کد مطلب: 4294 | تاریخ مطلب: 12/01/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: دوازدهم فروردین

امروز با امام: دوازدهم فروردین

ـ تلگراف به آیت‏اللَّه خویی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

ـ تلگراف به آیت اللَّه سید محمود شاهرودی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

ـ تلگراف به آیت‏اللَّه سید عبداللَّه شیرازی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

ـ نامه به آیت الله سید محمدهادی میلانی به مناسبت فاجعه حمله به مدرسه فیضیه (1342)

ـ پیام به ملت ایران؛ 12 فروردین‏ روز «جمهوری اسلامی» (1358)

ـ حکم رسیدگی به اوضاع اردبیل به آقای علی مشکینی (1358)

ـ پیام رادیو- تلویزیونی؛ به ملت و اعلام «جمهوری اسلامی» (1358)

ـ پیام به ملت ایران؛ نیرنگهای تازه امریکا در سالروز تأسیس جمهوری اسلامی (1359)

ـ بیانات خطاب به جمعی از مسئولان قوه قضائیه؛ حفظ اتحاد و آرامش (1359)

ـ حکم نمایندگی امام در هیأت حل اختلاف به آقای مهدوی کنی (1360)

ـ پیام هفت ماده‏ای به ملت ایران؛ اولویت دفاع- اختلافات مسئولین (1360)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور چکسلواکی؛ تبریک سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی (1361)

ـ پیام به ملت ایران در سالگرد تأسیس نظام جمهوری اسلامی؛ پنج تذکر (1361)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت استقرار نظام جمهوری اسلامی؛ شش تذکر (1362)

امروز با امام: دوازدهم فروردین

 

ـ تلگراف به آیت‏اللَّه خویی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

«حضرت آیت‏اللَّه خویی- دامت برکاته‏

تلگراف تسلیت در فاجعه عظیمه موجب تشکر. نظر عالی را به حوادث جاری که طلیعه هدم اصول است جلب می‏نماید. خمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 498)

ـ تلگراف به آیت‌اللَّه سید محمود شاهرودی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

«النجف الأشرف‏

سماحة آیةاللَّه السید محمود الشاهرودی‏

التطاول علی العلماء الاعلام و الروحانیین فی قم عجیب، و سکوت المسلمین اعجب.

و الی‏اللَّه المشتکی‏.[1] قم- الخمینی

تعرض به علمای اعلام و روحانیون در قم مایه تعجب؛ و سکوت مسلمانان [در قبال این جنایت‏] عجیب‏تر است! و [از این مصیبتها] به خداوند شکایت می‏بریم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 499)

ـ تلگراف به آیت‏اللَّه سید عبداللَّه شیرازی به مناسبت حمله مأموران رژیم به مدرسه فیضیه (1342)

«آیت‏اللَّه سید عبداللَّه شیرازی- دامت برکاته‏

از تلگراف تسلیت متشکر. با وضع حاضر، اسلام در خطر است. خمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 500)

ـ نامه به آیت‌الله سید محمدهادی میلانی به مناسبت فاجعه حمله به مدرسه فیضیه (1342)

«بسم‏اللَّه الرحمن الرحیم‏

به عرض عالی می‏رساند، سلامت و سعادت جنابعالی را از خداوند تعالی مسئلت می‏نماید. تلگراف حضرتعالی و حضرت حجت‏الاسلام و المسلمین آقای قمی- دامت برکاته- زیارت شد و جواب عرض شد؛ لکن از قرار مذکور نرسانده‏اند بسیاری از تلگرافات بنده را نمی‏رسانند از این جهت تلگرافی از حوزه مقدسه مشهد در تسلیت در فاجعه عظیمه وارد شد ملاحظه کردم اگر تلگراف کنم ممکن است نرسانند لهذا از حضور محترم استدعا می‏شود سلام و عرض تشکر بنده را به حضرات آقایان فضلا و اعلام حوزه مقدسه امر به ابلاغ فرمایید، اکنون در مضیقه‏هایی هستیم حتی تلگراف به حضرت آیت‏اللَّه حکیم منع از ابلاغ شده است به این معنی که از طرف شهربانی کل کشور ابلاغ شده است که فلانی و آقای شریعتمداری نباید جواب آقای حکیم را بدهند و اگر خواستند جواب بدهند باید از شاه تشکر کنند. اخیراً به دست و پا افتاده و پرونده‏ای برای بنده درست کردند که به واسطه نشر اکاذیب اذهان عامه را مشوش کرده. وَ اللَّهُ مِنْ وَرائِهِمْ مُحِیطٌ. والسلام علیکم و رحمةاللَّه. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 501)

ـ پیام به ملت ایران؛ 12 فروردین‏ روز «جمهوری اسلامی» (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

وَ نُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَی الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَ نَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَ نَجْعَلَهُمُ الْوارِثِینَ‏[2] صَدَقَ اللَّه‏ الْعَظیمْ.

من به ملت بزرگ ایران که در طول تاریخ شاهنشاهی، که با استکبار خود آنان را خفیف‏[3] شمردند و بر آنان کردند آنچه کردند، صمیمانه تبریک می‏گویم. خداوند تعالی بر ما منت نهاد و رژیم استکبار را با دست توانای خود که قدرت مستضعفین است در هم پیچید و ملت عظیم ما را ائمه و پیشوای ملتهای مستضعف نمود، و با برقراری جمهوری اسلامی، وراثت حقه را بدانان ارزانی داشت. من در این روز مبارک، روز امامت امت و روز فتح و ظفر ملت، جمهوری اسلامی ایران را اعلام می‏کنم. به دنیا اعلام می‏کنم که در تاریخ ایران چنین رفراندمی سابقه ندارد، که سرتاسر مملکت با شوق و شعف و عشق و علاقه به صندوقها هجوم آورده و رأی مثبت خود را در آن ریخته و رژیم طاغوتی را برای همیشه در زباله دان تاریخ دفن کنند.

من از این همبستگی بیمانند که جز مشتی ماجراجو و بیخبر از خدا، همه و همه به ندای آسمانی‏ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً[4] لبیک گفتند، و با تقریباً اتفاق آرا به جمهوری اسلامی رأی مثبت دادند و رشد سیاسی و اجتماعی خود را به شرق و غرب ثابت کردند، تقدیر می‏کنم. مبارک باد بر شما روزی که پس از شهادت جوانان برومند و داغ دل مادران و پدران و رنجهای طاقتفرسا، دشمن غول صفت و فرعون زمان را از پای درآوردید، و با رأی قاطع به جمهوری اسلامی، حکومت عدل الهی را اعلام نمودید. حکومتی که در آن، جمیع اقشار ملت با یک چشم دیده می‏شوند و نور عدالت الهی بر همه و همه به یک طور می‏تابد، و باران رحمت قرآن و سنت بر همه کس به یکسان می‏بارد. مبارک باد شما را چنین حکومتی که در آن اختلاف نژاد و سیاه و سفید و ترک و فارس و لر و کرد و بلوچ مطرح نیست. همه برادر و برابرند؛ فقط و فقط کرامت در پناه تقوا و برتری و به اخلاق فاضله و اعمال صالحه است.

مبارک باد بر شما روزی که در آن تمام اقشار ملت به حقوق خود می‏رسند، فرقی بین زن و مرد و اقلیتهای مذهبی و دیگران در اجرای عدالت نیست. طاغوت دفن شد و طغیان و سرکشی به دنبال او دفن می‏شود، و کشور از چنگال دشمنهای داخلی و خارجی و چپاولگران و غارت‏پیشگان نجات یافت. اینک شما ملت شجاع، پاسداران جمهوری اسلامی هستید. اینک شما هستید که باید این ارث الهی را با قدرت و قاطعیت حفظ کنید و نگذارید بقایای رژیم متعفن‏[5] که در کمین نشسته‏اند و طرفداران دزدان بین المللی و نفتخواران مفتخوار در بین صفوف فشرده شما رخنه کنند. اینک شمایید که باید مقدرات خود را به دست بگیرید و مجال به فرصت طلبان ندهید، و با قدرت الهی که مظهر آن جماعت است، قدمهای بعدی را بردارید، و با فرستادن طبقه فاضله و امنای خود در مجلس مؤسسان، قانون اساسی جمهوری اسلامی را به تصویب برسانید، و همان طور که با عشق و علاقه به جمهوری اسلامی رأی دادید، به امنای امت رأی دهید تا مجالی برای بداندیشان نماند.

صبحگاه 12 فروردین- که روز نخستین حکومت اللَّه است- از بزرگترین اعیاد مذهبی و ملی ماست. ملت ما باید این روز را عید بگیرند و زنده نگه دارند. روزی که کنگره‏های قصر 2500 سال حکومت طاغوتی فرو ریخت، و سلطه شیطانی برای همیشه رخت بربست و حکومت مستضعفین که حکومت خداست به جای آن نشست.

هان! ای ملت عزیز که با خون جوانان خود حق خود را به دست آوردید، این حق را عزیز بشمرید و از آن پاسداری کنید، و در تحت لوای اسلام و پرچم قرآن، عدالت الهی را با پشتیبانی خود اجرا نمایید. من با تمام قوا در خدمت شما که خدمت به اسلام است، این چند روز آخر عمر را می‏گذرانم، و از ملت انتظار آن دارم که با تمام قوا از اسلام و جمهوری اسلامی پاسداری کنند.

من از دولتها می‏خواهم که بدون وحشت از غرب و شرق، با استقلال فکر و اراده، باقیمانده رژیم طاغوتی را که آثارش در تمام شئون کشور ریشه دارد پاکسازی کنند، و فرهنگ و دادگستری و سایر وزارتخانه‏ها و ادارات که با فرم غربی و غربزدگی بپا شده است به شکل اسلامی متحول کنند، و به دنیا عدالت اجتماعی و استقلال فرهنگی و اقتصادی و سیاسی را نشان دهند. از خداوند تعالی عظمت و استقلال کشور و امت اسلامی را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 452 ـ 454)

ـ حکم رسیدگی به اوضاع اردبیل به آقای علی مشکینی (1358)

«خدمت جناب حجت الاسلام آقای حاج میرزا علی مشکینی- دامت افاضاته‏

مقتضی است جنابعالی برای سرکشی کارهای کمیته‏ها و رسیدگی به اوضاع محلی به شهر اردبیل بروید و ضمن سر و سامان دادن به اوضاع، مردم را به اتحاد و یگانگی دعوت نموده و از تفرقه و اختلاف بر حذر دارید. ضمناً چنانچه قبل از جنابعالی هم آقایانی بدانجا رفته‏اند که از طرف این جانب نوشته داشته‏اند، نمایندگی ایشان مانع مأموریت جنابعالی نخواهد بود و شما طبق همین دستور به وظیفه خود عمل نمایید. از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 455)

ـ پیام رادیو- تلویزیونی؛ به ملت و اعلام «جمهوری اسلامی» (1358)

«خداوند تعالی وعده فرموده است که مستضعفین ارض را با منت خودش و توفیق خودش بر مستکبرین غلبه دهد و آنها را امام قرار دهد پیشوا قرار دهد. وعده خداوند تعالی نزدیک است. من امیدوارم که ما شاهد این وعده باشیم و مستضعفین بر مستکبرین غلبه کنند؛ چنانچه تا کنون غلبه کردند. تا کنون این راهی را که پیمودیم برای تبعیت از اسلام و احکام اسلام بوده است و ما اسلام را باید معرفی کنیم به عالم؛ و اگر چنانچه آن طور که اسلام هست معرفی بشود به عالم، عالم توجه به اسلام پیدا می‏کند. متاعِ مسلمینْ متاعِ ذی قیمتی است لکن عرضه باید بشود.

من از عموم ملت ایران تشکر می‏کنم که در این رفراندم شرکت کردند و رأی قاطع خودشان را که باید گفت صد در صد پیروزی بوده است و رأی داده شده است، به طور قاطع رأی خودشان را دادند و به جمهوری اسلامی همه رضایت دادند و رأی دادند؛ چنانچه قبلًا هم داده بودند این رأی را. ما احتیاجی نمی‏دیدیم در این مسأله به رفراندم لکن چون برای قطع بعض حرفها و بعض بهانه‏ها بنا بر این شد که رفراندم بشود. و بهانه‏گیرها فهمیدند به اینکه مسأله آن طور که خیال می‏کردند نیست و ملت با اسلام است، ملت با روحانیت اسلام است، ملت می‏خواهد که قرآن کریم در ایران عمل بشود؛ و بحمد اللَّه با شوق و شعف و شور و عشق، همه اقشار ملت از سرتاسر ایران رأی خودشان را دادند به جمهوری اسلام و نه چیزهای دیگر. جمهوری اسلام است که می‏تواند همه مقاصد ایرانی را انجام دهد؛ جمهوری اسلام است که احکام مترقی او بر تمام احکامی که در سایر قشرها و سایر مکتبهاست تقدم دارد.

ما می‏بینیم که مدعیان دمکراتیک- دمکراسی- صحبت می‏کنند، ادعا می‏کنند لکن مکتبهای آنها در شرق یک نحو است و در غرب یک نحو؛ در شرق با دیکتاتوری عظیمْ مردم آنجا مصادف هستند و در غرب هم همین طور. ما می‏بینیم که بعضی از اشخاص که ادعا می‏کنند که ما حقوق بشر را ملاحظه می‏کنیم و جمعیتهای حقوق بشر در طول این پنجاه سال که دولت غاصب پهلوی و پسر پهلوی بر این ملت غلبه کرد و بر این ملت- با غصب- تمام چیزهای این ملت را برد، در طول این پنجاه سال جوانان ما در حبسها به سر بردند و چه بسا جوانانی ما داشتیم که در حبس پای آنها را اره کردند؛ آنها را روی تاوه‏ها بو دادند و تا این زمان آخر هم اینها در حبس بودند، در شکنجه بودند؛ دژخیمان شاهِ سابق آنها را از هستی ساقط کرد، و این مدعیان همراهی با حقوق بشر در این طول مدت ندیدیم که یک صحبتی بکنند، یک استنکاری بکنند. ما دیدیم که، رئیس امریکا- رئیس جمهور امریکا- با این شاه بدبخت، با این شاه سابق ظالم بدبخت همراهی می‏کرد و پشتیبانی می‏کرد؛ پشتیبانی از دژخیمی که تمام هستی ما را به باد داد. و ندیدیم مدعیان جامعه حقوق بشر استنکار کنند بر رئیس جمهور امریکا. لکن حالا که این دژخیمان به دام ملت افتاده‏اند و ملت می‏خواهد از آنها انتقام بکشد، فریاد «وا بشرا» ی اینها بلند شده است![6] نمی‏توانم من جز این بدانم که اینها دست نشانده دژخیمان هستند. اینها دست نشانده ابرقدرتها هستند؛ نه اینکه اینها برای حقوق بشر [فعالیت‏] می‏کنند. من توقع این را داشتم که جامعه حقوق بشر اگر راست می‏گوید و طرفدار حقوق بشر است به ما اعتراض کند که اینها را چرا نگاه داشتید؛ این دژخیمان را باید همان روز اول کشته باشید! نه اینکه آنها را ما نگاه داشتیم و در حبسها الآن هستند- و حبسهای ما هم مثل حبسهای سابق نیست؛ حبسهایی است که در آنها اشخاص به هیچ وجه مورد اهانت، حتی نیستند- اینها به ما اعتراض کنند که چرا اینها را محاکمه کردید! اصلًا معنا ندارد محاکمه مجرم؛ محاکمه مجرم یک امری است که مخالف با حقوق بشر است؟!

حقوق بشر اقتضا می‏کند که ما آنها را همان روز اول کشته باشیم برای اینکه مجرمند، و معلوم است که اینها مجرم هستند. آنکه باید برای او وکیل گرفت، آنکه باید به ادعای او گوش کرد، او متهم است نه مجرم. اینها متهم نیستند، اینها مجرم هستند. اینها اشخاصی بودند که در خیابانها مردم را کشته‏اند، زجر دادند، و ذخایر ما را- همه را- با خیانتها از بین برده‏اند. آیا آنهایی که کشته شده‏اند در این خیابانهای شهرهای مختلف ایران، اینها بشر نبودند؟ اینها حقوق ندارند؟ ... مدعیان طرفداری از حقوق بشر نسبت به اینها که کشته شده [اند] چرا طرفداری نمی‏کنند؟ چرا به ما اشکال می‏کنند که شما چرا دژخیمان را می‏کشید؟

ما در عین حال که اینها را- همه را- مجرم می‏دانیم و باید فقط هویت اینها ثابت بشود و آنها را باید همین که هویتشان ثابت شد کشت- نصیری‏[7] [را] همین که هویتش ثابت شد که نصیری است باید کشت- مع ذلک چند روز نگه داشتند و محاکمه کردند و اقرارات او را ثبت کردند و او را کشتند. آیا این جامعه حقوق بشر تصور نمی‏کند که مجرم را باید کشت برای حقوق بشر، برای اینکه حق خواهی کنیم ما از بشر- بشرهایی که اینها کشتند، زجر دادند، از بین بردند؟ ما اینها را مع ذلک محاکمه می‏کنیم و محاکمه کردیم؛ و لیکن اعتقاد ما این است که مجرم محاکمه ندارد و باید کشت. لکن من متأسفم از اینکه باز غربزدگی در ماها هست، و ما ترس از این داریم که مبادا در روزنامه [های‏] غرب چیزی بنویسند و مثلًا مجلات غرب یک کلمه‏ای بنویسند.[8] آنها البته با عدل و انصاف مخالفند و آنها موافق به حقوق بشر نیستند. آنها حقوق اشخاصِ ابرقدرت را حفظ می‏کنند به اسم حقوق بشر!

در هر صورت ما بحمد اللَّه در این رفراندم فاتح شدیم و حرفهایی که در مجلات خارج نوشته شد و چیزهایی که گفته شد همه باطل از کار درآمد. و بحمد اللَّه ملت ما، قریب صد در صد، رأی به جمهوری اسلامی دادند؛ و از این به بعد بر عهده ملت است که این جمهوری اسلامی را پیاده کند.

در جمهوری اسلامی باید تمام مسائلی که در ایران است متحول بشود. در جمهوری اسلامی باید دانشگاهها متحول بشود؛ دانشگاههای پیوسته، به دانشگاههای مستقل متبدل بشود. فرهنگ ما باید متبدل بشود؛ فرهنگ استعماری، فرهنگ استقلالی بشود. دادگستری ما باید متحول بشود؛ دادگستری غربی به دادگستری اسلامی متبدل بشود. اقتصاد ما باید متحول بشود؛ اقتصاد وابسته به اقتصاد مستقل متبدل بشود. تمام چیزهایی که در حکومت طاغوت بود و به تَبَع اجانب در این مملکت ضعیف، در این مملکت زیردست، پیاده شده بود با استقرار حکومت اسلامی و حکومت جمهوری اسلامی تمام اینها باید زیرورو بشود. و باید مردم خودشان را اصلاح بکنند؛ و باید اشخاصی که ظالم هستند و به زیردستها ظلم کردند، باید آنها دیگر ظلم نکنند. طبقات مختلف به طبقات پایین ظلم نکنند. باید حق فقرا، حق مستمندان داده بشود. تمام اینها در جمهوری اسلامی باید عمل بشود. و ملت وظیفه دارد که در جمهوری اسلامی پشتیبانی از دولتها بکند که به خدمت ملت هستند. اگر دولتی را دید که خلاف می‏کند، ملت باید تودهنی به او بزند. اگر چنانچه دستگاه جابری را دید که می‏خواهد به آنها ظلم کند، باید شکایت از او بکنند و دادگاهها باید دادخواهی بکنند؛ و اگر نکردند خود ملت باید دادخواهی بکند، برود توی دهن آنها بزند.

در جمهوری اسلامی ظلم نیست. در جمهوری اسلامی این طور مسائلی که زورگویی باشد نیست. فقیر و غنی؛ نمی‏تواند طبقه غنی بر طبقه فقیر زور بگوید، نمی‏تواند استثمار کند، نمی‏تواند آنها را با اجر کم وادار به عملهای زیاد بکند. باید مسائل اسلامی حل بشود در اینجا و پیاده بشود. باید مستضعفین را حمایت بکنند، باید مستضعفین تقویت بشوند؛ زیرورو بشوند مستکبر باید مستضعف بشود و مستضعف باید مستکبر بشود. نه مستکبر به آن معنی بلکه باید همه با هم برادروار در این دنیا- در این مملکت- همه با هم باشند.

و من به همه اقشار ملت- به تمام- عرض می‏کنم که در اسلام هیچ امتیازی بین اشخاص غنی و غیر غنی، اشخاص سفید و سیاه، اشخاص [و] گروههای مختلف، سنّی و شیعه، عرب و عجم، و ترک و غیر ترک- به هیچ وجه- امتیازی ندارند. قرآن کریم امتیاز را به عدالت و به تقوا دانسته است.[9] کسی که تقوا دارد امتیاز دارد، کسی که روحیات خوب دارد امتیاز دارد؛ اما امتیاز به مادیات نیست، امتیاز به داراییها نیست. باید این امتیازات از بین برود؛ و همه مردم علی السّواء هستند با هم و حقوق تمام اقشار به آنها داده می‏شود. و همه در حقوق مساوی هستند. اقلیتهای مذهبی حقوقشان رعایت می‏شود؛ اسلام به آنها، برای آنها احترام قائل هست. برای همه اقشار احترام قائل است. کردها و سایر چیزها- سایر دستجاتی که هستند و زبانهای مختلف دارند، اینها همه برادرهای ما هستند و ما با آنها هستیم و آنها با ما هستند؛ و همه اهل یک ملت و اهل یک مذهب هستیم و من امیدوارم که در بعضِ جاهای مختلفی که در ایران، بعضِ عناصر مفسده جو رفتند و آنجا تبلیغات سوء می‏کنند و مردم بیچاره را وادار می‏کنند به اینکه شلوغ کنند و برادرکشی کنند، خود مردم بیدار بشوند و نگذارند این خائنین این کارها را آنجا بکنند. ما همه برادر هستیم؛ ما با اهل سنت برادر هستیم و ما نباید- بعضی‏مان بر بعضْ آقایی کنیم؛ نباید حقوق بعضیها را ملاحظه نکنیم. ما در حقوق علی السّواء هستیم و قانون هم- که ان شاء اللَّه بعد به تصویب ملت می‏خواهد برسد- در قانون هم همه اقشار حقوقشان ملاحظه شده است و اقلیتهای مذهبی، نسوان، دیگر اقشار- همه- حقوقشان ملاحظه شده است و هیچ فرقی ما بین گروه و گروهی در اسلام نیست؛ فقط به تقوا و به اتقاء عن اللَّه تعالی فرق است.

و ما امیدواریم که خداوند تعالی به ما توفیق بدهد، که تا حالا که رساندیم مطلب را به اینجا و جمهوری اسلامی را اعلام کردیم؛ و الآن من اعلام می‏کنم جمهوری اسلامی را و این روز را روز عید می‏دانم. و امیدوارم که در هر سال روز «12 فروردین» روز عید ملت ما باشد؛ که رسیدند به قدرت ملی و خودشان سرنوشت خودشان را به دست خواهند گرفت. ما به همه ملت تبریک عرض می‏کنیم و من این روز را بر ملت عزیز خودمان، به همه اقشارشان، تبریک عرض می‏کنم. مبارک باد بر شما این عید! مبارک باد بر شما این جمهوری اسلامی! لکن همه مکلفیم که احکام اسلام را مراعات کنیم. باید بازار ما بازار اسلامی باشد؛ بازار ما از بی‏انصافی باید شستشو بشود. باید دولت ما و همه دولتهایی که بعدها می‏آیند همه‏روی موازین اسلامی باشد، وزارتخانه‏ها روی موازین اسلامی باشند، ادارات دولتی روی موازین اسلامی باشند. باید مملکتی که رنگِ طاغوت دارد مبدل بشود به مملکتی که رنگِ اللَّه دارد. باید مملکت طاغوتی به مملکت الهی تبدیل بشود...

اختناق در اسلام نیست؛ آزادی است در اسلام برای همه طبقات: برای زن، برای مرد، برای سفید، برای سیاه، برای همه. مردم از این به بعد باید از خودشان بترسند نه از حکومت؛ از خودشان بترسند که نبادا خلاف بکنند. حکومت عدل [از] خلافها جلوگیری می‏کند، جزا می‏دهد. ما از خودمان باید بترسیم که خلاف نکنیم و الّا حکومت اسلام خلاف نخواهد کرد. دیگر قضیه سازمان امنیت در کار نیست، زجرهای سازمان امنیت دیگر در کار نیست؛ دیگر نمی‏توانند پاسبانها به ما زور بگویند و به ملت ما زور بگویند. دیگر نمی‏تواند دولت به ملت زور بگوید؛ دولت در حکومت اسلامی در خدمت ملت است، باید خدمتگزار ملت باشد. و ملت چنانچه نخست وزیر هم یک وقت ظلم کرد، در دادگاهها از او شکایت می‏کند و دادگاهها او را در دادگاه می‏برند؛ و جرم او اگر ثابت شد، به سزای اعمالش می‏رسد. این دیگر آن طور نیست که در اسلام بین نخست وزیر و بین غیر نخست وزیر فرق داشته باشد. خلیفه مسلمین در صدر اسلام با یهودی- با اهل ذمه‏ای- که با هم یک مخالفتی داشتند در محضر قاضی حاضر شد و قاضی حکم بر خلاف او کرد و سر به اطاعت گذاشت.[10] اسلام این طور است؛ اسلام طوری نیست که برای طبقه بالا یک بالایی قائل باشد، و لو برای طبقه دانشمندان؛ البته [برای‏] متقی مرتبه بالاتر هست برای اینکه مرتبه انسانیت ایشان بالاتر است. اسلام به انسانیت انسان ارج می‏گذارد؛ انسانیت انسان به علم و تقواست، به دانشمندی و تقواست. کسی که علم و تقوا دارد، این به دیگران مقدم است؛ و کسی هر چه هم دارایی داشته باشد ولی علم و تقوا نداشته باشد، ابداً در اسلام ارجی ندارد...» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 457 ـ 465)

ـ پیام به ملت ایران؛ نیرنگهای تازه امریکا در سالروز تأسیس جمهوری اسلامی (1359)

«روز دوازدهم فروردین، سالروز رسمیت یافتن حکومت مستضعفین بر مستکبرین در ایران است؛ سالروز تحقق وعده حق تعالی است. و منت خدای را که ملت مستضعف ایران بر مستکبرین جهان- چه شرقی چه غربی- چیره و پیروز شد.

دوازده فروردین، روز غلبه جنود اللَّه بر جنود شیطان و روز فتح و نصر خدا و بندگان مؤمن به اوست. ملت ایران این روز را عیدی اسلامی- ملی تلقی می‏کند. و آن روز فتح مطلق و نصر به تمام معناست که همه مستضعفین جهان را این نور سنت الهی و سایه پرچم‏ نَصْرٌ مِنَ اللَّهِ‏ فرا گیرد. آن روزی که مسلمین جهان با مدد غیبی در هر کشور و قُطْر[11] دست جنایتکار ستمگران و چپاولچیان را از کشور خود قطع کنند و پرچم اسلام و آرم اللَّه اکبر را افراشته نمایند؛ آن روزی که با قیام دلاورانه و بانگ «اللَّه اکبر»، با امثال سادات‏[12] و هم مسلکان شاه مخلوع، آن کنند که ملت شجاع ایران با محمد رضا پهلوی کرد.

ملت بزرگ مصر که از ننگ سادات خیانتکار به تنگ آمده بودند، اکنون مواجه با تحمل ننگ بزرگتری شده‏اند که با دسیسه و توطئه شیطان بزرگ، بر آنان تحمیل شده است. شیطان بزرگ برای رسیدن به چند سال مَسند جنایت، به هر وسیله ممکن دستاویز و به هر نقشه شیطانی متشبث می‏شود؛ محمد رضا را به مصر تحمیل و خود را از آن بی‏خبر معرفی می‏کند. غافل از آنکه ملتها بیدار شده‏اند و دست امثال او را خوب خوانده‏اند. او که گاهی با اشغال نظامی و پیاده کردن چتربازان در لانه جاسوسی و گاهی با محاصره اقتصادی و منزوی کردن کشور، ما را تهدید می‏کرد و از آن نتیجه نگرفت، اکنون دست به یک نقشه سیاسی و یک نیرنگ شیطانی زده است و با نرمش و چاپلوسی می‏خواهد ما را اغفال کند و قمار سیاسی خود را از رقیبان خود با نیرنگ به ملت ما، ببرد.

این نیرنگ جدید کارتر شبیه همان نیرنگی است که شاه مخلوع در اواخر عمر سلطنت ننگینش زد و در مقابل ملت و روحانیون به چاپلوسی و حیله‏گری پرداخت و دسیسه او نقش بر آب شد. آقای کارتر باید بداند که با فرستادن شاه مخلوع به مصر و عذرخواهی از اشتباهات گذشته و اعتراف به خیانتهای امریکا به ملتهای مظلوم- از آن جمله ایران- و راه حل لانه جاسوسی را از من که یک نفر از ملت بزرگ ایران هستم خواستن، به بیراهه رفتن است. حل این مسأله به دست هیچ کس جز ملت شریف ایران و مجلس شورای اسلامی منبعث از آرای ملت نیست. و باید بداند که حمایت از شاه مخلوع بعد از آن همه جنایات و خیانتهای بزرگ و آن چپاولگریها مجالی برای حل به اصطلاح شرافتمندانه نگذاشته است. با سپردن شاه مخلوع- دشمن اسلام و ایران- به دست دشمنی که با اعمال ننگین خود مسلمانان جهان را سخت آزرده است، راه حل را پیچیده‏تر نموده است. عجب آن است که سادات نیز مثل کارتر مدعی است که حس انساندوستی، او را وادار به پذیرفتن شاه مخلوع نموده است اینان که در هر فرصت، ملتهای بزرگ را که جرمی جز حق طلبی ندارند، از پا درمی‏آورند، با ادعای احساس انساندوستی یک نفر جنایتکار را که در ظرف قریب به چهل سال، ملتی بزرگ را به تباهی کشید و دهها هزار انسان بیگناه را به خاک و خون کشید، و نزدیک به صد هزار نفر را مجروح و معلول نمود، و اموال یک ملت فقیر را به یغما برد، پناه داده و از او حمایت نموده و می‏نمایند و این را احساس انساندوستی می‏نامند و ملت ما و ملت خودشان را به بازی سیاسی می‏گیرند.

اکنون که ما گرفتار اشخاصی هستیم که از هیچ امری و ارتکاب هیچ جرمی برای رسیدن به مَسند چند ساله روگردان نیستند و از دروغگویی و یاوه سرایی و گفتن و حاشا کردن ابا ندارند و مع الأسف دارای قدرت شیطانی نیز می‏باشند، بر همه مستضعفین و خصوص مسلمانان جهان است که به خود آیند و از حق و حقیقت دفاع کنند و کشورهای خودشان را از لوث وجود این اشخاص پاک کنند.

و بر ملت شریف ایران است که در هر مسلکی و با هر گروهی هستند، از اختلاف و نفاق و کارشکنی برای یکدیگر دست بردارند و دشمنان را با وحدت کلمه و اعتصام به «حبل اللَّه» درهم کوبند، و نزاعهای شخصی و گروهی را که جز از هوای نفس برنمی‏خیزد و در صورت رشد همه را به تباهی می‏کشد و کشور را به خرابی سوق می‏دهد کنار گذارند، و گویندگان و روشنفکران و متفکران و دانشگاهیان و دانشمندان، همه توان خود را صرف قطع امید دشمن اصلی ما امریکا کنند که با سلطه دشمن قدرتمند، برای هیچ یک چیزی باقی نخواهد ماند. من از برادران و خواهران کردستانی می‏خواهم که برادرانه با سایر برادران مسلمان خود و در کنار هم از کشور خود دفاع کنید، و ارتش و سایر قوای انتظامی را که خدمتگزاران به کشور و برای امنیت و رفاه ملت تحمل زحمت و مشقت می‏کنند، چون برادران خود پذیرا شوید، و به منحرفین که به اسم کرد و ملت کرد می‏خواهند کشور شما را به دامن قدرتهای شیطانی بیندازند و گرفتاریها و رنجهای سابق را اعاده کنند و از اسلام عزیز و احکام آن اطلاعی ندارند و با آن دشمن هستند، گوش فرا ندهید که با استقرار حکومت اسلامی همه قشرهای ملت در کنار یکدیگر با امن و امان و رفاه، به خواست خدای متعال ادامه زندگی می‏دهند. برادران و خواهران من، اگر خدای نخواسته نهضت اسلامی به شکست گراید، نه کردستان باقی می‏ماند و نه خوزستانی و نه استانهای دیگری. بیایید برای رضای خداوند دست از اختلاف بردارید و با برادران دیگر خود با صلح و صفا رفتار کنید، و با تمسک به قدرت الهی از کشور خودتان دفاع نمایید که در این صورت خدا با شماست و هیچ قدرتی نخواهد توانست بر شما غلبه کند.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 219 ـ 221)

ـ بیانات خطاب به جمعی از مسئولان قوه قضائیه؛ حفظ اتحاد و آرامش (1359)

«کوشش در ساختن ایران، کوشش در تفاهم بین تمام نهادها. ان شاء اللَّه این سال به آخر برسد و ما پیروزی تام و تمام را به دست آورده باشیم. و آن روز پیروزیم که دست ایادی همه قدرتمندها قطع شده باشد و ما هم برای مستمندان و برای مستضعفین زندگی مرفهی درست کرده باشیم، و این به عهده دولت است و به عهده مجلس است. امیدوارم مجلس هم با خوبی انجام بگیرد و در مرتبه ثانی هم همان طور که در این مرحله آرامش داشت با آرامش انجام بگیرد.

آنهایی که رأی نیاوردند متوجه باشند که خدمت همه‏اش در مجلس نیست، در بیرون مجلس هم می‏شود خدمت کرد.

اگر قصد، خدمت باشد همه جا می‏شود. من دعاگوی همه هستم، و از خدای تبارک و تعالی سلامت همه‏تان را و عظمت اسلام و کشور را خواستارم.

[آقای موسوی اردبیلی:

ما هم آقا امیدواریم- ان شاء اللَّه- خداوند بزرگترین عیدیانه را به همه مسلمانها- خصوصاً به ایرانی‏ها- عطا فرماید. امروز این نوار از مستطاب عالی با آن قیافه‏تان و صدایتان خیلی طبیعی به نظر می‏رسید و این مهمترین عیدیانه بود که خداوند به همه ما عطا فرموده بود. ان شاء اللَّه این انقلاب به ثمر کامل و به مرحله نهایی برسد و ان شاء اللَّه از برکت حضور شما، خداوند مسلمانها را محروم نسازد.].

ان شاء اللَّه خداوند به همه توفیق عنایت کند.

[آقای هاشمی رفسنجانی:

مطلب جدیدی که در صحبتهای امروزتان مطرح شده بود «نصر با رعب الهی» مطلب خیلی خوبی بود که ما از آن غفلت کرده بودیم.].

قبلًا هم من گفته بودم این را، و این مسأله واقعیتی است. این طور نبود که آنها نتوانند یک ایرانی را به آتش بکشند. وعده‏اش را شاه هم داده بود که اگر من بروم ایران را به آتش می‏کشم و می‏روم؛ لکن خدا خواست که برود و ایران سر جای خودش و بهتر ان شاء اللَّه باشد.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 222 ـ 223)

ـ حکم نمایندگی امام در هیأت حل اختلاف به آقای مهدوی کنی (1360)

«جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمد رضا مهدوی کنی- دامت افاضاته‏

جنابعالی را به نمایندگی خویش تعیین نمودم تا با نماینده‏ای که جناب آقای بنی صدر و نماینده دیگری که جناب حجت الاسلام آقای بهشتی و جناب حجت الاسلام آقای هاشمی رفسنجانی و جناب آقای رجایی تعیین می‏نمایند،[13] موارد تخلفات از حقوق قانونی هر یک رسیدگی بنمایند؛ و نیز در زمان جنگ که زمانی استثنایی است، به اقوال و اعمال هر کس که موجب اختلاف و تشنج در کشور می‏شود رسیدگی بنمایند. و نیز در همین زمینه، مطبوعات و رسانه‏های گروهی را مورد بررسی قرار دهید، تا هر کس و هر چه به حسب رأی اکثریت متخلف و تخلف به شمار آمد در مرتبه اول به آنان تذکر دهید تا در اصلاح خود بکوشند؛ و در مرحله بعد به وسیله رسانه‏های گروهی به مردم شریف کشور معرفی، و در تمام موارد فوق به دادستان کل کشور[14] گزارش دهید. و دادستان کل کشور شرعاً موظف است تا با بیطرفی کامل، پس از طی کردن مراحل قانونی، موافق موازین شرعی و قانونی با آنان عمل نمایند. انتظار می‏رود که آنچه را به عهده آقایان گذاشته شده است، که یک تکلیف شرعی است، قاطعانه و بدون غمض عین‏[15] عمل نمایند.

لازم به تذکر است که برای اتحاد بیشتر بین نمایندگان، هیچ کدام از سه نماینده در خارج از جلسه حق بازگو کردن نظر خود و اظهار مخالفت با رأی اکثریت را که موجب تضعیف هیأت گردد نداشته؛ و در صورت تخلف، که موجب جنجال است، دادستان کل کشور با خود نماینده متخلف چون سایرین عمل خواهد نمود. لازم است نمایندگان و افرادی که آنان را تعیین می‏نمایند و همه نویسندگان و گویندگان برای حل معضلات جامعه دست در دست یکدیگر دهند و در حدود قانونی وظایف خویش برای پیشبرد مقاصد عالی اسلام تلاش نمایند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 248 ـ 249)

ـ پیام هفت ماده‏ای به ملت ایران؛ اولویت دفاع- اختلافات مسئولین (1360)

«درود بی‏پایان بر ملت انقلابی ایران که با قیام خود دست جنایتکاران خارج و داخل را قطع و جمهوری اسلامی را پایه گذاری نمود. رحمت خداوند تعالی بر شهدای راه استقلال و آزادی و جمهوری اسلامی، و درود بر رزمندگان شجاع در جبهه‏های غرورآفرین دفاع از میهن عزیز و اسلام بزرگ. سلام بر آوارگان و خانواده‏های شهدا و برکت خدا بر پشتیبانان پشت جبهه‏ها در سراسر ایران.

آغاز سومین سالروز رسمیت جمهوری اسلامی که با پشت سرگذاشتن مشکلات بزرگ و توطئه‏های ابرقدرتها و قدرتهای شیطانی- که در رأس آن امریکای جنایتکار است- با سرافرازی ملت عظیم الشأن و قدرت نهادهای انقلابی و نیروهای مسلح سلحشور با پیروزی حق بر باطل و اسلام بر کفر به خواست خداوند متعال، این یار مستضعفان و پناهگاه مظلومان، بر همه مبارک باد. ما هم اکنون در موضع قدرت با وحدت کلمه و توحید مقصد، با دشمنان جهانخوار و خودفروختگان بی‏وطن مواجه هستیم. ما در سال قبل با توطئه امریکا و آلت بی‏اراده او، سادات، که با پناه دادن شاه مخلوع، در صدد غائله راه انداختن و شاه معدوم را وسیله قرار دادن بود، مواجه بودیم که با تأیید خداوند تعالی شاه با فضاحت به گورستان و توطئه گران با رسوایی به زباله دان تاریخ رهسپار شدند. و در این سال، با شاخه فاسد و ریشه جنایتکارتر غرب و شرق مواجه می‏باشیم؛ و بحمد اللَّه تعالی این جنگ تحمیلی موجب انسجام هر چه بیشتر ملت رزمنده ما گردید. دولت بعث عراق که با حسابهای غلط خود و فریب محرکین آن به دام افتاده است و راه پس و پیش ندارد، زیرا از یک سو ملت عراق بدان پشت کرده و آن را به تزلزل کشانده است، و از سوی دیگر قوای مسلح شجاع ایران او را در تنگنا قرار داده است، با حرکات مذبوحانه و تشبثات همه جانبه، درصدد است تا خود را از این دام که به دست خائن خود فراهم نموده است نجات دهد و به خیال خام خود حیثیت به باد رفته خود را اعاده کند و بر جنایات بی‏سابقه خود بر ملت شریف عراق و ایران پرده فریب کشد، غافل از آنکه دیر شده است و او نیز چون شاه مخلوع و پشتیبانان او، در همان گورستانی رود که آنان رفته‏اند. أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ‏[16]. صدام و پشتیبانان ستمگر او باید بدانند که در این سال، انسجام و قدرت ارتش شجاع و سپاه پاسداران غیور و سایر قوای مسلح نظامی و ملی اسلامی ما بیش از سالهای پیش است، و ملت رزمنده ما بیش از سابق پشتیبان آنان هستند، و داوطلبان شهادت در راه خداوند متعال روز به روز افزایش یافته و منتظر فرمان الهی هستند. امروز متفکران ملت بزرگ ما، در اثر محاصره اقتصادی، مغزهای خود را به کار انداخته‏اند و نقصانهای موجود را به طور چشمگیری رفع و زیانهای ناشی از محاصره را با کوشش شبانه روزی خود به مقدار زیاد جبران نمودند.

امروز دولت ایران با پشتیبانی ملت، قویتر و سرسخت‏تر در مقابل دشمنان ایستاده است. صدام جنایتکار و دوستان او باید بدانند که جنایات وارد بر عراق و ایران به دست سردمداران جنایتکار او، به میزانی نیست که به حساب آید. خسارات مالی که بالغ بر صدها میلیارد تومان می‏باشد و جنایات انسانی که از خسارات مالی بسیار بزرگتر است، بهترین جوانان عزیز ما را که می‏بایست در راه اعتلای اسلام در سراسر جهان و کشور عزیز کوشش می‏کردند، شهید و ارتش عراق را که لا اقل می‏بایست با دشمن اعراب- اسرائیل جنایت پیشه- به جنگ برخیزد و قدس را نجات دهد، به تجاوز به کشوری که جز به اسلام فکر نمی‏کند وادار و به هلاکت رساندند. باید جهانیان بدانند که امروز کشور ایران مثل ابرقدرتها و یا رژیمهای فاسد دست نشانده ابرقدرتها نیست که یک اقلیت زورگو و قلدر بر یک اکثریت مظلوم تحت سلطه حکومت کنند و مقدرات آنان را به دست بگیرند؛ بلکه ایران امروز یک ملت است که دسته‏ای از آن خدمتگزارانی هستند که تدبیر امور کشور و دفاع از آن را با اراده ملت به عهده دارند، و ملت نیز خود را عهده‏دار پشتیبانی از آنان می‏داند. چنانچه در طول مدت پیروزی انقلاب، سراسر کشور عزیز از زن و مرد، کوچک و بزرگ، در مشکلات دولت و ارتش، سهیم و در رفع آنها هم قدم و همفکر بودند، و در جنگ تحمیلی و چه در جبهه و چه در پشت جبهه تمام ملت در دفاع از کشور سهیم می‏باشند و اراده چنین ملتی در سرنوشت کشور و در جنگ و صلح تعیین‏کننده است. و کسانی که به عنوان حسن نیت، پای در میان گذاشته و رفت و آمد می‏کنند، اگر حقیقتاً بشر دوست و با حسن نیت و به حکم اسلام به این امر قیام نموده‏اند، باید با رسیدگی کامل، ظالم را از مظلوم و غارتگر را از غارت شده و جانی را از کسی که بر آن جنایت واقع شده است شناسایی نموده و معرفی نمایند.

ملت ما در مقابل حق و عدالت تسلیم است، چنانچه در مقابل ظلم و جور ایستاده است. ما انتظار داریم تا هیأتی به تجاوزات و جنایات رسیدگی کامل نماید و ظالم و متجاوز را معرفی نموده و با آن، طوری عمل کنند تا عبرتی برای متجاوزان به حقوق بشر گردد؛ و با این شیوه نیز می‏توان صلح و آرامش را به جهان برگرداند.

غمض عین‏[17] از جنایتکاران و نادیده گرفتن جنایات ستمگران، راه را برای ظالمان باز و دنیا را به هلاکت خواهد کشاند. اکنون به حکم ادای وظیفه خدمتگزاری به ملت شریف، لازم است تذکراتی گرچه تکراری است، بدهم:

1- به تمام گروهها و سازمانها و احزاب و دستجات در سراسر ایران اعلام می‏شود که اگر سلاح خود را تحویل دهند و اظهار ندامت کنند، به آنان تأمین داده می‏شود و می‏توانند برادروار در کشورشان زندگی نمایند و آنچه گذشته است، مورد عفو است؛ و اگر به جنایات خود ادامه دهند، روزی که پشیمان شوند، به حکم اسلام، از آنان پذیرفته نخواهد شد، و من مطمئن هستم که بزودی روز پشیمانی برای آنان خواهد آمد. شما مخالفان جمهوری اسلامی، در این دو سال باید درک کرده باشید که نمی‏توانید با ملتی که در راه کشور و اسلام از جان گذشته است، مقابله کنید و پس از رنجها و زحمتها و جنایات، ناچار تسلیم خواهید شد. پس بهتر آن است که هر چه زودتر به ملت بپیوندید و از گرایش به شرق و غرب خودداری نمایید و برگشت خود را به آغوش ملت و اسلام اعلام نمایید تا مورد حمایت ملت قرار گیرید.

2- در این چند روز که اظهار مخالفتها بحمداللَّه کاهش پیدا کرد و روزنامه‏ها تعطیل و از ایجاد اختلاف دستشان کوتاه بود[18] و پس از انتشار نیز اکثر آنها از دامن‏زدن به اختلافات تا حدی خودداری نموده‏اند[19] و گوش ملت از هیاهوهایی که به وسیله گروههای منحرف ایجاد می‏شد آسوده بود و در جبهه‏های جنگ، مبارزان شجاع از این جهت آسوده خاطر و فرماندهان، با دلگرمی مشغول فعالیت بودند، بحمد اللَّه تعالی پیروزیهای چشمگیری نصیب ایران گردید. بنا بر این، لازم است کسانی که به کشور و اسلام و ملت علاقه‏مند هستند، این راه نجات را که راه حق و مرضیّ خداوند متعال است، ادامه دهند و از کوچکترین اختلافات یا دامن‏زدن به آن، که راه شیطان و مخالف رضای حق تعالی است احتراز نمایند تا در دنیا و آخرت سعادتمند شوند و کشور راه سازندگی را پیش گیرد.

3- بر جمیع سخنرانان، چه در محیطهای باز و چه بسته و تمام نویسندگان، تکلیف حتمی شرعی است که حتی به طور اشاره و کنایه، از گفتار و نوشته‏های اختلاف‏انگیز اجتناب نمایند که امروز اختلاف برای امت اسلامی، سم کشنده است. و باید بدانند که ایجاد اختلاف در محیط حاضر، جز تبعیت از نفس اماره و شیطان درونی و خدمت به ابرقدرتها خصوصاً امریکای جهانخوار، نیست. و از منکرات بزرگی است که شیطان به اسم اسلام، بر زبانها و قلمها جاری می‏کند و باید بدانند که انقلاب اسلامی تاب تحمل آن را ندارد و متخلف را مجازات خواهد کرد. دادستان کل کشور موظف است تا به این طریقه خطرناک خاتمه دهد. سخنرانیهای سالم و سازنده در محیطهای سالم غیر متشنج، برای ایجاد وحدت و تفاهم و جلوگیری از اختلاف و تشنج، مفید و موجب رضای خداست.

4- من برای روحانیت که نگهبان اصیل اسلام است نگران هستم و خوف آن دارم که کسانی که کفالت امری از امور کشور را دارند، خصوصاً دادگاهها و کمیته‏ها و دادستانیها با رفتار بعضی از آنان و لو به واسطه عدم توجه به موازین اسلامی، وجهه روحانیت، این سنگر اسلام، پیش ملت مشوه بشود و با شایعه‏سازیها و تهمتها از طرف مخالفین با اسلام یا با روحانیت، یک امر جزئی، چندین برابر به نمایش گذاشته شود. و متأسفانه بعضی از علما بی‏توجه به مسائل، به خیال پشتیبانی از اسلام تحت تأثیر شایعات واقع شده و یکسره به انتقاد از جمهوری اسلامی و از تمام دادگاهها و همه ارگانهای جمهوری اسلامی برخاسته و به دشمنان اسلام و قرآن کریم ناآگاهانه کمک و شریک جرم گروهکهای منحرف می‏شوند. این جانب جداً از رئیس دیوان عالی و دادستان کل کشور و انقلاب و شورای عالی قضایی می‏خواهم هیأتهایی مرکب از اشخاص عالم، مؤمن و متعهد تشکیل دهند تا دادگاههای کشور را رسیدگی نمایند و قضات غیر صالح و دادستانهای منحرف را کنار گذاشته، و اگر به مال و یا آبروی اشخاص تعدی نموده‏اند محاکمه نمایند. سستی در این امر مهم و مسامحه در آن، خطر عظیمی است برای جمهوری اسلامی که هر چه بگذرد، ناراحتی زیاد و خطر افزون می‏شود.

5- گاهی شنیده می‏شود که بعضی از پاسداران در بعضی از نقاط کشور از طریق اعتدال و شرع خارج و از مأموریت قانونی خود، تجاوز در اموری که مربوط به دادگاهها یا نهادهای دیگر می‏باشد، دخالت ناروا می‏کنند. بر رؤسای پاسداران در سطح کشور است تا از این نحو دخالتها که خلاف قانون و خلاف طریقه اسلام است، جلوگیری و خودداری نمایند؛ و اگر بعضی اشخاص، این نحو دخالتها می‏کنند- و ممکن است از گروههای منحرف در بین آنان رخنه کرده باشند- آنان را تصفیه نموده؛ و اگر خلاف انجام داده‏اند، تحویل دادگاهها نمایند. بر شورای عالی سپاه لازم است این حرکات را تحت نظر گرفته و نگذارند تا این ارگان فداکار مؤمن و متعهد، حیثیت خود را در بین ملت از دست بدهد. نفوذ افراد بعضی از گروهکهای منحرف و اعمال خلاف عقل و شرع آنان، خدای نخواسته این جوانان عزیز انقلابی را بدنام می‏کند. بر رؤسای سپاه پاسداران است که در سراسر کشور از انحرافات اشخاص جلوگیری نمایند.

6- لازم است دولت بیش از پیش کمکهای لازم را به کشاورزی و کشاورزان بکند و در این امر از هیچ کوششی خودداری ننماید و از پیچ و خمهای اداری که موجب تأخیر در این امر حیاتی است جلوگیری نماید، و در این موضوع، به استاندارها در سطح کشور سفارش اکید نماید که امر کشاورزی در کشور ما، از اهمّ امور است و هدایت و اجرای آن به وجه صحیح، اساس اقتصاد کشور است.

7- از عموم ملت عزیز می‏خواهم که از شایعه‏ها که از طرف گروههای وابسته به رژیم سابق و یا ابرقدرتها پخش می‏شود، بی‏اعتنا بگذرند و به اکاذیب آنان گوش نکنند. اکنون که مخالفین انقلاب از توطئه‏های گذشته مأیوس شده‏اند، به شایعه‏سازی و دروغ‏پردازی کمر بسته و می‏خواهند مردم را از این راه مأیوس کنند و کشور را به دامان چپ و یا راست بکشانند. از خداوند متعال سعادت و پیروزی اسلام را در این سال جدید مسألت می‏نمایم، و امید است که با قدرت کامل خود، این کشور اسلامی را از شرّ بدخواهان حفظ فرماید. سلام و درود بر ملت بزرگ و رحمت خداوند و درود بر شهیدان و آسیب دیدگان در راه اسلام. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 250  ـ255)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور چکسلواکی؛ تبریک سالگرد پیروزی جمهوری اسلامی (1361)

«حضرت آقای گوستاو هوساک، رئیس جمهوری سوسیالیستی چکسلواکی‏

تلگراف تبریک آن حضرت به مناسبت سالگرد تأسیس جمهوری اسلامی ایران واصل گردید. از ابراز محبت شما به این مناسبت تشکر می‏نمایم، و پیروزی ملل مستضعف جهان را بر استعمارگران، بویژه امریکای جنایتکار از خداوند تعالی خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 153)

ـ پیام به ملت ایران در سالگرد تأسیس نظام جمهوری اسلامی؛ پنج تذکر (1361)

«در آغاز چهارمین سال رسمیت جمهوری اسلامی حمد و ثنای بی‏پایان خداوند متعال را که با نصرت خود و جنود غیبی، رزمندگان سلحشور و متعهد ایران را در دو بعد معنوی و ظاهری پیروز و با سرافرازی هر چه تمامتر به جایی رساند که معجزه عصر به دست مبارک و توانای آنان به صورتی آشکار، تحقق پیدا کرد و لشکرهای مجهز به جهازهای مدرن قدرتهای شیطانی در فاصله‏ای اندک شکست مفتضحانه خورده یا تسلیم شدند و یا فرار نمودند و یا کشته شدند.

دوازده فروردین سال 61 درخشندگی دیگری در تاریخ ایران دارد. درخشندگی پرتو نور خدا، درخشندگی حمایت و عنایت خاص پروردگار جهان بر ملت ستمدیده و غارتزده ایران. کسی که این حمایت و اعجاز را نبیند خفاشی است که نور خورشید جهان افروز را نتواند دید. با تمام اسباب اطمینان و سکون خاطر در دشمن و تمام اسباب وحشت و خوف در رزمندگان ایران، کدام سبب، اطمینان و سکینه را در اینان ایجاد و رعب و وحشت را در آنان متحقق کرد؟ آنها برخوردار از پشتیبانی ابرقدرتها بویژه شیطان بزرگ، امریکا بودند و می‏باشند. اکثر قدرتمندان منطقه به آنها انواع سلاح را از اطراف جهان می‏رساندند و میلیاردها دلار در اختیار آنها می‏گذاشتند و به پشتیبانی از آنان از فرستادن ارتش هم دریغ نداشتند. و تمام رسانه‏های گروهی مؤثر در خدمتشان بود و هست و ما در محاصره اقتصادی و در حال انقلاب و در هم ریختگی و مواجه با توطئه‏های جانفرسای داخلی و خارجی. آنها غافلگیرانه به ما هجوم آوردند و از دریا و زمین و هوا به ما حمله کردند و مقدار زیادی از کشور ما را تصرف نمودند و به خرابی و قتل و غارت شهرهای ما و ملت مظلوم ما پرداختند که این نیز از اسباب بزرگ برای رعب و وحشت ما و آرامش و سکون برای مهاجمین به کشور ما بود. آیا آنچه خداوند تعالی می‏فرماید: وَ قَذَفَ فِی قُلُوبِهِمُ الرُّعْبَ فَرِیقاً تَقْتُلُونَ وَ تَأْسِرُونَ فَرِیقاً[20]، مصداق ظاهرش در فتح مبین متحقق نیست؟ آیا آیه‏ هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ السَّکِینَةَ فِی قُلُوبِ الْمُؤْمِنِینَ‏[21] مصداق ظاهرش رزمندگان این جبهه نیست؟ مگر آنچه در صدر اسلام واقع شد و موجب فتح لشکر اسلام گردید جز اینها بود؟ آیا در ظرف یک هفته آنچه تا کنون شمارش شده است بیش از پانزده هزار اسیر و هزاران مقتول و هزاران مجروح و آن همه غنایم جنگی امری عادی است؟ آیا فوج فوج تسلیم در مقابل عده‏ای غیر معادل با خصم امری عادی و طبیعی است؟

بارالها! جوانان رزمنده ایران فتح را از تو می‏دانند و به قدرت خویش مغرور نیستند. و اگر غرور و سرافرازی هست برای آن است که مورد عنایت و حمایت ذات مقدس تو هستند. تو، طمأنینه و سکینه‏[22] را در دل آنان نازل فرمودی و رعب و وحشت را در قلوب دشمنان آنان که دشمنان اسلامند انداختی. خداوندا! هر چه هست از توست، و امید آن داریم که این عنایت و حمایت را ادامه دهی تا پیروزی نهایی، و پس از آن نیز تا آن گاه که دشمنان تو و اسلام در نبرد با جنود اللَّه و حزب اللَّه هستند و تا استقرار حکومت اللَّه.

اینک بعضی تذکرات که ملت و دولت و ارتش و سپاه و بسیج و دیگر قوای مسلح به آنها توجه دارند عرض می‏کنم:

1- همه باید بدانیم که تمام امور و از آن جمله فتح و نصر به دست خداوند متعال است.

وَ مَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ الْعَزِیزِ الْحَکِیمِ.[23] باید توجه داشته باشیم که در این فتح مبین و سایر فتوحات، غرور به قدرت خویش پیدا نکنیم و شیطان نفس بر ما غلبه نکند، که غرور موجب سردی و سستی می‏شود. و در جنگ لازم است قوای مسلح تا آخرین نقطه و تا پیروزی نهایی دارای آمادگی لازم بوده و از نیرنگ و خطر دشمن در هیچ حال غافل نباشند؛ بویژه دشمنی که تمام قدرتهای شیطانی برای حفظ او کوشش دارند و خود، خوب می‏داند که شکست برای او نابودی است. رزمندگان معظم در مرزها، سنگرها و پایگاهها خود را محکم کنند و لحظه‏ای از هجوم دشمن غفلت نورزند که لحظات پیروزی بسیار حساس است. با یاد خداوند منّان و دلبستگی به نصرت او آماده و مجهز باشید و دشمن را حقیر و بیچاره نشمرید. خدایتان نصرت نهایی را عنایت فرماید.

2- از اینکه بوقهای تبلیغاتی دروغ‏پرداز و شایعه‏ساز که در خدمت ابرجنایتکارانند از پیروزیهای رزمندگان شجاع ما نامی نمی‏برند و در سکوت مرگبار فرو رفته‏اند، و گاهی از پیشرویهای صدامیان شکست خورده و ناتوان در شوش و دزفول سخن می‏گویند، ناراحت نباشید. بحمد اللَّه تعالی نخواهند توانست بر این پیروزیها که چون خورشید عالمتاب می‏درخشد سرپوش نهند؛ چنانچه اخیراً که رسوایی سکوت به حد اعلی رسید مجبور شدند خبرها را با حالتی متزلزل بیان کنند. شما رزمندگان عزیز و شجاع که با ذکر خداوند متعال و ندای اللَّه اکبر به پیش می‏روید و به دشمن می‏تازید از بوقهای قدرتهای سیلی خورده چشمداشت انعکاس صحیح پیروزیهای خدا داده را ندارید و نباید داشته باشید. شما چون ماه نورافشانی کنید و آنان بوق مخالف بزنند. شما برای عقیده، جهاد و دفاع می‏کنید و از خداوند چشمداشت رحمت دارید، و بگذارید تا تبلیغات استعماری از آنان از خدا بیخبر که برای دنیا و شیطان به جنگ با اسلام برخاسته‏اند پشتیبانی نمایند.

پیروز باشید و سرافراز و به خدای قادر اعتماد کنید و به پیش بروید. وَ الْعاقِبَةُ لِلْمُتَّقِینَ.[24] 3- هر چند جنگ و دفاع از حق و میهن، زحمتها و خسارتها دارد و جوانان پرارزش را از ما گرفت و جنگزدگان مظلومی را آواره و بی‏خانمان کرد. لکن به خواست خدای منّان محتوای پر عظمت و شکوهمندی داشت. این جنگ تحمیلی، شکوه و عظمت ایمان و اسلام را در پهناور جهان منتشر نمود، و ایران بزرگ که می‏رفت با خیانتهای خاندان پهلوی و بستگان آنان یک کشور وابسته و مصرفی و یک ملت مرده و سر به زیر برای ضربه خوردن و ستم پذیرفتن معرفی شود، ناگهان با یک جهش بی‏سابقه و یک انقلاب الهی در جنگ غافلگیرانه با توطئه جهانخواران ستم پیشه و مزدوران بی‏فرهنگ و پشتیبانی آشکار و نهان ابرقدرتها آن چنان پیروزمندانه و شجاعانه بر پیکر پلید صدامیان و امریکائیان منطقه تاخت، و آن چنان اسطوره‏های شیطانی را یکی پس از دیگری در هم شکست که گویی دست مبارک علی بن ابی طالب- سلام اللَّه علیه- در روز خندق از آستین پر عظمت لشکریان ما بیرون آمده است و در مبارزه تمامی اسلام در مقابل تمامی کفر ظفرمندانه و سرافراز با قامتی به بلندی ابدیت استوار ایستاده است.

امروز ایران در جهان پیش دوست و دشمن به نام یک کشور مکتبی مقاوم در مقابل قدرتهای بزرگ مطرح است؛ حتی آنان که از روی جهل و نادانی و یا حسد و عقده‏های درونی با این جمهوری و این جوانان پر توان به دشمنی برخاسته‏اند در باطن و سیر ذاتشان با اعجاب و بزرگی به آن می‏نگرند و از پیروزیهای آن خون دل می‏خورند.

4- گرچه می‏دانم مکتبی بودن و تعهد به اسلام راستین اقتضا می‏کند تا رزمندگان اسلام با اسرای جنگی و پناهندگان با عطوفت و فتوت، به گونه‏ای اسلامی رفتار کنند که بحمد اللَّه می‏کنند، هر چند صدام و صدامیان بر خلاف اینان رفتارشان غیر انسانی و سبعانه باشد، لکن تذکر و تأکید سودمند است. باید جوانان ما و کسانی که عهده‏دار نگهداری اسیران و پناهندگان هستند طعم شیرین رحمت و بزرگواری اسلام را به آنان بچشانند و با آنان آن گونه رفتار کنند که مولای آنها و پیشوای عظیم الشأنشان با بدترین خلق خدا و جنایتکارترین انسانها- ابن ملجم‏[25]- لعنة اللَّه علیه رفتار فرمود، تا اسیران که ضربه روحی خورده‏اند احساس آرامش و جبران در حکومت اسلامی نمایند، و پس از آزادی در سلک مبلغین اسلام و احیاناً فداکاران آن درآیند که این خود خدمت پر ارزشی به اسلام و جمهوری اسلامی است. و چه بسا که این اسیران و پناهندگان با اجبار و تهدید به مرگ خود و خانواده‏هایشان به جبهه‏ها فرستاده شده باشند، چنانچه بعضی از آنها این ادعا را دارند. و گمان نکنید آن خوی جنایتکاری و سبعیتی که در امثال صدام است، در اینان باشد. و چه نیکوست که جوانان عزیز و نگهبانان این بازیخوردگان از یک موجود صدامی یا در خدمت جنایت، یک انسان اسلامی و در خدمت مکتب مقدس قرآن بسازند، و بدانند که مَنْ احْیا نَفْساً فَکَانّما احْیَا النَّاسَ جَمیعاً[26] و هدایت از بزرگترین مظاهر احیا است.

5- امروز دنیا، حتی کوردلان هم، می‏دانند که ایران از موضع قدرت- که موهبت الهی است- صحبت می‏کند. امروز ایران به آن حرفی که از روز اول گفته است پایبند است. ما با هیچ کشوری، چه اسلامی و چه غیر اسلامی سر جنگ نداریم و طالب صلح و صفا برای همه هستیم، و تا کنون نیز به دفاع که برای هر کس فریضه‏ای است الهی و حقی است انسانی، برخاسته‏ایم؛ و هر گز قصد تجاوز به کشورهای دیگر را نداریم. و می‏خواهیم کشورهای اسلامی در کنار هم با تعهد اسلامی به دفاع از حقوق مسلمین و کشورهای اسلامی در مقابل متجاوزان و متجاسران مانند اسرائیل تجاوزگر بایستند. و اگر این آرزوی دیرینه ملت و دولت ایران جامه عمل بپوشد هیچ قدرتی هر چند هم بزرگ نمی‏تواند به کشورهای اسلامی یا یکی از آنها تجاوز کند یا اعمال قدرت و زور نماید. و ما صلاح تمام کشورها بویژه کشورهای مجاور و منطقه را در آن می‏دانیم که برای ارضای شهوت بلندپروازی و ماجراجویی صدام و منفعت طلبی و سلطه‏جویی قدرتهایی که او را به دام و مهلکه انداخته‏اند خود را به تباهی و هلاکت دنیوی و عذاب الیم اخروی مبتلا نکنند، و با کشوری که با همه مسلمانان جهان می‏خواهد دست برادری دهد و اخوتی که خداوند عطا فرموده است به رسمیت بشناسد و جامه عمل پوشد به طور مسالمت‏آمیز رفتار نمایند، و از حرکت جنون‏آمیز صدام عفلقی و عاقبت امر آن عبرت بگیرند و بدانند که اگر خدای نخواسته قدرت به دست صدام جاه طلب بیفتد، با آنان کمتر از اسرائیل عمل نخواهد کرد و آن روز پشیمان خواهند شد که گرفتار اسرائیل دوم یا بدتر از او شوند. پس سزاوار است که این نصیحت اسلامی را بپذیرند و با آتش، بازی نکنند. و سزاوارتر آنکه با ملت بپاخاسته مظلوم در اراضی اشغالی فلسطین هم صدا شده و از تظاهرات و قیام آنان در مقابل ستمهای اسرائیل پشتیبانی عملی کنند تا همان گونه که ایران با تظاهرات و انقلاب اسلامی رژیم ستمشاهی را ساقط نمود آنان نیز بر این دیو آدمخوار و غاصب ملحد غلبه کنند. و امید است که مظلومان مراکز اشغالی به تظاهرات و اعمال ضد صهیونیستی خویش ادامه دهند تا پیروزی را به دست آورند. از خداوند متعال، تعالی اسلام و هواداران آن را خواستار و سرنگونی پرچمهای شیطانی را امیدوارم.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 154)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت استقرار نظام جمهوری اسلامی؛ شش تذکر (1362)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

وَ لْتَکُنْ مِنْکُمْ أُمَّةٌ یَدْعُونَ إِلَی الْخَیْرِ وَ یَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَ یَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَرِ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُفْلِحُونَ‏[27] آغاز پنجمین سال رسمیت جمهوری اسلامی را به ملت شریف ایران و ملتهای مظلوم تحت فشار ستمگران بومی و اجنبی تبریک می‏گویم، و نجات ملتهای دربند را از خداوند قادر متعال خواستارم. تبریک برای آنکه سالهایی که پشت سر گذاشتیم، خصوصاً سال قبل، شاهد پیروزیهای عظیم سیاسی، نظامی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی بوده‏ایم، و بحمد اللَّه تعالی ملت و مجلس و دولت و قوه قضاییه و قشرهای متعهد روحانی و دانشگاهی با سرافرازی و روسفیدی در نزد خداوند متعال و جهانیان با قامتی افراشته از بوته امتحان پیروزمندانه خارج، و امید جهانیان تحت ستم را به اسلام و قدرت معنوی و ظاهری آن در هر قدم بیش از پیش جلب نموده‏اند، و با همه نشیب و فرازها و رجزخوانیهای جهانخواران و ریزه‏خواران پیوسته به آنان، بر جهانیان ثابت نمودند که‏ مَا النَّصْرُ إِلَّا مِنْ عِنْدِ اللَّهِ‏[28] و إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ‏[29].

خداوند تعالی عنایات خاصه غیبیه خود را بر این ملت ستمدیده ارزانی فرمود که در آغاز پنجمین سال، کشوری در تمام ابعاد آزاد و مستقل به طور معجزه‏آسا و پیروزمندانه به حیات انسانی- اسلامی خود امید زاید الوصف بسته است، و از هیچ قدرتی هراس به خود راه نمی‏دهد، و دشمنهای نظامی و سیاسی خود را به زانو درآورده است، و به طور حیرت‏انگیز با همه فشارهای گوناگون ابرقدرتها و وابستگان آنان و کمکهای نظامی و تسلیحاتی و تبلیغاتی و مالی فراوان به دشمن اسلام و ایران، تا کنون نظام جمهوری اسلامی به عنایت پروردگار از هیچ دولت و ملتی تقاضای کمک نکرده است، و با پشتیبانی ملت و همت جوانان عزیز تمام چرخهای اقتصادی و نظامی به طور شایسته در مسیر اسلام در حرکت است. و اگر ان شاء اللَّه تعالی ملت و دست‏اندرکاران نظام اسلامی به همین منوال، یعنی متعهد به اسلام و احکام مقدس آن باشند، هر سال از سال دیگر در تمام ابعاد و مراحل قویتر و سرافرازتر خواهند بود. و اینک لازم است چند تذکر، گرچه تکراری است و ملت و دولت بحمد اللَّه تعالی متوجه هستند، بدهم:

1- همه می‏دانید و باید بدانیم مادامی که ملت، پشتیبان مجلس و دولت و قوای مسلح هستند و دولت و مجلس و قوای مسلح در خدمت ملت بویژه قشرهای محروم می‏باشند، و جلب رضای خداوند را در این خدمت متقابل، می‏نمایند، هیچ قدرتی توانایی آسیب رساندن به این نظام مقدس را ندارد، و اگر خدای نخواسته یکی از این دو یا هر دو از خدمت متقابل دست بردارند شکست جمهوری اسلامی و اسلام بزرگ، اگر چه در دراز مدت، حتمی است. بنا بر این، ترک این خدمت متقابل که به شکست اسلام و جمهوری اسلامی منتهی می‏شود از بزرگترین گناهان کبیره است که باید از آن اجتناب شود، چنانچه این خدمت از واجبات بزرگ است که باید به آن قیام نمایند. برادران عزیز و خواهران محترم، در این هنگام که ابرقدرتها و قدرتها از هر طرف برای نابودی جمهوری اسلامی و اسلام عزیز بر ما یورش کرده‏اند، با غفلت از وظیفه و سهل انگاری، دین و دنیای این ملت مظلوم در خطر است. برای حفظ نوامیس و شرف خود صبر را پیشه کنید، و به خاطر بعض کمبودها و گرانی اجناس سستی به خود راه ندهید.

گرانفروشان و محتکران بی‏انصاف گمان نکنند که این ظلم در حال حاضر چون سایر احوال است، امروز این نحو جنایات که ممکن است به شکست جمهوری اسلامی منتهی شود، کوشش در تضعیف اسلام است. این جانب خوف آن دارم که خداوند قهار بر شما غضب فرماید و خدای نخواسته تر و خشک با هم بسوزند و راه گریزی در کار نباشد، «أَعوذُ بِاللَّه مِنْ غَضَبِ الْحَلیم»[30] بهتر است بازاریان محترم که استوانه فعال جمهوری اسلامی می‏باشند توطئه این بی‏انصافها را که لکه ننگی بر دامان آنان هستند، با تدبیرات عاقلانه خنثی نمایند.

2- این جانب در آغاز سال جدید و سالروز رسمیت جمهوری اسلامی انتظار دارم که تمام نهادهای این جمهوری از مجلس و ارگانهای دولتی و جهاد سازندگی و شورای نگهبان و شورای عالی قضایی و قضات محترم سراسر کشور و دادستانیهای سطح کشور و قوای مسلح از ارتش و سپاه و بسیج و ژاندارمری و کمیته و شهربانی و نیروهای مردمی و عشایری- ایّدهم اللَّه تعالی- همه و همه کوشش کنند در پیاده کردن احکام اسلام؛ در افزایش تعهد به ابعاد مختلف این مکتب انسان‏ساز؛ در مجاهده در راه حق و ساختن خویش؛ در اصلاح درون و برون که خود با اصلاح آنان کشور رو به صلاح می‏رود. در رژیمهای گذشته آنچه موجب فساد ملت بویژه قشر جوان شد فساد دستگاه حاکمه بود که چون سرطان به جان ملت افتاده بود و جوانان را به فساد سوق می‏داد. و از همه کوششها لازمتر، کوشش دو قشر روحانی و دانشگاهی در راه تهذیب و تربیت خود و جوانان عزیز همدوش با تعلیم تا حد تخصص است، چرا که با فساد آنان عالَم فاسد می‏شود[31] و با صَلاح آنان صالح. علمای اعلام و مدرسین عظام حوزه‏های علمیه بلاد و اساتید محترم و متعهد دانشگاهها در نزدیک کردن هر چه بیشتر حوزه‏ها و دانشگاهها کوشش نمایند.

اساتید محترم و متفکران متعهد دانشگاهها و سایر مراکز تحصیلی که فساد رژیم سابق را لمس کردند و بدبختیهایی که از آن دستگاه فاسد نصیب ملت و کشورشان شد دریافتند، برای رضای خداوند تعالی و برای حفظ استقلال و آزادی کشورشان در تربیت انسانی نونهالان همراه با تعلیم آنان کوشش کنند؛ که علم و تخصص بدون تهذیب و تربیت، بلایی است که امروز بشر مبتلای به آن است و می‏رود تا عالَم را به آتش کشد. و مسابقه و رقابت دو ابرقدرت در مجهز شدن به سلاحهای مدرن اتمی و هسته‏ای که از مبادی شیطانی و نفسانی سرچشمه می‏گیرد، چه مصیبتهایی برای بشریت دارد؛ مگر آنکه دستی از غیب بیرون آید و بشریت را نجات دهد.

3- لازم است در این زمان که کشور اسلامی ما مبتلا به جنگ تحمیلی است به قوای مسلح و رزمندگان عزیز، این مدافعان اسلام بزرگ و کشور عزیز، و سایر متصدیان امور نظامی و انتظامی و امنیتی تذکر دهم که همان طور که تا کنون مشاهده و لمس کرده‏اید با وحدت و انسجام شماست که پیروزی در مرزها و در داخل کشور نصیب شما و ملت بزرگ ایران شده است، کوچکترین غفلت از این امر و بالاتر از آن، خدای نخواسته غفلت از یاد خداوند تعالی موجب سستی و تزلزل خواهد شد و زحمات چندین ساله‏تان و خون شهیدان عزیزمان به باد فنا خواهد رفت. توجه به معنویت و تکلیف الهی و یاد خداوند باعث می‏شود که این وحدت محفوظ و این برادری برقرار ماند. خوف آن است که اسلحه در دست شما جوانان عزیز موجب غرور و سرکشی شود و آن تحول روحانی عظیم که در شما پیدا شده است از دستتان برود، و شیطان نفس اماره شما را به دام کشد و با سوء رفتار با برادران خود صدق و صفا رخت بربندد و به جای آن کدورت و جفا جایگزین شود، و آن روز فاجعه‏ای است برای اسلام و مصیبت دردناکی است برای شما و یارانتان. پس این اخوت و صفا را هر چه بیشتر حفظ نمایید تا همان طور که تا کنون از پشتیبانی بیدریغ ملت برخوردار بودید از این پس هم برخوردار باشید. خداوند پشت و پناهتان باد.

4- قوه قضاییه و هیأت پیگیری و دیگر هیأتهای مربوط و منشعب از آنها در این سال جدید بر کوشش خود در اسلامی نمودن همه نهادها بیفزایند، و با قدرت تمام به کج‏رفتاران و منحرفان مهلت ندهند که با اعمال غیر انسانی- اسلامی خود عمداً یا از روی نادانی و بی‏بند و باری چهره مقدس جمهوری اسلامی را بر خلاف آنچه هست نمایش دهند. باید عدالت اسلامی در حق آنان بدون غمض عین اجرا شود. و لازم به تذکر است که در حق مجرمان و منحرفان از خدا بیخبر هم نباید از معیارهای اسلامی و حدود و تعزیرات مقرره تجاوز گردد که آن خود نیز از نظر عدالت اسلامی جرمی است که موجب کیفر است. از خداوند متعال توفیق و تأیید آنان را می‏خواهم که طوری با قاطعیت و سرعت عمل نمایند که جمهوری اسلامی بتواند ادعا کند که در کشور ما عدالت اسلامی را به طور کامل اجرا نموده است. و از امور لازم رسیدگی به حال زندانیان و پرونده‏های آنان است که برای تسریع در این امر لازم است هیأتهایی برای رسیدگی به وضع آنان تعیین گردد تا هر چه زودتر گزارش کامل زندانها و زندانیان را برای مسئولین امور قضایی تهیه نمایند.

5- امید است دختران و پسرانی که گول منحرفان بی‏دین و بی‏وطن را خورده و زندگانی خود را تباه نموده و می‏نمایند از اعمال خلاف انسانی و ملی و اسلامی گروهکها عبرت گرفته و به خود آیند. و توجه کنند که سران پر مدعای این گروهکها در خارج ایران خصوصاً فرانسه مجهزکننده صدام عفلقی به سلاحهای مخرب که در قتل و جرح و تخریب ایران و طبقه مظلوم بلاد عرب‏نشین و غیر آن به کار برده می‏شود، زندگانی مرفهی تشکیل داده و عقد اخوت با حزب کافر بعثی می‏بندند و از قدرتهای ضد اسلام و ایران طرفداری می‏نمایند. کمی فکر کنید که آیا از کسانی که منازل خلق بینوا و مظلوم را بر سر زن و بچه بی‏پناهشان خراب می‏کنند می‏شود طرفداری کرد؟ آیا از کسانی که دست صدامی را که ایران را به آتش و خون کشیده است می‏فشرند، می‏شود پشتیبانی کرد؟

انسان در حیرت است از انحطاط انسانی و اسلامی و ملی کسانی که برای رسیدن به مقامی موهوم، آن همه ادعاهای خود را در طرفداری از خلق و دارا بودن مغز متفکر و در روشن‏بینی و روشنفکری و استقلال خواهی و آزادی طلبی و امثال آن، یکباره زیر پا نهاده و به توهم آنکه حزب بعث، ایران را مغلوب و تحت سلطه خود درمی‏آورد و جان و ناموس ایرانیان را از بین می‏برد، به طمع موهومِ «در پناه دشمن ایران به نوایی رسیدن»، به آن پیوسته و پناهنده شود و حیرت‏انگیزتر آنکه بعضی جوانان که خیانتهای سران گروهکها را دیده‏اند، و نیز به عیان دیده‏اند که در ایران برای آنها جایی و آبرویی نیست، تنها و تنها به لجاجت کودکانه خود ادامه داده و زندگی و جوانی خود را فدای طمعهای پوچ آنان می‏کنند. غافل از آنکه آنان در فرانسه و کشورهای دیگر به عیش و عشرت و عقد و ازدواج مشغولند، و این بازی‏خورده‏ها خود را برای آنها به دام بلا می‏اندازند.

امید است ان شاء اللَّه خداوند اینان را بیدار و هوشیار کند و از این دام بلا برهاند. و این جانب به آن خود فروختگانی که خارج نشسته و به دروغ‏پردازی و خواب خرگوشی عمر خود را تباه می‏کنند، برای چندمین بار نصیحت می‏کنم که اگر چشم و گوش شما را هواهای نفسانیه نبسته است باید بدانید که با این شایعه‏سازیها و دروغ‏پردازیها کاری از پیش نمی‏برید، و بهتر است بیش از این به کار بیهوده‏ای که موجب بیشتر بردن عِرض خود است. عمر خود را صرف نکنید.

6- کلام آخر با دولتهای منطقه است که همچون صدام بدبخت آلت دست امریکا شده‏اند، و برای رضای امریکا و اسرائیل و برای حفظ منافع آنها بویژه امریکا می‏خواهند خود را به خذلان اخروی و هلاکت و ننگ دنیوی دچار کنند. نصیحت می‏کنم که شما در این چهار سال که از عمر جمهوری اسلامی می‏گذرد مشاهده کردید که قدرتهای بزرگ و اکثر دولتهای منطقه در محو آثار نبوت و قرآن کریم کوشش کردند، و با تمام قوای مادی و معنوی از دشمن اسلام حمایت کردند و کردید، ولی جمهوری اسلامی به عنایت خداوند متعال و پشتیبانی ملت عظیم القدر ایران با قدرت و بدون اتکال به غیر خداوند متعال به پیش می‏رود، و همه کوششهای شما و ذخیره‏های ملتهای مظلومتان به باد فنا رفت. از این کار بیهوده و زیانبار دست برداشته و با جمهوری اسلامی که تنها قدرت بزرگ و برومند منطقه است دوستی کنید. و مطمئن باشید که امریکا در شدتها و گرفتاریها به شما کمک مؤثر نخواهد کرد، و شما را چنانچه از تحلیل دولت امریکا معلوم است- برای منافع خود می‏خواهد. و از اسرائیل این دشمن اسلام و عرب جانبداری نکنید که این افعی افسرده اگر دستش برسد به صغیر و کبیر شما رحم نمی‏کند. مکرراً دولتمردان ایران در هر فرصتی اعلام نموده‏اند که جمهوری اسلامی مایل است با همه همجواران و دیگران با صلح و صفا زندگی کند، و از دولتهای اسلامی اگر مورد تهاجم واقع شوند پشتیبانی می‏کند، لکن در مقابل کج رفتاریها و ستمگریها و اسلام‏شکنیها با قامت بلند ایستاده است و از هیچ قدرتی باک ندارد. و چون برای نصرت خداوند بپاخاسته به وعده او دل بسته است و امید نصرت او را دارد. و او فرموده است: إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ‏. از خداوند تبارک و تعالی عاجزانه مسألت می‏نمایم که یاری خود را از جمهوری اسلامی و ملت مظلوم ایران دریغ نفرماید. و دست ستمکاران را از بلاد مسلمانان قطع فرماید. و به ملت و دولت ایران توفیق نصرت دین او را مرحمت فرماید. و توفیق خدمت به مستضعفان و محرومان را به همه ما عنایت فرماید. و دولتهای اسلامی را از غفلتها نجات دهد. و وحدت کلمه بین مسلمین ایجاد فرماید. و السلام علی انبیاء اللَّه سیّما خاتمهم- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- و علی اولیاء اللَّه- علیهم الصلاة و السلام- سیّما خاتمهم- ارواحنا لتراب مقدمه الفداء. و سلام و درود بر ملت بزرگ ایران، و رحمت خداوند بر شهیدان راه حق بویژه شهیدان جمهوری اسلامی. و درود بر بازماندگان آنان و سلام بر آسیب دیدگان جنگ تحمیلی، این عزیزان بزرگوار و شهدای زنده انقلاب. و سلام بر اسرای عزیز ما در چنگال دشمنان اسلام و مفقودین دلاورمان. و درود بر پدران و مادران و همسران همه آنان باد. و درود بر قوای مسلح و رزمندگان سلحشور- ایّدهم اللَّه تعالی.» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 390 ـ 396)[1] - نجف اشرف

حضرت آیت‏اللَّه سید محمود شاهرودی

تعرض به علمای اعلام و روحانیون در قم مایه تعجب؛ و سکوت مسلمانان‏[ در قبال این جنایت‏] عجیب‏تر است! و[ از این مصیبتها] به خداوند شکایت می‏بریم.

[2] - سوره قصص، آیه 5:« و ما بر آن هستیم که بر مستضعفان روی زمین منّت نهیم و آنان را پیشوایان سازیم و وارثان گردانیم».

[3] - سبک، بی‏ارزش.

[4] - سوره آل عمران، آیه 103:« و همگی به رشته خدا چنگ بزنید».

[5] - بدبو، گندیده.

[6] -« سازمان عفو بین المللی»،« اتحادیه قضات فرانسوی»،« بخش آلمان غربی عفو بین المللی»، وکلای فرانسوی موسوم به« قهرمانان تاریخی دفاع از حقوق بشر»،« نهضت حقوقدانان کاتولیک»، از نخستین سازمانهای مدعی حقوق بشر بودند که به اعدامهای انقلابی در ایران اعتراض کردند.

[7] - نعمت اللَّه نصیری، از عوامل کودتای 28 مرداد، فرماندار نظامی تهران در کشتار 15 خرداد و معروفترین رئیس ساواک.

[8] - اشاره امام خمینی- بخصوص- به مصاحبه‏های آقای مهدی بازرگان بود که ضمن آنها بی‏اطلاعی و عدم موافقت تلویحی خویش را از اعدامهای انقلابی اعلام می‏داشت. از جمله در کیهان، 6/ 12/ 57، متن مصاحبه ایشان با تلویزیون فرانسه.

[9] - سوره حجرات، آیه 13.

[10] - الکامل فی التاریخ، ابن اثیر، ج 3، ص 201 و کنز العُمال، ج 4، ص 6.

[11] - ناحیه، خطه، سرزمین

[12] - محمد انور السادات، رئیس حاکم بر کشور مصر.

[13] - از طرف ابو الحسن بنی صدر، آقای شهاب الدین اشراقی( داماد امام خمینی) و از طرف آقایان: بهشتی و هاشمی رفسنجانی و رجایی، آقای محمد یزدی به عنوان نماینده( در هیأت حل اختلاف) تعیین شدند

[14] - آقای سید عبد الکریم موسوی اردبیلی، دادستان کل کشور

[15] - چشم‏پوشی و اهمال.

[16] - بخشی از آیه 81 سوره هود« إِنَّ مَوْعِدَهُمُ الصُّبْحُ أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَرِیبٍ» همانا وعده گاه آنان بامداد است؛ و آیا صبح نزدیک نیست؟

[17] - چشم‏پوشی و اهمال.

[18] - اشاره به تعطیلی رسمی ایام عید نوروز، که در این ایام روزنامه‏ها منتشر نمی‏شوند

[19] - در پی بالا گرفتن اختلافات ابو الحسن بنی صدر با مسئولین قوای مقننه و قضاییه و نخست وزیر، از سوی امام خمینی هیأتی مأمور حل اختلاف و مقابله با تشنج گردید.

[20] - سوره احزاب، آیه 26

[21] - بخشی از آیه 4 سوره فتح:« و اوست که در دلهای مؤمنین، آرامش فرستاد»

[22] - آرامش، اطمینان

[23] - سوره آل عمران، آیه 126.

[24] - بخشی از آیه 83 سوره قصص:« فرجام نیک از آنِ پرهیزکاران است».

[25] - ابن ملجم مرادی، مردی از خوارج که حضرت علی( ع) را در محراب عبادت و در مسجد کوفه به شهادت رسانید.

[26] - برگرفته از آیه 32 سوره مائده:« آن کس که یک نفر را زنده کند، گویی که جامعه‏ای را زنده کرده است».

[27] - سوره آل عمران، آیه 104:« و باید از شما گروهی باشد که دعوت کنند به نیکی و امر به خوبی و نهی از بدی کنند، و آنان از رستگارانند»

[28] - بخشی از آیه 126 سوره آل عمران:« فتح و پیروزی نیست مگر از جانب خداوند»

[29] - بخشی از آیه 7 سوره محمد( ص):« اگر خدا را یاری کنید، او شما را یاری رسانده و قدمهایتان را استوار می‏گرداند».

[30] - پناه می‏برم به خدا از خشم شکیبایش

[31] -« اذا فَسَدَ العالِمْ فَسَدَ العَالَمْ»: هنگامی که عالمی فساد کند، جهان را فاسد می‏کند. حضرت علی( ع) می‏فرماید:«

زَلَّةُ العالِم تُفْسِدُ العَوالِم»

لغزش عالم، جهانها را فاسد می‏کند.( غرر الحکم، آمدی، ماده زلّة). از پیغمبر اکرم( ص) پرسیده می‏شود: بدترین مردم چه کسی است؟ می‏فرماید:«

العلماءُ اذا فسدوا»

علما، زمانی که فاسد می‏شوند.( بحار الأنوار، مجلسی، ج 74، ص 138).

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)