کد مطلب: 5012 | تاریخ مطلب: 03/01/1403
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

به مناسبت سالروز درگذشت بانوی انقلاب و همسر گرانقدر امام خمینی، سرکار خانم خدیجه ثقفی

خدیجه ثقفی و امام خمینی

خدیجه ثقفی، معروف به قدس ایران در اسفندماه ۱۲۹۲ش در تهران به دنیا آمد و از شش ماهگی نزد مادربزرگ خود زندگی کرد. او جامع‌­المقدمات را نزد پدر آموخت و دوران دبستان و نیمه­‌ای از دبیرستان را طی کرد و زبان فرانسه را نیز آموخت. وی در پایه هشتم تحصیلی بود که با امام‌خمینی ازدواج کرد و پس از دو ماه زندگی مشترک در تهران به قم رفتند. او در کنار خانه‌­داری و بچه­‌داری، تا شرح لمعه پیش امام‌خمینی به تحصیلات حوزوی خود ادامه داد و در دوران سخت مبارزات امام‌خمینی نیز با استقامت با او همراهی کرد.

با انتقال امام‌خمینی از ترکیه به نجف، ثقفی با هجرت به عراق در کنار امام‌خمینی قرار گرفت و در همان سال‌­ها شهادت فرزندش سیدمصطفی را هم متحمل شد. وی برای همراهی با امام‌خمینی رهسپار فرانسه شد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی در قم و تهران در کنار امام‌خمینی، تاز مان رحلتش حضور داشت.

خدیجه ثقفی در اول فروردین ۱۳۸۸، در ۹۶ سالگی در تهران درگذشت و در کنار مرقد امام‌خمینی و فرزندش سیداحمد به خاک سپرده شد.

او که تنها همسر امام‌خمینی بود، در زندگی مشترک با ایشان هشت فرزند به دنیا آورد که دو تن از آنها در کودکی درگذشتند.

 

مستند بانو قدس ایران

https://www.aparat.com/v/u8K2M

 

زندگینامه خدیجه ثقفی در ویکی امام

https://B2n.ir/a61236

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)