کد مطلب: 4683 | تاریخ مطلب: 28/12/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

دیدار هیئت عالیرتبه عربستانی به نمایندگی از پادشاه عربستان با امام خمینی

دیدار هیئت عالیرتبه عربستانی به نمایندگی از پادشاه عربستان با امام خمینی

روح الله صباغی

زمان: جمعه 31/ فروردین /1358

مکان: قم: محل اقامت امام خمینی در منزل آیت الله یزدی

موضوع عکس: دیدار هیئت عالیرتبه عربستانی به نمایندگی از پادشاه عربستان با امام خمینی

حاضرین در عکس: 1. امام خمینی؛ 2. موسوی، سید هادی؛ 3. میناچی، ناصر (وزیر ارشاد ملی)؛ 4. محمد السُبَیل (نماینده ملک خالد پادشاه عربستان و رئیس هیأت عالیرتبه، امام جماعت مسجد الحرام،)؛ 5. خاتمی، سید روح الله؛ 6. صانعی، حسن.

شرح عکس

صبح جمعه 31 فروردین 1358، هیأت عالیرتبه عربستانی به ریاست محمد السُبَیل امام جماعت مسجد الحرام از طرف ملک خالد پادشاه عربستان با امام خمینی دیدار کرد. در این دیدار که در محل اقامت امام خمینی در منزل آیت الله یزدی در قم انجام شد، محمد السبیل ضمن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی، هدایایی از جمله قرآن کریم را به امام خمینی اهدا کرد.

امام خمینی در این دیدار فرمودند:

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

مسجد، مرکز جنبش و خیزش‏

اولًا تشکر می‏کنم از این وَفْد[1] و از امام محترم‏[2] و از ملت حَرَمَیْنِ شریفین، ریاض و از جلالت ملک‏[3] که شما را برای تفقد از ما اینجا فرستاده است. مسجد در اسلام و در صدر اسلام همیشه مرکز جنبش و حرکتهای اسلامی بوده؛ از مسجد تبلیغات اسلامی شروع می‏شده است و از مسجد حرکت قوای اسلامی برای سرکوبی کفار و وارد کردن آنها در [زیر] بیرق اسلام بوده است. همیشه در صدر اسلام مسجد مرکز حرکات و مرکز جنبشها بوده است. شما که از اهالی مسجد و از علمای مساجد هستید، باید پیروی از پیغمبر اسلام و اصحاب آن سرور کنید و مساجد را برای تبلیغ اسلام و حرکت اسلامیه و برای قطع ایادی شرک و کفر و تأیید مستضعفین در مقابل مستکبرین قرار بدهید.

نقش اسلام در پیروزی مسلمانها

ما به خواست خدای تعالی با آنکه بی‏ساز و برگ بودیم و ملت ما در دستش از تفنگ و آلات جنگی چیزی نبود، به واسطه قدرت ایمان و وحدت کلمه بر قوای طاغوتی غلبه کردیم. و من امیدوارم که همه ملتهای اسلامی بپاخیزند و با وحدت کلمه و با توجه به‏ اسلام و قدرت ایمان، بر اجانب و بر کسانی که می‏خواهند این ملتها را همیشه در تحت اختیار و سلطه خود داشته باشند غلبه کنند. رمز پیروزی مسلمین در صدر اسلام، وحدت کلمه و قوّت ایمان بود؛ قوّت ایمان بود که یک لشکر ضعیف را بر امپراتوریهای بزرگ عالم غلبه داد، و سی نفر به قیادت‏[4] خالد بن ولید[5] بر شصت هزار نفر لشکر پیشقراول روم غلبه کرد. این قدرت اسلام بود که پیش می‏برد، و ما مسلمین باید با قدرتِ اسلام اسلام را پیش ببریم.

باید با قوای کفر به قدرت اسلامی مبارزه کنیم و دست تبهکاران را از ممالک خودمان دور کنیم. اگر وحدت کلمه اسلامی بود و اگر دولتها و ملتهای اسلام به هم پیوسته بودند، معنا نداشت که قریب یک میلیارد جمعیت مسلمین زیر دست قدرتها باشد. اگر این قدرت- قدرت بزرگ الهی- مُنْضَم‏[6] بشود به قدرت ایمان و همه با هم برادرانه در راه اسلام قدم بردارند، هیچ قدرتی بر آنها غلبه نخواهد کرد.

خطر اسرائیل‏

مع الأسف با اختلافاتی که در مناطق دیده می‏شد- و خصوصاً در مناطق عربی- این موجب شده است که اسرائیل با جمعیت کمی که دارد در مقابل اعراب با آن جمعیت کثیر و سازوبرگ کثیر ایستادگی کند. اگر جلوی این جرثومه فاسد گرفته نشود، طمع او بر تمام منطقه است و او قناعت نمی‏کند فقط بر فلسطین و مسجد اقصی؛ او همه جا را می‏خواهد غلبه کند.

بر مسلمین و بر دولتهای اسلامی است که با هم متحد بشوند و این جرثومه فساد را از بن و بیخ برکنند و [به‏] کسانی که پشتیبانی آنها را می‏کنند اجازه ندهند که پشتیبانی کنند. من از خدای تبارک و تعالی قدرت اسلام و عظمت اسلام و مسلمین را و وحدت کلمه آنها را خواستارم.

اندرز به سعودی‏ها

حکومت سابق ما برای اینکه همه طور خدمت به اربابهای خودش بکند، در اینجا فجایع کرد، و در خصوص زائرین بیت اللَّه الحرام مضیقه‏هایی ایجاد کرد؛ و گاه نسبت به مسئولین دولت سعودی چیزهایی گفت که شاید پیش ایرانی‏ها یک ناراحتیهایی از آنها هم حاصل شد. و ما پس از رفتن او و قطع ید غاصبه او متوجه این هستیم که در سالهای آتیه مملکت سعودی با ایرانی‏هایی که برای زیارت بیت اللَّه و حرمین شریفین می‏آیند، چه نحو عمل خواهد کرد. ایرانی‏ها نظر به این معنا دوخته‏اند که با برادران خودشان چه نحو عمل خواهد شد. و من امیدوارم که اکنون که دست ظلم از این مملکت کوتاه شده است و تبلیغات سوئی که می‏کردند از بین رفته است، برادرهای ما با هم برادر باشند و رفتار آنها رفتارهای برادرانه باشد و برای حجاج بیت اللَّه تسهیلات فراهم کنند، و از خدای تبارک و تعالی این توفیق را خواستارم.

سرمشق قرار دادن تاریخ‏

تاریخ باید سرمشق ما باشد و ما وقتی که تاریخ را نگاه می‏کنیم، تحولاتی که پیدا شده است در اسلام و در مسلمین، هر جا که قوّت ایمان در کار بوده است و مردم و مسلمین به قوّت ایمان حرکت می‏کردند، نصر با آنها همراه بوده است. و هر وقت برای رسیدن به آمال دنیایی بوده است، نصر از آنها فرار می‏کرده است.

تعلیمات انبیا و تعلیم نبی اکرم- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- این است که با قدرتهای معنوی، شما می‏توانید پیش ببرید. آن قوه‏های معنوی که پشت سر مسلمین بود و ملائکة اللَّه که قدرت معنوی بود موجب شد که مسلمین در کمتر از نیم قرن بر همه معموره‏[7] دنیا سلطه پیدا کنند. ما باید از تاریخ عبرت بگیریم. آن وقت که یک دولت قوی ما داشتیم- مثل دولت عثمانی- در مقابل شوروی، در مقابل ژاپن می‏ایستاد و گاه غلبه می‏کرد. دشمنان ما وقتی سلطه پیدا کردند، این مملکت پهناور را تکه تکه کردند و هر کدام را به دست یکی از عمال خودشان دادند و بین آنها مع الأسف تفرقه انداختند، و این موجب شد که مسلمین و اسلام ضعیف شد و مُسْتَعْمِرین بر ما غلبه کردند. ما باید از این امور عبرت بگیریم، و دولتهای ما از این معانی و از این امر تاریخی عبرت بگیرند و اختلافات خودشان را رفع کنند. اگر اینها با هم مجتمع بشوند یک قدرتی خواهند داشت که هیچ قدرتی با آنها معارضه نمی‏کند، البته به شرط ایمان کامل. و من از خدای تبارک و تعالی می‏خواهم که ایمان ما را و ایمان دولتهای ما را و ایمان ملتهای ما را قوی کند، و با عنایت خودش با ما همراهی کند که ما بر مشکلات خودمان سلطه پیدا کنیم. و از شما و دوستان شما باز هم تشکر می‏کنم.

و السلام علیکم‏»[8] (صحیفه امام، ج‏7، ص: 65)

[1] - هیأت سیاسی.

[2] - آقای محمد السبیل، امام جماعت وقت مسجد الحرام و رئیس هیأت مذهبی اعزامی.

[3] - ملک فهد بن عبد العزیز، پادشاه وقت عربستان سعودی.

[4] - رهبری، فرماندهی.

[5] - صحابه پیامبر- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- و فاتح امپراتوری بیزانس در دوران حکومت عمر بن خطاب.

[6] - ضمیمه

[7] - آبادی، شهر.

[8] خمینی، روح‏ الله، رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران، صحیفه امام، 22جلد، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) - ایران - تهران، چاپ: 5، 1389 ه.ش.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)