کد مطلب: 4923 | تاریخ مطلب: 09/03/1402
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

آیین رونمایی از نسخه سوم مجموعه آثار امام خمینی؛

آیین رونمایی از نسخه سوم مجموعه آثار امام خمینی؛

سید حسن خمینی: همه هویت جمهوری اسلامی «امام» است/ باید از بسیاری نهادهای فرهنگی کشور به شدت گلایه کرد که به امام بی توجه هستند/ فضای مجازی واقعیت دنیای ماست؛ ستیز با این واقعیت سر به صخره کوفتن است.
کمساری: در دوره جدید رویکرد ترویجی فرهنگی هنری و اجتماعی را در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) پیش برده ایم.

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی در آیین رونمایی از نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(ره) به ضمیمه آثار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی و مجموعه تبیان که پیش از ظهر دوشنبه ۸ خردادماه در حسینیه جماران برگزار شد، با بیان این‌که فضای مجازی یک واقعیت است، گفت: در مواجهه با فضای مجازی، بسیاری همان نوع مواجهه‌ای را به کار می‌برند که در اوایل آمدن بلندگو به کار گرفته بودند و آن را تحریم کرده بودند و به عنوان «بوق شیطان» یاد می‌کردند. مواجهه ای که بعدها در مورد رادیو یا ماهواره هم اتفاق افتاد. ولی این‌ پدیده ها واقعیت‌هایی است که خوب یا بد وجود دارد و ما امکان نفی آن‌ها را نداریم؛ نه تنها ما بلکه هیچکس نمی‌تواند واقعیت را نفی کند. زمانی که یک واقعیت خود را تحمیل می‌کند، باید آن را مدیریت کرد.

 

وی اظهار کرد: بسیاری، به دنبال تغییر جهان یا تفسیر جهان هستند، اما ما باید  به دنبال استفاده از جهان باشیم؛ فضای مجازی واقعیت جهان امروز است و خوب یا بد آن چندان مهم نیست. ستیز با این واقعیت سر به صخره کوفتن است.

 

یادگار امام با اشاره به اقدامات مرکز نور در عرصه دیجیتال گفت: اقدامات مجموعه نور از این جهت ارزشمند است که بسیار زودتر فهمید باید از این بستر استفاده کرد.

 

وی با اشاره به اینکه امروزه سبک زندگی تغییر کرده است، ادامه داد: در این فضای جدید ما تنها نیستیم، بلکه کل جهان با آن مواجه است. ما از منظر دینی به مسأله نگاه می‌کنیم و دنیا نیز آشفته ی فرهنگ‌سنتی خود است. اما می‌توان از بستر جدید و‌ فضای مجازی استفاده کرد و بهره برد؛ یعنی همانطور که این فضا آسیب می‌رساند، می‌توان از آن بهره نیز برد و منفعت رساند.

 

یادگار امام یادآور شد: تحول عجیبی نسبت به گذشته در فضای دیجیتال رخ داده است و اکنون نیز هوش مصنوعی مطرح است که می‌تواند همه چیز را تغییر دهد. لذا تعبیر خوب و بد در مورد این پدیده ها معنا ندارد خود را گرفتار بحث‌های بیهوده در مورد این فضا نکنیم.

 

سید حسن خمینی افزود: باید بررسی شود که در فضای جدید راهکارهای حفظ حریم خانواده و حفظ سنت چیست؟ روزی ماهواره آمد و فکر می‌کردیم با ممنوعیت می‌توان از آن جلوگیری کرد. اما تبدیل به یک واقعیت شد و تمام قوانین ممنوعیت ماهواره فراموش شد.

 

وی با اشاره به تحولات سریع در حوزه دیجیتال گفت: متدنین و انقلابی‌ها باید آینده پژوهی کنند و جلوتر از تحولات اعلام کنند چه کار باید کرد و مثلا برای ۱۰ سال آینده چه اقداماتی لازم است انجام شود؛ چرا که با نفی و تقابل  از عقب قافله می دویم و همیشه عقب خواهیم ماند. ما باید واقعیت را بپذیریم‌ و خود را با آن سازگار کنیم.

 

سید حسن خمینی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امام تنها متعلق به موسسه تنظیم و نشر آثار امام نیست، بلکه تفاوت امام با تمام بزرگان است که همه هویت جمهوری اسلامی امام است. اگر دیگران فکر کنند که پرداختن به آثار امام تنها وظیفه موسسه است، کار به جایی نمی‌رسد.

 

وی افزود: باید از بسیاری از نهادهای فرهنگی کشور گله کرد که نسبت به امام یا بی‌توجه‌ هستند یا یا کم توجه؛  نمی‌خواهم نام بیاورم اما این‌ نهادها یا تحلیل غلط دارند و یا توجه ندارند. بحث بر سر فرد یا شخص نیست، بلکه امام هویت تمام جمهوری اسلامی است. همه چیز را باید با امام مقایسه کرد؛ همچون قرآن که در دین بستر است و همه چیز دین با قرآن قیاس می‌شود، در انقلاب اسلامی نیز همه چیز با امام قیاس می‌شود.

 

سید حسن ادامه داد: اصل، امام است. هر چیزی که با متن مقدس انقلاب و آن بنیان مرصوص انقلاب در تضاد است، باید کنار برود. این عین بحثی است که رهبر معظم انقلاب دارند.

 

وی در پایان عنوان کرد: به دلیل آن‌که امام پایه‌گذار است، تمام هجمه‌ها متوجه ایشان است. چون هجمه کنندگان به خوبی می‌دانند اگر این بنیان را بزنند، تمام شاخه ها مانند یک درخت بی‌ریشه خشک می‌شود. بنابراین، همه باید در این خصوص همت کنند و تنها موسسه تنظیم و نشر آثار امام در این زمینه فعال نباشد. بلکه با همکاری تمام بخش‌ها می‌توان اقدامات ارزشمند مشترکی انجام داد.

 

سید حسن خمینی در ابتدای سخنان خود با اشاره به رونمایی از نرم افزار جدید آثار امام و آیت الله مصطفی خمینی، آن را اقدام ارزشمندی خواند که از سوی مرکز علوم کامپیوتری نور و موسسه تنظیم و نشر امام به ثمر نشسته و از آن تقدیر کرد.

 

وی با اشاره آشنایی سی ساله خود با مرکز علوم کامپیوتری نور افزود: کسی نیست که بخواهد تحقیق یا مطالعه ای کند و از مجموعه نور بی بهره باشد.

 

کمساری: در دوره جدید رویکرد ترویجی فرهنگی هنری و اجتماعی را در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) پیش برده‌ایم

حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری، در آیین رونمایی از نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(ره) به ضمیمه آثار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی و مجموعه تبیان که پیش از ظهر دوشنبه ۸ خردادماه در حسینیه جماران برگزار شد، اظهار کرد: در موسسه تنطیم و نشر آثار دو راهبرد اساسی از گذشته مورد توجه بوده است که جدیدا پر رنگ شده است.

وی افزود: راهبرد نخست تعامل با تمام بخش ها و سازمان و ارگان های نظام چه در بخش دولتی و خصوصی است و در این خصوص  یادگار امام به عنوان تولیت موسسه توصیه اکید داشتند.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) با تاکید راهبرد ارتباط با سایر بخش‌ها گفت: در برنامه پنج ساله موسسه این راهبرد را مدنظر داریم و تاکنون تفاهم نامه‌های متعددی با سازمان‌ها و بخش‌های مختلف منعقد شد و فعالیت مشترک با سازمان های دیگر تعریف کردیم.

کمساری عنوان کرد: راهبرد دوم فراهم کردن زمینه عمومی کردن دستاوردها و تولیدات موسسه است تا همگان از تولیدات استفاده کنند که با کمترین هزینه و کوتاه‌ترین زمان به آثار امام دسترسی پیدا کنند.

وی‌‌‌ ادامه داد: این گلایه همواره مطرح بود که محققان و دانشجویان با سختی به آثار امام دسترسی پیدا می‌کنند، به همین جهت تسهیل دسترسی را سیاست خود قرار دادیم.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) تصریح کرد: تاکنون صدها کتاب و آثار در موسسه تولید شده است و گنج ارزشمندی وجود دارد. از طرف دیگر، تسهیل دسترسی به این آثار مطالبه عمومی بوده است، اما در این خصوص ملاحظاتی وجود داشت که در نهایت یادگار امام دستور دادند محققین و مردم بتوانند به راحتی به این آثار دسترسی داشته باشند و لذا برای آن ملاحظات تدبیری اندیشه شد.

کمساری با بیان این‌که این در گذشته نیز در موسسه تنظیم و نشر آثار امام(س) اقدامات خوب و ارزشمندی انجام شده است، اظهار کرد: از اقدامات مهم در خصوص تسهیل دسترسی به آثار امام(س) راه‌اندازی ویکی‌شیعه و ویکی‌فقه است و تاکنون 1200 مقاله در ویکی شیعه و ویکی فقه از اندیشه امام تولید و بارگذاری شد.

وی عنوان کرد: دانشنامه امام با بیش از ۱۱ هزار صفحه هم راه اندازی شده است که پر بازدید بوده و بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی (س) با اشاره به رونمایی از نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(ره) به ضمیمه آثار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی و مجموعه تبیان گفت: امروز با این رونمایی هم شاهد تحقق یکی از اضلاع این راهبرد تسهیل دسترسی عمومی به آثار امام هستیم.

کمساری عنوان کرد: در نسخه جدید آثار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی نیز اضافه شده است و از این پس آثار این شهید از طریق وب قابل دسترسی است.  همچنین یکی از کارهای ارزشمند انتشار آثار موضوعی و تبیانی حضرت امام(س) بوده است که اکنون در نرم افزار قابل استفاده برای عموم است.

وی خاطرنشان کرد: در دوره جدید رویکرد ترویجی فرهنگی هنری و اجتماعی را در موسسه تنظیم و نشر آثار حضرت امام خمینی(س) پیش برده‌ایم، اما به هیچ وجه از فعالیت های پژوهشی کاسته نشد، بلکه افزوده شده است.

 

حجت‌الاسلام ‌والمسلمین محمدحسین بهرامی نیز در این آیین اظهار کرد: امروزه با شبهات و سوالات نسل جوان و حتی محققین خارج کشور مواجهه می‌شویم‌ و به این جهت  احساس می‌شود که علی رغم کارهای بزرگ انجام شده، راه درازی و وظیفه سنگینی در خصوص آثار،افکار و‌اندیشه حضرت امام(س) داریم.

وی افزود: در مرکز نور وظیفه تسهیل دسترسی محققین به منابع و متون، کمک به پردازش‌های علمی و توسعه علوم اسلامی بر عهده داریم. و این‌که بتوانیم که آثار مفاخر اسلام و تشیع را به راحتی در دسترس محققین بگذریم.

رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) گفت: چنین اقداماتی جز از طریق فضای دیجیتال نمی‌‌تواند مورد دسترسی عمومی قرار نمی‌گیرد و انتشار مناسبی پیدا نمی‌کند. آثار بسیاری از بزرگان هنوز در فضای دیجیتال به صورت مناسب منتشر نشده است و از سوی دیگر پژوهشگران همواره در فصای دیجیتال به دنبال منابع و آثار‌ علمی هستند.

بهرامی عنوان کرد: خدا را شکر می‌کنیم محصولات و تولیدات مرکز نور در حوزه علوم اسلامی مورد اتکاء محققان و پژوهشگران داخلی و خارجی است. امروزه بانک‌های اطلاعاتی برخط و مجلات تخصصی نور علاوه بر مراکز حوزه و دانشگاهی کشور در مراکز دانشگاهی جهان مورد استفاده و استشهاد است.به ویژه دانشگاه‌های که رشته‌های اسلام‌شناسی و شیعه‌شناسی دارند، مطالعات خود را بر پایه این بانک‌های اطلاعاتی انجام می‌دهند.

وی با بیان این‌که اسلام ناب را از زبان امام خمینی (س) شناخیتم، تصریح کرد: همواره دنبال این بودیم که دین خود را به حضرت امام(س) و آثار وی ادا کنیم و دنبال این هستیم که به بهترین شکل و در دسترس‌ترین شکل آثار امام(ره) را در اختیار مخاطب قرار دهیم. 

رییس مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) اظهارکرد:۱۵ سال پیش نسخه اول مجموعه آثار حضرت امام(س) تدوین شد و‌ چندین سال بعد نسخه دوم به صورت دیجیتال انجام شد و اکنون با همکاری موسسه تنظیم و‌ نشر آثار حضرت امام(س) سومین نسخه هم‌ عرضه شده است که مجموعه تبیان و همچنین آثار شهید آیت الله سید مصطفی خمینی نیز گردآوری و در آن ارائه شده است.

بهرامی گفت: امیدواریم وظیفه‌ای که در قبال حضرت امام(ره) داریم به خوبی ادا کنیم‌ و امام و شهدا دعاگوی ما باشند. همچنین از یادگار امام آیت الله سید حسن خمینی بابت این‌که زمینه این کار مشترک را فراهم کردند، تقدیر و تشکر می‌کنم.

همچنین حجت الاسلام و المسلمین راشدی‌نیا معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) در این مراسم اظهار کرد: ما با مشکل عدم شناخت آثار امام(ره) در حوزه‌های مختلف مواجه هستیم.

وی افزود: با انتشار آثار امام(س)، دوست‌داران حضرت امام می‌توانند نظرات و اندیشه امام آنچنان که هست، روایت کنند و در مقابل دشمنان امام نمی‌توانند به راحتی نظرات امام را تحریف کنند و امام را بر اساس کتابی که در جوانی نازل بر کتاب دیگری نوشته‌اند، تحلیل کنند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی(نور) با اشاره به ویژگی نسخه جدید نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(س) گفت: جامعیت امام(س) و جنبه‌های که بعضا دیده نمی‌شود، در این نرم افزار به خوبی قابل تشخیص است.

راشدی‌نیا عنوان کرد: امام خمینی (س) مبنا، ملاک و معیار انقلاب اسلامی ما است. هر حرفی، هر حرکتی، هر سیاستی و هر گفت‌وگوی معیار حضرت امام (س) است. برای بررسی این‌که آنچه رخ می‌دهد مطابق است با حضرت امام (س) یا نه، باید به آثار ایشان مراجعه کرد. 

وی خاطرنشان کرد: نرم افزار مجموعه آثار امام خمینی(س) سالایانه به‌روز رسانی می‌شود و تمام آثار و متون برچسب گذاری شده است که جستجو آثار را آسان می‌کند.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) اظهار کرد: جستجو در نرم افزار نسبتا هوشمند است و به مخاطب در جستجو خدمات بسیاری ارائه می‌دهد.

راشدی نیا با بیان این‌که روزانه ۳۰۰هزار نفر از نرم‌افزار مرکز نور بازدید می‌کنند، خاطرنشان کرد: محققین خارجی می‌توانند از طریق نسخه وب به این نرم‌افزار دسترسی پیدا کنند.حدود نیمی از مراجعه کنندگان از خارج کشور هستند. بعد از ایران، بیشترین مراجعه کننده از کشور مصر است و کاربران کشورهای الجزایر، تونس و مراکش به ترتیب در رده‌های بعدی بیشترین مراجعه کننده هستند.

به گزارش روابط عمومی موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) قم،  این سومین نسخه از مجموعه آثار حضرت امام راحل(س) است که با همکاری موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) و  مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی (نور) تهیه و تدوین شده است.

 

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)