کد مطلب: 4281 | تاریخ مطلب: 02/01/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: دوم فروردین

امروز با امام: دوم فروردین

ـ بیانات در جمع روحانیون و طلّاب قم؛ صبر و استقامت در برابر مصائب و فجایع (1342)

ـ نامه به آیت اللَّه مرعشی نجفی و اعلام وصول نامه و احوالپرسی (1345)

ـ نامه به آقای سید محمود مرعشی نجفی و اعلام وصول نامه و احوالپرسی (1345)

ـ پیام به مسلمانان ایران و جهان درباره حمله به جنوب لبنان (1357)

ـ نامه به آقای محمدطاهر آل شبیر خاقانی؛ نفی گرایشهای قومی (1358)

ـ سخنرانی در جمع پاسداران انقلاب اسلامی قم؛ هشدار به ملت (1358)

ـ پیام به ملت ایران و رزمندگان؛ تبریک پیروزیهای رزمندگان (1361)

ـ پیام به مهاجرین جنگ تحمیلی؛ لزوم صبر و استقامت (1368)

امروز با امام: دوم فروردین

 

ـ بیانات در جمع روحانیون و طلّاب قم؛ صبر و استقامت در برابر مصائب و فجایع (1342)

«ناراحت و نگران نشوید، مضطرب نگردید، ترس و هراس را از خود دور کنید. شما پیرو پیشوایانی هستید که در برابر مصایب و فجایعْ صبر و استقامت کردند، که آنچه ما امروز می‏بینیم نسبت به آن چیزی نیست. پیشوایان بزرگوار ما، حوادثی چون روز عاشورا و شب یازدهم محرم را پشت سر گذاشته‏اند و در راه دین خدا یک چنان مصایبی را تحمل کرده‏اند. شما امروز چه می‏گویید؟ از چه می‏ترسید؟ برای چه مضطربید؟ عیب است برای کسانی که ادعای پیروی از حضرت امیر- علیه السلام- و امام حسین- علیه السلام- را دارند، در برابر این نوع اعمال رسوا و فضاحت‏آمیز دستگاه حاکمه، خود را ببازند. دستگاه حاکمه با ارتکاب این جنایت، خود را رسوا و مفتضح ساخت و ماهیت چنگیزی خود را به خوبی نشان داد. دستگاه جبار با دست زدن به این فاجعه، شکست و نابودی خود را حتمی ساخت. ما پیروز شدیم؛ ما از خدا می‏خواستیم که این دستگاه ماهیت خود را بروز دهد و خود را رسوا کند.

بزرگان اسلام ما، در راه حفظ اسلام و احکام قرآن کریم کشته شدند، زندان رفتند، فداکاریها کردند تا توانستند اسلام را تا به امروز حفظ کنند و به دست ما برسانند. امروز وظیفه ماست که در برابر خطراتی که متوجه اسلام و مسلمین می‏باشد، برای تحمل هر گونه ناملایمات آماده باشیم تا بتوانیم دست خائنین به اسلام را قطع نماییم و جلو اغراض و مطامع آنها را بگیریم‏.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 166)

ـ نامه به آیت اللَّه مرعشی نجفی و اعلام وصول نامه و احوالپرسی (1345)

«بسمه تعالی‏

به عرض عالی می‏رساند، مرقوم محترم که حاکی از سلامت وجود مسعود بود، موجب تشکر گردید. سلامت و سعادت جنابعالی را از خداوند تعالی خواستار است.

رجای آن دارم که در تحت قبه مطهره مولی‏الموالی- علیه‏السلام- موفق شوم به دعای خیر برای اسلام و مسلمین و عظمت حوزه‏های علمیه. از جنابعالی رجای دعای خیر برای حسن عاقبت دارم. والسلام علیکم و رحمةاللَّه‏. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 569)

ـ نامه به آقای سید محمود مرعشی نجفی و اعلام وصول نامه و احوالپرسی (1345)

«بسمه تعالی‏

خدمت جناب مستطاب سید الاعلام آقای حاج آقا محمود- دامت افاضاته‏

به عرض می‏رساند، مرقوم شریف که حاکی از سلامت مزاج محترم و حاوی تفقد از اینجانب بود موجب تشکر گردید. سلامت و توفیق جنابعالی را از خداوند تعالی مسئلت می‏نماید. امید است خداوند تعالی توفیق دهد در تحت قباب مطهره ائمه اسلام- علیهم السلام- دعای خیر برای همه مسلمین و مخصوصین آنها بنمایم.

از جنابعالی در مظان استجابت دعوات رجای دعای خیر دارم.

والسلام علیکم‏

مرقوم محترم دیگر نیز واصل شد و موجب تشکر. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 570)

ـ پیام به مسلمانان ایران و جهان درباره حمله به جنوب لبنان (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

اوضاع اسفناک لبنان و مصیبتهای وارده بر برادران ایمانی مظلوم ما در ناحیه جنوب آن، موجب کمال تأثر و تألم است. اکنون دهها هزار لشکر جرار جنایت پیشه اسرائیل- این جرثومه فساد- با اسلحه‏ها و توپها و تانکها و هواپیماها بر اراضی جنوب، مرکز برادران ایمانی ما مسلط و اهالی مظلوم را از منازل خود رانده و خانه‏های آنها را خراب و مزارع را به آتش کشیده و دوَل اسلامی غالباً در مقابل این جنایات بی‏تفاوت و احیاناً کمک کار به جنایات و یا به نشست و برخاست و مذاکرات بی‏نتیجه سرگرم هستند، و مجاهدین شجاع فلسطین را که مردانه در مقابل اسرائیل مقاومت می‏نمایند تنها گذاشته و شاید این نمایشگر توطئه‏ای بین ابرقدرتها باشد. اکنون برادران ما و فرزندان بی‏پناهشان در آتش می‏سوزند و مواجه با خطرهای بسیار هستند. لازم است مسلمین خیراندیش خصوصاً اهالی محترم ایران، که در خیرات پیشقدم هستند، در این امر حیاتی در اسرع وقت به نجات آوارگان بی‏پناه بپاخیزند و با هر وسیله ممکن به کمک آنها بشتابند، و با احساس مسئولیت در پیشگاه خداوند تعالی از هیچ گونه مساعدت محترمانه دریغ نکنند. و اگر بخواهند از سهم مبارک امام- علیه السلام- مصرف آوارگان و جنگزدگان کنند، مجازند تا ثلث صرف نمایند. امید است سران دوَل اسلامی و خصوص دولتهای عربی، با وحدت کلمه، در دفع اسرائیل- این ماده فساد- کوشش کنند و اگر مسامحه کنند خوف آن است که خدای نخواسته این جریان در سایر کشورهای مشابه عمل شود. از خداوند متعال قطع ایادی اجانب و هواداران آنها را خواستار و استقلال دوَل اسلامی را خواهانم.

و السلام علی‏ من اتبع الهدی‏.- 12 ع 2 98- روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 358)

ـ نامه به آقای محمدطاهر آل شبیر خاقانی؛ نفی گرایشهای قومی (1358)

«حضرت حجت الاسلام‏[1] و المسلمین آقای حاج شیخ محمد طاهر خاقانی- دامت برکاته‏

پس از اهدای سلام و تحیت؛ این جانب از زحمات جنابعالی در آن نواحی که از حساسترین نواحی است متشکرم. جنابعالی می‏دانید که در اسلام عزیز هیچ مسائل طایفی مطرح نیست و مسلمین همه با هم برادر و ید واحده هستند بر ما سوای خود. من از زمزمه‏هایی که در بعض نواحی کشور در کار است برای شکاف بین طوایف مسلمین، بسیار متأسف و متأثرم. ما برادران عرب را به جان و دل خواهان، و آنان را از خود و خود را از آنان می‏دانیم. اسلام عزیز از برکات عظیم رسول اکرم- صلی اللَّه علیه و آله- است که فخر عالَم و از مکه مکرمه ظهور فرموده‏اند؛ و ما از این جهت به ملت عرب احترام بسیار عظیم قائل هستیم.

اسلام امر فرموده که مسلمین از هر طایفه‏ای هستند برادرند؛ عرب و عجم و کُرد و ترک و فارس و غیر آن مطرح نیست؛ تمام طوایف در اسلام و جمهوری اسلامی به حقوق حقه خود خواهند رسید.

جنابعالی به برادران عزیز عرب و عجم آن ناحیه از قِبَل این جانب سلام و تحیت وافر برسانید. من خدمتگزار ملت هستم؛ و این چند روز آخر عمر را وقف خدمت به برادران اسلامی خود نمودم. از خداوند تعالی وحدت کلمه و ایمان راسخ همه را خواستارم، و از جنابعالی متشکرم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 403 ـ 404)

ـ سخنرانی در جمع پاسداران انقلاب اسلامی قم؛ هشدار به ملت (1358)

«امید است که شما پاسداران انقلاب و سربازان امام زمان- سلام اللَّه علیه- باشید و برای اسلام و اعتلای قرآن زحمت بکشید. تا کنون به مرحله‏ای رسیده‏ایم که هنوز پیروزی کامل نیست، و امیدوارم که این پیروزی را با همت شما به آخر برسانیم. و از شما برای اسلام و قدرت اسلام و قرآن همراهی می‏خواهم.

برادران من! توجه داشته باشید [که‏] ما هنوز پیروزِ حقیقی نشده‏ایم؛ گمان پیروزی نبرید که سستی می‏آورد. وقتی گمان کردید که پیروز شدید، رها می‏کنید و هر کدام به کار خود مشغول می‏شوید. پیروزی باز حاصل نیست، و دشمنان اسلام و کشور در کمینند و اختلاف ایجاد می‏کنند و توطئه دارند. همین امشب هم در روزنامه دیدم که ساواکیها توطئه کرده بودند و می‏خواستند در ایام عید فساد ایجاد کنند. شما خودتان را پیروز مطلق ندانید. پیروزی وقتی حاصل می‏شود که این ریشه‏های گندیده هم از زیر زمین بیرون بیاید و این توطئه‏ها خنثی شود؛ و آن با همت شما جوانها، جوانهایی که تا کنون برای اسلام و قرآن شریف زحمت کشیده‏اید و پیش خدای تبارک و تعالی روسفید هستید، میسر است...

همه با هم باشید، این بار را به آخر خواهید رسانید. و اگر خدای نخواسته اختلافی بین قشرها پیدا بشود، من ترس این را دارم که باز مسائل قبل اعاده شود. باید این رمز پیروزی را که وحدت کلمه و اتکا به قرآن مجید است حفظ کنیم و همه با هم به پیش برویم و حکومت جمهوری اسلامی را در ایران مستقر کنیم، و همه رأی به جمهوری اسلامی بدهیم. از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت شما و ملت ایران را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 405 ـ 406)

ـ پیام به ملت ایران و رزمندگان؛ تبریک پیروزیهای رزمندگان (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ یَنْصُرْکُمْ وَ یُثَبِّتْ أَقْدامَکُمْ‏[2] اخبار غرورآفرین جبهه‏های نبرد علیه قوای شیطانی را یکی پس از دیگری دریافت نمودم. قلم قاصر است که احساسات خویش را ابراز کنم. به قوای مسلح اسلامی- که خدایشان نصرت آخرین را نصیب فرماید- تبریک عرض می‏کنم. مبارک باد بر شما عزیزان افتخارآفرین پیروزی بزرگی را که با یاری ملائکة اللَّه و نصرت ملکوت اعلی‏ نصیب اسلام و کشور عزیز ایران، کشور بقیة اللَّه الاعظم- ارواحنا له الفداء- نمودید.

رحمت واسعه خداوند بر آن مادران و پدرانی که شما شجاعان نبرد در میدان کارزار و مجاهدان با نفس در شبهای نورانی را در دامن پاکشان تربیت نمودند. مژده باد به شما جوانان برومند در تحصیل رضای پروردگار که از بالاترین سنگرهای روحانی و جسمانی ظاهری و باطنی پیروزید. مبارک باد بر بقیة اللَّه- ارواحنا له الفداء- وجود چنین رزمندگان ارزشمند و مجاهدان فی سبیل اللَّه که آبروی اسلام را حفظ و ملت ایران را روسپید و مجاهدان راه خدا را سرافراز نمودید. ملت بزرگ ایران و فرزندان اسلام به شما سلحشوران افتخار می‏کنند. آفرین بر شما که میهن خود را بر بال ملائکة اللَّه نشاندید و در میان ملل جهان سرافراز نمودید. مبارک باد بر ملت چنین جوانان رزمنده‏ای، و بر شما چنین ملت قدردانی که به مجرد فتح و پیروزی توسط رزمندگان به دعا و شادی برخاستند. این جانب از دور دست و بازوی قدرتمند شما را که دست خداوند بالای آن است می‏بوسم و بر این بوسه افتخار می‏کنم. شما دیْن خود را به اسلام عزیز و میهن شریف ادا کردید و طمع ابرقدرتها و مزدوران آنان را از کشور خود بریدید و سخاوتمندانه در راه شرف و عزت اسلام جهاد کردید. «یا لَیْتَنی‏ کُنْتُ مَعَکُمْ فَافُوزَ فَوْزاً عَظیماً».[3] درود بر فرماندهان بزرگوار رزمندگان و بر همه مجاهدان راه عظمت کشور و اسلام. و نفرت و لعنت بر منافقان و منحرفانی که می‏خواستند یکی از انبارهای مهمات چنین مجاهدانی را به آتش بکشند. و غضب و سخط خداوند بر آن خدانشناسانی که با کمک به صدام عفلقی می‏خواستند او را نجات دهند. و شکر بی‏پایان خداوندی را که توانستید با شکست مفتضحانه، نیروهای کفر را در بارگاه قادر متعال بی‏آبرو و در پیشگاه ملتهای مسلمان منفور نمایید. من از خداوند تعالی نصرت نهایی شما عزیزان و شکست مخالفان حق را خواستارم.

درود بر شما و رحمت خدا بر شهیدان راه حق و شهدای جبهه نبرد حق علیه باطل. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 142 ـ 143)

ـ پیام به مهاجرین جنگ تحمیلی؛ لزوم صبر و استقامت (1368)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت خواهران و برادران و فرزندان عزیز مهاجرین جنگ تحمیلی- ایّدهم اللَّه تعالی‏

با سلام و درود به پیشگاه مقدس مولود نیمه شعبان و آخرین ذخیره امامت حضرت بقیة اللَّه- ارواحنا فداه- و یگانه دادگستر ابدی و بزرگ پرچمدار رهایی انسان از قیود ظلم و ستم استکبار. سلام بر او و سلام بر منتظران واقعی او، سلام بر غیبت و ظهور او و سلام بر آنان که ظهورش را با حقیقت درک می‏کنند و از جام هدایت و معرفت او لبریز می‏شوند.

سلام بر ملت بزرگ ایران که با فداکاری و ایثار و شهادت راه ظهورش را هموار می‏کنند و سلام بر شما خواهران و برادران مهاجر که بدون شک در جنگ تحمیلی از کسانی هستید که صدمه فراوان روحی و جسمی و مالی خورده‏اید. شما عزیزان در زمان یورش وحشیانه صدام پس از روزها دفاع قهرمانانه اضطراراً محل زندگی و راحتی خود را ترک نموده و حقیقتاً به زندگی پر مشقت در نقطه‏ای دور از خانه و کاشانه خویش تن داده‏اید. شما مهاجرین عزیز جنگ تحمیلی، لحظه لحظه جنگ و سختیهای آن را درک کرده‏اید. ان شاء اللَّه جمهوری اسلامی در آینده‏ای نه چندان دور شهرها و روستاهای شما را بهتر از قبل در اختیار شما خواهد گذاشت، ولی باید خود به کمک مسئولان آمده و در نوسازی و مهیاسازی شهر و روستاهاتان آنان را یاری نمایید. بحمد اللَّه فرزندان خردسال آن روز شما، امروز جوانانی شده‏اند که مانند سایر برادران و خواهران خود از میهن اسلامی‏شان دفاع خواهند کرد.

همه می‏دانند که تحمل هشت سال فشار و سختی فقط برای اسلام عزیز بوده است، لذا مسئولین باید در دفاع از اسلام محکمتر از همیشه با تمام توان در مقابل تجاوز نظامی، سیاسی و فرهنگی جهانخواران بایستند، چرا که امروز دنیای استکبار خصوصاً غرب خطر رشد اسلام ناب محمدی- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- را علیه منافع نامشروع خود درک کرده است.

امروز غرب و شرق به خوبی می‏دانند که تنها نیرویی که می‏تواند آنان را از صحنه خارج کند، اسلام است. آنها در این ده سال انقلاب اسلامی ایران ضربات سختی از اسلام خورده‏اند و تصمیم گرفته‏اند که به هر وسیله ممکن آن را در ایران که مرکز اسلام ناب محمدی است نابود کنند. اگر بتوانند با نیروی نظامی، اگر نشد، با نشر فرهنگ مبتذل خود و بیگانه کردن ملت از اسلام و فرهنگ ملی خویش و اگر هیچ کدام از اینها نشد، ایادی خودفروخته خود از منافقین و لیبرالها و بی‏دینها را که کشتن روحانیون و افراد بیگناه برایشان چون آب خوردن است و در منازل و مراکز ادارات نفوذ می‏دهند که شاید به مقاصد شوم خود برسند. و نفوذیها بارها اعلام کرده‏اند که حرف خود را از دهان ساده‏اندیشان موجّه می‏زنند.

من بارها اعلام کرده‏ام که با هیچ کس در هر مرتبه‏ای که باشد عقد اخوت نبسته‏ام.

چهارچوب دوستی من در درستی راه هر فرد نهفته است. دفاع از اسلام و حزب اللَّه اصل خدشه ناپذیر سیاست جمهوری اسلامی است. ما باید مدافع افرادی باشیم که منافقین سرهاشان را در مقابل زنان و فرزندانشان در سر سفره افطار گوش تا گوش بریدند. ما باید دشمن سرسخت کسانی باشیم که پرونده‏های همکاری آنان با امریکا از لانه جاسوسی بیرون آمد. ما باید تمام عشقمان به خدا باشد نه تاریخ. کسانی که از منافقین و لیبرالها دفاع می‏کنند، پیش ملت عزیز و شهید داده ما راهی ندارند. اگر ایادی بیگانه و ناآگاهان گول خورده که بدون توجه بلندگوی دیگران شده‏اند، از این حرکات دست برندارند، مردم ما آنها را بدون هیچ گونه گذشتی طرد خواهند کرد.

مسئولان ما باید بدانند که انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچمداری حضرت حجت- ارواحنا فداه- است که خداوند بر همه مسلمانان و جهانیان منت نهد و ظهور و فرجش را در عصر حاضر قرار دهد. مسائل اقتصادی و مادی اگر لحظه‏ای مسئولین را از وظیفه‏ای که بر عهده دارند منصرف کند، خطری بزرگ و خیانتی سهمگین را به دنبال دارد. باید دولت جمهوری اسلامی تمامی سعی و توان خود را در اداره هر چه بهتر مردم بنماید، ولی این بدان معنا نیست که آنها را از اهداف عظیم انقلاب که ایجاد حکومت جهانی اسلام است منصرف کند.

مردم عزیز ایران که حقاً چهره منوّر تاریخ بزرگ اسلام در زمان معاصرند، باید سعی کنند که سختیها و فشارها را برای خدا پذیرا گردند تا مسئولان بالای کشور به وظیفه اساسی‏شان که نشر اسلام در جهان است برسند و از آنان بخواهند که تنها برادری و صمیمیت را در چهارچوب مصلحت اسلام و مسلمین در نظر بگیرند. چه کسی است که نداند مردم عزیز ما در سختی هستند و گرانی و کمبود بر طبقه مستضعف فشار می‏آورد، ولی هیچ کس هم نیست که نداند پشت کردن به فرهنگ دوَل دنیای امروز و پایه‏ریزی فرهنگی جدید بر مبنای اسلام در جهان و برخورد قاطع اسلامی با امریکا و شوروی، فشار و سختی و شهادت و گرسنگی را به دنبال دارد و مردم ما این راه را خود انتخاب کرده‏اند و بهای آن را هم خواهند پرداخت و بر این امر هم افتخار می‏کنند. این روشن است که شکستن فرهنگ شرق و غرب، بی‏شهادت میسر نیست.

من بار دیگر از مسئولین بالای نظام جمهوری اسلامی می‏خواهم که از هیچ کس و از هیچ چیز جز خدای بزرگ نترسند و کمرها را ببندند و دست از مبارزه و جهاد علیه فساد و فحشای سرمایه داری غرب و پوچی و تجاوز کمونیزم نکشند که ما هنوز در قدمهای اول مبارزه جهانی خود علیه غرب و شرقیم.

مگر بیش از این است که ما ظاهراً از جهانخواران شکست می‏خوریم و نابود می‏شویم؟ مگر بیش از این است که ما را در دنیا به خشونت و تحجر معرفی می‏کنند؟ مگر بیش از این است که با نفوذ ایادی قاتل و منحرف خود در محافل و منازل، عزت اسلام و مسلمین را پایکوب می‏کنند؟ مگر بیش از این است که فرزندان عزیز اسلام ناب محمدی در سراسر جهان بر چوبه‏های دار می‏روند؟ مگر بیش از این است که زنان و فرزندان خردسال حزب اللَّه در جهان به اسارت گرفته می‏شوند؟ بگذار دنیای پست مادیت با ما چنین کند ولی ما به وظیفه اسلامی خود عمل کنیم.

امروز بیشتر از هر زمانی کینه و دشمنی استکبار علیه اسلام ناب محمدی برملا شده است. بسیج عمومی آنان در دفاع از یک خود فروخته و نویسنده مزدور گویای این واقعیت است و شاید آنان این همه فضاحت و بی‏آبرویی‏شان را به خاطر رسیدن به هدف شوم خود پیش‏بینی نکرده بودند که امروز با سرافکندگی و خواری از کرده خود پشیمان و با ذلت مراجعت می‏کنند.

احتمالًا قضیه مبارزه با حجاب زنان مسلمان در فضای آموزشی، حرکتی انحرافی برای کمرنگ کردن جلوه عظیم دفاع جهان اسلام از رسول اکرم- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- می‏باشد. گر چه خود این واقعه هم از دردهایی است که ملتهای اسلامی گرفتار آن شده‏اند که چگونه در دنیای به اصطلاح آزاد، الزام زنان و دختران مسلمان به رفع حجاب عین دموکراسی است و فقط ما که گفته‏ایم کسی که به پیغمبر اسلام- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- توهین کند و اجماع فقهای مسلمین فتوا به اعدام آن می‏دهند، خلاف آزادی است! راستی چرا دنیا در برابر کسی که اجازه ندهد تا دختران مسلمان به دلخواه خود با پوشش اسلامی در دانشگاهها درس بخوانند یا تدریس کنند، ساکت نشسته است؟ جز این است که تفسیر و تأویل آزادی و استفاده از آن در اختیار کسانی است که با اساس آزادی مقدس مخالفند؟ امروز خداوند ما را مسئول کرده است، نباید غفلت نمود. امروز با جمود و سکون و سکوت باید مبارزه کرد و شور و حال حرکت انقلاب را پابرجا داشت.

من باز می‏گویم همه مسئولان نظام و مردم ایران باید بدانند که غرب و شرق تا شما را از هویت اسلامی‏تان- به خیال خام خودشان- بیرون نبرند، آرام نخواهند نشست. نه از ارتباط با متجاوزان خشنود شوید و نه از قطع ارتباط با آنان رنجور، همیشه با بصیرت و با چشمانی باز به دشمنان خیره شوید و آنان را آرام نگذارید که اگر آرام گذارید، لحظه‏ای آرامتان نمی‏گذارند.

البته ما از زحمات وزارت امور خارجه قدردانی می‏کنیم و آنها باید با جدیت به کار خود ادامه دهند که ان شاء اللَّه در انجام وظیفه بزرگ الهی و سیاسی خود موفق خواهند بود.

از خداوند متعال می‏خواهم تا مهاجرین عزیزمان را هر چه زودتر به خانه و کاشانه خود برساند و تلخی غربتها و سختیها را به شیرینی مراجعتشان مبدل سازد.

در خاتمه لازم است از همه کسانی که از مهاجرین عزیز جنگ تحمیلی پذیرایی کرده و می‏کنند و همچنین از مسئولین محترم بنیاد مهاجرین که زحمات زیادی متحمل شده‏اند، تشکر و قدردانی نمایم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 325 ـ 329)[1] - در نسخه دستخط امام خمینی در بالای کلمه« حجت الاسلام» کلمه« آیت اللَّه» نیز درج گردیده است.

[2] - بخشی از آیه 7 سوره محمد:« اگر خدا را یاری کنید، خدا شما را یاری می‏کند و گامهایتان را استوار می‏گرداند».

[3] -« کاش با شما می‏بودم تا به بهره‏ای بزرگ نایل آیم»؛ فرازی که در زیارتنامه بزرگان دین و شهدای کربلا وارد شده است، بیان این فراز خطاب به رزمندگان جبهه‏های دفاع مقدس و شهدای جنگ تحمیلی حاکی از رفعت مقام آنان در نگاه امام خمینی است

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)