کد مطلب: 3899 | تاریخ مطلب: 22/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: بیست ودوم مرداد

امروز با امام: بیست ودوم مرداد

ـ پیام به ملت ایران درباره کشتار وحشیانه رژیم در اصفهان و شیراز (1357)

ـ حکم اعزام آقای سید محمدتقی شاهرخی به بروجن برای حل مشکلات منطقه (1358)

ـ پیام به خانواده‏های شهدای کردستان، پاوه؛ تجلیل از شهدا (1359)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور اندونزی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

ـ حکم نمایندگی امام در کمیته های انقلاب به آقای سید سراج الدین موسوی (1366)

امروز با امام: بیست‌ودوم مرداد

 

ـ پیام به ملت ایران درباره کشتار وحشیانه رژیم در اصفهان و شیراز (1357)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

گزارشات رسیده از ایران مبنی بر قتل عامهای مکرر در شهرهای مذهبی اصفهان و شیراز و ... نمونه دیگری است از جنایات بی‏حد شاه. گفته می‏شود شاه در یکی از مصاحباتش- که از نشر آن جلوگیری شده- گفته است: «در صورتی که من رفتنی باشم ایران را با خاک یکسان می‏سازم و می‏روم». جنایات اخیر نشان داده است که او مشغول پیاده کردن نقشه خویش است. مردم مسلمان ایران تمام بدبختیهای خود و کشور خود را از شاه می‏دانند و دست از مقاومت نخواهند کشید تا پیروز شوند و استقلال و آزادی خود را به دست بیاورند. ملت باید بداند که آزادیخواهان جهان به آسانی به آزادی دست نیافته‏اند. پیغمبر بزرگ اسلام- صلی اللَّه علیه و آله- با آن زحمات و رنجهای طاقت فرسا در راه هدف از جهاد با ستمکاران تا آخر عمر دست نکشید. امیر المؤمنین عمر خود را در پیکار با ستمکاران که خود را مسلمان معرفی می‏کردند به سر برد. دفاع از حق و اسلام، از بزرگترین عبادات است. بگذار عبادتگاههای ما را در این شهر مبارک به خون بکشند و ببندند، که مسلمین با عبادت بزرگتر، ماه شریف را می‏گذرانند.

به دنبال گزارشات رسیده، بیانیه علمای اعلام شیراز- دامت برکاتهم- عدد کشتگان را به دهها و مجروحین را به صدها نفر اعلام می‏دارد. مأمورین شاه به مسجد ریخته و به قتل و جرح مردم بی‏دفاع پرداخته و مسجد را به آتش کشیده‏اند؛ همچنان کشتار بی‏رحمانه اصفهان به دنبال حیله و دروغ و افترا موجب تأثر و تأسف بسیار است. اکنون اهالی اصفهان به اسم حکومت نظامی بدون مجوز قانونی در زیر چکمه خونخواران شاه از اجتماعات دینی ممنوعند و حق اظهار نظر ندارند و از آزادی اعطایی برخوردارند!

ارتش ایران و صاحب منصبان محترم بدانند که جنایات و قتل عامهایی که شاه بر آنان تحمیل می‏کند حاصلی جز بدنامی و ننگ برای آنان ندارد. افسران ارتش و شهربانی و ژاندارمری ایران تا چه زمان اجباراً و بدون هیچ گونه اختیار، به برادرکشی توسط یک عده مأمور ناآگاه ادامه می‏دهند؟ آخر برای حفظ چه کسی؟ شخصی که به اسلام و ناموس و آزادی شما ضربات پیاپی وارد می‏کند؟ شخصی که شما را در جهان از بی‏حیثیت ترین مأمورانی که فقط به خاطر داشتن حقوق گزاف به هر عمل زشتی دست می‏زنند، معرفی کرده است؟ آیا هر روز کشتار و ضرب و جرح، آن هم به دست شما و یا کسانی که شما هیچ گونه حق اعتراضی به آنان نداشته باشید، با انسانیت سازگار است؟

شما به عذر مأموریت، برادران دینی خود را به گلوله می‏بندید که مسئولیت آن علاوه بر شاه با خود شما است، باید به حکم خداوند از فرمان ستمگران که شما را به قتل و ظلم امر می‏کنند سرپیچی کنید، و با کشتن برادران خود، جهنم دنیا و آخرت را برای خود نخرید و ناله مادران و پدران داغدار و جوان از دست داده را با گوش دل بشنوید، اینان مادران خود شما هستند. آیا فکر کرده‏اید که با گلوله خود حد اقل یک خانواده بزرگ را در درد و رنج بی‏حد قرار می‏دهید؟ اگر تا به حال هم دست به چنین اعمالی زده‏اید هر چه زودتر توبه کنید و خود را در صفوف لشکر حق قرار دهید؛ مطمئن باشید که پیروزی دنیا و آخرت از آن شما خواهد بود. شما ای صاحب منصبان مسلمان و آزاده ارتش ایران! دیْن خود را به اسلام و مسلمین ادا نمایید و بیش از این تن به ذلت ندهید.

باید تمام جناحهای اسلامی از علمای اعلام و خطبای محترم و طلاب و دانشجویان و جوانان، فرزندان عزیزم و بازرگانان محترم و کارگران و دهقانان شریف و بیدار و تمام جبهه‏ها و احزاب سیاسی، یکدل و یک جهت در آگاهی درجه داران ارتش و ژاندارمری و شهربانی کوشش کنند، و برای سرنگونی این جانیِ بالذات آنان را به تشریک مساعی دعوت نمایند، و ملت را از شرّ این ستمگر نجات دهند؛ و مجال ندهند بیش از این زن و مرد، بزرگ و کوچک، پیر و جوان و کودک ما را به خاک و خون بکشد و اسلام را فدای شهوات خود کند. من، در این آخر عمر، متواضعانه دست خود را به طرف تمام گروهها که برای برپایی اسلام و احکام آن، که تنها راه سعادت و ضامن استقلال و آزادی ایران از استعمار نو و کهنه است، کوشش و فداکاری می‏کنند دراز می‏کنم و از همه استمداد می‏نمایم. این شخص با کمال جدیت به محو آثار اسلام کمر بسته است، و با حیله و دروغ می‏خواهد خود را طرفدار اسلام و ملت معرفی کند. اکنون که ملت شجاع ایران- ایّدهم اللَّه تعالی- بر حیله‏های او واقف شده و آگاهانه بپاخاسته است، باید طبقات دانشمند از نویسندگان و گویندگان در هر لباس و شغلی که هستند دست در دست یکدیگر گذاشته و با قلم و بیان، جنایات بیشمار دستگاه را برای ملت بیدار ایران روشن تر کنند. باید طلاب و دانشجویان عزیز و شجاع سراسر ایران از هر فرصت استفاده کرده و شعار ضد شاهی را که شعار اسلام است زنده نگه دارند.

باید دانشمندان و دانشجویان متعهد و مسئول خارج کشور، جنایات این عنصر خطرناک را هر چه بیشتر در خارج و داخل نوشته منتشر کنند، و شخصیتهای آزاده جهانی را در سراسر دنیا از ظلم و ستمی که به مردم ایران وارد می‏شود آگاه کنند، و آنان را در کمک به ملت دلیر برای نجات ایران از چنگال استعمار و استثمار جهانی بسیج نمایند.

باید جمیع طبقات از اختلافات جزئی دست کشیده و برای نجات خویش بپاخیزند و با هر وسیله ممکن در دفع این مفسد فی الارض اقدام کنند. امروز سکوت در مقابل این ستمگر و بی‏تفاوتی در برابر این جنایات، بر خلاف مصالح عالیه اسلام و مخالف سیره انبیای عظام و ائمه اطهار- علیهم السلام- است. امروز هر مطلبی که موجب انحراف ملت شریف از مسیر اصلی است شیطانی و با نقشه شیاطین طرح می‏شود.

این جانب به اسلام و اولیای اسلام- علیهم السلام- و به عموم مسلمین، بخصوص مؤمنین شیراز و اصفهان- ایّدهم اللَّه تعالی- و به بازماندگان عزیزان اسلام و جوانان متدین و برومند مسلمین تسلیت می‏دهم و خود را در غم آنان شریک می‏دانم. امید است که شهرستانهای دیگر ایران با اهالی محترم این دو شهرستان بزرگ همدردی نموده و خود را در مصایب بزرگ آنان شریک بدانند. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.

8 شهر رمضان 98- روح اللَّه الموسوی الخمینی‏.» (صحیفه امام، ج‏3، ص: 441 ـ 443)

ـ حکم اعزام آقای سید محمدتقی شاهرخی به بروجن برای حل مشکلات منطقه (1358)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب مستطاب ثقة الاسلام و المسلمین آقای سید محمد تقی شاهرخی- دامت افاضاته‏

با توجه به اختلافات منطقه بروجن و سابقه‏ای که جنابعالی در آن منطقه دارید، مقتضی است مسافرتی بدانجا بکنید و از نزدیک به وضع محل و مشکلات رسیدگی نموده و در رفع آنها بکوشید. و به هر نحو صلاح می‏دانید با همکاری افراد ذی صلاح در آن منطقه و جلوگیری از اختلاف و تفرقه سعی نمایید؛ و برای اصلاح وضع کمیته محل و یا انحلال آن و تشکیل سپاه پاسداران و غیره نیز با جلب نظر کمیته مرکزی و ستاد مرکزی سپاه پاسداران و سایر مراجع مربوط و تأیید آنان اقدام نمایید. از خدای تعالی ادامه توفیقات جنابعالی را خواستارم. و السلام علیکم و رحمة اللَّه و برکاته. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏9، ص: 272)

ـ پیام به خانواده‏های شهدای کردستان، پاوه؛ تجلیل از شهدا (1359)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

سلام بر شهدای پاسداران انقلاب اسلامی و تمامی نیروهای مسلح متعهد اسلامی. و سلام بر خانواده‏های عزیز و قهرمانپرور آنان. و درود خداوند بر خانواده‏های شهدایی که با صبر و شکیبایی و مقاومت و با تقدیم عزیزان خود به خدا و اسلام بزرگترین حماسه‏های تاریخ معاصر را ترسیم کرده و می‏کنند. و درود بر تمام پاسداران اسلام که با خون خود و مشتهای مردانه انقلاب اسلامی را به ثمر رساندند. و درود بر تمام قوای مسلح متعهد اسلامی که با گرایش به انقلاب مقدس ایران و پشتوانه ملت عزیز کاخ ستمگری را واژگون کردند. ملت شریف ایران از شما خانواده‏های عزیز شهدای پاسدار قدردانی می‏کند؛ و بالاتر از این تقدیری است که از بارگاه مقدس خداوند متعال نصیب شما و همه شهدای اسلام و وابستگان به آنان خواهد شد. شهدای این انقلاب بزرگ چون شهدای صدر اسلام در پیشگاه مقدس ربوبی ارزشمند و مورد عنایت حق تعالی و اولیای اسلام هستند و خواهند بود. این جانب به عنوان یک خدمتگزار و دعاگوی حقیر، خود و ملت را مرهون این عزیزان می‏دانم، و از خداوند بزرگ طلب رحمت و مغفرت برای همگان می‏نمایم. تاریخ، فداکاری این جوانان غیور متعهد را فراموش نمی‏کند، و نام نامی ملت عظیم ایران و فداکاران در راه اسلام در صفحات تاریخ ثبت و در چهره دهر ضبط است. و السلام علیکم و علی عباد اللَّه الصالحین. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏13، ص: 108)

ـ پیام تشکر به رئیس جمهور اندونزی؛ تبریک عید سعید فطر (1360)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

حضرت آقای ژنرال سوهارتو، رئیس جمهور کشور اندونزی‏

پیام تبریک جنابعالی به مناسبت حلول عید سعید فطر واصل و موجب تشکر گردید.

متقابلًا این عید بزرگ اسلامی را به شما و ملت برادر و مسلمان اندونزی تبریک گفته، سعادت و توفیق عموم مسلمانان جهان و ملل مستضعف را از خدای تعالی مسألت دارم.

و السلام علیکم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏15، ص: 105)

ـ حکم نمایندگی امام در کمیته های انقلاب به آقای سید سراج الدین موسوی (1366)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

فرزندان عزیزم، فرماندهان و مسئولین و اعضای دلاور کمیته‏های انقلاب اسلامی سراسر کشور- ایّدهم اللَّه تعالی‏

کمیته‏های انقلاب اسلامی، این نهاد انقلابی و برگزیده از متن مردم مسلمان، که در روزهای قبل از پیروزی انقلاب اسلامی شکل گرفت و بعد از پیروزی بلافاصله هسته‏های مقاومت را در سراسر کشور تشکیل داد و حافظ اسلام و انقلاب گردید، مسلمانان را شاد و دشمنان اسلام و کشور را ذلیل کرد. این جانب از زحمات اعضای دلیر و رشید پاسداران کمیته‏ها تشکر می‏کنم.

از آنجا که خواسته‏اید نماینده‏ای در آن نهاد تعیین نمایم، جناب حجت الاسلام آقای سراج الدین موسوی- ایّده اللَّه تعالی- فرمانده کل کمیته انقلاب اسلامی، که از افراد با سابقه و سختی کشیده قبل و بعد از انقلاب می‏باشد، را به نمایندگی از جانب خود در آن نهاد منصوب می‏نمایم. توفیق ایشان و تمامی پاسداران شجاع کمیته‏های انقلاب اسلامی را از خداوند متعال خواستارم. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏20، ص: 358)

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)