کد مطلب: 3894 | تاریخ مطلب: 17/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: هفدهم مرداد

امروز با امام: هفدهم مرداد

ـ پیام به دانشجویان مسلمان مقیم خارج؛ تلاش برای پیشبرد آرمانهای اسلام (1351)

ـ پیام به ملت ایران؛ تحریم تحصن، شایعه سازی و تضعیف دولت (1358)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور گینه؛ تسلیت حادثه زلزله کرمان (1360)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور فیگاجفریا؛ تسلیت فاجعه هفتم تیر (1360)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مجارستان؛ تسلیت حادثه زلزله کرمان (1360)

ـ سخنرانی در جمع اعضای کمیسیونهای نفت و ارشاد مجلس؛ ایجاد فضای تفاهم (1362)

ـ حکم به آقای حسن صانعی جهت انتقال اموال مصادره شده به بنیاد 15 خرداد (1366)

امروز با امام: هفدهم مرداد

 

ـ پیام به دانشجویان مسلمان مقیم خارج؛ تلاش برای پیشبرد آرمانهای اسلام (1351)

«بسمه تعالی‏

خدمت دانشجویان مسلمان مقیم امریکا و کانادا- ایدهم‏اللَّه تعالی‏

مرقوم محترم شما واصل شد. مجاهدات و کوششهای خستگی‏ناپذیر شما جوانان روشن‏ضمیر مسلمان در راه درک صحیح اسلام و شناسایی حقیقت قرآن کریم، موجب امیدواری و خرسندی مسلمانان بیدار است. اینجانب، با قدردانی از روح اسلامی و حقیقت‏جویی شما جوانان غیور باایمان، لازم است متذکر شوم که در پیمودن این راه مقدس، بسی با مشکلات و خطرات مواجه هستید و دستهای مرموز دشمنان اسلام از هر طرف جهت بازداشتن شما از نیل به مقصد کوشش خواهند کرد.

عوامل و ایادی استعمار که می‏دانند با آشنایی ملتها بخصوص نسل جوان تحصیلکرده به اصول مقدسه اسلام، سقوط و نابودی استعمارگران و قطع دست آنان از منافع ملتها و کشورهای استعمار شده قطعی خواهد بود، به کارشکنی پرداخته و می‏کوشند که با سمپاشیها و مشوب ساختن اذهان و افکار جوانان، از جلوه‏گر شدن چهره تابناک اسلام جلوگیری نمایند و با عناوین فریبنده و مکتبهای رنگارنگ، جوانان ما را منحرف سازند. بر شما جوانان مسلمان لازم است که در تحقیق و بررسی حقایق اسلام در زمینه‏های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و غیره، اصالتهای اسلامی را در نظر گرفته و امتیازاتی که اسلام را از همه مکاتب دیگر جدا می‏سازد فراموش نکنید. مبادا قرآن مقدس و آیین نجاتبخش اسلام را با مکتبهای غلط و منحرف کننده‏ای که از فکر بشر تراوش کرده است خلط نمایید.

باید توجه داشته باشید تا روزی که ملت اسلام پایبند این مکتبهای استعماری می‏باشد یا قوانین الهی را با آن مقایسه می‏کند و در کنار هم قرار می‏دهد، روی آسایش و آزادی نخواهند دید. و این مکتبهایی که از چپ و راست به ملت اسلام عرضه می‏شود فقط برای گمراهی و انحراف آنان است و می‏خواهند مسلمانان را برای همیشه خوار و ذلیل و عقب‏مانده و اسیر نگه دارند و از تعالیم آزادیبخش قرآن کریم دور سازند. استعمار چپ و راست، دست به دست هم داده برای نابودی ملت اسلام و کشورهای اسلامی کوشش می‏کنند، و در راه اسیر کردن بیشتر ملتهای مسلمان و غارت سرمایه سرشار و منابع طبیعی آنان با یکدیگر سازش کرده‏اند.

اسرائیل با تبانی و همفکری دولتهای استعماری غرب و شرق زاییده شد و برای سرکوبی و استعمار ملل اسلامی به وجود آمد؛ و امروز از طرف همه استعمارگران حمایت و پشتیبانی می‏شود. انگلیس و امریکا با تقویت نظامی و سیاسی و با گذاشتن اسلحه‏های مرگبار در اختیار اسرائیل، آن را به تجاوزات پی‏درپی علیه اعراب و مسلمین و ادامه اشغال فلسطین و دیگر سرزمینهای اسلامی تحریص و وادار می‏سازند؛ و شوروی با جلوگیری از مجهز شدن مسلمانان و با فریب و خیانت و سیاست سازشکارانه، موجودیت اسرائیل را تضمین می‏نماید. اگر دوَل اسلامی و ملل مسلمان به جای تکیه به بلوک شرق و غرب به اسلام تکیه می‏کردند و تعالیم نورانی و رهایی‏بخش قرآن کریم را نصب عین خود قرار داده و به کار می‏بستند، امروز اسیر تجاوزگران صهیونیسم و مرعوب فانتوم امریکا و مقهور اراده سازشکارانه و نیرنگ‏بازیهای شیطانی شوروی واقع نمی‏شدند.

دوری دوَل اسلامی از قرآن کریم، ملت اسلام را به این وضع سیاه نکبت‏بار مواجه ساخته و سرنوشت ملتهای مسلمان و کشورهای اسلامی را دستخوش سیاست سازشکارانه استعمار چپ و راست قرار داده است.

بر شما جوانان ارزنده اسلام- که مایه امید مسلمین هستید- لازم می‏باشد که ملتها را آگاه سازید و نقشه‏های شوم و خانمانسوز استعمارگران را برملا نمایید، در شناسایی اسلام بیشتر جدیت کنید، تعالیم مقدسه قرآن را بیاموزید و به کار بندید، با کمال اخلاص در نشر و تبلیغ و معرفی اسلام به ملل دیگر و پیشبرد آرمانهای بزرگ اسلام بکوشید.

برای پیاده کردن طرح حکومت اسلامی و بررسی مسائل آن اهتمام بیشتری به خرج دهید. مهذب و مجهز شوید؛ متحد و متشکل شده و صفوف خود را فشرده‏تر سازید؛ هرچه بیشتر همفکر و انسان فداکار بسازید. از برملا کردن نقشه‏های دستگاه جبار ایران علیه اسلام و مسلمین غفلت نورزید. صدای برادران رنجدیده و مسلمان ایران را به دنیا برسانید و با آنان همدردی کنید. به وحشیگریها، آدمکشیها، قانون شکنیها و دیگر جنایاتی که پیوسته در ایران جریان دارد اعتراض نمایید. باشد که به یاری خداوند، موجبات استقلال و آزادی ملت اسلام و دفع ظلم دستگاههای جبار و نوکران استعمار فراهم آید، و خطراتی که امروز متوجه اسلام و مسلمین می‏باشد برطرف گردد. سلام مرا به همه کسانی که برای اسلام و در راه اسلام تلاش می‏کنند ابلاغ نمایید. والسلام علیکم و رحمةاللَّه. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 436 ـ 438)

ـ پیام به ملت ایران؛ تحریم تحصن، شایعه سازی و تضعیف دولت (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

با کمال تأسف، در این روزهای پس از انقلاب که باید تمام قشرها برای ساختن و مرمّت خرابیهای دولت طاغوتی دست به دست هم بدهند و با پشتیبانی از دولت جمهوری اسلامی خسارات را جبران کنند، دیده و شنیده می‏شود اعتصاب بعد از اعتصاب و تحصن پس از تحصن و راهپیمایی پس از راهپیمایی و دروغ‏پراکنی دنبال دروغ‏پراکنی، و کوشش در تضعیف دولت با هر حیله و هر شایعه‏سازی رواج دارد. و در حالی که دولت با کوششی به اصلاح امور و مرمّت خرابیها اشتغال دارد، کارشکنیها شروع، به اسم صلاح‏اندیشی به تضعیف روحیه مردم و انتقاد بی‏منطق [از] دولت اسلامی بپاخاسته‏اند.

باید به برادران و خواهران بسیار محترم تذکر دهم که همان طور که در حال انقلاب، تحصن و اعتصاب بر ضد طاغوت موجب رضای خداوند تعالی بود، در حال حاضر که دولتْ اسلامی و ملی است و دشمن در توطئه است، تحصن و اعتصاب و شایعه‏سازی و جنجال بی‏اساس که باعث ضعف دولت و تقویت دشمنان اسلام و ملت می‏شود، موجب سخط[1] خداوند و از معاصی بزرگ و محرّمات عظیم شمرده می‏شود. دوستان من! شما اگر به اسلام و احکام آزادیبخش آن گرایش دارید، مخالفتها و کارشکنیها و تضعیف دولت، خلاف اسلام است و اگر به ملیت و صلاح حال مستضعفین گرایش دارید، امروز تضعیف دولت و شایعه‏سازیها و دروغ‏پردازیها مخالف صلاح ملت و مستضعفین، و کمک به دشمنان ملت و کشور است. و کسانی که گروهها را وادار به اعتصاب و تحصن و تضعیف دولت می‏کنند، مخالفین نهضت و از طرفداران اجانب و یا اعمال آنها به نفع اجانب است. این جانب از تمام قشرهای ملت عزیز تقاضا دارم که به کمک دولت- که کمک به مستضعفین است- بشتابند، و تفرقه‏اندازان را به خود راه ندهند؛ و در این ایام ماه مبارک، خصوصاً ایام لیالی متبرکه قدر، در محافل و مساجد اجتماع، و دعای به اسلام و مسلمین نمایند. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 268 ـ 269)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور گینه؛ تسلیت حادثه زلزله کرمان (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آقای احمد سکوتوره، رئیس جمهوری انقلابی گینه‏

تلگراف تسلیت جنابعالی به مناسبت وقوع زلزله غم‏انگیز کرمان واصل گردید. از اظهار محبت و همدردی شما متشکرم. و از خدای تعالی سلامت و توفیق ملت برادر گینه و عموم مسلمانان جهان را مسألت دارم. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 86)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور فیگاجفریا؛ تسلیت فاجعه هفتم تیر (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب آقای منظور حسین ناکویی، رئیس جمهور فیگاجفریا

تلگراف تسلیت شما در مورد فاجعه دلخراش اخیر که منجر به شهادت جمع زیادی از عزیزان ما گردید، واصل و موجب تشکر گردید. از خدای تعالی عظمت و سعادت ملل مسلمان جهان را مسألت دارم. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 87)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مجارستان؛ تسلیت حادثه زلزله کرمان (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آقای پال لوسونیز، رئیس جمهور شورای مردمی مجارستان‏

تلگراف تسلیت جنابعالی در مورد فاجعه زلزله دلخراش کرمان واصل گردید. از اظهار محبت و همدردی شما متشکرم. موفقیت ملل محروم جهان را در پیروزی بر مستکبران مسألت دارم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 88)

ـ سخنرانی در جمع اعضای کمیسیونهای نفت و ارشاد مجلس؛ ایجاد فضای تفاهم (1362)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

از آقایان تشکر می‏کنم که به اینجا تشریف آورده و مسائل و مشکلات را با یکدیگر در میان می‏گذاریم. عمده این است که ما به وضعیت خودمان و وضعیت انقلاباتی که در دنیا واقع می‏شود توجه کنیم. یک وقت مملکتی است که انقلاب می‏کند و پشت سرش شوروی و امریکا و امثال اینها هستند که این انقلاب، انقلاب دیگری است. و یک وقت کشوری است همانند ایران که انقلاب می‏کند و خودش را از همه قدرت‏های شرق و غرب که می‏خواهند در آن تصرف کنند جدا کرده است. مع ذلک می‏بینیم آنها که پشت سرشان قدرت‏ها بوده‏اند و انقلاب کرده‏اند وضع‏شان بسیار بدتر از ماست. و با این دو خاصیت اگر شما بخواهید که شب بخوابید و صبح بیدار شوید که همه امور درست شده باشد این یک امر غیر ممکن است، و اگر جهت اسلامی این انقلاب نبود، تا آخر هم مشکلات ما حل نمی‏شد، و چون اسلامی است و مردم همه با هم هستند و علاقه به اسلام دارند، علی رغم تبلیغات دامنه‏دار و جنگ و مشکلاتی که علیه ما تحمیل کرده‏اند مع ذلک ایران در این چند سال که انقلاب کرده است با استقامت سر جای خود ایستاده و به پیش می‏رود. وظیفه آقایان وکلا این است که هر جایی که گرفتاری هست دنبال رفع آن باشند و متوقع نباشند که فوراً رفع بشود.

و مهم این است که مجلسی‏ها با هم و با دولت و با سایر مقامات تفاهم داشته باشند. و مجلسی که اساس یک کشور است باید محلی برای بحث و ساختن اخلاق جامعه باشد، و انتقاد و استیضاح حق مجلس است اما برخورد با متخلف با آرامی و طرح مسائل اخلاقی بهتر رفع اختلاف می‏کند تا با الفاظ نیش‏دار و مقابله کردن با یکدیگر. لذا باید نطق‏های قبل از دستور یا مسائلی که در مجلس واقع می‏شود همانند خطبه‏های نهج البلاغه و خطب ائمه اطهار مردم را رو به صلاح ببرد، و آقایان در صحبت‏هایشان این احساس را داشته باشند که برای مصلحت جامعه حرف می‏زنند، نه برای مقابله و خودشان را یک واعظ حساب بکنند که می‏خواهند مردم را موعظه کنند و مردم هم احساس کنند که این آقایان خیر و صلاح آنها را می‏گویند.

من از مسائلی که شما گفتید مطلعم، لکن مشکلات باید به تدریج متحول گردد. و لکن الآن مسئله بزرگ ما جنگ است که مشاهده می‏کنید که تقریباً در اکثر جبهه‏ها مشغول آن هستیم، و باید الآن تمام کوشش‏مان را به کار بیندازیم که این جنگ را به پیروزی برسانیم که اگر خدای نخواسته، این جنگ به پیروزی نرسد و شکستی پیش آید خیال نکنید که این شکست برای ایران است، بلکه برای همه مستضعفان جهان واقع می‏شود. الآن چشم‏های همه مردم دنیا به ایران دوخته شده که در جنگ چه می‏کند، و همه آقایان باید توجه داشته باشند، و من به همه مردم کشور و به همه جوان‏ها عرض می‏کنم جنگی که الآن در کار است، جنگ سرنوشت‏ساز ماست. جنگی است که یک طرف آن دشمن با همه تجهیزات و پشتیبانی همه قدرت‏ها به میدان آمده و این طرف ما هستیم که از قدرت‏های بزرگ بریده، به خدای تبارک و تعالی توجه داریم؛ لذا این جوان‏های ما هستند که باید این سرنوشت را به آخر برسانند، و این جوان‏های ایران هستند که باید تنور جنگ را گرم نگه دارند، و بحمد اللَّه رزمندگان ما در همه جا پیروزند و شما می‏دانید که اگر خدای نخواسته، صدام پیروز بشود با اهل این کشور چه خواهد کرد.

و این سهل است در مقابل اینکه اسلام سیلی بخورد و نتواند به این زودی‏ها سربلند کند. بار دیگر من به همه اهالی کشور تأکید می‏کنم که امروز باید توجه به این جنگ زیاد باشد. و امروز تمام اسلام در مقابل تمام کفر ایستاده است. و ما اگر جایی را فتح کردیم نباید غرور پیدا کنیم بلکه باید این فتح را تا آنجا دنبال کنیم و ادامه دهیم که متجاوز سر جای خودش بنشیند، یعنی متجاوز از بین برود. که خسارت جانی قابل جبران نیست ولی آن همه خسارات مالی که به این کشور وارد شده است باید بدهند. و من مسئله‏ای که روی آن پافشاری می‏کنم این است که امروز همه جوان‏های ما موظفند جبهه‏ها را گرم نگه دارند و بروند به سراغ برادرانشان که در حال جنگ هستند، که اگر مسئله جنگ حل بشود و ان شاء اللَّه با پیروزی کامل به آخر برسد، مسائل دیگر مسائل فرعی است و حل آنها بسیار آسان است و خود مردم کارها را اصلاح می‏کنند و دولت هم دستش باز می‏شود و گرفتاری‏ها را رفع می‏نماید. و ما در مسئله جنگ و سایر امور باید با هم باشیم، و اگر با هم بودیم کارها به پیش می‏رود. بحمد اللَّه مجلس اختلافی ندارد و قریب به اتفاق مجلس افراد صالحی هستند که باید بین خودشان و دیگران و سایر قوا تفاهم ایجاد کنند و دولت و جبهه‏ها و قوای مسلحه را تأیید و تقویت نمایند و مردم را ارشاد کنند که به نیروهای مسلحه کمک کنند، چه در پشت جبهه و چه در جبهه‏ها، و بحمد اللَّه تا به حال این کار را کرده‏اند.

و من از شما آقایان و از مردم تشکر می‏کنم که در جبهه‏ها و پشت جبهه‏ها حضور دارند و به خاطر اسلام خدمت می‏کنند. امیدوارم مشکلات با همت آقایان و تأیید خداوند تبارک و تعالی به زودی رفع شود و همه شما موفق و مؤید باشید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 42 ـ 44)

ـ حکم به آقای حسن صانعی جهت انتقال اموال مصادره شده به بنیاد 15 خرداد (1366)

[بسمه تعالی. محضر مقدس بزرگْ رهبر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران مرجع تقلید شیعیان جهان، حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی و روحی فداه‏

بعد التحیة و السلام، احتراماً به عرض می‏رساند، قسمتی از اموال وابستگان به رژیم ستمشاهی من جمله سهام این افراد در شرکتهای سرمایه گذاری البرز، کی بی سی، پیازر، افشره و فرآورده‏های شیمیایی طی حکم شماره 5024 دادگاه انقلاب اسلامی تهران به نفع بنیاد 15 خرداد مصادره گردیده و قسمتی دیگر به لحاظ بند «ب» قانون حفاظت و توسعه صنایع ایران در اختیار دولت قرار گرفته که سازمان صنایع ملی ایران آن را اداره می‏نماید. نظر به اینکه اموال وابستگان به رژیم منحوس پهلوی می‏بایست طبق فتوای آن جناب صرف مستضعفین گردد، استدعا دارد حکم قضیه را دایر بر اینکه کدامیک از دو مرجع مدعی مالکیت (بنیاد 15 خرداد- سازمان صنایع ملی ایران به نمایندگی از طرف دولت) می‏توانند سهام مزبور را مالک باشند، مشخص فرمایید، تا ان شاء اللَّه بر طبق آن عمل شود.

و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. حسن صانعی- سرپرست بنیاد 15 خرداد.].

بسمه تعالی‏

از آنجا که اموال مصادره‏شده وابستگان به رژیم پهلوی باید خرج فقرا و مستمندان گردد و بنیاد 15 خرداد هم مسئول رسیدگی به وضع آنان است موارد مذکور با موافقت جناب آقای نخست وزیر و مراعات جهات شرعیه به بنیاد پانزدهم خرداد انتقال می‏یابد. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 357)[1] - خشم، ناخشنودی.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)