کد مطلب: 4731 | تاریخ مطلب: 09/04/1401
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

سقوط نافله ظهر و عصر در سفر

سقوط نافله ظهر و عصر در سفر

سقوط نافله ظهر و عصر در سفر
در غیر سفر نوافل شبانه روز دو برابر رکعات نمازهای یومیه است؛ یعنی 17 رکعت نماز واجب و 34 رکعت نافله شبانه روز در مجموع 51 رکعت نماز.
کسی که در سفر است و قصد ماندن ده روز را ندارد، نمازش شکسته است و در این صورت نافله نماز ظهر و نافله نماز عصر ساقط است، ولی بجا آوردن نافله عشاء رجاءاً اشکال ندارد.

سقوط نافله ظهر و عصر در سفر

رضا هوشیاری

در غیر سفر نوافل شبانه روز دو برابر رکعات نمازهای یومیه است؛ یعنی 17 رکعت نماز واجب و 34 رکعت نافله شبانه روز در مجموع 51 رکعت نماز.

11 رکعت نماز شب (8 رکعت به نیت نماز شب، 2 رکعت به نیت نماز شفع، و یک رکعت به نیت نماز وتر)

2 رکعت نافله صبح قبل از نماز صبح

8 رکعت نافله ظهر قبل از نماز ظهر

8 رکعت نافله عصر قبل از نماز عصر

4 رکعت نافله مغرب بعد از نماز مغرب

2 رکعت نشسته نافله عشاء بعد از نماز عشاء که یک رکعت حساب می شود.

کسی که در سفر است و قصد ماندن ده روز را ندارد، نمازش شکسته است و در این صورت نافله نماز ظهر و نافله نماز عصر ساقط است، ولی بجا آوردن نافله عشاء رجائاً اشکال ندارد.

زائرانی که در مدینه و مکه حضور دارند اگر کمتر از 10 روز در آنجا می مانند نافله ظهر و عصر برای ایشان هم ساقط است اگرچه مخیرند نماز ظهر و عصر را چهار رکعتی بخوانند.

پس تخییر در اماکن تخییر خصوص نمازهای چهار رکعتی واجب است (ظهر و عصر و عشاء) و شامل نافله ظهر و عصر نمی شود.

البته نافله عشاء را رجائاً می توانند بجا آورند.

تذکر: در مکه و مدینه به انجام مستحبات اهتمام بورزید و در بجا آوردن نوافل شبانه روزی در این اماکن مخصوصاً نماز شب کوتاهی نکنید و از این فرصت کمال استفاده را ببرید.

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

ویدیو

 

 

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)