علت صدور دعای سحر

علت صدور دعای سحر

دعای سحر از ائمه اطهار (علیهم السلام) صادر شده، برای اینکه در سحرهای ماه مبارک رمضان به نورالانوار توسّل جسته شود. امام خمینی (شرح دعای سحر، ص 5)

دوشنبه, اردیبهشت 15, 1399 9:42
آرزوی قرآنی امام خمینی

آرزوی قرآنی امام خمینی

در آرزوی این ضعیف بی‏مایه ثبت است که با توفیق الهی کتابی در خصوص قصص‏ قرآنیه و حل‏ رموز و کیفیّت تعلیم و تربیت آنها فراهم آورم... ذکر قصص انبیاء علیهم السلام، و کیفیّت سیر و سلوک آنها، و چگونگی تربیت آنها از بندگان خدا، و حکم و مواعظ و مجادلات حسنه آنها از بزرگترین ابواب معارف و حکم و بالاترین درهای سعادت و تعالیم است که حق تعالی جلّ مجده به روی بندگان خود مفتوح فرموده.‏ (آداب الصلاة، ص 188)

یکشنبه, اردیبهشت 14, 1399 9:1
قرآن کتاب حقایق و اخلاق

قرآن کتاب حقایق و اخلاق

«قرآن‏ شریف‏... جامع همه معارف و حقایق اسماء و صفات است و هیچ کتابی آسمانی و غیر آن، مثل آن، مُعرِّفیِ ذات و صفات حق تعالی را ننموده، و همین طور جامع اخلاق و دعوت به مبدأ و معاد و زهد و ترک دنیا و رفض طبیعت و سبک بار شدن از عالم ماده و رهسپار شدن به سر منزل حقیقت است‏.» (شرح حدیث جنود عقل و جهل، ص62)

شنبه, اردیبهشت 13, 1399 10:35
راه رسیدن به اهداف ارزشمند دعاها!

راه رسیدن به اهداف ارزشمند دعاها!

ممکن نیست به هدف ارزشمند ادعیۀ وارد شده از معصومین(علیهم السلام) مگر اینکه به اندازه توان، به معنای آنها توجه شود و به قدر قدرت به سرّ و مغز آنها توجه شود. امام خمینی (شرح دعای سحر، ص 5)

پنجشنبه, اردیبهشت 11, 1399 7:47
دعاهای ائمۀ معصومین، رابط عاشق و معشوق

دعاهای ائمۀ معصومین، رابط عاشق و معشوق

«دعاهای معصومین(علیهم السلام) ،رابطه معنوی میان خالق و مخلوق، و ریسمان اتصّال میان عاشق و معشوق، و وسیله ای برای داخل شدن در قلعه مستحکم الهی، و تمسّک به عروة الوثقی و حبل المتین است.» امام خمینی (شرح دعای سحر، ص 5)

چهارشنبه, اردیبهشت 10, 1399 8:55
دعا، یکی از بزرگترین نعمت های الهی

دعا، یکی از بزرگترین نعمت های الهی

یکی از بزرگ ترین نعمت ها بر انسان ها، و رحمت گسترده و پراکنده در جای جای گیتی، دعاهایی است که از خزانه داران وحی و شریعت و حاملان علم و حکمت [پیامبر اکرم(ص) و ائمه اطهار(علیهم السلام) رسیده است. امام خمینی (شرح دعای سحر، ص 5)

سه شنبه, اردیبهشت 09, 1399 11:39
حکومتی اسلامی است که کوچکترین و کمترین فرد ایرانی بتواند بر بالاترین مقام حکومتی انتقاد کند.

حکومتی اسلامی است که کوچکترین و کمترین فرد ایرانی بتواند بر بالاترین مقام حکومتی انتقاد کند.

«ما امیدواریم که ایران اولین کشوری باشد که به چنین حکومتی [اسلامی] دست می‏یابد. حکومتی که کوچکترین فرد ایرانی بتواند آزادانه و بدون وجود کمترین خطر به بالاترین مقام حکومتی انتقاد کند و از او در مورد اعمالش توضیح بخواهد. حکومتی که پول و ارزشهای پوچی که به وسیله پول ساخته می‏شود، سرنوشت این حکومت را تعیین نکند بلکه ارزشهای عالی اسلامی حاکم باشد.» (صحیفه امام، ج‏5، ص: 449)

چهارشنبه, بهمن 02, 1398 8:27
نباید زمامداران امتیاز ویژه ای داشته باشند!

نباید زمامداران امتیاز ویژه ای داشته باشند!

«در جمهوری اسلامی، زمامداران مردم‏ نمی‏توانند با سوء استفاده از مقام، ثروت‏اندوزی کنند و یا در زندگی روزانه امتیازی برای خود قائل شوند. باید ضوابط اسلامی را در جامعه و در همه سطوح به دقت رعایت کنند و حتی پاسدار آن باشند. دقیقاً باید به آرای عمومی در همه جا، احترام بگذارند...

چهارشنبه, آذر 20, 1398 8:6
اقتصاد مردم را دریابید تا از نظام مأیوس نشوند و انفجار صورت نگیرد!

اقتصاد مردم را دریابید تا از نظام مأیوس نشوند و انفجار صورت نگیرد!

اقتصاد مردم را دریابید تا از نظام مأیوس نشوند و انفجار صورت نگیرد! «اگر خدای نخواسته جمهوری اسلامی نتواند جبران کند این مسائل اقتصادی را، که اول مرتبۀ زندگی مردم است، و مردم مأیوس بشوند از جمهوری اسلامی و مأیوس بشوند از اینکه اسلام هم برای آنها بتواند در اینجا کاری انجام بدهد، اگر در این محیط یک انفجار حاصل بشود، دیگر نه من و نه شما و نه هیچ کس، نه روحانیت و نه اسلام، نمی‏تواند جلویش را بگیرد. انفجار اگر در زمان طاغوت حاصل می شد، ماها می توانستیم با نصیحت، با موعظه، با امر، مهارش کنیم. اما انفجار اگر در متن اسلام حاصل بشود، مردم با یأس از جمهوری اسلامی منفجر بشوند، دیگر قابل مهار نیست.» (صحیفه امام، ج‏10، ص 334)

دوشنبه, آبان 20, 1398 9:3
بگذارید این کفریات به گوش همه برسد!

بگذارید این کفریات به گوش همه برسد!

بگذارید این کفریات به گوش همه برسد! حضرت امام هنگام تفسیر سورۀ حمد، در نقل خاطره ای از استاد عرفانش آیت الله شاه آبادی، می فرماید: «مرحوم آقای شاه آبادی- رحمه اللَّه - برای عده ای از کاسب ها [که‏] می آمدند آنجا، مسائل را همان طوری که برای همه می گفت، برای آنها هم می گفت. من به ایشان عرض کردم: «آخر این ها [که سنخیتی ندارند!]» گفت: «بگذار این کفریات به گوششان بخورد!» خوب، ما یک چنین اشخاصی داشتیم؛ حالا به سلیقه من درست در نمی آید که نمی شود گفت که این ها اشتباهات است.» (تفسیر سوره حمد، ص 190)

جمعه, مهر 26, 1398 12:28
دیدگاه امام خمینی نسبت تصوف

دیدگاه امام خمینی نسبت تصوف

امام و تصوف امام خمینی در پاسخ کسانی که در مورد صوفیه و عارفان اعتراض دارند، معتقد است که اصل اسلام همان تصوف و عرفان است و مابقی علوم ظاهری و رسمی از قبیل فقه و اخلاق و تفسیر مقدمه و فرع، بر این نیل به اصل سلوک عرفانی و فناء فی الله است (تفسیر سوره حمد، 187، 143 ـ 144؛ جنود عقل و جهل، 57 ـ 58، 9 ـ 10)

پنجشنبه, مهر 11, 1398 13:20
نگرانی امام از تشریفات در حوزه های علمیه

نگرانی امام از تشریفات در حوزه های علمیه

نگرانی امام از تشریفات در حوزه های علمیه «با این وضعیت چه کنم؟» مسأله تشریفات حوزه های روحانیت است که دارد زیاد می شود. وقتی تشریفات زیاد شد، محتوا کنار می رود. وقتی ساختمان ها و ماشین ها و دم و دستگاه ها زیاد شود، موجب می شود بنیه فقهی اسلام صدمه ببیند و...

دوشنبه, مهر 08, 1398 8:4
به فکر مردم باشید و سخت گیری‏ نکنید!

به فکر مردم باشید و سخت گیری‏ نکنید!

به فکر مردم باشید و سخت گیری نکنید! «مسأله دیگر رفتار نهادها با مردم است. باید حرکت ما به صورتی باشد که مردم بفهمند که اسلام برای درست کردن زندگانی دنیا و آخرت آمده است تا ملت احساس آرامش کند... این بر خلاف اسلام و رضای خداست. ما باید این قدر سخت نگیریم و به فکر مردم باشیم.» (صحیفه امام، ج19،ص44)

دوشنبه, شهریور 11, 1398 9:30
محرم

محرم

«با حلول ماه محرّم، ماه حماسه و شجاعت و فداکاری آغاز شد؛ ماهی که خون بر شمشیر پیروز شد، ماهی که قدرت حق، باطل را تا ابد محکوم و داغ باطل بر جبهه ستمکاران و حکومت های شیطانی زد، ماهی که به نسل ها در طول تاریخ، راه پیروزی بر سر نیزه را آموخت، ماهی که... امام مسلمین به ما آموخت در حالی که ستمگر زمان بر مسلمین حکومت جائرانه می کند، در مقابل او اگر چه قوای شما ناهماهنگ باشد بپاخیزید و استنکار کنید و اگر کیان اسلام را در خطر دیدید، فداکاری کنید و خون نثار نمایید.» (صحیفه امام، ج‏5، ص: 76)

یکشنبه, شهریور 10, 1398 1:27
پاسخی از امام به دعوای دو آیت الله!

پاسخی از امام به دعوای دو آیت الله!

پاسخی از امام به دعوای دو آیت الله! «دعواهای‏ ما دعوایی نیست که برای خدا باشد. این را همه از گوشتان بیرون‏ کنید! همه تان همه ما، از گوشمان بیرون کنیم که دعوای ما برای خدا است، ما برای مصالح اسلام دعوا می کنیم. خیر! مسأله این حرف ها نیست... همه برای خودشان است.» (صحیفه امام، ج 14، ص 379)

شنبه, شهریور 02, 1398 9:32
عید غدیر

عید غدیر

روز عید غدیر از بزرگ ترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم(ص) برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر(س) را منصوب فرمودند. (صحیفه امام، ج 19، ص 63)

دوشنبه, مرداد 28, 1398 12:48
توصیه های اخلاقی امام خمینی در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان/

توصیه های اخلاقی امام خمینی در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان/

توصیه های اخلاقی امام خمینی در آستانه ورود به ماه مبارک رمضان/ «ان شاء اللَّه با سلامت نفْس وارد بشوید به ماه مبارک؛ و در ماه مبارک خودتان را در ضیافت خدای تبارک و تعالی ببینید و حق تعالی را مضیف خودتان ببینید و او را حاضر واقعه ببینید. اگر خدای نخواسته، یکوقتی خواستید به یک کسی جسارت کنید، بفهمید که در حضور خدا دارید به بنده خدا جسارت می کنید.

دوشنبه, اردیبهشت 23, 1398 12:28
صفحه 3 از 3 1 | 2 | 3

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)