کد مطلب: 3918 | تاریخ مطلب: 30/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: سی ام مرداد

امروز با امام: سی ام مرداد

ـ نامه به آقای مصطفی اشرفی؛ اظهار نظر در مورد بازگشت به نجف (1352)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1355)

ـ نامه به علما و روحانیون کرمانشاه؛ تشکر از مردم- درخواست پاکسازی منطقه (1358)

ـ سخنرانی در جمع اعضای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون آزادی، ره آورد جمهوری اسلامی (1362)

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (1362)

امروز با امام: سی‌ام مرداد

 

ـ نامه به آقای مصطفی اشرفی؛ اظهار نظر در مورد بازگشت به نجف (1352)

«بسمه تعالی‏

خدمت جناب مستطاب عماد الاعلام و ثقة الاسلام آقای اشرفی- دامت افاضاته‏

مرقوم شریف واصل، در موضوع عودت به نجف اشرف یا بقای در ایران، با قطع نظر از امر حضرت آقای والد- دامت برکاته- به نظر می‏رسد با وضعی که برای حوزه مبارکه نجف پیش آمده است و بیم تفرق می‏رود، مراجعت اصلح باشد گرچه حوزه علمیه قم بسیار خوب است و تحکیم و تأیید آن لازم است. امید است هر چه مصلحت باشد برای جنابعالی اسبابش را خداوند تعالی فراهم فرماید.

خدمت حضرت معظمٌ له سلام مخصوص ابلاغ، و از ایشان و جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 510)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1355)

«بسمه تعالی‏

احمد عزیزم‏

دو مکتوب از شما با هم واصل؛ یکی تاریخ 9 شعبان و دیگری بی‏تاریخ بود. سلامت و توفیق شما را از خداوند تعالی خواستارم. تلگراف تسلیت هم مستقیماً به من دادند، موجب بسی ناراحتی شد[1]. من هم به شما تسلیت می‏دهم. خداوند ایشان را رحمت کند.

نمی‏دانم منبر شخص مذکور مشتمل بر چه مطالبی بوده که موجب ناراحتی آقایان شده است؛[2] در هر صورت این امور می‏گذرد. کاغذ جوف را که خط عموی مرحوم است به آقای آقا منصور[3] بدهید. از سلامت خودتان بیشتر مطّلعم کنید. محلی که عمو دفن شدند علی بن جعفر[4] است یا جای دیگر؟ نمی‏دانم خانم چه وقت خیال مراجعت دارند؛ آیا با حسین می‏آیند یا نه؟ داداش حالش خوب است و غالباً ناهار و شام با هم هستیم. از خداوند تعالی خوشی و سلامت همه را خواهانم. و السلام علیکم. پدرت

حضور حضرت آقا[5] سلام برسانید و از سلامت ایشان مطلعم کنید.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 166)

ـ نامه به علما و روحانیون کرمانشاه؛ تشکر از مردم- درخواست پاکسازی منطقه (1358)

«بسمه تعالی‏

خدمت حضرات آقایان محترم علمای اعلام و حجج اسلام کرمانشاه- دامت برکاته‏

مرقوم محترم آقایان واصل و موجب تشکر گردید. مراتب تشکر و سلام این جانب را به عموم اهالی محترم و عشایر غیور منطقه، که در مبارزه با دشمنان اسلام و مملکت در این چند روزه متحمل زحمات زیادی شدند، برسانید. از خدای تعالی موفقیت همگان را در راه اعتلای کلمه طیبه و نابودی دشمنان اسلام و مسلمین خواستارم. در مورد پاکسازی منطقه از افراد ضد انقلاب و کمونیست نیز که مرقوم داشته‏اید، ان شاء اللَّه تعالی تدریجاً اقدام خواهد شد. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 315)

ـ سخنرانی در جمع اعضای اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی پیرامون آزادی، ره آورد جمهوری اسلامی (1362)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من از شما آقایان که وقت خودتان و جوانیتان را برای اهداف انقلاب اسلامی صرف می‏کنید کمال تشکر را می‏نمایم. خداوند به شما جزای خیر عنایت فرماید و بیش از پیش موفق باشید.

جمهوری اسلامی از اول که پیروز شد آزادی را به طور مطلق به همه طوایف داد. نه تنها هیچ روزنامه‏ای تعطیل نشد بلکه هر گروه و حزبی به کارهای خود مشغول بودند، و بعضی از گروهها که ناشناخته بودند، از طرف دولت به کار گماشته شدند. لیکن بتدریج فهمیده شد که اینها یا توطئه‏گرند یا جاسوسی می‏کنند. از طرف دیگر نمی‏شد که انقلاب را رها کنیم، نه اسلام اجازه می‏داد و نه عقل که یک دسته از عنوان دولت یا غیر دولت برای سرنگونی جمهوری اسلامی سوء استفاده نموده و یا جاسوسی کنند و ما ساکت باشیم.

با این مقدار فداکاری که شما و دوستان انجام داده‏اید، باز گذاشتن دست کسانی که قصد توطئه نسبت به اسلام و ملت را دارند خیانت است. همین حزب توده که به قدرت بزرگ شوروی متکی است و می‏دانید که جاسوسی برای کشوری می‏کند که شصت و چند سال از عمر حکومتش می‏گذرد و نه در آنجا آزادی و نه حزبی جز حزب خودشان می‏باشد، از اول هم که روی کار آمدند گروههای بسیاری را کشته و یا تصفیه کردند، حتی این حزب هم در ایران آزاد بود، آن وقت فریاد می‏زدند آزادی نیست. بحمداللَّه شما با کمال دقت مراقبت نمودید تا آنها را خوب شناختید و اقدام لازم را نمودید. اینها مثل منافقین و همه گنهکاران باید محاکمه شوند و به جزای اعمالشان برسند.

امیدوارم آنها که امروز به فکر توطئه هستند روزی چهره‏هایشان برای مردم شناخته شود. بنابراین شما و همه ملت که این همه فداکاری برای استقلال و آزادی از دست ابرقدرتها و چپاولگرها کرده‏اید، امکان ندارد که اجازه دهید در یک چنین محیط اسلامی برای اینکه شرق و غرب خوششان بیاید، سهل‏انگاری شود. آزادی‏ای که صحیح است و برای اسلام و کشور مضر نباشد از اول بوده و الآن هم هست. و هیچ انقلابی مثل انقلاب ایران نبود که به مجرد پیروزی راهها را باز و فعالیت همه حزبها و گروهها را آزاد گذارد. بنابراین، کار شما کار ارزشمندی است. امیدوارم شما توفیق و اطلاعات بیشتری پیدا کنید. خداوند به شما کمک کند تا توطئه‏گرها را به سزای اعمالشان برسانید. خداوند همه شما را حفظ کند. من باز از شما تشکر می‏کنم، امیدوارم در کارهایتان موفق باشید و همیشه خدا را در نظر داشته باشید که بر خلاف آن عمل نکنید. والسلام علیکم و رحمةاللَّه.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 675 ـ 676)

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (1362)

[بسمه تعالی. حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی، رهبر کبیر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران- مدّ ظله العالی‏

احتراماً، به پیوست اسامی هزار و صد و چهل نفر از محکومین دادسرای انقلاب اسلامی بیست و نه شهر که به تأیید حاکم شرع و دادستان محل، مشمول عفو و یا تخفیف مجازات شده‏اند تقدیم می‏گردد. سید عبد الکریم موسوی اردبیلی‏].

بسمه تعالی‏

موافقت می‏شود.[6]- 30 مرداد 62/ روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 62)[1] آقای سید احمد خمینی در باره پاورقیهای این نامه چنین مرقوم داشته‏اند:.

1- مقصود تلگراف تسلیت فوت حضرت آقای حاج سید نور الدین هندی، برادر امام است. من تلگراف را برای برادرم‏[ آقا مصطفی‏] ارسال کردم تا ایشان بتدریج خبر را به امام بگویند اما کارکنان دفتر امام خمینی در نجف مستقیماً آن را به ایشان دادند و از آنجایی که امام به اخوی مکرمشان خیلی علاقه‏مند بودند شدیداً متأثر شدند.

[2] - احتمالًا آیت اللَّه خزعلی منبر رفته بودند که موجب ناراحتی مأموران رژیم شاه شده بود.

[3] - فرزند ارشد مرحوم آقای هندی.

[4] - امام زاده‏ای در قم.

[5] - آقای سید مرتضی پسندیده.

[6] - به استناد وظایف و اختیارات رهبری، مندرج در اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)