کد مطلب: 3858 | تاریخ مطلب: 05/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: پنجم مرداد

امروز با امام: پنجم مرداد

ـ نامه به آقای میلانی و ابراز نگرانی درباره وقایع عراق و اختلافات بین شیعه و سنی (1343)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1354)

ـ پیام به ملت ایران درباره لزوم ادامه مبارزه (1357)

ـ سخنرانی در جمع روحانیون شمال کشور؛ توطئه در ارائه چهره نامطلوب از نظام (1359)

ـ پیام تشکر به رئیس دولت امارات متحده عربی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

ـ نامه به شورای عالی قضایی در مورد اختیارات دادستان کل انقلاب (1361)

ـ حکم انتصاب آقای سید میر آقا زنجانی به عنوان نماینده در استان زنجان (1362)

ـ نامه به نخست وزیر موافقت با پیشنهاد ایشان در مورد بنیاد مستضعفان (1365)

ـ بیانات در جمع فرماندهان سپاه؛ حفظ وحدت و اخلاص (1366)

امروز با امام: پنجم مرداد

 

ـ نامه به آقای میلانی و ابراز نگرانی درباره وقایع عراق و اختلافات بین شیعه و سنی (1343)

«حضرت حجت‏الاسلام و المسلمین آیت‏اللَّه آقای میلانی- دامت برکاته‏

17 شهر ربیع‏المولود 84

بسم‏اللَّه الرحمن الرحیم‏

به عرض محترم عالی می‏رساند با اینکه پریروز زحمت‏افزا شدم لکن چون حضرت حجت‏الاسلام و المسلمین آقای دستغیب پیغامی داشتند راجع به جلسه مثلثه لازم است عرض کنم چون جهت آن درست معلوم نیست و از طرفی آنچه منعکس شده است در مطبوعات مربوط به امور دیانی نیست صلاح نیست از طرف حضرتعالی مشترکاً یا مستقلًا چیزی نشر شود باید مراقب بود اگر خدای نخواسته مطلب خلاف شرعی بروز کرد اقدام نمود.

چیزی که اخیراً موجب نگرانی شدید است قضایای واصله از عراق است یکی راجع به مطالبی که از عارف بروز کرد راجع به تجدید مسجد امویین که موجب سر و صدایی شده است و به اختلاف بین شیعه و سنی دامن می‏زند و ناگزیر دستهایی در کار است برای ایجاد اختلاف و یکی راجع به ملی نمودن بسیاری از مؤسسات از قرار مذکور و تاکنون از طرف علمای آنجا هیچ اعتراضی نشده است و اینجا هم که حالش معلوم است نمی‏دانم سرکار عالی در این موضوع فکری فرمودید در هر صورت این امور باعث می‏شود که در ایران نیز نظایرش بروز کند و باید در این امر تفکر کرد. از خداوند تعالی سلامت و عظمت حضرتعالی را خواستار است. والسلام علیکم و رحمةاللَّه و برکاته. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 535)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1354)

«بسمه تعالی‏

17 رجب 95

احمد عزیزم‏

ان شاء اللَّه سلامت باشید. این جانب بحمد اللَّه تعالی با سایرین سلامت هستیم؛ لکن گرفتاریها و ناراحتیها زیاد است و شما نمی‏توانید مطلع شوید از آن؛ و اینکه چه محذوراتی برای آمدن خانم (شرعاً و عقلًا)[1] است. پشت سر هم هر کدام نامه می‏نویسید، از آمدن ایشان می‏نویسید و موجب ناراحتی ایشان و من می‏شوید. اگر محذور نداشت آمده بودند. امید است خداوند رفع کند- که با سلامتی- شماها نیایید و ایشان بیایند. به همه دخترها و به خانم خودتان سلام برسانید. مرقومات حضرت آقا[2] را جواب داده‏ام؛ به ایشان پس از سلام تذکر دهید. و السلام. پدرت.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 107)

ـ پیام به ملت ایران درباره لزوم ادامه مبارزه (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

21 شهر شعبان المعظم 98

این جانب از عموم ملت شریف ایران متشکرم که با همبستگی و وحدت کلمه در سوم و پانزدهم شهر شعبان یک مرتبه دیگر به رژیم منحط ثابت کرد که با اراده ملت نمی‏تواند مقابله کند؛ و این رفراندمی بود بی‏نظیر از مخالفت سراسری ایران با شاه، گرچه دستگاه با جلوگیری از بعضی از اجتماعات بزرگ سلب آزادی نمود و نگذاشت مصایب و مطالب مشروع ملت بزرگ تماماً ابراز شود. به طوری که اطلاع حاصل شد به دنبال تظاهرات آرام، دست به جنایاتی که کاشف از سستی پایه‏های حکومت است زد، و در بعضی از شهرها چون مشهد و رفسنجان و جهرم وحشیانه به مردم بی‏دفاع هجوم برد و عده کثیری را مقتول و مجروح نمود. و به طوری که بعضی از خبرگزاریها اطلاع داده‏اند در مشهد مقدس تعداد کشتگان به چهل نفر رسیده است و بعضی بیش از این گفته‏اند. و از قرار اطلاع، مأمورین شاه وحشیانه به مدرسه نواب مشهد ریخته و طلاب بی‏دفاع را تا سر حد مرگ کتک زده و سر و دست آنان را شکسته‏اند و معنای اعطای آزادی را به ملت فهماندند.

و مردم متدین و شجاع شهرها چون قم قهرمان، تبریز غیور و مشهد، بیدار شده برای اظهار تنفر از دستگاه و رژیم شاه تعطیل عمومی نموده‏اند، و مشتی محکم به دهان گزافه گویانی که می‏گفتند این تظاهرات دیگر تکرار نمی‏شود و ملت به حال عادی خود بازگشته است زدند. ملت عزیز تا محو آثار ظلم و هدم دستگاه رژیم منحط پهلوی آرام نخواهد گرفت و به حال عادی باز نخواهد گشت. ما از این غیورانی که در راه هدف مقدس اسلام فداکاری می‏کنند و از جان و مال دریغ ندارند، و تن به ظلم نمی‏دهند و سکوت مرگبار را شجاعانه با اهدای جان خود می‏شکنند، و راه و رسم پیامبر اسلام- صلی اللَّه علیه و آله- و امامان تشیع را یافته و بدانان اقتدا نموده‏اند، تشکر نموده و به آنان تبریک می‏گوییم.

امروز که ملت، بپاخاسته و راه خود را خوب و درست یافته است، سکوت و امر به سکوت، مخالف مصالح عالیه اسلام است و خلاف طریقه شیعه جعفری است، و امر به تحرک و استنکار و افشای فجایع خانمانسوز و اسلام بر باد ده دستگاه شاه، موافق سیره مبارکه انبیا و خصوصْ رسول معظم خاتم است. اکنون که ماه مبارک رمضان در پیش است، و ماه مبارک امسال نمونه است که ملت معظم ایران از سویی خاطرات چندین ماهه اخیر از کشتارهای وحشیانه دسته جمعی و اختناق و حبس و تبعید در قلبش زنده است، و از سوی دیگر برای انتقام از بیدادگریهای رژیم منحط پهلوی و شاخه‏های آن، کارگزاران اجانب استعمارگر با بیداری و همبستگی بی‏سابقه بپاخاسته است، لازم است مطالبی را تذکر دهم:

1- نهضت مقدس اخیر ایران که ابتدای شکوفایی‏اش از 15 خرداد 42 بود صد در صد اسلامی است، و تنها به دست توانای روحانیون با پشتیبانی ملت مسلمان و بزرگ ایران پی‏ریزی شد، و به رهبری روحانیت، بی‏اتکا به جبهه‏ای یا شخصی یا جمعیتی اداره شده و می‏شود. و نهضت پانزده ساله ما چون اسلامی است، بی‏دخالت دیگران در امر رهبری- که از آنِ روحانیت است- ادامه دارد و خواهد داشت؛ و آنان که اخیراً برای جلب منافع شخصی به جنب و جوش افتاده و می‏خواهند نهضت اسلامی را آلوده کنند و یا آن را متکی به بعض جناحها یا دنباله رو معرفی نمایند حتماً سوء قصد دارند؛ و احیاناً با ساختن بعضی از آنان با دستگاه جبار می‏خواهند نهضت را متوقف و شاه را مصون نگه دارند. ملت ایران باید با هوشیاری تمام و تردید بدانان نگاه کنند؛ و اگر خدای نخواسته انحراف آنان معلوم شد از آنان جداً اجتناب کنند و صریحاً اعلام می‏دارم در صورتی که این جمعیت معدود، مطالب خود را که لازمه‏اش دور نگه داشتن مجرم اصلی است تکرار کنند روحانیت تکلیف خود را درباره آنان روشن خواهد نمود.

2- اخیراً دولت نغمه ناموزونی را به راه انداخته است مبنی بر آزادی انتخابات، در صورتی که وقت آن سال دیگر است، و این نغمه قبل از ماه مبارک رمضان برای انحراف اذهان از مسیر اصلی حرکت است که خوف افشای هر چه بیشتر جنایات رژیم در این ماه در مساجد و مجامع اسلامی می‏رود. ملت باید بداند که این حیله جز نگهداری شاه از تعرض گویندگان و پرخاش جوانان غیور اسلامی نیست؛ و لازم است گویندگان محترم و روحانیون معظم ایران شدیداً از آن احتراز کنند. و باید بدانند که خیال انتخابات آزاد با برقرار بودن قدرت شیطانی شاه امری موهوم است و جز صحنه‏ای شیطانی برای قانونی نمایش دادن انتخابات در دنیا نیست. و تا قدرت طاغوتی شاه و دارودسته‏اش برقرار است دیگران نمی‏توانند حتی یک وکیل انتخاب کنند؛ و این جانب در موقع انتخابات کلمه خود را خواهم گفت.

3- اکنون که شاه خود را در بین ملت، شکست خورده و زبون می‏بیند به صحنه‏سازیهایی دست زده است و می‏خواهد افرادی را که چندین سال است با مقاصد شیطانی شاه همراه و به تغییر احکام اسلام و تبدیل تاریخ پر افتخار اسلام به تاریخ گبرها و آتش‏پرستها رأی داده‏اند، ملی جلوه دهد تا در مواقع حساس با نفوذ در صفوف روحانیون مبارز مأموریت شوم خود را با چهره‏ای ملی اجرا نمایند، روحانیون باید آنان را به جامعه معرفی نمایند. باید دید چه تغییری در نظام شاه پدید آمده است که اینان تا دیروز دستبوس بودند و چاکر، و امروز مخالف! باید ملت شریف هوشیار باشد که این مهره‏های خطرناک، خود را در بین آنان جا نزنند.

4- تقاضای این جانب از ملت شریف و متعهد آن است که با کمال اهمیت و دلسوزی اقدام به بررسی کشته‏شدگان و خانواده‏های آنان کنند، و به هر ترتیبی که می‏توانند سرشماری از کشته‏ها با نام و نشان نمایند و ما را مطلع کنند، و به بازماندگان آنان سرکشی برادرانه نمایند و از آنان دلجویی کرده و سلام «خمینی» را که در سوگ آنان است به همه برسانند، و تأثرات این جانب را در مرگ عزیزانشان به آنها ابلاغ نمایند. و اگر کسی به واسطه مجروح شدن و یا از دست دادن عزیزش احتیاج مادی دارد لازم است به بهترین وجه برآورده شود، یا هر چه زودتر به من مراجعه شود تا با تمام طاقت به آنان رسیدگی نمایم.

5- لازم است برای بیداری نسلهای آینده و جلوگیری از غلطنویسی مغرضان، نویسندگان متعهد با دقت تمام به بررسی دقیق تاریخ این نهضت اسلامی بپردازند، و قیامها و تظاهرات مسلمین ایران را در شهرستانهای مختلف با تاریخ و انگیزه آن ثبت نمایند تا مطالب اسلامی و نهضت روحانیت سرمشق جوامع و نسلهای آینده شود، ما که هنوز در قید حیات هستیم و مسائل جاری ایران را که در پیش چشم همه ما به روشنی اتفاق افتاده است دنبال می‏کنیم، فرصت طلبان و منفعت‏پیشگانی را می‏بینیم که با قلم و بیان بدون هراس از هر گونه رسوایی، مسائل دینی و نهضت اسلامی را بر خلاف واقع جلوه می‏دهند و به حکم مخالفت با اساس نمی‏خواهند واقعیت را تصدیق کنند و قدرت اسلام را نمی‏توانند ببینند، و شکی نیست که این نوشتجات بی‏اساس به اسم تاریخ در نسلهای آینده آثار بسیار ناگواری دارد. از این جهت، روشن شدن مبارزات اصیل اسلامی در ایران از ابتدای انعقاد نطفه‏اش تا کنون و رویدادهایی که در آینده اتفاق می‏افتد از مسائل مهمی است که باید نویسندگان و علمای متفکر و متعهد بدان بپردازند. درست آنچه را امروز برای ما روشن و واضح است برای نسلهای آینده مبهم می‏باشد؛ و تاریخ، روشنگر نسلهای آینده است، و امروز قلمهای مسموم در صدد تحریف واقعیات هستند، باید نویسندگان امین این قلمها را بشکنند.

6- حضرات ائمه جماعت محترم- دامت برکاتهم- گویندگانی را دعوت نمایند که معتقد و علاقه‏مند به نهضت اسلامی و با هدفی اصیل روشنگری مردم را بر عهده گیرند؛ و از دعوت «وعاظ السلاطین» و اشخاصی که به نفع دستگاه جبار، دانسته یا ندانسته مطالبی را انتخاب می‏کنند که ملت را از مسائل اصلی روز بازدارند جداً احتراز فرمایند، و از کسانی که عمال دولت تعیین می‏کنند دوری و احتراز کنند، و فداکاری در راه اسلام و مصالح مسلمین را در رأس برنامه خود قرار دهند.

7- گویندگان محترم در مجامع و مساجد وظیفه دارند که مصایب وارده بر ملت را در این پنجاه سال سلطنت سیاه پهلوی، خصوصاً در این چند ماه اخیر و کشتار اخیر شهر مقدس مشهد در جوار حضرت ثامن الائمه- علیهم السلام- و رفسنجان، به سمع مردم برسانند و آنان را از مسائلی که مفید برای اسلام و مصالح مسلمین است آگاه گردانند، و از مطالبی که موجب سردی و سستی است احتراز کنند که عذر در درگاه خدای متعال و پیش ملت مسْلم پذیرفته نیست.

8- بر مستمعین است که آقایان گویندگان را در ذکر مطالب اسلامی و انسانی تشویق کنند؛ و از آنان با احترام تقاضا کنند که جنایات و ستمگریها را بیان و تفسیر کنند، و از مطالب غیر مفید و احیاناً مخالف با مسیر حرکت ملت احتراز کنند، و با پشتیبانی خود از گویندگان محترم به آنان اطمینان خاطر دهند.

در خاتمه من نمی‏دانم با چه بیان از کشتار بی‏رحمانه شهرستانها، خصوصاً شهر مقدس مشهد اظهار تأسف و تأثر کنم. من نمی‏دانم این خاندان ستمگر تا کی بر مقدرات مسلمین مسلط و به خون جوانان ما تشنه‏اند. من به حضرت ثامن الائمه- علیهم السلام- تسلیت عرض می‏کنم و به اهانتهایی که بدان بزرگوار در عهد این پدر و پسر خیانتکار شد و می‏شود در سوگ می‏نشینم. من به شما اهالی محترم و متدین مشهد و رفسنجان و جهرم تسلیت می‏گویم و تبریک؛ تسلیت برای از دست دادن جوانان اسلام، و تبریک برای داشتن جوانان برومند و برای روحیه اسلامی مقتدری که در راه خدا از تلاشهای مذبوحانه رژیم ظالم نهراسیده و با تعطیل و تظاهرات مردانه، خود را در پیشگاه مقدس اسلام روسفید کردید. خداوند به شما پاسداران قرآن کریم و به تمام ملت نجیب ایران، که با همت مردانه و وحدت کلمه در مقابل جبار زمان قیام و دیْن خود را به اسلام ادا نموده و می‏نمایید، نصرت عنایت فرماید و همه را از مجاهدین راه حق قرار دهد و در زمره اولیای خدا که خون خود [را] در راه او دادند محشور فرماید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.- روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 431 ـ 435)

ـ سخنرانی در جمع روحانیون شمال کشور؛ توطئه در ارائه چهره نامطلوب از نظام (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

یکی از برکات این نهضت این است که ما سابقاً، آقایان و علمای بزرگی که در اطراف کشور بودند ملاقات نمی‏کردیم و نمی‏شناختیم و حالا با آقایان ملاقات می‏کنیم؛ از نزدیک می‏آیند زیارتشان می‏کنیم و هم به آنها دعا می‏کنیم و از آنها هم دعا می‏خواهیم.

اینهایی که نوشتید و فرمودید، در باب این گروههایی که به عناوین مختلف در اطراف شما هستند، مع الأسف اینها در همه ایران هستند، و در بین اینها این طور که احساس می‏شود اشخاصی هستند که به اسلام گرایش ندارند، بلکه گاهی اشخاصی هستند که می‏خواهند کاری بکنند که این نهضت را در بین خود مردم ایران هم بد جلوه بدهند.

همان طوری که قلمهایی تا کنون و صحبتهایی تا کنون که واقع می‏شده است جوری بوده است که می‏خواستند نهضت را در خارج کشور بد جلوه بدهند. حالا ما می‏فهمیم که خیر، در این گروههای مختلفی که در اطراف و به این اسمای مختلف مشغول فعالیت هستند، و به اصطلاح خودشان گروههای اسلامی هستند، در بین اینها افراد غیر اسلامی هست، و بنایشان بر این است که در خود کشور هم مردم را به نهضت بدبین بکنند. باید وقتی که مجلس درست بنا گذاشته شد، عمل تمام این گروهها و مسائلی که دارند و کارهایی را که می‏کنند انعکاس پیدا کند و طرح بکنند، و مجلس آنها را بخواهد و از آنها بازخواست کند. این منحصر به گنبد و اطراف گنبد نیست، هر جایی که الآن اینها دارند مشغول فعالیت هستند، یک فعالیتهایی می‏کنند که گاهی بر خلاف موازین شرع است. جمهوری اسلامی باید بر وفاق موازین شرعی باشد. الآن از طرف آقای گلپایگانی،[3] آقازاده‏شان آمده بود اینجا؛ ایشان هم راجع به این مسائل ناراحت هستند. سایر علمای اسلام هم ناراحت هستند در این مسائل.

باید مجلس رسیدگی کند و افرادی که بنایشان بر این است که به اسم اسلام یک کارهایی انجام بدهند و برخلاف اسلام است، به اسم اسلام کارهایی انجام می‏دهند که موافق با مارکسیست و کمونیست است و به اسلام مربوط نیست، باید مجلس جلوی اینها را بگیرد. دولتی که حالا انتخاب خواهد شد، باید افرادی باشند که به اسلام عقیده داشته باشند، نه مثل بعضی از اشخاصی که در وزارت کشاورزی بودند و به اسلام اصلًا اعتقاد ندارند اینها، اینها کمونیستهایی هستند که به صورت اسلام بیرون آمدند، اینها باید هیچ وقت داخل در دولت نباشند، هیچ وقت داخل در وزارت کشاورزی نباشند. در هر صورت مسائلی است که باید دولت طرح بکند و مجلس رسیدگی بکند، و چنانچه چیزی بر خلاف موازین از مردم اخذ شده است برگردانند. و اگر اشخاصی بر خلاف اسلام عمل کردند تربیت بشوند و بازخواست بشوند. و من امیدوارم که ان شاء اللَّه این مجلس که الآن افرادش اکثراً مردم صالحی هستند، و شورای نگهبان هم از علمای قم هستند یک عده‏ای که و دیگران هستند در آنجا[4]، در این امور رسیدگی بکنند، و طرحهایی که دولت می‏دهد، طرحهایی که دولت قبلًا داده است، اینها بیاید در مجلس رسیدگی بشود، هر طرحی که مخالف با اسلام است باید رد بشود. نباید تحت تأثیر چند نفر کمونیست و چهار نفر مارکسیست قرار بگیرند، و اینها بروند وزارتخانه‏ها را خراب بکنند و مردم را ناراحت بکنند. الآن مردم ناراحتند، و این ناراحتی اسباب این می‏شود که شکست بخورد این نهضت، البته باید رسیدگی بشود. و من امیدوارم که ان شاء اللَّه وقتی که مجلس بنا شد رسیدگی به این امور بکند من هم پیشنهاد بکنم به آنها که رسیدگی صحیح بکنند، و هر یک از پیشنهادهایی که قبلًا شده و [قوانینی‏] که گذشته است در مثلًا وزارتخانه‏ها، اینها بخواهند مطالعه کنند، و شورای نگهبان هم مواظبت کند که هیچ کلمه‏ای مخالف با اسلام نباشد. ما می‏خواهیم یک جمهوری اسلامی باشد. ما می‏خواهیم اسلام باشد.

نمی‏خواهیم اسم جمهوری اسلامی بگذاریم، آن وقت مسائل کمونیستی در اینجا طرح بشود، مسائل مارکسیستی طرح بشود، اینها نباید بشود، و ان شاء اللَّه جلوگیری خواهد شد. من امیدوارم که همه‏تان موفق باشید در این ماه مبارک رمضان. امیدواریم که از برکات این ماه و از برکات لیلة القدر محروم نباشیم و نباشید. خداوند همه‏تان را ان شاء اللَّه حفظ کند. و السلام علیکم.» (صحیفه امام، ج‏13، ص: 64 ـ 66)

ـ پیام تشکر به رئیس دولت امارات متحده عربی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آقای شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، رئیس دولت امارات متحده عربی‏

تلگراف تبریک آن حضرت به مناسبت فرارسیدن عید سعید فطر واصل و موجب تشکر گردید. متقابلًا این عید بزرگ اسلامی را به همه ملل اسلامی تبریک گفته، و امید است در سایه اتحاد کلمه و اعتصام به حبل اللَّه المتین دست همه استعمارگران شرق و غرب را از کشورهای مسلمان کوتاه نموده، عظمت از دست رفته خود را بازیابند. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 50)

ـ نامه به شورای عالی قضایی در مورد اختیارات دادستان کل انقلاب (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

شورای عالی قضایی‏

چون وضع کشور در حال حاضر طوری است که لازم است آقای آقا سید حسین موسوی که تا کنون ثابت نموده شایستگی خود را، بر طبق همین ورقه به ایشان اختیارات دهید و پس از این توجه به مصالح کشور را در نظر داشته باشید.[5]- 6 شوال 1402/ 5 مرداد 61 روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 396)

ـ حکم انتصاب آقای سید میر آقا زنجانی به عنوان نماینده در استان زنجان (1362)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب حجت الاسلام آقای حاج سید میر آقا زنجانی- دامت افاضاته‏

بدین وسیله جنابعالی را به سمت نمایندگی خود در استان زنجان منصوب می‏نمایم که ان شاء اللَّه تعالی در رفع نیازمندیهای مذهبی و مشکلات اهالی آن منطقه اقدام نموده و در اموری که نیاز به اذن ولی فقیه دارد، جنابعالی از طرف این جانب مجاز در تصدی و تصرف می‏باشید.

امید است اهالی محترم و ارگانها و نهادهای انقلابی در هماهنگی و همکاری با جنابعالی دریغ نورزند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

به تاریخ شانزدهم شوال المکرم 1403/ پنجم مرداد ماه 1362

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 24)

ـ نامه به نخست وزیر موافقت با پیشنهاد ایشان در مورد بنیاد مستضعفان (1365)

[بسمه تعالی. محضر مبارک رهبر و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی‏

با سلام و درود، محترماً به عرض می‏رساند، بر اساس رهنمودها و فرمانهای حضرت عالی در زمان تشکیل بنیاد و نیز اخیراً در جهت تأمین بودجه و امکانات فیزیکی و خدماتی لازم برای تربیت و اداره امور فرزندان شهداء، اسراء، مفقودین و معلولین و نیز با توجه به بند سه ماده دوم اساسنامه بنیاد که به مصرف رساندن همه درآمدهای بنیاد را در راه بهبود وضع زندگی و مخصوصاً مسکن مستضعفان اعلام نموده است.

این جانب به عنوان نماینده حضرت عالی در بنیاد مستضعفان طی بخشنامه‏ای به شماره 22626- مورخ 9/ 2/ 65 که کپی آن به پیوست تقدیم می‏گردد، بنیاد و شرکتها و واحدهای تحت پوشش آن را موظف نمودم که با توجه به درصد سرمایه سهام و یا سهم الشرکه بنیاد، نسبت به انجام هزینه‏های خدماتی و کمکهای بلاعوض در جهت بهبود وضع زندگی مستضعفین و محرومین در چهارچوب وظایف و مسئولیتهای بنیاد با تأیید نماینده ولی فقیه در بنیاد و یا سرپرست بنیاد اقدام و آن هزینه‏ها به عنوان هزینه‏های قابل قبول آن شرکت یا سهام تلقی گردد ....

در خاتمه ضمن آرزوی بقای طول عمر امام امت از درگاه خداوند تبارک و تعالی استدعا دارد اگر مقام معظم رهبری صلاح می‏دانند با اعلام موافقت و تنفیذ اجرای این روش، بنیاد مستضعفان را بیش از پیش رهین منت خود گردانید تا ان شاء اللَّه همراه با سایر برادران و خواهران متعهد شاغل در این نهاد انقلابی و شرکتها و واحدهای تحت پوشش آن بتوانیم بیش از پیش در خدمت به اسلام و مسلمین و بالأخص مستضعفین کوشا و موفق باشیم.

3/ 4/ 65- میر حسین موسوی- نخست وزیر].

بسمه تعالی‏

با مراعات جهات شرعیه، آنچه به نفع محرومین و مستضعفین و خانواده‏های شهدا و مفقودین و معلولین و اسرا می‏باشد، مجازید عمل نمایید. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 82 ـ 83)

ـ بیانات در جمع فرماندهان سپاه؛ حفظ وحدت و اخلاص (1366)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من چند کلمه دعا می‏کنم به شما. من همیشه دعاگوی شماها هستم. از خدای تبارک و تعالی مسألت می‏کنم که شما را در کارهایتان موفق کند و اسلام را به دست شما به دست دوستان شما، به دست رفقای شما، به دست همه قوای مسلحه، اسلام را پیش ببرد و کفر را ساقط کند. البته می‏دانید که زمینه سقوط کفر را خدا دارد فراهم می‏کند و از ما نیست این چیزها، شما هم باید این را از خودتان ندانید. این خدای تبارک و تعالی است که به شما قدرت داده است و خدای تبارک و تعالی است که شما را همت داده است و هر تیری که رها می‏کنید، با دست شما خدای تبارک و تعالی کار را انجام می‏دهد، چنانچه تا حالا تجربه کردید.

من دعای به همه شما را بر خودم لازم می‏دانم و از خدای تبارک و تعالی می‏خواهم که شما را موفق کند و از شما تشکر می‏کنم که مشغول خدمت به اسلام هستید و تقاضا دارم که وحدت خودتان را حفظ کنید و اخلاصتان را، هم وحدت را حفظ کنید و هم اخلاص را، هم خودتان را چیزی ندانید، و هم قدرت خدای تبارک به دست شما ان شاء اللَّه، اجرا بشود و شرط این است که همه با هم، تمام قوا با هم باشید و امیدوارم که خداوند به همه شما سلامت، صحت و توفیق و پیروزی عنایت کند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 310)[1] آقای سید احمد خمینی در این باره چنین مرقوم داشته‏اند:

1- علی الظاهر[ از]« شرعاً» معلوم می‏شود حضرت امام پول شخصی شان تمام شده بود. به امام پول غیر سهم که از مال اشخاص مختلف بود و به صورت هدیه، فراوان داده می‏شد؛ ایشان آن را هم به فقرا و مستمندان می‏دادند؛ حتی بعد از انقلاب هم این کار ادامه داشت. علاوه بر پول، اشیایی که به ایشان به عنوان هدیه داده می‏شد توسط حجت الاسلام حاج سید کمال اصفهانی به فروش می‏رسید و خود ایشان به فقرا می‏داد.« عقلًا» هم احتمال ممانعت ساواک از مراجعت ایشان( والده این جانب) به نجف زیاد بود.

[2] - آقای سید مرتضی پسندیده.

[3] - آقای سید محمد رضا گلپایگانی، از مراجع عظام تقلید

[4] - شش عضو فقیه شورای نگهبان از سوی رهبر و شش عضو حقوقدان به پیشنهاد قوه قضاییه و با تصویب مجلس شورای اسلامی تعیین می‏شوند.

[5] - در مورد این حکم به توضیح مندرج در پاورقی( 1) حکم مورخ 9/ 5/ 1361 امام خمینی به آقای سید حسین موسوی تبریزی مراجعه کنید

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)