کد مطلب: 3546 | تاریخ مطلب: 08/12/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: هشتم اسفند

امروز با امام: هشتم اسفند

ـ پیام به اهالی آذربایجان؛ چهلم شهدای 19 دی قم (1356)

ـ بیانات با آقای محمد درخشش؛ سازندگی ایران (1357)

ـ پیام تشکر به آقای هنریک ژابلونسکی؛ تبریک اولین سالگرد پیروزی انقلاب (1358)

ـ پیام تشکر به آقای ضیاءالرحمن؛ تسلیت حادثه سقوط هواپیما (1358)

ـ نامه به آقای منتظری؛ تشکیل شورای مدیریت حوزه علمیه قم (1359)

ـ نامه به وزیر سپاه پاسداران؛ موافقت با انتقال سهم بنیاد مستضعفان به سپاه (1363)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1365)

ـ حکم به آقای کروبی؛ تأمین مخارج دفتر اسناد انقلاب (1367)

ـ نامه به امام جمعه اهواز؛ تأمین نیازهای حوزه علمیه اهواز (1367)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور اندونزی؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

ـ پیام تشکر به نخست وزیر هند؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مکزیک؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

امروز با امام: هشتم اسفند

 

ـ پیام به اهالی آذربایجان؛ چهلم شهدای 19 دی قم (1356)

«سلام بر اهالی شجاع و متدین آذربایجان عزیز! درود بر مردان برومند و جوانان غیرتمند تبریز! درود بر مردانی که در مقابل دودمان بسیار خطرناک پهلوی قیام کردند و با فریاد «مرگ بر شاه» خط بطلان بر جزافه‏گوییهای او کشیدند! زنده باشند مردم مجاهد عزیز تبریز، که با نهضت عظیم خود مشت محکم بر دهان یاوه گویانی زدند که با بوقهای تبلیغاتی انقلاب خونین استعمار را که ملت شریف ایران با آن صد درصد مخالف است «انقلاب سفید شاه و ملت» می‏نامند و این نوکر اجانب و خودباخته مستعمِرین «1» را نجات دهنده کشور می‏شمارند.

مردَکی نجات دهنده کشور است که مخازن بزرگ ثروت این ملت مظلوم را دو دستی تقدیم اجانب نموده، و آن پول ناچیز را که می‏گیرد تقدیم می‏کند و در مقابل، آهن پاره‏هایی می‏گیرد که هیچ دردی از ملت دوا نمی‏کند! آن شخصی نجات دهنده است که با مصونیت دادن اتباع اجانب، کشور را از حیثیت ساقط و به شکل مستعمره عقب افتاده درآورده است! مردَکی حافظ آزادی ملت است که در سرتاسر کشور، احدی را حق یک کلمه حقگویی و انتقاد نمی‏دهد و پلیس ننگینش بر سر این ملت مظلوم سایه افکنده! شاهی عدالت‏گستر است که در هر چند گاهی، با قتل عام، ملتی را به عزا می‏نشاند!

من نمی‏دانم با چه زبانی به اهالی محترم تبریز و به مادران داغدیده و پدران مصیبت کشیده تسلیت بگویم؛ با چه بیان این قتل عامهای پی در پی را محکوم کنم. من از مقدار جنایات و عدد مقتولین و مجروحین اطلاع صحیح ندارم ولی از بوقهای تبلیغاتی معلوم می‏شود که جنایتها بیش از تصور ما است. با این وصف، شاه افراد پلیس را که به قتل عام به دلخواه او دست نزده‏اند به محاکمه می‏خواهد بکشد. خاطره بسیار أسف‏انگیز قم هنوز ما را در رنج داشت که فاجعه بسیار ناگوار تبریز پیش آمد که هر مسلمی را رنج داد و ما را به سوگ نشاند.

من به شما اهالی معظم آذربایجان نوید می‏دهم، نوید پیروزی نهایی. شما آذربایجانیان غیور بودید که در صدر مشروطیت برای کوبیدن استبداد و خاتمه دادن به خودکامگی و خودسری سلاطین جور بپاخاستید و فداکاری کردید. استبداد محمد رضا خان پهلوی و پدر روسیاهش روی سلاطین مستبد را سفید کرد. تاریخ ایران به یاد ندارد این چنین سفاکی و قتل عام پی در پی را که به دست این یاغی سفاک انجام می‏گیرد. تاریخ مشروطیت به یاد ندارد این چنین مجلس سنا و شورا را که اهالی محترم متدین آذربایجان را مشتی اوباش و بی‏دین معرفی کنند؛ از مجلسی که دست نشانده شاه است بیش از این توقع نیست. اکنون بعد از آن همه کشتار و جنایات تبریز و آن همه خونخواریهای شاه، مشتی سازمانی «1» را با کارگران مجبور با سرنیزه، در گوشه و کنار کشور به راه انداخته تا با عربده کشیدن و به نفع دستگاه جنایت و خیانت تظاهرات به راه انداختن، می‏خواهند لکه‏های ننگ را از سر و صورت این مستبد خونخوار شستشو کنند؛ غافل از آنکه با آب زمزم و کوثر هم محو نخواهد شد. تاریخ، رنجهای ملت و ستمکاری و جنایات این پدر و پسر را ضبط کرده و در فرصتی منتشر خواهد کرد.

من الآن که مشغول نوشتن این غمنامه هستم، نمی‏دانم که به برادران عزیز تبریزی ما چه می‏گذرد. آیا شاه به جنایات خود- و لو موقتاً- خاتمه داده است یا نه؟ آیا می‏خواهد پس از آن قتل عام، بازماندگان را چنان سرکوبی کند که نفسها قطع شود؟ لکن باید بداند که دیر شده؛ ملت ایران راه خود را یافته و از پای نمی‏نشیند تا جنایتکاران را به جای خود بنشاند و انتقام خود و پدران خود را از این دودمان سفاک بگیرد.

با خواست خداوند قهار، اکنون در تمام کشور صداهای ضد شاهی و ضد رژیمی بلند است، و بلندتر خواهد شد؛ و پرچم اسلام بر دوش روحانیون ارجمند، برای انتقام از این ضحاک زمان، به اهتزاز خواهد درآمد؛ و ملت اسلام- یکدل و یک جهت- به پاس از مکتب حیات‏بخش قرآن، آثار این رژیم ضد اسلامی و مروّج زرتشتی را محو خواهد کرد. أَ لَیْسَ الصُّبْحُ بِقَریبٍ؟! «1»

اهالی معظم و عزیز آذربایجان- ایّدهم اللَّه تعالی- بدانند که در این راه حق و استقلال و آزادی طلبی و در حمایت از قرآن کریم تنها نیستند؛ شهرهای بزرگ چون شیراز، اصفهان، اهواز و دیگر شهرها و مُقدم از همه قم مرکز روحانیت و پایگاه حضرت صادق- سلام اللَّه علیه- و تهران بزرگ با آنها هم صدا و هم مقصد، و همه و همه در بیزاری از دودمان پلید پهلوی شریک شمایند. امروز شعارها در کوچه و برزن هر شهر و هر ده، «مرگ بر شاه» است و هر چه عمال کثیف کوشش می‏کنند که جنایات را از مرکز اصلی که شاه است منحرف و به دولت یا مأموران متوجه کنند، کسی نیست که باور کند.

عجب آنکه از قرار مسموع هیأتی از دستگاه به آذربایجان آمده است که بیخبری شاه را از این جنایات اعلام کند و آن کس که احتمال آن را بدهد کیست جز سازمانیها «2» و اعضای مجلسین که آنها هم احتمال نمی‏دهند و تظاهر به خلاف می‏کنند.

از خداوند تعالی اصلاح امور مسلمین و رفع شرّ اشرار و محو آثار این دودمان را خواهانم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 353 ـ 355)

ـ بیانات با آقای محمد درخشش؛ سازندگی ایران (1357)

«همه مردم ایران بایستی در این موقع حساس مملکتی، وحدت کلمه خود را برای مبارزه با اجنبی و سازندگی ایرانی که تبدیل به خرابه‏ای شده است حفظ نمایند.

ایران نیاز به یک ارتش ملی- اسلامی نیرومند و مردمی دارد که بتواند در کنار مردم کشور را حفظ کند. مبارزات معلمان کشور در قیام علیه استبداد و استعمار قابل تقدیر است.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 259)

ـ پیام تشکر به آقای هنریک ژابلونسکی؛ تبریک اولین سالگرد پیروزی انقلاب (1358)

«حضرت آقای هنریک ژابلونسکی، رئیس شورای دولتی جمهوری مردم لهستان‏

بدین وسیله از پیام محبت‏آمیز جنابعالی به مناسبت نخستین سالگرد انقلاب اسلامی ایران تشکر می‏کنم. از خدای تعالی رفاه حال مستضعفین جهان را مسألت می‏نمایم.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 166)

ـ پیام تشکر به آقای ضیاءالرحمن؛ تسلیت حادثه سقوط هواپیما (1358)

«حضرت آقای ضیاء الرحمن، رئیس جمهوری مردم بنگلادش‏

بدین وسیله از پیام محبت‏آمیز شما به مناسبت حادثه دلخراش سقوط هواپیما تشکر می‏کنم. فرصت را مغتنم شمرده بهترین آرزوهای خود را برای پیشرفت و تعالی ملت برادر مسلمان بنگلادش و کلیه مسلمانان جهان ابراز می‏دارم.» (صحیفه امام، ج‏12، ص: 167)

ـ نامه به آقای منتظری؛ تشکیل شورای مدیریت حوزه علمیه قم (1359)

[** بسمه تعالی. محضر مقدس آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی‏

پس از سلام، همان گونه که خاطر شریف مستحضر است مدتی پیش حضوراً امور مربوط به حوزه علمیه قم و لزوم ایجاد نظم و رسیدگی به اوضاع درسی و اخلاقی و جریانات داخلی آن به عرض حضرت عالی رسید و رهنمودهایی فرمودید و بنا شد برای انجام این مسئولیت شورایی از فضلای مدرسین حوزه علمیه قم تشکیل شود. بر حسب نظر حضرت عالی و مشورت و نظرخواهی از حضرت آیت اللَّه العظمی آقای گلپایگانی- دامت برکاته- شورایی مرکب از آقایان حجج اسلام راستی، کریمی، طاهر شمس، دوزدوزانی، صابری و افتخاری- دامت افاضاتهم- تشکیل گردید و قدمهای مؤثری تا حال برداشته‏اند. چنانچه رهنمودهای جدیدی دارید مرقوم فرمایید- ادام اللَّه ظلکم الشریف.

5/ 12/ 59 حسینعلی منتظری**]

بسمه تعالی‏

شورای مزبور کارهایی را که می‏خواهند انجام دهند، پس از نظر خواهی در امور مهمه از حضرت آیت اللَّه گلپایگانی- دامت برکاته- مانعی ندارد. ان شاء اللَّه موفق باشید.» (صحیفه امام، ج‏14، ص: 160)

ـ نامه به وزیر سپاه پاسداران؛ موافقت با انتقال سهم بنیاد مستضعفان به سپاه (1363)

[محضر مبارک حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و فرمانده معظم کلّ قوا

با آرزوی طول عمر و سلامتی آن امام عظیم الشأن. چنانچه خاطر شریفتان باشد سال قبل پس از عملیات خیبر به حضورتان رسیدم و گزارش جنگ را عرض نموده و از مشکلات بیماران و مصدومان شیمیایی مطالبی ارائه نمودم و درخواست کردم که جهت جلوگیری از تکرار مصایب مجروحین جنگ، حضرت امام سهم بنیاد مستضعفان در گروه پزشکی برزویه را به سپاه مرحمت فرمایند که موافقت فرمودید و توسط جناب آقای حاج سید احمد آقا «1» به جناب آقای نخست وزیر ابلاغ شد و ایشان هم موضوع را به سرپرست آن زمانِ بنیاد- آقای طباطبایی- «2» ابلاغ کردند ... پس از تغییر سرپرست بنیاد، برادر مظاهری «3» مسئول جدید، موضوع را موکول به حکم حضرت عالی کرده‏اند که استدعا دارد اوامر مقتضی صادر فرمایید. محسن رفیق دوست‏].

بسمه تعالی‏

با انتقال سهم مستضعفان چنانچه مذکور است به وزارت سپاه موافقت دارم.

8 اسفند 63 روح اللَّه الموسوی الخمینی‏» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 175)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1365)

«حضرت آقای تئودور ژیکف، رئیس شورای دولتی جمهوری مردم بلغارستان‏

پیام تبریک آن جناب به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واصل و موجب تشکر گردید. امید است دیگر ملل محروم و مستضعف جهان نیز بتوانند با الهام‏گیری از شیوه مبارزات ملت بزرگ ایران در برابر سلطه‏جویان جهانخوار، و بخصوص امریکای جنایتکار، قیام کرده و خود را نجات دهند.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 214)

ـ حکم به آقای کروبی؛ تأمین مخارج دفتر اسناد انقلاب (1367)

[محضر مبارک مرجع عظیم الشأن و رهبر عالیقدر انقلاب اسلامی، حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- متع اللَّه المسلمین بطول بقاء وجوده الشریف‏

... معروض می‏دارد، چنانچه خاطر عالی مستحضر است دفتر اسناد انقلاب اسلامی به منظور گردآوری اسناد تاریخی تدوین و نگارش تاریخ انقلاب اسلامی با همکاری برادرم حجت الاسلام و المسلمین حاج آقای کروبی در سال 1359 تأسیس گردید. «1» در آغاز کار این دفتر از محضر حضرت عالی درباره اداره امور و مخارج آن کسب تکلیف شد. حضرت عالی بذل عنایت فرموده، تأمین مخارج آن را به طور شفاهی به آقای کروبی و بنیاد شهید انقلاب اسلامی موکول فرمودید. سپس برادرم حجت الاسلام و المسلمین حاج سید احمد خمینی نیز در پاسخ نامه این جانب نظر مبارک عالی را مبنی بر پرداخت مخارج این دفتر از سوی بنیاد شهید انقلاب اسلامی تأکید فرمودند. با وجود این برای رفع هر گونه نگرانی که ممکن است در آینده پیش آید، با عرض معذرت خواهشمند است در صورتی که مصلحت می‏دانید که اداره امور و مخارج این دفتر کما کان بر عهده حاج آقای کروبی باشد، نظر مبارک عالی را به صورت کتبی ابلاغ فرمایید ... و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. 8/ 12/ 67- حمید روحانی‏].

بسمه تعالی‏

جناب حجت الاسلام آقای کروبی- دامت افاضاته‏

مخارج دفتر اسناد انقلاب اسلامی که اداره آن با حجت الاسلام آقای سید حمید روحانی است کما کان بر عهده بنیاد شهید می‏باشد.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 303)

ـ نامه به امام جمعه اهواز؛ تأمین نیازهای حوزه علمیه اهواز (1367)

«جناب حجت الاسلام آقای جزایری امام جمعه محترم اهواز- دامت افاضاته‏

نامه جنابعالی رسید؛ از محبتهای جنابعالی متشکرم، معلوم است که مردم عزیز اهواز ابتداءً باید نیازهای حوزه آن شهر را پرداخته و ما زاد را برای اداره حوزه‏های علمیه ارسال دارند. توفیق جنابعالی را از خداوند متعال خواستارم. سلام این جانب را به مردم متدین و عزیز اهواز برسانید. ان شاء اللَّه موفق و مؤید باشید. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 304)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور اندونزی؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

«حضرت آقای ژنرال سوهارتو، رئیس جمهور کشور اندونزی‏

پیام تبریک آن جناب به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران واصل و موجب تشکر گردید. ملت بزرگ و مقاوم ایران در این ده ساله توطئه‏های گوناگون دشمنان انقلاب را با تکیه بر ایمان به خدا و الهام از تعالیم عالیه اسلام یکی پس از دیگری پشت سر گذارده و آنها را از تلاشهای خود مأیوس ساخته. و اخیراً با شگرد جدیدی به جنگ همه ملل اسلامی و مقدسات اسلام آمده‏اند و با اجیر کردن جمعی مزدور اقدام به تألیف و نشر کتاب کفرآمیز آیات شیطانی کرده‏اند، که امید است با هوشیاری مسلمانان و بهره‏گیری از امکانات زیادی که در اختیار دارند این توطئه خائنانه را نیز خنثی کرده و به وظیفه اسلامی خود در قطع [دستهای‏] این مزدوران خود فروخته اقدام کنند. و شما که بیشترین نفوس اسلامی را در کشور خود دارید وظیفه سنگینتری در انجام این وظیفه الهی به عهده دارید. از خدای تعالی موفقیت همه ملل اسلامی را در این راه تا پیروزی کامل بر دشمنان دین و قرآن مسألت دارم. و السلام علیکم.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 305)

ـ پیام تشکر به نخست وزیر هند؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

«حضرت آقای راجیو گاندی، نخست وزیر جمهوری کشور هند.

پیام تبریک آن جناب به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران واصل و موجب تشکر گردید. در این دهه گذشته دشمنان انقلاب توطئه‏های گسترده و وسیعی علیه این انقلاب اسلامی و اصیل طرح‏ریزی کردند که به یاری خدای تعالی همگی خنثی گردید. و اکنون با تألیف و نشر کتابِ کفرآمیز آیات شیطانی به جنگ خود [با] اسلام عزیز آمده‏اند، که این توطئه نیز همانند گذشته به یاری خدای بزرگ نقش بر آب خواهد شد. امید است جنابعالی نیز مسلمانان کشور هند را که در میان کشورهای غیر اسلامی بیشترین رقم را دارا می‏باشد در این راه یاری دهید و روابط سنتی خود را با ایران و سایر کشورهای اسلامی توسعه دهید.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 306)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور مکزیک؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

«حضرت آقای کارلوس سانتاس دوگورتاری، رئیس جمهور ایالات متحده مکزیک‏

پیام تبریک آن جناب به مناسبت دهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی واصل و موجب تشکر گردید. امید است این انقلاب اصیل اسلامی، که با الهام‏گیری از تعالیم عالیه اسلام و تکیه بر ایمان به خدا و استقامت و پایداری در برابر توطئه دشمنان به ثمر رسید، الگویی برای سایر ملتهای در بند استعمار قرار گرفته و با همین شیوه بتوانند خود را از سلطه استعمارگران نجات بخشند.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 307)

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)