کد مطلب: 4110 | تاریخ مطلب: 20/08/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

بیستم آبان

بیستم آبان

ـ بیانات در جمع اصناف و طلّاب قم؛ لغو لایحه انجمن‏های ایالتی و ولایتی (1341)

ـ مصاحبه با تلویزیون «ان. بی. سی» امریکا؛ ردّ سازش با رژیم شاه و آینده انقلاب (1357)

ـ مصاحبه با مجله القومی العربی درباره زنان و سیاست خارجی آینده ایران (1357)

ـ مصاحبه با روزنامه انگلیسی آبزرور درباره موضع ارتش و رژیم شاه (1357)

ـ مصاحبه با روزنامه لبنانی النهار درباره فلسطین و دستگیری هویدا (1357)

ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره ابعاد سیاسی و عبادیِ اسلام (1357)

ـ نامه به آقای سید محمدعلی قاضی طباطبایی؛ تکذیب تلگراف جعلی و اسائه ادب (1357)

امروز با امام: بیستم آبان

 تدوین: محمد رجائی نژاد

ـ بیانات در جمع اصناف و طلّاب قم؛ لغو لایحه انجمن‏های ایالتی و ولایتی (1341)

«خوب است کسانی که این بیانات را می‏نویسند، به مقامات دولتی اطلاع دهند که بیش از این با احساسات مردم بازی نکنند. علمای اسلام دست بردار نیستند؛ اگر آنها خیال می‏کنند با امروز و فردا کردن، می‏توانند موضوع‏[1] را مسکوت بگذارند؛ اشتباه است، ابداً این طور نیست؛ کار، خیلی مهم است. صحبت خطر برای اسلام است. علمای اسلام نمی‏توانند ساکت بمانند.»

«این قضیه منحصر به علمای ایران نیست؛ علمای عراق، علمای مصر، علمای یمن و علمای سایر نقاط اسلامی هم در این موضوع با ما هستند. اگر روزی بنا شود که با کمک شما بخواهیم عملًا به دولت نشان بدهیم، جمعیت این قدر نخواهد بود؛ آن روز، جمعیتی جمع شود که اینجا جا نگیرند و باید در بیرون قم اجتماع کنند. ولی ما انتظار داریم، دولت عاقبت کار را ملاحظه کند و بیش از این، جواب به طول نیانجامد. شما هم چند روز دیگر صبر کنید.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 91)

ـ مصاحبه با تلویزیون «ان. بی. سی» امریکا؛ ردّ سازش با رژیم شاه و آینده انقلاب (1357)

سؤال: [این تظاهرات و اعتصابات و پیاده رویهای اعتراض‏آمیز که در ایران انجام می‏شود، در جهت خدمت به چه اهدافی است؟]

جواب: باید از فریادهایی که مردم می‏کشند اهدافشان را به دست آورد. همه فریاد می‏زنند که: «آزادی، استقلال، حکومت اسلامی»، «مرگ بر سلطنت پهلوی» و ... اینها اهداف آنان است.

[آیا هیچ شانس مصالحه‏ای را حضرت آیت اللَّه با شاه امکانپذیر می‏دانند؟]

- خیر؛ شاه دیگر قابلیت مصالحه ندارد و جز اینکه برود هیچ چاره‏ای نیست.

[بعضی از دوَل غربی ادعا می‏کنند که شاه بایستی بماند برای اینکه مخالفینْ برنامه مشخصی که بتوانند مملکت را اداره کنند، ندارند. نظر حضرت عالی چیست؟]

- اینها تبلیغات طرفداران شاه است که می‏خواهند مملکت در این هرج و مرجی که هست باقی باشد و شاه یک حکومت استبدادی غیر قانونی بر مردم بکند. ایران رجال برجسته و کارشناسهای متعهد و مسئول دارد که اداره مملکت را به عهده می‏گیرند، ولی این اداره‏ای که شاه می‏کند که تمامش مبنی بر خیانت و خسارت ملت است، هیچ دردی را دوا نمی‏کند. اصولًا شاه در این سی و چند سال چه دردی را دوا کرده است؟.

[در صورت رفتن شاه، چه نقشی را حضرت آیت اللَّه در حکومت آینده برای خود در نظر دارند؟]

- من برای خودم نقشی جز هدایت ملت و حکومت بر عهده نمی‏گیرم.

[نظر شما درباره این ترس و نگرانی در میان امریکایی‏ها که اگر شاه برود یا خلع شود، جریان نفت به غرب قطع خواهد شد چیست؟]

- این هم یکی از تبلیغات شاه و طرفداران اوست. ما با برقراری حکومت اسلامی، نمی‏خواهیم نفت را زیر زمین نگه داریم. برای اداره کشور، ما احتیاج به پول نفت داریم. به هر کس که بخرد به طور عادلانه نفت را می‏فروشیم و درآمد حاصل از آن را آن طور که صلاح ملت باشد به کار می‏اندازیم. لکن به طرزی که شاه عمل می‏کند، که خیانت است، ما نمی‏خواهیم عمل کنیم.

[حضرت عالی از نفوذ خارجیان در ایران شکایت کرده‏اید. ممکن است بفرمایید که اینها از جانب چه کشورهایی هستند؟]

- در رأس آنها امریکاست که نفوذ او در همه شئون کشور معلوم است. ملت ایران به واسطه اعمال نفوذ امریکاست که از حکومت و دولت آن تنفر دارد. دخالت امریکا دیگر تقریباً بیواسطه است. من می‏ترسم که این دخالتها منتهی به نگرانی ملت ایران از ملت امریکا نیز بشود. باید ملت امریکا دولت را وادار کند که در امور داخلی کشور ما دخالت نکند که موجب این همه نگرانی و ناآرامی شده است.

[آیا حضرت عالی نگران این نیستید که شورشهای اخیر و معضلات ایران به استقرار یک حکومت کمونیستی منجر شود؟]

- هرگز، در ایران همان طور که دیده می‏شود تمام اقشار، فریاد از اسلام و حکومت اسلامی می‏زنند. کمونیست اگر هم باشد، عدد بسیار قلیلی است که امکان هیچ فعالیت مؤثری برای آنها نیست. ما از این جهت هیچ اضطرابی نداریم.

[اخیراً حضرت عالی با بعضی از رهبران دیگر مخالف شاه ملاقاتهایی داشته‏اید، نظیر سنجابی. آیا آنها هم با برنامه‏های شما موافق هستند؟ و توافقهایی در این زمینه وجود دارد؟]

- آنها مطالبی را که ما گفتیم تصدیق کردند و با ما اظهار موافقت کردند. شخص ملی یا مذهبی در این مسائلی که ما طرح کردیم تردید نخواهد کرد مگر آنکه از عمال شاه باشد.

[حضرت آیت اللَّه پیش‏بینی می‏کنند که در ماه آینده چه حوادثی در ایران اتفاق می‏افتد؟]

- تا شاه در ایران است و ابرقدرتها برای نگهداری او تلاش می‏کنند، آدمکشیها و حوادث اخیر در ایران ادامه دارد، ولی اگر شاه برود و ملت قهرمان ایران خودش امور کشورش را به دست گیرد آرامش به ایران باز گشت و حکومت اسلامی تشکیل می‏شود و ان شاء اللَّه تمام امور به صلاح ملت جریان می‏یابد.

[آیا حضرت آیت اللَّه قصد دارند به ایران بازگردند؟]

- الان معلوم نیست با این اوضاع آشفته که به دست شاه انجام می‏گیرد و اخیراً به اوج خود رسیده است، لازم باشد به ایران بازگردم. بودن من در خارج که بتوانم فریاد ایرانیان مظلوم را به همه عالَم برسانم بهتر است. و لکن هر موقع که صلاح ملت باشد به ایران برمی‏گردم.

[آیا حضرت آیت اللَّه هیچ گونه نگرانی یا ترسی از امنیت شخصی خود دارند؟]

- اینها مهم نیست و اشکالی ندارد. اصولًا اگر با کشتن من انقلاب به نتیجه کامل خود برسد، چرا به چنین امری راضی نباشم؟ خون من از خون سایر ایرانیان رنگینتر نیست. در هر صورت خداوند، عالِم و حافظ است.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 437)

ـ مصاحبه با مجله القومی العربی درباره زنان و سیاست خارجی آینده ایران (1357)

سؤال: [آیا حرکت ایران دارای تشکیلات سیاسی است؟]

جواب: این حرکت از متن جامعه و فطرت انسانها برخاسته است و متکی به شخص یا اشخاصی نیست، و از روحیه قوی و تشکیلات سیاسی آشنا با فهم مردم جامعه ایران، برخوردار است. و این عامل، خود تضمین‏کننده جایگزینی یک تشکیلات سیاسی نیرومند، به جای رژیم شاه است.

[تماسهایی که رهبران مخالفین با شما گرفته‏اند نتیجه‏اش مثبت بوده است یا منفی؟]

- ملت ایران خواسته‏های خود را که عبارت از سرنگونی سلطنت پهلوی و برچیده شدن نظام شاهنشاهی و برقراری حکومت اسلامی است، اعلام کرده است. و من جمهوری اسلامی را به ملت ایران پیشنهاد کرده‏ام که بعد از سقوط شاه به آرای عمومی می‏گذاریم و هیچ گروه و شخصی نمی‏تواند با خواست ملت ایران، مخالفت کند و الّا محکوم به نابودی است. و رهبران مخالفین هم با آنچه من گفته‏ام موافقت کرده‏اند.

[مشارکت فعال زنان در انقلاب چه معنایی دارد؟]

- زندانهای شاه از زنان شیردل و شجاع مملو است. در تظاهرات خیابانی زنان ما، بچه‏های خردسال خود را به سینه فشرده، بدون ترس از تانک و توپ و مسلسل، به میدان مبارزه آمده‏اند. جلسات سیاسی‏ای که زنان در شهرهای مختلف ایران، برپا می‏کنند کم نیست، آنان نقش بسیار ارزنده‏ای را در مبارزات ما ایفا کرده‏اند. مادران شجاع فرزندان اسلام، خاطره جانبازی و رشادت زنان قهرمان را در طول تاریخ زنده کرده‏اند. در چه تاریخی این چنین زنانی را سراغ دارید و در چه کشوری؟.

[موضع شما نسبت به اعراب چیست؟]

- ما دست خود را به سوی کشورهای عربی که به مبارزات خود علیه اسرائیل ادامه می‏دهند، دراز کرده و همیشه پشتیبان آنان در مقابل اسرائیل بوده‏ایم. امید است ملتهای عرب از مبارزات ملت ایران دفاع نمایند.

[قدرتهایی که امکان دارد پس از برچیدن رژیم، با آنان همکاری کنید کدام است؟]

- ما با کشورهایی همکاری می‏کنیم که از هم اکنون موضع خودشان را در مقابل شاه روشن کنند.

[اقلیتهای مذهبی در حکومت اسلامی دارای چه حقوقی هستند؟]

- تمام اقلیتهای مذهبی در ایران برای اجرای آداب دینی و اجتماعی خود آزادند و حکومت اسلامی، خود را موظف می‏داند تا از حقوق و امنیت آنان دفاع کند و آنان هم مثل سایر مردم مسلمان ایران، ایرانی و محترم هستند.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 440)

ـ مصاحبه با روزنامه انگلیسی آبزرور درباره موضع ارتش و رژیم شاه (1357)

سؤال: [حضرت آیت اللَّه اخیراً فرموده‏اند که امیدوارند بدون نیاز به جنگ مسلحانه مبارزات کنونی موفقیت‏آمیز باشد و هنوز وقت آن نرسیده که مردم اسلحه به دست بگیرند. آیا در جریانات اخیر که ارتش قدرت را در دست گرفته، خطر یک جنگ داخلی افزایش پیدا نکرده؟ یا این خطر کاهش یافته است؟]

جواب: اگر چه ارتش با شدت هر چه تمامتر وارد میدان شده است، لکن احتمال این هست که همین شدت عمل موجب نزدیکی پیروزی ملت باشد. و با این شدتها نمی‏شود یک ملت را که همه افرادش بپاخاسته‏اند ساکت کرد. و امید فتح الآن بیشتر است.

[چه اشتباهاتی شاه مرتکب شده که باید هر چه زودتر برطرف شود؟]

- اشتباهات شاه یکی دو تا نیست تا بتوانیم الآن ذکر کنیم. لکن در جمله کلام اینکه از اول که شاه روی کار آمده است و سلسله پهلوی به سلطنت رسیده‏اند قانونی نبوده است و بر خلاف نص قانون اساسی بوده است و تا کنون هم هر چه کرده‏اند خیانت و جنایت بوده است. بنا بر این آنها باید بروند. شاه ما را به ورشکستگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و نظامی کشانده است. آیا هر یک از اینها کافی نیست که ملت او را عزل کند؟!.

[موضع و نظر حضرت عالی در مورد مدرنیزه کردن کشور چیست؟]

- این مسئله‏ای است که وقتی مملکت اسلامی تشکیل شد، به دست کارشناسان باید انجام شود. البته نه به اسمی که شاه ادعا می‏کند.

[آیا مذاکرات شما با آقای سنجابی به عنوان رهبر جبهه ملی موفقیت‏آمیز بوده است؟]

- مطالبی که من گفتم آقای دکتر سنجابی قبول کردند. و بنا بر این بود که اعلام کنند. لکن الآن ایشان هم بر اساس آنچه اطلاع رسیده، گرفتار شده‏اند[2]» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 442)

ـ مصاحبه با روزنامه لبنانی النهار درباره فلسطین و دستگیری هویدا (1357)

سؤال: [آیا به نظر حضرت آیت اللَّه، با روی کار آمدن دولت جدید نظامی در ایران و دستگیری هویدا، تغییراتی در وضع ایران رخ خواهد داد؟ آیا این درگیریها به یک جنگ داخلی منجر خواهد شد یا نه؟]

جواب: آمدن دولت نظامی تأثیری در امور ندارد، بلکه نهضت را تشدید می‏کند و کار شاه را سختتر می‏نماید، و رفتنش را نزدیکتر. گرفتن هویدا و امثال او که در دزدی و فساد، شریک شاه بوده‏اند، برای فریب مردم است، اینها هم تأثیری ندارد[3].

[آیا در نظر دارید مبارزه خود را به روش نبرد مسلحانه ارتقاء دهید؟]

- اکنون ما به همین ترتیب که ملت قیام کرده است، امیدواریم که قضایا حل شود. و چنانچه حل نشود، در این امر تجدید نظر خواهیم کرد.

[تأیید مسکو و واشنگتن از رژیم شاه را چگونه تفسیر و تعبیر می‏کنید؟]

- معلوم است که اینها بهتر از شاه نوکری پیدا نمی‏کنند، که استفاده شان را از ایران هر چه زیادتر کند، و به ایران خیانت کرده و به آنان خدمت کند. در هر حال، آنها خدمتگزاری می‏خواهند، و بهتر از شاه کسی نیست.

[نظر حضرت آیت اللَّه در مورد جنبش فلسطین و مردم فلسطین به طور اعم و نسبت به بیت المقدس به طور اخص چیست؟ چه روابطی بین شما و سازمان آزادیبخش فلسطین وجود دارد؟]

- ما از سالهای بسیار قبل، همیشه راجع به اسرائیل و غاصب بودن آن صحبت کرده‏ایم. همیشه بنای ما این است که در کنار برادران فلسطینی خود بایستیم و هر وقت هم قدرت پیدا کنیم، همان طوری که آنها از حقشان دفاع می‏کنند، ما هم مثل برادر با آنها همدوش و همرزم خواهیم بود. بیت المقدس باید به مسلمین برگردد. اسرائیلی‏ها غاصبند. مع الاسف، من نمی‏توانم دوَل عربی را بفهمم که علی رغم تعداد انبوه جمعیت و دارا بودن همه شکل امکانات مادی فراوان، نمی‏توانند حقوق و سرزمینهای خود را بازگردانده، از وطن خود دفاع کنند. و این از جهت اختلافاتی است که بین آنها وجود دارد. و من امیدوارم که اختلافات را رفع کنند و حکومتها به مسائل اسلامی توجه داشته باشند و به خواست خدا، این ماده سرطانی‏[4] را از سرزمینهای خود قطع نمایند.

[به نظر حضرت آیت اللَّه چه کسانی در اخفای امام موسی صدر نقش داشته‏اند؟ آیا به نظر حضرت عالی، امام موسی صدر هنوز زنده‏اند؟ آیا تصور می‏فرمایید که ایشان به لبنان برگردند یا خیر؟ بین شما و مجلس اعلای شیعه در لبنان، چه ارتباطی وجود دارد؟]

- راجع به اینکه ایشان را چه کسی مخفی کرده است، من اطلاعی ندارم. اما راجع به اینکه ایشان زنده‏اند و برگردند، امیدوارم که زنده باشند و برگردند. من به ایشان علاقه دارم و امیدوارم که به سلامت برگردند و کار خودشان را ادامه دهند.

[ماهیت حکومت جمهوری‏ای که مورد نظر حضرت عالی است چیست؟ و مشخصات آن چگونه است؟]

- ماهیت جمهوری اسلامی این است که با شرایطی که اسلام برای حکومت قرار داده است، با اتکا به آرای عمومی ملت، حکومت تشکیل شده و مجری احکام اسلام باشد.

[حضرت آیت اللَّه، برای مسلمانان به طور اعم و مسلمانان لبنان و مردم فلسطین، بخصوص پس از وقایع اخیر لبنان، چه پیامی دارید؟]

- برای همه مسلمین، پیام من این است که با دارا بودن تمام امکانات و با جمعیت عظیمی که مسلمین دارند و با ممالک کثیری که تحت سلطه و قدرت آنهاست، آنها با هم اتحاد کنند. اگر متحد شوند، هیچ یک از ابرقدرتها، قدرت اینکه به آنها تجاوز کنند ندارند. تمام بدبختیهای مسلمین برای این تفرقه‏ای است که بینشان هست. ملتهای مسلم با هم اجتماع کنند و حکومتها را الزام کنند به اینکه دست از تفرقه بردارند و دست از حمایت از منافع اجانب هم بردارند. و اما نسبت به لبنان، از اوضاع لبنان و ظلمی که بر مسلمانان آنجا می‏رود، شدیداً متأسفم و امیدوارم که خداوند آنان را تأیید کند، و آنان را از زیر سلطه اجانب بخصوص امریکا نجات دهد.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 443)

ـ سخنرانی در جمع ایرانیان مقیم خارج درباره ابعاد سیاسی و عبادیِ اسلام (1357)

«سلطنت رضا شاه که از اول هم قانونی نبود؛ حالا دیگر اگر قانونی هم بود، یک سلطنت یاغیگری است و مردم با فریاد در همه جا خط بطلان کشیدند بر این سلطنت...

دیانت اسلام یک دیانت عبادیِ تنها نیست و فقط وظیفه بین عبد و خدایِ تبارک و تعالی، وظیفه روحانی تنها نیست؛ و همین طور یک مذهب و دیانت سیاسی تنها نیست؛ عبادی است و سیاسی. سیاستش در عباداتْ مُدْغَم است و عبادتش در سیاسات مدغم است. یعنی همان جنبه عبادی یک جنبه سیاسی دارد. همین اجتماع در اعیاد برای نماز، این عبادت است لکن آن اجتماع خودش جنبه سیاست دارد. مسلمانها باید از این اجتماعاتی که هست، از این اجتماعات استفاده‏های زیاد بکنند. مثلًا مسجدها در صدر اسلام به این صورتی که بعدش به توسط اشخاصی منحرف به این صورتهای مبتذل درآمد، در صدر اسلام این طور نبوده. مسجدها محلی بوده است که از همان مسجد ارتش راه می‏افتاد برای جنگ با کفار و با قلدرها؛ از همان توی مسجد. آنجا خطبه خوانده می‏شد، دعوت می‏شدند مردم به اینکه فلان- مثلًا- آدم متعدی در فلان جا قیام کرده بر ضد مسلمین یا مال مردم را چپاول می‏کند، قلدری می‏کند، انحرافات دارد، و از همان مسجد راه می‏افتادند و...

قرآن مشتمل بر همه چیز است. یعنی یک کتاب آدم‏سازی است. همان طوری که آدم همه چیز است: معنویت دارد، مادیت دارد، ظاهر دارد، باطن دارد، قرآن کریم هم که آمده است این انسان را بسازد، همه ابعاد انسان را می‏سازد؛ یعنی کلیه احتیاجاتی که انسان دارد، چه احتیاجاتی که شخص دارد و چیزهایی که مربوط به شخص است...

در هر صورت اسلام مثل مذاهب دیگر، یعنی مذاهبی که حالا ظاهرش به ما رسیده، آن طور نیست. همه چیزهای انسان را می‏سازد. هم انسان را از حیث عقل می‏سازد، هم انسان را از حیث اخلاق و تهذیب اخلاق می‏سازد، هم انسان را از حیث ظاهر و آداب ظاهری می‏سازد، هم...

یک شعبه از اسلام هم عبارت از حکومتش است؛ که همین حکومت هم، در همین آداب شرعیه، مسائل حکومتی هم هست.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 446 ـ 453)

ـ نامه به آقای سید محمدعلی قاضی طباطبایی؛ تکذیب تلگراف جعلی و اسائه ادب (1357)

«خدمت جناب مستطاب سید العلماء الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج سید محمد علی قاضی- دامت برکاته‏

به عرض عالی می‏رساند، سلامت و توفیق جنابعالی را از خداوند تعالی خواستار، و امید آن دارم که در راه اهداف مقدسه اسلامی بیش از پیش قدمهای مؤثر برداشته و موفق باشید. به طوری که اطلاع رسید شخص مجهول الهویه‏ای که خود را ابو حامد معرفی کرده، تلگراف مجعولی از طرف این جانب منتشر کرده است که در آن به جنابعالی اسائه ادب نموده و شخصیت محترمی مثل جنابعالی را، که از دوستان قدیمی این جانب هستید و خدمتگزار به اسلام و مسلمین می‏باشید و مخالف با دستگاه ظلم و رژیم هستید، متهم به ارتباط نموده است. این تلگراف مجعول، و این شخص اگر وجود خارجی داشته باشد، نزد این جانب مجهول الهویه است و محتمل است از خود دستگاه‏[5] باشد یا از اشخاص منحرف برای ایجاد اختلاف. خداوند تعالی اسلام و مسلمین را از شرّ اشرار نجات دهد. از جنابعالی امید دعای خیر برای حُسن عاقبت خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 454)[1] - دولت اسد اللَّه عَلم، لایحه‏ای در مورد« انجمنهای ایالتی و ولایتی» به تصویب رساند که در آن، قید« اسلام» را از شرایط انتخاب کنندگان و انتخاب‏شوندگان برداشته و به جای سوگند به« قرآن مجید» سوگند به« کتاب آسمانی» آورده بودند تا راه برای نفوذ عناصر بهایی و عوامل اسرائیل هموار گردد

[2] - آقای کریم سنجابی پس از ملاقات با امام خمینی در نوفل لوشاتو و بازگشت به کشور، دستگیر و زندانی شد.

[3] - پس از روی کار آمدن دولت نظامی غلام رضا ازهاری، به منظور فرونشاندن هیجان مردم، امیر عباس هویدا به دستور شاه دستگیر و زندانی شد.

[4] - رژیم اشغالگر قدس.

[5] - سازمان امنیت رژیم شاه( ساواک).

. انتهای پیام /*
 

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


گاهی مسند و ریش و عمامه خطرناک است!

ـ گاهی مسند و ریش و عمامه خطرناک است!

«خیلی مواظب باشید. این مسند خطرناک است. این عمامه خطرناک است. این محاسن خطرناک است. خودتان را از این خطرها نجات بدهید. حفظ کنید خودتان را»
(صحیفه امام، ج‏11، ص: 503)