کد مطلب: 4266 | تاریخ مطلب: 17/12/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: هفدهم اسفند

امروز با امام: هفدهم اسفند

ـ نامه به آقای محمدحسین لنگرودی؛ ارسال وجوهات به نجف (1346)

ـ سخنرانی در جمع فرهنگیان و دانش‏آموزان قم؛ رهنمودهایی به جوانان (1357)

ـ سخنرانی در جمع بانوان قم؛ نقش بانوان در انقلاب اسلامی (1357)

ـ سخنرانی در جمع کارکنان صدا و سیما؛ علل عقب‏ماندگی کشورهای وابسته (1360)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

امروز با امام: هفدهم اسفند

 

ـ نامه به آقای محمدحسین لنگرودی؛ ارسال وجوهات به نجف (1346)

«به عرض می‏رساند، مرقوم محترم واصل، سلامت و سعادت جنابعالی را خواستار است. راجع به اجازاتی که مرقوم شده بود با وضعی که فعلًا برای این جانب ایجاد شده است، و تبلیغات سوئی که از خارج و داخل می‏شود و راه ایصال وجوه را تقریباً مسدود نموده‏اند، مقتضی است که جنابعالی و دیگر آقایان دوستان این جانب راجع به کمک به اینجا «1» بیشتر کوشش فرمایید. توقعات و گرفتاریهای این جانب در اینجا روزافزون و منع و ارعاب از آن طرف «2» نیز مستدام است. با این وضع چطور می‏توانم این نحو اجازات را بدهم؟ امید است خداوند تعالی فرجی عنایت فرماید تا بتوانم خدمت لایق به همه آقایان بنمایم. از جنابعالی امید دعای خیر دارم. و السلام علیکم.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 172)

ـ سخنرانی در جمع فرهنگیان و دانش‏آموزان قم؛ رهنمودهایی به جوانان (1357)

«شما جوانها- شما جوانهای محصل- سایر جوانها امید من هستید، نوید من هستید. امید من به شما توده جوان است، به شما توده محصل است. من امید این را دارم که مقدرات مملکت ما بعد از این به دست شما عزیزان بیفتد و مملکت ما را شما عزیزان حفظ کنید، من امید آن را دارم که شماها با علم و عمل، با علم و تهذیب نفس، با علم و عمل صالح، بر مشکلات خودتان غلبه کنید...

شما جوانان که امید من هستید و نوید من هستید کوشش کنید و وحدت کلمه خود را حفظ کنید. ما را نگذاشتند با شما روبرو بشویم. در مدت عمر این دبیرستان، اول مرتبه‏ای است که من با شما روبه می‏شوم. اول مرتبه است که استادان و معلمان شما را از نزدیک می‏بینم. اول مرتبه‏ای است که شما جوانان عزیز را، فرزندان اسلام را، از نزدیک زیارت می‏کنم.

ای امید من، ای امیدهای من، ای نویدهای من، ای فرزندان عزیز اسلام، رمز پیروزی را دریافتید. دریافتید که در این دو سال اخیر با وحدت کلمه ریشه استبداد، ریشه سلطنت استبدادی 2500 ساله را از بیخ کندید. دریافتید که نفتخواران مفتخوار را عقب زدید. دریافتید که با وحدت کلمه و وحدت غرض و هدف و آن ایمان و هدف اسلام، هدف جمهوری اسلام، دریافتید که این رمزْ شما را به پیروزی رساند. این رمز را از دست ندهید، صفهای خود را فشرده تر کنید، روابط خود را با همه قشرها خصوصاً با روحانیین زیاد کنید. شما آمال و آرزوی ما هستید...

هر جایی از ایران که هستید باید بیدار باشید، با بیداری از حقوق خودتان دفاع کنید...

آنها که امروز به خیال خودشان می‏خواهند سر سفره آماده بنشینند، در این نهضت به هیچ وجه دخالت نداشتند. این نهضت را شماها، این نهضت را طبقه محصل، طبقه کارگر، دهقان، بازاری، این نهضت را اینها به بار آوردند و اینها حق دارند...

ما باید آن چیزی که آمال ملت است دنبال کنیم. آن چیزی که ملت در چند سال است، در بیش از یک سال است که فریاد می‏زنند و از چندین سال است که دنبال او هستند، ما باید به فریاد این ملت گوش کنیم. قشرهای مختلف این مملکت باید به ندای ملت گوش کنند ببینند ملت چه خواست و چه می‏خواهد. ملت در طول این یک سال و چند ماه اخیر در خیابانها ریخت و فریاد کرد: «آزادی، استقلال، جمهوری اسلامی»

ما باید تابع ملت باشیم. نباید قلم دست بگیریم و توی منزل بنشینیم و هر چه می‏خواهیم بنویسیم. صلاح نیست. این برمی‏گرداند آن مسائل و مصایب سابق را؛ خیانت است به ملت. کمونیستها هم باید جمهوری اسلامی بخواهند.» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 350 ـ 355)

ـ سخنرانی در جمع بانوان قم؛ نقش بانوان در انقلاب اسلامی (1357)

«تمام سلاطین در 2500 سال یا بیشتر جنایتکار بودند، همه جنایتکار بودند حتی خوبانشان هم جنایتکار بودند، لکن خیانتشان به اندازه اینها نبود. آنها به کشور خودشان معلوم نیست خیانت می‏کردند؛ اینها علاوه بر اینکه حجم جنایتشان خیلی زیاد بود، حجم خیانتشان بیشتر بود...

در زمان این [شاه‏] هم همه چیزهای ما را بردند؛ همه حیثیت ما را بردند. آن قدری که به نیروی انسانی ما ضرر زدند، به نیروی مادی ما ضرر نزدند. آن قدری که انسانها را نگذاشتند رشد بکنند، آن قدری که مراکز فحشا را درست کردند، قمارخانه‏ها را درست کردند، فحشاخانه‏ها را درست کردند و در اختیار جوانهای ما گذاشتند و آنها را غافل کردند از مقدرات خودشان، آن قدر که ابتلا به این مواد مخدِره اینها پیدا کردند...

شما بانوان اثبات کردید که در صف جلو هستید. شما اثبات کردید که مقدم بر مردها هستید. مردها از شما الهام گرفتند. مردهای ایران از مخدرات ایران، از بانوان ایران عبرت گرفتند و تعلیم گرفتند. و مردان قم هم از شما بانوان عزیز عبرت گرفتند و تعلیم گرفتند. شما در صف جلو نهضت هستید. اسلام به شما آن قدر احترام قائل است که برای مردها نیست. اسلام شما را می‏خواهد نجات بدهد؛ اسلام شما را می‏خواهد از این مَلْعَبه‏ای که اینها می‏خواهند شما را ملعبه قرار بدهند نجات بدهد؛ اسلام می‏خواهد شما را یک انسان کامل تربیت کند که در دامن شما انسانهای کامل تربیت بشود...» (صحیفه امام، ج‏6، ص: 356 ـ 358)

ـ سخنرانی در جمع کارکنان صدا و سیما؛ علل عقب‏ماندگی کشورهای وابسته (1360)

«من قدم شما جوانانی که برای اسلام، برای کشور خودتان کوشش می‏کنید گرامی می‏دارم... جوانهای ما اثبات کردند که می‏توانند خودشان عمل بکنند و شما مطمئن باشید که در دراز مدت شما همه کار می‏توانید بکنید. و امیدوارم که مغزها را به کار بیندازند و آن خوف‏هایی که ایجاد کرده بودند در کشور ما، آن را هم کنار بگذارید و با شجاعت وارد بشوید و کار خودتان را انجام بدهید. همان طوری که با شجاعت ابرقدرتها را خارج کردید با شجاعت در فرهنگ خودتان کار بکنید و در کارهای خودتان، خودتان عمل بکنید و اتکای خودتان را هر روز به خارج کم بکنید، و یک وقتی برسد که هیچ اتکا به خارج، ما نداشته باشیم. همه چیز خودمان را خودمان تهیه کنیم، ان شاء اللَّه...» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 83 ـ 84)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور بلغارستان؛ تبریک سالگرد پیروزی انقلاب (1367)

«حضرت آقای تئودور ژیکف، رئیس جمهور مردم بلغارستان‏

پیام تبریک آن جناب به مناسبت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران واصل و موجب تشکر گردید. ملت شریف و بزرگ ایران در این ده سال به دنیا ثابت کرد که با اتکال به خدای تعالی و استقامت و پایداری می‏توان در مقابل همه توطئه‏های استعمارگران ایستاد و بر همه مشکلات پیروز شد. و امید است این انقلاب عظیم اسلامی الگویی برای سایر ملل استعمارزده و در بند جهان قرار گیرد که بتوانند با الهام‏گیری از شیوه مبارزه بر دشمنان خود پیروز شوند.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 312)

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)