کد مطلب: 3822 | تاریخ مطلب: 18/04/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: هجدهم تیر

امروز با امام: هجدهم تیر

ـ پیام به ملت ایران؛ هفت توصیه به دولت و ملت (1358)

ـ سخنرانی در جمع گروهی از اهالی تهران؛ حل مشکلات با ایمان و روحیه قوی (1358)‏

ـ پیام تشکر از پیروزی های رزمندگان اسلام در جبهه ها؛ تیمسار فلاحی، آزادسازی نوسود (1360)

ـ سخنرانی در جمع مسئولان قضایی کشور؛ لزوم مراعات موازین شرعی و اخلاقی (1364)

امروز با امام: هجدهم تیر

 

ـ پیام به ملت ایران؛ هفت توصیه به دولت و ملت (1358)

‏«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

میلاد شکوهمند امام امت و عصاره خلقت و وارث نبوت، ولیّ عصر- عجل اللَّه تعالی فرجه الشریف- را به عموم مسلمین و مستضعفین تبریک عرض می‏کنم. سال قبل در چنین ایامی برای مصیبات وارده بر اسلام و مسلمین عید مبارک به صورت تعطیل درآمد. گر چه وابستگان به رژیم شاهنشاهی کوشش می‏کردند که ملت را برای مراسم اسلامی از مصالح اسلامی بازدارند بحمد اللَّه موفق نشدند. ولی در این سال جشنهای توأم با پیروزی هر چه شکوهمندتر بر پا شد. و مراسم عظیم مذهبی، مشتی محکم به دهان بدخواهان کوبید و با این حماسه تاریخی تفاله‏های رژیم سابق و وابستگان به شرق و غرب را مأیوس نمود، و خط بطلان بر نقشه‏های تار عنکبوتی آنان کشید و باید این ریشه‏های گندیده بدانند که حرکات مذبوحانه آنان جز به رسوایی خود و اربابان تبهکارشان تمام نمی‏شود. و ملت حماسه‏آفرین ما که با مشت خالی و قدرت ایمان قدرتهای شیطانی را به خاک سپرد، این ریشه‏های پوسیده را دفن خواهد کرد. من به این منحرفین که با صورتهای مختلفه رو در روی ملت ایستاده و به نفع اجانب به خرابکاری مشغولند اخطار می‏کنم که تا وقت نگذشته و جرمها و خیانتها ثابت نشده به صفوف فشرده ملت بازگردید و از روز انتقام حق تعالی که به دست توانای ملت انجام می‏گیرد، بهراسید.

اکنون این جانب با تشکر وافر از همت والای ملت بزرگ ایران، از بدو نهضت عظیم اسلامی تا بزرگداشت با شکوه جشن میلاد مسعود، ولیّ اللَّه الاعظم- ارواحنا فداه- لازم است تذکراتی بدهم:

1- بارها تذکر دادیم که باید ایرانی بسازیم که بتواند بدون اتکا به امریکا و شوروی و انگلستان- این جهانخواران بین المللی- استقلال سیاسی، نظامی، فرهنگی و اقتصادی خویش را به دست گیرد و روی پای خود بایستد و هویت اصیل خویش را به جهان عرضه کنند. افسوس که هنوز عده‏ای از روشنفکران نمی‏توانند دست از غرب و یا شرق بکشند؛ و این دو را سر مشق کارهای خود قرار داده‏اند. امیدواریم با تحول فرهنگ حاکم اسلامی، این گروه به خود مشغول و از مردم بریده به خود آیند و اصالت خویش را دریابند و از وابستگی نجات پیدا کنند.

2- کلیه متهمین که در رژیم سابق مرتکب تقصیراتی شده‏اند بخشوده می‏شوند، به استثنای اشخاصی که مبادرت به قتل مردم نموده یا دستور آن را صادر کرده‏اند، یا زندانیان انقلابی ما را شکنجه داده‏اند. تشخیص جرایم فوق را باید هیأتی مؤمن به انقلاب اسلامی به عهده بگیرند.

3- حفظ استقلال و امنیت و بقای جنبه‏های سیاسی و اجتماعی و اقتصادی هر کشور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به قوای انتظامی ارتش، ژاندارمری و شهربانی آن است. و در کشور ما که در حال انقلاب به سر می‏برد. در کنار قوای انتظامی پاسداران انقلاب نیز موجود و به حفاظت انقلابی اشتغال دارند. و باید ملت محترم با تمام قوا کوشش در حفظ این قوای انتظامی و فعال نمایند و از پشتیبانی آنها دریغ ننمایند؛ که این قوا در خدمت اسلام و از جنود اسلامند؛ که مولا امیر المؤمنین درباره آنها فرموده:

، حُصُونُ الرَّعِیَّةِ، و زَینُ الوُلاةِ، و عِزُّ الدینِ، و سُبُلُ الأمنِ، و لَیسَ تَقُومُ الرَّعِیَّةُ الّا بِهِم‏[1]

و چون این قوای انتظامیه- که در خدمت خالق و خلق هستند- باید با روحیه قوی سربازی و در امن و امان به سر ببرند، و نیز در چنین حالی که سربازان اسلامند موردنظر مقدس، ولیّ عصر- عجل اللَّه فرجه- هستند قوای سه‏گانه مورد عفو هستند و این جانب و ملت شریف آنها را عفو نمودیم و البته موارد استثنا شده در بند دو در اینجا نیز جاری است. لکن تا جرم آنها به ثبوت شرعی نرسیده است، احدی حق تعرض به آنها را ندارد، و متهمین به جرمهایی که بخشوده نشده، باید از طریق ارتش و ژاندارمری و شهربانی تسلیم دادگاه انقلاب شوند؛ و دیگران حق هیچ گونه تعرض به آنها را ندارند.

4- چون ملت مبارز رمز پیروزی را یافته است، و با هوشیاری دریافته که بسیج عمومی از سنگرهای الهیِ مساجد و منابر و محافل دینی گردید، لازم است این سنگرهای اسلامی را حفظ نمایند. و در این موقع حساس سرنوشت‏ساز، که با ماه مبارک رمضان نیز مصادف است، باید اجتماعات در مساجد و محافل مذهبی هر چه بیشتر و باشکوهتر برپا شود، و اهل منبر و خطبای محترم به روشنگری و سازندگی هر چه بیشتر قیام و اقدام نمایند، و توطئه خیانتکاران و وابستگان به اجانب را خنثی نمایند، و نهضت اسلامی عظیم را حفظ نموده و به پیش ببرند؛ و ملت شریف با اجتماعات خود قطع طمع اجانب و مفتخوار را بنمایند.

5- لازم است ملت بدانند که ما در نیمه راه پیروزی هستیم و پیروزی نهایی وقتی است که ریشه‏های گندیده رژیم سابق و طرفداران آن قطع، و دندان طمع چپاولگران از کشور ما کنده شود. و جمهوری اسلامی وقتی متحقق می‏شود که محتوای آن صد در صد اسلامی شود؛ در کشور احکام قرآن و خداوند تعالی اجرا شود و از قوانین طاغوتی و انحرافی بکلی تصفیه شود؛ و عناصر انحرافی از توطئه مأیوس شوند و این به خواست خداوند تعالی و همت والای ملت انجام خواهد گرفت. و خدای تعالی با شماست.

6- از جمله چیزهایی که محتمل است توطئه باشد برای تضعیف دولت اسلامی، مطالبی است که در بین ملت پخش می‏شود و در رسانه‏ها تعقیب می‏شود و از دولت انتقادهای غیر صحیح می‏شود؛ و کوشش می‏شود دولت را در نظر مردم بد جلوه دهند. دوستان از این توطئه، غافل و دشمنان در کمین هستند. من نمی‏گویم دولت صد در صد موفق است؛ لکن می‏گویم خدمتگزار است و کوشش دارد انجام خدمت بدهد. لکن خرابیها به قدری است که با فوریت قابل ترمیم نیست. انتقادهای بیجا سوء استفاده از آزادی است. و کسانی که به کشور و اسلام علاقه دارند در موارد صحیح، دولت را هدایت کنند و از او پشتیبانی نمایند؛ و تحت تأثیر تبلیغات دشمنان نروند، و دولت اسلامیِ خدمتگزار را تضعیف نکنند.

7- آنچه این جانب را نگران می‏دارد آن است که ملت ما چون لشکر فاتحی است که پس از فتح مغرور شود و از داخل رو به پوسیدگی و تشتت گذارد؛ و حریف ما چون لشکر شکست‏خورده‏ای است که با حساب و توطئه مشغول به انسجام و بسیج قواست. درست به عکس آنچه قبل از پیروزی بود و عاقبت این امر تکان دهنده است. من از تمام قشرهای مذهبی و ملی و اسلام دوست و ملت و کشور خواه اکیداً و با تواضع می‏خواهم که به انسجام قبل از پیروزی برگردند، و از تفرق و گروه گروه شدن در این موقع حساس بپرهیزند؛ که این تفرقه‏ها به منزله انتحار است و ممکن است خدای نخواسته نهضت را به عقب براند.

دوستان عزیز، امروز همه چیز ما در معرض خطر است؛ خطر از جانب دوستان نادان تفرقه افکن، و با نقشه حساب شده از ناحیه دشمنان توطئه‏گر. بیدار شوید که حفظ پیروزی و نهضت بسیار مشکلتر از اصل آن است. از خداوند متعال، عزت اسلام و مسلمین را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 24 ـ 27)

ـ سخنرانی در جمع گروهی از اهالی تهران؛ حل مشکلات با ایمان و روحیه قوی (1358)[2]

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

اگر این راه را برای خدا می‏روید، اگر این طریق را برای خدا طی می‏کنید، افسرده نباشید از اینکه به شما اعتنا نمی‏شود؛ خداوند به شما عنایت دارد. کوشش کنید که راه برای خدا باشد، کوشش کنید که چشمتان را از مخلوق، از ما سوای خدا ببندید. توجه‏تان به این نباشد که اگر خدمتی برای خدا می‏کنید، دیگران پیش شما بیایند تواضع کنند. شما جوانهایی هستید که در طول این مدت زحمت کشیدید؛ برای خدا رنج بردید؛ برای خدا عمل کردید. حالا یک راه طولانی را برای خدا طی کردید و آمدید اینجا با ما صحبت کنید، درد دل کنید. کاری که برای خداست خدا توجه می‏کند و اگر برای خدا نباشد، همه عالم هم توجه کنند، چیزی نیست.

من هم می‏دانم که الآن مشکلات زیاد است؛ توطئه‏ها زیاد است؛ تفرقها زیاد است و گرفتاری همه قشرهای ملت زیاد، لکن شما هم می‏دانید که چه مشکلاتی را برای این مملکت اینها بار آورده‏اند و چه کارها کرده‏اند که به این زودیها نمی‏شود درستش کرد. این فسادی که پنجاه سال اینها دامن به آن زده‏اند، این جوانهای ما را که پنجاه سال است.

تربیت فاسد کرده‏اند، مراکز فحشا برایشان درست کرده‏اند، همه جا را مرکز فحشا قرار داده‏اند، سینماها که باید مرکز تربیت جوانهای ما باشد، مرکز فساد و مرکز فساد اخلاق بود، مدرسه‏ها که باید مرکز سازندگی باشد، نگذاشتند به آن طور باشد. جوانها که باید ذخیره این ملت باشند و مقدرات این مملکت را به دست بگیرند، نگذاشتند یک تربیت صحیح بشود که اینها بتوانند یک همچو کاری بکنند. الآن شما بعد از انقلاب هستید، یعنی در حال انقلاب، باز بعد از انقلاب نیست، الآن شما در حال انقلاب هستید. در همه جای دنیا حال انقلاب و بعد از انقلاب آشفتگی است. و- بحمد اللَّه- ایران نه حال انقلابش آن طور آشفتگی بود؛ نه بعد از انقلاب. شما اگر انقلابهای بزرگ دنیا را ملاحظه کنید، فسادهایی که در این انقلابها بوده است، قتل عامهایی که بوده است، گرفتاریهایی که بعد از انقلاب بوده است، طرف مقایسه نیست با اینجا، نکته‏اش این است که این انقلاب، انقلاب اسلامی بود. انقلاب اسلامی آن مفسده‏هایی که در سایر انقلابات هست کم است در آن، لکن همه می‏دانیم، شما می‏دانید، ما می‏دانیم، دولت می‏داند، ملت می‏داند که آشفتگی زیاد است و الآن گرفتاری هم زیاد. و دستهای خبیثی هم هستند که در کارند که در توطئه هستند، و می‏خواهند نگذارند این نهضت ما به ثمر نهایی برسد. ما الآن یک مسائل بزرگ دیگر داریم که آن مسائل باید حل بشود. باید به آن برسیم تا یک دولت مستقری، یک مجلسی، یک رئیس جمهوری، یک قانون اساسی داشته باشیم، و بعد از اینکه اینها شد، آن وقت باز اول این است که سازندگی بشود، نه اینکه دولت نخواهد بشود، اینها شب و روز مشغول‏اند، لکن آشفتگی زیاد است. من که اینجا هستم شب و روز تقریباً مواجهم با این مشکلات. مشکلات مال شما تنها نیست. از هر جای ایران که می‏آیند مشکلات زیاد دارند و اتفاقاً هر گروهی که می‏آیند می‏گویند که مشکلات ما از همه جا بیشتر است. خرابی ما از همه جا بیشتر است، از بختیاریها می‏آیند همین را می‏گویند از اهواز می‏آیند همین را می‏گویند، از هر جا می‏آیند همین مسائل مطرح است.

و ما نباید روحیه خودمان را از دست بدهیم برای مشکلات. با روحیه قوی شما جوانها و متوجه‏های به خدا این مشکل بزرگی که عبارت از این رژیم فاسد بود آن را پس زدید و از بین بردید، این روحیه را حفظ کنید، این روحیه قوی را حفظ کنید؛ خدا با شماست. وقتی خدا با کسی باشد کارها درست می‏شود. البته پشت سر هر انقلاب مشکلات زیاد هست. لکن آنهایی که اعتقاد به این انقلاب دارند، ایمان به این نهضت دارند، این روحیه قویی‏ای که با آن روحیه قوی و آن ایمان راسخ و آن توجه به خدای تبارک و تعالی شما را پیش برد، مادامی که این روحیه محفوظ باشد، شما پیش می‏روید. حالا گاهی کندی دارد، گاهی تندی دارد، گرفتاری دارد، راه حق گرفتاری دارد؛ هر راه حقی مشکلات دارد. شیاطین نشسته‏اند سر راه حق که مردم را منحرف کنند، مال حالا نیست، زمان پیغمبر هم همین طور بوده، مشکلات پیغمبر از مشکلات ماها زیادتر بوده است. مشکلات امیر المؤمنین- سلام اللَّه علیه- از مشکلات ما بیشتر بوده، گرفتاری آنها از گرفتاری ما بیشتر بوده، آنها هم از دوستانشان مخالفت می‏دیدند، این دسته‏ای که قیام کردند در صفین‏[3]، در مقابل حضرت امیر ایستادند و شمشیر کشیدند به روی حضرت، اینها از دوستان حضرت بودند؛ مخلصین حضرت بودند، گرفتاری حضرت از مخلصینش شاید بیشتر بود تا از سایرین. امام حسن- سلام اللَّه علیه- آن قدر گرفتاری که از این دوستان و اصحابش داشت از دیگران نداشت. اصحابی که توجه نداشتند که امام زمانشان روی چه نقشه دارد عمل می‏کند، با خیالهای کوچکشان، با افکار ناقصشان در مقابلش می‏ایستادند و غارتش کردند و اذیتش کردند، و- عرض می‏کنم که- شکستش دادند، معاهده با دشمنش کردند و هزار جور بساط درست کردند. شما گمان نکنید که این مشکلات برای من و شماست. هر چه مشکلات زیادتر باشد، اجرش زیادتر است؛ الهیتش زیادتر است. اگر آدم در حال خیلی وسعت، و در حال خیلی تفریح و تفرح، گرایش به اسلام بکند اینکه چیزی نیست. خوب، همه وقتی که وقت نتیجه بردن [است‏] حاضرند. آن روزی که برای اسلام زحمت پیش می‏آید، آن روزی که زحمت و مرارت دارد، آن روزی که خون دارد، آن روزی که رنج دارد، آن روزی که با سرنیزه آدم مقابل است، آن روزی که با توپ و تانک مقابله می‏کند، آن روز، روزی است که مرد از غیر مرد تمیز داده می‏شود، مسلمان از غیر مسلمان. آن روز، روزی است که روز اجر است؛ روزی است که خداوند توجهش را به این ملت کرد.

آن رمزی که شما را پیروز کرد که ایمان به خدا، توجه به خدا [بود] که من در قیافه شما دارم می‏بینم این را؛ این را حفظش کنید؛ گله نکنید از دیگران، شما برای خدا دارید می‏کنید. هر چه توانستید، اینهایی که مبتلا هستند، اینها را هم نجات بدهید. هر چه که نتوانستید، عذر دارید پیش خدا. هر چه ماها توانستیم، آنهایی که افتاده‏اند بایست دستشان را بگیریم.

آنهایی که مبتلای به این مخدّرات هستند، اینها برادرهای ما هستند. و ما باید اینها را نجات بدهیم، با چشم پدری، برادری به اینها نگاه کنیم، اینها را هدایت کنیم، نجات بدهیم، کوشش کنیم برای نجات این جمعیت؛ نجات این ملت. شما با این عزم راسخ، با این قوه ایمان، پیاده آمده‏اید. خواهرها بالاتر پیاده آمده‏اند- و من خجلم از این عواطف، من خجالت می‏کشم که خودم اینجا نشسته‏ام و دوستانم این طور بیابانگردی می‏کنند. من دعاگوی شما هستم. خداوند ان شاء اللَّه شما را حفظ کند. شما ذخیره اسلام هستید، شمایی که جوانهایی هستید که ذخایر این ملت هستید. این عواطف شما را پیروز کرد.

این تحول روحی، این تحولی که در جوانهای ما پیدا شد، این دست خدا بود؛ بشر نمی‏تواند در ارواح مردم این طور مؤثّر باشد. آن خداست که مقلِّب القلوب است، قلبها دست اوست، متحول می‏کند. قلبهای ضعیف را قوی می‏کند، آن قلبی که از یک پاسبان می‏ترسید حالا مقابل توپ و تانک می‏رود، استقبال می‏کند از مردن، از شهادت، این کار خدا بود، خدا را در این امور باید دید؛ اعتمادتان به خدا باشد، توجه‏تان به خدا باشد؛ خلق از شما پذیرفتند یا نپذیرفتند، چیزی نیست. کوششتان همین باشد که برادرهای خودتان را نجات بدهید؛ ملت خودتان را نجات بدهید. کوشش این باشد که اسلام را ما بتوانیم در این مملکت، آن طوری که اسلام هست، آن طوری که خدای تبارک و تعالی مقرّر فرموده است، آن طور ما بتوانیم در ایران پیاده کنیم.

راه طولانی است، و قوی باشید، قدرتمند باشید؛ اراده‏تان قوی باشد. ان شاء اللَّه که این چهره‏های نورانی ذخیره برای اسلام باشد و متصل بشود این زمان به زمان ظهور مهدی- سلام اللَّه علیه.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 28 ـ 32)

ـ پیام تشکر از پیروزی های رزمندگان اسلام در جبهه ها؛ تیمسار فلاحی، آزادسازی نوسود (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

تیمسار ولی فلاحی جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران‏

قاتِلُوهُمْ یُعَذِّبْهُمُ اللَّهُ بِأَیْدِیکُمْ وَ یُخْزِهِمْ وَ یَنْصُرْکُمْ عَلَیْهِمْ وَ یَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُؤْمِنِینَ.[4]

آزاد شدن شهر «نوسود» پس از تصرف ارتفاعات مشرف بر آن به وسیله رزمندگان متعهد و مؤمن و شجاع ارتش و سپاه پاسداران و ژاندارمری و دیگر رزمندگان عزیز خودی، پیروزی چشمگیری است که تقدیر و تشکر ملت مبارز ایران را برانگیخت.

مراتب تقدیر و تشکر این جانب را نسبت به تمام مجاهدین اسلام در جبهه‏های جنگ تحمیلی و دفاع از اسلام و میهن عزیز خصوصاً فاتحان نوسود ابلاغ نمایید.

این پیروزی و دیگر پیروزیهای آینده و گذشته با تمام سازوبرگ بسیاری که از جانب ابرقدرتها و دارودسته آنان در اختیار دشمن گذاشته شده است پیروزی ایمان و اسلام است بر جناح کفر و پیروزی ارزشهای انسانی است بر طاغوت.

همان سان که در صدر اسلام جناح مؤمنین با سازوبرگ اندک و ایمان و تعهد بسیار بر جناحهای کفر مجهز به همه نوع سازوبرگ فراوان روز و قدرتهای شیطانی پیروز گردیدند.

باید انسجام و انضباط رزمندگان اسلام به حد اعلا باشد و از اختلاف سلیقه‏ها که موجب تزلزل می‏شود اجتناب شود که دست خدای بزرگ با جماعت و انسجام است.

شما برادران رزمنده در جبهه‏ها پیروزی می‏آفرینید و برادران عزیز پشت جبهه و ملت شجاع در سراسر کشور، منافقان و دیگر منحرفان راستگرا و چپگرا را گروه گروه بازیافته و به قوای انتظامی و سپاه پاسداران معرفی می‏نمایند و آنان را به دادگاههای انقلاب تحویل می‏دهند.

این جانب مراتب تقدیر و تشکر خود را تقدیم ملت متعهد و شجاع می‏نمایم و امید آن دارم که با این شیوه الهی این تفاله‏های امریکایی‏[5] هر چه زودتر به سزای اعمال خود برسند و ملت مسلمان ایران از شرّ آنان آسوده شوند.

این جانب از دادگاههای انقلاب می‏خواهم که با مراعات جانب عدل اسلامی با قاطعیت انقلابی با این مفسدان و تباه کنندگان حرث و نسل رفتار و احکام قرآن مجید را درباره آنان اجرا نمایند، و به یاوه گویی همان کسانی که به حدود اسلامی پایبند نیستند گوش فرا ندهند که اجرای حدود و قصاص و تعزیر اسلامی بیمه‏کننده حیات و نظام کشور است و سستی و سهل انگاری در این امر ترحم بر پلنگ تیز دندان است.

ضمناً همان سان که ملت متعهد علاقه‏مند به جمهوری اسلامی مکلف هستند که گروهها یا اشخاص منحرف توطئه‏گر را شناسایی نموده و به مقامات رسمی معرفی نمایند و در صورت لزوم با پاسداران و شهربانی کمک نمایند، قوای مسلح در سراسر کشور موظف هستند که اگر در بین آنان اشخاص منحرفی هستند به فرماندهان معرفی نمایند، و فرماندهان موظف هستند آنها را به دادگاه تسلیم نمایند تا رسیدگی شده و تصفیه و مجازات شوند؛ و این مطلب اخطاری است به تمام فرماندهان، و متخلف مورد مؤاخذه قرار خواهد گرفت. و اخیراً لازم به تذکر است که چون صدام شکست خود را نزدیک می‏بیند دست به حیله‏ای عامیانه زده است و بعضی از طرفداران او نیز همان را تعقیب نموده‏اند؛ می‏گوید ماه مبارک رمضان ماه عبادت است و جنگ در آن حرام است و لازم است آتش بس اعلام شود.

او و دوستان امریکایی‏اش نمی‏دانند که ماه مبارک رمضان «شهر حرام»[6] نیست. صدام در یکی از ماههای حرام علیه ما به جنگ برخاست‏[7] و کسی از طرفدارانش به او اعتراض نکرد. امروز ما در حال دفاع هستیم و دفاع از کشور یکی از عبادات بزرگ است.

ملت ایران می‏داند که نیروهای مسلح ما در حال بزرگترین عبادات هستند. نیروهای مسلح ما باید بدانند که پیغمبر اکرم در ماه مبارک رمضان علیه کفار جنگید.

از خداوند متعال پیروزی اسلام را بر کفر و نفاق خواستارم. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 37 ـ 39)

ـ سخنرانی در جمع مسئولان قضایی کشور؛ لزوم مراعات موازین شرعی و اخلاقی (1364)

«بعد از تشکر از همه آقایان که زحمت کشیدند و اینجا تشریف آوردند، باید عرض کنم، از آقای موسوی اردبیلی که در این موقع حساس، بدین خدمت بزرگ مشغول‏اند، تشکر می‏کنم و همین طور از همه شما آقایان. کشور ما، کشور تازه متولد شده‏ای است که با اینکه ملتها با آن موافق‏اند، اکثر دولتها با ما مخالف می‏باشند. در دنیا این گونه تبلیغ می‏شود که ایران می‏خواهد منافع کلیه کشورها را از بین ببرد، در حالی که کشور اسلامی ما روی موازین اسلامی عمل می‏کند و هیچ گاه قصد تجاوز و تعدی به دیگران را ندارد. ما در مقابل عراق هم، تنها دفاع می‏کنیم. دفاع، حقی که شرعاً و عقلًا بر همه مسلمانان واجب است، خصوصاً مردم ایران که مورد تجاوز قرار گرفته‏اند.

البته در چنین مقطعی همه کارها مشکل است. قوه قضائیه مشکلاتش بیشتر از سایر ارگانهاست، چرا که قوه قضائیه دخالت در اموری می‏کند که اختلافی است و اختلاف بین مردم هم تمام شدنی نیست. ناچار، همیشه یکی از دو نفری که با یکدیگر اختلاف دارند ناراضی می‏رود. به همین جهت، کار بسیار مشکلی است و از طرفی هم، بسیار حساس و مورد توجه اسلام است. قوه قضائیه اگر از روی موازین اسلامی- انسانی رفتار کند، کشور را می‏تواند نجات دهد.

مسئله دادستانی که همه می‏دانید از امور بسیار مشکل و حساس است، و آقای صانعی که مردی فاضل و عالم است و سالها او را از نزدیک می‏شناسم و او را عنصری فعال و خوب می‏دانم، تا به حال این سمت را داشتند که از زحمات ایشان تشکر می‏کنم.

منتها اخیراً خسته شدند و به خاطر همین خستگی مدتهاست که تصمیم داشتند کنار بروند و ما می‏خواستیم باشند و ایشان از این سمت استعفا دادند که پذیرفته شد. با جناب آقای موسوی خوئینی‏ها هم آشنا هستم و ایشان را می‏شناسم و البته بعضی از آقایان هم ایشان را از هر جهت می‏شناسند، از جهت علمی که مورد تأیید بعضی از رجال و علمای علم هستند و از نظر تعهد هم که من خود، ایشان را خوب می‏شناسم. ایشان کارهای مهم را خوب انجام می‏دهند و مرد فعالی است.

امیدوارم همه با هم تفاهم داشته باشید. امروز همه ما محتاج تفاهم هستیم و همه ما باید با هم باشیم، چرا که اگر اختلاف کنیم استفاده‏اش را دیگران می‏برند.

ان شاء اللَّه آقای موسوی خوئینی‏ها با سعادت و سلامت کارشان را که چنین کار مهمی است، خوب انجام دهند. به هر صورت صلاح دیدم که به جای آقای صانعی برای چنین منصب بزرگی، ایشان باشند، و ایشان محتاج‏اند تا همه شما او را همراهی کنید. و امیدوارم بین ایشان و شورای عالی قضایی و شما آقایان، تفاهم کامل باشد تا کشورتان به پیش رود و قضایای مهم را بتوانید حل کنید. و از خداوند متعال توفیق و سعادت همه آقایان را خواستارم.

[آقای موسوی اردبیلی گزارشی از پیشرفتها و تلاش برای اسلامی شدن دیوان عالی کشور را به استحضار امام رسانید. سپس امام خمینی فرمودند:].

امیدوارم همه آقایان موفق شوند به گونه‏ای عمل کنند که کشورشان یک کشور نمونه اسلام شود و ان شاء اللَّه اسلام در تمام کشورها پرتوافکن گردد. مهم و عمده ملتها هستند که بحمد اللَّه نسبت به اسلام گرایش پیدا کردند، امروز اسلام به صورتی در کشورها نفوذ کرده است که آنها هم که مسلمان واقعی نیستند در ظاهر ناچار می‏خواهند قوانین اسلامی را اجرا کنند، لکن باید توجه داشت که این صورت‏سازی است، ولی میزان ملتها هستند که به اسلام گرایش پیدا کرده‏اند، ان شاء اللَّه قوه قضائیه کشورمان الگویی شود برای قوه قضائیه سایر کشورها.

و باید همه توجه داشته باشیم که در محضر خدا هستیم و اکنون نیز در محضر خدا هستیم، خداوند الآن در اینجا حضور دارد. باید توجه کنیم در محضر خدا وقتی با بندگان خدا سرو کار داریم با آن چیزی که با محضر خدا مناسب است عمل کنیم، و باید توجه کنیم که قضاوتمان در محضر خداست، خداوند همه شما را موفق کند.» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 310 ـ 312)[1] -« لشکریان، به رخصت خداوند، پناهگاه و نگاهبان مردمان و زیور والیان، و شوکت دین و راههای ایمنی‏اند. و کار رعیت جز بدانان سامان نپذیرد». نهج البلاغه، نامه 53.

[2] - دیدارکنندگان پس از 4 روز راهپیمایی از تهران تا قم در ساعت 14 به این شهر رسیدند و جمع کثیری از مردم قم از آنان استقبال کردند.

[3] - جنگ حضرت علی( ع) و معاویه و منظور از گروهی که در آن جنگ، قیام کردند، گروه خوارج است.

[4] - سوره توبه، آیه 14:« بکشیدشان، خداوند ایشان را به دست شما عذاب کند و خوارشان گرداند و شما را بر آنها( در نبردتان) یاری کند و سینه‏های قوم با ایمان را شفا بخشد».

[5] - اشاره به اعضای سازمان تروریستی منافقین که پس از انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و به شهادت رساندن 72 تن از مسئولین کشور، در خانه‏های تیمی مخفی شده بودند ولی با همکاری مردم، لانه‏های تروریستی یکی پس از دیگری کشف و تروریستها دستگیر می‏شدند.

[6] - ماهِ حرام. چهار ماه: ذی القعدة، ذی الحجة، محرّم و رجب از ماههایی است که در آیین اسلام، جنگ و قتال در آنها مجاز نیست مگر آنکه دشمن حرمت این ماهها را بشکند و جنگ کند، چنانکه در قرآن کریم آمده است:« الشهر الحرام بالشهر الحرام و الحرمات قصاص»

[7] - تجاوز همه جانبه لشکر صدام به ایران در ماه ذی القعدة سال 1400 هجری( شهریور 1359) آغاز شد و ماه ذی القعدة از ماههای حرام است

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)