کد مطلب: 3712 | تاریخ مطلب: 03/03/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

29. طریقه نماز عید فطر

29. طریقه نماز عید فطر
م 1. نماز عید فطر دو رکعت است. در رکعت اول آن بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر گفته شود و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و پس از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع برود و دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم، چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و پس از آن تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع برود و بعد از رکوع دو سجده بجا آورد و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد. (م 1519)...

م 1. نماز عید فطر دو رکعت است. در رکعت اول آن بعد از خواندن حمد و سوره باید پنج تکبیر گفته شود و بعد از هر تکبیر یک قنوت بخواند و پس از قنوت پنجم تکبیر دیگری بگوید و به رکوع برود و دو سجده بجا آورد و برخیزد و در رکعت دوم، چهار تکبیر بگوید و بعد از هر تکبیر قنوت بخواند و پس از آن تکبیر پنجم را بگوید و به رکوع برود و بعد از رکوع دو سجده بجا آورد و تشهد بخواند و نماز را سلام دهد. (م 1519)

م 2. نماز عید سوره مخصوصی ندارد. ولی بهتر است در رکعت اول آن، سوره شمس و در رکعت دوم آن، سوره غاشیه خوانده شود، یا در رکعت اول، سوره اعلی و در رکعت دوم، سوره شمس خوانده شود. (م 1522)

م 3. مستحب است در نماز عید فطر، قرائت و سایر اذکار را بلند بخواند. (م 1521)

م 4. بر زمین سجده کنند. (م 1525)

م 5. در وقت گفتن تکبیرها، دست‏ها را بلند کنند. (م 1525)

م 6. خواندن نماز عید در زیر سقف کراهت دارد. (م 1528)

م 7. مستحب است بعد از نماز عید فطر این تکبیرها را بگوید:

اَللّهُ اَکْبَرُ. اَللّهُ اَکْبَرُ. لا إلهَ إلاّ اللّهُ وَ اللّهُ اَکْبَرُ. اللّهُ اَکْبَرُ وَ لِلّهِ الْحَمْدُ. اَللّهُ اَکْبَرُ عَلی ما هَدانَا.

و هچنین گفتن آن تکبیرها بعد از نماز مغرب و عشا شب عید و بعد از نماز صبح و نماز ظهر و عصر روز عید فطر مستحب است. (م 1526)

 

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)