مولوی از منظر امام خمینی

مولوی از منظر امام خمینی

هشتم مهر، روز بزرگداشت مولوی است. یکی از وجوه اشتراک امام خمینی و مولوی، در عرفان است. ازجمله راه های شناخت اندیشه های عرفانی هر عارفی نیز تطبیق اندیشه و آراء او با دیگر عارفان نامدار است. این که او...

شهید خطیب

شهید خطیب

شهید خطیب

سیدعبدالکریم هاشمی نژاد، زاده بهشهر و ساکن مشهد بود. وی پس از تحصیلات ابتدایی در 14 سالگی دروس حوزوی را حوزه علمیه آیه الله کوهستانی از علمای بزرگ مازندران آغاز کرد. سپس راهی قم شد و مدت چهارده سال از اساتید متعددی بهره برد.
شهید هاشمی نژاد مبارزه را از 15 خرداد 42 آغاز کرد و جزو اولین دستگیرشدگان بود. وی پس از سال 1342 تا 1357 پنج بار بازداشت و زندانی شد.

فرماندهانی سرباز

فرماندهانی سرباز

هفتم مهرماه سالروز شهادت پنج تن از فرماندهان ارشد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است، بزرگانی از امرای ارتش شاهنشاهی که به خدمت نظام اسلامی درآمده و بالاترین مراتب فرماندهی ارتش و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را برعهده داشته و همواره همچون سربازی فداکار در خدمت حضرت امام خمینی بودند. برترین شاخصه و ویژگی آنان را می توان این دانست که هرگز از اوامر حضرت امام(س) تخطی نکرده و تا پای جان بر سر پیمان خود ایستادند.

نگاهی به رابطۀ امام خمینی و آیت الله العظمی خویی

نگاهی به رابطۀ امام خمینی و آیت الله العظمی خویی

اشاره
هشتم صفر، مصادف است با رحلت آیت الله العظمی خویی، به همین مناسبت نگاهی می کنیم به روابط امام خمینی و این مرجع بزرگ شیعه.

زمزم احکام، جلسه چهاردهم: احکام تربت امام حسین(علیه السلام)

زمزم احکام، جلسه چهاردهم: احکام تربت امام حسین(علیه السلام)
حفظ حرمت تربت واجب است و نجس کردن آن حرام می باشد.
سجده بر تربت مستحب است و از سایر چیزهایی که سجده بر آن صحیح است بهتر می باشد.

برگی از دیوان امام

گر مرا ره به در پیر خرابات دهی
‏به سر و جان به سویش راه نوردم، نه به پا‏
‏‏سالها در صفِ ارباب عمائم بودم‏
‏‏تا به دلدار رسیدم، نکُنم باز خطا‏

کد مطلب: 3957 | تاریخ مطلب: 16/06/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

اولین سال تحصیلی در جمهوری اسلامی

اولین سال تحصیلی در جمهوری اسلامی

امام خمینی به مناسبت آغاز اولین سال تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ 1358/7/1 به دبستان فیض در یکی از محله های شهر قم (خیابان انقلاب، کوچه 40) رفتند.

روح الله صباغی

هفت ماه از پیروزی انقلاب مردم ایران گذشته بود و هنوز اقشار جامعه در حال و هوای انقلاب بودند که؛ اول مهر 1358، اولین روز آغاز سال تحصیلی در اولین سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی سر رسید و شور و حال خاصی در مدارس برپا شد.

شاید خیلیها در این فکر باشند که سال تحصیلی در جمهوری اسلامی چگونه آغاز می شود؟ چه برنامه ای برای آموزش و پرورش و چه آینده‌ای برای تعلیم و تربیت دانش آموزان در نظر گرفته شده است؟

امام خمینی در 10 اسفند 1357 به شهر قم وارد و از آنجا سکان استقرار ارکان جمهوری اسلامی و هدایت آن را در دست داشتند.

آغاز اولین سال تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، از جمله رویدادهای خاص در دوران حضور ایشان در قم بود.

 امام خمینی به مناسبت آغاز اولین سال تحصیلی پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در تاریخ 1/7/1358 به دبستان فیض در یکی از محله های شهر قم (خیابان انقلاب، کوچه 40) رفتند. ایشان پس از حضور در جمع دانش آموزان در یکی از کلاسها، در حیاط مدرسه، برای اهالی محل که از حضور امام آگاه شده و در مدرسه اجتماع کرده بودند سخنرانی کردند.

امام خمینی با یادآوری فطرت پاک کودکان، نسبت به تعلیم و تربیت و آینده آنها نکاتی را فرمودند.

در ادامه متن کامل سخنان امام خمینی در جمع دانش آموزان مدرسه ابتدایی فیض و اهالی کوچه 40 خیابان انقلاب قم تقدیم می­گردد:

«من امروز، که روز اول تحصیل است و روز اول باز شدن مدارس است، پیش این اطفال کوچک دبستانی آمده‌‏ام که اینها به فطرت نزدیکترند:

کُلُّ مَولُودٍ یُولَدُ عَلَی الْفِطْرَةِ ثُمَّ إِنَّ أَبَوَاهُ یُهَوِّدانِهِ و یُنَصِّرَانِهِ و یُمَجِّسَانِهِ‏.

این بچه‏‌ها جدید العهد به ملکوت هستند. آن کدورتهایی که از طبیعت عاید انسان می‏‌شود و آن کدورتهایی که از دولت طاغوتی نصیب ما شد اینها از او دور بودند. جوانان ما را نگذاشتند تربیت انسانی بشوند. این کودکها، که الآن در پیش من هستند و با فشار به دامن من هجوم می‏‌آورند، مورد علاقه من هستند، بچه‏‌های منند، عزیزان منند، به ملکوت نزدیکند، از آلودگیهای طبیعت دورند. و من امیدوارم که معلم‌های این بچه‏‌ها و این کودکها در تربیت انسانی- اسلامی اینها کوشا باشند؛ و از آن تعلیمات سوئی که در سابق بود مُبرا باشند.

معلمان مدارس در هر جا هستند عنایتشان به این کودکها بیشتر باشد؛ که این کودکها امید آتیه مملکت ما هستند. با کودکهای امروز، انسانها و دانشمندان فردا درست می‏‌شود. اینها هستند که در آتیه مملکت ما را اداره می‏‌کنند؛ و پس از ما اینها باید استقلال مملکت و آزادی را حفظ کنند. معلمان از این کودکهای نورس قدردانی کنند؛ و این کودکهای نورس را، که آلوده نیستند به آن چیزهایی که ما بزرگها آلوده هستیم، نگذارند آلوده شوند. تربیتها تربیتهای دینی باشد. اسلام، تمام آزادیها و استقلالها را بیمه می‏‌کند. بچه‏‌های کوچک ما را اگر اسلامی بار بیاورید، استقلال و آزادی مملکت شما بیمه خواهد شد. از این کودکها قدردانی کنید. و از این عواطف کودکانه آنها من تشکر می‏‌کنم. من اینها را دوست می‏‌دارم، همان طور که شما عزیزان خودتان را دوست دارید. اینها همه عزیزان من هستند و نور چشم من هستند؛ و در آتیه امید ما به اینهاست.

من از خدای تبارک و تعالی سلامت و سعادت این قشر کودکان را، که مایه سرفرازی ما در آتیه باید بشوند، تشکر می‏‌کنم؛ و به همه دعا می‏‌کنم. خداوند این غنچه‏‌های نزدیک به شکوفا [یی‏] را در تربیت اسلامی شکوفا کند. خداوند این بچه‏‌های لطیف ظریف انسانی را در پناه خود حفظ کند، و نور فطرت آنها را شکوفا کند.

من بیش از این طول کلام نمی‏‌دهم، که این بچه‏‌ها در این فشار، ناراحت هستند و در آفتاب از گرما ناراحت می‏‌شوند. خداوند همه شما را سعادتمند کند. خداوند مملکت ما را به وجود شما مستقل کند.

و السلام علیکم و علی عباد اللَّه الصالحین‏» (صحیفه امام، 10/87)

***

در این رابطه مستند «خیابان انقلاب، کوچه 40» با تحقیق و کارگردانی ابوالفضل بمانی تولید شده است. موضوع مستند، حضور امام خمینی در مدرسه ابتدایی فیض قم در تاریخ 1/7/1358 یعنی آغازین روز از آغازین سال تحصیلی در دوران جمهوری اسلامی است.

ابوالفضل بمانی در این مستند با یافتن افرادی که در فیلم و عکس حضور دارند و یا شاهد حضور امام در مدرسه بودند، مصاحبه کرده که هر کدام خاطرات آن روز را با شور و شوق تعریف می کنند. از جمله آقایان زکریا انصاری (معلم کلاسی که امام در آن کلاس حضور یافت)، عباس سنگی (خدمتگزار مدرسه در آن ایام)، مرتضی الماسی (از دانش آموزان همان کلاس که در عکس آن دوران نیز حضور دارد)، حسن مالکی نژاد (از دانش آموزان مدرسه)، حسین بوجارنژاد (عضو تیم حفاظت از امام)، محمدتقی رشیدی (از همسایگان مدرسه)، محسن یوسفعلی (از دانش آموزان مدرسه) و مهدی قاشق تراش.

 مشاهده مستند «خیابان انقلاب، کوچه 40»

. انتهای پیام /*
 

برنامه ها و فعالیتها


منشورات دفتر قم

-----------------------------------

آموزش مجازی

-----------------------------------

آموزش حضوری

-----------------------------------

امور فرهنگی و مناسبت ها

-----------------------------------

کتابخانه تخصصی امام خمینی(س)

-----------------------------------

خاطرات امام و انقلاب

-----------------------------------

همایشها و نشستهای علمی

-----------------------------------

-----------------------------------

پاسخ به پرسشهای شرعی

-----------------------------------

امور پایان نامه ها

-----------------------------------

دانشنامه امام خمینی (س)

-----------------------------------

مدرسه تخصصی فقه امام خمینی (س)

-----------------------------------


در اسلام شخص حکومت نمی کند، ولو پیامبر اسلام باشد!

«در اسلام آن چیزی که حکومت می‏کند یک چیز است، و آن قانون الهی. پیغمبر اکرم هم به همان عمل می‏کرده است؛ خلفای او هم به همان عمل می‏کردند؛ حالا هم ما موظّفیم که به همان عمل کنیم. قانون حکومت می‏کند. شخص هیچ حکومتی ندارد. آن شخص و لو رسول خدا باشد، و لو خلیفه رسول خدا باشد، شخص مطرح نیست در اسلام.» امام خمینی