کد مطلب: 4008 | تاریخ مطلب: 01/07/1399
 • تلگرام
 • Google+
 • Cloob
 • نسخه چاپی

جماران و امام به روایت امام جمارانی

جماران و امام به روایت امام جمارانی

جماران و امام به روایت امام جمارانی

مجموعه دوجلدی خاطرات و روایات حجه الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی امام جمارانی که اخیرا توسط انتشارات عروج چاپ و با کیفیت مناسب وحروفچینی بدون غلط در کنار چاپ عکس های تاریخی از شخصیت های گوناگون همراه با ذکر بیوگرافی مختصر و مفید از اعلام به بازار کتاب عرضه شده است در نوع خود از محسنات و ویژگی های فراوانی برخوردار است که در این یادداشت به برخی از آن ها اشاره می شود.

جماران و امام به روایت امام جمارانی

 مهدی حاضری

مجموعه دوجلدی خاطرات و روایات حجه الاسلام و المسلمین حاج سید مهدی امام جمارانی که اخیرا توسط انتشارات عروج چاپ و با کیفیت مناسب وحروفچینی بدون غلط در کنار چاپ عکس های تاریخی از شخصیت های گوناگون همراه با ذکر بیوگرافی مختصر و مفید از اعلام به بازار کتاب عرضه شده است در نوع خود از محسنات و ویژگی های فراوانی برخوردار است که در این یادداشت به برخی از آن ها اشاره می شود.

 1. سابقه طولانی و موثر خانوادگی آقای امام جمارانی و اجدادش در محله جماران و خدمات زیاد آنها به مردم و تلاش پیگیر این خاندان برای عمران و آبادانی منطقه، همراه با حفظ اسناد و اوراق موقوفات و عقد نامه ها و عهد نامه ها و قولنامه ها و ارائه نمونه های زیادی از آن، در این کتاب، یکی از این موارد است.
 2. حافظه خوب و حضور فعال و تاثیر گذار آقای جمارانی در حوادث و جریانات مهم  تاریخ معاصر از اواخر دهه بیست تا کنون به ایشان این توان را داده است که خاطراتی بسیار شنیدنی و بعضا ناب و استثنایی از مرحوم سید مجتبی نواب صفوی و یارانش، ترورهای سیاسی فدائیان اسلام، از مرحوم آیه الله سید ابوالقاسم کاشانی و دکتر محمد مصدق و برخی حوادث نهضت ملی نفت، از مرحوم آیه الله العظمی سید حسین بروجردی و اطرافیان و علمای معاصر ایشان در قم در این کتاب نقل کند که بسیار شنیدنی و روشنگر نقطه های تاریک و مجهول است.
 3. درک قریب چهل سال محضر حضرت امام  و داشتن روابط نزدیک و دوستی با مرحومین حاج آقا مصطفی و حاج احمدآقا خمینی از سال های قبل از آغاز نهضت در سال 1342 و میزبانی قریب به یک دهه حساس و پر ماجرا در سال های پایانی عمر حضرت امام به وی این امتیاز را داده است که خاطراتی بس شنیدنی و ناب از این دوران داشته باشد.
 4. حضور فعال وی در کلیه حوادث انقلاب از ابتدای نهضت تا دوران پیروزی و میزبانی از روحانیون مبارز و جلسات حساس و تعیین کننده جامعه روحانیت مبارز در سال های منتهی به پیروزی انقلاب و مشارکت در مبارزه و زندان رفتن و کمک به زندانیان سیاسی و دیدار با تبعیدیان در اقصی نقاط کشور و راه اندازی تظاهرات و اعتصابات در تهران  در کنار کمک به ساخت و تکمیل مساجد و حضور روحانیون مبارز و یاران حضرت امام در مساجد مناطق شمیرانات نظیر مساجد جوزستان، دزاشیب، رستم آباد، نیاوران و.... مطالب زیادی را برای ایشان به ارمغان آورده که بتواند به عنوان خاطرات دوران قبل از انقلاب مطرح کند.
 5. وی با رفاقت نزدیکی که با مرحوم حاج احمدآقا داشته از اولین ساعات ورود حضرت امام به ایران در بهمن 57 در خدمت امام و انقلاب قرار می گیرد و علی رغم سکونت در شمالی ترین نقطه  تهران، سفرهای متعدد و مکرری در سال 1358به قم داشته و در صدد رفع مشکلات و انجام ماموریت های محوله بوده و از بدو  انتقال امام به بیمارستان قلب نیز در جریان امور قرار می گیرد.
 6. وی به واسطه نداشتن مسئولیت سیاسی و رسمی در عین داشتن دوستی  و رفاقت و همکاری با مسئولان رده بالای نظام، افرادی نظیر آیه الله مطهری، دکتر بهشتی، هاشمی رفسنجانی، مهدوی کنی،  مقام معظم رهبری و...  فرصت زیادی به وی داده است تا از پشت پرده بسیاری از جریانات باخبر باشد. ازطرف دیگر برعهده داشتن تولیت موقوفات متعدد و رفتن چهل سفر به حج  و داشتن سال ها مسئولیت سازمان حج و اوقاف و همکاری و رفاقت نزدیک با امیر الحاج های تعیین شده از سوی حضرت امام و رهبری در طی دهه اول انقلاب و حضور فیزیکی در حوادث بحرانی حج نظیر آتش سوزی بزرگ منا در سال 1355، برخورد شدید دولت عربستان سعودی باحجاج و مسئولین بعثه امام در سال 1361 و کشتار حجاج در سال 1366 و اولین سال بازگشایی مسیر حجاج ایرانی بعد از رحلت امام در سال 1370، خاطرات نابی را برای ایشان به ارمغان آورده است.
 7. عضویت با سابقه طولانی در جامعه روحانیت مبارز و از اعضای موسس و بنیانگذار مجمع روحانیون مبارز بودن و شرکت موثر داشتن در تبلیغات و انتخاب کاندیداهای روحانیون و جناح مذهبی در انتخابات های متعدد در سال های پس از پیروزی انقلاب از دیگر ویژگی هایی است که به وی این امکان را داده است مطالب شنیدنی داشته باشد.

در پایان لازم به ذکر است علی رغم این محسنات، اشکالاتی هم به نظر می رسد که مناسب است پدید آورندگان این اثر در رفع آن بکوشند.

الف) در صفحه 46 جلد اول خاطره ای از ملاقات عبدالحسین تیمور تاش وزیر مقتدر دربار با امام جمعه تهران و ابلاغ پیام رضا شاه به وی نقل کرده است که با توجه به تاریخ اعلام کشف حجاب که 17 دی ماه سال 1314 بوده است و زمان به قتل رسیدن تیمورتاش که در این کتاب 1312 ذکر شده است. به نظر می رسد این ماموریت توسط فرد دیگری غیر از تیمور تاش انجام گرفته است.

ب)  در صفحه 579 جلد اول به ملاقات مهندس بازرگان با حضرت امام در ایام حصرشان در منزل روغنی(محله قیطریه) تهران در سال 1342 اشاره کرده است که به نظر می رسد این ملاقات در زمان یا مکانی دیگر رخ داده باشد چون سران نهضت آزادی از بهمن 1341 تا خرداد 1343 در زندان بوده اند.

ج) در جلد دوم کتاب صفحاتی طولانی (ص 975-989) به چاپ تاییدیه های شخصیت ها ی سیاسی و افراد متعین و متشخص از فرزند آقای امام جمارانی جناب حجه الاسلام والمسلمین سید محمد حسن امام جمارانی اختصاص یافته است که به نظر می رسد مناسب این مجموعه نباشد و ارتباطی با سایر مطالب ندارد و باعث مخدوش شدن چهره تهیه کنندگان و پدید آورندگان این اثر شده است.

                                                                                                                          

                                                                                                                                                      

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)