کد مطلب: 4014 | تاریخ مطلب: 03/07/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: سوم مهر

امروز با امام: سوم مهر

ـ نامه به آقای ابراهیم یزدی درباره ارسال پیام به اتحادیه دانشجویان (1354)
ـ سخنرانی در جمع ناشران اسلامی؛ اسلامی بودن نشریات (1358)
ـ پیام رادیو- تلویزیونی به ملت ایران؛ اتکال به خدا، مایه قدرت و قوّت ملت (1359)
ـ حکم به آقای منتظری؛ تأیید صلاحیت قضات جهت عضویت در شورای عالی قضایی (1360)
ـ بیانات در جمع مسئولان ارگانها و ادارات یزد؛ تجلیل و تقدیر از مردم یزد (1361)

امروز با امام: سوم مهر

 

ـ نامه به آقای ابراهیم یزدی درباره ارسال پیام به اتحادیه دانشجویان (1354)

«بسمه تعالی‏

18 شهر رمضان المبارک 95

جناب آقای دکتر یزدی- ایّده اللَّه تعالی‏

ان شاء اللَّه تعالی مزاج شریف مقرون با سلامت است. ضمناً مختصری با حال ضعف نوشتم، وسیله جنابعالی فرستادم؛ چون آدرس انجمن، دم دست نبود به جنابعالی زحمت دادم.[1]

مبلغی که به آقای دعایی نوشته‏اید به بیروت برای آقای خلخالی فرستاده‏اید، تا کنون به من خبری نرسیده است؛ گفتم از ایشان استفسار کنند. از کویت هم خبری نرسیده لکن دیر نشده. از جنابعالی در این ایام متبرکه امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 115)

ـ سخنرانی در جمع ناشران اسلامی؛ اسلامی بودن نشریات (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خطمشی را اسلام معیّن کرده است، و ما تابع اسلام هستیم. و آن این است [که‏] کلیه نشریاتی که شما می‏خواهید اقدام کنید بر آن، باید اسلامی باشد و منزه از انحرافات. و البته این تشخیص با یک هیأتی باید باشد. آقایان مثلًا هیأتی را تعیین کنند که در این امور وارد باشند؛ و کتابها وقتی که بناست نشر بشود، به نظر آن آقایان برسد. و آن آقایان وقتی که تصویب کردند که نشرش مانعی ندارد و مخالف با اسلام نیست، آن وقت نشر بکنند، چون ممکن است که یکوقت یک کتابی چند سطرش اسلامی باشد، و در خلالش یک مسائلی غیر اسلامی باشد. ابتدایش یک جور باشد؛ بعدش یک انحرافاتی داشته باشد. شمایی که می‏خواهید برای اسلام خدمت کنید یکوقت خدای نخواسته این اسباب این نشود که بر خلاف مسیر خودتان باشد. و لهذا باید کتابها تحت نظر اهل علم باشد. اهل علمِ مطلع بر این مکتبهای انحرافی، و آنها مطالعه کنند. وقتی این کتابی که می‏خواهید نشر بدهید مطالعه کنند، بعد که مطالعه کردند آنها، تصدیق کنند که این نشرش مانع ندارد، بعد نشر بدهید. و البته این خدمت بسیار بزرگی است که به اسلام شما می‏توانید بکنید. و آن نشر معارف اسلامی، نشر احکام اسلام، نشر حقایق اسلام، نشر مکتب اسلام، و کتبی که این نحو هستند، نشرش بسیار خوب، و ان شاء اللَّه شما مأجور هستید در این امر. لکن با این وضع باید باشد. با این وضعی که عرض کردم؛ مصون باشد از اینکه یکوقت خدای نخواسته شما بخواهید یک کار خیری بکنید، با دست خود شما یک کار خلافی انجام بگیرد. این باید با یک کنترل شدیدی از طرف یک هیأت چند نفری، که خودتان تعیین بکنید و مورد تصدیق- مثلًا- اهل علم تهران باشد، آن وقت آنها، آن چند نفر، بررسی کنند؛ و شما هم مشغول باشید. ان شاء اللَّه خداوند حفظ کند شما را. و من هم دعاگوی همه‏تان هستم ان شاء اللَّه. و کارشان پرارزش؛ و مسئولیتشان هم زیاد پرارزش است. برای اینکه نشر احکام خداست و نشر مکتب الهی است. مسئولیت زیاد است، برای اینکه باید طوری انجام بگیرد که خدای نخواسته یکوقت لغزشی در آن نباشد، و کتابی که مثلًا انحرافی باشد در آن نباشد. و این البته باید یک دسته‏ای، یک جمعی، باشند که این کار را انجام بدهند. ان شاء اللَّه خداوند تأییدتان کند. من شغلم زیاد است، اطلاعاتم هم از این امور و از این افراد کم است؛ باید یک دسته‏ای در تهران تعیین بشوند برای کتابهای مذهبی.

[یکی از حضار: دسته یا گروهی در تهران به سرپرستی استاد جعفری باشد.

آقای محمد تقی جعفری: من کارهایم خیلی زیاد است. سه- چهار تا دانشکده من تدریس قبول کرده‏ام. چون اساتید طاغوتی را ریخته‏اند بیرون، مجبور شدم بروم این دانشگاه و آن دانشگاه، از هر کدام سه- چهار ساعت تدریس قبول کرده‏ام؛ لذا برای من یک قدری مشکل است.].

امام: خوب حالا افرادی را می‏شود تعیین کنید؛ ایشان هم نظر داشته باشند.

[آقای جعفری: خدمت امام عرض کردم، کوشش می‏کنیم افرادی را پیدا کنیم برای این کار. مسئولیت برای من سنگین است.].

امام: بله، وقتی تعیین شد، من هم بفهمم کیست. موفق باشید.» (صحیفه امام، ج‏10، ص: 115 ـ 116)

ـ پیام رادیو- تلویزیونی به ملت ایران؛ اتکال به خدا، مایه قدرت و قوّت ملت (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

در دو- سه ساعت قبل، یک صدایی در بالای آسمان پیدا شد و از جاهای مختلف از قراری که گفتند اظهار نگرانی کردند. در صورتی که مسئله‏ای نبود که نگرانی داشته باشد.

ما قوی هستیم و قدرتمند هستیم و ما بر آنها غلبه خواهیم کرد. ملت ایران باید از این طور مسائل هیچ نترسد، در صورتی که مسئله‏ای نبوده است؛ و فقط آن طوری که به ما اطلاع دادند یک مانور هوایی بوده است برای امتحان، و هیچ خوفی نیست در کار، و همه ما سالم و سلامت هستیم و در اینجا هم هیچ قضیه‏ای واقع نشده. و من از ملت بزرگ ایران خواهانم که در هر مسئله‏ای که پیش می‏آید قوی باشند، قدرتمند باشند، متکی به خدای تبارک و تعالی باشند و از هیچ چیز باک نداشته باشند. ما از آن قدرتهای بزرگ نترسیدیم، این که قدرتی ندارد، عراق که چیزی نیست. در صورتی که در خود عراق و در بغداد- از قراری که اطلاع دادند- الآن در بغداد مشغول به تفنگ‏اندازی و انفجارات است و اینها در حال انفجار هستند، در حال احتضار[2] هستند و ان شاء اللَّه با دست قوی ملت و با تأیید خدای تبارک و تعالی این ریشه‏های فساد قطع خواهد شد و اسلام گسترش پیدا خواهد کرد در همه جا. و ما متکی به خدا هستیم و با اتکا به خدا از هیچ چیز ترسی نداریم. و شما ملت عزیز مجتمع باشید، مصمم باشید و از هیچ چیز هراس نداشته باشید که هراسی هم نیست.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏13، ص: 232)

ـ حکم به آقای منتظری؛ تأیید صلاحیت قضات جهت عضویت در شورای عالی قضایی (1360)

[** بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

محضر مبارک امام امت حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- دام ظله العالی‏

به دنبال شهادت دو تن از اعضای شورای عالی قضایی و لزوم برگزاری انتخابات جهت تکمیل شورای مزبور، طبق بند سه ماده سه لایحه قانونی راجع به انتخاب سه نفر از قضات کشور برای عضویت در شورای عالی قضایی، به پیوست اسامی قضاتی که خود داوطلب شده و یا دیگران آنها را برای عضویت در شورای عالی قضایی معرفی نموده‏اند، جهت بررسی، و تأیید صلاحیت از نظر دارا بودن شرط عدالت و اجتهاد تقدیم می‏نماید.

هیأت نظارت بر انتخابات تکمیلی شورای عالی قضایی‏

محمد علی صدوقی (نماینده امام)

جهانگیر حسنخانی (نماینده دیوان عالی کشور)

حسین مهرپور محمدآبادی (نماینده شورای عالی قضایی)**]

بسمه تعالی‏

خدمت جناب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ حسینعلی منتظری- دامت افاضاته‏

در احراز صلاحیت افرادی که برای عضویت در شورای عالی قضایی پیشنهاد شده‏اند، به هر نحو صلاح می‏دانید اقدام نمایید. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 252)

ـ بیانات در جمع مسئولان ارگانها و ادارات یزد؛ تجلیل و تقدیر از مردم یزد (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

استان یزد چون همیشه با عقل و تدین اداره می‏شده است، مردم آن همواره متدین و طرفدار اسلام هستند و در انقلاب هم یزد مؤثر بوده است و من امیدوارم که یزد نمونه‏ای باشد برای سایر استانهای کشور و همان طور که مردم آن متعهدند، متعهدتر باشند. امروز روزی است که همه ما باید کوشش کنیم تا نقشه‏ها و جنایات ابرقدرتها و طرفداران داخلی آنها، که شکست خورده‏اند، را خنثی کنیم. رفتن آقای صدوقی،[3] که شخصی متعهد و عاقل و فعال و از همه جهات انگشت شمار بوده، برای ما باعث کمبود است و ما امثال ایشان را کم داریم. خداوند ایشان را رحمت کند. البته بعد از آقای صدوقی، آقای خاتمی‏[4] همه کارها را با کمک آقازاده صدوقی‏[5] انجام می‏دهند. و من امیدوارم که آقایان قدر این نعمت را بدانند و با همکاری همه ارگانها، مسائل حل شود. و بدانید آنچه را که برای همیشه باقی می‏ماند خدمت به اسلام و احکام خداست و سایر چیزها از بین رفته و فانی می‏شوند. ان شاء اللَّه، موفق باشید.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 6)[1] - اشاره به پیام به اتحادیه انجمنهای اسلامی دانشجویان امریکا و کانادا( 2 مهر 54).

[2] - در حال مرگ

[3] - شهید محمد صدوقی که در محراب نماز جمعه بدست یکی از منافقین به شهادت رسید

[4] - آقای سید روح اللَّه خاتمی که پس از شهادت آقای صدوقی به جای ایشان، نمایندگی امام و امامت جمعه یزد را بر عهده گرفت

[5] - آقای محمد علی صدوقی، فرزند شهید صدوقی. وی پس از وفات آقای خاتمی، امام جمعه یزد شد

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)