کد مطلب: 3196 | تاریخ مطلب: 04/06/1398
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

خودسازی

خودسازی

«خودسازی» بیست ونهمین کتاب از مجموعه ای با عنوان: «امام خمینی و مفاهیم اخلاقی» است، که به قلم آقای اکبر سعیدی نژاد نوشته شده و در سال 1397 انتشار یافته است.

«خودسازی» بیست ونهمین کتاب از مجموعه‌ای با عنوان: «امام خمینی و مفاهیم اخلاقی» است، که به قلم آقای اکبر سعیدی‌نژاد نوشته شده و در سال 1397 انتشار یافته است.

در این کتاب از «اهمیت خودسازی» و«خودسازی و تهذیب نفس در آموزه‌های دینی» سخن گفته شده؛ سپس «شرایط و موانع خودسازی»، «ارکان خودسازی و تزکیه و تهذیب نفس» و«ابزار خودسازی (عبادت)» با استفاده از آثار اخلاقی امام خمینی بحث و بررسی شده و تلاش شده نظرات آن عالم ربانی و مهذّب و مربی بزرگ اخلاق در ارتباط با عناوین یاد شده برای جوانان تبیین گردد.

سپس توبه، تذکر و توکل به عنوان گام‌های مهم در خودسازی معرفی شده و از دورة جوانی به عنوان بهترین زمان خودسازی تزکیه و تهذیب نفس یاده شده است.

امام خمینی در این رابطه می‌فرماید:

«اگر در جوانی انسان مهذب شد، شد؛ اگر در جوانی خدای نخواسته مهذب نشد، بسیار مشکل است که در زمان کهولت و پیری که اراده ضعیف است و دشمن قوی... ممکن نیست دیگر آن وقت». (صحیفه امام، ج 2، ص 40)

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)