کد مطلب: 4508 | تاریخ مطلب: 10/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: دهم مرداد

امروز با امام: دهم مرداد

ـ پیام به مسلمانان ایران و جهان در روز جهانی قدس؛ بیدارباش به مسلمین (1360)‏

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به مناسبت عید سعید فطر به رئیس دیوان عالی کشور (1360)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور یمن جنوبی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

ـ پیام تشکر به کفیل ریاست جمهوری بنگلادش؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

ـ اجازه نامه به سرپرست بنیاد مستضعفان در مورد خانه سازی برای محرومان (1363)

ـ اجازه نامه به نخست وزیر؛ کمک به ساختمان تعلیمات اسلامی خواهران (1363)

امروز با امام: دهم مرداد

 

ـ پیام به مسلمانان ایران و جهان در روز جهانی قدس؛ بیدارباش به مسلمین (1360)‏[1]

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جمعه آخر ماه مبارک رمضان روز قدس است و در دهه آخر ماه رمضان به احتمال زیاد شب قدر است. شبی است که احیای آن سنت الهی است و قدر و منزلت آن از هزار ماه منافقان والاتر است. شبی است که مقدرات خلق در آن شب پایه‏ریزی می‏شود. روز قدس که همجوار شب قدر است لازم است که در بین مسلمانان احیا شود و مبدأ بیداری و هوشیاری آنان باشد، و از غفلتهایی که در طول تاریخ خصوصاً سده‏های اخیر شده است بیرون آیند تا آن روز هوشیاری و بیداری از دهها سال ابرقدرتها و منافقان جهان والاتر باشد، و مسلمانان جهان مقدرات خود را خود به دست قدرت خود پی‏ریزی و پایه گذاری کنند. در شب قدر، مسلمانان با شب زنده داری و مناجات خود از قید بندگی غیر خدای تعالی که شیاطین جن و انسند، رها شده و به عبودیت خداوند در می‏آیند، و در روز قدس که آخرین روزهای شهر اللَّه اعظم است، سزاوار است که مسلمانان جهان از قید اسارت و بردگی شیاطین بزرگ و ابرقدرتها رها شده و به قدرت لا یزال اللَّه بپیوندند و دست جنایتکاران تاریخ را از کشورهای مستضعفان قطع و رشته طمع آنان را بگسلانند.

هان ای مسلمانان جهان و مستضعفان گیتی، بپاخیزید و مقدرات خود را به دست گیرید. تا کی نشسته‏اید که مقدرات شما را واشنگتن یا مسکو تعیین کنند؟ تا کی باید قدس شما در زیر چکمه تفاله‏های امریکا، اسرائیل غاصب پایکوب شود؟ تا کی سرزمین قدس، فلسطین، لبنان و مسلمانان مظلوم آن دیار در زیر سلطه جنایتکاران به سر برند و شما تماشاچی باشید، و بعض حکام خائن شما آتش بیار آنان باشند؟ تا کی قریب یک میلیارد مسلمان در جهان و قریب صد میلیون عرب با کشورهای وسیع و ذخایر بی‏پایان، شاهد چپاولگریهای شرق و غرب و ستمگریها و قتل عامهای غیر انسانی آنان و تفاله‏های آنان باشند؟ تا کی تحمل جنایات وحشتناک بر برادران افغانستان و لبنان را نموده و به ندای آنان جواب نمی‏دهند؟ تا کی به جای مقابله با دشمنان اسلام و برای نجات قدس از اسلحه گرم و قدرت نظامی و الهی غفلت نموده و با کارهای سیاسی و برخوردهای سازشکارانه با ابرقدرتها وقت گذرانده و به اسرائیل مهلت جنایتهای بی‏امان داده و شاهد قتل عامها باید بود؟ آیا سران قوم نمی‏دانند و ندیده‏اند که مذاکرات سیاسی با سیاستمداران قدرتمند و جنایتکاران تاریخ، قدس و فلسطین و لبنان را نجات نخواهد داد و هر روز بر جنایات و ستمگریها افزوده خواهد شد؟

باید برای آزادی قدس از مسلسلهای متکی بر ایمان و قدرت اسلام استفاده و بازیهای سیاسی را که از آن بوی سازشکاری و راضی نگه داشتن ابرقدرتها به مشام می‏رسد کنار گذاشت. باید ملتهای مسلمان خصوصاً ملت فلسطین و لبنان، کسانی را که با مانورهای سیاسی وقت گذرانی می‏کنند، تنبه نموده و زیر بار بازیهای سیاسی که نتیجه‏ای جز زیان و ضرر برای ملت مظلوم ندارد نروند. تا کی اسطوره‏های دروغین شرق و غرب، مسلمانان قدرتمند را مسحور نموده و بوقهای تبلیغاتی میان تهی، آنان را وحشتزده می‏نماید؟ تا کی مسلمین از قدرت اسلام بزرگ غافلند؟ مسلمانانی که در نیم قرن آن فتوحات عظیم و تحولات شگرف را با دست خالی از سازوبرگ جنگی و دلی آغشته به ایمان و زبانی متذکر به اللَّه اکبر به دست آورده و اسلام و توحید را در جهان قدرتمند آن روز پایه گذاری نمودند. اگر آن پیروزیها و تحولاتی که در تاریخ ثبت است از چشم‏انداز مسلمانان دور است، پیروزی ملت رزمنده ایران با انگیزه سربازان صدر اسلام که سلاحشان ایمان بود، در پیش چشم همگان پرتوافکن است. جهانیان و مسلمانان جهان دیدند که ملت غیور ایران با دست تهی از سازوبرگ نبرد، در مقابل ابرقدرتهای زمان و وابستگان خارج و داخل آنان نهضت کردند و انقلاب شکوهمند اسلامی را با همه مشکلات، برق‏آسا به ثمر رساندند و دست تمام جنایتکاران تاریخ را از کشور عزیز خود قطع کردند و توطئه‏های امریکایی و گروهکهای چپگرا و راستگرا را با قلبی سرشار از ایمان و عقیده یکی پس از دیگری خنثی نموده و زن و مرد و کوچک و بزرگ دلاورانه در صحنه حاضر و مقدرات کشور خود را در دست توانای خود تعیین نمودند، و امروز با خواست خداوند متعال، ارکان جمهوری اسلامی به دست متعهدین به مکتب و معتقدین به جمهوری اسلامی برقرار و فتنه‏انگیزان و توطئه گران را از صحنه خارج نمودند. و امروز ایران به رغم بوقهای خارج و دستگاههای تبلیغاتی امریکا و صهیونیست و سیلی‏خورده‏های از انقلاب، به سوی سازندگی نهایی پیش می‏رود و این درس عبرتی است برای کشورهای اسلامی و مستضعفان جهان که قدرت اسلامی خود را بیابند و از عربده‏های شرق و غرب و وابستگان و تفاله‏های آنان نهراسند و با اعتماد به خداوند تعالی و اتکال به قدرت اسلام و ایمان بپاخیزند و دست جنایتکاران را از کشورهای خود کوتاه نمایند و آزادی قدس شریف و فلسطین را سرلوحه برنامه خود قرار دهند و ننگ سلطه صهیونیسم، تفاله امریکا را از دامن خود بزدایند و روز قدس را زنده نگه دارند. امید است با زنده نگه داشتن این روز، بی‏تفاوتیها زایل شود و غفلتها مرتفع گردد. و با قیام ملتهای شریف، بعضی از سران خائن را که به رغم مسلمانان و اسلام، دست در دست اسرائیل و چشم به فرمان امریکا بر خلاف مصالح مسلمین به زندگانی سیاسی ننگین خود و به زندگی جنایت بار خویش ادامه می‏دهند، از صحنه خارج و در گورستان تاریخ مدفون نمایند. حکام غاصبی که در جنگ بین کفاری چون اسرائیل و صدام با مسلمین، طرف کفار را گرفته و به اسلام و مسلمین ضربه وارد می‏کنند، از صحنه اسلام باید خارج شوند و از حکومت بر مسلمین باید بر کنار گردند.

ملتهای شریف مصر و عراق و دیگر کشورهای تحت سلطه منافقان باید قیام کنند و به بلندگوهای فاسد که این جنایتکاران را مسلمان جلوه می‏دهند، گوش فرا ندهند و از قدرتهای پوشالی این خائنان نهراسند.

مسلمانان و جهانیان دیدند که صدام عفلقی سرسپرده امریکا، به ایران که جز به اسلام و مصالح مسلمین نمی‏اندیشد، حمله کرد و آن چنان سرش به سنگ کوبیده شد که اکنون با توسل به سران عرب و پناه به اسرائیل، دنبال مفرّی‏[2] است که او را از سقوط حتمی نجات دهد، و ملت ایران و قوای مسلح شجاع، آن چنان ضربه‏ای به او و طرفداران جنایتکار او زدند که جز تسلیم یا سقوط، مفرّی ندارد و حیله‏های ابلهانه او و بوقهای تبلیغاتی صهیونیسم راهگشای او نخواهد شد.

ملت و دولت و مجلس و ارتش و سایر قوای مسلح ایران که امروز با وحدت اسلامی و انسجام الهی صف واحد هستند مصمم‏اند که در مقابل هر قدرت شیطانی و متجاوز به حقوق انسانها بایستند و از مظلومان دفاع نمایند، و تا برگشت قدس و فلسطین به دامن مسلمین، از لبنان و قدس عزیز پشتیبانی نمایند. مسلمانان جهان باید روز قدس را روز همه مسلمین، بلکه مستضعفین بدانند و از آن نقطه حساس در مقابل مستکبرین و جهانخواران بایستند، و تا رهایی مظلومان از زیر ستم قدرتمندان از پای ننشینند. و مستضعفان که اکثریت قاطع جهان را تشکیل می‏دهند مطمئن باشند که وعده حق تعالی نزدیک است و ستاره نحس مستکبران رو به زوال و افول است. ملت ایران، خواهران و برادران عزیز می‏دانند که انقلاب عظیم ایران که در نوع خود کم نظیر یا بی‏نظیر است از ارزشهای بزرگی برخوردار است که بزرگترین آن مکتبی بودن و اسلامی بودن آن است؛ همان ارزشی که پیامبران عالیمقام در پی آن قیام نمودند. امید است که این انقلاب جرقه و بارقه‏ای الهی باشد که انفجاری عظیم در توده‏های زیر ستم ایجاد نماید و به طلوع فجر انقلاب مبارک حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا لمقدمه الفداء- منتهی شود. و باید ملت شریف که چنین انقلابی بزرگ را نموده است در ادامه آن هر چه بیشتر کوشا باشد و حضور خود را هر چه والاتر در صحنه اقامه عدل الهی به ثبت رساند. عزیزان من، باید بدانید که ارزش انقلاب هر چه بیشتر باشد فداکاری در راه تحقق آن ارزشمندتر و لازمتر است.

انقلاب در راه هدف الهی و استقرار حکومت اللَّه همان است که انبیای عظام در راه آن فداکاریها نمودند و پیامبر عظیم الشأن اسلام تا آخرین لحظات زندگی پر برکت خود در راه آن با همه توان، فداکاری و ایثار فرمود، و امامان بزرگوار اسلام هر چه داشتند نثار آن کردند. ما نیز که خود را پیرو آنان و امت محمد- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- می‏دانیم باید اقتدا به آنان نموده و در سبیل حق، مشکلات را با صبر انقلابی تحمل نماییم و از خرابکاریهای دغلبازان که آثار شکست و زبونی در آن مشاهد است نهراسیم، و در راه هدف حق و اسلام بزرگ چونان انبیای عظام و اولیای معظم فداکاری و ایثار نماییم. خداوند تبارک و تعالی پشتیبان مجاهدین و یار مظلومان است. درود بر اسلام عزیز، درود بر مجاهدین در راه حق. درود بر شهدای در راه خدا در طول تاریخ. درود بر شهدای ایران و فلسطین و لبنان و افغانستان. و سلام بر رزمندگان جبهه‏های جنگ علیه باطل و سلام بر بندگان صالح خداوند. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 59 ـ 63)

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به مناسبت عید سعید فطر به رئیس دیوان عالی کشور (1360)

[** بسمه تعالی. محضر مبارک امام امت حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی‏

به پیوست لیست اسامی نوزده نفر از محکومین دادگاه انقلاب اسلامی ارتش که مشمول عفو یا تخفیف مجازات قرار گرفته‏اند، جهت تصویب تقدیم می‏گردد.

سید عبد الکریم موسوی اردبیلی**]

بسمه تعالی‏

موافقت می‏شود.[3]- 10 مرداد 60 روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 64)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور یمن جنوبی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آقای علی ناصر محمد، رئیس جمهوری یمن جنوبی‏

تلگراف تبریک جنابعالی به مناسبت حلول عید سعید فطر واصل و موجب تشکر گردید. متقابلًا این عید بزرگ اسلامی را به آن جناب و ملت برادر و مسلمان کشورتان تبریک گفته، سعادت و سربلندی همه مسلمانان جهان را از خدای تعالی مسألت دارم. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 65)

ـ پیام تشکر به کفیل ریاست جمهوری بنگلادش؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب آقای قاضی عبدالستار، کفیل ریاست جمهوری مردمی بنگلادش‏

تلگراف تبریک جنابعالی به مناسبت حلول عید سعید فطر واصل و موجب تشکر گردید. متقابلًا این عید بزرگ اسلامی را به شما و ملت برادر بنگلادش تبریک گفته، عظمت و سعادت مسلمانان جهان را از خدای تعالی مسألت دارم. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 66)

ـ اجازه نامه به سرپرست بنیاد مستضعفان در مورد خانه سازی برای محرومان (1363)

[بسمه تعالی. محضر مبارک رهبر انقلاب و امید مستضعفان جهان حضرت امام خمینی- مد ظله العالی‏

با عرض سلام، خدمت آن رهبر معظم عرضه می‏دارد، عمده هدف بنیاد مستضعفان که در فرمان مورخه 14 اسفند 57 به عنوان شورای انقلاب تعیین فرموده‏اند صرف نمودن اموال منقول و غیر منقول از قبیل اراضی و مستغلات بنیاد در جهت ایجاد مسکن و کار و زمین برای مستمندان از هر طبقه است، در اجرای این امر گرچه این بنیاد بالنسبه موفق بوده اما در این طریق با مشکلات عدیده‏ای روبه بوده است که اهمّ آن را می‏توان مسئله زمینهای شهری متعلق به بنیاد جهت تحقق حل مشکل مسکن ذکر نمود، لذا با عنایت به بحران فعلی مسکن که سخت اقشار ضعیف را آزار می‏دهد و حضرت عالی در پیام افتتاح مجلس دوم به عنوان یکی از وظایف عمده مجلس و دولت مطرح فرمودید از محضر مبارک استدعا دارد اجازه فرمایند که بنیاد با استفاده از اراضی شهری خود که به موجب حکم حکومتی حضرت عالی جزء داراییهای سلسله منحوس پهلوی و عمال و اذناب آنها در اختیار بنیاد قرار گرفته و هم اکنون سازمان زمین شهری خود را مالک آنها می‏داند و نیز جهت هزینه ساخت آنها از دیگر امکانات بالقوه از قبیل جواهرات، فرشها و باغات کوچک استفاده کرده و با به فروش رساندن آنها به این مهم جامه عمل بپوشاند.

امید است با عنایات خداوند تبارک و تعالی و فرامین آن رهبر بزرگوار در این خصوص به وزارتخانه‏ها و سازمانهای ذی ربط این بنیاد در بر آوردن نیّات عالیه آن حضرت برای تأمین مسکن مستضعفین موفق گردد. 27/ 4/ 1363- سید مهدی طباطبایی سرپرست بنیاد مستضعفان‏].

بسمه تعالی‏

آنچه مربوط به خاندان پهلوی و عمال آنهاست، مجازید. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 526)

ـ اجازه نامه به نخست وزیر؛ کمک به ساختمان تعلیمات اسلامی خواهران (1363)

[بسمه تعالی. محضر مبارک حضرت امام امت- مد ظله العالی- رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران‏

بعد از سلام و درود، آیا مقام معظم رهبری اجازه می‏فرمایند که از داراییهای بنیاد مستضعفان مبلغ پنجاه میلیون تومان برای کمک به ساختمان تعلیمات اسلامی خواهران که در شهر قم ساخته می‏شود پرداخت شود؟ در صورت موافقت اقدام خواهد شد. میر حسین موسوی- 6/ 5/ 63].

بسمه تعالی‏

از مصادره‏شده‏های خاندان پهلوی و عمال آنها مجازید. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 527)[1] - متن پیام امام خمینی به مناسبت روز جهانی قدس( آخرین جمعه ماه مبارک رمضان) را فرزند ایشان آقای سید احمد خمینی در اجتماع صدها هزار تن از روزه دارانی که پس از راهپیمایی با شکوه از مسیرهای طولانی در دانشگاه تهران محل اقامه نماز جمعه گرد آمده بودند، قرائت کرد.

[2] - گریزگاه، راه فرار.

[3] - به استناد اختیارات رهبری، مندرج در اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)