کد مطلب: 3562 | تاریخ مطلب: 24/12/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست وچهارم اسفند

امروز با امام: بیست وچهارم اسفند

ـ پیام به انجمن‏های اسلامی دانشجویان مقیم خارج؛ دسیسه‏های رژیم شاه (1351)

ـ نامه به آقای محمد صدوقی یزدی و تشکر از طومار اهالی پشتکوه (1357)

ـ سخنرانی در جمع پیشاهنگان در مورد ادامه نهضت تا تحقق حکومت اسلامی (1357)

ـ سخنرانی در جمع کارکنان وزارت امور خارجه و پرسنل هوانیروز؛ جهل دشمن (1360)

ـ حکم به نخست وزیر؛ کمک به احداث ساختمان کتابخانه آیت اللَّه مرعشی نجفی (1367)

امروز با امام: بیست‌وچهارم اسفند

 

ـ پیام به انجمن‏های اسلامی دانشجویان مقیم خارج؛ دسیسه‏های رژیم شاه (1351)

«خدمت عموم دانشجویان مسلمان مقیم اروپا، امریکا و کانادا- ایّدهم‏اللَّه تعالی‏

رنجنامه شما که بحق بازگو کننده برخی رنجها و مصیبتهای کنونی ملت اسلام و جامعه روحانیت بود واصل شد. حس مسئولیت نسل جوان و کوششهای بی‏شائبه آنان در راه دفاع از اسلام و نوامیس قرآن مجید در خور تقدیر و امیدواری است.

اینجانب در این تبعیدگاه ثانوی چشم امیدم به جوانان روحانی و دانشگاهی مسلمان بوده و انتظار دارم که با تهذیب نفس و اخلاص، مطالعات و تحقیقات وسیع و دامنه‏داری را در زمینه شناخت احکام اسلام و مبانی نورانی قرآن آغاز نمایند؛ اسلام واقعی را بشناسند و بشناسانند. ملت اسلام را بیدار و آگاه ساخته، تباین اسلامِ پیغمبر خدا و اولیای او را از اسلام ساختگیِ امثال معاویه و حکومتهای غاصب و جائر دولتهای دست‏نشانده استعمار- که از تلویزیونها، رادیوها و وزارتخانه‏ها به خورد مردم می‏دهند- به آنان برسانند؛ و به دنیا بفهمانند این اسلامی که دولتهای دست‏نشانده از آن دم می‏زنند، و کنفرانس به اصطلاح وحدت اسلامی تشکیل می‏دهند، اسلامِ ساخته و پرداخته سلاطین اموی و عباسی می‏باشد که در برابر قرآن و آیین مقدس پیامبر بزرگ اسلام درست شده است؛ و لذا می‏بینیم که استعمارگران و همانها که قرآن را بالای دست بلند می‏کردند و اظهار می‏داشتند که تا این قرآن در میان مسلمین حکمفرماست ما نمی‏توانیم بر آنان دست یابیم، اکنون از چنین اسلام و اتحاد اسلامی پشتیبانی می‏کنند تا ملت اسلام را منحرف سازند؛ تا قرآن کریم را مهجور نمایند، تا دین خدا را از بین ببرند. تا راه را برای پیشبرد اغراض شوم و مقاصد استعماری خود هموار سازند.

چنانکه کراراً اعلام خطر کرده‏ام، اگر ملت اسلام بیدار نشوند و به وظایف خود آگاه نگردند، اگر علمای اسلام احساس مسئولیت نکنند و بپانخیزند، اگر اسلام واقعی که عامل وحدت و تحرک کلیه فِرَق مسلمین در مقابل بیگانگان است، و ضامن سیادت و استقلال ملل مسلمان و کشورهای اسلامی می‏باشد، به دست عوامل و ایادی اجانب همین طور در زیر پرده سیاه استعماری پوشیده بماند و آتش اختلاف و تشتت در میان مسلمین افروخته گردد، روزهای سیاهتر و نکبت‏بارتری برای جامعه اسلامی در پیش است، و خطر ویران کننده‏ای متوجه اساس اسلام و احکام قرآن می‏باشد.

حملات علنی و مخفیانه دشمنان اسلام و تجاوزکاران بین‏المللی علیه قرآن مجید و احکام رهایی‏بخش اسلام از هر سو بشدت ادامه دارد؛ و بسیاری از دولتهای کشورهای اسلامی بر اثر خودباختگی یا مأموریت، مجری نقشه‏های شوم و خائنانه آنان می‏باشند؛ چه آنهایی که دم از اسلام زده، کنفرانس به اصطلاح اسلامی تشکیل می‏دهند، و چه آنانی که در کشور اسلامی الغاء مذهب کرده اسلام را از رسمیت می‏اندازند، همه دانسته یا ندانسته در یک مسیر حرکت می‏کنند و آن اجرای مقاصد شوم و استعماری دشمنان اسلام است که می‏خواهند این اوضاع نکبت‏بار جامعه اسلامی ادامه یابد، اسرائیل بر جان و مال و سرزمینهای ملت اسلام مسلط باشد، سیادت و سلطه استعمار در دنیای اسلام برای همیشه محفوظ بماند، برنامه توسعه‏طلبانه و ویران کننده صهیونیسم در کشورهای اسلامی به مرحله اجرا درآید، و ملت اسلام و دولتهای کشورهای اسلامی همیشه خوار و ذلیل و اسیر دست تجاوزکاران بین‏المللی بوده دست تکدی و چشم کمک به استعمارگران جنایت‏پیشه داشته باشند و روی استقلال، آزادی، آسایش و امنیت نبینند.

و در این میان از همه اسفبارتر وضع ایران است که رژیم آن مأموریت دارد با چاپ قرآن، تظاهر به اسلام، به اسم سپاه دین، سازمان اوقاف و به عناوین فریبنده دیگر، یکباره اسلام را ریشه کن سازد؛ ملت اسلام را بیش از پیش به ذلت و اسارت بکشد؛ مسجد و محراب پیامبر اسلام را به صورت بنگاه تبلیغاتی دربار ضد اسلامی خود درآورد، و برای اجرای این نقشه‏های شوم، به کمک و مساعدت روحانی نماهای خودفروخته و سرسپرده نیاز کامل دارد، و با همکاری آنان می‏خواهد مساجد و دیگر محافل اسلامی را قبضه کند، مراسم مذهبی را تحت نظارت و مراقبت خود درآورد و به حوزه‏های علمیه دست یابد. اکنون بر نسل تحصیلکرده مسلمان و مردان روشن ضمیرِ آگاه است که با کوششهای همه جانبه و از هر راه ممکن، اسلام و پیشوایان اسلامی و مسئولیتهای خطیر و سنگین علمای اسلام را به ملتهای مسلمان برسانند تا مردم آگاه شوند و آن دسته از روحانی‏نماهای منحرف را که مستقیم و غیر مستقیم در خدمت رژیم جبار قرار گرفته‏اند طرد نمایند. اگر ملت اسلام به مبانی نورانی قرآن واقف گردد و به وظایف سنگین علما و پیشوایان اسلام آگاه شود، روحانی نماها و آخوندهای درباری در میان اجتماع ساقط خواهند شد. و اگر معممین ساختگی و روحانی نماهای بی‏حیثیت در جامعه ساقط شده نتوانند مردم را بفریبند، دستگاه جبار هیچ‏گاه موفق به اجرای نقشه‏های شوم استعمارگران نخواهد شد. ما پیش از هر کار لازم است تکلیف خود را با روحانی نماها- که امروز از خطرناکترین دشمن [ها] برای اسلام و مسلمین محسوب می‏شوند و به دست آنها نقشه‏های شوم دشمنان دیرینه اسلام و دست‏نشاندگان استعمار پیاده و اجرا می‏گردد- روشن سازیم و دست آنان را از حوزه‏های علمیه، مساجد و محافل اسلامی کوتاه کنیم تا بتوانیم دست تجاوزکار استعمار و مخالفین اسلام را از حریم اسلام و قرآن کریم قطع کرده از استقلال و صیانت کشورهای اسلامی و ملت اسلام دفاع نماییم.

امید است که علمای اعلام و مراجع بزرگ اسلام از خیانت و نفوذ اجانب و عمال استعمار به حوزه‏های علمیه و جامعه روحانیت جلوگیری به عمل آورند، و ایادی مخالفین را که در سلک روحانیت قرار دارند و اسلام و روحانیت را به سقوط و انحطاط تهدید می‏کنند طرد و رسوا سازند؛ و اجازه ندهند که مشتی فریب‏خورده و دنیاطلب، استقلال هزار ساله شیعه را دستخوش امیال و اغراض مخالفین اسلام و مزدوران استعمار قرار دهند. از خداوند متعال توفیقات روزافزون عموم دانشجویان مسلمان را در خدمت به اسلام و مسلمین خواهانم. والسلام علیکم و رحمةاللَّه.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 486 ـ 488)

ـ نامه به آقای محمد صدوقی یزدی و تشکر از طومار اهالی پشتکوه (1357)

«حضرت حجت الاسلام و المسلمین آقای صدوقی- دامت برکاته‏

طوماری به امضای بسیاری از اهالی محترم پشتکوه یزد به عنوان پشتیبانی از دولت جناب آقای مهندس بازرگان و جمهوری اسلامی واصل گردید. جنابعالی تشکر این جانب را به آقایان محترم ابلاغ فرمایید و گوشزد نمایید که ان شاءاللَّه این همبستگی خود را تا پیروزی کامل حفظ نموده از اختلاف و تفرقه دوری کنند. از خدای تعالی عظمت اسلام و مسلمین و توفیقات همگان را خواستارم.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 375)

ـ سخنرانی در جمع پیشاهنگان در مورد ادامه نهضت تا تحقق حکومت اسلامی (1357)

«شور خودتان را حفظ کنید؛ نهضت خودتان را حفظ کنید. ملت ایران باید رمزی را که دیده است برای جلوگیری از مقاصد شوم استعمار و قطع ایادی آنها، که- آن رمز، وحدت کلمه و اتکال به خدای متعال بود- حفظ کند؛ با حفظ این رمز می‏توانید بر مشکلات غلبه کنید...

کسانی که در بین مردم افتاده‏اند و تفرقه ایجاد می‏کنند و کارشکنی می‏کنند در کار دولت؛ تفرقه ایجاد می‏کنند؛ اینها بدانند که این خدمت به استعمار است؛ دانسته یا ندانسته. اگر خدای نخواسته دانسته باشد، خیانت است و اگر ندانسته باشد، بدانند و این جهالت را رفع کنند از خودشان. هر روز یک صدایی در نیاورند؛ مردم را متفرق نکنند؛ جناحها را از هم جدا نکنند. باید همه ما با هم باشیم؛ همه ما هم صدا باشیم؛ همه ما یک مقصد داشته باشیم.

من امید دارم که اگر جمهوری اسلامی در ایران مستقر شود، مقاصد اسلام انجام بگیرد، بتوانیم همه مقاصد اسلام را انجام بدهیم؛ البته محتاج بتدریج است؛ محتاج به گذراندن وقت است. الآن هم دولت مشغول است لیکن کارْ زیاد است. باید ما مهلت بدهیم به دولت تا مشکلات را رفع کند؛ تا آنکه بتوانند اینها بر این مشکلات زیاد، تسلط پیدا بکنند. من از خدای تبارک و تعالی سعادت ملتهای اسلام، خصوصاً ملت ایران را می‏خواهم، و سعادت شما جوانان برومند را از خدای تبارک و تعالی می‏خواهم.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 376 ـ 378)

ـ سخنرانی در جمع کارکنان وزارت امور خارجه و پرسنل هوانیروز؛ جهل دشمن (1360)

«این اشتباهات برای همین است که ادعا می‏کنند ما اسلام را می‏شناسیم و نشناختند، ادعا می‏کنند که ما جامعه‏ها را می‏شناسیم و نشناختند و نکته‏اش هم همین بود که عرض کردم که یک جامعه مثل جامعه امروز ایران سابقه نداشته یا سابقه‏ای که آنها مطلع بر آن شده باشند نداشته. و لهذا، هر یک از اینها که با آن جهالتی که دارند و عدم دید سیاسی و شناخت از اسلام و جامعه ما دارند، در یک گوشه‏ای با هم جمع می‏شوند و می‏خواهند توطئه کنند. به خیال خودشان می‏خواهند که یا ایران را برگردانند به حال سلطنتی، که یک طایفه زیادشان این خیال را دارند یا ایران را از جمهوری اسلامی‏اش برگردانند به جمهوری دمکراتیک، که آنها هم یک دسته هستند و روی هم رفته اینها اسلام را نمی‏خواهند، حتی آنهایی که ادعای اسلام می‏کنند هم حکومت اسلامی را به این وضعی که در ایران هست نمی‏خواهند. آنها نمی‏خواهند که دولتشان یک دولتی باشد که با مردم آمیخته است و ارتششان یک ارتشی باشد که در دامن ملت است و ملت در دامن او. آنها می‏خواهند که یک رژیمی باشد که یکی در آن بالا باشد و حکومت کند با یک اقلیت و همه مردم هم خاضع باشند، آن هم خاضعی که با سرنیزه خاضع باشند. شما اگر خیال کنید که در سرتاسر دنیا حکومتی باشد که سرنیزه را بردارد و بتواند به جای خودش بنشیند، نداریم همچو حکومتی؛ یعنی، خود ملتها و خود مردم، توده‏های میلیونی با حکومتها موافق نیستند و یا تا کنون ندیدند یک حکومتی که وقتی که جنگ بشود همه مردم جنگجو هستند. وقتی که محاصره اقتصادی بشود افکار همه مردم توجه به این پیدا می‏کند که ما باید خودکفا باشیم و متخصصین ما مشغول می‏شوند و افکار خودشان را به راه می‏اندازند و قدرت خودشان را به راه می‏اندازند و ایران را مستغنی می‏کنند از خارج. و من به شما اطمینان می‏دهم که اگر تا یک مدتی ما در این فشارها باشیم، ایران بیشتر ثبات پیدا می‏کند و مغزهای متفکر مکتبی ایران بیشتر به کار می‏افتد و ایران را خودکفا می‏کند. آنها حتی کارمندان دولت را، کارکنان در کشور، آنهایی که در کارخانه‏ها کار می‏کنند و کارگرانی که در مزارع مشغول زراعت هستند، در یک رژیم اسلامی نشناختند. آنها مقایسه کردند اینجا را یا به بعض کشورهای غربی یا به بعض کشورهای شرقی، و روی آن دید است که تا اینجا وارد می‏شوند. آن حربه‏ای که در دست ایران است، پیش آنها نیست و آنها نمی‏شناسند آن حربه را؛ آن حربه ایمان است حربه توحید است، حربه اسلام است، حربه قرآن مجید است که در تحت بیرق یک همچو اسلام و قرآن و توحید همه مجتمع هستند و آنها تأییدات غیبی الهی را منکر هستند، نمی‏توانند بفهمند، اینها نمی‏توانند چشمشان را باز کنند و ببینند که در هر گوشه از ایران یک امور خارق العاده واقع می‏شود که با دست عادی بشر نمی‏تواند واقع بشود...

هر روز یک شایعه درست می‏کنند؛ هر روز می‏گویند بحرین را بنا بود ایران، می‏خواست بحرین را چه بکند. یک طیاره از یک جا عبور می‏کند، یک جایی دیگر ساقط می‏شود، شایعه درست می‏کنند که اسرائیل داشت همراهی می‏کرد و اسنادش موجود است. این کدام اسناد؟! یک کشوری که بیست و چند سال است با اسرائیل مخالفت کرده، دست اسرائیل را از نفتش کوتاه کرده، روابط بکلی قطع است و او را غاصب می‏داند و مسلمین را دعوت به اتحاد می‏کند که این را باید بیرون بکنید و او به ریش مسلمین دارد می‏خندد و امریکای فاسد هم همین طور، باز این مسلمین از اسرائیل دست برداشتند و می‏خواهند با او مصالحه کنند بعضی از آنها به تبع امر امریکا، و همه تبلیغات خودشان را متمرکز کردند به ضد ایران. یک دفعه از خودشان نمی‏پرسند که آخر قضیه چیست؛ این قدر سرسپردگی به امریکا، این قدر سرسپردگی و ترس. ذخایر خودتان را تقدیم امریکا می‏کنید و با او هم روابط دارید و از او هم عذر می‏خواهید و خوش خدمتی و خوش رقصی هم می‏کنید. ما با اینکه یک ملت ضعیف هستیم و به حسب افراد، افراد ما حدود سی و پنج میلیون یا چهل میلیون است و ابزار جنگی ما یک ابزار محدودی است، بسیاریش هم غارتگرها در وقتی که انقلاب بود، غارت کردند و قایم کردند، حالا به روی خود همین ملت می‏کشند، ما با همه این گرفتاریها که داریم، در مقابل همه کشورهایی که می‏خواهند تعدی بکنند ایستاده‏ایم. در مقابل همه قدرتهایی که با ما می‏خواهند مخالفت کنند و با اسلام می‏خواهند مخالفت کنند، ما ایستاده‏ایم. و مع الأسف، این دولتهای اسلامی بسیاریشان به جای اینکه با اسرائیل جنگ کنند، به جای اینکه دست اتحاد به ایران بدهند که اسرائیل را دفن کنند، اسرائیلی که به همه چیز مسلمین طمع دوخته است، اسرائیلی که برنامه‏اش این است که از نیل تا فرات مال اوست، این اسرائیلی که مکه و مدینه مکرمه را از خودش می‏داند و می‏خواهد دست درازی کند، مع الأسف، این حکومتها به او کار ندارند، بلکه می‏خواهند [به رسمیت‏] بشناسند او را و همه تبلیغات خودشان را و همه همّ و غم خودشان را به اسلام و به حکومت اسلامی ایران متمرکز کرده‏اند. تا گفته می‏شود که ما از این حدودی که داریم و چیزی که از اول گفته‏ایم هیچ قدمی کنار نمی‏گذاریم، فوراً می‏بینید که یک جا می‏گوید که دیگر صلح امکان ندارد، برای اینکه ایران سر صلح ندارد. مگر آن حدودی که ما گفتیم چیست؟ جز این است که باید بیرون برود تا ما بنشینیم با او صلح کنیم؟ ما قرآن می‏گوییم، ما حکم قرآن را می‏گوییم که همه مسلمین باید با این جنگ کنند تا این بیرون برود. اگر بعد از جنگ سر فرود آورد به احکام اسلام، آن وقت بنشینند صلح کنند، آن هم صلح به قسط و عدل. مسلمین بیایند ببینند؛ بابا بیخود صرف وقت در تبلیغات نکنند و حُسن قضیه این است که تبلیغات این قدر اختلاف دارد و این قدر اعوجاج دارد و این قدر خلاف ضروری است که دیگر هر که بشنود هم، اگر راست هم اینها بگویند، می‏گویند دروغ است. این بوقهای تبلیغاتی که هر روز یک چیز می‏گویند و هر روز یک مطلب واضح الفساد را می‏گویند، طوری اینها حیثیت خودشان را از دست داده‏اند که هر که بشنود که رادیوی کذایی چه گفت، می‏گوید رادیو دروغ می‏گوید. رادیویی که می‏گوید که زن و مرد ایران دیگر برگشته‏اند از حکومت اسلام، از این حکومت پشت کرده‏اند یا نقل می‏کند از بعض اشخاص فاسدی که به واسطه فسادش نتوانسته است در ایران بماند و فرار کرده، نقل می‏کنند که اینها جوانها و زنهای آبستن، بچه‏ها و اینها را در خیابانها هر روز می‏کشند، در عین حالی که خود این تروریستها دارند این کارها را می‏کنند، این کارها را انجام می‏دهند و بعد می‏گویند ایرانیها این کار را می‏کنند. بله ایرانی است، اما کدام ایرانی؟ آن ایرانی که به اسم «مجاهد خلق» بر ضد خلق، با اسم «فدایی خلق» بر ضد خلق قیام کرده است، آن هم ایرانی است لکن انسان نیست...

برادرها، خواهرها، عرض کردم که ما باید خودمان، خودمان را نگه داریم. باید طمع را از همه جا برید، به خدا متوجه شد. تا کنون هم هر چه شما پیروزی داشتید برای این است که اتکال به قدرت الهی و قدرت خودتان که از قدرت الهی است این اتکال را دارید. و یکی از نصیحتهایی که چون نزدیک سال نو است می‏خواهم به همه ملت این نصیحت را بکنم این است که ما در حالی که جنگزده هستیم، در حالی که این همه آواره داریم، این همه بیمار داریم، این همه معلول در بیمارستانها داریم و شما هر یکی‏تان بعض همسایه هاتان شهید دادند، شما باید یک قدری راجع به مراسم عید کوتاه بیایید...» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 103 ـ 112)

ـ حکم به نخست وزیر؛ کمک به احداث ساختمان کتابخانه آیت اللَّه مرعشی نجفی (1367)

«جناب آقای موسوی، نخست وزیر محترم- ایّده اللَّه تعالی‏

کتابخانه حضرت آیت اللَّه آقای نجفی مرعشی- دامت برکاته- از کتابخانه‏های کم نظیر و شاید بتوان گفت بی‏نظیر ایران است. کتب نفیس اعاظم شیعه و کتاب‏های منحصر به فرد و خطی آن از ذخایر فرهنگ غنی اسلام و ایران می‏باشد.

از قرار اطلاع مرکز حفاظت آنها به گونه‏ای نیست که کتاب‏ها مصون از خطر باشد و محیط مطالعه برای مشتاقان کتاب بسیار کوچک است.

جنابعالی موظف می‏باشید آنچه را که آن کتابخانه احتیاج دارد به بهترین وجه فراهم آورید. جناب حجت الاسلام آقای حاج سید محمود مرعشی نجفی که خود از خبرگان و شایستگان در امر کتابشناسی و کتاب و شناخت محیطی مناسب برای حفظ کتاب است بهترین فردی است که می‏تواند شما را در این امر یاری دهد. ان شاء اللَّه هر چه زودتر با ساخته شدن بنایی در خور اسلام و انقلاب و حوزه علمیه قم، قدمی مفید در راه رشد تعالیم اسلام برداشته شود. روشن است آنچه در این زمینه ساخته می‏شود اختیارش با حضرت آیت اللَّه آقای نجفی مرعشی و یا فردی است که ایشان تعیین نمایند. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم. و السلام علیکم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 320)

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)