کد مطلب: 3577 | تاریخ مطلب: 25/01/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست وپنجم فروردین

امروز با امام: بیست وپنجم فروردین

ـ بیانات خطاب به آقای عبدالکریم هاشمی نژاد؛ اوضاع مبهم سیاسی جهان و منطقه (1343)‏

ـ تلگراف به آقای هادی میلانی؛ استفسار از دستگیری آقای قمی (1346)

ـ نامه به آقای محمد هاشمیان رفسنجانی؛ رسید وجوهات شرعی و پاسخ سؤال (1358)

ـ نامه به آقای سید اصغر ناظم زاده و امضای صرف وجوه شرعیه (1358)

ـ حکم به آقای محمدعلی گرامی جهت رسیدگی به وضع مردم و کمیته‏ های شهر کرد (1358)

ـ سخنرانی در جمع لشکر 92 زرهی اهواز؛ توطئه عوامل امریکا و بیگانگان (1358)

ـ سخنرانی در جمع دانشجویان و پاسداران؛ توطئه دشمن در مراکز کارگری (1358)

ـ پیام به پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتولیکهای جهان؛ عدم نگرانی از قطع رابطه با امریکا (1359)

ـ سخنرانی در جمع خلبانان و وزیر دفاع؛ استقلال کشور به ضمانت نیروهای مسلح (1360)

ـ پیام به ملت فلسطین و امت اسلام؛ اهمیت قدس- لزوم مبارزه با اشغالگران (1361)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت روز زن؛ جایگاه زن در فرهنگ اسلامی (1361)

ـ سخنرانی در جمع مسئولان بسیج مستضعفان؛ تجلیل و تقدیر از خدمات بسیج (1364)

ـ سخنرانی در جمع گروهی از مسئولین نظام؛ قداست ماههای شعبان و رمضان (1366)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور چین؛ تبریک عید نوروز (1367)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک عید نوروز (1367)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مجارستان؛ تبریک عید نوروز (1367)

ـ

امروز با امام: 25 فروردین

 

ـ بیانات خطاب به آقای عبدالکریم هاشمی نژاد؛ اوضاع مبهم سیاسی جهان و منطقه (1343)‏[1]

«فعلًا تنها هدف من ایجاد اتحاد بین تمام طبقات روحانیون است تا بتوانیم تصمیم جدیتری بگیریم ... اوضاع جهان به طور کلی مبهم است و وضع ایران هم معلوم نیست؛ چون پاکستان از پیمان سنتو[2] خارج شده و پاکستان و ترکیه، شناسایی خود را از اسرائیل پس گرفته [اند] و حجاز به طیاره‏های اسرائیلی که حامل حجاج ایرانی بوده‏اند، اجازه فرود آمدن نداده؛[3] و خروشچف‏[4] می‏خواهد از پستش کناره‏گیری کند، و اختلاف بین سران حزب کمونیست به وجود آمده. اختلاف بین چین و شوروی شدید شده و امریکا گرفتار انتخابات و وضع داخلی خودش شده و اتحادیه اعراب در شرف تکوین و اتمام است؛ و به طور کلی اوضاع مبهم است؛ و به همین جهت آقایان مرخص شدند[5] و باید از این شرایط استفاده کرد.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 284)

ـ تلگراف به آقای هادی میلانی؛ استفسار از دستگیری آقای قمی (1346)

«حادثه آیت اللَّه قمی موجب تأسف است. از سلامت ایشان مستحضرم فرمایید. سلامت و سعادت جنابعالی را خواستار است. خمینی» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 121)

ـ نامه به آقای محمد هاشمیان رفسنجانی؛ رسید وجوهات شرعی و پاسخ سؤال (1358)

«جناب حجت الاسلام آقای حاج شیخ محمد هاشمیان رفسنجانی- دامت افاضاته‏

مرقوم محترم واصل، و مبلغ سیصد هزار تومان وجه ارسالی نیز توسط بانک سپه رسید. زحمات و کوششهای جنابعالی در چند ماهه اخیر مورد تقدیر و منظور نظر صاحب شریعت مقدسه و حضرت بقیة اللَّه- سلام اللَّه علیه- خواهد بود. قبوض درخواستی به پیوست ارسال گردید. از خدای تعالی ادامه توفیقات آن جناب را خواستارم. در مورد سؤالی که نموده‏اید آنچه این جانب گفته‏ام این بوده که اشخاصی که اتفاقاً دستوری داده‏اند و منجر به قتل شده به عنوان قاتل شناخته نمی‏شوند؛ اما اگر کارشان این بوده که مرتباً دستور می‏داده و می‏دانسته‏اند که منجر به قتل خواهد شد، باید مجازات شوند.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 13)

ـ نامه به آقای سید اصغر ناظم زاده و امضای صرف وجوه شرعیه (1358)

«جناب سید الاعلام و ثقة الاسلام آقای حاج سید اصغر ناظم زاده- دامت افاضاته‏

بدین وسیله به اطلاع آن جناب می‏رساند؛ وجوهی را که بابت سهمین مبارکین دریافت داشته و در استان گیلان به مصرف رسانده‏اید و همچنین وجوهی را که از اداره اوقاف و نذورات امامزاده‏های محترم دریافت داشته و مصرف کرده‏اید، مورد قبول است. از خدای تعالی ادامه توفیقات جنابعالی را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 14)

ـ حکم به آقای محمدعلی گرامی جهت رسیدگی به وضع مردم و کمیته‏های شهر کرد (1358)

«جناب حجت الاسلام آقای آقا شیخ محمد علی گرامی- دامت افاضاته‏

مقتضی است جنابعالی مسافرتی به شهر کرد و شهرهای مجاور بروید و از نزدیک به وضع مردم آن سامان رسیدگی کنید، و سر و صورتی به وضع کمیته‏ها بدهید؛ و اهالی محترم را به اتحاد و یگانگی دعوت نموده از اختلاف و تفرقه بر حذر دارید، و مسئولیتهایی را که در این موقعیت خطیر به عهده دارند گوشزدشان کنید. از خدای تعالی ادامه توفیقات عموم آقایان محترم را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 15)

ـ سخنرانی در جمع لشکر 92 زرهی اهواز؛ توطئه عوامل امریکا و بیگانگان (1358)

«... در جمهوری اسلامی همه آزادیها، همه استقلالها، ... تأمین است. اسلام ضامن سعادت بشر است در دنیا و آخرت. شما هوشیار باشید که بسیاری از این اشخاصی که بین مردم افتادند و تبلیغات سوء می‏کنند، می‏خواهند این نهضت ما را به شکست برسانند. شما دوستان، شما برادران من آگاه و بیدار باشید و نگذارید اخلالگران بین شما رخنه کنند. اینها بنا دارند که باز مسائل را به سالهای قبل برگردانند؛ اینها عمال اجانب هستند، اینها به نظر من می‏آید که عمال امریکا هستند و می‏خواهند که همان مسائل را، همان چپاولگری را، همان سلب آزادی و سلب استقلال را- دوباره- به ایران برگردانند. اگر شما دوستان و همه اقشار ملت بیدار نباشند، من خوف آن دارم که خدای نخواسته به شکست برگردیم.

ما از شما آرزوی این داریم که وحدت کلمه‏تان را حفظ کنید. به همه ایران این مطلب را من اعلام می‏کنم که موظفند که حفظ وحدت کلمه بکنند؛ اختلاف بینشان نباشد. در این وقتی که ما به آستانه آزادی رسیدیم، به آستانه پیروزی رسیدیم، نگذارند که فتنه گرها بین آنها ایجاد اختلاف کنند و باز مسائل سابق عود کند. ما همه موظفیم به اسلام وفادار باشیم، اسلام را ترویج کنیم؛ همه باید سرباز اسلام باشیم.

من توحید کلمه شما را از خداوند تعالی خواستارم و سلامت و سعادت همه شما را و همه دوستان ایرانی خود را از خداوند تعالی مسألت می‏کنم. امید است که همه شما در سعادت و سلامت، هم در دنیا و هم در آخرت، باشید.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 16 ـ 17)

ـ سخنرانی در جمع دانشجویان و پاسداران؛ توطئه دشمن در مراکز کارگری (1358)

«رژیم طاغوتی رفت و لکن خطراتی هست. دستهای اجنبی در کار می‏باشد تا دوباره ما را به وضع اولیه برگرداند؛ تفرقه بین صفوف ایرانیان بیندازند. و وظیفه ماست که از این نهضت پاسداری کنیم، وحدت کلمه را به کار ببندیم؛ و شما با وحدت کلمه توانستید با دست خالی بر قدرتهای بزرگ پیروز شوید.

قدرتهای بزرگ نتوانستند محمد رضا را نگاه دارند. قدرتهای بزرگ- مخصوصاً امریکا و انگلستان- برای نگهداری او کوشش فراوانی کردند ولی در برابر خواست ملت کاری از پیش نبردند. بهوش باشید! هنوز آنان درصدد از بین بردن شما هستند؛ ایادی آنان در همه جا تبلیغ می‏کنند، بخصوص در کارخانجات رفته و می‏گویند ما طرفدار کارگر هستیم. اگر آنان در کارخانه می‏روند و کارگران با صفا از آنها استقبال می‏کنند تا اعتصاب کنند، شما با هوشیاری باید جلوی شرارت و مفسده آنان را بگیرید. خداوند شما را حفظ بفرماید.» (صحیفه امام، ج‏7، ص: 18)

ـ پیام به پاپ ژان پل دوم، رهبر کاتولیکهای جهان؛ عدم نگرانی از قطع رابطه با امریکا (1359)

«عالی جناب پاپ، ژان پل دوم.

مکتوب آن عالی جناب بر اساس نگرانی از تیره‏گی بین کشور اسلامی ایران و ایالات متحده امریکا واصل گردید.

از حُسن نیت آن جناب قدردانی می‏کنم. و خاطر محترم را متوجه می‏کنم که ملت شریف مجاهد ما این قطع روابط را به فال نیک گرفته و برای آن جشن عظیم بپا کرده و چراغانیها و پایکوبیها نمودند.

از دعای شما به درگاه خداوند متعال برای ملت مبارز ما شکرگزارم؛ لکن متذکر می‏شوم که جناب شما از انگیزه‏های تیره‏گیهای دیگر و مشکلات خطرناک بزرگتر که مرقوم داشته‏اید نگران نباشید، که ملت اسلامی ایران از مشکلاتی که در این قطع روابط به وجود آید استقبال می‏کند و از خطرهای بزرگتر که مرقوم شده است، هراس ندارد. و آن روز برای ملت ما خطرناک است که روابطی نظیر روابط رژیم خائن سابق تجدید شود. و با امید به خدای متعال تجدید نخواهد شد.

من از جنابعالی با نفوذ معنوی که بین ملت مسیح دارید می‏خواهم که دولت امریکا را از عواقب ستمگریها و زورگوییها و چپاولگریها بترسانید؛ و آقای کارتر را، که با شکست نهایی مواجه است، نصیحت کنید که با موازین انسانی با ملتهایی که می‏خواهند استقلال مطلق داشته باشند و وابسته به هیچ قدرتی در جهان نباشند رفتار کند، و از تعلیمات حضرت مسیح- سلام اللَّه علیه- پیروی نماید و خود و دولت امریکا را بیش از این در معرض رسوایی قرار ندهد. از خداوند متعال سعادت مستضعفین جهان را خواستار و قطع ایادی ستمگران را امیدوارم.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 237 ـ 238)

ـ سخنرانی در جمع خلبانان و وزیر دفاع؛ استقلال کشور به ضمانت نیروهای مسلح (1360)

«من احساس قلبی خودم را نمی‏توانم با زبان اظهار کنم. شمایی که جوان هستید بحمداللَّه و امیدوارم که بعدها ایران از وجود شما استفاده‏های زیادتری بکند و بتوانید خدمت زیادتری به کشور خودتان بکنید و پیروزیهای زیادتری به دست بیاورید، برای جهان ثابت کردید که ایران آن طور که آنها گمان می‏کردند نیست و مادامی که ایمان در قلب شما هست پیروزید. و باید کوشش کنید که این نور را، نور ایمان را، در قلبتان زیاد کنید و تعهد داشته باشید به اینکه اسلام را تأیید کنید و ان شاء اللَّه، پیاده کنید در این کشور. اگر یک همچو تعهدی داشته باشید پیروزید ان شاء اللَّه. و من امیدوارم که ایران از وجود امثال شماها بهره‏برداری زیاد بکند و همین طور سایر قوای مسلح که اساس استقلال کشور به آنهاست. و خداوند شما را تأیید خواهد کرد که استقلال کشور خودتان را حفظ کنید و توجه به بعضی تبلیغات سوئی که گاهی می‏شود [نکنید] که می‏خواهند شما را از ملت جدا کنند و اساس فکرشان این است که این مملکت را به حال سابق برگردانند و اشتغال دارند به یک توطئه‏های همه جانبه، که یکی‏اش هم این است که در بین شماها احساس- مثلًا- سستی [ایجاد] بکنند، یأس بکنند، در صورتی که اسلام وجود شما را مغتنم می‏شمارد و عزیز می‏شمارد. و تمام قوای مسلح باید بدانند که اسلام قوای مسلح را در رأس امور قرار می‏دهد. آنها هستند که استقلال کشور را حفظ می‏کنند و این افرادی که از اول می‏خواستند که اساس ارتش را به هم بزنند، با یک بهانه‏های واهی، الآن هم در کار هستند و ممکن است که بعضی از جوانهای ما را بازی بدهند. باید خیلی توجه بکنید که این طور افراد را راه ندهید به خودتان، نصیحتشان کنید، جوانهایی که ممکن است گول خورده باشند نصیحت کنید.

و من امیدوارم که با تعهد به اسلام و با تعهد به حفظ کشور خودتان دیگر آسیبی نبیند و آنهایی که بر اسلام و بر ذخایر ایران طمع داشتند قطع بشود و اسلام ان شاء الله، به آن معنای واقعی خودش پیاده بشود. شماها حافظ باشید برای کشور خودتان و مؤید باشید به تأییدات الهی. می‏بینید که هر وقت که یک اقداماتی می‏شود، خدا تأییدتان می‏کند و من دعا می‏کنم به شماها و غافل نیستم از دعای به شما. ان شاء الله، خداوند همه‏تان را حفظ کند و همه موفق باشید و همه فرماندهان ما هم موفق باشند، البته همه جهاتی که باید در ارتش محفوظ باشد حفظ بکنید. همچو گمان نکنید که حالایی که ما انقلاب کردیم باید نظام هم به هم بخورد، نه، این طور نباید باشد. انقلاب کردید، لکن این نظام از اول در اسلام بوده است و حالا هم باید باشد که امور با نظم انجام می‏گیرد. اگر فرض بکنید که یک کشوری باشد که ارتشش صد مقابل این باشد که هست، لکن نظمی در کار نباشد، نمی‏تواند آن ارتش فعالیت داشته باشد، لکن عده قلیل با نظم، به عده کثیر بی‏نظم همیشه غلبه داشته است. الان هم باید همین طور باشد، حفظ بشود مراتب، منتها برادریتان محفوظ، سلسله مراتب هم محفوظ. خداوند همه‏تان را تأیید کند و شماها جوانانی باشید که این کشور را حفظ کنید.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 294 ـ 295)

ـ پیام به ملت فلسطین و امت اسلام؛ اهمیت قدس- لزوم مبارزه با اشغالگران (1361)

«مسئله قدس یک مسئله شخصی نیست، و یک مسئله مخصوص به یک کشور و یا یک مسئله مخصوص به مسلمین جهان در عصر حاضر نیست، بلکه حادثه‏ای است برای موحدین جهان و مؤمنان اعصار گذشته و حال و آینده، از روزی که مسجد الاقصی‏ پی‏ریزی شد تا آن گاه که این سیاره در نظام هستی در گردش است. و چه دردناک است برای مسلمانان جهان در عصر حاضر که با داشتن آن همه امکانات مادی و معنوی، در مرئی‏[6] و منظر آنان به پیشگاه خداوند متعال و رسولان عالی قدرش این چنین جسارت واقع شود، آن هم از یک مشت اوباش جنایتکار. و چه ننگ است برای دولتهای اسلامی که با در دست داشتن شریان حیاتی ابرقدرتهای جهان بنشینند و تماشاگر باشند که امریکا ابرجنایتکار تاریخ، یک عنصر فاسد بی‏ارزش را در مقابل آنان علم کند و با عده‏ای ناچیز عبادتگاه مقدس و قبله گاه اول آنان را از آنان غصب نموده و با کمال وقاحت در مقابل همه آنان قدرت‏نمایی کند. و چه شرم‏آور است سکوت در مقابل این فاجعه بزرگ تاریخ. و چه زیبا بود که بلندگوهای مسجد اقصی از همان روز که اسرائیل این عنصر خبیث دست به کار این جنایت عظیم شده بود، به صدا در می‏آمدند. اکنون که مسلمانان انقلابی و شجاع فلسطین با همتی عالی و با آوای الهی از معراجگاه رسول‏[7] ختمی- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- خروش بر آورده و مسلمانان را به قیام و وحدت دعوت نموده‏اند و در مقابل کفر جهانی نهضت نموده‏اند، با کدام عذر در مقابل خداوند قادر و وجدان بیدار انسانی می‏توان در این امر اسلامی بی‏تفاوت بود؟ اکنون که خون جوانان عزیز فلسطین دیوارهای مسجد قدس را رنگین کرده است و در مقابل مطالبه حق مشروعشان از مشتی دغلباز، با مسلسل جواب شنیده‏اند، برای مسلمانان غیرتمند عار نیست که به ندای مظلومانه آنان جواب ندهند و همدردی خود را با آنان اظهار نکنند؟ باشد که فریاد همدردی آنان دولتها را بیدار کند که از قدرت عظیم اسلامی استفاده کرده و دست امریکای جهانخوار، این جنایتکار تاریخ را که از آن طرف دریاها به پشتیبانی ستمگران، دست پلید اسرائیل را می‏فشارد قطع کنند و خود و ملتهای مظلوم جهان را نجات دهند.

امید است خداوند منّان بر بشر منّت فرموده و وعده قرآنی خود را هر چه زودتر انجاز[8] فرماید و مستضعفان جهان را بر مستکبران غلبه دهد.

درود بر قدس و بر مسجد اقصی. درود بر ملتهای بپاخاسته در مقابل اسرائیل جنایتکار؛ و درود بر مسلمانان و مستضعفان جهان.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 190 ـ 191)

ـ پیام به ملت ایران به مناسبت روز زن؛ جایگاه زن در فرهنگ اسلامی (1361)

«مبارک باد بر ملت عظیم الشأن ایران بویژه زنان بزرگوار «روز مبارک زن»؛ روز شرافت عنصر تابناکی که زیربنای فضیلتهای انسانی و ارزشهای والای خلیفة اللَّه در جهان است.

و مبارکتر و پربهاتر انتخاب بسیار والای روز بیستم جمادی الثانی است، روز پر افتخار ولادت زنی که از معجزات تاریخ و افتخارات عالم وجود است؛ زنی که در حجره‏ای کوچک و محقّر، انسانهایی تربیت کرد که نورشان از بسیط خاک تا آن سوی افلاک و از عالم ملک تا آن سوی ملکوت اعلی‏ می‏درخشد. صلوات و سلام خداوند تعالی بر این حجره محقر که جلوه گاه نور عظمت الهی و پرورشگاه زبدگان اولاد آدم است.

نقش زنان در عالم از ویژگیهای خاصی برخوردار است. صلاح و فساد یک جامعه از صلاح و فساد زنان در آن جامعه سرچشمه می‏گیرد. زن، یکتا موجودی است که می‏تواند از دامن خود افرادی به جامعه تحویل دهد که از برکاتشان یک جامعه، بلکه جامعه‏ها به استقامت و ارزشهای والای انسانی کشیده شوند و می‏تواند بعکس آن باشد. بدون شک آنچه در این پنجاه سال روزگار سیاه ایران به دست این رژیم سیه روی‏[9] به ملت عزیز ایران بویژه بانوان مظلوم آن گذشت با طرح و نقشه از پیش حساب شده ابرجنایتکاران جهان بوده است. رضا خان و فرزند جنایتکارش با فکر علیلشان به چنان جنایات عمیقی دست زدند که در طول تاریخ این کشور، بی‏نظیر و یا کم نظیر بوده است.

ابرجنایتکاران که ادامه حیات خویش را در اسارت ملتها بویژه ملتهای اسلامی می‏دانند در این سده‏های اخیر که راهشان به کشورهای اسلامی نفتخیز و ثروتمند باز شد، دریافتند که تنها «قشر مذهبی» است که می‏تواند خار راهی در راه استعمار و استثمار آنان باشد. و دیدند که حکم نیم سطری یک مرجع مذهبی مورد علاقه مردم دارای چنان قدرتی است که دولت انگلستان و دربار قدرتمند قاجار را به زانو در آورد[10]؛ و نیز دریافتند که زنان در آن نهضت نقش اساسی را داشتند. و متوجه شدند که در مشروطه و پس از آن نیز زنان بویژه قشر متوسط محروم آنان هستند که می‏توانند با قیام خود، مردان را به میدان بکشند. و احساس کردند که تا این عوامل به قوّت خود باقی هستند نقشه‏های آنان نقش بر آب است. و لازم دیدند برای دست یافتن به این کشورها و مخازن سرشار آنها پایه‏های مذهب و رهبری مذهبی قشرهای مذهبی سست شود و از همان زمانها به فکر این نقشه و عملی نمودن آن افتادند و توفیقهایی هم به دست آوردند، تا آنکه رضا خان را برای این خدمت، یافته و او را به قدرت رساندند، و او با این سه عامل به پیکار سرسختانه پرداخت. و کسانی که آن زمان را به یاد دارند می‏دانند این خائن تبهکار با دستیاری عمّال بی‏وطنش با اینان چه کردند و برای پیروزیِ هر چه سریعترِ نقشه‏هایشان چه راههایی را برای انحراف و مصرفی نمودن و به فساد کشاندن بانوان مظلوم در پیش گرفتند. کافی است نسل حاضر که آن روزگار سیاه را درک نکرده‏اند به کتابها، شعرها، نوشته‏ها، نمایشنامه‏ها، تصنیفها، روزنامه‏ها، مجله‏ها و مراکز فحشا و قمارخانه‏ها و شرابفروشیها و سینماها- که همه یادگار آن عصر بودند- بنگرند و یا از آنان که دیده‏اند بپرسند و نیز سؤال کنند که نسبت به زن، این قشر انسان‏پرور و آموزگار، چه ظلمها و خیانتهایی در ظاهرِ فریبنده‏ای به اسمِ زن مترقی روا داشتند. شک نیست که توده‏های زنان مذهبی، خصوصاً محرومان جامعه مقاومت نمودند، ولی برای استعمارگران خائن در بسیاری از قشرهای مرفّه و عشرت طلب توفیق حاصل شد و اینان بازار را برای اربابان گرم کردند. و اکنون نیز که با عنایت خداوند متعال و فعالیت ملت عظیم الشأن بویژه بانوان و زنان شیردل، دست ستمکاران کوتاه شده است، هنوز اقلیتی ناچیز به کارهای جاهلانه خود ادامه می‏دهند؛ و امید است ان شاء اللَّه تعالی آنان هم از حیله‏های شیاطین بزرگ و کوچک آگاه شده و از دَمِ فریب آنان برهند.

ما باید امروز که روز زن است و به حقیقت در ایرانِ عزیز روز زن است، به زنان خویش افتخار نماییم. چه افتخاری بالاتر از این که زنان بزرگوار ما در مقابل رژیم ستمکار سابق، و پس از سرکوبی آن، در مقابل ابرقدرتها و وابستگان آنان در صف اول ایستادگی و مقاومت از خود نشان داده‏اند که در هیچ عصری چنین مقاومتی و چنین شجاعتی از مردان ثبت نشده است. مقاومت و فداکاری این زنان بزرگ در جنگ تحمیلی آن قدر اعجاب‏آمیز است که قلم و بیان از ذکر آن عاجز بلکه شرمسار است.

این جانب در طول این جنگ صحنه‏هایی از مادران و خواهران و همسران عزیز از دست داده دیده‏ام که گمان ندارم در غیر این انقلاب نظیری داشته باشد. و آنچه برای من یک خاطره فراموش نشدنی است- با اینکه تمام صحنه‏ها چنین است- ازدواج یک دختر جوان با یک پاسدار عزیز است که در جنگ هر دو دست خود را از دست داده و از هر دو چشم آسیب دیده بود. آن دختر شجاع با روحی بزرگ و سرشار از صفا و صمیمیت گفت: «حال که نتوانستم به جبهه بروم، بگذار با این ازدواج دیْن خود را به انقلاب و به دینم ادا کرده باشم.» عظمت روحانی این صحنه و ارزش انسانی و نغمه‏های الهی آنان را نویسندگان، شاعران، گویندگان، نقاشان، هنرپیشگان، عارفان، فیلسوفان، فقیهان و هر کس را که شماها فرض کنید، نمی‏توانند بیان و یا ترسیم کنند. و فداکاری و خداجویی و معنویت این دختر بزرگ را هیچ کس نمی‏تواند با معیارهای رایج ارزیابی کند. و این روز مبارک، روز این زن و این زنهاست- که خدایشان برای اسلام و ایران و عظمت آن پایدار نماید.

و هم اکنون یک نصیحت مخلصانه و پدرانه به بانوانی که جوانند و همسرانشان به لقاء اللَّه پیوسته‏اند می‏نمایم که از ازدواج، این سنت ارزنده الهی سرباز نزنند و با ازدواج خود یادگارهایی چون خود، مقاوم و ارزنده به جای گذارند، و به وسوسه بعضی اشخاصِ بی‏توجه به صلاحها و فسادها گوش فراندهند. و نیز به پاسداران و سربازان و جوانان عزیز تذکر می‏دهم که ازدواج با این بانوان را غنیمت شمرده و با انتخاب همسرانی چنین ارزنده به زندگی شرافتمندانه خویش ادامه دهند. خداوند تعالی یار و مددکارتان باد.

درود و سلام بی‏پایان بر زن و زنها، این عناصر ارزنده و مقاوم. مبارک باد بر همه، روز ارزشمند زن. خداوند پشتیبان این کشور عزیز باشد و یار و یاور همه.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 192 ـ 195)

ـ سخنرانی در جمع مسئولان بسیج مستضعفان؛ تجلیل و تقدیر از خدمات بسیج (1364)

«آن چیزی که وظیفه، من است اینکه به شما دعا کنم و خصوصاً از جنابعالی که این زحمت را قبول کرده‏اید، تشکر کنم.

قضیه بسیج همان مسئله‏ای است که در صدر اسلام بوده است. وقتی جنگ می‏شد، طوایف مختلف می‏آمدند و به جنگ می‏رفتند و این مسئله جدیدی نیست و در اسلام سابقه داشته است. و چون مقصد ما اسلام است، باید هر جوانی یک نیرو باشد برای دفاع از اسلام. و همه مردم و هر کس در هر شغلی که هست مهیا باشد برای جلوگیری از کفر و الحاد و هجوم بیگانگان.

من در این مدتی که از بسیج مسائلی شنیده‏ام، به خوبی شنیده‏ام و فعالیت شما بسیار خوب بوده است و امیدوارم بهتر شود. البته مشکلات در هر امری هست که باید رفع شود و آن چیزی که برای ما بسیار مهم است اینکه جوانهای ما در سراسر کشور احساس کرده‏اند که خودشان باید از هر خطری که پیش می‏آید جلوگیری کنند و دنبال این نباشند که از خارج یا جای دیگر به آنها خدمت شود. و امتیاز ایران از جاهای دیگر در همین است که تا کنون نه از جهت مادی دستش را پیش دیگران دراز کرده و نه از جهات دیگر، و خودش روی پای خودش ایستاده و با تکیه بر خدا و خود، دفاع می‏کند و حق هم همین است. چون کسی که از خارج می‏آید، نمی‏آید که بجنگد، چنانکه می‏بینیم برای صدام از اردن و کجا و کجا افراد می‏آیند، ولی آن افراد بی‏عرضه‏ترند از آنهایی که در داخل عراق هستند و حاضر نیستند برای صدام جانشان را بدهند. اما در کشور ما وقتی مسأله، مسئله اسلام و فداکاری در راه اسلام است، مردم همه حاضرند، چون مردم ما می‏دانند در صدر اسلام خود پیغمبر و ائمه آن طور فداکاری کردند و مسلمین صدر اسلام با آن که عددشان کم بود آن گونه فعالیت کرده و جنگ کردند. و کشور ما بحمد اللَّه به حسب نوع و اکثریت غالب افراد این احساس را دارند که برای اسلام و کشورشان خدمت کنند.

غرور و خودخواهی در امور مبدأ شکست انسان‏

و شما آقایان مخصوصاً روحانیون، هر چه می‏توانید مردم و جوانان را تهذیب کنید و متوجه سازید که وقتی برای اسلام کار می‏کنیم باید به طور مهذب باشد که اگر خدای نخواسته، کارها با خودخواهی و غرور همراه شد، مبدأ شکست انسان است. باید اتکال به خدا باشد و خدمت برای خدا؛ خدمتی که در هر جا انجام شد عبادت باشد، کما اینکه افرادی که در بسیج و سایر جاها برای خدا خدمت می‏کنند، همه در حال عبادت هستند و بسیج یک امر بسیار مهم و خوبی است.

امیدوارم با جدیت شما و کسانی که در این مراکز هستند، این امر به پیش رود، و ایران کشوری شود که در عین حال که هر کس مشغول کار خودش می‏باشد، مستعد برای این باشد که هر روزی اعلام شد، همه برای دفاع حاضر بشوند، و یک چنین کشوری آسیب نخواهد دید. ان شاء اللَّه خداوند شما را موفق و مؤید بدارد و من به شما دعا می‏کنم.» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 220 ـ 221)

ـ سخنرانی در جمع گروهی از مسئولین نظام؛ قداست ماههای شعبان و رمضان (1366)

«این عید سعید بر همه مسلمین جهان و مستضعفان مبارک باد. ما در ماه شعبان هستیم و چند روز دیگر در ماه رمضان واقع می‏شویم. ماه رمضان، ماه نبوت است و ماه شعبان، ماه امامت. ماه رمضان، لیلة القدر دارد و ماه شعبان، شب نیمه شعبان دارد که تالی لیلة القدر است. ماه رمضان مبارک است؛ برای اینکه لیلة القدر [دارد] و ماه شعبان مبارک است؛ برای اینکه نیمه شعبان دارد. ماه رمضان مبارک است؛ برای اینکه نزول وحی در او شده است یا به عبارت دیگر، معنویت رسول خدا وحی را نازل کرده است. و ماه شعبان معظم است؛ برای اینکه ماه ادامه همان معنویات ماه رمضان است. این ماه مبارک رمضان جلوه لیلة القدر است که تمام حقایق و معانی در او جمع است. و ماه شعبان، ماه امامان است که ادامه همان است. در ماه مبارک رمضان، مقام رسول اکرم- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- به ولایت کلی الهی بالأصالة تمام برکات را در این جهان بسط داده است. و ماه شعبان، که ماه امامان است، به برکت ولایت مطلقه، به تبع رسول اللَّه همان معانی را ادامه می‏دهد.

پس ماه رمضان ماهی است که تمام پرده‏ها را دریده است و وارد شده است جبرئیل امین بر رسول خدا و به عبارت دیگر، وارد کرده است پیغمبر اکرم جبرئیل امین را در دنیا. و ماه شعبان، ماه ولایت است و همه این معانی را ادامه می‏دهد. ماه رمضان مبارک است که قرآن بر او وارد شده است. و ماه شعبان مبارک است که ادعیه ائمه- علیهم السلام- در او وارد شده است. ماه مبارک رمضان [است‏] که قرآن را وارد کرده است. قرآن مشتمل بر تمام معارف است و تمام ما یحتاج بشر است و ماه شعبان، که ماه امامان است، ادامه همان حقیقت است و همان معانی در تمام دوره‏ها.

آن چیزی که در قرآن به طور اسرار است، در ادعیه ائمه ما به طور اسرار است. در دعای شعبانیه می‏خوانیم که عرض می‏کند به خدا:

وَ اجْعَلْنی مِمَّنْ نادَیْتَهُ فَأَجابَکَ وَ لاحَظْتَهُ فَصَعِقَ لِجَلالِکَ فَناجَیْتَهُ سِرّاً وَ عَمِلَ لَکَ جَهْراً.[11]

مسئله «صعق» را می‏آورد در میان؛ همان معنایی که در قرآن کریم راجع به حضرت موسی می‏گوید: فَلَمَّا تَجَلَّی رَبُّهُ لِلْجَبَلِ‏[12] و موسی در «صعق» واقع شد. این ماه صعق است و این هم ماهی است که همان صعق را می‏خواهد. این ماه تجلی الهی است بر پیغمبر اکرم و این ماه تجلی الهی به تبع پیغمبر اکرم بر امامان است.

حضرت مهدی- سلام اللَّه علیه- ابعاد مختلفه دارد که آنچه که برای بشر واقع شده است، بعض ابعاد اوست؛ چنانچه آنچه از قرآن و پیغمبر اکرم برای بشر معلوم شده است، بعض ابعاد آن معنویات است؛ معنویاتی در قرآن است که برای هیچ کس جز پیغمبر اکرم و کسانی که شاگرد او هستند و از او استفاده کرده‏اند، کشف نشده است. و در ادعیه ما مسائلی است که همان طور است؛ همان طوری که رسول اکرم به حسب واقع، حاکم بر جمیع موجودات است؛ حضرت مهدی همان طور حاکم بر جمیع موجودات است. آن خاتم رسل است و این خاتم ولایت. آن خاتم ولایت کلی بالأصاله است و این خاتم ولایت کلی به تبعیت است. پس این دو ماه، ماههایی هستند که باید ما راجع به آنها احترام قائل بشویم و ادعیه‏ای [را] که در این ماه مبارک؛ ماه معظم شعبان وارد شده است و پس از آن در ماه مبارک رمضان وارد شده است بخوانیم و درش تدبر کنیم.

مفسرانی که اهل این معانی هستند، ادعیه ائمه را تفسیر کنند! مناجات شعبانیه از مناجاتهایی است که کم نظیر است؛ مثل دعای ابو حمزه که از حضرت سجاد وارد شده است، آن هم کم نظیر است و این هم کم نظیر است. دعای کمیل در شعبان وارد شده است و یکی از ادعیه‏ای است که در پانزده شعبان، شب پانزده شعبان خوانده می‏شود، مشتمل بر اسراری است که دست ما از آن کوتاه است. از ائمه هدی‏ ادعیه‏ای وارد شده است که مضامین آنها را باید تأمل کرد، و آنهایی که اهل نظر هستند، اهل معرفت هستند بر آنها شرح کنند؛ آنها را به مردم ارائه بدهند، اگر چه هیچ کس نمی‏تواند آن چیزی [را] که به حسب واقع هست، شرح کند.

ما از این مسأله باید بگذریم و همان اکتفا کنیم به اینکه ما تابع هستیم. و ما قائل به این هستیم که نور نبوت و نور امامت از صدر خلقت بوده است و تا آخر خواهد بود.

در ماه مبارک، جنگ بدر واقع شده است. اینهایی که به هر بهانه‏ای، می‏خواهند مهلت برای صدام بگیرند، اخیراً هم باز متشبث شده‏اند به اینکه در ماه مبارک آتش بس باشد؛ [می‏گویند:] مهلت بدهید به این جنایتکار که در ماه مبارک تجهیز کند خودش را و بعد از ماه مبارک بدتر از اول، حمله کند؛ یک جنایتکاری که از هیچ امری از امور نمی‏گذرد و به هیچ قشری از اقشار رحم نمی‏کند و به اهل کشور خودش هم رحم نمی‏کند؛ و آنها را در تحت فشارها و کشتارها قرار می‏دهد و دائماً در صدد فرصت است برای اینکه خودش را تحمیل کند بر همه منطقه. آنهایی که تبع امریکا هستند، آنها دعوت می‏کنند ما را بر اینکه در ماه مبارک رمضان آتش بس! در سال قبل بود یا سال جلویی بود که دست‏اندرکارهای عراق می‏گفتند که ماه حرام است، جنگ حرام است. اینها باز این مطلب را هم نفهمیدند که ماه رجب ماه حرام است، نه ماه رمضان. ماه رمضان ماه جنگ است.

ملت ما باید متوجه باشند به دسیسه‏های قدرتهای بزرگ، که در هر فرصتی دسیسه‏ای ایجاد می‏کنند. و ما باید هشیار باشیم و گول اینها را نخوریم و ماه رمضان را مهلت ندهیم به این جنایتکار که مجهز بشود و باز به شرارت خودش ادامه بدهد. این شخص الآن در لب گودال است؛ لب گودال جهنم است. و شما جوانها و شما مردم باید این را ثابت کنید [که‏] الآن هم جهنم محیط بر اوست. الآن هم این زندگی‏ای که او می‏کند زندگی جهنمی است و آن اخلاقی که دارد اخلاق جهنمیان است. بر ماست که به هیچ یک از این بوقهای تبلیغاتی و آنهایی که تبع آنها هستند یا از زبان امریکا صحبت می‏کنند یا اشتباه می‏کنند در امور راجع به این که جنگ را باید پایان داد، هیچ گوش ندهیم. جنگ ممکن نیست پایان بپذیرد، الّا به رفتن این حزب فاسد، ان شاء اللَّه.

و مرگ بر همه ظالمهای دنیا. مرگ بر آنهایی که دارند مردم را و ملتها را می‏چاپند و با تبلیغات خودشان، خودشان را یک ملت یا یک دولت صلح طلب حساب می‏کنند اینها در حال مرگ هستند. آنی که باقی است خدای تبارک و تعالی است. آن که هست و همیشه هست او است. و آن که اهل سعادت است، آنی است که تقوا داشته باشد. تبعیت داشته باشد از اسلام. و تبعیت از اسلام اگر ما داریم، باید هم دشمنان اسلام را سرکوب کنیم تا آن اندازه‏ای که می‏توانیم و هم باید بین دوستان خودمان محبت ایجاد کنیم.

آقای محتشمی‏[13]- سلمه اللَّه- گفتند که استاندارها در اینجا هستند یا جمعی از اشخاصی که مسئولین هستند. آقایان باید، آقایان استاندارها باید توجه کنند که وحدت خودشان را و وحدت خودشان با ملت را حفظ کنند، که ما هر چه داریم به برکت خدا و عنایت او از این ملت داریم. آن که شما را به این مسند نشانده است، اگر مسند داشته باشید، ملت است. آن که دست ظلم را از شما کوتاه کرده است و عدالت را می‏خواهد اجرا کند همین ملت است؛ همین جوانهایی هستند که الآن در راه اسلام فداکاری می‏کنند. باید وحدت داشته باشید تا حفظ بشوید. دسیسه‏ها برای ایجاد اختلاف است. و شما توجه داشته باشید که یک کلمه اختلاف‏آمیز از گناهان بزرگی است که مشکل است خدای تبارک تعالی بیامرزد، چه این کلمه صادر بشود از دشمنهای ما، چه این کلمه صادر بشود از دوستان ما، چه از اشخاصی که ادعای قداست می‏کنند و چه از اشخاصی که این ادعا را ندارند. یک کلمه اختلاف‏انگیز در یک همچو موقعی، که اسلام در معرض خطر کفر است، این از گناهانی است که نمی‏شود به این زودی ازش گذشت. شما فردا وارد می‏شوید بر خدای تبارک و تعالی و آنجا جواب باید بدهید. آنهایی که ما را دعوت می‏کنند به صلح و سازش، در محضر خدا هستند و جواب باید بدهند. آنهایی که ما را دعوت می‏کنند به آتش بس در محضر خدا هستند و جواب باید بدهند. توجه کنید به همه امور و وحدت را حفظ کنید تا خدای تبارک و تعالی عنایتش را مستدام کند و شما را به سعادت برساند.

و من امیدوارم که این ملت شریف سعادت دو چندان پیدا کند. و این رزمندگان معظم از هر صنفی که هستند و از هر قشری که هستند، اینها مؤید باشند به تأییدات الهی. و ملت ایران توجه بکند که امروز روزی است که باید مجهز بشود تا این جرثومه فساد را از بُن درآورد. خداوند ان شاء اللَّه، شما را توفیق بدهد و دشمنان شما را هدایت کند. و اگر نشده‏اند جزا بدهد.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 248 ـ 251)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور چین؛ تبریک عید نوروز (1367)

«حضرت آقای لی شیان نیان، رئیس جمهوری خلق چین‏

پیام تبریک آن جناب به مناسبت عید نوروز واصل و موجب تشکر گردید. امید است ملت قهرمان و مقاوم ما در این سال جدید بتواند ثمره سالها مبارزه و مقاومت قهرمانانه خود را به دست آورده و دست دشمنان اسلام و مملکت اسلامی خود بخصوص امریکای جنایتکار و مزدور بی‏اراده‏اش، صدام خونخواری که به ملت خود نیز رحم نکرده و با بمبهای شیمیایی هزاران زن و کودک و انسانهای بی‏دفاع و غیر نظامی کُرد را در حلبچه و مناطق دیگر با وضع فجیع و رقتباری به شهادت رسانده، کوتاه کند و با محاکمه و تنبیه این جنایتکار قرن در صلح و آرامش زندگی خود را با سربلندی و عظمت ادامه دهد.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 23)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک عید نوروز (1367)

«پیام تبریک آن جناب به مناسبت حلول سال جدید شمسی واصل و موجب تشکر گردید. امید است ملت شریف و قهرمان ایران در این سال جدید بتوانند دست دشمنان اسلام و مسلمین، همچون صدام جنایتکاری را که سالها است مسلمانان ایران و عراق را بی‏رحمانه کشتار می‏کند و در جنایت بی‏سابقه اخیر تنها در شهر حلبچه زنان و کودکان بی‏پناه را به صورت دسته جمعی با بمب شیمیایی به شهادت رساند، از کشور اسلامی خود و عراق کوتاه کند و در کنار دیگر برادران اسلامی و انسانی خود به دفاع مقدس و رسالت تاریخی خود اقدام نماید.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 24)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مجارستان؛ تبریک عید نوروز (1367)

«حضرت آقای کارولی نمت، رئیس شورای ریاست جمهوری مردمی مجارستان‏

پیام تبریک آن حضرت به مناسبت حلول سال جدید شمسی واصل و موجب تشکر گردید. امید است ملت بزرگ و مقاوم ایران در این سال جدید بتواند بر دشمنان اسلام و مملکت اسلامی ایران پیروز گشته و دست جنایتکارانی همچون صدام خونخوار که در این چند ساله تجاوز به خاک ایران دهها هزار مردم بیگناه را به خاک و خون کشیده و در جنایت بی‏سابقه اخیرش در شهر حلبچه جان هزاران زن و کودک بی‏پناه را با بمبهای شیمیایی در فاصله چند ثانیه گرفت و روی همه جلادان تاریخ را سفید کرد، از کشور خود دور کند. و متأسفانه این فاجعه هولناک آن طور که انتظار می‏رفت از طرف زمامداران جهان محکوم نشد و دست این جنایتکار قرن را برای آدمکشیهای بعدی باز گذاردند.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 24)

ـ نامه به شورای مرکزی مجمع روحانیون مبارز؛ موافقت با تشکیل مجمع (1367)

«[بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

محضر مبارک رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- ادام اللَّه ظله الوارف علی رؤوس المسلمین.

با تقدیم تحیات وافره و ادعیه خالصانه، احتراماً، معروض می‏دارد: در فضای مبارک آزادی اظهار نظر و بیان عقیده که یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است و در سایه حکومت جمهوری اسلامی ایران و در شرایط کنونی کشور و بویژه با توجه به تأکیدات مکرر آن حضرت در جهت لزوم حضور در صحنه و خصوصاً با توجه به وظیفه خطیر روحانیون کشور در ارشاد و روشنگری جامعه انقلابی و دخالت صحیح در مسائل مختلف اجتماعی و سیاسی و تقویت نظام مقدس اسلامی، این جانبان امضاکنندگان ذیل لازم دانستیم که با همکاری و تبادل نظر با یکدیگر در قالب تشکل و نظم جدید به فعالیتهای خود در مسائل سیاسی و غیر سیاسی که در سرنوشت انقلاب و کشور تأثیر فراوان و قطعی دارد، سامان دهیم. تعهد و میثاق جمع ما در این فعالیتها پیروی از اصول و خط مشی انقلاب که از ناحیه مقام معظم رهبری در مقاطع مختلف در سخنرانیها و پیامها ترسیم و تبیین شده است، می‏باشد.

خط مشی ما از اصولی است که به طور جامع در «پیام حج» سال گذشته که بحق «منشور انقلاب» نام گرفت، می‏باشد. خط مشی‏ای که در نامه‏ها و پیامهای پس از آن بویژه در تبیین اسلام ناب محمدی- صلی اللَّه علیه و آله و سلم- و بیان مرزها و تفکیک آن از اسلام امریکایی آمده است، ترسیم فرموده‏اید و امید و اطمینان داریم که با این میثاق الهی و در این تشکل جدید بهتر به وظیفه اسلامی خود عمل کنیم و دیْنی که به انقلاب و اسلام و ملت فداکار و مجاهد ایران و شهدای عزیز داریم، ادا نماییم.

لزوماً به استحضار می‏رساند که قبل از هر اقدامی در این باب تلاش فراوانی توسط بعضی از برادران ما برای نزدیک کردن نقطه نظرات در چهارچوب اصول و موازین مورد قبول با دیگر روحانیون محترمی که سالها با آنان فعالیت مشترک داشتند، صورت گرفت که متأسفانه به علت پافشاری آن آقایان بر روی مسائل و مواردی که آنها را بر خلاف مصلحت و موازین تشخیص می‏دادیم، به نتیجه نرسید لذا به نظر رسید که جمع ما در تشکل جدید بیشتر و بهتر می‏تواند خدمتگزار انقلاب اسلامی باشد.

اما از آنجا که ممکن بود از این انشعاب و ایجاد تشکل و نظم جدید شائبه اختلاف و تفرقه به بعضی اذهان راه پیدا کند و برخی افراد ناآگاه آن را وسیله‏ای برای تبلیغ علیه وحدت که همواره مورد توصیه و تأکید آن حضرت بوده است، قرار دهند. لازم دیدیم که موضوع را به استحضار حضرت عالی برسانیم تا چنانچه مصلحت ندانستید اقدامی صورت نپذیرد که از طریق برادر بزرگوار حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد آقا از موافقت و رضایت خاطر مبارک اطلاع حاصل نمودیم و سپس برای انعکاس این موافقت و رضایت در وسایل ارتباط جمعی مجدداً کسب اجازه گردید که آن را نیز اجازه فرمودید و مطلب توسط رسانه‏ها اعلام گردید. بار دیگر برای اطمینان بیشتر از رضایت حضرت عالی در مورد انتخابات دوره سوم مجلس شورای اسلامی کسب اجازه شد که نظر موافق نسبت به فعالیت این جمع در ضمن توصیه بر اینکه برای غیر تهران نامزد معرفی نکنید، عنایت فرمودید. پس از طی مراحلی که گذشت این جمع با نام «روحانیون مبارز تهران» اقدامات خود را آغاز کرد و نسبت به انتخابات نیز لیستی از نامزدهای تهران تهیه و به اطلاع مردم شریف تهران رسانید. اکنون با این تجربه موفق و با این اعتقاد که ایجاد تشکل جدید «روحانیون مبارز تهران» از جهات مختلف خصوصاً در جهت حفظ آزادی اظهار عقیده برای سایر اقشار مردم مفید و لازم بوده است، در ادامه فعالیتهای دیگر خود خصوصاً اقدامات قولی و عملی در تبیین و ابلاغ محتوای پیامهای آن امام بزرگوار به قشرهای مختلف بویژه اقشار مستضعف که در شأن و وظیفه روحانیون است. و از آن جمله حفظ و تحکیم هر چه بیشتر پیوند ما بین دو قشر عظیم روحانی و دانشگاهی که آن نیز از دستاوردهای رهبری آن حضرت و این انقلاب شکوهمند است. مستدعی است نسبت به آنچه معروض گردید چنانچه صلاح می‏دانید نظر مبارک را مرقوم فرمایید. در اینجا لازم می‏دانیم از صدور دستور کمک مالی ماهانه که قبل از برگزاری انتخابات از اعلام آن در رسانه‏ها خودداری نمودیم، تشکر و سپاسگزاری نماییم.

در خاتمه پیروزی نهایی رزمندگان اسلام و شکست قطعی دشمن بعثی- صهیونیستی و نابودی صدام و سایر دشمنان اسلام، خصوصا امریکای جهانخوار و طول عمر و سلامت آن امام عزیز و بزرگوار را از خداوند متعال مسألت می‏نماییم.][14] بسمه تعالی‏

حضرات حجج اسلام، روحانیون مبارز تهران- دامت افاضاتهم‏

سیر قضیه به همین صورتی است که در نامه آورده‏اید، انشعاب از تشکیلاتی برای اظهار عقیده مستقل، و ایجاد تشکیلات جدید، به معنای اختلاف نیست.

اختلاف در آن موقعی است که خدای ناکرده هر کس برای پیشبرد نظرات خود به دیگری پرخاش کند که بحمد اللَّه، با شناختی که من از روحانیون دست‏اندرکار انقلاب دارم، چنین کاری صورت نخواهد گرفت. من به شما و همه کسانی که دلشان برای اسلام عزیز می‏تپد دعا می‏کنم، و توفیق آقایان را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 26 ـ 28)[1] - بیانات امام خمینی را شهید هاشمی نژاد، پس از سفر به قم، در منزل آقای قمی در مشهد نقل کرده و یکی از مأموران نفوذی ساواک، آن را گزارش کرده است.( شماره سند ساواک: 2553/ 9 ه. تاریخ گزارش 29/ 1/ 43).

[2] -« سنتو»CENTO علامت اختصاری سازمان پیمان مرکزی‏Central Treaty Organization است که در 21 اوت 1959 م. جانشین« پیمان بغداد» شد. در این پیمان، دولتهای عضو پیمان قبلی( ایران، انگلستان، پاکستان و ترکیه) به جز عراق شرکت کردند و ایالات متحده امریکا، با آنکه عضو نبود، بر آن نظارت داشت و به اعضا کمک نظامی می‏کرد.« سنتو»، در واقع، حلقه اتصال پیمانهای« ناتو» و« سیتو» بود که غرب در برابر شوروی و بلوک شرق ایجاد کرده بود.

[3] - دولت ایران برای انتقال حجاج، چند فروند هواپیما از شرکت هواپیمایی« ال آل» متعلق به رژیم اشغالگر قدس اجاره کرده بود.

[4] - نیکیتا خروشچف( نخست وزیر و صدر هیأت رئیسه اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی).

[5] - اشاره به آزادی روحانیون دستگیر شده.

[6] - محل دید، منظره

[7] - مسجد الاقصی‏.

[8] - محقَّق ساختن

[9] - رژیم پهلوی.

[10] - فتوای عالِم بزرگ، میرزای شیرازی در تحریم استعمال تنباکو در زمان ناصر الدین شاه قاجار. این فتوای کوتاه به لغو قرارداد« رژی» انجامید.

[11] -« مرا از کسانی قرار ده که او را ندا دادی پس تو را اجابت کرد و او را دیدی، پس برای جلال تو بیهوش شد، و مناجات پنهانی کردی و او برای تو آشکارا عمل کرد». مفاتیح الجنان، اعمال مشترکه ماه شعبان، مناجات شعبانیه

[12] - سوره اعراف، آیه 143:« پس چون خداوند بر کوه تجلی کرد».

[13] - آقای علی اکبر محتشمی، وزیر کشور.

[14] - امضاکنندگان بترتیب عبارتند از: جلالی خمینی، نماینده امام و امام جمعه خمین- سید محمود دعایی، نماینده امام و سرپرست روزنامه اطلاعات و نماینده مجلس شورای اسلامی- سید محمد ابطحی، مدیر صدای جمهوری اسلامی ایران- سید سراج الدین موسوی، عضو دفتر حضرت امام، مسئول حفاظت منطقه جماران، نماینده امام و فرمانده کل کمیته انقلاب اسلامی- محمد حسن رحیمیان، عضو دفتر حضرت امام، مسئول مجله« پاسدار اسلام» و استاد دانشگاه- مهدی کروبی، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، نماینده امام و سرپرست حجاج ایرانی و نیز نماینده امام و سرپرست بنیاد شهید انقلاب اسلامی- امام جمارانی، نماینده امام و سرپرست سازمان حج و اوقاف و امور خیریه- حسن صانعی، عضو و مسئول امور مالی دفتر حضرت امام و نماینده امام و سرپرست بنیاد 15 خرداد- محمد علی انصاری، عضو دفتر حضرت امام و مسئول امور سیاسی و فرهنگی دفتر حضرت امام- موسوی خوئینی‏ها، دادستان کل کشور و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام- علی اکبر آشتیانی، عضو دفتر حضرت امام، نماینده امام و مسئول عقیدتی- سیاسی ژاندارمری جمهوری اسلامی ایران- سید حمید روحانی، مورخ و مسئول اسناد انقلاب اسلامی- موسوی لاری، از اعضای شورای حج- کیان ارثی، نماینده مجلس شورای اسلامی- محمد رضا توسلی، عضو دفتر حضرت امام و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و عضو دبیرخانه مرکزی ائمه جمعه- مجید انصاری، رئیس سازمان زندانها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور و نماینده شورای عالی قضایی- محمد علی نظام زاده، نماینده حضرت امام در اوقاف و عضو مؤسسه جامعة الزهراء- سید محمد خاتمی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده امام و سرپرست مؤسسه کیهان- سید علی اکبر محتشمی، وزیر کشور، عضو دفتر حضرت امام- سید محمد هاشمی، عضو دفتر حضرت امام و نماینده شورای عالی قضایی در شورای سرپرستی صدا و سیما و دبیر این شورا- محمد علی صدوقی، عضو دفتر حضرت امام و معاون شورای عالی قضایی- سید تقی درچه‏ای، امام جماعت در منطقه شهر ری- اسد اللَّه بیات، نماینده مجلس، عضو هیأت رئیسه و مسئول مؤسسه مسجد جامع نارمک- هادی غفاری، نماینده مجلس، مسئول مؤسسه الهادی- محمد علی رحمانی، عضو دفتر حضرت امام و فرمانده بسیج مستضعفان- صادق خلخالی، نماینده مجلس شورای اسلامی- منتجب نیا، نماینده مجلس شورای اسلامی- عیسی ولایی، نماینده مجلس شورای اسلامی

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)