کد مطلب: 3671 | تاریخ مطلب: 23/02/1399
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

16. استحاضه و روزه

16. استحاضه و روزه:
روزه مستحاضه صحیح است به شرط آنکه غسلهای واجب برای نماز روزانه خود را انجام دهد.


م 1. روزه مستحاضه قلیله صحیح است و در صحت آن، وضو شرط نیست .

م 2. در مستحاضه متوسطه، انجام غسل روزانه واجب برای نماز، در صحت روزه اش شرط است .

م 3. در مستحاضه کثیره، علاوه بر غسلهای روزانه واجب برای نماز، بنابر احتیاط واجب باید غسل نماز مغرب و عشای شبی که می خواهد فردای آن روز را روزه بگیرد به جا آورد. (رساله، م 418)

م 4. مستحاضه کثیره اگر بعد از نماز مغرب و عشا غسل نکند و برای خواندن نماز شب پیش از اذان صبح غسل نماید، و در روز هم غسل­هایی را که برای نمازهای روزش واجب است به جا آورد، روزه او صحیح است.  (رساله، م 418)

م 5. اگر بعد از نماز عصر مستحاضه شود و تا غروب غسل نکند روزه او صحیح است . (رساله، م 419)

م 6.  احتیاط واجب آن است که زن مستحاضه در تمام روزی که روزه است به مقداری که می­تواند از بیرون آمدن خون جلوگیری کند. (رساله، م 417 )

م 7. غیر از انجام غسل، رعایت شرائط دیگر، از قبیل تعویض یا تطهیر لباس نجس و جلوگیری از سرایت خون به سایر اعضا که در نماز لازم است، در صحت روزه معتبر نیست.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، اعمال مکه در حج تمتع

اعمال مکه در حج تمتع:
بعد از انجام اعمال منا در روز عید قربان، حجاج می توانند اعمال مکه را بجا آورند و تا آخر ذی الحجه وقت دارند.
معمولاً حجاج گرامی از روز دوازدهم به بعد که از منا به مکه بر می گردند اعمال مکه را انجام می دهند. و در حج تمتع محرمات احرام در سه مرحله حلال می شود:

عید غدیر

«امروز که روز عید غدیر است و از بزرگترین اعیاد مذهبی است، این عید، عیدی است که مال مستضعفان است، عید محرومان است، عید مظلومان جهان است، عیدی است که خدای تبارک و تعالی به وسیله رسول اکرم - صلی الله علیه و آله و سلم- برای اجرای مقاصد الهی و ادامه تبلیغات و ادامه راه انبیا، حضرت امیر - سلام الله علیه - را منصوب فرمودند.» (صحیفه امام؛ ج 19، ص 63)