کد مطلب: 4535 | تاریخ مطلب: 21/06/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست ویکم شهریور

امروز با امام: بیست ویکم شهریور

ـ نامه به آقای میرزا محمد ثقفی؛ خانوادگی (1335)
ـ پیام به ملت ایران و تسلیت فاجعه 17 شهریور (1357)
ـ حکم انتصاب آقای حسینعلی آقای منتظری به سمت امام جمعه تهران (1358)
ـ حکم انتصاب آقای حسین اکبری به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب کرج (1358)
ـ بیانات خطاب به اقشار مختلف مردم؛ قدرت ایمان و مقاومت در برابر مشکلات (1358)
ـ پیام به مسلمین جهان و حجاج؛ سیاست امریکا، اختلاف بین مسلمانان (1359)
ـ پیام به ملت ایران؛ تجلیل از شخصیت شهید محراب، آقای مدنی (1360)
ـ حکم تغییر مشاغل و انتصاب افسران نیروی هوایی به آقای ولی اللَّه فلاحی (1360)
ـ نامه به آقای گلپایگانی؛ عملکرد قوه قضاییه و تأیید آقای موسوی اردبیلی (1360)
ـ حکم به آقای رمضانی جهت سرپرستی و فروش اموال و املاک طاغوتیان (1366)

امروز با امام: بیست‌ویکم شهریور

 

ـ نامه به آقای میرزا محمد ثقفی؛ خانوادگی (1335)[1]

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

تصدقت شوم، ان شاء اللَّه وجود محترم عالی مقرون سلامت و سعادت است. بنده و سایرین بحمد اللَّه سلامت هستیم. چند روزی فهیمه‏[2] مبتلا به آپاندیس شد ولی بحمداللَّه حالا حالش خوب است. خانم قدس ایران‏[3] هم سلامت هستند و سلام و عرض دستبوس تقدیم می‏کنند. خدمت حضرات آقایان دوستان سلام عرض می‏کنم. خدمت آقای آقا حسن‏[4] سلام می‏رسانم. ایام سلامت و سعادت مستدام. اگر با آقای نخجوانی‏[5] ملاقات فرمودید پس از سلام بنده بفرمایید مقداری از نماز و روزه معهود را داده‏ام، ولی منتظرم آنهایی که طرف اطمینان هستند از سفر مراجعت کنند، بقیه را بدهم و قبض رسید ارسال کنم‏

چون برای ایام تعطیلی تعویق در ارسال پاکت شد، و مقداری از صلاة آقای نخجوانی را دادم که قبض جوف را به ایشان مرحمت کنید. روح اللَّه الموسوی.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 41)

ـ پیام به ملت ایران و تسلیت فاجعه 17 شهریور (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

وَ بَشِّرِ الصَّابِرِینَ* الَّذِینَ إِذا أَصابَتْهُمْ مُصِیبَةٌ قالُوا إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ* أُولئِکَ عَلَیْهِمْ صَلَواتٌ مِنْ رَبِّهِمْ وَ رَحْمَةٌ وَ أُولئِکَ هُمُ الْمُهْتَدُونَ‏[6]

وقتی شما را ای فرزندان عزیز اسلام، خداوند متعال تسلیت می‏دهد، آیا باز هم محتاج به تسلیتید؟ خداوند- عز و جل- می‏فرماید: «بشارت بده صبرکنندگان را؛ کسانی که هر مصیبتی می‏بینند به حساب خدا تحمل می‏کنند و می‏گویند ما همه برای خدا خلق شده‏ایم، برای خدا زندگی می‏کنیم، و وقتی بمیریم از بین نمی‏رویم بلکه به سوی خدای مهربان برمی‏گردیم. صلوات و رحمت خدا بر ایشان؛ اینها هستند که به آرزوی انسانی رسیده‏اند».

مع ذلک من به نیابت حضرت ولی عصر امام زمان به همه مسلمانان جهان مصیبت 0 چهارم شوال سال 98 ه. ق (17 شهریور) را خاصه به خانواده‏های داغدار تسلیت می‏گویم، و در عین حال تبریک. و خدا شاهد است مصطفای من تنها آن نبود که سالش نزدیک است، بلکه همه به خاک و خون کشیده‏های حادثه شوال، مصطفاهای من بوده‏اند. من این استقامت را و این فیض شهادت را که خداوند متعال نصیب فرزندانم فرمود به پدران و مادران و همه بستگانشان تبریک می‏گویم. و چنین کشته شدنی که افتخار دارد، بزرگترین آرزوی من است و شاید نزدیک باشد.

اما فرج و پیروزی حق بر باطل، از آن نزدیکتر است. و از این پس جا دارد که همه کارهای خود را تعطیل کنیم- نه برای همیشه- که به همین زودی ظالم جبار سرنگون می‏شود. در بازکردن مغازه‏ها و کارخانه‏ها عجله نکنید. در تقویت روحیه و ایمان کسانی که ضعیفند بکوشید که روزی دست خداست. چند روز تعطیل کسب و کار برای رضای خدا کسی را از گرسنگی نمی‏کشد. عزت و ثروت دست خداست. از مرگ نترسید که حیات و ممات به دست خداست. تعطیل را ادامه دهید که فرج نزدیک است. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 462 ـ 463)

ـ حکم انتصاب آقای حسینعلی آقای منتظری به سمت امام جمعه تهران (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

خدمت جناب مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای منتظری- دامت افاضاته‏

مرحوم مجاهد بزرگوار آقای طالقانی، پس از عمری مجاهدت و پاسداری از اسلام، به رحمت خداوند پیوست و ما را سوگوار کرد. تکلیف پاسداری از اسلام به عهده همه ماست؛ و من شما را- که مجاهدی بزرگوار و فقیهی عالیقدر می‏دانم- برای دژ محکمی که آن فقید سعید پاسدار آن بود انتخاب و منصوب نمودم. نماز جمعه- که نمایشی از قدرت سیاسی و اجتماعی اسلام است- باید هر چه شکوهمندتر و پر محتواتر اقامه شود. ملت ما گمان نکنند که نماز جمعه یک نماز عادی است، امروز نماز جمعه با شکوهمندی که دارد، برای نهضت کوتاه عمر ما یک پشتوانه محکم و در پیشبرد انقلاب اسلامی ما عامل مؤثر و بزرگی است. ملت عظیم و عزیز با شرکت خود باید این سنگر اسلامی را هر چه عظیمتر و بلندپایه تر حفظ نمایند تا به برکت آن، توطئه‏های خائنان و دسیسه‏های مفسدان خنثی شود. از خداوند تعالی دوام نهضت و عظمت اسلام را خواستارم. 21 شهریور 58 // روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 492)

ـ حکم انتصاب آقای حسین اکبری به سمت قاضی شرع دادگاه انقلاب کرج (1358)

«بسمه تعالی‏

جناب مستطاب ثقة الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ حسین اکبری- دامت افاضاته‏

بدین وسیله جنابعالی به سمت قاضی شرع در دادگاه انقلاب کرج منصوب می‏شوید که در غیبت قاضی شرع قبلی به پرونده‏های معوّقه متهمان رسیدگی نموده و حکم شرع انور را با توجه به حکم عفو مورخه نیمه شعبان 99 صادر و اجرا نمایید.

از خدای تعالی موفقیت جنابعالی را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

20 شوال 99 // روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 493)

ـ بیانات خطاب به اقشار مختلف مردم؛ قدرت ایمان و مقاومت در برابر مشکلات (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

مقاومت مردانه در برابر مشکلات‏

نهضت برای اسلام است؛ و شهادت هم برای اسلام. و آنچه که برای اسلام است شرف است و عزت است. و من امیدوارم که شهدای ما به شهدای کربلا ملحق بشوند. و بازماندگان آنها خداوند به آنها صبر عنایت کند؛ و به شما برادرها و همه ما قدرتِ مقاومت. در مقابل مشکلات باید مقاومت به خرج داد. اگر بنا باشد که ما در مشکلات عقب‏نشینی و سستی کنیم، نهضت ما نمی‏تواند پیش برود لکن در مقابل مشکلات باید مردانه قیام و مردانه مقاومت [کرد]. شماها، زن و مردتان، شجاعانه قیام کردید و دست اجانب را کوتاه کردید و دست چپاولگرها را از خزائن مملکتتان کوتاه کردید؛ و شجاعانه باید به پیش بروید و مقاومت کنید.

همان طوری که ایمان، ایمان به خدا در قلبها بود و شما را آن ایمان به خدا هدایت کرد و حس مقاومت به شما داد، و خداوند ایجاد رعب در آنها کرد و با قدرت شیطانی که داشتند شکست خوردند، این ایمان را حفظ کنید تا این نهضت جلو برود. توجه به خدا داشته باشید؛ ایمان به خدا. همان طوری که در صدر اسلام یک جمعیتهای کم و بی‏سازمان بر یک قدرتهای بسیار بزرگ با همه سازمانها که داشتند، قدرت ایمان این جمعیت کم را بر آن جمعیتهای بزرگ با همه سازوبرگی که داشتند غلبه داد، و در ایران هم همان- نظیر صدر اسلام قضیه واقع شد که شماها با سازوبرگ کم در مقابل یک قدرت بسیار بزرگ که مجهز به همه جهازات جنگی بودند قیام کردید، و خداوند با شما همراهی کرد و این قدرت بزرگ را شکست. از حالا به بعد هم با همین قدرت ایمان باید پیش بروید.

پیام من به همه دوستان، به همه احبّا،[7] به همه جوانهای برومند- زن و مرد- این است که این قدرت ایمان را حفظ کنید. حق با شماست، و شما ایمان به خدا دارید. خداوند پشتیبان است؛ و کسی که خداوند پشتیبان او باشد از هیچ چیز هراس ندارد. شهادت برای ما فیض عظیمی است و جوانهای ما شهادت را آرزو دارند؛ و ملتی که شهادت را آرزو دارد پیروز است. و شما ملت پیروزید ان شاء اللَّه. خداوند ان شاء اللَّه همه شما را سعادتمند کند؛ هم در دنیا و هم در آخرت. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 494 ـ 495)

ـ پیام به مسلمین جهان و حجاج؛ سیاست امریکا، اختلاف بین مسلمانان (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

سلام بر زائرین بیت اللَّه الحرام. سلام بر زائرینی که در مرکز وحی الهی و محل هبوط[8] ملائکة اللَّه اجتماع نمودند. سلام بر مؤمنینی که از خانه خود به سوی خانه خدا هجرت نمودند.

و سلام بر همه مسلمین جهان که پیامبر عظیم الشأن و خاتم نبیّین، پیامبر آنان و قرآن کریم کتاب آنان و کعبه معظمه قبله آنان است. سلام بر آنان که از همه اقسام شرک رو برگرداندند و به سوی مرکز توحید رو آوردند، و از قید عبودیت و اطاعت همه بتهای جهان مراکز استکبار و استعمار و قدرتهای شیطانی رها و به قدرت مطلقه الهی و حبل المتین توحید پیوستند. و سلام بر آنان که رمز دعوت حق تعالی را در وُفود[9] به سوی خانه خدا دریافتند و لبیک گفتند.

اکنون به شما مسلمانان وارسته که در محل وحی برای ادای این فریضه عبادی- سیاسی اجتماع نمودید، لازم است تذکراتی داده شود تا بدانید در کشورهای اسلامی چه می‏گذرد و برای استعمار و استثمار مسلمین و تحت سلطه قراردادن آنان چه نقشه‏ها در کار و چه دستهای خبیثی آتش‏افروزان آنند:

1- در آستانه به هم نزدیک شدن جمیع مسلمانان جهان و تفاهم همه مذاهب اسلامی برای رها شدن کشورهایشان از چنگال پلید ابرقدرتها و احساس خطر برای چپاولگران بین المللی و در آستانه قطع ایادی ستمگران غرب و شرق از ایران با رمز وحدت کلمه و اتکال به خدای بزرگ و اجتماع در زیر پرچم اسلام و توحید، شیطان بزرگ جوجه‏های خود را فراخوانده است تا با هر حیله متصور، بین مسلمین تفرقه افکند و امت توحیدی و برادران ایمانی را به اختلاف و دشمنی کشاند و راه سلطه‏گری و چپاول را برای خویش هر چه بیشتر باز کند. شیطان بزرگ که خوف آن دارد که انقلاب اسلامی ایران به سایر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی صادر شود و دست پلید او را از کشورهای تحت سلطه قطع کند، در حالی که از حصر اقتصادی و حمله نظامی طَرْفی نبست به حیله دیگری دست زده است تا انقلاب اسلامی ما را در پیشگاه مسلمانان جهان خدشه‏دار کند و مسلمانان را به جان هم اندازد و خود به ستمگریها و چپاولهایش در کشورهای اسلامی ادامه دهد، و آن اینکه درست در آستانه کوشش بی‏امان ایران برای وحدت کلمه و تشبث به اسلام بزرگ و توحید بین جمیع مسلمین جهان، به یکی از مهره‏های خبیث امریکا و از دوستان شاه مخلوع معدوم، دستور می‏دهند تا از فقها و مفتیان اهل سنت، فتوا بر کفر ایرانیان عزیز بگیرد. و بعضی از این مهره‏ها گفته‏اند:

«اسلامی که ایرانیان می‏گویند، غیر از اسلامی است که ما می‏گوییم». آری اسلام ایران غیر از اسلام آنان است که از مهره‏های امریکا چون سادات‏[10] و بگین‏[11] پشتیبانی می‏کنند و در مقابل فرمان خدای متعال با دشمنان اسلام دست دوستی می‏دهند و برای تفرقه بین مسلمین، از هیچ افترا و کوششی دریغ نمی‏کنند.

مسلمانان جهان باید این تفرقه افکنها را بشناسند و توطئه پلید آنان را خنثی کنند.

2- در آستانه هجوم ابرقدرتها به کشورهای اسلامی، همچون افغانستان و کشتار بی‏رحمانه و وحشیانه مسلمانان افغانی- که نمی‏خواهند اجنبی در مقدرات آنان دخالت کند و یا امریکا که در هر فسادی دست دارد- و همزمان با هجوم همه جانبه اسرائیل جانی، به مسلمین در فلسطین و لبنان عزیز، و همزمان با طرح جنایتکارانه اسرائیل برای انتقال پایتخت خود به بیت المقدس، و گسترش جنایات و کشتار وحشیانه مسلمانان آواره از وطن خویش، و در وقتی که مسلمانان بیشتر از هر زمان احتیاج به وحدت کلمه دارند، سادات، این نوکر خیانتکار امریکا و دوست و برادر بگین و شاه مخلوع معدوم، و صدام، آن خادم سرسپرده امریکا، دست به تفرقه افکنی مسلمانان زده‏اند، از هیچ جنایتی در این راه که ارباب جنایتکارشان امر نموده است، فروگذار نمی‏کنند. امریکا با حمله‏های پیاپی به ایران و فرستادن جاسوسان برای شکست دادن انقلاب اسلامی ما و توطئه با سادات برای ایجاد اختلاف و تبلیغات سوء و پخش اکاذیب و افترا به متصدیان حکومت اسلامی از طریق عراق، از آن قماش است. مسلمین باید به خیانت این سرسپردگان امریکا به اسلام و مسلمین توجه داشته باشند.

3- از مسائلی که طراحان برای ایجاد اختلاف بین مسلمین طرح و عمال استعمارگران در تبلیغ آن بپاخاسته‏اند، قومیت و ملیت است که دولت عراق سالهاست بدان دامن‏می‏زند. و در ایران نیز دستجات محدودی دانسته یا ندانسته از آن ترویج و تأیید می‏کنند. و در سایر نقاط از ترک و کُرد و دیگر طوایف هم همان راه را پیش گرفته‏اند و مسلمانان را در مقابل هم قرار داده‏اند و حتی به دشمنی کشیده‏اند؛ غافل از آنکه حب وطن، حب اهل وطن و حفظ و حدود کشور مسئله‏ای است که در آن حرفی نیست؛ و ملی گرایی در مقابل ملتهای مسلمان دیگر، مسئله دیگری است که اسلام و قرآن کریم و دستور نبی اکرم (ص) بر خلاف آن است؛ و آن ملی گرایی که به دشمنی بین مسلمین و شکاف در صفوف مؤمنین منجر می‏شود بر خلاف اسلام و مصلحت مسلمین و از حیله‏های اجانب است که از اسلام و گسترش آن رنج می‏برند.

4- از ملی گرایی خطرناکتر و غم‏انگیزتر، ایجاد خلاف بین اهل سنت و جماعت با شیعیان است، و القای تبلیغات فتنه‏انگیز و دشمنی‏ساز بین برادران اسلامی و ایمانی است.

و بحمد اللَّه تعالی در انقلاب اسلامی ایران هیچ اختلافی بین این دو طایفه وجود ندارد و همه با دوستی و اخوت در کنار هم زندگی می‏کنند. و اهل سنت که در ایران جمعیتش بیشمارند و در اطراف و اکناف‏[12] کشور زیست می‏کنند و دارای علما و مشایخ بسیار هستند، با ما برادر و ما با آنها برادر و برابریم. و آنان با نغمه‏های نفاق افکنانه‏ای که بعضی جنایتکاران و وابستگان به صهیونیسم و امریکا، ساز نموده‏اند مخالفند. و برادران اهل سنت در کشورهای اسلامی بدانند که این عمال وابسته به قدرتهای شیطانی بزرگ، خیرخواه مسلمین و اسلام نیستند و لازم است مسلمانان از آنها تبرّی کنند و به تبلیغات نفاق افکنانه آنان گوش فرا ندهند. من دست برادری به تمام مسلمانان متعهد جهان می‏دهم و از آنان می‏خواهم که به شیعیان با چشم برادری عزیز نگاه کنند؛ و با این عملشان همانند همیشه نقشه‏های شوم اجانب را خنثی کنند.

5- از تبلیغات دامنه‏داری که به ظاهر ضد ایران و در حقیقت بر ضد اسلام است آن است که: «انقلاب ایران نمی‏تواند کشور ما را اداره کند»، و یا «دولت ایران در حال سقوط است، چون نه اقتصاد سالم و نه فرهنگ صحیح و نه ارتش منسجم و نه قوای مسلح آماده دارد». و این تبلیغات از همه رسانه‏های گروهی امریکا و وابستگان به آن پخش می‏شود و مایه دلخوشی دشمنان ایران و اسلام است، و در حقیقت این تبلیغات علیه اسلام است و می‏خواهند وانمود کنند که اسلام در این زمان قدرت اداره کشورها را ندارد. اکنون مسلمانان باید با دقت مسائل را بررسی کنند و انقلابات غیر اسلامی را با انقلاب اسلامی ایران مقایسه کنند. انقلاب اسلامی ما در عین حال که وارث یک کشور صد در صد وابسته و مخروبه و عقب رانده‏شده در تمام جهات بود، و رژیم دست نشانده پهلوی در مدت بیش از پنجاه سال این کشور را از هر جهت به سقوط کشانده بود، و ذخایر و دارایی سرشار آن را به جیب اجانب خصوصاً انگلیس و امریکا ریخته و باقیمانده آن را به نفع خود و وابستگان و سرسپردگان خود برداشت کرده و ما را با مشکلات بسیار رو به رو کرده بود، ما به برکت اسلام و ملت مسلمان در ظرف کمتر از دو سال، تمام آنچه را که مدخلیت در اداره کشور داشت تصویب و اجرا کردیم؛ و با همه مشکلاتی که امریکا و اقمار او از جهت حصر اقتصادی و دخالت نظامی و تهیه وسیع کودتا فراهم آورده بود، ملت رزمنده ما ارزاق را نزدیک به خودکفایی رسانده‏اند و سایر ما یحتاج کشور نیز تهیه شده است. و بزودی فرهنگ استعمار زمان رژیم سابق را به فرهنگ مستقل اسلامی تبدیل می‏کنیم. قوای مسلح ما ارتش و سپاه پاسداران و ژاندارمری و شهربانی آماده برای دفاع و نظم و همه در راه اسلام جان بر کف مهیای جهادند. علاوه [بر این‏]، ارتش میلیونی و بسیج عمومی که با سازماندهی خود ملت مجهز می‏شوند، آماده فداکاری در راه اسلام و کشور است. و دشمنان ما باید بدانند که هیچ انقلابی در جهان همانند انقلاب اسلامی ما، با ضایعه‏ای کم و رهاوردی عظیم، همراه نبوده است و این نیست جز به برکت اسلام. این بدخواهان چه می‏گویند؟ اسلامی که چندین قرن بر نیمی از معموره دنیا حکومت کرده بود و کمتر از نیم قرن بر حکومتهای کفر و ستم چیره شد، اکنون چطور از اداره کشور عاجز است؟ امروز ملت ما در کمک به اداره کشور و سازماندهی آن مهیا و فعالند. دشمنان اسلام از قدرت اسلام در هدم اساس ظلم و برپا داشتن اساس اداره کشور بر عدالت غافلند و یا تغافل می‏کنند. دشمنان اسلام و بلکه بسیاری از دوستان اسلام هم از قدرت اداره و احکام سیاسی و اجتماعی اسلام بی‏اطلاعند. در حقیقت اسلام در طول تاریخ پس از صدر اسلام مهجور[13] [و] محجوب بوده است، و اکنون باید با کمک همه مسلمانان و دانشمندان و متفکران و اسلام‏شناسان معرفی شود تا چهره تابناک آن چون خورشید جهانتاب جلوه کند.

ای مسلمانان جهان که به حقیقت اسلام ایمان دارید، بپاخیزید و در زیر پرچم توحید و در سایه تعلیمات اسلام، مجتمع شوید و دست خیانت ابرقدرتان را از ممالک خود و خزاین سرشار آن کوتاه کنید، و مجد اسلام را اعاده کنید، و دست از اختلافات و هواهای نفسانی بردارید که شما دارای همه چیز هستید. بر فرهنگ اسلام تکیه زنید و با غرب و غربزدگی مبارزه نمایید و روی پای خودتان بایستید و بر روشنفکران غربزده و شرق‏زده بتازید و هویت خویش را دریابید و بدانید که روشنفکران اجیرشده بلایی بر سر ملت و مملکتشان آورده‏اند که تا متحد نشوید و دقیقاً به اسلام راستین تکیه ننمایید، بر شما آن خواهد گذشت که تا کنون گذشته است. امروز زمانی است که ملتها چراغ راه روشنفکرانشان شوند و آن را از خود باختگی و زبونی در مقابل شرق و غرب نجات دهند که امروز روز حرکت ملتهاست و آنان هادی هدایت کنندگان تا کنونند. بدانید که قدرت معنوی شما بر همه قدرتها چیره خواهد شد و قریب یک میلیارد جمعیت شما با خزاین سرشار و ثروت بی‏پایان می‏تواند تمام قدرتها را در هم شکند. نصرت کنید خدا را تا نصرت دهد شما را. ای اقیانوس بزرگ مسلمانان، خروش برآورید و دشمنان انسانیت را در هم شکنید؛ که اگر به خدای بزرگ رو آورید و تعلیمات آسمانی را وجهه خود قرار دهید، خدای تعالی و جنود عظیم او با شماست.

6- مهمترین و دردآورترین مسئله‏ای که ملتهای اسلامی و غیر اسلامی کشورهای تحت سلطه با آن مواجه است موضوع امریکاست. دولت امریکا به عنوان قدرتمندترین کشورهای جهان برای بیشتر بلعیدن ذخایر مادی کشورهای تحت سلطه، از هیچ کوششی فروگذار نمی‏کند.

امریکا دشمن شماره یک مردم محروم و مستضعف جهان است. امریکا برای سیطره سیاسی و اقتصادی و فرهنگی و نظامی خویش بر جهان زیر سلطه، از هیچ جنایتی خودداری نمی‏نماید. امریکا مردم مظلوم جهان را با تبلیغات وسیعش که به وسیله صهیونیسم بین الملل سازماندهی می‏گردد، استثمار می‏نماید. امریکا با ایادی مرموز و خیانتکارش، چنان خون مردم بی‏پناه را می‏مکد که گویی در جهان هیچ کس جز او و اقمارش حق حیات ندارند.

ایران که خواسته است از هر جهت با این شیطان بزرگ قطع رابطه کند، امروز گرفتار جنگهای تحمیلی است. امریکا عراق را وادار نموده است خون جوانان ما را بریزد. و سایر کشورهای تحت نفوذش را وادار نموده است تا ما را با حصر اقتصادی از پای درآورد؛ مع الأسف اکثر کشورهای آسیایی هم با ما سر ستیز برداشته. ملتهای مسلمان باید بدانند که ایران کشوری است که رسماً با امریکا می‏جنگد، و شهدای ما، این جوانان و دلاوران ارتش و سپاه از ایران و اسلام عزیز در مقابل امریکا دفاع می‏کنند. پس ذکر این مسأله ضروری است که درگیریهای غرب کشور عزیز ما درگیریهایی است از جانب امریکا که گروههای از خدا بی‏خبر وابسته، هر روز ما را با آن مواجه کرده‏اند، و این به محتوای انقلاب اسلامی ما مربوط می‏شود که بر پایه استقلال واقعی بنا گشته است. چه اگر ما با امریکا و یا سایر ابرقدرتها و قدرتها کنار آمده بودیم، گرفتار این مصایب نبودیم؛ ولی مردم ما دیگر به هیچ وجه حاضر نیستند تن به خواری و ذلت دهند و مرگ سرخ را به زندگی ننگین ترجیح می‏دهند.

ما برای کشته شدن حاضریم و با خدای خویش عهد نموده‏ایم که دنباله رویِ امام خود سید الشهدا باشیم. ای مسلمانانی که در کنار خانه خدا به دعا نشسته‏اید، به ایستادگان در مقابل امریکا و سایر ابرقدرتها دعا کنید و بدانید که ما با عراق جنگی نداریم و مردم عراق پشتیبان انقلاب اسلامی ما هستند، ما با امریکا در ستیزیم. و امروز دست امریکا از آستین دولت عراق بیرون آمده است و به امید خدا این ستیز تا استقلال واقعی ادامه دارد که بارها گفته‏ام ما مرد جنگیم و تسلیم برای مسلمان معنا ندارد. ای کشورهای بی‏طرف! شما را به شهادت می‏طلبیم که امریکا قصد نابودی ما را دارد. کمی به خود آیید و ما را در هدفمان کمک کنید. ما به شرق و غرب و به شوروی و امریکا پشت کرده‏ایم تا خود، کشور خود را اداره کنیم. آیا حق است تا این چنین مورد هجوم شرق و غرب واقع شویم؟

با اوضاع فعلی جهان این یک استثنای تاریخی است که با مرگ و شهادت و شکست ما، مطمئناً هدف ما شکست نمی‏خورد.

بارها گفته‏ام که گروگانگیری توسط دانشجویان مسلمان و مبارز و متعهد ما عکس العمل طبیعی صدماتی است که ملت ما از امریکا خورده است. و اینان فعلًا با بازپس دادن اموال شاه معدوم و لغو تمام ادعاهای امریکا علیه ایران و ضمانت به عدم دخالت سیاسی و نظامی امریکا در ایران و آزاد گذاشتن تمامی سرمایه‏های ما آزاد می‏گردند؛ که البته این امر را محول به مجلس اسلامی نموده‏ام تا آنان به هر نحو که صلاح می‏دانند عمل نمایند. با اینان در ایران به بهترین وجه رفتار شده است؛ ولی تبلیغات امریکا و اقمارش از هیچ دروغ و افترا و تهمتی در این مورد فرو گذار نکردند، در حالی که امریکا و انگلیس به فرزندان عزیز ما بدترین اهانتها و شکنجه‏های روحی و جسمی را نمودند و هیچ مقام رسمی در مجامع بین المللی از این دوستان عزیز ما دفاع ننمود، و هیچ کس امریکا و انگلیس را در مقابل این رفتار وحشیانه محکوم نکرد. از خداوند متعال آزادی و استقلال و جمهوری اسلامی را برای تمام ملتهای دربند آرزومندم.

و السلام علی عباد اللَّه الصالحین. 21/ 6/ 59

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏13، ص: 207 ـ 214)

ـ پیام به ملت ایران؛ تجلیل از شخصیت شهید محراب، آقای مدنی (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

إِنَّا لِلَّهِ وَ إِنَّا إِلَیْهِ راجِعُونَ‏

با شهید نمودن یک تن دیگر از ذریه رسول اللَّه و اولاد روحانی و جسمانی شهید بزرگ امیر المؤمنین سند جنایت منحرفان و منافقان به ثبت رسید. سید بزرگوار و عالم عادل عالیقدر و معلم اخلاق و معنویات، حجت الاسلام و المسلمین، شهید عظیم الشأن، مرحوم حاج سید اسد اللَّه مدنی- رضوان اللَّه علیه- همچون جد بزرگوارش در محراب عبادت به دست منافقی شقی به شهادت رسید.[14] اگر با به شهادت رسیدن مولای متقیان اسلام محو و مسلمانان نابود شدند، شهادت امثال فرزند عزیزش شهید مدنی هم آرزوی منافقان را برآورده خواهد کرد. اگر خوارج سیاه بخت از شهادت ولی اللَّه الاعظم طرفی بستند و به حکومت رسیدند، این گروهکهای خائن نیز به آمال خبیث خود، که سقوط حکومت اسلام و برقراری حکومت امریکایی است، می‏رسند. آنان لعنت خدا و رسول و ننگ ابدی را برای خود، و اینان عذاب ابدی خدا و نفرت و لعنت قادر متعال و امت اسلام را برای خود و هم‏پیمانان و اربابان خونخوار خویش، به بار آوردند. ملت بزرگ و روحانیون معظم چون صفی مرصوص ایستاده‏اند که هر پرچمی از دست توانای سرداری بیفتد سردار دیگری آن را برداشته و به میدان آید و با قدرت بیشتر در حفظ پرچم اسلامی به کوشش برخیزد. شهید مدنی با شهادت مظلومانه خود ضد انقلاب و منافقین ضد اسلام را بکلی منزوی کرد. این چهره نورانی اسلامی عمری را در تهذیب نفس و خدمت به اسلام و تربیت مسلمانان و مجاهده در راه حق علیه باطل گذراند. و از چهره‏های کم نظیری بود که به حد وافر از علم و عمل و تقوا و تعهد و زهد و خودسازی برخوردار بود. به شهادت رساندن چنین شخصیتی به تمام معنا اسلامی همراه با تنی چند از فرزندان اسلام و یاران با وفای انقلاب اسلامی در میعادگاه نماز جمعه و در حضور جماعت مسلمین جز عناد با اسلام و کمر بستن به محو آثار شریعت و تعطیل جمعه و جماعت مسلمین توجیهی ندارد. اگر تا امروز برای جنایتها و شرارتهای خود بهانه‏های بی‏پایه‏ای می‏تراشیدند، در شهادت این عالم متقی که جز درباره خدمت به اسلام و مسلمانان نمی‏اندیشید بهانه‏ای جز انتقام از اسلام و ملت شریف نمی‏توانند بتراشند. انتقام از اسلام، که آن را اساس سقوط دستگاههای جبار و شکست ابرقدرتها در ایران و پس از آن در منطقه می‏بینند و از ملت قدرتمند که پشت بر آنان نموده و کاخهای آمال و آرزوی آنان را در هم کوبیده و تمامی آنان را از صحنه تا ابد بیرون رانده است، می‏گیرند. مردم رزمنده ایران و خصوص مردم غیرتمند آذربایجان که چنین روحانی متعهد و عالم عالیقدری را از دست داده‏اند و حریف شکست‏خورده خود را می‏شناسند با عزمی جزم و اراده‏های خلل ناپذیر انتقام خود را از آنان می‏گیرند.

این جانب شهادت این مجاهد عزیز عظیم و یاران باوفایش را به پیشگاه اجداد طاهرینش، خصوصاً بقیة اللَّه- ارواحنا له الفداء- و به ملت مجاهد ایران و اهالی غیور و شجاع آذربایجان و به حوزه‏های علمیه و خاندان محترم این شهیدان تبریک و تسلیت می‏گویم.

خط سرخ شهادت، خط آل محمد و علی است. و این افتخار از خاندان نبوت و ولایت به ذریه طیبه آن بزرگواران و به پیروان خط آنان به ارث رسیده است. درود خداوند و سلام امت اسلامی بر این خط سرخ شهادت. و رحمت بی‏پایان حق تعالی بر شهیدان این خط در طول تاریخ. و افتخار و سرفرازی بر فرزندان پر توان پیروزی‏آفرین اسلام و شهدای راه آن. و ننگ و نفرت و لعنت ابدی بر وابستگان و پیروان شیاطین شرق و غرب، خصوصاً شیطان بزرگ، امریکای جنایتکار که با نقشه‏های شیطانی شکست‏خورده خود گمان کرده ملتی را که برای خداوند متعال و اسلام بزرگ قیام نموده و هزاران شهید و معلول تقدیم نموده با این دغلبازیها می‏تواند سست کند و یا از میدان به در برد. اینان پیروان سید شهیدانند که در راه اسلام و قرآن کریم از طفل شش ماهه تا پیرمرد هشتاد ساله را قربان کرد و اسلام عزیز را با خون پاک خود آبیاری و زنده نمود. و ارتش و سپاه و بسیج و سایر قوای مسلح نظامی و انتظامی و مردمی ما پیرو اولیایی هستند که همه چیز خود را در راه هدف و عقیده فدا نموده و برای اسلام و پیروان معظم آن شرف و افتخار آفریدند.

از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و رحمت برای شهیدان، خصوصاً شهدای اخیرمان، و بالأخص شهید عزیز مدنی معظم، و سلامت کامل برای مجروحین این حادثه، و صبر و استقامت برای ملت بزرگ، خصوصاً آذربایجانیهای عزیز و بازماندگان شهیدان، خواهانم. سلام و درود بر همگان. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 225 ـ 227)

ـ حکم تغییر مشاغل و انتصاب افسران نیروی هوایی به آقای ولی اللَّه فلاحی (1360)

[** پیشگاه مبارک رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی و فرمانده کل نیروهای مسلح‏

به استحضار می‏رساند به موجب بند سه اصل 110 قانون اساسی که مقرر می‏دارد تعیین فرماندهان عالی نیروهای سه‏گانه به پیشنهاد شورای عالی دفاع از اختیارات رهبری است. شورای عالی دفاع ملی با بررسی همه جانبه پیشنهاد می‏نماید، تغییر مشاغل و انتصاب افسران نیروی هوایی به شرح زیر انجام گیرد:

1- سرهنگ خلبان جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در محل ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران محل سرلشکری.

2- سرهنگ موقت کنترلر شکاری (محمد حسن معین‏پور) جانشین نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در محل فرمانده نیروی معروض در محل سپهبدی.

جانشین رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران**]

بسمه تعالی‏

با تقدیر از خدمات سرهنگ خلبان ستاد جواد فکوری- ایّده اللَّه- و امید آنکه در آینده هم چون گذشته به خدمات خود ادامه دهد، با مراتب فوق موافقت می‏شود.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 228)

ـ نامه به آقای گلپایگانی؛ عملکرد قوه قضاییه و تأیید آقای موسوی اردبیلی (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت مستطاب آیت اللَّه آقای گلپایگانی- دامت برکاته‏

پس از اهدای تحیات، مرقوم محترم که حاوی مسائلی مربوط به آنچه می‏گذرد بود، واصل گردید. موجب تشکر است که جنابعالی مواظب اوضاع هستید، و تذکرات لازم را می‏دهید. این جانب از مسائل اطلاع دارم؛ لکن چون مشکلات زیادی که در کار است و گاهی موجب این نحو امور می‏شود را نیز می‏دانم و متصدیان امور را غالباً می‏شناسم، و خصوصاً جناب حجت الاسلام آقای اردبیلی‏[15] را سالها است به تعهد به اسلام و کوشا بودن در حفظ احکام اسلام شناخته‏ام، در موارد مورد شک نیز می‏دانم بدون عذر شرعی اقدام به این نحو امور نمی‏نمایند، مع ذلک گفتم عین مرقوم شریف را به ایشان بدهند تا گزارش این مسأله را خدمت عالی عرض کنند. این جانب به جنابعالی اطمینان می‏دهم که امثال ایشان به هیچ وجه مایل نیستند تخلف از موازین نمایند، لکن مشکلات عجیب گاهی موجب این امور می‏شود.

ان شاء اللَّه تعالی خداوند به برکت دعای جنابعالی کشور اسلامی را از هر آسیب مصون دارد. اخیراً شنیدم جزئی نقاهتی عارض شده است. پس از استفسار معلوم شد بحمد اللَّه رفع گردیده. سلامت و طول عمر جنابعالی را از خداوند تعالی خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 229)

ـ  حکم به آقای رمضانی جهت سرپرستی و فروش اموال و املاک طاغوتیان (1366)

[شماره 11446/ 66/ 11- مورخ 21/ 6/ 1366. محضر مبارک حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی- رهبر کبیر انقلاب اسلامی ایران. سلام علیکم. احتراماً، استدعا دارد نظر مبارک خود را در موارد ذیل اعلام فرمایید:

1- آیا می‏توان اموال و املاک مربوط به طاغوتیان و فراریان به خارج از کشور خواه حکم توقیف آنها صادر شده یا نشده باشد، برای جلوگیری از حیف و میل تا بازگشت آنان به ایران و رسیدگی به وضع آنها تحت سرپرستی خود قرار داد؟

2- آیا می‏توان اموال و املاکی که در معرض خرابی و تضییع قرار دارد به نرخ عادلانه به فروش رسانده و وجوه حاصله را در حساب امانی دادستانی قرار داد و بر حسب مورد به خزانه دولت واریز و یا به صاحبش پرداخت نمود؟ سرپرست دادسرای انقلاب اسلامی تهران (امور اقتصادی) رمضانی‏].

[پاسخ سؤال اول:].

بسمه تعالی‏

در فرض مذکور می‏توان، بلکه لازم است این امر.

روح اللَّه الموسوی الخمینی‏

[پاسخ سؤال دوم:].

بسمه تعالی‏

در فرض مذکور مانعی ندارد، بلکه باید به این نحو عمل شود.

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 384)[1] - امام خمینی بر روی پاکت نامه چنین نوشته‏اند:« تهران- پامنار، حضور محترم مستطاب حجت الاسلام و المسلمین آقای حاج میرزا محمد ثقفی- دامت برکاته. قم، خمینی- 6 صفر الخیر».

[2] - خانم زهرا( فهیمه) مصطفوی، دختر امام خمینی.

[3] - همسر امام خمینی، خانم خدیجه ثقفی ملقب به قدس ایران.

[4] - آقای حسن ثقفی.

[5] - آقای سید احمد نخجوانی.

[6] - سوره بقره، آیه 154- 156.

[7] - دوستان، دوستداران.

[8] - فرود آمدن

[9] - به رسولی رفتن.

[10] - محمد انور السادات، رئیس حاکم بر رژیم مصر

[11] - مناخیم بگین، نخست وزیر رژیم اشغالگر قدس.

[12] - جمع کنف: اطراف، کنارها.

[13] - جدا مانده، دور افتاده.

[14] - آقای سید اسد اللَّه مدنی، نماینده امام و امام جمعه تبریز در حالی که پس از اقامه نماز جمعه در روز 20 شهریور 1360 در میدان نماز شهر تبریز مشغول نماز مستحبی بود، بر اثر انفجار نارنجک دستی که به وسیله یک تروریست عضو منافقین منفجر گردید، به شهادت رسید. در این فاجعه سه تن دیگر از نمازگزاران شهید و حدود پنجاه نفر نیز مجروح شدند. به این مناسبت در استان آذربایجان اعلان عزای عمومی شد و در روز 21 شهریور 1360 مردم غیور این استان در یکی از بی‏نظیرترین مراسم سوگواری خویش پیکر پاک آقای مدنی را تشییع نمودند. و در روز 22 شهریور مراسم تشییع آن شهید عزیز همراه با پیکر پاک آقای شهاب الدین اشراقی( داماد امام خمینی) با حضور گسترده مردم و علمای قم برگزار گردیده و هر دو در مسجد بالا سر حرم حضرت معصومه به خاک سپرده شدند.

[15] - آقای سید عبد الکریم موسوی اردبیلی، رئیس شورای عالی قضایی

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)