محرم و عاشورا در کلام امام خمینی(س)

محرم و عاشورا در کلام امام خمینی(س)

امام خمینی: با زنده بودن نام مبارک حضرت سیدالشهدا اسلام زنده نگه داشته می شود.

یکشنبه, مرداد 16, 1401 21:3
معرفی کتاب(17)  التقیّه

معرفی کتاب(17) التقیّه

«رساله تقیّه» یکی از آثار قلمی امام خمینی است که در موضوع قواعد فقهیه نوشته شده است. نوشته تحقیقی ای که باید مبانی ا ندیشه «وحدت اسلامی و اتحاد مسلمین» را در آن جستجو کرد. حضرت امام خود در دیگر آثار فتوایی خود از این قاعده و مبنا استفاده کرده و به مقتضای آن فتاوای وحدت آفرین و اتحادساز صادر کردند. امید است حوزه های علمیه و جوامع اسلامی از این اندیشه ارزشمند بهره های عملی برگیرند.

پنجشنبه, مرداد 06, 1401 9:32
رساله طلب و اراده

رساله طلب و اراده

«رساله طلب و اراده» امام خمینی یکی از آثار قلمی ایشان است که به رغم کم حجم بودن، بسیار پر محتوا و حاوی معارف بلند و مطالب ارزشمند درباره سرشت و سرنوشت انسان و مسئله بسیار مهم جبر و اختیار، می باشد. حضرت امام با جدا کردناین موضوع فلسفی ـ کلامی از دانش اصول فقه و نگارش رساله ای جداگانه تمایز علوم از یکدیگر را رعایت کرده و از خلط و تداخل علوم حقیقی و علوم اعتباری پرهیز کرده است. سیری در محتوای این رساله و معرفی آثاری که در ترجمه و شرح آن نوشته شده درنوشته پیش رو تقدیم گردیده است.

پنجشنبه, تیر 30, 1401 9:3
سخنی در فضایل حضرت علی (ع)

سخنی در فضایل حضرت علی (ع)

اگر چنانچه پیغمبر اسلام ـ صلی الله علیه و آله و سلَّم ـ غیر از این یک‏‎ ‎‏موجود تربیت نکرده بود، کافی بود برایش؛ چنانچه پیغمبر اسلام مبعوث شده بود برای‏‎ ‎‏اینکه یک همچو موجودی را تحویل جامعه بدهد، این کافی بود.

یکشنبه, تیر 26, 1401 8:53
برکات حج

برکات حج

امام خمینی: خدای تبارک و تعالی مردم را،‏‎ ‎‏مؤثرها را برایشان فرض کرده است که مجتمع بشوند در آن مجالسی که در مکّه هست و‏‎ ‎‏همه با هم آنجا جمع بشوند.‏ نکتۀ سیاسی این اجتماع این است که اولاً، خودشان مطلع بشوند از حالات هم، تفاهم‏‎ ‎‏کنند با هم، برادر باشند با هم، برادری کنند با هم و مسائل بلاد خودشان، ممالک‏‎ ‎‏خودشان را طرح کنند در آنجا و چاره جویی کنند برای مسائل خودشان. ما اگر، همین‏‎ ‎‏حج را به آن معنایی که روح حج اقتضا می کند، عمل می کردیم، این گرفتاریهای زیادی‏‎ ‎‏که برای مسلمانها پیش آمده است، پیش نمی آمد.‏

پنجشنبه, تیر 16, 1401 11:7
معرفی کتاب  15  «لمحات الاصول»

معرفی کتاب 15 «لمحات الاصول»

جایگاه علمی آیت الله بروجردی چنان بود که با آغاز تدریس فقه و اصول در حوزه علمیه قم، علاوه بر فضلاء و طلاب جوان، اساتید برجسته و معروف آن دوره حوزه قم برای تکریم و نیز بهره گیری علمی از شاگرد برجسته آخوند خراسانی سال ها در درس او حاضر می شدند. امام خمینی که در آن دوره خود استادی برجسته و و از چهره های بزرگ علمی حوزه علمیه قم بود به مدت شش- هفت سال در در درس های آن فقیه خبیر حاضر می شده و درس های اصول ایشان را تقریر می کرده است تقریرات حضرت امام از مباحث اصول آیت الله بروجردی به همت پژوهشگران موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی با نام «لمحات الاصول» تنظیم و منتشر شده است.

سه شنبه, تیر 14, 1401 10:13
عالم ناصح و واعظ عارف

عالم ناصح و واعظ عارف

در کنار و جوار بُعد عرفانی حضرت امام، شخصیت شعری و شاعرانه ایشان است که به رغم گم شدن اکثر سروده های دوره جوانی، ترکیب اندکی از آن قصائد و سروده های بلند، با غزلیاتی که با فطانت فرزند عزیزش سیداحمد؛ «دیوان امام» شکل گرفت. اما تا پیش از آنکه اولین غزل عرفانی امام توسط مرحوم سیداحمد، در آغازین روزهای پس از ارتحال آن سالک واصل انتشار یابد، عموماً از شخصیت شاعرانه ایشان بی خبر بوده ا ند. عالم ربانی آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا(اصفیائی) طاب ثراه در همان روزهای حزن و اندوه و عشق و اخلاص و ایثار به شرح و تفسیر عرفانی آن غزل ماندگار و ابیات عرفانی اقدام کرده است. که تا اربعین ارتحال حضرت امام نوشتن آن به انجام رسید.

چهارشنبه, تیر 01, 1401 12:3
ارکان ایمان در کلام امام رضا(علیه السلام)

ارکان ایمان در کلام امام رضا(علیه السلام)

امام رضا(علیه السلام) فرمود: ایمان چهار رکن دارد: ۱ـ توکّل بر خدا ۲ـ رضا به قضای خدا ۳ـ تسلیم به امر خدا ۴_ واگذاشتن کار به خدا.

شنبه, خرداد 21, 1401 8:46
سیدمحمود دعایی « حجتی » بود!

سیدمحمود دعایی « حجتی » بود!

سیدمحمود دعایی عزیز همگان بود، چرا که محبت و مهربانی، خیرخواهی و خیررسانی او برای همگان بود و شصت سال از عمر هشتاد و یک ساله خود را در خدمت نهضت و حرکت الهی مراد و معشوقش امام خمینی(س) قرار داده بود.

چهارشنبه, خرداد 18, 1401 23:46
با امام در بستر بیماری

با امام در بستر بیماری

حضرت امام از دوران کودکی همواره انسانی شاداب و سرحال و پر تحرک بوده و عموما در طول دوران عمر از سلامت جسمانی برخوردار بوده اند. ایشان سالیانی طولانی، ورزش پیاده روی را در برنامه دقیق و منظم روزانه خود قرار داده و تحت هرشرایطی آن را انجام می دادند. به عنوان مثال از امام نقل شده است: در زمانی که زندان پادگان عشرت آباد محبوس بودم روزانه به مدت نیم ساعت در داخل سلول کوچک انفرادی پیاده روی می کردم.

دوشنبه, خرداد 02, 1401 21:33
معرفی کتاب (14)  مناهج الوصول إلی علم الاصول

معرفی کتاب (14) مناهج الوصول إلی علم الاصول

«مناهج الوصول الی علم الاصول» نام دو جلد از شش جلد اثر اصولی امام خمینی در دانش اصول فقه می باشد و تمامی مباحث الفاظ را در بردارد. حضرت امام در این اثر درباره تعدادی از مسائل فلسفی که اصولیون متأخر متأثر از آخوند خراسانی مطرح می کنند، به تبیین و تحلیل پرداخته و ضمن ارائه تحقیقات خود، مزال اقلام را به پژوهشگران نشان دادند. نظریه بدیع «خطابات قانونیه» امام خمینی در این اثر ارائه شده است.

یکشنبه, اردیبهشت 25, 1401 14:15
جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی، و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است. به همین مناسبت نگاه کوتاهی خواهیم داشت به نگرش امام خمینی به فرهنگ و ادبیات فارسی. در این یادداشت ضمن پرداختن به ادبیات نثری امام خمینی، به ویژگی های فرهنگ و ادب فارسی ایشان نیز اشاره خواهم کرد.

شنبه, اردیبهشت 24, 1401 19:49
«قیام برای خدا»  بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

«قیام برای خدا» بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

اسناد تاریخی از امام خمینی، و دربارۀ ایشان نیز بسیار است که شماری منتشر شده، و برخی هنوز نه. یکی از این اسناد مهم، یادداشتی است که در 15 اردیبهشت سال 1323 نوشته اند و از قدیم ترین اسناد؛ و با «نگاه سیاسی»، نخستین سند سیاسی و مبارزاتیِ ایشان است. یادداشتی که در آن، تنها راه اصلاح جهان را قیام برای خدا می داند.

چهارشنبه, اردیبهشت 14, 1401 23:11
مطهری امام

مطهری امام

سه عنصر والدین - ژنتیک، معلمان و مربیان و محیط که سازنده شخصیت آدمی هستند، برای استاد مطهری به بهترین نحو مهیا گردید و او از پدر و مادری مؤمن و وارسته برخوردار بود و به رغم نامناسب بودن محیط عمومی کشور، محیط خانه وخانواده برای مرتضای جویای حقیقت مطلوب و سازنده بود تا اینکه «هجرت» سازنده او به قم رقم خورد و او به مدت پانزده سال مراحل تحصیل و تهذیب را سپری کرد و از برترین و بهترین الهی مردان در طبقه اساتید کسب فیض کرد. وی گرچه از بزرگانی چون آیت الله حجت و آیت الله محقق داماد هم استفاده علمی کرده است ؛ ولی اثر گذاران اصلی بر شخصیت علمی و معنوی استاد شهید مطهری حضرات آیات: بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و میرزا علی آقا شیرازی بوده اند.

دوشنبه, اردیبهشت 12, 1401 1:7
روز قدس از منظر امام خمینی(س)

روز قدس از منظر امام خمینی(س)

امام راحل، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم تر و استوارتر کرد.

جمعه, اردیبهشت 09, 1401 2:8
عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

عظمت و حقیقت شب قدر در سوره قدر

امام خمینی (س) به قرآن نازل شده در شب قدر توجه فراوانی دارد و هم در ساحت اندیشه از فقه تا اجتماع و سیاست تا حکمت و عرفان میهمان سفره معرفت و هدایت آن است و هم در عمل اهل تلاوت مستمر قرآن بوده و مشخصاً در کتاب پر ارزش «آداب الصلوة» مباحث و مطالب قرآنی بسیار فراوان و ارزشمندی دارد؛

یکشنبه, اردیبهشت 04, 1401 11:40
امام خمینی و نهضت حسینی (4) اهمیت و برکات عزاداری

امام خمینی و نهضت حسینی (4) اهمیت و برکات عزاداری

ترسیم و تصویر این نهضت جاودانه به نشان دادن هر دو صفحه آن است که از مشاهده بُعد حماسی و درخشش جلوه­ های انسانی و تجسم فضائل و کمالات والای اخلاقی، افتخار و ابتهاج رخ میدهد، ولی از دیدن و یاد آوردن آن همه جنایت و رذالت و مصائبی که آن جنایتکاران برای امام حسین(ع) و اصحاب و یارانش پیش آوردند، قلب و روح آدمی چنان به درد می آید که فقط سوزش سیل اشک است که آن را تسکین میدهد، و این اشک و آه و گریه، خود نشانه عمق و استحکام پیوند محب و عزادار حسینی با امام حسین(ع) و مرام و مکتب او میباشد. «إن لقتل الحسین حراره فی قلوب المؤمنین لا تبرد أبداً».

چهارشنبه, مهر 23, 1399 10:41
امام خمینی و نهضت حسینی(3) اهداف و ثمرات نهضت حسینی

امام خمینی و نهضت حسینی(3) اهداف و ثمرات نهضت حسینی

امام خمینی و نهضت حسینی(3) اهداف و ثمرات نهضت حسینی حزب اموی در تقابل با اسلام پیامبر و اهل بیت(ع) فرهنگ جاهلی را لباس اسلام پوشاند و به نام اسلام، به احیاء بدعتها و از میان بردن و میراندن سنت اسلامی پرداخت. ظلم و فساد عریان حکومت اموی، در زمان یزید به حدی رسید که امام حسین(ع) فرمودند: «و علی الاسلام السلام إذ بلیت الأمه براعِ مثل یزید» و به همین خاطر به روشنگری پرداخت و عزم قطعی خود مبنی بر مقابله و مخالفت با آن مناسبات و وضعیت را اعلان کرد. آن حضرت در مدت زمان خروج از مدینه به سوی مکه و اقامت چند ماهه در جوار کعبه و نیز حرکت به سمت کوفه و در منازل بین راه، در مناسبتهای مختلف و خطابه های گوناگون، سخنان فراوانی دارند که هر محقق منصف با مراجعه و بررسی و تحلیل آنها، هم «چرایی» نهضت و قیام حسینی را میفهمد و هم «چگونگی» آن را میبیند.

چهارشنبه, مهر 16, 1399 12:45
آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (3)

آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (3)

در بخش پیشین، دوم، وضعیت روضه و روضه خوانی در دورۀ رضاشاه بررسی و تحلیل شد. در این شمارۀ آخری، دورۀ پهلوی دوم، محمدرضا شاه بررسی می شود.

جمعه, شهریور 28, 1399 8:49
انقلاب اسلامی وعزاداری امام حسین

انقلاب اسلامی وعزاداری امام حسین

انقلاب اسلامی وعزاداری امام حسین در طول دوران چهارده سال تبعید حضرت امام، ماه های محرم و صفر بهترین فرصتی بود که روحانیون مبارز و طرفداران حضرت امام با رفتن به اقصی نقاط کشور به تبیین و تشریح دیدگاه های حضرت امام و افشای ظلم و فساد موجود در کشور با استفاده از حوادث تاریخ اسلام و مصیبت های وارده به امام حسین (ع) و یارانش بپردازند.

چهارشنبه, شهریور 26, 1399 8:36
امام خمینی و نهضت حسینی(2)  علل و عوامل نهضت حسینی

امام خمینی و نهضت حسینی(2) علل و عوامل نهضت حسینی

درباره علل و عوامل قیام حسینی نظرات و دیدگاههای مختلفی مطرح میباشد. بعضی از صاحب نظران عامل و علت قیام سیدالشهدا(ع) را دعوت مردم کوفه برای تشکیل حکومت اسلامی به امامت سیدالشهدا(ع) میدانند. چنانکه بعضی عامل امتناع امام حسین از بیعت با یزید را عامل حادثه کربلا و شهادت سیدالشهدا(ع) معرفی میکنند. عامل «امر به معروف و نهی از منکر» هم از نظر بعضی از دانشمندان و صاحب نظران، قیام حسینی را به وجود آورد. چنانکه بعضی کار امام حسین(ع) را مأموریتی خاص و ویژه آن حضرت از سوی خداوند میدانند تا از این طریق دین خدا حفظ شود و استمرار یابد و چراغ هدایتگر اسلام به دست دودمان ابوسفیان خاموش نگردد، یعنی تکلیف خاص، علت قیام بوده است. امام خمینی که فراوان از نهضت و قیام سیدالشهدا(ع) سخن گفته، درباره عوامل و علل نهضت حسینی میگوید: «او (سیدالشهدا) مسلم را فرستاد که مردم را دعوت کند به بیعت تا حکومت اسلامی تشکیل بدهد، این حکومت فاسد را از بین ببرد» (صحیفه امام، ج 2، ص 373)

دوشنبه, شهریور 24, 1399 10:40
آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (2)

آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (2)

در بخش نخست، مقدمه و تاریخچۀ سوگواری در مذهب تشیع بیان شد. همچنین به نقش وعظ و خطابه و روضه در انقلاب مشروطه اشاره شد. در بخش پیش رو وضعیت روضه و روضه خوانی در دوران رضاشاه بررسی می شود.

پنجشنبه, شهریور 13, 1399 17:2
امام خمینی و نهضت حسینی (1): امام حسین(ع) اسوه جاودانه

امام خمینی و نهضت حسینی (1): امام حسین(ع) اسوه جاودانه

امام خمینی که قلبش مالامال از عشق به سید الشهداء(ع) بوده، از امام حسین(ع) و نهضت حسینی فراوان یاد کرده و به تبیین و تکریم حرکت سازنده آن حضرت برخواسته است.

یکشنبه, شهریور 09, 1399 8:39
آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (1)

آسیب شناسی مداحی و مداحان؛ با تأکید بر نگرش امام خمینی به روضه و روضه خوانی (1)

اشاره مداحی های امروزی که در گذشته های نه چندان دور روضه خوانی خوانده می شد، بیشتر کار واعظان و خطبا بود؛ صِرف مداحی نبود. واعظان و خطبا نیز که خود درس خواندۀ حوزه و از شاگردان مراجع تقلید بودند، جایگاه تعریف شدۀ خود را رعایت کرده و در دیگر امور دخالت نمی کردند؛ اما امروزه می بینیم جایگاه مداحی و مداحان متزلزل شده و نه خود وظیفه و جایگاه خود را رعایت می کنند و نه مردم انتظار به جایی دارند. در هر کاری دخالت می کنند؛ از امور دینی گرفته تا سیاست و اقتصاد و... قدر و اندازۀ خود را یا نمی دانند و یا رعایت نمی کنند و این آسیب و آفت است. در چند یادداشت پیاپی، این جریان تاریخی روضه و روضه خوانی پیشین و مداح و مداحی پسین را از نگاه امام خمینی بررسی و تحلیل می شود. محمد رجائی نژاد

پنجشنبه, شهریور 06, 1399 8:19
روضه های کوثری

روضه های کوثری

امام خمینی با برگزاری مراسم عزای سنتی و با صدای آشنا و دلنشین مرحوم کوثری که از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز پخش میشد، به مردم توصیه میکرد که: «محرم و صفر است که اسلام را زنده نگاه داشت است».

چهارشنبه, شهریور 05, 1399 13:29

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)