معرفی کتاب (2)  تعلیقه بر فوائد رضویه

معرفی کتاب (2) تعلیقه بر فوائد رضویه

دومین کتابی که به قلم امام خمینی(س) نوشته شده و یک جلد از مجموعه «موسوعه الامام الخمینی» می باشد، کتاب «التعلیقه علی الفوائد الرضویه» است.
امام خمینی(س) که به حق آیتی بزرگ از جامعیت علوم عقلی و نقلی بوده، در حکمت و عرفان بیشتر مشی و منهج و آراء جناب محی الدین و صدرالمتألهین(رضوان الله علیهما) را دارد و در عین حالی که قاضی سعید قمی را از «أعظم عرفاء شیعه» و «اکرم أمناء شریعت» میداند اما از منظر علمی و مبانی حکمی، ملاحظات و تعلیقاتی به عنوان شرح و توضیح، یا نقد و بیان اشکال دارد که در دومین اثر قلمی خود به آن اقدام کرده است.

شهریه متفاوت

شهریه متفاوت

بیست و ششم مهرماه مصادف است با آغاز شهریه حضرت امام در نجف اشرف در سال 1345 یعنی یکسال پس از حضور ایشان در عراق. حضرت امام پس از سخنرانی شدید اللحن خود در 4آبان 1343 علیه تصویب لایحه کاپیتولاسیون توسط مجلسین ایران در سحرگاه 13آبان 1343دستگیر و بلافاصله از ایران به ترکیه تبعید شدند. رژیم شاه امام را در تاریخ سیزدهم مهرماه 1344از ترکیه به عراق منتقل کرد ولی بنا به شرط دولت این کشور، حضرت امام تبعیدی تحت نظر محسوب نشده و در این کشور تا حدودی از آزادی عمل برخوردار بودند.

شهادت امام رئوف

شهادت امام رئوف

علی بن موسی الرضا(علیه السلام) ملقب به رضا، عالم آل محمد و صابر است. منش و رفتار امام رضا(علیه السلام) به گونه ای بود که حتی نزد مخالفان خود جایگاهی با عظمت داشت و همگان از وی به نیکی و بزرگ منشی و سخاوت و کرامت یاد میکردند.
امام خمینی(س)، زیارت و نذر برای آن حضرت را عملی شایسته و لازم می داند و خدمت به زائران آن حضرت را بسیار پسندیده می شمارد.

اسوۀ مهربانی و عقلانیت

اسوۀ مهربانی و عقلانیت

28 صفر سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) است، پیامبر خدا(ص) 63 سال عمر کرد در میان مردمی که او را به محمد امین می شناختند، بعد از بعثت حضرت، جمعی به او گرویدند و تا آخر با همه توان ایستادند و جمعی نیز با همه قوا در برابر او قرار گرفتند. لکن رحمت او همگان را در برگرفت تا آنجا که در فتح مکه، همه جفاکنندگان را نیز بخشید و امانشان داد و قرآن چه نیکو او را «رحمهً للعالمین» خوانده است: و ما ارسلناک ألّا رحمهً للعالمین (سوره انبیاء، آیه 107)

زمزم احکام، جلسه اول: احکام نام و حرم مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

زمزم احکام، جلسه اول: احکام نام و حرم مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم
مسّ نام مبارک پیامبر اکرم (ص) بدون وضو و نیز در حال جنابت و حیض و نفاس بنابر احتیاط واجب حرام است.

برگی از دیوان امام

گر مرا ره به در پیر خرابات دهی
‏به سر و جان به سویش راه نوردم، نه به پا‏
‏‏سالها در صفِ ارباب عمائم بودم‏
‏‏تا به دلدار رسیدم، نکُنم باز خطا‏

کد مطلب: 4022 | تاریخ مطلب: 08/07/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

هشتم مهر

هشتم مهر

ـ نامه به آقای حیدرعلی جلالی خمینی؛ تحقیق درباره مدعی وکالت (1349)

ـ نامه به آقای سید احمد واحدی جهرمی درباره مشکلات طلّاب‏ (1355)

ـ حکم انتصاب آقای مصطفی چمران به سمت وزیر دفاع ملی (1358)

ـ حکم انتصاب آقای یداللَّه سحابی به سمت وزیر مشاور در امور تحقیقات (1358)

ـ حکم انتصاب آقای عزت اللَّه سحابی به سمت سرپرست سازمان برنامه و بودجه (1358)

ـ حکم انتصاب آقای داریوش فروهر به سمت وزیر مشاور (1358)

ـ حکم انتصاب آقای علی اکبر معین فر به سمت وزیر نفت (1358)

ـ حکم انتصاب آقای حسین بنی اسدی به سمت وزیر مشاور در امور اجرایی (1358)

ـ حکم انتصاب آقای عبدالعلی اسپهبدی به سمت وزیر کار و امور اجتماعی (1358)

ـ حکم انتصاب آقای احمد مطهری به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب کرج (1358)

ـ حکم انتصاب آقای اسماعیل فردوسی‏پور به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب مشهد (1358)

ـ نامه به آقای ممیّز؛ پرداخت سهم سادات- اعزام مبلّغ به شهرضا (1358)

ـ حکم انتصاب آقای محمدعلی رجایی به سمت کفالت وزارت آموزش و پرورش (1358)

ـ سخنرانی در جمع مدیران کاروانهای حج کل کشور؛ اهمیت حج و رسالت حجاج (1358)

ـ سخنرانی در جمع کارکنان بنیاد مستضعفان تهران؛ گسترش حاکمیت اسلام (1358)

ـ سخنرانی در جمع بانوان معلم و دانش‏آموزان؛ نقش زنان در تاریخ ایران- آزادی (1358)

ـ نامه به آقای حیدرعلی جلالی خمینی؛ تحقیق درباره مدعی وکالت (1349)

«خدمت جناب مستطاب عماد الاعلام و ثقة الاسلام آقای جلالی- دامت افاضاته‏

مرقوم شریف واصل شد. توفیق و تأیید جنابعالی را خواستار است. از قرارِ بعض مرقومات، شخصی به نام آقا سید حسین نوری زاده در «عین‏ورزان» و اطراف مازندران به اسم وکالت از این جانب از مردم وجوه می‏گیرد. اسم ایشان در دفتر این جانب نیست؛ شما از ایشان مطالبه اجازه نمایید، و نیز وجوهی که گرفته است نرسانده است؛ شما تحقیق نمایید و این جانب را مطلع نمایید.

راجع به مساعدت به اشخاصی که مرقوم شده بود که مشغول خواندن مَعالم و مُغْنی هستند مجازید. راجع به اینکه شخصی را برای مسجد «عین‏ورزان» به حَسَب پیشنهاد آنها بفرستید، مجازید شخص صالحی را که بتواند تبلیغ کند بفرستید. ان شاء اللَّه تعالی موفق باشید. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 298)

 

ـ نامه به آقای سید احمد واحدی جهرمی درباره مشکلات طلّاب‏ (1355)

«خدمت جناب مستطاب سید الاعلام و ثقة الاسلام آقای واحدی- دامت افاضاته‏

مرقوم شریف واصل؛ در موضوع اول کراراً آقایان به عناوین مختلفه این تقاضا را کرده‏اند، و در اول امر هم برای این امر اقدامی شد و در همان مرحله اول طوری رفتار کردند که موجب تعجب گردید، و واسطه نیز ناراحت شد. پس از آن، بعض اعمال از آنها صادر شد که بکلی یأس آور بود؛ و من از کیفیت درس و اخلاق آنها، از کسانی که در آنجا رفت و آمد دارند، پرسیده‏ام. گفته شد بیش از ده- پانزده نفر محصل به درد بخور نیست. و اخیراً بعض اطلاعات این جانب را ناراحت نموده؛ مِن جمله عبارت مخبر- تقریباً- این است که رفتن سینما در بین آنها امر عادی است.

در هر صورت جنابعالی با آنها از نوشته من چیزی در میان نگذارید. و می‏دانید درسخوان صحیح در بین این جمع نادر است؛ چنانچه در اینجا هم که بودند چنین بود. در قسمت ثانی مرقوم، تأسیس مسجد و حسینیه و امثال آن محتاج به بودجه زیادی است که با وضعی که دولت ایران برای وکلای این جانب پیش آورده، و هر روز رو به افزایش است، و بسیاری از وکلا و دوستان این جانب از کار کناره گرفته‏اند، و جزئی وجهی که به طور غیر عادی می‏رسد کفاف دو حوزه- آن هم مثل حوزه چندین هزار نفری قم- را نمی‏دهد. امید است به دعای امثال جنابعالی رفع گرفتاریها بشود تا بتوانم خدمتی بکنم. و السلام علیکم. از جنابعالی امید دعای خیر برای حسن عاقبت دارم.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 173)

 

ـ حکم انتصاب آقای مصطفی چمران به سمت وزیر دفاع ملی (1358)

«جناب آقای دکتر مصطفی چمران‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر دفاع ملی منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 163)

 

ـ حکم انتصاب آقای یداللَّه سحابی به سمت وزیر مشاور در امور تحقیقات (1358)

«جناب آقای دکتر ید اللَّه سحابی‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر مشاور در امور تعلیمات و تحقیقات منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 164)

 

ـ حکم انتصاب آقای عزت اللَّه سحابی به سمت سرپرست سازمان برنامه و بودجه (1358)

«جناب آقای مهندس عزت اللَّه سحابی‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر مشاور و سرپرست سازمان برنامه و بودجه منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 165)

 

ـ حکم انتصاب آقای داریوش فروهر به سمت وزیر مشاور (1358)

«جناب آقای داریوش فروهر

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر مشاور منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 166)

 

ـ حکم انتصاب آقای علی‌اکبر معین فر به سمت وزیر نفت (1358)

«جناب آقای مهندس علی اکبر معین فر

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر نفت منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 167)

 

ـ حکم انتصاب آقای حسین بنی‌اسدی به سمت وزیر مشاور در امور اجرایی (1358)

«جناب آقای مهندس حسین بنی اسدی‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر مشاور در امور اجرایی منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 168)

 

ـ حکم انتصاب آقای عبدالعلی اسپهبدی به سمت وزیر کار و امور اجتماعی (1358)

«جناب آقای دکتر عبد العلی اسپهبدی‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت وزیر کار و امور اجتماعی منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 169)

 

ـ حکم انتصاب آقای احمد مطهری به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب کرج (1358)

«جناب مستطاب ثقة الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ احمد مطهری- دامت افاضاته‏

بدین وسیله جنابعالی به سمت قاضی شرع در دادگاه انقلاب اسلامی کرج منصوب می‏شوید که در دادگاههای انقلاب حضور به هم رسانده و با توجه به فرمان عفو مورخه نیمه شعبان 99 حکم شرع را در مورد متهمان صادر و اجرا نمایید. از خدای تعالی موفقیت جنابعالی را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 170)

 

ـ حکم انتصاب آقای اسماعیل فردوسی‏پور به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب مشهد (1358)

«جناب مستطاب حجت الاسلام آقای حاج شیخ اسماعیل فردوسی- دامت افاضاته‏

بدین وسیله جنابعالی به سمت قاضی شرع در دادگاههای انقلاب اسلامی مشهد مقدس منصوب می‏شوید که در دادگاههای مزبور حضور به هم رسانده و به پرونده‏ها رسیدگی نموده و با توجه به فرمان عفو مورخه نیمه شعبان 99 احکام را صادر و بر طبق موازین شرع انور اجرا نمایید. از خدای تعالی موفقیت جنابعالی را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 171)

 

ـ نامه به آقای ممیّز؛ پرداخت سهم سادات- اعزام مبلّغ به شهرضا (1358)

«جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای ممیز- دامت افاضاته‏

مرقوم محترم واصل، و از مضمون آن اطلاع حاصل گردید. در مورد سهم سادات که مرقوم داشته‏اید، مؤمنین محترم مُجازند خودشان به سادات مستحق بپردازند و در مورد اعزام مبلّغ به منطقه شهرضا با هیأت اعزام مبلّغ مکاتبه نمایید. از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 172)

 

ـ حکم انتصاب آقای محمدعلی رجایی به سمت کفالت وزارت آموزش و پرورش (1358)

«جناب آقای محمد علی رجایی‏

طبق پیشنهاد نخست وزیر دولت موقت و تصویب کلی شورای انقلاب نسبت به هیأت وزیران، جنابعالی به سمت کفیل وزارت آموزش و پرورش منصوب می‏شوید. از خداوند متعال توفیق دولت موقت و جنابعالی را در ایفای وظایفی که عهده دار شده‏اید و جلب رضای ذات مقدسش را خواهانم.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 173)

 

ـ سخنرانی در جمع مدیران کاروانهای حج کل کشور؛ اهمیت حج و رسالت حجاج (1358)

«یکی از چیزهایی که بسیار مهم است همین کاروانهای حج است. در این سال چشمها دوخته شده است که ببینند فرق امسال و سالهای سابق چیست؟ آیا اینها که ادّعا می‏کنند که رژیم طاغوت رفته است و جمهوری اسلامی پیدا شده است، آیا اینهایی که الآن نمایندگان دولت هستند، منتخبین دولت اسلامی هستند، منتخبین علمای بلاد هستند، آیا اینها همان طوری که اسمشان اقتضا می‏کند، واقعشان هم این طورند؟ اعمالشان هم مطابق با ادّعاست؟ یا همان ادعاست که جمهوری اسلامی و کاروانهای حج منتخب از جمهوری اسلامی؟

امروز یک امری است که شما باید از عهده یک مسئولیت بزرگی برآیید؛ مسئولیت حیثیت اسلام. اگر در زمان طاغوت یک معمَّم یک کاری انجام می‏داد، می‏گفتند که طاغوتی است. امروز نمی‏گویند طاغوتی است؛ می‏گویند اسلامی است...

اگر خدای نخواسته شما در این حجی که مشرَّف می‏شوید و در این مواقفی که در حضور مسلمین، همه مسلمین دارید، اگر وضع شما با وضع سابق و زمان طاغوت فرق نکند، در عالم منعکس می‏شود که اسم جمهوری اسلامی است، و معنا رژیم طاغوتی. آبروی اسلام را ممکن است که شما از بین ببرید؛ و آبروی اسلام را ممکن است ان شاء اللَّه حفظ کنید.

توجه داشته باشید که سفر حج، سفر کسب نیست؛ سفر تحصیل دنیا نیست. سفر الی اللَّه است. شما دارید به طرف خانه خدا می‏روید. تمام اموری که دارید انجام می‏دهید به طور الهیت باید انجام بدهید...

این سفر را سفر الی اللَّه حساب بکنید. و بدانید که با این سفر ممکن است که شما یک آبروی بسیار زیاد پیش خدای تبارک و تعالی پیدا کنید؛ و ممکن است خدای نخواسته سقوط پیدا کنید.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 174 ـ 177)

 

ـ سخنرانی در جمع کارکنان بنیاد مستضعفان تهران؛ گسترش حاکمیت اسلام (1358)

«... ما همه‏مان الآن مسئولیت بزرگی به عهده‏مان است. من که طلبه‏ام اینجا مسئولیت دارم. شماها هم که مشغول به این فعالیت [هستید] خصوصاً این فعالیت حساسی که سر و کارش با مالیات است، این مردم بیشتر توجه به آن دارند، و زودتر می‏توانند تهمت بزنند...

قضیه قضیه اسلام است. سر و کار با حیثیت اسلام است که الآن به دست این ملت است. اگر این ملت توانست این حیثیت را حفظش بکند و این ادعایی که همه کرده‏اند که جمهوری اسلامی بتواند این ادعا را به ثبوت برساند به ثبت برساند که یک جمهوری اسلامی است با محتوای اسلامی، پیروزی است ان شاء اللَّه تا آخر.

و اگر چنانچه اسلام به آن معنایی که هست در ایران تحقق پیدا بکند، مطمئن باشید که کشورها یکی بعد از دیگری همین رویّه را پیدا می‏کنند...

الآن ما مکلّفیم که حفظ کنیم این حیثیت را. آن علاقه را حفظ بکنیم، و در خودمان تقویت کنیم. بدانیم این معنا را که سر و کار با خداست، سر و کار ما با خدای تبارک و تعالی است، و امور در دست اوست، همه چیز به دست او اجرا می‏شود...» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 178 ـ 182)

 

ـ سخنرانی در جمع بانوان معلم و دانش‏آموزان؛ نقش زنان در تاریخ ایران- آزادی (1358)

«جنبشهای اصیلی که در ایران بوده است قبل از این دوره رژیم پهلوی، جنبش تنباکو، جنبش مشروطیت، زنها همدوش با مردها فعالیت می‏کردند. زنها در جامعه بودند و با مردها راجع به امور سیاسی و امور اجتماعی و گرفتاریهای مملکت خودشان فعالیت می‏کردند. همان طوری که مردها آن وقت قیام می‏کردند و قیام کردند برای اینکه قضیه تنباکو را- که همه چیز ما را به باد داده بود- جلوگیری از آن قرارداد بکنند. زنها هم در آن وقت شریک بودند، و در جنبش مشروطیت هم همان طور که مردها فعالیت می‏کردند، زنها هم فعالیت می‏کردند...

در زمان این رژیم که فریاد می‏کردند که «آزادزنان و آزادمردان» چه فعالیتی زنها داشتند؟ فعالیتی که ما از زنها می‏دیدیم این بود که چند تایشان جمع بشوند، با آن وضع فضیح، بروند سر قبر رضا خان، آنجا تشکر کنند از اینکه ما را آزاد کردید!... این نحو آزادی می‏خواهند که هم خواهرهای ما را به فساد و تباهی بکشند؛ و هم جوانهای ما، مردهای ما را به تباهی بکشند. اینها می‏خواهند که همه فحشا آزاد باشد...

آزادی که در سابق بر او و حالا دارند یک آزادی است که نافع برای کشور خودشان، برای اسلام، برای مسلمین، برای ملت خودشان، است. یعنی اینها آزادند که در اجتماعات داخل بشوند، داخل هم شدند و می‏بینید، آزادند که خدمت کنند به مملکت، خدمت کردند و می‏کنند، و دارید می‏بینید. آزادند که در مصالح مملکت حرف بزنند؛ اشکال بکنند به دولت؛ اشکال بکنند به مقامات دولتی و غیر دولتی...

این آزادی که الآن برای ملت ما هست، برای زن، برای مرد، برای نویسنده‏ها، این آزادی آزادی است در کلیه اموری که این امور به نفع خود شما هست. شما آزادید بیایید بیرون مطالبتان را بگویید؛ انتقاد از دولت بکنید؛ انتقاد از هر کس که پایش را کج گذاشت بکنید. هیچ کس نیست که به شما بگوید چرا...» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 183 ـ 190)

. انتهای پیام /*
 

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


در اسلام شخص حکومت نمی کند، ولو پیامبر اسلام باشد!

«در اسلام آن چیزی که حکومت می‏کند یک چیز است، و آن قانون الهی. پیغمبر اکرم هم به همان عمل می‏کرده است؛ خلفای او هم به همان عمل می‏کردند؛ حالا هم ما موظّفیم که به همان عمل کنیم. قانون حکومت می‏کند. شخص هیچ حکومتی ندارد. آن شخص و لو رسول خدا باشد، و لو خلیفه رسول خدا باشد، شخص مطرح نیست در اسلام.» امام خمینی