کد مطلب: 3883 | تاریخ مطلب: 14/05/1400
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

امروز با امام: چهاردهم مرداد

امروز با امام: چهاردهم مرداد

ـ نامه به آقای صدوقی وظیفه علما، هدایت مخالفین و معاندین از کارشکنی در امور مسلمین (1357)

ـ حکم انتصاب آقای سید محمد موسوی خوئینی‏ ها به سمت سرپرست حجاج ایران (1361)

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (1363)

ـ پاسخ استفتاء رئیس کل بانک مرکزی؛ فروش پول رایج کشور توسط مسافران در خارج (1363)

ـ سخنرانی در جمع اعضای شورای مدیریت حوزه قم؛ مسئولیتهای روحانیت و حوزه‏ ها (1363)

امروز با امام: چهاردهم مرداد

 

ـ نامه به آقای صدوقی وظیفه علما، هدایت مخالفین و معاندین از کارشکنی در امور مسلمین (1357)

«بسمه تعالی‏

غره تقویمی شهر رمضان المبارک 98

خدمت جناب مستطاب حجت‏الاسلام و المسلمین آقای صدوقی- دامت برکاته‏

به عرض می‏رساند، مرقوم محترم واصل؛ سلامت و توفیق جنابعالی را در احقاق حق و ابطال باطل از خداوند تعالی خواستار است. باید از مساعی جمیله جنابعالی در روشنگری ملت مسلم تشکر کنم. راهی که ملت ایران در پیش گرفته است محتاج به رهبری حضرات علمای اعلام و حجج اسلام است. لازم است علمای متعهد که جنابعالی بحمداللَّه تعالی از مصادیق واضحه آن هستید کسانی را که با سستی و سردی و گاه با کارشکنی در مسیر حق عمل می‏کنند هدایت کنند و آنها را از مخالفت با مسلمین تحذیر کنند. در ماه مبارک رمضان امسال وظایف علمای اعلام و گویندگان محترم سنگین و در عین حال ثمربخش است. علمای شهرستانهای بزرگ و مبلغینی که در اطراف بحث می‏کنند باید با آگاهی به مقصد در مسیر واحد باشند. بر آقایان است که مبعوثین را از مقصد اعلا آگاه کنند و خوف و وحشت را از دل آنها بزدایند.

اینجانب انتظار دارم که جنابعالی در شعاع نفوذ خود مستقیماً و در سایر اقطار به وسیله علمای آگاه این مقصد الهی را بسط دهید که دست خیانت اجانب و عمال آنها از این مملکت اسلامی به خواست خدای تعالی قطع شود و ملت مسلم به آزادی و استقلال دست یابد و از جنابعالی امید دعای خیر برای حسن عاقبت دارم. والسلام علیکم و رحمةاللَّه‏

روح‏اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏21، ص: 634)

ـ حکم انتصاب آقای سید محمد موسوی خوئینی‏ ها به سمت سرپرست حجاج ایران (1361)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

جناب حجت الاسلام آقای سید محمد خوئینی‏ها- دامت افاضاته‏

با فرا رسیدن ایام حج، این فریضه بزرگ عبادی سیاسی و اجتماعی، که در بین عبادات بزرگ از ویژگیهای خاص برخوردار است و خداوند تبارک و تعالی مسلمانان جهان را با شرایط خاص دعوت نموده است تا در ضمن به جا آوردن این فریضه بزرگ از اموری که در بلاد مسلمین از جهات اجتماعی و سیاسی می‏گذرد مطلع شده و اگر گرفتاریهایی دارند با یکدیگر در میان گذاشته و حتی الامکان در رفع آن کوشا باشند، و مع الأسف بسیاری از مسلمانان به واسطه کج رویها و یا کج‏فهمیهای بعضی عناصر و یا دسیسه‏های بعض از دست‏اندرکاران سودجو بعد سیاسی این عبادت شریف را به طاق نسیان سپرده‏اند، جنابعالی را به سمت نماینده خویش و سرپرست حجاج محترم ایران منصوب نمودم، که با بینش خاص سیاسی که دارید به امور حجاج از ابعاد مختلفه رسیدگی نموده و برای احیای این سنت بزرگ الهی در خطابه‏ها و مراسم دینی مسلمین را به وحدت کلمه و اتحاد مسیر دعوت نموده، و آنان را از آنچه در لبنان عزیز و ایران مجاهد و افغانستان مظلوم از ستمکاران و جهانخواران می‏گذرد مطلع نمایید، و حجاج محترم بلاد را به وظایف بزرگ خود در مقابله با چپاولگران بین المللی و تجاوزکاران آشنا نمایید. البته علمای محترمی که در این سفر هستند، چه آنان که با تقاضای این جانب مشرف شده‏اند و چه دیگران، جنابعالی را تأیید می‏فرمایند. و حجاج محترم موظفند که به راهنماییهای شما گوش فرا دهند و از خطوطی که برای آنان ترسیم می‏نمایید اطاعت نموده و تجاوز ننمایند، تا ان شاء اللَّه تعالی این فریضه عظیم با محتوا و ابعاد متعددش به جا آورده شود.

بدیهی است که متصدیان امور که به هر مناسبت کارشان با این فریضه و با حجاج محترم مرتبط است برای هماهنگ نمودن کارها موظفند با شما همکاری و از ارشاداتتان استفاده نمایند. امید است حجاج محترم کشورهای اسلامی در وحدت کلمه کوشا، و از اخوت ایمانی، که خداوند تعالی بین مسلمین امر فرموده است، غفلت ننمایند؛ و از تفرقه افکنی، که کار شیطان و شیاطین انسی است، احتراز نمایند. و السلام علی عباد اللَّه الصالحین. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏16، ص: 400 ـ 401)

ـ حکم عفو جمعی از زندانیان به رئیس دیوان عالی کشور (1363)

[بسمه تعالی. محضر مبارک حضرت آیت اللَّه العظمی امام خمینی- مد ظله العالی- رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران‏

احتراماً، به پیوست آمار 422 نفر از محکومین دادگاههای انقلاب اسلامی هفت شهر در اجرای مفاد بخشنامه 15595/ 1- 29/ 3/ 62 شورای عالی قضایی که استحقاق عفو و تخفیف مجازات دارند تقدیم می‏گردد.

عبد الکریم موسوی اردبیلی، رئیس دیوان عالی کشور].

بسمه تعالی‏

موافقت می‏شود.[1]- 14/ 5/ 63 روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏18، ص: 528)

ـ پاسخ استفتاء رئیس کل بانک مرکزی؛ فروش پول رایج کشور توسط مسافران در خارج (1363)

 [حضرت امام خمینی رهبر کبیر انقلاب و بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران‏

از قرار اطلاع عده‏ای از مسافرین ایرانی در خارج از کشور مبادرت به فروش پول رایج کشور می‏کنند. با توجه به اینکه به همراه داشتن اسکناس بیش از مبلغ مقرر، غیر قانونی اعلام شده است، و این امر خلاف حیثیت و آبروی جمهوری اسلامی است، مستدعی است نظر مبارک را در این مورد اعلام فرمایید. 14/ 5/ 63- محسن نوربخش‏].

بسمه تعالی‏

تخلف از مقررات دولت خصوصاً در فرض مذکور جایز نیست. روح اللَّه الموسوی الخمینی.» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 1)

ـ سخنرانی در جمع اعضای شورای مدیریت حوزه قم؛ مسئولیتهای روحانیت و حوزه مسئولیت‏ها (1363)

«بسم اللَّه الرحمن الرحیم‏

... فقه را تقویت کنید، مبادی فقه را تقویت کنید و این هم لازم است به اینکه آقایانی که لایق این کار هستند دعوت کنید، ازشان تقاضا کنید، که لازم نیست یک حوزه صد نفری یا دویست نفری باشد، حوزه از دو نفر شروع بشود بعد درست بشود وقتی برای خدا شد دو نفر باشد، ده نفر باشد، صد نفر باشد، اگر این کار بشود که هم حوزه علمیه باشد که جهات علمی خیلی درش قوی باشد، و هم اخلاقی باشد که جهات اخلاقی را القا بکند تمام این مقاصدی که حضرت عالی‏[2] دارید ان شاء اللَّه امیدوارم خداوند تأیید کند و محقق بشود.

و باز هم عرض می‏کنم مأیوس نباشید، این حوزه آن قدر بالا و پایین رفته است تا حالا رسیده به اینجایی که رسیده است که ملاحظه می‏فرمایید. البته با این جمعیت نمی‏شود این جمعیت را کنترل کرد، این شکی نیست که نمی‏شود، با زور هم نمی‏شود، این را باید با نرمش، با نصیحت، با اخلاق، با این طور چیزها این کارها را انجام بدهد. و من امیدوارم که موفق بشوید امثال جنابعالی و دیگران که این کار را انجام بدهند و من چون دیگر خیلی در حضور آقایان هم نباید زیاد حرف بزنم از این جهت معذرت می‏خواهم. من از خداوند تعالی سلامت همه آقایان را می‏خواهم.

و اخیراً، عرض می‏کنم که این کشور مال شماست کشور اسلامی است، اسلام است، اسلام مال شماست یعنی آن چیزی که سردمدار اسلام است روحانیت است. این عددی که الآن در این اتاق کوچک نشستند و بزرگان این حوزه‏ها هستند، اینها مسئولیتشان خیلی زیاد است. اینها باید این امانت خدا را که دستشان الآن آمده است و می‏توانند کار بکنند این امانت را حفظش بکنند به اینکه در هرجا هستند مردم را دعوت کنند به اینکه استقامت کنند مردم، سستی یک وقت نشود. تا اینجا که رسیده برای استقامتی بوده که از ناحیه روحانیون و ملت بوده، این ملت را نگه دارید شما آقایان، ائمه جمعه از همه بیشتر مسئول این امر هستند که این ملت را نگه دارند در این حال، انقلاب ما هم نگذاشته، یعنی انقلابمان به ثمر نرسیده و باید برسد، و امیدواریم برسد. لکن باید مردم را نگذارید مأیوس کنند، یک عده‏ای بیفتند هی آیه یأس بخوانند، مأیوس کنند مردم را. مردم را باید قوی کنید، دلشان را قوی کنید که با دل قوی همین طور که الآن جوانان ما بحمد اللَّه هستند و انسان وقتی آنها را نگاه می‏کند حسرت می‏برد. خدا می‏داند من وقتی که این جمعیت را می‏بینم، با آن گشاده رویی دارند طرف مرگ می‏روند، من ناراحت می‏شوم از اینکه ما چرا این طور هستیم. خدا ان شاء اللَّه که اینها را حفظ کند برای شما، و شما را حفظ کند برای آنها. و شما مردم را دعوت کنید به اینکه استقامت کنند، و باشند در صحنه، که ان شاء اللَّه با بودن آنها کارها تمام بشود. و امید است که بزودی هم تمام بشود.

و الآن هم که می‏بینید اوضاع تغییر کرده است و بسیار تغییر کرده است و به نفع شما دارد تغییر می‏کند، یعنی به نفع اسلام.

و من امیدوارم که همه شما موفق و مؤید و سالم باشید و ملتمس دعا از همه شما هستم من. و السلام علیکم و رحمة اللَّه.» (صحیفه امام، ج‏19، ص: 2 ـ 3)[1] - به استناد وظایف و اختیارات رهبری، مندرج در اصل 110 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران.

[2] - آقای علی مشکینی.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)