کد مطلب: 3595 | تاریخ مطلب: 10/02/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: دهم اردیبهشت

امروز با امام: دهم اردیبهشت

ـ بیانات در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران؛ ماهیت اصلاحات ارضی (1342)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی- سفارش به ادامه تحصیل و تهذیب (1351)

ـ نامه به آقای محمد شریعت اصفهانی (شیخ الشریعه) درباره حزب رستاخیز (1354)

ـ نامه به آقای ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه؛ قطع رابطه سیاسی ایران با مصر (1358)

ـ پیام به آقای معمر قذافی؛ وحدت، رمز پیروزی (1358)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت روز جهانی کارگر؛ تجلیل از کارگران زحمتکش (1359)

ـ پیام به کارگران و ملت ایران؛ نقش کارگران در استقلال کشور (1360)

ـ سخنرانی در جمع کارگران و اقشار مختلف مردم؛ نقش کارگران در استقلال کشور (1360)

ـ حکم انتصاب آقای اسفندیار حسینی به سمت فرمانده نیروی دریایی (1362)

ـ نامه به آقای موسوی خوئینی‏ ها؛ تکلیف حساب بانکی مربوط به اصل 49 (1368)

امروز با امام: دهم اردیبهشت

 

ـ  بیانات در جمع اعضای انجمن اسلامی دانشگاه تهران؛ ماهیت اصلاحات ارضی (1342)

«جوانان مسلمان دانشگاه تهران به منزل ما خوش آمدید. امید است در نگهداری دین خود استوار باشید ... زیرا از شما جوانان برومند انتظار زیادی داریم. ما ملتهای مسلمان باید متحد شویم و با اسرائیل و عمال آنها در ایران مبارزه کنیم. حوزه علمیه هر گز مخالف اصلاحات ارضی نبوده؛ آیا دولت به ما پیشنهاد کرد و از ما نظر خواست؟ ما می‏دانیم این موضوع برای سرگرمی کشاورزان فراهم شده است. موضوع حق شرکت دادن زنان در انتخابات مانعی ندارد؛ ولی حق انتخاب شدن آنها فحشا به بار می‏آورد. موضوع حق رأی دادن زنان و غیره در درجه آخر اهمیت قرار دارد. ما می‏خواهیم مشروطیت را حفظ کنیم. اکنون که در ایران حق آزادی از ما سلب شده، به فکر زنها افتاده‏اند! در حال حاضر آزادی قلم، بیان، افکار و حتی حق حیات از مردم سلب گردیده است. برای دفتر ولیعهد ماهی پنجاه تا شصت هزار تومان هزینه برآورد کرده‏اند؛ و حال آنکه به هر نفر طلبه، ما در هر ماه بیست الی سی تومان حقوق می‏دهیم‏.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 191)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی- سفارش به ادامه تحصیل و تهذیب (1351)

«پسر عزیزم‏

ان شاءاللَّه تعالی سلامت باشید و خوش و خرم، و اشتغال به تحصیل و تهذیب اخلاق داشته باشید. از درس خودت و معلم و استاد و مربی بنویسید. از عمّ محترم‏[1] غفلت نکنید، نگذارید تنها بمانند. ماها بحمداللَّه تعالی سلامت هستیم. امید است شماها هم سلامت و خوش باشید. والسلام پدرت» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 431)

ـ نامه به آقای محمد شریعت اصفهانی (شیخ الشریعه) درباره حزب رستاخیز (1354)

«به عرض عالی می‏رساند، در وقتی که به واسطه دیر رسیدن خبر از جنابعالی بنا داشتم مصدع شوم مرقوم شریف که حاکی از سلامت مزاج شریف بود واصل، و موجب مسرت شد. از خداوند تعالی سلامت و سعادت جنابعالی را خواستار است. این جانب بحمد اللَّه تعالی مزاجاً سلامت هستم، و محتاج به ادعیه خالصه جنابعالی‏

تا کنون اثری از نزدیکی حضرات به چشم نمی‏خورد، تا بعد چه شود. به نظر من بعید است که آقایان ایران در موضوع حزب مخالفتی بکنند؛ اگر چنین بود در اینجا منعکس می‏شد. در هر صورت اگر کرده باشند خیلی به موقع و خوب است.

وجهی که مرقوم شده بود تا کنون خبری نرسیده است لکن قبض را ارسال داشتم. از جنابعالی امید دعای خیر دارم.

آقای سمیعی‏[2] نیستند؛ شاید به بعضی که مطلع باشند برسانم که بفرستند. و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 87)

ـ نامه به آقای ابراهیم یزدی وزیر امور خارجه؛ قطع رابطه سیاسی ایران با مصر (1358)

«جناب آقای دکتر ابراهیم یزدی، وزیر امور خارجه‏

با در نظر گرفتن پیمان خائنانه مصر و اسرائیل و اطاعت بی‏چون و چرای دولت مصر از امریکا و صهیونیسم، دولت موقت جمهوری اسلامی ایران قطع روابط دیپلماتیک خود را با دولت مصر بنماید.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 168)

ـ پیام به آقای معمر قذافی؛ وحدت، رمز پیروزی (1358)

«حضرت سرهنگ معمر القذافی، رهبر انقلاب لیبی‏

مرقوم شریف که متضمن تفقد از این جانب و توجه به مسائل کشور ستمدیده ایران و مصایب وارده بر ملت شریف مسلمان بود توسط آقای سرگرد عبد السلام جَلّود واصل و موجب تشکر گردید. ملت ایران پس از گذشت دوره‏های سیاه و اختناق و پس از تحمل روزگاری بس هولناک و از دست دادن استقلال و شعائر اسلامی و ملی به دست جنایتکاران- که در رأس آنان سلسله خیانتکار پهلوی بود- و پس از مشاهده چپاولگریها و خیانتهای بیشمار به مقدسات مذهبی و ملی و مخازن عظیم کشور و بالاتر از آن نیروی انسانی و مآثر فرهنگی آنان با خواست خداوند متعال و اتکا به اسلام و قرآن کریم به خود آمد و با نهضت اسلامی خود چون سیلی خروشان سدهای عظیم استعمار و استبداد را در هم شکست و طومار خیانتکاران و رژیم استبدادی سلطنت جابرانه 2500 ساله و تفاله‏های آن را درهم پیچید.

ملت شریف ایران همچون برادران اسلامی صدر اسلام و عصر وحی با فقدان سازوبرگ جنگی و با دست تهی، لکن با قدرت ایمان و ایثار خون و فداکاری در راه اسلام و سبقت به شهادت در راه هدف به پیروزی رسید و دشمنان مستبد و مستعمر و مستثمر را از صحنه خارج و در زباله‏دانی تاریخ دفن کرد. این اسلام و عقیده بود که ما را پیروز کرد. ملتها و دولتها اگر بخواهند به پیروزی و هدفهای اسلامی به تمام ابعادش که سعادت بشر است برسند، باید اعتصام به حبل اللَّه کنند، از اختلافات و تفرقه بپرهیزند و فرمان حق تعالی را وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِیعاً وَ لا تَفَرَّقُوا[3] را اطاعت نمایند. پشت کردن به تعالیم عالیه اسلام و روی آوردن به غرب و شرق، مسلمین را با قریب یک میلیارد جمعیت و مخازن بسیار غنی تحت سیطره اجانب درآورده و شعائر و مخازن آنها را به باد داده است. شما دیدید و ما هم شاهد بودیم که وحدت کلمه یک ملت شجاع ولی ضعیف با اعتماد به اسلام و خدای تعالی موجب غلبه بر غولهای بین المللی شد و دست همه استعمارگران را قطع نمود. پس مسلمین باید برای به دست آوردن استقلال و آزادی این کلید پیروزی را به دست آورند و برای وحدت کلمه کوشش کنند. این شما سران دولتها هستید که باید این فکر اسلامی را تعقیب کنید و دست از دشمنی و مخالفت با برادران خود بردارید. مسئولیتهای دولتهای اسلامی در پیشگاه خدای توانا و در پیشگاه ملتها بسیار بزرگ است. دولتهای اسلامی باید دولت مصر را در این خیانت بزرگ که به اسلام و مسلمین نموده است به جای خود بنشانند و با آن قطع رابطه کنند. ملت مصر باید دست این خیانتکار را از کشور خود قطع کند و ننگ سرسپردگی به امریکا و صهیونیزم را از ملت بزدایند. من به دولت دستور دادم که با مصر قطع رابطه نماید. ما دست برادری به تمام ملتهای اسلامی می‏دهیم و از تمام آنان برای رسیدن به هدفهای اسلامی استمداد می‏کنیم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 169 ـ 180)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت روز جهانی کارگر؛ تجلیل از کارگران زحمتکش (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

روز کارگر را به ملتهای زحمتکش و خصوص کارگران به واژه اعم، تبریک عرض می‏کنم. کارگران از ارزشمندترین طبقه و سودمندترین گروه در جامعه‏ها هستند. چرخ عظیم جوامع بشری با دست توانای کارگران در حرکت و چرخش است. حیات یک ملت، مرهون کار و کارگر است. کار خلاصه نمی‏شود به جنبش مخصوص و کارگر خلاصه نمی‏شود به گروهی خاص؛ و به این انگیزه، روز کارگر روز همه ملت است نه بخش خاصی از آن. از این عموم استثنا می‏شود کارهای تخریبی و کارگران مخرب؛ هم آنان که به اسم طرفداری از کارگران از کار آنان جلوگیری می‏کنند و پشت نقاب طرفداری از دهقانان، خرمنهای آنان را که حاصل دسترنج یکساله آنان است به آتش می‏کشند، و زیر ماسک خدمت برای کارگران در کارخانه‏ها با تمام توان اخلال می‏کنند؛ این روز از آنان نیست و از دشمنان آنان است. آنان که در نقاب خدمت به خلق، مسلحانه بر ضد خلق قیام می‏کنند و ناجوانمردانه دست به انفجار در مجامع عمومی- که اکثراً خلق زحمتکش و کارگر مستمند در آنجا حضور دارند- می‏زنند؛ و ملت شریف دید که در انفجار تهران، آن که شهید شد کارگر بود و ناچار زخمیها هم اکثراً از این طبقه هستند. در این قیامهای مسلحانه در اطراف کشور و در دانشگاهها و در این انفجارهای متعدد در اهواز و غیره، دست جنایتکار امریکا پیداست و از ماهیت این گروهها که در هر خرابی و ضدیت با توده‏های مستضعف پیشگام هستند پرده برداشته می‏شود.

روز کارگر روز دفن سلطه ابرقدرتهاست که با کار با واژه اعم، استقلال در همه ابعادش به مستضعفین جهان برمی‏گردد و ابرقدرتهای آدمخوار و عالمخوار خلع سلاح می‏شوند؛ و گویی که در آستانه روز کارگر، این انفجارهای پی در پی بی‏رابطه با این روز نباشد. ملت شریف ما اگر در این انقلاب بخواهد پیروز شود باید دست از آستین برآرد و به کار بپردازد. از متن دانشگاهها تا بازارها و کارخانه‏ها و مزارع و باغستانها تا آنجا که خودکفا شود و روی پای خود بایستد. ملت اسلامی ما باید به قدرت الهی خود اتکا کند و از این انفجارهای خائنانه که به دست گروهکهای بی‏فرهنگ و وابسته به اجانب وجود پیدا می‏کند نهراسد؛ که اینان با این خرابکاریها و شرارتها گور خود و اربابان جهانخوار خود را می‏کنند. نویسندگان و گویندگان ما ملت را با قلمها و زبانهای خود به پیش ببرند و جوانان برومند ما را از این پیشامدهای ناچیز نترسانند که جوانان ما مرد شهادت و شهامتند و از قلمهای مزدور آسیب برنمی‏دارند.

کار آقای کارتر، که از رزمندگی به راهزنی و از دخالت نظامی به پنهانکاری و انفجار کشیده است، او را به صورت یک موجود مفلوک درآورده که همکاران هوشمند خودش به او پشت کرده‏اند و در قدرت نظامی او تردید نموده‏اند، و چنین موجودی ملت شجاع ما را نخواهد ترساند. ای ملت عزیز، بهوش باشید و هوشمندانه این ریشه‏های پوسیده رژیم سابق را شناسایی کنید و به کمک شهربانی و سپاه پاسداران و کمیته‏ها در این شناسایی بشتابید، و به خدای بزرگ اتکال کنید و از تفرقه و تشتت بپرهیزید که خدا با شماست و دست خدا فوق دستهاست.

این جانب اخیراً از تمام قشرهای متعهد تقاضا می‏کنم در این لحظات حساس دست از انتقاد نهادهای اسلامی؛ خصوصاً قوای انتظامی بردارند و کوشش کنند برای تقویت روحی آنان. از خداوند متعال وحدت کلمه ملتهای اسلامی و قشرهای ملت مبارز ایران را خواستارم. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 264 ـ 365)

ـ پیام به کارگران و ملت ایران؛ نقش کارگران در استقلال کشور (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

مبارک باد روز کارگر بر خصوص کارگران گرانقدر و بر عموم ملت و مستضعفان جهان. بزرگداشت روز کارگر، این ستون فقرات استقلال کشور و این اسطوره سرنوشت‏ساز و رهایی‏بخش از وابستگیها و پیوستگیها، وظیفه‏ای است ملی و اسلامی و همگانی. طبقه شریف کارگر در این مدت کوتاه و خصوصاً بعد از تجاوز عمال اجانب به خاک میهن عزیز ثابت کرد که قادر است با خواست خداوند متعال، کشور عزیز خود را با کوشش شبانه روزی از وابستگی نجات دهد و مشت قدرتمند گره کرده خود را بر دهان یاوه گویان و تبلیغاتچیان خارج و تفاله‏های وابسته مزدور داخل کوبد و دست رد به سینه منحرفان و منافقان وابسته به چپ و راست با قدرت هر چه بیشتر زند. امروز بعد از دو سال جنایتکاری گروهکهای وابسته به قدرتهای خارجی، مشت آنان در پیشگاه ملت و خصوص کارگران عزیز به خوبی باز و این گروهکهای نادان با کردار و گفتار خود ثابت کردند که دشمنان خلق و خالق و بازیگرانی ناشی در صحنه می‏باشند. این سوداگران در اعمال فتنه‏انگیز بچگانه خود، چهره قبیح خود را به ملت و خصوص طبقه مستضعف که می‏رفت پشتیبانی آنان را باور کند، آن چنان ناشیانه نشان دادند که برای کسی نباید جای شک و تردید باقی باشد؛ که اینان جیره‏خواران کاخ سفید و کرملین می‏باشند و دشمن درجه یک کارگران و کشاورزانند. برادران عزیز کارگر که برای خودکفایی کشور با جان و دل و کار طاقتفرسا به خدمت به کشور اشتغال دارید. اینان به خیال خام خود می‏خواهند شما عزیزان را آلت مقاصد شوم خود قرار داده و در نفع ابرقدرتها از شما استفاده نمایند. بهوش باشید که اینان کسانی هستند که دانشگاه را سنگر جنگ علیه اسلام و ایران کردند و اصرار آنان و هوادارانشان برای باز شدن دانشگاه به منظور مقاصد شوم امریکاست. اینانند که در کردستان و دیگر جاها بر ضد جمهوری اسلامی با دشمنان اسلام پیوند بسته و به جنگ‏افروزی برخاسته‏اند. و اینان هستند که در هر فرصت جوانان متعهد ما را با اسلحه گرم و سرد مورد حمله قرار داده و می‏دهند. و اینان هستند که پس از هر پیروزی چشمگیر از طرف قوای مسلح در جبهه، در پشت جبهه و در شهرهای مختلف به جنگ‏افروزی و افساد می‏پردازند تا اذهان را از جبهه‏ها معطوف کنند. و اینانند که در توطئه‏ها علیه جمهوری اسلامی دست دارند. برادران و خواهران، بهوش باشید که خدمتهای ارزنده شما در راه کشور عزیز اسلامی با دست جنایتکار این گروهکها به خدمت امریکا کشیده نشود.

و ای ملت بزرگ قهرمان و شهیدپرور، بیدار باشید که این تفاله‏های استعمار، دختران و پسران شما را آلت دست جهانخواران چپ و راست قرار ندهند. من بار دیگر روز کارگر را بر ملت عزیز و خصوص کارگران تبریک و تهنیت عرض می‏کنم و از خداوند متعال سعادت همگان را خواستار و قطع ریشه‏های فساد را امیدوارم. درود و تحیت بر ملت بزرگ ایران، پایدار باد جمهوری اسلامی ایران.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 326)

ـ سخنرانی در جمع کارگران و اقشار مختلف مردم؛ نقش کارگران در استقلال کشور (1360)

«ان شاء اللَّه، مبارک باشد بر همه مستضعفین جهان و بر ملت ایران و بر شما کارگران متعهد اسلامی روز کارگر، مبارک باشد بر ملت ایران که چنین جوانان متعهدی در کارگاهها مشغول فعالیت هستند. دو قشر از ملت ستون فقرات کشور و انقلاب‏اند: یک قشر، قشر کارگر که با مجاهدات پیگیر خود، قبل از انقلاب با اعتصابات دامنه‏دار خود انقلاب را به پیروزی رساندند و بعد از انقلاب هم آنها هستند که با کوشش خود و جهاد خود در راه اسلام این انقلاب را به پیش می‏برند و من امیدوارم که کوشش آنها در پیشگاه مقدس خدای تبارک و تعالی مقبول باشد و سرفراز باشند در اینجا و در آنجا و قشر دوم کشاورزانند. کشاورزان و کارگران اساس استقلال کشورند و اگر این دو قشر بطور دلخواه ان شاء اللَّه، عمل کنند، گرفتاریهای کشور ما ان شاء اللَّه، رفع می‏شود. و از این جهت است که این دو قشر بیشتر مورد هَجمه مخالفین انقلاب اسلامی هستند. بی‏جهت نیست که فعالیت گروههایی که به خلاف جمهوری اسلامی هستند و وابسته به اجانب هستند به این دو قشر بیشتر توجه دارند و این دو قشر را بیشتر می‏خواهند به انحراف بکشانند. در کارخانه‏ها آنچه مورد نظر آنهاست، در عین حالی که مدعی هستند که ما طرفدار کارگر هستیم، طرفدار ضعفای کشور هستیم، کاری انجام می‏دهند که این قشر را به بیکاری، کم کاری، اعتصاب، وادارند و این آمال قدرتهای بزرگ است که اگر چنانچه قشر کارگر ما به وظیفه اسلامی- انسانی خود عمل نکنند، یکی از ستونهای فقرات ملت شکسته خواهد شد. و بی‏جهت نیست که در بین کشاورزها هم همین جمعیتهای انحرافی و وابسته می‏روند و آنها را نمی‏گذارند به طور شایسته عمل کنند و اگر چنانچه عمل هم کردند، خرمنهای آن را گاه گاه می‏سوزانند. اگر این دو قشر پایداری کنند در مقابل این اشخاصی که شکست جمهوری اسلام را، که دنباله‏اش شکست اسلام است، [می‏خواهند] اگر پایداری کنند، این کشور به پیش خواهد رفت. همان طوری که سرحدات را قوای مسلح نگهداری می‏کنند و با شجاعت و شهامت از اسلام دفاع می‏کنند و جوانانی پر ارزش را از دست می‏دهند مع ذلک، با کمال شجاعت به دفاع از کشور و اسلام مشغول هستند، در داخل کشور هم مجاهدین کارگر و مجاهدین کشاورز مجاهده می‏کنند نظیر همان مجاهدات. آنها سرحدات را از آسیب حفظ می‏کنند و شما متن کشور را از وابستگی حفظ می‏کنید. آنها مجاهد فی سبیل اللَّه هستند و شماها هم مجاهد فی سبیل اللَّه. همان طور که خون آنها در پیش خدای تبارک و تعالی مقدس و ارجمند است، عَرَق شما هم در پیشگاه خدای تعالی مقدس است. اگر شما کارگران و کشاورزان سرتاسر کشور قیام کنید به امری که مصلحت کشور شما، استقلال کشور شما، آزادی شما، به او بستگی دارد، این کشور به پیش خواهد رفت و آسیب نخواهد دید.

شما باید بیدار باشید و بحمد اللَّه ملت امروز هوشیار است و گول این جمعیتهایی که بر خلاف مسیر اسلام می‏خواهند کشور ما را یا به طرف شرق بکشند یا به طرف غرب، خود ملت هوشیارند و گول این جمعیتها را نخواهند خورد.

من از خدای تبارک و تعالی توفیق شما برادران عزیز کارگر که آبروی کشور و اسلام هستید و برادران کشاورز که همدوش شما هستند، در به ثمر رساندن استقلال کشور، [خواستارم و] دعا می‏کنم و تشکر می‏کنم و همان طور که به آن اشخاصی که در سرحدات کشور را حفظ می‏کنند و نگهدار استقلال کشور هستند دعا می‏کنم، به شما هم، که همان رویه را دارید و به صورت دیگر حفظ استقلال کشور را، حفظ آزادی خودتان را می‏کنید با صورت دیگر، دعا می‏کنم و تشکر می‏کنم.

باید ملت اسلام، ملت ایران، بدانند که این قشرهای میلیونی ملت که در کارخانجات و در امور کشاورزی مشغول خدمت هستند، برگزیدگان خدای تبارک و تعالی هستند و مورد عنایت اسلام و صاحب اسلام هستند و باید این قشر فداکار پشتیبان آن قشرهای فداکار دیگر که در سرحدات مشغول جانبازی هستند باشند و پشتیبانی همه از هم بکنند تا اینکه ان شاء اللَّه، این کشور به خودکفایی برسد. و فکر این معنا که «ما خودمان نمی‏توانیم» را از سر بیرون کنید که «ما می‏توانیم» و شما برادران، عزیزان، وقتی که اراده کنید برای خودکفایی، قدرت این مطلب را دارید. عمده این است که شما به بازوان قدرتمند خودتان اتکال کنید و قشر کشاورز هم به بازوان قدرتمند خودش اتکال کند و با اتکال به خدای تبارک و تعالی و پشتیبانی صاحب این کشور امام زمان- سلام اللَّه علیه- این مقصد را به آخر برسانید و خواهید رسانید.

آنهایی که گمان کردند که می‏توانند در این کشور باز شیطنتهایی بکنند و گروه کارگر و کشاورز را به تباهی بکشند و آماده کنند برای باز وارد شدن اجانب در این کشور اشتباه می‏کنند آنها بر خطا هستند و با ادعای اینکه ما طرفدار این قشرها و خلقها هستیم- در عین حالی که جوانان عزیز ما از هر طبقه در جبهه هستند و مشغول فداکاری هستند و صاحب منصبان عزیز ما در این چند روز چند نفرشان شهید شدند- اینها در شهرها فساد می‏کنند و توطئه می‏کنند. اینها اشتباه می‏کنند. اینها اگر به ملت برگردند برای خودشان هم صلاح است و اگر ادامه به این امر بدهند، یک روز است که پشیمانی دیگر سودی ندارد و آن روزی است که به ملت تکلیف شود، تکلیف شرعی- الهی، به مقابله با اینها و تکلیف آخری نسبت به اینها تعیین شود. من صلاح همه قشرهایی که بازی خورده‏اند، از ابرقدرتها بازی خورده‏اند، از تفاله‏های رژیم سابق بازی خورده‏اند، از بعضی بازیگرانی که می‏خواهند با بازیگری خودشان برگردانند این مملکت به حال اول، مصلحت آنها را این می‏دانم که توجه داشته باشند که این مسئله‏ای است نشدنی. کشور ما امروز سرتاسر، زن و مرد و بچه و بزرگ، در راه اسلام‏اند و برای استقلال کشور خودشان و برای عزت خودشان و برای ارزش انسانی خودشان کوشش دارند. شمایید که سد راه آزادی و استقلال می‏خواهید بشوید و شما چیزی نیستید که بتوانید در مقابل این موج خروشان انسانهای برپاخاسته مقاومت کنید. پس، صلاح شما و صلاح ملت شما و صلاح همه این است که اسلحه‏ها را زمین بگذارید و این شیطنتها را دست بردارید و به آغوش ملت برگردید و مثل سایر برادران ما همراه با آنها به زندگی خودتان ادامه بدهید. این زندگی که شما الآن دارید، زندگی شرافتمندانه نیست. زندگی است که برای هواهای نفسانی دیگران شما خودتان را به باد فنا می‏دهید. برای ارضای خاطر آن تفاله‏های رژیم سابق و آن منحرفین از اسلام، شما برای ارضای آنها، جوانانتان را از دست می‏دهید. بیدار باشید که نیاید آن روزی که ملت ما تکلیفشان معلوم بشود که با شماها چه بکنند.

از خداوند تبارک و تعالی سلامت و سعادت این ملت اسلامی و عظمت این کارگران مجاهد فی سبیل اللَّه و آن کشاورزان مجاهد را می‏خواهم. خداوند به شما قدرت بدهد.

خداوند بازوان شما را هر چه بیشتر قوی کند و اراده‏های شما را مصمم کند تا در مقابل همه قدرتهای عالم، مقابل همه ابرقدرتها بایستید و کشور خودتان را حفظ کنید.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 328 ـ 331)

ـ حکم انتصاب آقای اسفندیار حسینی به سمت فرمانده نیروی دریایی (1362)

«[بسمه تعالی. مقام معظم رهبر انقلاب و فرمانده کل نیروهای مسلح شورای عالی دفاع در اجرای مفاد اصل یکصد و دهم قانون اساسی، انتصاب سرکار ناخدا یکم اسفندیار حسینی را به فرماندهی نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران به آن حضرت پیشنهاد می‏کند.

سید علی خامنه‏ای، رئیس جمهور و رئیس شورای عالی دفاع‏].

بسمه تعالی‏

موافقت می‏شود. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏17، ص: 420)

ـ نامه به آقای موسوی خوئینی‏ ها؛ تکلیف حساب بانکی مربوط به اصل 49 (1368)

«جناب حجت الاسلام آقای خوئینی- دامت افاضاته‏

با سلام، احمد[4] گفت که سؤال کرده‏اید، آیا با اجازه‏ای که به آقایان: کروبی‏[5] و صانعی‏[6] داده‏ام اجازه شما در مورد اصل 49 و تخمیس، فسخ شده است یا خیر؟ جنابعالی که مورد علاقه این جانب می‏باشید و فردی موثق و متدین هستید، هر گونه مایل باشید می‏توانید عمل کنید. یا چون گذشته، حساب خود را باز نگه داشته و وجوهی که در آن ریخته می‏شود را به حساب این جانب واریز نمایید. و یا می‏توانید وجوه ریخته شده را به حساب وزارت اقتصاد و دارایی ریخته و حساب خود را ببندید، و یا هر گونه صلاح می‏دانید عمل کنید. ان شاء اللَّه موفق باشید. روح اللَّه الموسوی الخمینی» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 374)[1] - آقای سید مرتضی پسندیده.

[2] - اسم مستعار شهید محمد منتظری.

[3] - بخشی از آیه 103 سوره آل عمران:« همگی به ریسمان خدا چنگ بزنید و پراکنده مشوید»

[4] - آقای سید احمد خمینی

[5] - آقای مهدی کروبی، نماینده امام و سرپرست بنیاد شهید انقلاب اسلامی

[6] - آقای حسن صانعی، نماینده امام و سرپرست بنیاد 15 خرداد

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)