رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، پیام مهمی را خطاب به میخائیل گورباچف، صدر هیات رئیسه اتحاد جماهیر شوروی بین المللی صادر کرد.

یکشنبه, دی 11, 1401 11:3
میلاد مسیح(ع) و رسالت عالمان مسیحی

میلاد مسیح(ع) و رسالت عالمان مسیحی

امام خمینی(س): صلوات و سلام خدای بزرگ بر حضرت عیسی بن مریم روح الله و پیغمبر عظیم الشأن‏‎ ‎‏که مردگان را احیا و خفتگان را بیدار فرمود! صلوات و سلام خدای بزرگ بر مادر‏‎ ‎‏عظیم الشأنش مریم عذرا و صدیقۀ حَوْرا، که با نفخۀ الهی چنین فرزند بزرگی را به‏‎ ‎‏تشنگان رحمت الهی تسلیم نمود! درود بر روحانیون و احبار و رهبانان که با تعالیم عیسی‏‎ ‎‏مسیح، نَفْس سرکشان را به آرامی دعوت می کنند! درود بر ملت آزادۀ مسیح، آنان که از‏‎ ‎‏تعالیم آسمانی عیسی روح الله برخوردارند!‏

یکشنبه, دی 04, 1401 9:19
پیر خدمت

پیر خدمت

مرحوم دکتر عباس شیبانی را میتوان یکی از این افراد نادر برشمرد. او از زمانی که خود را شناخت و پا به عرصه فعالیت اجتماعی گذاشت در مسیر دفاع از اسلام و مبارزه با ظلم و بی عدالتی قدم گذاشت. او بیش از هفتاد سال بدون کمترین تعلل و اعوجاح و تزلزلی چه در دوران سیاه ستم شاهی و چه در عصر برپایی نظام جمهوری اسلامی همواره چون سربازی خدمتگزار دوید، بدون آنکه کمترین چشم داشتی به مواهب چرب و شیرین قدرت داشته باشد،

شنبه, دی 03, 1401 11:34
نامه عرفانی ـ اخلاقی امام خمینی(س) به آقای سید احمد خمینی (وصیت)

نامه عرفانی ـ اخلاقی امام خمینی(س) به آقای سید احمد خمینی (وصیت)

پسر عزیزم! حالا می خواهم با تو با زبان و قلم ناقصی که دارم صحبت کنم: ‏ ‏‏ تو و همه می دانید که در نظامی واقع هستید که به یمن قدرت الهی و توفیق او ـ جلّ و‏‎ ‎‏علا ـ و دعا و تأیید حضرت بقیة الله ـ ارواحنالِتُراب مَقْدَمِه الفداء ـ و ملت انقلابی ایران ـ‏‎ ‎‏که جانم فدای یک یک آنها ـ دست رد به سینۀ همه قدرتهای شیطانی زده است،

دوشنبه, آذر 28, 1401 14:46
پیام هشت ماده ای به قوه قضائیه و ارگان های اجرایی (اسلامی شدن قوانین)

پیام هشت ماده ای به قوه قضائیه و ارگان های اجرایی (اسلامی شدن قوانین)

«فرمان هشت ماده ای» دربارۀ حقوق مردم، قانون، قوۀ قضاییه و لزوم اسلامی شدن‏‎ ‎‏روابط و قوانین  امام خمینی(س): در تعقیب تذکر به لزوم اسلامی نمودن تمام ارگانهای دولتی بویژه دستگاههای‏‎ ‎‏قضایی و لزوم جانشین نمودن احکام الله در نظام جمهوری اسلامی به جای احکام‏‎ ‎‏طاغوتی رژیم جبار سابق، لازم است تذکراتی به جمیع متصدیان امور داده شود. امید‏‎ ‎‏است ان شاءالله تعالی با تسریع در عمل، این تذکرات را مورد توجه قرار دهند:‏‏

چهارشنبه, آذر 23, 1401 14:40
مصطفی به روایت مادر

مصطفی به روایت مادر

درباره زندگی مشترک این زوج جوان، این نکته حائز اهمیت است که به رغم اینکه هم سیدروح الله از مکنت خانوادگی مناسبی برخوردار بود و هم همسر جوان او نزد مادربزرگش -که از ثروت فراوانی بهره مند بود- بزرگ شد، از نظر مالی و رفاهی زندگی بالاتر از متوسط داشته باشند، اما با زهد اختیاری و انتخابی حدود پانزده سال اول زندگی مشترک خود را که همزمان بود با تولد همه فرزندان پر تعدادشان، در منزل های متعدد اجاره ای زندگی کردند.

دوشنبه, آذر 21, 1401 13:22
پیام امام خمینی بمناسبت شهادت حضرت آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب

پیام امام خمینی بمناسبت شهادت حضرت آیت الله سیدعبدالحسین دستغیب

امام خمینی(س): شهادت برای فرزندان اسلام و ذریۀ پیامبر عظیم الشأن ـ صلی اللّه علیه و آله ـ و اولاد فاطمه ـ علیهم السلام ـ و یادگاران حسین ـ سلام اللّه علیه ـ در راه هدف و اسلام عزیز و قرآن کریم چیزی غیرعادی و پدیده ای غیرمعهود نیست.

یکشنبه, آذر 20, 1401 8:37
شرافت و فضیلت حضرت زهرا(سلام الله علیها)

شرافت و فضیلت حضرت زهرا(سلام الله علیها)

حضرت صادق ـ سلام الله علیه ـ می فرماید:فاطمه ـ سلام الله علیهاـ‏‎ ‎‏بعد از پدرش 75 روز زنده بودند در این دنیا، بودند و حزن و شدت برایشان غلبه داشت و‏‎ ‎‏جبرئیل امین می آمد خدمت ایشان و به ایشان تعزیت‏‎‎‏ عرض می کرد و مسائلی از آینده‏‎ ‎‏نقل می کرد.‏‎

چهارشنبه, آذر 16, 1401 13:51
تحفه نجف

تحفه نجف

این عکس که ظاهراً در آرشیو مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی موجود نمی باشد؛ به تشییع جنازه شهید بزرگوار آیت الله سیدمصطفی خمینی مربوط می باشد و حضرت امام در «مسجد یا جامع بهبهانی نجف» حضور دارد در حالی که آیت الله سیدمحمدمهدی خرسان و آیت الله سیدضیاء بکاء درجوار امام بر روی نیمکت نشسته اند.

یکشنبه, آذر 06, 1401 15:9
نقش و منزلت بسیج

نقش و منزلت بسیج

اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شد، چشم طمع‏‎ ‎‏دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید و الاّ هر لحظه باید منتظر حادثه ماند.‏‎ ‎‏بسیج باید مثل گذشته و با قدرت و اطمینان خاطر به کار خود ادامه دهد. امروز یکی از‏‎ ‎‏ضروریترین تشکلها، بسیج دانشجو و طلبه است. طلاب علوم دینی و دانشجویان‏‎ ‎‏دانشگاهها باید با تمام توان خود در مراکزشان از انقلاب و اسلام دفاع کنند و فرزندان‏‎ ‎‏بسیجی ام در این دو مرکز، پاسدار اصول تغییرناپذیر «نه شرقی و نه غربی» باشند.

شنبه, آذر 05, 1401 8:24
صفحه 1 از 5 1 | 2 | 3 | 4 | 5

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)