کد مطلب: 4551 | تاریخ مطلب: 10/07/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

توقف کوتاه امام خمینی در شهر ناصریه در مسیر حرکت به سمت مرز کویت

توقف کوتاه امام خمینی در شهر ناصریه در مسیر حرکت به سمت مرز کویت

روح الله صباغی

زمان: 12/7/1357

مکان: شهر ناصریه، به طرف مرز کویت.

موضوع عکس: توقف کوتاه امام خمینی در شهر ناصریه در مسیر حرکت به سمت مرز کویت

افراد شناخته شده: 1. امام خمینی؛ 2. یزدی، ابراهیم؛ 4. دعایی، سید محمود؛ 5. برقعی، سید رضا؛ 6. خاتم یزدی، سید عباس؛ 7. خمینی، سید احمد.

عکاس: محمدحسین املایی

شرح عکس

شهریور 1357 وزیر خارجه ایران و عراق سه بار در حاشیه نشست سازمان ملل با هم دیدار و توافق کردند تا فعالیت‌های امام را محدود کنند. توافق نهایی، اخراج امام از عراق بود. (شیرعلی نیا، جعفر، دایره المعارف مصور تاریخ زندگی امام خمینی، ص 215)

امام خمینی در 12 مهر 1357 بنابر شرایطی که دولت عراق برای ایشان ایجاد کرده بود، به همراه برخی از همراهان خود، عراق را ترک و به سمت کویت حرکت کرد. در نزدیکی بصره، در سایه قهوه‌خانه‌ای متروک ایستاده، صبحانه خوردند. نزدیک ظهر به شهر زبیر رسیدند و از آنجا راهی مرز کویت شدند. امام خمینی در زبیر وضو گرفت. می‌خواست نماز ظهر و عصر را به امام اهل سنت مسجد آن محل اقتدا کند، اما اطرافیان گفتند «اگر صلاح بدانید برویم مرز عراق [و کویت]؛ در آن فاصله‌ای که گذرنامه‌ها آماده و مهر می‌شود، نماز را هم آنجا بخوانیم. [تا ظهر نیم ساعت باقی بود.] امام هم موافقت کردند.» نماز را در مرز صفوان خواندند و از آنجا خود را به مرز عبدلی در کویت رساندند. گذرنامه‌هایی که در مرز صفوان مهر خروج خورده بود، در مرز عبدلی مهر ورود خورد.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)