معرفی کتاب (2)  تعلیقه بر فوائد رضویه

معرفی کتاب (2) تعلیقه بر فوائد رضویه

دومین کتابی که به قلم امام خمینی(س) نوشته شده و یک جلد از مجموعه «موسوعه الامام الخمینی» می باشد، کتاب «التعلیقه علی الفوائد الرضویه» است.
امام خمینی(س) که به حق آیتی بزرگ از جامعیت علوم عقلی و نقلی بوده، در حکمت و عرفان بیشتر مشی و منهج و آراء جناب محی الدین و صدرالمتألهین(رضوان الله علیهما) را دارد و در عین حالی که قاضی سعید قمی را از «أعظم عرفاء شیعه» و «اکرم أمناء شریعت» میداند اما از منظر علمی و مبانی حکمی، ملاحظات و تعلیقاتی به عنوان شرح و توضیح، یا نقد و بیان اشکال دارد که در دومین اثر قلمی خود به آن اقدام کرده است.

شهریه متفاوت

شهریه متفاوت

بیست و ششم مهرماه مصادف است با آغاز شهریه حضرت امام در نجف اشرف در سال 1345 یعنی یکسال پس از حضور ایشان در عراق. حضرت امام پس از سخنرانی شدید اللحن خود در 4آبان 1343 علیه تصویب لایحه کاپیتولاسیون توسط مجلسین ایران در سحرگاه 13آبان 1343دستگیر و بلافاصله از ایران به ترکیه تبعید شدند. رژیم شاه امام را در تاریخ سیزدهم مهرماه 1344از ترکیه به عراق منتقل کرد ولی بنا به شرط دولت این کشور، حضرت امام تبعیدی تحت نظر محسوب نشده و در این کشور تا حدودی از آزادی عمل برخوردار بودند.

شهادت امام رئوف

شهادت امام رئوف

علی بن موسی الرضا(علیه السلام) ملقب به رضا، عالم آل محمد و صابر است. منش و رفتار امام رضا(علیه السلام) به گونه ای بود که حتی نزد مخالفان خود جایگاهی با عظمت داشت و همگان از وی به نیکی و بزرگ منشی و سخاوت و کرامت یاد میکردند.
امام خمینی(س)، زیارت و نذر برای آن حضرت را عملی شایسته و لازم می داند و خدمت به زائران آن حضرت را بسیار پسندیده می شمارد.

اسوۀ مهربانی و عقلانیت

اسوۀ مهربانی و عقلانیت

28 صفر سالروز رحلت پیامبر گرامی اسلام(ص) است، پیامبر خدا(ص) 63 سال عمر کرد در میان مردمی که او را به محمد امین می شناختند، بعد از بعثت حضرت، جمعی به او گرویدند و تا آخر با همه توان ایستادند و جمعی نیز با همه قوا در برابر او قرار گرفتند. لکن رحمت او همگان را در برگرفت تا آنجا که در فتح مکه، همه جفاکنندگان را نیز بخشید و امانشان داد و قرآن چه نیکو او را «رحمهً للعالمین» خوانده است: و ما ارسلناک ألّا رحمهً للعالمین (سوره انبیاء، آیه 107)

زمزم احکام، جلسه اول: احکام نام و حرم مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم

زمزم احکام، جلسه اول: احکام نام و حرم مطهر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم
مسّ نام مبارک پیامبر اکرم (ص) بدون وضو و نیز در حال جنابت و حیض و نفاس بنابر احتیاط واجب حرام است.

برگی از دیوان امام

گر مرا ره به در پیر خرابات دهی
‏به سر و جان به سویش راه نوردم، نه به پا‏
‏‏سالها در صفِ ارباب عمائم بودم‏
‏‏تا به دلدار رسیدم، نکُنم باز خطا‏

کد مطلب: 4018 | تاریخ مطلب: 07/07/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

فرماندهانی سرباز

فرماندهانی سرباز

هفتم مهرماه سالروز شهادت پنج تن از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است، بزرگانی از امرای ارتش شاهنشاهی که به خدمت نظام اسلامی درآمده و بالاترین مراتب فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشته و همواره همچون سربازی فداکار در خدمت حضرت امام خمینی بودند. برترین شاخصه و ویژگی آنان را می توان این دانست که هرگز از اوامر حضرت امام(س) تخطی نکرده و تا پای جان بر سر پیمان خود ایستادند.

فرماندهانی سرباز

مهدی حاضری

هفتم مهرماه سالروز شهادت پنج تن از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است، بزرگانی از امرای ارتش شاهنشاهی که به خدمت نظام اسلامی درآمده و بالاترین مراتب فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشته و همواره همچون سربازی فداکار در خدمت حضرت امام خمینی بودند. برترین شاخصه و ویژگی آنان را می توان  این دانست که هرگز از اوامر حضرت امام(س) تخطی نکرده و تا پای جان بر سر پیمان خود ایستادند.

این افراد عبارتند از :

 سرلشکر ولی الله فلاحی رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران

سرلشکر جواد فکوری فرمانده نیروی هوایی ارتش

سرلشکر موسی نامجو وزیر دفاع

سرلشکر یوسف کلاهدوز قائم مقام فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

سردار محمد جهان آرا فرمانده سپاه پاسداران خرمشهر

این فرماندهان عالی رتبه در پیوستن ارتش به مردم در دوران انقلاب و حفظ  و حراست از هم گسیختگی آن  پس از پیروزی انقلاب نقشی تعیین کننده داشته و توانستند در دوره حساس  و پر از هیجانات سیاسی و اختلافات داخلی کشور در سال های ابتدایی پس از پیروزی انقلاب، همان گونه که حضرت امام دستور داده بودند خود را از وابستگی و سرسپردگی به احزاب و جریان های سیاسی به دور نگه دارند، امری که در وصیت نامه سیاسی و عبادی حضرت امام نیز به همه قوای مسلح و فرماندهان آن تاکید بسیار شده است و متأسفانه برخی از فرماندهان نظامی  کشور از آن تبعیت نکرده و نمی کنند.

این حادثه تاسف بار که ظاهرا بر اثر اشتباه ماموران پدافند هوایی کشور در حوالی جنوب تهران رخ داد یکی از غم انگیز ترین و خسارت بارترین حوادث پس از انقلاب است که متاسفانه کمتر به آن پرداخته شده است، شاید یکی از علل این کم توجهی، موقعیت زمانی آن واقعه در سال 1360 است که همزمان شد با ایامی که کشور هر روز شاهد ترورها و حوادث گونا گون نظیر حادثه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت 72 تن از بزرگان نظام و حادثه انفجار در ساختمان نخست وزیری و شهادت همزمان رئیس جمهور و نخست وزیر و حوادث تروریستی دیگر در سراسر کشور بود.

این فرماندهان عالی رتبه پس ازکسب پیروزی رزمندگان اسلام و شکستن حصر آبادان که  اولین عملیات بزرگ نظامی  پس از شروع جنگ تحمیلی بوده و سرآغازی شد بر عملیات های پی در پی و غرور آفرین فرزندان این ملت و بیرون راندن سربازان متجاوز عراقی از خاک میهن عزیزمان ایران، متواضعانه و بی ادعا همراه با هواپیمای هرکولس c-130 که تعداد زیادی از مجروحین عملیات و پیکرهای شهدا را منتقل می کرد به تهران باز می گشتند ولی با سقوط این هواپیما به شهادت رسیدند.

با توجه به فعالیت خلبان و کادر فنی این پرواز که تلاش کرده بودند هواپیما را پس از اصابت موشک سالم به زمین بنشانند افرادی که توانستند از مهلکه جان سالم به در ببرند مطالب زیادی از اقدامات و تحرکاتی که مرحوم جواد فکوری برای نجات جان مسافرین انجام داده نقل کرده اند که بسیار شنیدنی و درس آموز است.

لازم است در محل وقوع این حادثه و حوادث مشابه نظیر مکان سقوط هواپیمای حامل فرماندهان ارشد سپاه پاسداران در شهر ارومیه در سال 1384 که متاسفانه در محل شهادت آنان در محله امامزاده این شهر فقط یک تابلوی زنگ زده نصب شده است حداقل یک یادمان به یاد این بزرگان نصب گردد و مسئولین امر بر حفظ و زنده نگه داشتن یاد و نام این عزیزان و سایر فرماندهان شهید اهتمام بیشتری داشته باشند.

. انتهای پیام /*
 

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


در اسلام شخص حکومت نمی کند، ولو پیامبر اسلام باشد!

«در اسلام آن چیزی که حکومت می‏کند یک چیز است، و آن قانون الهی. پیغمبر اکرم هم به همان عمل می‏کرده است؛ خلفای او هم به همان عمل می‏کردند؛ حالا هم ما موظّفیم که به همان عمل کنیم. قانون حکومت می‏کند. شخص هیچ حکومتی ندارد. آن شخص و لو رسول خدا باشد، و لو خلیفه رسول خدا باشد، شخص مطرح نیست در اسلام.» امام خمینی