پیترِ امین

پیترِ امین

یکی از انسان هایی که در مسیر به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی ایران خدمتی فراموش نشدنی انجام داده و برای چند ساعت حامل امانتی بزرگ بوده است آقای "پیتر شولاتور" خبرنگار آلمانی است که در پرواز انقلاب حضور داشته و متاسفانه هرگز نامی از او و خدمتی که کرده است برده نشده و مردم انقلابی ایران کمتر با نام او آشنا هستند.

پنجشنبه, آذر 13, 1399 9:57
تحفه حبیب

تحفه حبیب

در آذرماه سال 1357 هنگامی که حضرت امام در نوفل لوشاتو حضور داشتند و هر روز خبری تازه از روند روبه رشد انقلاب اسلامی در ایران می رسید و سقوط شاه و زمان به ثمر نشستن آرمان های امام راحل و مجاهدات مبارزان و قیام مردم مسلمان نزدیکتر می شد. اقدام برای تدوین قانون اساسی نظام جدید حاکم بر ایران در ذهن یاران امام نقش بست و دکتر حسن حبیبی به دستور امام به تدوین پیش نویس قانون اساسی مشغول شد،

سه شنبه, آذر 11, 1399 17:32
چرا یک فرد بر تمام مقدرات مردم حاکم باشد و پاسخگو نباشد؟

چرا یک فرد بر تمام مقدرات مردم حاکم باشد و پاسخگو نباشد؟

«چه معنی دارد که یک نفر آدم که مثل همه ماها هست، اکثر آنها هم از همه این جمعیتها کمتر بوده‏ اند، ادراکاتشان هم کمتر بوده... ادراکاتشان مثل یک آدم متعارف هم خیلی هایشان نبوده، آن وقت آن شد شخص اول و شد شاه، بعدش دیگر به مردم هیچ ارتباط ندارد!... دیگر از اختیار مردم شد بیرون!... بعد هر کاری بکند، مردم هر چه فریاد بزنند که آقا تو با اختیار ما، با انتخاب ما شاه شدی، ما نمی‏ خواهیم دیگر، برو سراغ کارت، دیگر گوش نمی‏ دهند؛ دیگر سرنیزه است!... آخر این عقلایی است که در پنجاه سال قبل یک طبقه دیگر، یک جمعیت دیگر، یک کسی را انتخاب کنند به سلطنت، بعد پسر او بی‏ انتخاب این مردم و با مخالفت این مردم باز سلطان باشد بر این مردم؟! یعنی هر کاری که بخواهد بکند؟ (صحیفه امام، ج‏ 4، ص 492)

سه شنبه, آذر 11, 1399 11:48
حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!

حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!

حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم! «ما می‏خواهیم یک حکومت الهی باشد موافق میل مردم، رأی مردم، و موافق حکم خدا. آن چیزی که موافق با اراده خداست موافق میل مردم هم هست.» (صحیفه امام، ج‏ 4، ص 461)

سه شنبه, آذر 11, 1399 11:39
میرزا کوچک خان جنگلی

میرزا کوچک خان جنگلی

امام خمینی در مورد قیام های صد ساله اخیر و قیام میرزا کوچک خان جنگلی می فرماید: این قیامها که ما شاهدش بودیم ایجادش همه از علما بود...... در این صد سال هر چه قیام بوده است تقریباً از اینها بوده، تبریز هم خیابانی هم یکی از آقایان. بله، جنگل هم بوده ‏اند. آنها هم بوده‏ اند، اما در اقلّیت بودند. عمده‏ اش اینها بودند. پس اینکه می‏گویند که روحانیون درباری ‏اند، یعنی برای دربار دارند کار می‏کنند، اینها کاری می‏کنند که مردم را خواب کنند و دربار بچاپندشان، این حرف صحیح نیست.

دوشنبه, آذر 10, 1399 17:1
سیرۀ نظری و عملی امام خمینی دربارۀ ترور و تروریسم؛ مقایسۀ پیش از انقلاب با پس از انقلاب

سیرۀ نظری و عملی امام خمینی دربارۀ ترور و تروریسم؛ مقایسۀ پیش از انقلاب با پس از انقلاب

«متفکران ما را می‏کشید. برای این که منطق‏ ندارید. اگر منطق داشتید که صحبت می‏کردید؛ مباحثه می‏کردید. لکن منطق ندارید، منطق شما ترور است! منطق اسلام ترور را باطل‏ می‏داند.»

شنبه, آذر 08, 1399 19:49
پاسخ دکتر حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به اظهارات اخیر عیسی کلانتری

پاسخ دکتر حمید انصاری، قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به اظهارات اخیر عیسی کلانتری

متأسفانه تعبیر بسیار ناروایی که آقای کلانتری در باره این شخضیت الهی بکار برده است، صرف نظر از اینکه گوینده چنین قصدی نداشته است، توهین و اسائه ادب به ساحت امام است و...

شنبه, آذر 08, 1399 19:35
جناب کلانتری شما چرا؟؟؟

جناب کلانتری شما چرا؟؟؟

اخیرا سخنانی از جناب آقای دکتر عیسی کلانتری معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در فضای مجازی منتشر شده است که باعث تعجب و تحیر دوستان و علاقمندان به حضرت روح الله گردید. ایشان در دو مورد نسبت های ناروایی به حضرت امام داده اند که بسیار بیجاست و باید صریحا عذرخواهی نموده و توضیح دهند.

جمعه, آذر 07, 1399 5:43
فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

فرازی از زیارت نامه حضرت معصومه(س)

السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ رَسُولِ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ فَاطِمَهَ وَ خَدِیجَهَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ أَمِیرِ الْمُؤْمِنِینَ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ الْحَسَنِ وَ الْحُسَیْنِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا أُخْتَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا عَمَّهَ وَلِیِّ اللهِ السَّلامُ عَلَیْکِ یَا بِنْتَ مُوسَی بْنِ جَعْفَرٍ وَ رَحْمَهُ اللهِ وَ بَرَکَاتُهُ السَّلامُ عَلَیْکِ عَرَّفَ اللهِ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ فِی الْجَنَّهِ وَ حَشَرَنَا فِی زُمْرَتِکُمْ وَ أَوْرَدَنَا حَوْضَ نَبِیِّکُمْ وَ سَقَانَا بِکَأْسِ جَدِّکُمْ مِنْ یَدِ عَلِیِّ بْنِ أَبِی طَالِبٍ صَلَوَاتُ اللهِ عَلَیْکُمْ أَسْأَلُ اللهِ أَنْ یُرِیَنَا فِیکُمُ السُّرُورَ وَ الْفَرَجَ وَ أَنْ یَجْمَعَنَا وَ إِیَّاکُمْ فِی زُمْرَهِ جَدِّکُمْ مُحَمَّدٍ صَلَّی اللهِ عَلَیْهِ وَ آلِهِ وَ أَنْ لَا یَسْلُبَنَا مَعْرِفَتَکُمْ إِنَّهُ وَلِیٌّ قَدِیرٌ أَتَقَرَّبُ إِلَی اللهِ بِحُبِّکُمْ وَ الْبَرَاءَهِ مِنْ أَعْدَائِکُمْ وَ التَّسْلِیمِ إِلَی اللهِ رَاضِیاً بِهِ غَیْرَ مُنْکِرٍ وَ لَا مُسْتَکْبِرٍ وَ عَلَی یَقِینِ مَا أَتَی بِهِ مُحَمَّدٌ وَ بِهِ رَاضٍ نَطْلُبُ بِذَلِکَ وَجْهَکَ یَا سَیِّدِی اللَّهُمَّ وَ رِضَاکَ وَ الدَّارَ الْآخِرَهِ یَا فَاطِمَهُ اشْفَعِی لِی فِی الْ

چهارشنبه, آذر 05, 1399 17:5
امام بسیجی

امام بسیجی

پنجم آذرماه سالروز صدور فرمان حضرت امام برای تشکیل سازمان بسیج مستضعفین است نهادی که امام آن را مدرسه عشق نامید و فرمود: در دنیا همه افتخارم این است که خود بسیجی ام. وقتی به دوران زندگی حضرت امام از ابتدای جوانی تا زمان ارتحال مروری اجمالی بکنیم متوجه برخی اختصاصات می شویم که می تواند به عنوان اصول و مبانی در زندگی همه بسیجیان مطرح شود.

سه شنبه, آذر 04, 1399 16:54
یاد خدا و فراموشی خود

یاد خدا و فراموشی خود

امام خمینی(س) به عنوان مرجع تقلید، مقلدان فراون داشت و نیز به عنوان یکی از رهبران جهانی، که با رهبری نهضت اسلامی به کمک ملت ایران رژیم شاهنشاهی را سرنگون و رژیم جمهوری اسلامی را بنیان گذاشت، شناخته می شود. حضرت امام برای برادرشان زندگینامه علمی و خانوادگی خود را در نهایت اجمال بیان کرده است. در این زندگی نامه، بیشتر وضعیت تحصیلی و اساتید امام معرفی شده اند.

شنبه, آذر 01, 1399 16:15
کتابشناسی موضوعی «امام خمینی و قرآن» (1)

کتابشناسی موضوعی «امام خمینی و قرآن» (1)

در این فهرست، پایان نامه های مرتبط با موضوع «امام خمینی و قرآن» که در کتابخانه تخصصی امام خمینی(س) ـ دفتر قم موجود است، معرفی می شوند.

شنبه, آذر 01, 1399 11:25
مبارز جوانمرد

مبارز جوانمرد

اول آذرماه سالروز قتل ناجوانمردانه مرحوم داریوش فروهر و همسرش پروانه اسکندری است. او از دوستان مرحوم آقا مصطفی خمینی و مورد عنایت حضرت امام بود و رهبر معظم انقلاب در مورد او می فرمایند: «مرحوم فروهر، قبل از انقلاب دوست ما بود؛ اوّلِ انقلاب همکار ما بود؛ بعد از پدید آمدن این فتنه های سال شصت دشمن ما شد؛ اما دشمن بیخطر و بی ضرر.»

جمعه, آبان 30, 1399 17:30
بیست ونهم آبان

بیست ونهم آبان

ـ نامۀ امام خمینی به پدرخانمش، میرزا محمد ثقفی؛ خانوادگی (1344) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره تبیین انگیزه‏ها و اهداف قیام در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره الهی بودن قیام ملت ایران (1357) ـ سخنرانی در جمع مسئولان دستگاه قضایی کشور؛ تبیین ظلم و جنایات قدرتها (1362)

پنجشنبه, آبان 29, 1399 9:27
معرفی کتاب(3)  مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه

معرفی کتاب(3) مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه

حضرت امام پس از تألیف کتاب شرح دعای سحر و نیز نگارش تعلیقات خود بر کتاب فوائد الرضویه، درگام سوم کتاب «مصباح الهدایه إلی الخلافه و الولایه» را نوشت.این اثر در سال 1309 ش نوشته و در 122 صفحه چاپ شده است و چراغ روشنگری است تا طالبان معرفت و مشتاقان حقیقت را به سرچشمه «خلافت محمدیه(س)» و «ولایت علویّه(ع)» رهنمون می شود.

پنجشنبه, آبان 29, 1399 8:51
بیست وهشتم آبان

بیست وهشتم آبان

ـ نامه امام خمینی به آقای محمدرضا حکیمی؛ آگاه ساختن جامعه (1348) ـ نامه به آقای سید مرتضی پسندیده و پاسخ به 11 سؤال درباره وجوه شرعیه (1355) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج؛ حکومت علی (ع) الگوی حکومتها (1357) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره الهی بودن قیام ملت ایران (1357)

چهارشنبه, آبان 28, 1399 8:0
با زور و اجبار و سرنیزه مردم اصلاح نمی شوند.

با زور و اجبار و سرنیزه مردم اصلاح نمی شوند.

«با سرنیزه و با فشار و با سازمان امنیت و با ارتش می شود که یک ملتی را اصلاح کرد و یک مملکتی را استقلالش را به دست آورد؟ ما باز این طور فکر می‏ کنیم. دولت های ما باز فکر این هستند که ملت خودشان را به هر طوری که هست سرکوب کنند. این مشکل کِی باید رفع بشود؟ و این دولت ها کِی به خود بیایند که با ملت های خودشان [دوست باشند].» (صحیفه امام، ج‏ 10، ص: 417) «با سرنیزه‏ها نمی‏شود آرام کرد ملت را. با سرکوبی نمی‏شود راضی کرد مردم را. آنها دنبال این هستند که راضی کنند مردم را؛ آرام کنند مردم را. مگر امکان دارد که به زور راضی بکنند کسی را؟ یا با سرنیزه آرام کنند؟ با سرنیزه موقتاً می‏توانند سرکوبی کنند که- مثلًا موقتاً- صدایی درنیاید لکن فایده ندارد.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 459)

سه شنبه, آبان 27, 1399 18:42
اهداء کتاب سرّالصلوه

اهداء کتاب سرّالصلوه

27 آبان سال 1365 روزی است که امام خمینی کتاب گرانسنگ سرّالصلوه (معراج السالکین و صلوه العارفین) را به فرزندش حجت الاسلام والمسلمین سید احمدآقا اهداء کرد و فرمود: پسرم! آنچه در درجه اول به تو وصیت می کنم آن است که انکار مقامات اهل معرفت نکنی، که این شیوه جُهال است.

سه شنبه, آبان 27, 1399 12:0
بیست وهفتم آبان

بیست وهفتم آبان

ـ نامه به آقای سید محمدرضا سعیدی؛ ترویج دین با لباس غیر روحانی (1348) ـ نامه به آقای سید شاه محمدحسین مصباح؛ بدهی‏های شرعیه (1349) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره زیانهای مادی و معنوی شاه، فرار نغزهل و... (1357) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره وجوب مبارزه با حکومتهای ظالم (1357)

سه شنبه, آبان 27, 1399 9:39
بیست وششم آبان

بیست وششم آبان

ـ پاسخ استفتاء درباره اجازه صرف وجوه شرعیه برای خانواده زندانیان سیاسی (1350) ـ مصاحبه با خبرگزاری لیبی درباره ادعاهای شاه (1357) ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره نظام سلطنتی و مطرود بودن آن (1357)

دوشنبه, آبان 26, 1399 9:31
بیست وپنجم آبان

بیست وپنجم آبان

ـ نامۀ امام خمینی به یکی از دوستانش؛ اعلام خبر سلامتی (1347) ـ نامه به حاج سید احمد خمینی درباره عدم ارسال وجه به نجف (1354) ـ پیام تشکر به دانشجویان خارج از کشور و تأکید بر ادامه مبارزه (1356) ـ مصاحبه با خبرگزاری رویتر؛ بررسی اوضاع ایران (1357)

یکشنبه, آبان 25, 1399 8:52
شخصیت فلسفی امام خمینی

شخصیت فلسفی امام خمینی

یکی از ابعاد شخصیت جامع امام خمینی(س) شخصیت فلسفی ایشان می باشد، که با مطالعه تحصیلات ایشان و اساتیدی که در این زمینه داشته است، بخوبی آشکار می شود. علاوه بر این، آثار علمی و ارائه نظرات فلسفی ایشان که در موارد مختلف ابراز داشته و در نامه تاریخی یه رهبر اتحاد جماهیر شوروی منعکس شده، گویای این جایگاه علمی - فلسفی می باشد.

شنبه, آبان 24, 1399 16:55
ـ چرا یک آدم بر یک مردم بدون این که مردم اختیاری داشته باشند، حکومت کند؟!

ـ چرا یک آدم بر یک مردم بدون این که مردم اختیاری داشته باشند، حکومت کند؟!

«اصل رژیم سلطنتی بی‏ربط است. رژیم سلطنتی رژیم کهنه ارتجاعی است. در وقت خودش هم بی‏ربط بوده است. اینکه ارتجاع می‏گوییم، یک وقت این است که یک چیزی در وقت خودش خوب بوده است؛ ولی حالا دیگر کهنه شده است... بلکه سلطنت از اول چیز مزخرفی بوده، یک آدم، سلطان بر یک مردم بدون این که مردم اختیاری داشته باشند! حالا آن شخص اول و سلطان اولش که همیشه با زور آمده‏اند به مردم تحمیل شده‏اند. هیچ وقت نبوده است که مردم اراده داشته باشند در تعیین یک سلطان. همیشه با قلدری و زور آمده‏اند و تحمیل کرده‏اند بر مردم، و ظلم خودشان را بر مردم تحمیل کرده‏اند و هر کاری خواسته‏اند به سر ملتها آورده‏اند.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 490 ـ 491)

شنبه, آبان 24, 1399 9:46
حکومتِ نظامیان بر کشور

حکومتِ نظامیان بر کشور

«اصولًا [یک] نظامی نمی‏ تواند حکومت کند.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 482)

شنبه, آبان 24, 1399 9:42
بیست وچهارم آبان

بیست وچهارم آبان

ـ نامه به آقای میرزا حسن مستوفی کمره‏ای؛ احوال‏پرسی (1347) ـ نامه به آقای مصطفی اشرفی و ابراز نگرانی از زندانی بودن علما (1354) ـ پیام به کارکنان شرکت نفت؛ ضرورت ادامه اعتصابات (1357) ـ مصاحبه با خبرنگار رادیو- تلویزیون سوئیس؛ کمونیستها در ایران- خیانتهای شاه (1357) ـ مصاحبه با روزنامه آلمانی دنیای سوم؛ اوضاع عمومی ایران قبل و بعد از انقلاب (1357) ـ مصاحبه با مجله «ویکلی مگزین»؛ حمله مردم به مراکز فساد (1357) ـ سخنرانی [در جمع ایرانیان مقیم خارج؛ لزوم تشکیل حکومت اسلامی و هدف از آن (1357)

شنبه, آبان 24, 1399 9:33
صفحه 1 از 31 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | بعدی >

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!

حکومتی که موافق میل و رأی مردم نباشد، نمی خواهیم!
«ما می‏خواهیم یک حکومت الهی باشد موافق میل مردم، رأی مردم، و موافق حکم خدا. آن چیزی که موافق با اراده خداست موافق میل مردم هم هست.»
(صحیفه امام، ج‏ 4، ص 461)