نشست مشترک روسای سازمان تبلیغات اسلامی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی؛

نشست مشترک روسای سازمان تبلیغات اسلامی و موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی؛

علی کمساری: حراست از اندیشه حضرت امام، منحصر به موسسه تنظیم و نشر آثار امام نیست؛ همه دستگاه های فرهنگی مسئولند/ محمد قمی: خود را موظف به تبیین مکتب و شخصیت حضرت امام می دانیم.

دوشنبه, تیر 06, 1401 9:28
عالم ناصح و واعظ عارف

عالم ناصح و واعظ عارف

در کنار و جوار بُعد عرفانی حضرت امام، شخصیت شعری و شاعرانه ایشان است که به رغم گم شدن اکثر سروده های دوره جوانی، ترکیب اندکی از آن قصائد و سروده های بلند، با غزلیاتی که با فطانت فرزند عزیزش سیداحمد؛ «دیوان امام» شکل گرفت. اما تا پیش از آنکه اولین غزل عرفانی امام توسط مرحوم سیداحمد، در آغازین روزهای پس از ارتحال آن سالک واصل انتشار یابد، عموماً از شخصیت شاعرانه ایشان بی خبر بوده ا ند. عالم ربانی آیت الله سیدعبدالله فاطمی نیا(اصفیائی) طاب ثراه در همان روزهای حزن و اندوه و عشق و اخلاص و ایثار به شرح و تفسیر عرفانی آن غزل ماندگار و ابیات عرفانی اقدام کرده است. که تا اربعین ارتحال حضرت امام نوشتن آن به انجام رسید.

چهارشنبه, تیر 01, 1401 12:3
پیام به ملت ایران و لبنان به مناسبت شهادت آقای چمران

پیام به ملت ایران و لبنان به مناسبت شهادت آقای چمران

چمران عزیز با عقیدۀ پاک خالص غیر وابسته به دستجات و گروههای سیاسی و‏‎ ‎‏عقیده به هدف بزرگ الهی، جهاد را در راه آن از آغاز زندگی شروع و با آن ختم کرد.‏‎[1]‎‎ ‎‏او در حیات با نور معرفت و پیوستگی به خدا قدم نهاد و در راه آن به جهاد برخاست و‏‎ ‎‏جان خود را نثار کرد. او با سرافرازی زیست و با سرافرازی شهید شد و به حق رسید.‏

دوشنبه, خرداد 30, 1401 13:9
دعایی برای امام

دعایی برای امام

می توان به ضرس قاطع گفت: او هم محمود نزد خلق خدا بود و هم دعا کرده مادر و حضرت امام و انبوه کسانی که گرهی از کارشان می گشود.

شنبه, خرداد 21, 1401 20:33
ارکان ایمان در کلام امام رضا(علیه السلام)

ارکان ایمان در کلام امام رضا(علیه السلام)

امام رضا(علیه السلام) فرمود: ایمان چهار رکن دارد: ۱ـ توکّل بر خدا ۲ـ رضا به قضای خدا ۳ـ تسلیم به امر خدا ۴_ واگذاشتن کار به خدا.

شنبه, خرداد 21, 1401 8:46
سیدمحمود دعایی « حجتی » بود!

سیدمحمود دعایی « حجتی » بود!

سیدمحمود دعایی عزیز همگان بود، چرا که محبت و مهربانی، خیرخواهی و خیررسانی او برای همگان بود و شصت سال از عمر هشتاد و یک ساله خود را در خدمت نهضت و حرکت الهی مراد و معشوقش امام خمینی(س) قرار داده بود.

چهارشنبه, خرداد 18, 1401 23:46
پیام تسلیت مقام معظم رهبری  و تولیت محترم موسسه در پی درگذشت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعائی

پیام تسلیت مقام معظم رهبری و تولیت محترم موسسه در پی درگذشت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود ...

ایشان برخوردار از صفات نیک و پسندیده ئی بودند: صفا و سلامت نفس، فروتنی و ساده زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق و راسخ به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت. گذشته ی ایشان در عراق و ایران در دوران مبارزات هم فصل مُشبِع دیگری است که موجب رحمت و مغفرت الهی است ان شاءالله. از خداوند متعال تفضلاتش را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سه شنبه, خرداد 17, 1401 11:43
مراسم سی و سومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س)

مراسم سی و سومین سالگرد ارتحال حضرت امام خمینی (س)

رهبر معظم انقلاب: امام بزرگوار روح جمهوری اسلامی است اگر این روح از جمهوری اسلامی گرفته بشود و مورد بی توجهی قرار بگیرد نقشی بر دیوار باقی خواهد ماند.

شنبه, خرداد 14, 1401 13:11
بازدید استاندار قم از نمایشگاه «حضور صدساله خورشید»

بازدید استاندار قم از نمایشگاه «حضور صدساله خورشید»

استاندار قم: شخصیت امام بسیار بی نظیر است؛ هیچ کس نمی تواند از این مسیر جدا شود البته بستگی دارد که هر کسی از چه جایگاه و منظری به آن نگاه می کند. شخصیت امام از جهاتی به شخصیت حضرت امیر(ع) شباهت دارد؛ همانگونه که پهلوانان شجاعت حضرت امیر را می گرفتند، حضرت امام نیز تا حدّ و حدوی، از جنس شخصیت حضرت امیر است و مردم می توانند شئون زندگی امام را در بخش هایی از زندگی خود استفاده کنند.

پنجشنبه, خرداد 12, 1401 17:22
استقبال گسترده مردم از نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» در قم

استقبال گسترده مردم از نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» در قم

نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» که به مناسبت سی و سومین سالگرد ارتحال امام خمینی (س) و یکصدمین سال ورود ایشان به قم در مرکز همایش های غدیر این شهر برپا شده است مورد استقبال و بازدید گروه های مختلف مردم حق شناس از داخل و خارج کشور و نیز مسئولان کشوری و استانی قرار گرفته است .

پنجشنبه, خرداد 12, 1401 9:16
برگزاری نشست علمی با عنوان جایگاه تراث روایی در مبانی مکتب قم، از حاج شیخ عبدالکریم حایری تا امام خمینی با سخنرانی آیت الله عندلیب همدانی

برگزاری نشست علمی با عنوان جایگاه تراث روایی در مبانی مکتب قم، از حاج شیخ عبدالکریم حایری تا امام ...

آیت الله عندلیب همدانی: امام خمینی، دایره را برای فتوادادن محدود به روایات کتب اربعه و امثال آن نمی کند، می گوید همین شهرت عظیمه کافی برای فتواست.

پنجشنبه, خرداد 12, 1401 8:28
برای نخستین بار؛  برخی وسایل شخصی امام راحل در معرض دید عموم قرار گرفت

برای نخستین بار؛ برخی وسایل شخصی امام راحل در معرض دید عموم قرار گرفت

حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری: برخی این وسایل برای اولین بار است که در معرض دید عموم قرار می گیرد و مردم می توانند این آثار را از نزدیک ببیند و لمس کنند.

چهارشنبه, خرداد 11, 1401 8:52
امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم و جامعه الزهرا(سلام الله علیها)

امضای تفاهم نامه همکاری آموزشی و پژوهشی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم و جامعه الزهرا(سلام ...

مدیر جامعه الزهرا(س) ابراز امیدواری کرد که در زمانه تهاجمات رسانه ای شبکه های معاند برای تحریف شخصیت امام(س)، برنامه ریزی برای آشنایی جوانان با شخصیت ایشان منجر به خلق آثار هنری و چندرسانه ای فاخر شود و آمادگی جامعه الزهرا(س) را برای همکاری در زمینه های مختلف آموزشی، پژوهشی و فرهنگی با این موسسه اعلام کرد.

دوشنبه, خرداد 09, 1401 18:17
مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری، مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س)قم و مسئول برگزاری نمایشگاه «عملکرد و دستاوردهای» موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س)

مصاحبه با حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری، مدیر موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام(س)قم و مسئول ...

نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید»، که از روز شنبه هفتم خرداد، توسط آیت الله سید هاشم حسینی بوشهری، نماینده استان بوشهر در مجلس خبرگان رهبری و رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه و امام جمعه موقت قم و همچنین یادگار گرانقدر حضرت امام، آیت الله سید حسن خمینی افتتاح شد، مرهون تلاشهای حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری و همکاران وی است که تا 12 خرداد ادامه خواهد داشت. آنچه در ادامه می خوانید گفتگو با ایشان است که از نظر می گذرد:

دوشنبه, خرداد 09, 1401 17:10
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با آیت الله العظمی دوستی زنجانی

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با آیت الله العظمی دوستی زنجانی

حجت الاسلام و المسلمین عباس کمساری گزارشی از فعالیتهای پژوهشی، آموزشی و فرهنگی موسسه قم ارائه کرد. همچنین درباره نمایشگاه حضور صد ساله خورشید که به مناسبت صدمین سال ورود امام خمینی به شهر قم و بزرگداشت سی و سومین سال ارتحال امام خمینی در سالن همایش های غدیر قم توسط موسسه برگزار شده است، توضیحاتی ارائه نمودند.

دوشنبه, خرداد 09, 1401 16:35
افتتاح نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» با پیام تصویری آیت الله العظمی جوادی آملی و آیت الله حسینی بوشهری در قم

افتتاح نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» با پیام تصویری آیت الله العظمی جوادی آملی و آیت الله حسینی ...

به مناسبت یکصدمین سالگرد ورود امام خمینی(س) به حوزه علمیه قم و سی و سومین سالگرد ارتحال ایشان، نمایشگاه آثار، تصاویر و دستاوردهای مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با حضور حجت الاسلام والمسلمین سید حسن خمینی، آیت الله حسینی بوشهری، آیت الله مقتدایی، رئیس و معاونان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و جمعی از طلاب و اساتید حوزه علمیه قم افتتاح شد.

یکشنبه, خرداد 08, 1401 22:2
نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید»

نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید»

به مناسبت یکصدمین سال ورود امام خمینی(س) به حوزه علمیه قم و در آستانه سی سومین سالگرد ارتحال ایشان، نمایشگاه «حضور صد ساله خورشید» برگزار می شود.

پنجشنبه, خرداد 05, 1401 16:11
نمایشگاه حضور صدساله خورشید در قم

نمایشگاه حضور صدساله خورشید در قم

حجت الاسلام والمسلمین عباس کمساری: امام راحل از جایگاه خاصی نزد مردم برخوردار بوده و هستند و مردم امام را با جان و دل قبول کردند و به ندای امام لبیک گفتند. چون امام خالصانه برای خدا کار می کرد لذا خداوند، امام را محبوب القلوب کرد.

سه شنبه, خرداد 03, 1401 17:4
با امام در بستر بیماری

با امام در بستر بیماری

حضرت امام از دوران کودکی همواره انسانی شاداب و سرحال و پر تحرک بوده و عموما در طول دوران عمر از سلامت جسمانی برخوردار بوده اند. ایشان سالیانی طولانی، ورزش پیاده روی را در برنامه دقیق و منظم روزانه خود قرار داده و تحت هرشرایطی آن را انجام می دادند. به عنوان مثال از امام نقل شده است: در زمانی که زندان پادگان عشرت آباد محبوس بودم روزانه به مدت نیم ساعت در داخل سلول کوچک انفرادی پیاده روی می کردم.

دوشنبه, خرداد 02, 1401 21:33
دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با استاندار قم

دیدار رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم با استاندار قم

حجت الاسلام و المسلمین کمساری گزارشی از فعالیتهای علمی و پژوهشی و آموزشی و فرهنگی موسسه ارائه داد و خواستار همکاری و تعامل دستگاه های اجرایی و فرهنگی استان جهت ترویج و نشر اندیشه های امام شد.

چهارشنبه, اردیبهشت 28, 1401 19:49
معرفی کتاب (14)  مناهج الوصول إلی علم الاصول

معرفی کتاب (14) مناهج الوصول إلی علم الاصول

«مناهج الوصول الی علم الاصول» نام دو جلد از شش جلد اثر اصولی امام خمینی در دانش اصول فقه می باشد و تمامی مباحث الفاظ را در بردارد. حضرت امام در این اثر درباره تعدادی از مسائل فلسفی که اصولیون متأخر متأثر از آخوند خراسانی مطرح می کنند، به تبیین و تحلیل پرداخته و ضمن ارائه تحقیقات خود، مزال اقلام را به پژوهشگران نشان دادند. نظریه بدیع «خطابات قانونیه» امام خمینی در این اثر ارائه شده است.

یکشنبه, اردیبهشت 25, 1401 14:15
جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

جایگاه ادبیات فارسی در آثار و گفتار امام خمینی

25 اردیبهشت روز پاسداشت زبان فارسی، و بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی است. به همین مناسبت نگاه کوتاهی خواهیم داشت به نگرش امام خمینی به فرهنگ و ادبیات فارسی. در این یادداشت ضمن پرداختن به ادبیات نثری امام خمینی، به ویژگی های فرهنگ و ادب فارسی ایشان نیز اشاره خواهم کرد.

شنبه, اردیبهشت 24, 1401 19:49
«قیام برای خدا»  بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

«قیام برای خدا» بررسی و تحلیل قدیم ترین سند تاریخی از امام خمینی

اسناد تاریخی از امام خمینی، و دربارۀ ایشان نیز بسیار است که شماری منتشر شده، و برخی هنوز نه. یکی از این اسناد مهم، یادداشتی است که در 15 اردیبهشت سال 1323 نوشته اند و از قدیم ترین اسناد؛ و با «نگاه سیاسی»، نخستین سند سیاسی و مبارزاتیِ ایشان است. یادداشتی که در آن، تنها راه اصلاح جهان را قیام برای خدا می داند.

چهارشنبه, اردیبهشت 14, 1401 23:11
مطهری امام

مطهری امام

سه عنصر والدین - ژنتیک، معلمان و مربیان و محیط که سازنده شخصیت آدمی هستند، برای استاد مطهری به بهترین نحو مهیا گردید و او از پدر و مادری مؤمن و وارسته برخوردار بود و به رغم نامناسب بودن محیط عمومی کشور، محیط خانه وخانواده برای مرتضای جویای حقیقت مطلوب و سازنده بود تا اینکه «هجرت» سازنده او به قم رقم خورد و او به مدت پانزده سال مراحل تحصیل و تهذیب را سپری کرد و از برترین و بهترین الهی مردان در طبقه اساتید کسب فیض کرد. وی گرچه از بزرگانی چون آیت الله حجت و آیت الله محقق داماد هم استفاده علمی کرده است ؛ ولی اثر گذاران اصلی بر شخصیت علمی و معنوی استاد شهید مطهری حضرات آیات: بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و میرزا علی آقا شیرازی بوده اند.

دوشنبه, اردیبهشت 12, 1401 1:7
روز قدس از منظر امام خمینی(س)

روز قدس از منظر امام خمینی(س)

امام راحل، نور امید به دل مظلومان فلسطینی تاباند و میلیون ها انسان آواره و مبارز را برای مقابله عملی با توطئه های رژیم اشغالگر قدس و آمریکای جهانخوار مصمم تر و استوارتر کرد.

جمعه, اردیبهشت 09, 1401 2:8
صفحه 1 از 22 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏