کد مطلب: 3735 | تاریخ مطلب: 17/03/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: هفدهم خرداد

امروز با امام: هفدهم خرداد

ـ پیام به سران دولتهای اسلامی؛ تحریم روابط تجاری و سیاسی اسرائیل (1346)

ـ پیام به ملت ایران و مسلمانان جهان؛ حمله اسرائیل به جنوب لبنان (1361)

ـ نامه به دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه؛ حل اختلافات در ارومیه (1364)

ـ نامه به آقای گلپایگانی؛ دفع مفاسد دوران شاهنشاهی (1366)

ـ نامه به آقای عباس واعظ طبسی؛ حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی (1367)

امروز با امام: هفدهم خرداد

 

ـ پیام به سران دولتهای اسلامی؛ تحریم روابط تجاری و سیاسی اسرائیل (1346)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

کراراً دولتهای اسلامی را دعوت به اتحاد و برادری نموده‏ام در مقابل اجانب و ایادی آنها که می‏خواهند با ایجاد نفاق در بین مسلمین و دولتهای اسلامی ممالک عزیز ما را در تحت اسارت و ذل استعمار نگه دارند و از مخازن معنوی و مادی آنها استفاده کنند.

کراراً دولتها را بخصوص دولت ایران را از اسرائیل و عمال خطرناک آن تحذیر نمودم. این ماده فساد که در قلب ممالک اسلامی با پشتیبانی دول بزرگ جایگزین شده است و ریشه‏های فسادش هر روزی ممالک اسلامی را تهدید می‏کند، باید با همت ممالک اسلامی و ملل بزرگ اسلام ریشه کن شود. اسرائیل قیام مسلحانه بر ضد ممالک اسلامی نموده است و بر دول و ملل اسلام قلع و قمع آن لازم است، کمک به اسرائیل چه فروش اسلحه و مواد منفجره و چه فروش نفت حرام و مخالفت با اسلام است، رابطه با اسرائیل و عمال آن چه رابطه تجاری و چه رابطه سیاسی حرام و مخالفت با اسلام است، باید مسلمین از استعمال امتعه‏[1] اسرائیل خودداری کنند. از خداوند تعالی نصرت اسلام و مسلمین را خواستار است. «و السلام علی من اتبع الهدی». روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 139)

ـ پیام به ملت ایران و مسلمانان جهان؛ حمله اسرائیل به جنوب لبنان (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ‏

من کلمه مبارکه استرجاع‏[2] را نه برای جنایات اسرائیل و شهادت و آسیب بسیاری از مسلمانان مظلوم جنوب لبنان عزیز می‏گویم، گرچه آن هم استرجاع دارد؛ و نه برای شهرها و روستاهای آن کشور اسلامی که به دست جنایتکار رژیم صهیونیستی کافر اسرائیل، اشغال و خراب شده است، گر چه آن هم استرجاع دارد؛ و نه برای آواره شدن هزاران خواهران و برادران آن محیط مظلوم اسلامی، گر چه آن هم استرجاع دارد؛ و نه برای فلسطینی‏های مظلوم زیر ستم اسرائیل، گرچه آن هم استرجاع دارد؛ و نه برای شهادت بیش از چهل نفر زن و مرد و کودک شیرخوار ایلام که به دست جنایتکار صدامیان، در حال شعار بر ضد امریکا و اسرائیل خونخوار، هدف بمب واقع، و آسیب بیش از دویست نفر مسلمان عشایر بیگناه و خرابی مسجد، تکیه، بیمارستان و خانه‏های مظلومان است، گرچه آن هم استرجاع دارد؛ بلکه برای بی‏تفاوتی کشورهای اسلامی یعنی حکومتهای آنها استرجاع می‏کنم وای کاش فقط بی‏تفاوتی بود.

من استرجاع برای پشتیبانی بسیاری از حکومتها از اسرائیل و صدام، این دو ولد نامشروع امریکا می‏کنم. من و هر مسلمانی در هر جا هست باید استرجاع کنیم برای کمکهای مادی و معنوی دولتهای کشورهای اسلامی به امریکا رأس جنایتکاران و اسرائیل و بعث عفلقی عراق، پیاده‏کننده منویّات شوم امریکا و صهیونیسم جهانی. هر مسلمان غیرتمند باید استرجاع کند برای پیشنهاد حکم جهاد با یک کشور مخالف اسرائیل به اتهام دروغین دریافت اسلحه از اسرائیل و کوشش در راه به رسمیت شناختن اسرائیل متجاوز به کشور اسلامی لبنان و به شهادت رساندن هزاران مسلمان بیگناه جنوب آنجا.

اسرائیل متجاوز جنایتکار تأیید باید شود و امریکای رأس متجاوزین، با ذخایر کشورهای مظلوم مستمند اسلامی، کمک مادی و با کوششهای رسانه‏های گروهی منطقه اسلامی، کمک سیاسی و معنوی شود، و فلسطین و سوریه باید تنها بمانند. صدام صد در صد مخالف اسلام باید در تجاوز به ایران و هلاکت حرث و نسل ناحیه مسلمان عرب‏نشین و غیره آنان تأیید تبلیغاتی و کمکهای مادی و نظامی شود، و کشور اسلامی ایران که برای احیای اسلام و قرآن کریم بپاخاسته باید تنها باشد.

اینها و مطالب بسیار دیگر، مصایبی برای مسلمانان است که باید دسته جمعی استرجاع کنند. این جانب مصیبتهای عظیمی را که بر برادران مظلوم بی‏یار و یاور جنوب لبنان وارد شده است، و همچنین مصایب وارده بر مظلومان ایلام و دیگر مناطق جنگزده ایران تسلیت عرض نموده، و برای شهدا در طول دفاعهای مظلومانه این دو کشور اسلامی رحمت و مغفرت، و برای بازماندگان آنان صبر و استقامت از خداوند تعالی مسألت می‏نمایم. و از خداوند تعالی می‏خواهم که این دولتهای بی‏توجه به مصالح کشورهای اسلامی و بی‏اعتنا به احکام قرآن کریم را از خواب غفلت بیدار نماید و دشمنان اسلام و مسلمین را منکوب فرماید. و السلام علی من اتبع الهدی. 17 خرداد 61/ 14 شعبان المعظم 1402  روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 308 ـ 310)

ـ نامه به دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه؛ حل اختلافات در ارومیه (1364)

[بسمه تعالی .... با ابلاغ سلام و تحیات، به عرض عالی می‏رسانیم: از مدتها قبل اختلافات موجود در شهرستان ارومیه، موجبات رنجش خاطر بسیاری از مسئولین کشور و مقامات روحانی جمهوری اسلامی را فراهم ساخته و شکواییه‏هایی نیز در همین رابطه به دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه واصل می‏گردید، که این دبیرخانه در جهت حل آن در دو مرحله اقداماتی انجام داده که گزارش اجمالی اوضاع ارومیه و اقدامات انجام شده، از قرار ذیل است:

(در ادامه این گزارش، موارد اقدامات انجام شده توسط دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه در هفت بند به تفصیل ذکر گردیده و در پایان آمده است:)

لازم به تذکر است که اقدام در بعضی از موارد یاد شده طبق اظهار آقایان به دنبال خواسته‏های مردم از روحانیت منطقه و خصوصاً ائمه محترم جمعه، صورت گرفته که متأسفانه ترتیب اثر ندادن به آن منجر به عکس العمل از ناحیه مردم و دادن شعار در تشییع جنازه‏ها و مجالس و مساجد علیه آقای استاندار شده است، در ضمن اخیراً طومار مفصلی که توسط ائمه محترم جمعه، و روحانیون در رابطه با آقای استاندار به این دبیرخانه رسیده بود توسط حجت الاسلام آقای حاج سید احمد آقا خدمت حضرت عالی ارسال شد، حال ضمن پوزش از تصدیع اوقات آن امام بزرگوار مراتب جهت اطلاع، تقدیم حضورتان می‏گردد. به امید پیروزی رزمندگان عزیزمان در جبهه‏های نبرد حق علیه باطل و انسجام و وحدت هر چه بیشتر میان اقشار مختلف مردم. و السلام. دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه‏].

بسمه تعالی‏

به تشخیص دبیرخانه ائمه جمعه فوراً باید عمل شود. 17/ 3/ 64 روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 275)

ـ نامه به آقای گلپایگانی؛ دفع مفاسد دوران شاهنشاهی (1366)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

11 شوال 1407

به عرض مبارک می‏رساند مرقوم محترم، که مشتمل بر مژده سلامت وجود شریف و متضمن بر الطاف کریمه بود، موجب مزید تشکر گردید. این جانب در اوقات مقتضیه برای سلامت وجود شریف دعای خالص نموده، و ان شاء اللَّه می‏نمایم.

راجع به مطالبی که مرقوم فرموده بودید باید عرض کنم که قیام ملت شریف و در رأس آن روحانیت معظم برای چیزی جز دفع مفاسد دوران شاهنشاهی ستم پیشه و اجرای احکام اسلام و رواج فرهنگ غنی اسلامی در جمیع نهادها نبوده و نخواهد بود.

جنابعالی مطمئن باشید که اشخاصی که خدای نخواسته نظرهای التقاطی و الحادی داشته باشند، با اعتماد به خدای متعال و ادعیه بقیة اللَّه- ارواحنا فداه- نخواهند توانست در مراکز کلیدی رخنه کرده و موجب فساد خدای ناکرده گردند. البته بعض احکام حکومتی را که برای نظام اسلامی و تمشیت امور مسلمین و حفظ اسلام و جمهوری اسلامی است نباید از نظر دور داشت؛ و [از] اوضاع زمان و از تغییرات عظیمی که در عالم واقع شده است و مسائل بسیاری را پیش می‏آورد که در صدر اسلام نبوده است نباید غفلت کرد؛ که همه این امور برای حفظ و استقرار حکومت اسلامی است. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 282)

ـ نامه به آقای عباس واعظ طبسی؛ حفظ اموال و موقوفات آستان قدس رضوی (1367)

[بسمه تعالی شأنه. محضر مبارک مرجع عالیقدر و رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی‏

محترماً، با اهدای تحیات وافره و آرزوی سلامت و طول عمر برای آن امام بزرگوار. بدین وسیله معروض می‏دارد، از آنجا که حفاظت و نگهداری از اموال و موقوفات آستان قدس رضوی و استفاده از آن در جهت رفع استضعاف مادی و معنوی و تعظیم شعائر دینی و مذهبی همواره مورد توجه و عنایت خاص آن حضرت بوده است که بارها بر آن تأکید فرموده‏اید، حقیر به حکم وظیفه اسلامی و انقلابی در جهت اجرای اوامر مطاع و دستورات مؤکد حضرت عالی پیوسته در این راه کوشا بوده، و در آستانه پایان نخستین دهه پر خیر و برکت انقلاب اسلامی علاوه بر تقدیم هدایای نقدی و جنسی به جبهه و رزمندگان عزیز و بازسازی هویزه و احداث بنای دانشگاه علوم اسلامی رضوی، ساختمان کتابخانه عظیم مرکزی، و دیگر مراکز فرهنگی و پژوهشی، دارویی و درمانی و ابنیه با شکوه اسلامی همچون صحن قدس، و صحن جمهوری اسلامی و نیز طرح در دست اجرای اطراف حرم مطهر که به یقین با آنچه در سالیان متمادی حکومتهای جائر و ستمگر انجام گرفته قابل مقایسه نیست، نسبت به احیای اراضی مزروعی و کشاورزی، و عمران و آبادی رقبات موقوفه که در حقیقت نقش عمده‏ای در بالا بردن سطح تولید و پیشبرد شعار مقدس خودکفایی کشور اسلامی‏مان دارد، مساعی بیدریغ مبذول داشته‏ایم که امیدواریم مورد قبول خداوند منان و خشنودی و رضایت حضرت رضا- علیه السلام- قرار گیرد.

مع الوصف، عناصری ناآگاه سعی کرده‏اند خساراتی را بر بخش کشاورزی اعم از ابزار و محصولات این آستانه مقدسه تحمیل نمایند که به طور قطع در روند امور و پیشرفت کار زراعت و مآلًا کمک به اقتصاد مملکت اسلامی موانعی را ایجاد می‏کند.

البته شکی نیست که با اعتماد به الطاف خداوند متعال و عنایات خاصه حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرضا- علیه السلام- و در پرتو رهنمودهای حکیمانه آن حضرت، همچون گذشته بدون هیچ گونه تردید و تعللی حسب الامر به ادای تکلیف الهی و وظیفه شرعی خویش خواهیم پرداخت. با این همه خاضعانه انتظار دارد، همچنان از نظرات و ارشادات آن مقام معظم و منیع که علی الدوام در هر برهه‏ای الهامبخش و راهگشا و تعیین‏کننده بوده و می‏باشد، بهره‏مند گردیم.

در جوار مضجع منور حضرت علی بن موسی الرضا- علیه السلام- طول عمر و سلامت آن وجود مبارک و پیروزی نهایی رزمندگان اسلام را از پیشگاه حق تعالی مسألت دارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.

14/ 3/ 1367- عباس واعظ طبسی‏].

بسمه تعالی‏

جناب حجت الاسلام آقای واعظ طبسی، تولیت آستان قدس رضوی- دامت افاضاته‏

با سلام و آرزوی موفقیت بیشتر برای شما. زحمات و تحمل سختیهای شما قبل از انقلاب تا به ثمر رسیدن آن و تلاشتان بعد از انقلاب برای تثبیت نظام نوپای جمهوری اسلامی بر کسی پوشیده نیست.

جنابعالی از چهره‏های درخشان مدیریت و انقلاب اسلامی در ایران و بخصوص در استان خراسان می‏باشید. تمامی مسئولان نظام اسلامی، از جمله جنابعالی باید موانع را از سر راه برداشته و با صبر و تدبیر بدان گونه که رضای خدا است پیش روند. شما در راه حق و شیرینِ کمک به مستضعفین و محرومین از هیچ کوششی فروگذار ننموده و نخواهید نمود. و چون گذشته توجه داشته باشید که باید بدون کوچکترین گذشتی به موقوفات حضرت امام رضا- علیه السلام- بدان گونه که واقفین وقف کرده‏اند عمل کنید.

امیدوارم با هماهنگی شما و مسئولان آن دیار مقدس، تمامی موقوفات ثامن الحجج - علیه السلام- به طور جدی حفظ گردد. و مسئولان ذی ربط باید کمک لازم را در هر موردی که لازم داشته باشید بنمایند، تا به کمک همه مسئولان به فقرا و مستمندان خدمات بیشتری گردد و رضای خداوند تحصیل شود. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم.

به تاریخ 17 خرداد ماه 1367 هجری شمسی. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 59 ـ 60)[1] - کالاها.

[2] - گفتن:« إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ»؛ که هنگام برخورد با مصائب بزرگ گفته می‏شود.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)