کد مطلب: 4736 | تاریخ مطلب: 14/04/1401
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

احرام حج تمتع

احرام حج تمتع

احرام حج تمتع:
واجبات احرام حج مانند احرام عمره سه چیز است؛محل احرام حج تمتع شهر مکه است حتی قسمتهای توسعه یافته آن اگر چه بهتر است در مسجد الحرام در حجر اسماعیل محرم شوند.
با گفتن تلبیه محرمات احرام بر شخص محرم حرام می شود: 18 مورد مشترک بین زن و مرد و 2 مورد اختصاصی بانوان و 4 مورد اختصاصی مردها)

احرام حج تمتع

رضا هوشیاری

بعد از انجام اعمال عمره تمتع، معمولاً روز هشتم ذی الحجه حجاج گرامی برای حج تمتع محرم می‌شوند.

واجبات احرام حج مانند احرام عمره سه چیز است؛

1. لباس که برای مردها باید حداقل دو قطعه ندوخته باشد ولی بانوان می توانند در همان لباس خود محرم شوند.

2. نیت: محرم می شوم به احرام حج تمتع و ترک می کنم جمیع محرمات احرام را قربة الی الله

3. تلبیه: لبیک، اللهم لبیک، لبیک لا شریک لک لبیک، انّ الحمد و النعمه لک و الملک لا شریک لک لبیک

محل احرام حج تمتع شهر مکه است حتی قسمتهای توسعه یافته آن اگر چه بهتر است در مسجد الحرام در حجر اسماعیل محرم شوند.

با گفتن تلبیه محرمات احرام بر شخص محرم حرام می شود: 18 مورد مشترک بین زن و مرد و 2 مورد اختصاصی بانوان و 4 مورد اختصاصی مردها)

محرمات احرام دو دسته هستند؛ بعضی از آنها باعث وجوب کفاره است اگر از روی علم و عمد انجام بگیرد، مثل استفاده از بوی خوش؛ و برخی از آنها کفاره ندارد؛ مانند خون بیرون آوردن از بدن و نگاه به آینه.

تذکر: محرمات احرام اگر از روی فراموشی انجام شود کفاره ندارد مگر صید که در هر صورت کفاره دارد. البته معمولاً محقق نمی شود.

بعد از اینکه محرم شد برای حج تمتع باید آماده شوند برای رفتن به سرزمین عرفات. معمولاً بعد از ظهر روز هشتم به طرف عرفات می روند و شب نهم ذی الحجه در عرفات حضور دارند که موقعیت مناسبی است جهت ارتباط با حضرت حق و عبادت و مناجات با پروردگار عالم که حجاج گرامی این شب را از دست ندهند.

والسلام علیکم و رحمة الله و برکاته

 

ویدیو

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)