کد مطلب: 4720 | تاریخ مطلب: 17/03/1401
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

پیام تسلیت مقام معظم رهبری و تولیت محترم موسسه در پی درگذشت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعائی

پیام تسلیت مقام معظم رهبری  و تولیت محترم موسسه در پی درگذشت حضرت حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمود دعائی

ایشان برخوردار از صفات نیک و پسندیده ئی بودند: صفا و سلامت نفس، فروتنی و ساده زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق و راسخ به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت. گذشته ی ایشان در عراق و ایران در دوران مبارزات هم فصل مُشبِع دیگری است که موجب رحمت و مغفرت الهی است ان شاءالله. از خداوند متعال تفضلاتش را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

حضرت آیت الله خامنه ای در پیامی درگذشت مبارز قدیمی و یار دیرین امام بزرگوار حجت الاسلام سید محمود دعائی را تسلیت گفت.

متن پیام رهبر انقلاب اسلامی به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

درگذشت مبارز قدیمی و یار دیرین امام بزرگوار جناب حجت‌الاسلام آقای سیدمحمود دعائی رحمه الله‌علیه را به خاندان گرامی بویژه همسر و فرزندان مکرّم و نیز مجموعه‌ی بزرگ دوستداران و همکاران ایشان تسلیت عرض میکنم. ایشان برخوردار از صفات نیک و پسندیده‌ئی بودند: صفا و سلامت نفس، فروتنی و ساده‌زیستی، پاکدستی و قناعت، ارادت عمیق و راسخ به امام بزرگوار و انقلاب و پایداری و وفا در دوستی و رفاقت. گذشته‌ی ایشان در عراق و ایران در دوران مبارزات هم فصل مُشبِع دیگری است که موجب رحمت و مغفرت الهی است ان‌شاءالله. از خداوند متعال تفضلاتش را برای آن مرحوم مسألت میکنم.

سیّدعلی خامنه‌ای

۱۶ خرداد ۱۴۰۱

 

حجت الاسلام و المسلمین سید حسن خمینی نیز در پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین سید محمود دعایی را تسلیت گفت.

 متن پیام یادگار امام بدین شرح است:

بسمه تعالی

خبر ناباورانه درگذشت یار وفادار امام خمینی و روحانی مبارز و پارسا مرحوم حجه الاسلام و المسلمین حاج سید محمود دعایی طاب ثراه در روز پانزدهم خرداد دل های دوستان ایشان را به درد آورد و قلب های همه ما را ماتم زده ساخت.

نام دعایی با تاریخ انقلاب اسلامی گره خورده و یاد آن مجاهد خستگی ناپذیر با تاریخ زندگی امام خمینی آمیخته است. برای من و شاید برای همه کسانی که با مرحوم دعایی آشنایی داشتند فراق او سخت و طاقت فرساست و مهربانی و صفای او و همچنین دل دریایی و وسعت نظرش همیشه در یادها پابرجاست.

آن مرحوم از زمره پاک ترین همراهان امام در نجف اشرف و از زمره خالص ترین یاران ایشان و بیت ایشان در ایام مبارزه و انقلاب بود. صدای گرم او در رادیوی صدای روحانیت مبارز در دوران مبارزه و خلق و خوی نرم او در روزنامه وزین اطلاعات در دوران پیروزی از یادها نخواهد رفت.

خدایش بیامرزد و او را با اجداد طاهرینش محشور دارد. اینجانب ضمن عرض تسلیت درگذشت این روحانی پاکباخته به همسر و دختران و پسران بزرگوارش برای خود و همه داغدیدگان از خدای متعال صبر جمیل مسئلت دارم. 

عاش سعیداً و مات سعیداً

سید حسن خمینی

 


همچنین رئیس موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی نیز در پیامی درگذشت حجت الاسلام و المسلمین دعایی را تسلیت گفت:

ضایعه فقدان غمگنانه و ناباورانه ی یار و شاگرد دیرین امام راحل عظیم الشان، و یاور همیشگی انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، که عمر پر برکت خوبش را در راه مجاهدت و خدمت به اسلام، امام و انقلاب سپری نمود، موجب تاثر فراوان گردید.

در پی ضایعه فقدان غمگنانه و ناباورانه ی یار و شاگرد دیرین امام راحل عظیم الشان، حجت الاسلام سید محمود دعایی، پیام تسلیتی از سوی دکتر علی کمساری صادر شد. متن پیام بشرح ذیل است: 

بسم الله الرحمن الرحیم

وَبَشِّرِ الصَّابرِینَ الَّذینَ إِذَا أَصَابَتْهُمْ مُصِیبَهٌ قَالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَیْهِ رَاجِعُونَ

ضایعه فقدان غمگنانه و ناباورانه ی یار و شاگرد دیرین امام راحل عظیم الشان، و یاور همیشگی انقلاب اسلامی و رهبر معظم انقلاب اسلامی، که عمر پر برکت خویش را در راه مجاهدت و خدمت به اسلام، امام و انقلاب سپری نمود، موجب تاثر فراوان گردید.

مرحوم سید محمو دعایی با سوابق درخشان انقلابی و مبارزاتی و با حضور پیوسته و همیشگی در تمام دوران های انقلاب، ذخیره معنوی بزرگی برای آخرت خود کسب نمود. صفای باطن، خلوص نیت و صمیمیت و تواضع در رفتار، ایمان راسخ به مبانی انقلاب همراه با استقامت و پایداری بی مثال بر راه و خط امام خمینی(س)، از صفات بارز این شخصیت کم نظیر انقلاب بود.

اینجانب این ضایعه بزرگ را به جامعه فرهنگی کشور و خانواده معزز ایشان بویژه برادر عزیزم سید حسین دعایی و همچنین به بیت شریف حضرت امام ‌خمینی(س) تسلیت و تعزیت عرض کرده و از خداوند متعال رحمت، مغفرت و رضوان الهی را برای آن روحانی فرزانه مسألت میکنم.
عاش سعیدا و مات سعیدا


علی کمساری

رئیس مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س)

 

 

. انتهای پیام /*
 

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


«قرآن صاعد»‏، «مناجات شعبانیۀ»،«دعای عرفات»‏،«صحیفۀ سجادیه» و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏

ما مفتخریم که ادعیۀ حیاتبخش که او را «قرآن صاعد»‏می خوانند از ائمۀ‏‎ ‎‎‏معصومین ما است. ما به «مناجات شعبانیۀ»‏امامان و «دعای عرفات»‏حسین بن علی ـ علیهما السلام ـ و «صحیفۀ سجادیه» این زبور آل محمد و‏‎ ‎‏«صحیفۀ فاطمیه»‏که کتاب الهام شده از جانب خداوند تعالی به زهرای مرضیه‏‎ ‎‏است از ما است.‏