کد مطلب: 4561 | تاریخ مطلب: 26/07/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست وششم مهر

امروز با امام: بیست وششم مهر

ـ نامه به آقای عبدالجلیل جلیلی کرمانشاهی و ابراز تشکر و قدردانی (1344)
ـ پیام به زائران بیت اللَّه الحرام؛ گرفتاریهای ملت ایران (1357)
ـ نامه به معمر قذافی درباره مفقود شدن امام موسی صدر (1357)
ـ سخنرانی در جمع گروهی از خانواده های شهدا؛ توطئه سازمان عفو بین الملل (1360)
ـ سخنرانی در جمع اعضای دفتر مشاورت امام و متخصصان نیروی هوایی؛ خودکفایی (1361)
ـ حکم به آقای علی رازینی؛ صرف اموال مجهول المالک برای خانواده زندانیان (1366)

امروز با امام: بیست‌وششم مهر

 

ـ نامه به آقای عبدالجلیل جلیلی کرمانشاهی و ابراز تشکر و قدردانی (1344)

«بسمه تعالی‏

22 ج 2 85

خدمت ذی شرافت حضرت مستطاب حجت‏الاسلام آقای حاج شیخ عبدالجلیل جلیلی- دامت برکاته‏

به عرض عالی می‏رساند، مرقومه شریفه که حاکی از صحت مزاج شریف و حاوی تفقد از حقیر بود، موجب تشکر گردید. از ابراز عواطف و زحمات زیادی که در جریانات اخیر متحمل شده‏اید متشکرم. از خداوند تعالی دوام توفیقات آن جناب را در ترویج شریعت مقدسه و اعلای کلمه طیبه اسلام مسئلت دارم. مرجوّ آنکه در مظان استجابت دعوات، حقیر را از دعای خیر فراموش نفرمایید. مصطفی بحمداللَّه سالم و سلام می‏رساند. والسلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته.

روح‏اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 549)

ـ پیام به زائران بیت اللَّه الحرام؛ گرفتاریهای ملت ایران (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

15 شهر ذی القعدة 98

اکنون که موسم حج بیت اللَّه الحرام است و مسلمین از اطراف جهان به زیارت خانه خدا آمده‏اند، لازم است در خلال اعمال شریفه حج به یکی از بزرگترین فلسفه این اجتماع عظیم توجه داشته و به وضع اجتماعی و سیاسی کشورهای اسلام رسیدگی کرده و از گرفتاریهای برادران ایمانی خود مطلع گشته و در رفع آن حسب وظیفه اسلامی و وجدانی کوشش کنند. اهتمام به امر مسلمین، از فرایض مهمه اسلام است. اینک این جانب از وضع گرفتاری ملت مسلمان ایران، گزارشی به شما زائران بیت اللَّه الحرام می‏دهم و از مسلمین همه اقطار[1] عالم استمداد می‏کنم.

ایران که اکنون حدود سی میلیون مسلمان دارد، از پنجاه سال قبل تا کنون گرفتار در چنگال خاندان پهلوی، که رسماً نوکر اجانب بوده و هستند، می‏باشد. در این پنجاه سال سیاه، این ملت بزرگ، در تحت فشار پلیس و اختناق و شکنجه روحی دست و پا می‏زند، و تمام مخازن زیرزمینی و منافع حیاتی ملت را شاه به اجانب داده است. نفت را امریکا و گاز را شوروی و مراتع و جنگلها را به علاوه بر بخشی از نفت، انگلیس و بعض کشورهای دیگر. مردم را از تمام مظاهر حیاتی محروم نموده و به حال عقب‏ماندگی نگه داشته. نظام ارتش و فرهنگ ما و اقتصاد کشور، استعماری و رشد را به همه ابعادش از ملت سلب نموده، اکنون که در سالهای اخیر، ملت بیدار شده و برای احقاق حق خود بپاخاسته و فریاد مظلومانه‏اش بلند شده است، جواب آنها با مسلسل و تانک و توپ داده می‏شود. قتل عامهایی که در این چند ماه اخیر در شهرهای ایران رخ داده، روی تاریخ را سیاه نموده. شاه با تمام قوای جهنمی به پشتیبانی امریکا به جان مردم مظلوم افتاده؛ ایران اکنون به شکل قبرستانی مبدل و اعتصابات عمومی سرتاسر کشور را فرا گرفته، و شاه در این نفسهای آخرش می‏خواهد از این ملت مستضعف انتقام بگیرد. سایه شوم حکومت نظامی بر سر ملت برقرار و دست کماندوهای مزدور برای قتل بزرگ و کوچک و زن و مرد باز است.

این جانب در هیچ یک از کشورهای اسلامی اجازه ادامه به فعالیت خود، که رساندن ندای مظلومانه ملت است به عالم ندارم، و چون وظیفه دینی و وجدانی خود را باید ادا کنم، به ناچار به خارج از بلاد مسلمین آمدم، شاید بتوانم جوامع بشری را از آنچه به ملت مظلوم ایران می‏گذرد آگاه، و تا پیدا کردن فرصت برای ادامه عمل در یکی از بلاد اسلامی، در خارج زیست می‏کنم.

اکنون ای مسلمین جهان، در امر ایران اهتمام کنید و ناله یک ملت سی میلیونی مستضعف را به جهانیان برسانید. از رسول اکرم- صلی اللَّه علیه و آله- منقول است:

مَنْ اصْبَحَ و لَمْ یَهْتَمَّ باْمور المُسلمینَ فَلَیْسَ بِمُسلِمٍ.[2]

«اللهُمَّ قد بلَّغتُ».[3] و السلام علی من اتبع الهدی.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 43 ـ 44)

ـ نامه به معمر قذافی درباره مفقود شدن امام موسی صدر (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت رئیس جمهور لیبی‏

پس از اهدای سلام و تحیت؛ قضیه جناب حجت الاسلام آقای صدر به شکل معمایی مرموز درآمده است. بستگان ایشان پس از بررسی می‏گویند در لیبی هستند. چون جناب ایشان مورد احترام و محبت روحانیون و دیگر جناحها هستند و این امر موجب نگرانی آنهاست مقتضی است در آن اهتمام نمایید. و از دولت خودتان بخواهید ما را از سلامت ایشان و محل اقامتشان مطلع نموده نگرانیها را رفع کنند. و السلام علیکم. 15 ذی القعدة 98

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏4، ص: 45)

ـ سخنرانی در جمع گروهی از خانواده های شهدا؛ توطئه سازمان عفو بین الملل (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من نمی‏دانم که تسلیت بگویم به این خانواده‏های شهدا، تسلیت بگویم به پیغمبر اسلام و ائمه هدی‏، تسلیت بگویم به امام عصر- ارواحنا له الفداء- یا تبریک. تبریک برای اینکه یک همچو ملتی و یک همچو انسانهای ارزنده‏ای اسلام تربیت کرده است یک همچو جوانانی که الآن عکس بسیاریشان در منظره هست و سیمای نورانی‏شان در پیش چشم است اسلام تربیت کرده است، یک همچو مادران و پدران و اقربای شهدایی که در اینجا عده‏ای‏شان حاضر هستند، اسلام تربیت کرده است. من گمان ندارم که در غیر محیط اسلامی، یک همچو مسائلی تحقق داشته باشد که پیرزن جوانمرده اظهار بکند که من جوانان دیگری دارم که آن را هم تقدیم اسلام می‏کنم و پیرمرد جوان از دست داده اظهار کند که من حاضرم خودم هم به جبهه بروم و شهید بشوم و جوانهای زیادی که می‏آیند تقاضا کنند که دعا کنیم که در راه اسلام شهید بشوند؛ جوان بخواهد که دعا کنیم به شهادت برسد.

شما در کجا می‏توانید در غیر سایه اسلام و تربیت اسلامی، چنین جوانهایی و چنین بازماندگان از جوانهای شهید، پیدا بکنید؟ اینها در عین حالی که جوانان خودشان را از دست داده‏اند و در جبهه‏ها خاندان خودشان را از دست داده‏اند و آواره شده‏اند، مع ذلک، ایستاده‏اند و شجاعانه در مقابل دشمنها ایستاده‏اند و برای فداکاری حاضرند.

این سازمانهای بین المللی، عفو بین المللی که می‏خواهند و تقاضا کرده‏اند که بیایند در ایران اعدامها را ببینند و می‏خواهند بیایند و به نفع ابرقدرتها نظر بدهند، اینها از ایران اطلاعی دارند؟ اینها از شرارت این منافقین اطلاع دارند؟ بدانید که اطلاع دارند اینها از این انفجارهایی که حاصل می‏شود. از این کشتارها و حریقهایی که مردم را به باد فنا می‏دهد و اموال مردم را از بین می‏برد بی‏اطلاعند؟ اینها نمی‏دانند که اتوبوسها را آتش می‏زنند و کودکها را در توی اتوبوس به آتش می‏کشند و هلاک می‏کنند؟ اینها از خبرگزاریها نشنیدند که همین دیروز در شیراز یک اتوبوس را اشرار، همین اشراری که بعضی‏شان گرفتار شده‏اند و به جزای خودشان رسیده‏اند، آتش زدند و دو کودک را شهید کردند و سی نفر یا چهل نفر را مجروح که حال بعضی از آنها وخیم است؟ چطور در این شرارتها یک کلمه آنها اظهار نمی‏کنند؟ چه شد که سازمان حقوق بشر ایرانی‏ها را بشر نمی‏داند که همین بشر را دارند با دست امریکا و با توطئه‏های قدرتهای بزرگ از بین می‏برند به جرم اینکه می‏خواهند خودشان این زندگی فقیرانه که دارند به استقلال و آزادی بگذرانند؟ این سازمانهای فاسد بین المللی چطور در این امور یک کلمه نمی‏گویند، لکن یک مجرمی که در طول عمرش مجرم بوده امثال «هویدا» و «نصیری» ها را که ایران به جرمهای زیاد اعدام می‏کند، فریادشان بلند می‏شود؟ چطور این سازمانها انفجاری که در حزب جمهوری پیدا شد و بیش از هفتاد نفر عالِم و متقی و مسلم و بیگناه را به آتش کشیدند و در نخست‏وزیری دو نفر آدم متعهد را و مؤمن را به آتش کشیدند، از اینها هیچ صدایی در نمی‏آید؟ لکن چند نفر که در خیابانها ریختند و مسلّح خواستند مردم را، مردمِ بیگناه را بکشند، گرفتند و بعد از محاکمه، که ثابت شده است که اینها افرادی را کشته‏اند، اعدام کرده‏اند، فریادشان بلند شده است؟

برادران و خواهران محترم که از اماکن مختلف در اینجا آمده‏اید، بدانید که همه قدرتهای شیطانی، همه وابستگان به قدرتهای شیطانی مثل سازمان عفو بین المللی و دیگر سازمانها، همه دست به هم داده‏اند که این جمهوری اسلامی را در اینجا خفه کنند و نگذارند شکوفا بشود و خوف این را دارند که این انقلاب به جاهای دیگری که منافع آنها در آنجاها هست، صادر بشود. و شماها را سرد کنند و شماها را سست کنند، به خیال اینکه با این طور توطئه‏ها می‏توانند ملتی [را] که برای خدا و اسلام قیام کرده است، [سست کنند.] این ملت تا اسلام هست، به جای خودش ایستاده است و خدمت می‏کند.

این ملت برای دنیا قیام نکرده است که اگر جوانش گرفته شد، رو برگرداند. این ملت قیامش نظیر قیام انبیا و قیام ائمه هدی‏ است، نظیر قیام حضرت ابی عبد اللَّه سید الشهداست.

ملتی که انگیزه قیامش اسلام و ایمان است، به این طور امور سرد و سست نمی‏شود. همه قدرتهای عالم هم که بر ضدش قیام بکنند و قیام کرده‏اند، اینها را از مقصد خودشان و انگیزه خودشان بر نخواهد گرداند. و ما می‏دانیم که این سازمان عفو بین المللی که تقاضا کرده است بیاید در ایران و ببیند در اینجا چه می‏گذرد، این مأمور است که بیاید در ایران و ایران را محکوم کند. اینها مأمورند که همه‏شان دست به هم بدهند و این نهضت اسلامی را سرکوب کنند؛ یعنی، اسلام را سرکوب کنند. اینها از اسلام ترسیده‏اند و از اول هم از اسلام می‏ترسیدند، لکن اکنون که سیلی خورده‏اند از اسلام، خوف آنها بیشتر است.

اینها می‏بینند که در تمام دنیا، در حتی سیاههای خود امریکا، زمزمه‏های فنای آنها دارد بلند می‏شود. اینها دیدند که اسلام قدرتی دارد که خودش به پیش می‏رود و خودش مردم را و جناحهای متدین را و جناحهای مظلومین را بسیج می‏کند- و ان شاء اللَّه، با این قیامِ همگانی مستضعفین جهان فاتحه ابرقدرتها خوانده خواهد شد. اینها از این می‏ترسند. اینها به ایران کار ندارند، به ملت ایران کار ندارند؛ اینها به اسلام کار دارند.

ملت ایران چون سمبل اسلام است و با هدایت اسلام قیام کرده است و این قیام صادر شده است به کشورهای دیگر و هر یک از کشورها قیام کرده‏اند و درصدد قیام هستند و پشتیبانی می‏کنند از این قیام انسانی- اسلامی ایران، آنها خوف این را دارند که در منطقه، بلکه در همه جهان منافع خودشان را و سلطه خودشان را از دست بدهند. الآن مصر قیام کرده است، عراق مشغول به قیام است و سایر جاها همین طور. و با خواست خدا، ملتها وقتی که اطلاع پیدا بکنند از انگیزه‏ای که ایران دارد، خود آنها هم همین انگیزه را دارند و قیام می‏کنند و افرادی مثل صدام و مثل دیگر جنایتکاران را، مثل سادات را و دیگر جنایتکاران را خودشان تصفیه خواهند کرد.

شما برادرها و شما خواهرهای محترم، که از اطراف ایران و بعضی مراکز آمده‏اید- و من اگر بخواهم اسم ببرم ممکن است بعضیها را غفلت کنم. از این جهت، همه شما برادر هستید و همه شما در راه اسلام هستید- شما همه و همه ایران و همه زن و مرد ایران باید بدانند که در مقابل قدرتهای دنیا ایستاده‏اند و تا کنون هیچ کشوری این طور عمل نکرده است. هیچ کشوری تا کنون در مقابل تمام قدرتها نایستاده است و هیچ کشوری مورد ظلم به اندازه‏ای که ایران موردش واقع شده است، نشده‏اند. در عین حالی که کشور اسلامی ایران مورد ظلم ابرقدرتها واقع شده است و از همه اطراف هجوم بر او می‏شود، تبلیغات همه بلندگوهای دنیا تقریباً به ضد این جمهوری اسلامی است، مع ذلک، چون ملت برای خدا قیام کرده است و برای استقرار احکام اسلام قیام کرده است، در مقابل همه ایستاده است و به پیش رفته است و هیچ انقلابی در دنیا مثل این انقلاب نبوده است که با ضایعات کم، پیروزیهای چشمگیر و زیاد به دست آورده باشد. شما جوان خیلی دادید و خانه و خانمان خیلی از دستتان رفته است و گرفتاری و زحمت خیلی داشتید، ولی می‏دانید چه به دست آورده‏اید؟! رژیم شاهنشاهی 2500 ساله با آن همه قدرت و با آن همه پشتیبانی همه قدرتها با او، چه ابرقدرتها و چه قدرتهای دست دوم- الّا نادری از آنها- در عین حال شما بدون اینکه یک اسلحه صحیحی در دست داشته باشید با مشت گره کرده ایستادید و یک همچو رژیم شاهنشاهی را شکست دادید و در زباله‏دان‏های تاریخ ریختید. این یک اعجازی است، این کوچک نیست، این یک اعجاز بزرگی است که خدای تبارک و تعالی به دست شما ملت شریف ایران ایجاد کرد. شما می‏دانید که کوتاه کردن دست قدرتهای بزرگ از ایران و بیرون کردن همه مستشارها و انگلها را از ایران چه کار معجزه‏آسایی بود؟ در عین حالی که شما مظلوم واقع شدید، لکن کار خودتان را انجام دادید. در عین حالی که همه بوقهای تبلیغاتی جهان و خصوصاً امریکا و اسرائیل بر خلاف شما تبلیغات می‏کنند و دروغ‏پردازی می‏کنند و اگر یک خطایی یا یک غیر خطایی از شما واقع بشود، بزرگ می‏کنند و اگر در یک محکمه‏ای با تمام مقررات صحیح آن، یک نفر را اعدام کنند، آنها می‏گویند که بچه‏ها را اعدام کردند، کودکها را گرفتند و اعدام کردند. گفته‏اند که در خیابانها همان جا اعدام کنید و اصلًا دادگاه نمی‏خواهیم! این تبلیغات سرتاسری دنیا برای این است که آنها دستشان از ایران و نفت ایران و ذخایر ایران و سایر چیزها کوتاه شده است، زبانشان باز شده است به هرزه گویی و فحاشی و تهمت.

شما ملت مظلوم ایران، که از همه طرف به شما حمله شده است و می‏شود، چه حمله تبلیغاتی و چه حمله تسلیحاتی، در مقابل همه ایستادید و ایستادگی شما هر روز افزون می‏شود، و امیدوارم که هر روز افزونتر بشود. شما در این قرن معجزه کردید. ملت ایران ملت معجزه‏آسای قرن است. هیچ ملتی در دنیا نمی‏تواند بگوید که ما در مقابل همه قدرتها ایستادیم. در صورتی که قدرتهای بزرگ اسلحه‏های محیر العقول دارند و حتی محمد رضا هم مجهز به تمام سلاحهای مدرن بود، مع ذلک، شما، بچه‏های شما، جوانهای شما، مرد شما، زن شما، آمدند بیرون و با دست خالی در مقابل مسلسلها و تانکها و توپها ایستادند و آنها را شکست دادند. و شما از این به بعد هم همین ملت هستید و از این به بعد هم انگیزه شما همه اسلام است و چنانچه شهید بشوید در آن عالَم در صف شهدای صدر اسلام و شهدای کربلا هستید و اگر پیروز بشوید، آن هم به نفع شماست. شهادت به نفع شما، پیروزی به نفع شما همه پیروزی است.

بوقها هر چه می‏خواهند بگویند. مفسدین هر چه می‏خواهند عمل کنند. انفجارها هر چه می‏خواهد بشود. آتش‏سوزیها هر چه می‏خواهد بشود. همه اینها را این ملت رزمنده بزرگ تحمل می‏کند و به پیش می‏رود. و ما دیدیم که از اول نهضت تا حالا هر روز قدمها بلندتر شد و صفها فشرده‏تر. از اول انقلاب تا حالا هیچ شما سستی به خودتان راه ندادید. این قشر توده میلیونی مردم، این توده مستضعف و این زاغه‏نشینان و متوسطین در این میدان حاضر و ناظر بوده‏اند و هستند و ایستاده‏اند و در مقابل همه قدرتها تا آخر ایستاده‏اند. و زن و مرد ایران با اینکه شهدای بسیار داده است و نمی‏شود گفت در شهری نیست که شهید نداشته باشیم، شهدا نداشته باشیم، مع ذلک، به قدرت آنها افزوده شده است و قیام و انقلاب آنها زیاد شده است و ان شاء اللَّه تعالی، صفها فشرده‏تر خواهد شد و تا آنجایی که ظلمها و ریشه‏های فاسد ظلم را و قدرتها و ریشه‏های فاسد قدرت را از این کشور بیرون کنند و قطع کنند، ایستاده‏اند.

و من امیدوارم که ملتهای دیگر هم توجه بکنند و اقتدا بکنند به این ملت ایران. ملت مصر اعتنا نکند به این حکومت جائری که اعلام می‏کند که ما هر کس اسم از اسلام ببرد سرکوب می‏کنیم. بدانند که اسلام در مصر در خطر است و واجب است بر زن و مرد مصری که قیام کنند و این حکومت فاسد را، که از اول اعلام جنگ با اسلام داده است، سرکوب کنند. و زن و مرد عراق [هم‏] قیام کنند و این شخص فاسد را، که از اول با اسلام مخالف بود، لکن خودش را به اسلام می‏بندد برای اینکه مردم را اغفال کند- و ما حزب بعث عراق را می‏شناسیم و می‏دانیم که اینها به اسلام عقیده ندارند و دشمن اسلامند و اسلام را خار راه خودشان می‏دانند- بر همه ملت عراق است که قیام کنند و این جرثومه فساد را از بین ببرند. و بحمد اللَّه، در ایران در حال شکست هستند و بزودی ان شاء اللَّه، از ایران، بزودی ان شاء اللَّه، خاک ایران از لوث وجود اینها پاک خواهد شد.

یک کلمه هم راجع به این مربیان و اولیای اطفال که آمده‏اند در اینجا هستند عرض کنم و آن اینکه شماها باید با هم دست به دست هم بدهید و این بچه‏ها را تربیت کنید به تربیت اسلامی. شما ببینید که اسلام بود که شما را از شرّ قدرتها و از سلطه قدرتها نجات داد. تعلیمات اسلام است که شما را آن طور پایدار می‏کند که در مقابل همه مشکلات ایستادید. هدف مخالفین شما این است که بچه‏های شما را از اسلام منحرف کنند.

جوانهای شما را از اسلام منحرف کنند. توجه کنید که کودکها را، جوانها را به تعلیمات اسلامی و تربیتهای اسلامی تربیت کنید تا ان شاء اللَّه، کشور شما از آسیب مصون باشد و جوانهای آتیه شما و اطفال آتیه شما، که امید ما هستند و امید اسلامند، اسلام را همان طور که شما زنده کردید، زنده نگه دارند.

و همین طور از جهاد سازندگی، که از بعضی جاها آمده‏اند، من تشکر می‏کنم و امیدوارم که به کارهای خودشان ادامه بدهند و ان شاء اللَّه، سازندگی را زیادتر کنند.

و من باید از آقای کروبی‏[4] تشکر کنم که ایشان یک فردی هستند که خدمتگزار به این ملتند و بنیاد شهدا بهترین بنیادهایی است که ایشان بحمد اللَّه، موفق شدند و با توفیق الهی اداره می‏کنند. خداوند امثال این خدمتگزاران را برای شما حفظ کند.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 313 ـ 319)

ـ سخنرانی در جمع اعضای دفتر مشاورت امام و متخصصان نیروی هوایی؛ خودکفایی (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

اینکه شما با ابتکارات خود و اعتماد به خداوند کارهای مهمی انجام داده‏اید و دستگاههای پیچیده‏ای را به کار انداخته‏اید، موجب تقدیر و تشکر است. اتکال به نفس، بعد از اعتماد به خداوند منشأ خیرات است. و اگر کشورها ما را آرام بگذارند، مردم همه امور را اصلاح می‏کنند. مهم این است که شما خودتان را بیابید؛ زیرا در رژیم گذشته، ما خودمان را گم کرده بودیم و آنها[5] هر کاری که می‏خواستند کردند و به ما تزریق کردند که شما توانایی انجام کارها را ندارید و دانشمندان ما از آنها توسری می‏خورند. و این بود وضع ما، و مردم ما هم می‏گفتند: برای چه کسی کار بکنیم؛ چون همه چیز ما وابسته است. و مصیبت بالاتر این بود که جوانان ما با دستور مستشاران خارجی عمل می‏کردند و منافعشان به جیب اجانب می‏رفت. و قهراً هر کسی که می‏خواست در چنین محیطی انسان مستقلی باشد، توسری می‏خورد و از مسائل مأیوس و افسرده می‏شد. ولی اکنون که بحمد اللَّه، از شر آنها پاکسازی شده است، می‏بینید که جوانان عزیز و مردم ما توانایی انجام کارها و برداشتن موانع را دارند. و من امیدوارم که بزودی به حد خودکفایی برسیم. من دعاگوی همه شما هستم.

و السلام.» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 62)

ـ حکم به آقای علی رازینی؛ صرف اموال مجهول المالک برای خانواده زندانیان (1366)

[در پی درخواست شماره 66/ 338/ 15 مورخ 26/ 7/ 66 آقای رازینی، حاکم شرع دادگاه ویژه روحانیت که طی آن تقاضا شده است اجازه داده شود: «از وجوه و اموال مجهول المالک ضبط شده در رفع نیاز خانواده‏های زندانیان و اشخاص دارای استحقاق شرعی استفاده شود. ضمناً از وجوه و اموال به دست آمده که مربوط به بیت المال باشد در رفع نیازهای ضروری دادسرا و دادگاه استفاده شود»، امام خمینی در پاسخ چنین مرقوم فرموده‏اند:].

بسمه تعالی‏

با اطلاع حضرت آقای موسوی، رئیس دیوان عالی کشور با برداشت به مقدار احتیاجتان موافقت می‏شود.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 401)[1] - نواحی.

[2] -« هر که صبح کند و به امور مسلمانان همت نگمارد مسلمان نیست». حدیث نبوی. نظیر همین حدیث از امام صادق( ع) نیز روایت شده* پپپ* اصول کافی، کتاب الایمان و الکفر، باب الاهتمام بامور المسلمین، ج 2، ص 163.

[3] - خدایا تکلیف خود را ادا کردم.

[4] - آقای مهدی کروبی، نماینده امام و سرپرست بنیاد شهید انقلاب اسلامی.

[5] - امریکا و کشورهای غربی

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)