کد مطلب: 3909 | تاریخ مطلب: 21/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

حکم عزاداری سالار شهیدان

حکم عزاداری سالار شهیدان

گریاندن دیگران، گریه کردن در عزای حضرت سیدالشهدا و برپایی مجالس سوگواری از جمله کارهای مستحب مؤکد و از افضل قربات و دارای ثواب بسیار است.

حکم عزاداری سالار شهیدان

رضا هوشیاری

ـ گریستن در عزای ائمه: به خصوص حضرت سید الشهداء، گریاندن دیگران، گریه کردن در عزای آن حضرت و برپایی مجالس سوگواری از جمله کارهای مستحب مؤکد و از افضل قربات و دارای ثواب بسیار است.

حضرت امام(س) در جواب استفتائی فرمودند:

..... عزاداری برای سید الشهداء7 از افضل قربات است. (استفتائات امام،‌ ج2، ص 28، ص 71)

س) عده‌ای با خواندن زیارت و دعا و شرکت در مجالس عزاداری مخالفت می‌کنند و می‌گویند قرآن خواندن در صورت نفهمیدن معانی آیات فایده‌ای ندارد و با خواندن قرآن در مجالس ترحیم نیز مخالفت می‌نمایند نظر امام چیست؟

ج) خواندن زیارات و ادعیة مأثوره و عزاداری برای سید مظلومان و صلوات بر پیغمبر و آل از افضل قربات و آدم‌ساز است، و قرائت قرآن از مستحبات و اهداءِ ثواب آن به اموات موجب مثوبت است. (استفتائات امام،‌ج 2، ص 30، س 78)

 ویدئو

. انتهای پیام /*
 

«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏

زمزم احکام، بیتوته در منا و رمی جمرات سه گانه

بیتوته در منا و رمی جمرات سه گانه:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید، واجب است شب یازدهم و شب دوازدهم ذی الحجه را در منی‏ بیتوته کند؛ یعنی از غروب آفتاب تا نصف شب در آنجا بماند. و روز یازدهم و دوازدهم بعد از طلوع آفتاب باید سه جمره اولی و وسطی و عقبه رمی شود، یعنی به هر جمره هفت سنگ زده شود.