کد مطلب: 4062 | تاریخ مطلب: 27/07/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست وهفتم مهر

امروز با امام: بیست وهفتم مهر

ـ نامه به آقای عبدالجلیل جلیلی کرمانشاهی؛ اعلام وصول وجه (1343)
ـ سخنرانی در جمع روحانیون نجف؛ تهذیب نفس (1350)
ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1354)
ـ پیام به نیروهای مسلح، ملت ایران و مسلمانان جهان؛ آماده باش برای رفع تجاوز (1359)
ـ تلگراف به حضرت آیت اللَّه آقا نجفی پیرامون شهادت آقای اشرفی اصفهانی (1361)

امروز با امام: بیست‌وهفتم مهر

 

ـ نامه به آقای عبدالجلیل جلیلی کرمانشاهی؛ اعلام وصول وجه (1343)

«بسمه تعالی‏

خدمت ذی شرافت جناب مستطاب عماد الاعلام و حجت الاسلام آقای حاج شیخ عبد الجلیل جلیلی- دامت افاضاته‏

به عرض می‏رساند، مرقومه آن جناب که حاکی از صحت مزاج شریف و حاوی تفقد از حقیر بود موجب تشکر گردید. مبلغ دو هزار تومان وجه ارسالی توسط بانک ملی نیز واصل شد. راجع به برنامه امتحانیه‏ای که ابلاغ شده است‏[1] مرقوم داشته بودید؛ همان طور که تا کنون جواب نداده‏اید از این به بعد هم جواب ندهید. بالاتر از این نیست که بالاخره خدای نخواسته آنچه بخواهند انجام دهند؛ لکن جواب دادن را مصلحت نمی‏دانم. از خدای متعال موفقیت آن جناب و عموم علمای اعلام- دامت برکاتهم- را در ترویج شریعت مقدسه و اعلای کلمه طیبه اسلام مسألت می‏نمایم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. به تاریخ 13 ج 2 84

روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏1، ص: 406)

ـ سخنرانی در جمع روحانیون نجف؛ تهذیب نفس (1350)

[بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏]

ان شاء اللَّه با سلامت نفْس وارد بشوید به ماه مبارک؛ و در ماه مبارک خودتان را در ضیافت خدای تبارک و تعالی ببینید و حق تعالی را مضیف خودتان ببینید و او را حاضر واقعه ببینید. اگر خدای نخواسته، یکوقتی خواستید به یک کسی جسارت کنید، بفهمید که در حضور خدا دارید به بنده خدا جسارت می‏کنید. اگر غیبت کردید از یک مؤمنی، بدانید که در حضور خدا غیبت کردید از یک مؤمنی. اعمال شما- به حسب روایات- عرضه داده می‏شود پیش رسول اللَّه- صلی اللَّه علیه و آله و سلم. اگر اعمال شما عرضه داده شد و رسول اللَّه دید شما خلافکار هستید چقدر ایشان ناراحت می‏شود؟! نخواهید که رسول اللَّه ناراحت بشوند؛ قلب مبارک ایشان را مکدر نکنید. اگر یکوقت صفحه عمل من و شما را بردند رسول اللَّه دید که از غیبت و از تهمت و از فحش و امثال ذلک پر است، جهت قلبش هم که او اطلاع دارد همه‏اش توجه به دنیاست، جهت اخلاق هم اخلاقیات فاسده، بغض و حسد و کینه- عرض می‏کنم- بدبینی نسبت به مردم، آن وقت یک همچو چیزی ببیند شاید در حضور ملائکة اللَّه و در حضور خدای تبارک و تعالی خجالت بکشد که این شخص از پیروان شماست، از شیعیان شماست، از امت شماست. انسان اگر از یک نفری که به انسان مربوط است، ارتباط دارد- فرض کنید که- برادر انسان است، پسر انسان است، قوم و خویش انسان است، نوکر انسان است، اگر چنانچه یک بدی واقع بشود از او، انسان پیش مردم خجالت می‏کشد. شما همه مرتبط به رسول خدا هستید. شما با این آمدنتان در این حوزه‏ها خودتان را مرتبط به فقه اسلام کردید. خودتان را مرتبط به رسول خدا و قرآن خدا کردید. به رسول خدا ممکن است بربخورد اگر چنانچه شما یک کار زشتی بکنید. ممکن است خدای نخواسته یکوقت بر خلاف دعا نفرینمان بکند. ان شاء اللَّه در ماه رمضان جبران بکنید؛ اگر چنانچه یک چیزی از شما واقع شده است، جبران بکنید. اگر چنانچه یک گناهی خدای ناخواسته کرده‏اید قبل از ورود به ماه رمضان، توبه کنید، از آن برگردید از آن. بدانید که مهالک زیاد است؛ بدانید که خیلی جاها ما داریم که باید وارد بشویم؛ خطرهای زیاد برای ما هست؛ شما ان شاء اللَّه با سلامت و با نفْس طاهر، با نفس پاک وارد بشوید در ماه رمضان؛ و در ماه رمضان هم به وظایف ماه رمضان عمل بکنید.

خداوند ان شاء اللَّه به همه شما توفیق عنایت کند، همه شما را از علمای عاملین قرار بدهد، شماها را مهذب کند، شماها مهذِّبِ جامعه باشید، بلیات را از شما رفع بکند.» (صحیفه امام، ج‏2، ص: 390 ـ 391)

ـ نامه به آقای سید احمد خمینی؛ خانوادگی (1354)

«بسمه تعالی‏

13 شهر شوال 95

احمد عزیزم‏

مرقوم شریف واصل، سلامت و سعادت خود و بستگانت را از خداوند تعالی خواستار است. ماها بحمد اللَّه تعالی نسبتاً سلامت، و با عوارض پیری می‏گذرانم. راجع به چیزی که نوشته بودم مربوط به ...[2] ظاهراً طریق سابق بهتر باشد؛ حتی الامکان به همان نحو عمل کنید؛ به آقا شیخ‏[3] هم بگویید به دیگران بگوید. از سلامت خودتان مطلعم کنید. به خواهرها و خانم خودتان سلام برسانید. حسن‏[4] را می‏بوسم؛ از خداوند سلامتش [را] می‏خواهم. و السلام علیکم.

پدرت.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 117)

ـ پیام به نیروهای مسلح، ملت ایران و مسلمانان جهان؛ آماده باش برای رفع تجاوز (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

مبارک باد عید سعید قربان بر جمیع مسلمانان جهان و بر امت پیامبر عظیم الشأن. مبارک باد این عید بزرگ اسلامی بر مستضعفین جهان که در مقابل مستکبرین و اولیای طاغوت قیام نمودند. مبارک باد بر ملت عظیم اسلامی ایران که صادقانه و دلاورانه در مقابل اولیای شیطان بپاخاستند. و مبارک باد بر قوای مسلح جمهوری اسلامی و بر دلیران رزمنده غرب و جنوب که با تعهد اسلامی و فداکاری در راه خداوند تعالی به جهاد مقدس و دفاع از کشور اسلامی چون سدی آهنین ایستاده و خون‏آشامان حزب کثیف بعث عراق و سرسپردگان به دشمنان اسلام و بشریت را از کشور خود رانده و خواهند راند.

آن روز مبارک است برای اسلام و ملتهای اسلامی که دست ستمگران و خون‏آشامان از کشورهای اسلامی کوتاه شود. و آن روز مبارک است برای ملت شریف ما که جمهوری اسلامی به تمام معنا در کشور اسلامی پیاده شود و احکام مترقی اسلام به جای احکام ضد انسانی برقرار گردد.

اکنون، شما ای ملت بزرگ اسلامی ایران، بر سر دوراهی می‏باشید؛ راه سعادت و افتخار ابدی در سایه پر افتخار جهاد برای خدا و دفاع از کشور اسلام، و راه ذلت و ننگ ابدی؛ اگر خدای نخواسته در این جهاد مقدس سستی و سردی از خود نشان دهید. و من امید واثق دارم که ملت ما تن به ننگ نداده و نخواهند داد، و تا سقوط رژیم منحط بعث عراق از پای ننشینند و تا ملت شریف عراق را از اختناق و جنایاتی که بر آنان سایه شوم افکنده نجات ندهند، دست از جهاد مقدس برندارند. و شما ای جوانان برومند خوزستان و منطقه غرب و دیگر جبهه‏ها، در این میدان شرف پایدار باشید و از وطن اسلامی خود با تمام کوشش و فداکاری دفاع کنید که به خواست خداوند متعال پیروز خواهید شد و جنود ابلیس را با فضاحت تمام به عقب خواهید راند. و شما ای قوای مسلح که در خوزستان و مرزهای جنگزده در مقابل کفار ایستاده‏اید، بهوش باشید و هماهنگ باشید و به دستورات شورای دفاع عمل کنید، و از اختلاف و تفرقه بر حذر باشید که نصرت خدا را ان شاء اللَّه در آغوش گرفته و سربلند و مفتخر از میدان بیرون آیید. و این جانب اولًا به ملت ایران هشدار می‏دهم که خود را مهیا کنند و اسلحه‏های خود را آماده کنند و به حال آماده‏باش باشند، که اگر خدای نخواسته محتاج به بسیج عمومی شد و امر به جهاد مقدس عمومی داده شد، فوراً به میدان رفته و از دین خدا و کشور اسلامی دفاع نمایند. و ثانیاً به قوای نظامی اخطار می‏کنم که با کمال جدیت و بدون فوت وقت، سازوبرگ جنگی را که بحمد اللَّه در حد کافی در اختیار دارید در اختیار رزمندگان، چه قوای مسلح و چه سایر جوانان فداکار گذاشته و کوچکترین مسامحه را جایز ندانید. و از شورای دفاع می‏خواهم که هر روز این جانب را از وضع جبهه‏ها مستحضر کنند و چنانچه احتیاج به نیرو دارند تذکر دهند که جوانان پر شور در سطح کشور آماده جهاد هستند. و باید فرماندهان نظامی داوطلبانی را که [برای جنگ‏] می‏آیند بی‏درنگ مجهز کنند و به جبهه بفرستند و نیروی زمینی را با اقسام سلاحها و آتشبارها و توپها تقویت کنند؛ و بدانند که مسامحه در این امر نزد خداوند و ملت گناهی نابخشودنی است و از عواقب آن بر حذر باشند. و به همه جناحها اطمینان می‏دهم که پیروزی با اسلام و کشور اسلامی است و شکست خذلان نصیب دشمنان شما است.

من از خداوند تعالی رحمت برای شهدای عزیز در این جنگ تحمیلی خواستارم.

اینان برای اسلام فدا شدند و در نزد خدای تعالی و در جوار رحمت واسعه او به سعادت ابدی و افتخار دائمی رسیدند، و به بازماندگان آنان تبریک و تسلیت عرض می‏کنم. شما مسلمانان متعهد دیْن خود را به اسلام بزرگ و خداوند متعال ادا کردید و راه وفاداری و فداکاری را به ما آموختید. خداوند تعالی ما را به شما ملحق کند و از این فیض عظیم محروم نفرماید. و اخیراً تأکید می‏کنم که پایداری در این امر حیاتی و شدت عمل موجب افتخار جوانان ماست.

از خداوند تعالی عظمت اسلام و مسلمین و پیروزی مجاهدین در راه خدا را خواستار است. و السلام علی من اتبع الهدی. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏13، ص: 271 ـ 273)

ـ تلگراف به حضرت آیت اللَّه آقا نجفی پیرامون شهادت آقای اشرفی اصفهانی (1361)

«بسم‏اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آیت‏اللَّه آقا نجفی- دامت برکاته- قم‏

یک محرم‏الحرام 1403

تلگراف محترم در تسلیت به شهادت ناگوار شهید محراب حجت‏الاسلام و المسلمین آقای اشرفی- رحمت‏اللَّه علیه- موجب تشکر گردید.

بحمداللَّه تعالی هر یک از این شهادتهای بسیار بزرگ که خسارت عظیمی برای ملت عظیم‏الشأن اسلام [است‏] برخلاف توهم تبهکاران منافق موجب رسوایی منافقین جنایتکار و انسجام صفوف ملت بزرگوار می‏شود. ولایزال یؤید هذا الدین بالرجل الفاجر.

خداوند تبارک و تعالی منت گذاشته بر ملت ایران و آنچه به حسب برداشت دشمنان اسلام موجب ضعف و سستی است، موجب قدرت و وحدت و انسجام می‏گردد. از خداوند متعال پیروزی برای اسلام و رحمت و مغفرت برای شهیدان بویژه شهید اخیر و سلامت و صبر برای بازماندگان شهید و صحت و عافیت برای آسیب‏دیدگان خواستار است و سلامت و استمرار برکت وجود شریف را در پناه خداوند متعال و عنایت حضرت بقیةاللَّه- ارواحنا فداه- خواستار است.

والسلام علیکم‏. روح‏اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 671)[1] - اشاره به طرح رژیم که برای قبضه کردن حوزه‏های علمیه، در صدد برگزاری امتحانات دولتی برآمده و طرح اعزام طلاب مبارز به سربازی را به اجرا درآوردند که با مقاومت و برخورد هوشمندانه امام خمینی و روحانیت متعهد، این طرحها عقیم ماند.

[2] - خوانده نشد.

[3] - آقای محمد صادق تهرانی، وکیل تام الاختیار امام خمینی.

[4] - آقای سید حسن خمینی، نوه امام خمینی.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)