کد مطلب: 3834 | تاریخ مطلب: 25/04/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست وپنجم تیر

امروز با امام: بیست وپنجم تیر

ـ نامه تشکر به آقای سید تقی بیان (1346)

ـ نامه به آقای اشرفی اصفهانی؛ اجازه شرعیه (1349)

ـ نامه به آقای محمد شریعت اصفهانی (شیخ الشریعه) و دستور پرداخت وجه (1353)

ـ پیام به ملت ایران و دعوت به راهپیمایی حمایت از نظام اسلامی (1358)

ـ فرمان عفو متهمین، به دادستان دادگاههای انقلاب اسلامی (1358)

ـ حکم رسیدگی به امور منطقه بابل به آقای هادی روحانی (1358)

ـ سخنرانی در جمع مردم خوزستان؛ توطئه در اجرای احکام اسلامی (1358)

ـ بیانات در جمع نمایندگان مدارس کرمان؛ قانون اساسی- مجلس خبرگان (1358)

ـ بیانات در جمع اعضای اتحادیه فدراسیون اسلامی استرالیا؛ قدرت ایمان (1358)

ـ پیام به ملت ایران و مسلمانان جهان در روز قدس؛ جنایات اسرائیل در لبنان (1361)

ـ حکم عفو جمعی از محکومین به رئیس دیوان عالی کشور (1363)

ـ سخنرانی در جمع اعضای مجلس خبرگان؛ دوری مسئولان از تجملگرایی (1364)

امروز با امام: بیست‌وپنجم تیر

 

 

ـ نامه تشکر به آقای سید تقی بیان (1346)

«خدمت جناب آقای آقا سید تقی بیان- دام عمره‏

مرقوم شریف واصل، سلامت و توفیق جنابعالی را از خداوند تعالی خواستار است. امید است ان شاءاللَّه رفع گرفتاری جنابعالی بشود و به مهمات شرعیه خود نایل شوید. این جانب به جنابعالی دعا می‏کنم و از شما امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 144)

ـ نامه به آقای اشرفی اصفهانی؛ اجازه شرعیه (1349)

«خدمت جناب مستطاب عماد الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج آقا عطاء اللَّه- دامت افاضاته‏

مرقوم شریف واصل گردید. در این مواقع آنچه مطلوب است و موافق رضای خداوند متعال، حفظ حیثیت روحانیت و عمل به وظیفه با کمال متانت و عقل؛ و بحمد اللَّه تعالی امثال جنابعالی و سایر دوستان این جانب، متوجه این مطالب هستند و خواهند بود.

راجع به اشخاصی که مراجعه می‏کنند برای اجازه به ارحام یا اهل علم، هر نحو صلاح دانستید عمل فرمایید. البته حتی الامکان از ثلث متجاوز نشود ولی اگر مواردی بود که صلاح است بیشتر اجازه داده شود یا قبول عمل شود مختارید. چنانچه مجازید در کمک به بعض اهل علم و غیره به هر نحو صلاح است. از جنابعالی امید دعای خیر برای حُسن عاقبت دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی.

بسمه تعالی‏

مرقوم دیگر جنابعالی که قبلًا مرقوم شده بود واصل شد. اشخاصی که مراجعه می‏کنند که وجوه خود را یا مقداری از آن را خودشان داده‏اند، مسأله را به آنها بفهمانید که نمی‏توانند سرخود صرف کنند؛ و اگر صرف کردند محسوب نمی‏شود. لکن شما آنچه قبلًا که مسأله را نمی‏دانسته‏اند [و] داده‏اند، آنها را قبول نموده و ابراء فرمایید. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 281)

ـ نامه به آقای محمد شریعت اصفهانی (شیخ الشریعه) و دستور پرداخت وجه (1353)

«خدمت جناب مستطاب شیخ العلماء العاملین و حجت الاسلام و المسلمین آقای شریعت اصفهانی- دامت برکاته‏

به عرض عالی می‏رساند، ان شاء اللَّه تعالی مزاج شریف مقرون با سلامت است. ضمناً از قرار مسموع آقای رستمی به واسطه اشکالی که در بیروت از طرف سفارت ایران برای ایشان پیش آمده است، آمدند پاکستان. جنابعالی مبلغ یک هزار تومان به ایشان بدهید و حواله کنید به آقای خلخالی،[1] می‏پردازم. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

و تا مادامی که در آنجا هستند، ماهی دویست تومان به ایشان لطف کنید و حواله دهید به آقای خلخالی، بپردازم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 38)

ـ پیام به ملت ایران و دعوت به راهپیمایی حمایت از نظام اسلامی (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت عموم ملت شریف و مبارز ایران- ایّدهم اللَّه تعالی‏

به طوری که ملاحظه می‏کنید، پس از نهضت مقدس اسلامی، که با تأیید خداوند متعال و همت والای ملت، کنگره‏های کاخ ستمگران را معجزه‏آسا فرو ریخت و قدرت ایمان و فداکاری مؤمنان بر قدرتهای شیطانی پیروز شد و دیوار اختناق و استعمار در هم شکست، فرصت طلبان از سویی و مفسده‏جویان از سوی دیگر می‏خواهند وانمود کنند که نهضت از پشتیبانی عظیم ملت- پس از پیروزی- برخوردار نیست؛ و با این حیله شیطانی، مردم ناآگاه را به تردید بکشانند و به خیال خام خود از آب گل‏آلود، ماهی بگیرند. لهذا برای اثبات وحدت ملی و ابطال باطل و احقاق حق و خاتمه دادن به دروغ‏پردازیها و فتنه‏انگیزیهای مخالفین با اسلام و نهضت مقدس اسلامی، مقتضی است روز سه شنبه 26 تیر ماه 58 عموم اقشاری که به اسلام و قرآن مجید و جمهوری اسلامی و استقلال کشور علاقه دارند در راهپیمایی شرکت کنند، تا حساب گروههایی که بر خلاف مسیر انقلاب اسلامی هستند روشن شود. در حقیقت این مانور اسلامی- ملی، عرضه جنود حق و حزب اللَّه است در مقابل جنود شیطانی. از خداوند متعال عظمت اسلام و ملت را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 107)

ـ فرمان عفو متهمین، به دادستان دادگاههای انقلاب اسلامی (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب آقای دادستان دادگاههای انقلاب اسلامی کشور

نظر به اینکه در نیمه شعبان معظم 99- روز میلاد مسعود حضرت ولیّ عصر- کلیه متهمین که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتی شده‏اند، به استثنای اشخاصی که ذیلًا ذکر خواهد شد، مورد عفو قرار گرفته، لازم است دستور دهید تمام دادگاههای انقلاب اسلامی سرتاسر کشور در اسرع وقت به پرونده متهمین رسیدگی نموده، و بخشوده‏شدگان را فوراً آزاد نمایند. استثناشدگان عبارتند از:

1- کسانی که شخصاً مبادرت به قتل شخص یا اشخاصی نموده‏اند.

2- آنهایی که دستور قتل شخص یا اشخاصی را صادر کرده‏اند.

3- افرادی که زندانیان را شکنجه داده و یا دستور آن را داده‏اند.

4- اشخاصی که به نحوی از انحا از بیت المال سوء استفاده نموده‏اند.

ضمناً توجه داشته باشید که بخشودگی مذکور شامل کسانی که قبل از عفوِ پانزده شعبان نود و نُه، حکم دادگاه درباره آنها صادر شده است نمی‏شود. و نیز بعد از حکم عفو اگر کسی مرتکب جرمی شد، باید تعقیب و مجازات شود. و اکیداً اعلام کنید که هیچ کس حق ندارد مستقیماً متعرض قوای انتظامی، ارتش، ژاندارمری و شهربانی بشود؛ و متهمان در این دستگاهها باید به وسیله رؤسای خودِ آنان تسلیم دادگاه شوند، و متخلفین از این امر، مورد تعقیب و مجازات قرار گیرند. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 108)

ـ حکم رسیدگی به امور منطقه بابل به آقای هادی روحانی (1358)

«خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام آقای حاج شیخ هادی روحانی- دامت افاضاته‏

امید است وجود آن جناب در کمال صحت و عافیت بوده و همواره موفق باشید. لازم به تذکر نیست که در این موقع حساس که انقلاب شکوهمند ملت شریف ایران احتیاج به سازندگی و رفع توطئه‏ها دارد، آقایان محترم علمای اعلام- دامت برکاتهم- باید از امکانات و نفوذ خود در هر منطقه، کمال استفاده را در پیشبرد این هدف بنمایند. بدین جهت لازم است جنابعالی نیز، با احتیاجی که در آن منطقه‏[2] احساس می‏شود، به اصلاح کارها و رسیدگی بیشتر به امور مذهبی و اجتماعی و ارشاد و آگاهی مردم اقدام نموده و اهالی محترم نیز با رشد انقلابی خود از همکاریهای لازمه با آن جناب ان شاء اللَّه تعالی دریغ نخواهند نمود.

از خدای تعالی موفقیت همگان را در راه اتحاد و پیوستگی و دفع دشمنان اسلام و مسلمین خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 109)

ـ سخنرانی در جمع مردم خوزستان؛ توطئه در اجرای احکام اسلامی (1358)

«من اولًا از اینکه آقایان در این محل گرم، توی آفتاب، خانه کوچک، مجتمع هستید معذرت می‏خواهم. و باید کلماتم را کوتاه کنم که آقایان در زحمت نباشند. و از همه تشکر می‏کنم که از راه دور آمدند و با من ملاقات کردند، و ما درد دل خودمان را به آنها بگوییم، و آنها هم مطالبی که دارند با ما در میان بگذارند. شما اولی‏ به اسلام هستید از دیگران. شما عرب هستید، و اسلام از عرب است و پیغمبر اسلام عرب است، بنا بر این عرب نسبت به اسلام بیشتر باید توجه داشته باشد، چون اسلام از خود اوست و دیگران دنباله.

امروز روزی است که سرنوشت اسلام، سرنوشت مملکت اسلامی، باید با دست توانای ملت، مِن غیر فرقٍ بین طوایف مختلفه، این سرنوشت تحقق پیدا بکند. امروز روزی است که حساسترین اوقات است برای مملکت ما. از یک طرف، مشغول بررسی قانون اساسی باید بشوند؛ و وکلای بلاد، اهل خبره تعیین بشوند، و مطالعه کنند قانون اساسی را که اساس مملکت و سرنوشت اسلام و مملکت در آن است. و از یک طرف، ملاحظه می‏کنید که در همه جا توطئه‏هایی در کار است که نگذارند این اساس و پایه درست متحقق بشود.

در هر جای از بلاد به وجهی ایجاد اختلاف می‏کنند، و بالخصوص در این چند روز و چند هفته‏ای که مسئله قانون اساسی در پیش آمده است، و مخالفین اسلام و مخالفین شما خوف این را دارند که قانون اساسی طوری تنظیم بشود و تصویب بشود که دست آنها برای همیشه کوتاه بشود. اینها در فکر افتاده‏اند که اذهان ملت را، اذهان مؤمنین را، اذهان خطبای معظم را، اذهان علمای اعلام را، اذهان سایر قشرها را، از این مسیر مستقیمی که باید حرکت کرد و منتهی شد به تصویب قانون اساسی منحرف کنند به مسائل دیگر. این شلوغیهایی که الآن در کردستان هست، در خوزستان هست، و این اختلافاتی که در همه جاهای مملکت هست، و این توطئه‏هایی که برای ایجاد یک خلاف، برای هیاهو بپا کردن هست، معلوم نیست که مِن باب اتفاق همین طور شده باشد. این یک نقشه‏ای است از آنهایی که می‏خواهند قانون اساسی اسلامی نباشد. هم قشرهای خارج و قدرتهای خارج از اسلام می‏ترسند؛ و هم قشرهای منحرف داخل می‏ترسند. الآن خوف آنها این است که اگر قانون اساسی آن طوری که اسلام می‏خواهد، آن طوری که برنامه قرآن کریم است، اسلام است، تصویب بشود، و دنبالش همین ملت، که اکثریت تام دارند و همین ملت که در رفراندم آن طور پیروز شدند که در دنیا سابقه نداشت، اینها خوف این را دارند که قانون اساسی را خبرگانی که شما ملت تعیین می‏کنید آنها بررسی کنند، یک قانون اساسی اسلامی باشد، و بعد هم که به رفراندم ملت گذاشته می‏شود می‏دانند که اکثریت با ملت است، خوف این را دارند که این مراحل طی بشود و دست خودشان و اربابهایشان از مخازن و از منافع ملت ما کوتاه بشود. از این جهت، ملاحظه کردید که در رفراندم، بعضی از همینهایی که مخالف با اساس هستند تحریم کردند؛ و بعضی از همینهایی که مخالف با اسلام هستند بعضی از صندوقها را سوزاندند؛ یا با اسلحه جلو گرفتند از اینکه رأی بدهند. با همه وصف، ملت اسلام و ملت ما یک رأی صد، الّا یک یا دو، داد؛ و همه گروهها یک از صد یا یک و نیم از صد رأی داشتند. اینها الآن احساس شکست در خودشان کرده‏اند. و در این احساس شکست دست و پا می‏زنند که جدا کنند گروهها را از گروه؛ پخش کنند بین مردم که کُردها علی‏ حده‏اند، عربها علی‏ حده‏اند، بلوچها علی‏ حده‏اند، فارسها علی‏ حده‏اند، ترکها علی‏ حده‏اند؛ و اینها را گروه گروه کنند. در صورتی که اسلام برای هیچ کس امتیازی قائل نیست، الّا برای آنکه به طریقه اسلام رفتار کند و متقی باشد.

شما برادرها! که از راه دور آمده‏اید اینجا، و الآن هم در رنج هستید توی این آفتاب گرم و سوزان، توجه‏تان را باید معطوف کنید به اینکه مبادا این اشخاص مفسده جو و توطئه‏گر که می‏خواهند جدایی بیندازند ما بین عرب و عجم، ما بین کُرد و تُرک و عرب، و سایر چیزها، نبادا موفق بشوند به اینها. حیله‏های اینها را خنثی‏ کنید. وقتی بنا شد که همه خطبای عرب و عجم در منابر گفتند ما همه برادر هستیم و همه اهل قرآن هستیم و همه اهل اسلام هستیم، دیگر حرفی باقی نمی‏ماند که اینها توطئه بکنند و بخواهند که این قانون اساسی، تأسیس آن درست نشود. باید دقت کنید، توجه کنید به اینکه در یک همچو موقعی همه اذهانتان متوجه به این باشد که قانون اساسی درست از کار درآید و اسلامی باشد. سرنوشت همه ما بر قانون اساسی [است‏] و بعد هم مجلس خبرگان؛ و بعد هم مجلس شورا، که ملی باشد؛ مثل سابق نباشد که تحت فرمان دیگران باشد.

بنا بر این، آن چیزی را که من از شماها خواهش می‏کنم این است که گوش به حرف اینهایی که الآن می‏خواهند تفرقه بیندازند ندهید، توجهتان به مقصد باشد، توجهتان به پیشرفت اسلام باشد. همه قشرهای ملت، الّا نادری که انحراف از اسلام دارند، با شما و با هم هستید. همه باید دست برادری به هم بدهید و این توطئه‏ها را خنثی‏ کنید.

و اشخاص خبره‏ای که می‏خواهید بفرستید به ملاحظه و بررسی قانون اساسی، که اساس را درست کنند، اشخاص با اوصافی که اسلام باشد؛ مسْلم باشد؛ معتقد باشد به مذهب؛ معتقد باشد به طریقه ما؛ و انحراف راست و چپی نداشته باشد؛ انحرافات دیگر نداشته باشد؛ امین باشد؛ اسلام را بشناسد، اهل اسلام باشد، عالم اسلام باشد. یک همچو اشخاصی را تعیین کنید و بفرستید، تا اینکه قانون اساسی شما را مطالعه کنند، و یک قانون اساسی مطابق اسلام بررسی شده و مطابق اسلام عرضه کنند. اختلافاتْ امروز بسیار مضرّ است، از همه اوقات ضرر اختلافات الآن بیشتر است. اگر یک اشخاصی پیدا شدند و خواستند به تبلیغات سوئشان اختلافی بین شما برادرها ایجاد کنند، بین برادرهای عرب و عجم، بین برادرهای کُرد و غیر کُرد، تُرک و غیر تُرک، بدانید که توطئه است، و می‏خواهند همه‏تان را منحرف کنند از آن اساس، و خدای نخواسته قانون اساسی ما را به طور انحرافی درست بکنند.

ان شاء اللَّه خداوند همه شما را موفق کند. و ثانیاً از همه شما تشکر می‏کنم که در اینجا هستید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 110 ـ 113)

ـ بیانات در جمع نمایندگان مدارس کرمان؛ قانون اساسی- مجلس خبرگان (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من از شما تشکر می‏کنم که به اینجا آمده‏اید. سلام مرا به مردم کرمان برسانید. یک سری مسائل در گذشته داشتیم که با آنها فعلًا کار نداریم؛ مسائلی هم در آینده خواهد بود. یک سری مسائل امروز مطرح است که عمده اینها هستند؛ و آن، قانون اساسی، انتخاب نمایندگان مجلس خبرگان و انتخاب رئیس جمهوری است. به اینها توجه کنید. من در این ملاقاتهایی که هفته گذشته با گروههای مختلف داشتم می‏بینم که یک توطئه در کار است، و اینها می‏خواهند ما را از هدف اصلی بازدارند.

پیام من به مردم کرمان این است که در مورد قانون اساسی مطالعه کنند و نظر دهند. و نمایندگان مجلس خبرگان را کسانی انتخاب کنند که از بین علمای محل باشند؛ نه چپی باشند و نه راستی، و نه مخالف اسلام که بتوانند قانون اساسی اسلام پسند را تهیه کنند. مسائل اصلی اینها هستند؛ مسائل دیگر فرعی هستند. هر شهری مسائلی دارد. باید به اصول فکر کرد، و از تفرقه و اختلاف باید اجتناب نمود. ضمن تأیید مجدد نماینده خود حجت الاسلام محمد جواد حجتی کرمانی- ایشان از اشخاص صاحبنظر هستند؛ و بهتر است بیشتر اوقات خود را در زمینه مواد قانون اساسی صرف کرده و نظر خود را برای مجلس خبرگان ارسال دارند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 114)

ـ بیانات در جمع اعضای اتحادیه فدراسیون اسلامی استرالیا؛ قدرت ایمان (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

این پیروزی که برای ملت ما حاصل شد یک عنایت الهی بود؛ یک عنایت بزرگی که متحول کرد روحیه ملت ما را به روحیه اسلام و مسلمین صدر اسلام. و این قدرت ایمان و اعتقاد به اسلام بود که پیشرفتی را که کسی احتمال نمی‏داد، نصیب ما کرد. ملت ما با دست خالی- هیچ اسلحه نداشت- با همان قدرت ایمان، در مقابل اسلحه‏های مدرن و قدرت عظیم نظامی ایستادگی کرد و تمام قدرتها را درهم شکست. و این دلیل بر این است که ملتی اگر قیام کرد، با حفظ قدرت ایمان، هیچ قدرتی در مقابل آن نمی‏تواند بایستد. تمام قدرتها و ابرقدرتها پشتیبانی از شاه مخلوع می‏کردند، و گاهی ما را تهدید می‏کردند؛ و لکن قدرت اسلام با تأیید خداوند تعالی موجب شد که ما با دست خالی بر قدرتهای بزرگ غالب شویم. و من امیدوارم این نهضت ایران الگویی باشد برای سایر ملتهای مستضعف. و امید است خداوند، دنیا را از دست مستکبرین بگیرد و به دست مستضعفین بسپارد.

و من از اینکه شما اظهار محبت کردید متشکرم. سلام گرم خود را به دوستان شما و مسلمین استرالیا تقدیم می‏کنم، و از خداوند تعالی تأیید همه را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 115)

ـ پیام به ملت ایران و مسلمانان جهان در روز قدس؛ جنایات اسرائیل در لبنان (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ‏

در سالروز قدس سال 1361 غم‏انگیزترین و دردناکترین روزها را می‏گذرانیم و اسفناکترین و مصیبت‏بارترین ایام را پشت سر می‏گذاریم. نه فقط غم و درد برای شهدای بی‏پناه و بیگناه لبنان مظلوم، و نه فقط أسف و مصیبت از حمله دامنه‏دار اسرائیل جانی با بمبهای خوشه‏ای و آتشزا به ساکنین عرب و مسلمانان بیروت، که موجب شهادت و آسیب هزاران پیر و جوان و زن و مرد و کودک بیگناه بی‏پناه شده است، و نه برای نقشه‏های شوم امریکای ابرجنایتکار، و نه برای هدم اساس اسلام در ایران و سایر کشورها، و نه برای کمکهای مادی و معنوی مصر و اردن و دیگر هم قطارانشان به دو جنایتکار افسارگسیخته «بگین» و «صدام»، که اینان خوی درندگی و جنایتکاری دارند و زندگی و حیات مادی آنان بستگی به تجاوز به حقوق ملتها و مستضعفان جهان دارد، و تحت ستم قرار دادن و سرکوبی ملتهای مظلوم از افتخارات آنان است؛ و نه برای تجاوز بی‏رحمانه صدام عفلقی و حزب بعث عراق به کشور اسلامی ایران و کشتار هزاران کودک، پیرزن و پیرمرد، و به ویرانه بدل کردن شهرهای آباد و سرسبز عرب‏نشین و فارس‏نشین ایران، که این حزب مشرک نمی‏تواند اسلام را تحمل کند و برنامه آن براندازی اسلام و هواداران آن است. مصیبت و تأسف و غم و درد برای ابتلای مسلمانان به این حکومتهای خودفروخته و دلباخته به ابرقدرت امریکا و چشم بسته به فرمان دشمنان اسلام و مسلمانان است. اینان برای مخالفت با جمهوری اسلامی و کمکهای نظامی و تسلیحاتی و مادی و معنوی به صدام- که اسلام را دشمن خود می‏داند- عذرهایی می‏تراشیدند و مسئله فارس و عرب را بر خلاف دستورات اسلام و قرآن مجید پیش می‏آوردند و در بوقهای تبلیغاتی و مطبوعات در خدمت ابرقدرتها پشتیبانی اسرائیل از ایران را با دروغ شاخدار بهانه می‏کردند.

امروز که اسرائیل به یک کشور مسلمان عربی حمله نموده و مسلمانان را به خاک و خون می‏کشد، چه عذری در خفقان مرگبار خود دارند؟ چه عذری در پیشگاه خدای قهار و ملتهای اسلامی در کمک به اسرائیل و ارباب جنایتکارش دارند؟ چه عذری در تعقیب پیشنهاد ذلت بار «کمپ دیوید» و «طرح فهد» دارند؟ چه عذری در سازش با این جانیان بالذات و خونخواران حرفه‏ای دارند؟ آیا امریکا با امریکای سابق که ما را به دروغ متهم به سازش با آن می‏کردند فرق کرده است؟ و یا اسرائیل با اسرائیلی که به بهانه دروغین دادن اسلحه به جمهوری اسلامی به کمک صدام شتافتند و به دشمنی با ما برای نجات حزب بعث عفلقی یقه پاره می‏کردند، تفاوت کرده است؟

بارالها، مسلمانان منطقه گرفتار یک چنین حکمفرمایانی هستند، چنانچه مولای آنان علی بن ابی طالب گرفتار منافقانی ظاهر الصلاح بود و به دست آنان در مثل این ایام به لقای تو شتافت و از گرفتاریها نجات پیدا کرد.

بارالها، امروز اسلام گرفتار منافقانی جنایتکارتر از «نهروانی» هاست که با نام اسلام، آن را می‏کوبند و با دشمنان اسلام به اسم اسلام و در حقیقت برای چپاول اموال ملتهای مظلوم و محروم و دربند کشیدن آزادگان ملتها سازش می‏کنند.

خداوندا، این دولتمردان نادان، بار ذلت اسرائیل را به دوش می‏کشند که چند روزی بر ملتهای مسلمان حکومت کنند.

خداوندا، این حکومتهای نادان با داشتن همه امکانات برای پیروزی بر ابرقدرتها، به جنایات امریکا و اسرائیل صحه می‏گذارند، و برای تحکیم پایه‏های کفر شب و روز خود را نمی‏فهمند. بارالها، این خلق مسلمان و مظلوم را از چنگال آنان نجات ده. اما اکنون چه باید کرد؟ آیا راهپیمایی و فریادها و بیقراریها از دست دشمنان اسلام و مستضعفان جهان کافی است؟ یا آنکه این وسیله است، نه هدف. گرچه دولتهای منطقه و عمال استعمارگران و ستم‏پیشگان همین فریادها را نیز تحمل نمی‏کنند؛ و مطمئن باشید که فریادها را در حلقوم ستمزدگان و محرومان خفه می‏کنند. هم آنان که از هم اکنون از فریاد مظلومانی که در هر سال یک مرتبه در حول کعبه آمال خود می‏گردند و ناله و فغان می‏کنند، و در مجمعی که اساسش بر امور سیاسی بنیان گذاشته شده به مخالفت برمی‏خیزند، خروش و پرخاش مسلمانان را برای رهایی قدس، به هر وسیله‏ای که باشد خفه خواهند کرد.

اسلام عزیز و پیامبر عظیم الشأنش و شهید محرابش که در شب مبارک قدر برای محرومین به خاک و خون کشیده شد، این شکوه را به کجا سر دهند که سلطه گران در بلاد اسلامی می‏گویند درد و رنج بکشید و ناله نکنید! در زیر شکنجه‏های امریکا و اسرائیل پلید و دیگر قدرتمندان خرد شوید و دم در نیاورید! دردها زیاد است، لکن چاره چیست؟ ملت ایران به پیروی از قرآن کریم و اسلام بزرگ، راه چاره را یافت و رژیم امریکایی پهلوی را پس از فریادها و اعتصابها با مشت و دندان در مقابل تانکها و مسلسلها از پای درآورد، و صدام جنایتکار و حزب مشرک او را با ایمان و قیامِ للَّه از پای درآورد، و صدام بلندپرواز را که لاف سرداری قادسیه می‏زد به دریوزگی و ذلت کشاند، و تمام توطئه‏ها را با هدایت الهی در نطفه خفه کرد. و اکنون نیز از پای نمی‏نشیند تا آنچه از روز اول به عنوان غرامت و برای تأدیب مجرم خواست جامه عمل پوشد، و تصمیمات شورای امنیت و سازمانهای بی‏ارزش را جز ورق پاره‏هایی در خدمت «وتو» کنندگان نمی‏داند.

آنان با همه عربده‏ها و تبلیغات بی‏پایه سر تعظیم به پیش صهیونیزمها فرو آورده و برای تحکیم پایه‏های حکومت آنان و وابستگانشان چون صدام در آستانه مرگ ننگین به تشکیل جلسه و صدور قطعنامه پرداخته‏اند، و گمان کرده‏اند دولت متکی به خدا و ملت عظیم ایران بیدی است که از این بادها بلرزد. ملتی که اکنون طعم شیرین شهادت را چشیده است و پیرو مولای خود امیر المؤمنین و اولاد عظیم القدر او که شهادت را فوز عظیم می‏دانسته و در محراب شهادت و میدان نبرد ندای فزت و رب الکعبة را سر می‏دادند از سازمانهای نوکر ابرقدرتها نمی‏هراسد. ملتی که ابرقدرت امریکا را از کشور بقیة اللَّه- ارواحنا لمقدمه الفداء- با ذلت و خواری راند و نفت و خزائن خود را از حلقوم آن بیرون کشید، از طبلهای تو خالی سازمانهای ساخته آن نمی‏ترسد. و این ملت و دولت پیرو آن، همان گونه که کراراً اعلام نموده‏اند، خواستهای مشروع خود را از صدام و حزب عفلقی می‏گیرند، و برای احقاق حق مشروع خود به هر اقدامی دست می‏زنند «بَلَغَ ما بَلَغْ».

و اما تکلیف ملتها در آستان روز قدس و آستان سالروز شهادت بزرگ انسان تاریخ بشریت آن است که در اجتماعات و راهپیماییهای خود از دولتهای خویش به طور جدی بخواهند که با قدرت نظامی و سلاح نفت در مقابل امریکا و اسرائیل به مقابله برخیزند، و اگر گوش نکردند و اسرائیل جنایتکار را که تمام منطقه حتی حرمین شریفین را تهدید می‏کند و هم اکنون عمق خواسته‏های او واضح شده است، تأیید کردند، با فشار و اعتصابات و تهدید، آنان را مجبور به عمل کنند. در حالی که اسلام و اماکن مقدسه آن مورد تهدید به تجاوز قرار گرفته هیچ فرد مسلمانی نمی‏تواند در مقابل آن بی‏تفاوت باشد. و آنچه در این موقع که اسرائیل تجاوز گسترده به بلاد مسلمین نموده و مسلمانان بیگناه و بی‏پناه را به خاک و خون کشیده است دولتهای منطقه انجام می‏دهند جز یک کلام بی‏محتوا و سازشکارانه نیست. و مصیبت‏بارتر آنکه از دست اسرائیل به امریکا- جنایتکار اصلی- پناه می‏برند؛ و در حقیقت از خوف مار به اژدها روی می‏آورند، و با داشتن ابزار مقابله با آنان حاضر به یک کلمه خشن یا یک تهدید نیستند. و با این وضع باید همه حاضر برای محو و نابودی شوند و در طول زندگی خود به هر ذلتی تن در دهند.

ایران همان گونه که اعلام کرد جز از راه عراق و برکناری حکومت حزب بعث نمی‏تواند اقدامی مؤثر کند، و پس از حصول خواسته‏های مشروع خود داوطلب است که خیلی بیشتر از حال در کنار سایر مسلمانان و بویژه ملتها و دولتهای عربی در نبرد با اسرائیل تشریک مساعی نماید، و به عنوان یکی از قدرتهای بزرگ مسلمان منطقه با قدرتهای دیگر منطقه بسیار کوبنده‏تر از این زمان در نبرد با اسرائیل همکاری کند. و اگر خدای نخواسته اوضاع و احوال کشورهای اسلامی و عربی و حکومتهای منطقه به همین منوال باشد که نه تنها سراپا سازش و تسلیم و تأیید از دشمن اصلی و وابستگان به اوست، که کمکهای مادی و معنوی به آنان می‏کنند. ایران مجاهد در پیشگاه مقدس خداوند عذر دارد و از ملتهای اسلامی منهای دولتها استمداد می‏کند که اگر آنان اجابت کردند دست به اقدام مؤثرتر و جدیتری خواهد زد. من به سران فلسطینی نصیحت می‏کنم که دست از رفت و آمدهای خودشان برداشته و با اتکا به خداوند متعال و مردم فلسطین و اسلحه خویش تا حد مرگ با اسرائیل بستیزند، چرا که این رفت و آمدها موجب می‏شود که ملتهای مبارز از شما دلسرد شوند. شما اطمینان داشته باشید که نه شرق به درد شما می‏خورد و نه غرب. با ایمان بر خدا و تکیه بر سلاح با اسرائیل بجنگید، همچون ملت و نیروهای مسلح ایران که بی‏اتکا به قدرتها و ابرقدرتها و با ایمان به خدای تعالی و قدرت لا یزال او تا حصول خواسته‏های مشروع خویش دست از اسلحه برنمی‏دارند.

خداوندا، از این سستیها و بی‏تفاوتیها و جاه طلبیها و خودباختگیها در سراسر جهان به تو پناه می‏برم. خداوندا، برای نصرت اسلام و مسلمین جهان و مستضعفان دربند مستکبران و برای نصرت نیروهای جمهوری اسلامی بر فریب خوردگان بعثی صدامی از درگاه مقدست استمداد می‏طلبم. و السلام علی من اتّبع الهدی. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 378 ـ 382)

ـ حکم عفو جمعی از محکومین به رئیس دیوان عالی کشور (1363)

[بسمه تعالی. محضر مبارک حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مدّ ظله العالی- رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران‏

احتراماً، به پیوست آمار 185 نفر از محکومین دادگاههای انقلاب اسلامی هفت شهر در اجرای مفاد بخشنامه 15595/ 1- 29/ 3/ 62 شورای عالی قضایی و نوزده نفر از محکومین دادگاههای انقلاب که از طریق اداره عفو و بخشودگی واصل شده است و استحقاق عفو و تخفیف مجازات دارند، تقدیم می‏گردد. رئیس دیوان عالی کشور- عبد الکریم موسوی اردبیلی‏].

بسمه تعالی‏

موافقت می‏شود.[3]- 25/ 4/ 63

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 509)

ـ سخنرانی در جمع اعضای مجلس خبرگان؛ دوری مسئولان از تجملگرایی (1364)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

من قبلًا از حسن نظر آقای مشکینی تشکر می‏کنم و امیدوارم خداوند موافق حسن نظر ایشان با من رفتار کند و همه ما را توفیق بدهد که در خدمت اسلام باشیم. و همچنین تشکر می‏کنم از آقایانی که من را مفتخر به زیارت خودشان کردند و امیدوارم این مسئولیتی را که به آنها محول شده است، به احسن وجه به پایان برسانند و آن طوری که موجب رضای خداست عمل کنند.

از اهم مسائلی که باید تذکر بدهم، مسئله‏ای است که به همه روحانیت و دست‏اندرکاران کشور مربوط می‏شود، و همیشه نگران آن هستم که مبادا این مردمی که همه چیزشان را فدا کردند و به اسلام خدمت نموده و به ما منّت گذاشتند، به واسطه اعمال ما از ما نگران بشوند، زیرا آن چیزی که مردم از ما توقع داشته و دارند و به واسطه آن دنبال ما و شما آمده‏اند و اسلام را ترویج نموده و جمهوری اسلامی را بپا کردند و طاغوت را از میان بردند، کیفیت زندگی اهل علم است. اگر خدای نخواسته، مردم ببینند که آقایان وضع خودشان را تغییر داده‏اند، عمارت درست کرده‏اند و رفت و آمدهایشان مناسب شأن روحانیت نیست، و آن چیزی را که نسبت به روحانیت در دلشان بوده است از دست بدهند، از دست دادن آن همان و از بین رفتن اسلام و جمهوری اسلامی همان. البته من این نکته را عرض کنم، یک دسته‏ای که در معرض خطر هستند باید خودشان را حفظ کنند، ولی همین‏ها هم باید مواظب باشند که زاید بر میزان نباشد. شما گمان نکنید که اگر با چندین اتومبیل بیرون بیایید وجهه‏تان پیش مردم بزرگ می‏شود، آن چیزی که مردم به آن توجه دارند و موافق مذاق عامه است، اینکه زندگی شما ساده باشد، همان طوری که سران اسلام و پیغمبر اسلام و امیر المؤمنین و ائمه ما زندگی‏شان ساده و عادی بود بلکه پایین‏تر از عادی. آنها هم که جمهوری اسلامی را بپا کردند، مردم عادی هستند، و کسانی که بالا بالاها نشسته‏اند، هیچ دخالتی در این مسائل نداشته و ندارند. این مردم بازار و کشاورز و کارگران کارخانه‏ها و طبقات ضعیف- به حسب دنیا و قوی به حسب آخرت- هستند که این توقع را دارند که اگر خدای نخواسته، نفوس این مردم از ما منحرف بشود، ضرر آن برای ما تنها نیست، بلکه برای اسلام است. و ما باید حفظ کنیم آنهایی را که اسلام و جمهوری اسلامی را نگه داشته‏اند و بعد از این هم نگه خواهند داشت، و حفظ آن به این است که زندگی ما ساده و عادی باشد. آنهایی هم که می‏خواهند خودشان را حفظ کنند، باید بدانند که گاهی با یک اتومبیل پیکان بهتر می‏توانند محفوظ باشند تا وسیله دیگر. و ائمه جمعه و جماعاتی که اگر عادی بیرون بیایند ممکن است از بین بروند، باید به آن مقداری حفظ کنند که زیاد نباشد. و این طور نباشد که امام جمعه‏ای وقتی در خیابان می‏آید، خیابان را خلوت کنند و هیاهو به راه بیندازند، این طور چیزها حیثیتشان را در جامعه ساقط می‏کند. بزرگی شما آقایان به دنیا نیست، بزرگی شما به آخرت است، و اینکه پیش خدا آبرومند باشید. و این یک مسئله مهمی است که دخالت در حفظ جمهوری اسلامی دارد و ما باید خیلی مواظب باشیم، و اهل علم و دولت و دست‏اندرکاران بیشتر باید مواظب باشند، چرا که همه دنبال این هستند که نقطه ضعفی، خصوصاً از اهل علم پیدا کنند و در همه جا مطرح سازند. و ما باید به گونه‏ای زندگی کنیم که اگر چنانچه آن را از ما گرفتند، حسرت نخوریم، نه اینکه مثل رئیس جمهور امریکا که اگر این مقام را از او بگیرند شاید از حسرت دق کند!

جهت دیگری هم که باید عرض کنم این است که الآن ایام حج است و حج از امور کشور ما و همه جاست، و ما باید به آن توجه خاصی بکنیم. من آقای موسوی خوئینی‏ها را می‏شناسم، و ایشان خیلی فعال بودند و خوب عمل کردند، اما چون وجودشان در دادستانی لازم بود و از این جهت، امسال نمی‏توانند به حج بروند، هر چه فکر کردم دیدم که آقای کروبی به جای ایشان مناسب است. و آقای کروبی کسی است که سالهای طولانی در رژیم سابق کتک خورده است، و در این راه صدمه زیادی دیده‏اند و فرد مقاوم و صالحی است. از این جهت، ایشان را موقتاً امسال می‏فرستیم تا ببینیم سال‏های دیگر چه باید بکنیم.

اما مسئله‏ای که عرض کردم، دنبال این هستند که نقطه‏ای پیدا کنند و بگویند این است که، حال که آقای موسوی کنار رفته‏اند تبلیغ می‏کنند «وضع ایران تغییر و سیاستش فرق کرده است». آنها نمی‏دانند سیاست حج، سیاستی نیست که ما درست کرده باشیم، حج سیاست اسلامی است. ما از اول بنایمان بر این بوده است، به حج آن طوری که بوده است عمل کنیم. همان طور که پیغمبر اکرم بت‏ها را در کعبه شکست، ما هم بت‏ها را بشکنیم، و این بت‏ها که در زمان ما هستند، از آن زمان بالاتر و بدترند. ما باید همان طور که سابق عمل کرده‏ایم، به حج برویم و همان طور که سابق تظاهرات و راهپیمایی کردند، عمل کنیم؛ و با تغییر آقای موسوی، سیاست ما تغییر نکرده است. حج به همان وضعی که همیشه و در این دو- سه سال برگزار شد، برگزار می‏گردد، و دولت‏ها هم باید آن را تحمل کنند. و ما نمی‏توانیم از آن وظیفه‏ای که اسلام برایمان قرار داده است عدول کنیم و قرآن هم همین دستور را داده است و سیاست ما در حج همان سیاست است که بوده و هر وقت هم به حج برویم همان طور عمل می‏کنیم، مگر جلوی ما را بگیرند و نگذارند به حج برویم که آن مسئله دیگری است.

و من امیدوارم این فریضه را همان طور که تا به حال بجا آورده‏اند، امسال بهتر و با جمعیت بیشتر به انجام برسانند.

اعتنا ننمودن ملتهای مسلمان به تهدیدات قدرتها و افرادی هم که به حج می‏روند بیشتر متوجه اعمال و با یکدیگر متحد باشند، و امیدوارم کشورهای مسلمان دیگر هم این احساس را کرده باشند. و بیش از یک میلیارد جمعیت مسلمان نباید دنبال این باشند که امریکا چه می‏گوید و شوروی چه می‏گوید، و روی پای خود بایستند و به دیگران اعتنا نکنند، همان طور که این کشور چهل میلیونی که نسبت به سایر کشورها خیلی کوچک است، روی پای خود ایستاده و می‏گوید: «نه شرقی و نه غربی» و الآن هم احترام این کشور از احترام آن کشورهایی که مورد حمایت آنها هستند بیشتر است، و توجه نفوس مسلمانان به این جا زیادتر گردیده. بنا بر این، ملتها خوف نداشته باشند که امریکا چه می‏کند، اینها طبل تو خالی هستند، فریاد می‏زنند و عمل نمی‏کنند. شما ببینید امریکا راجع به تروریست‏ها که همه و ما با آن مخالفیم، چه گفت و چه کرد؛ مرتب دنبال این بودند آنها را به یکی از کشورهای مخالف خود بچسبانند که نتوانستند. و تشرهای اینها تو خالی است، و هیچ خبری نمی‏شود و ملت‏ها نباید بترسند و باید راه خودشان را طی کنند، و اسلام و خدا پشتیبان آنان است و کسی که خدا پشتیبان اوست، نباید از چیزی خوف داشته باشد. امیدوارم خداوند ما را موفق فرماید که تابع دستورات او باشیم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 317 ـ 320)[1] - آقای نصر اللَّه خلخالی، وکیل امام خمینی در نجف و مسئول امور مالی ایشان.

[2] - منطقه بابل

[3] - به استناد وظایف و اختیارات رهبری، مندرج در اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)