کد مطلب: 4927 | تاریخ مطلب: 13/03/1402
  • تلگرام
  • Google+
  • Cloob
  • نسخه چاپی

برگزاری محفل شعر «در بیت خورشید»

برگزاری محفل شعر «در بیت خورشید»

حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی کمساری:جنگ امروز، جنگ روایت هاست. این جنگ که پیچیده ترین جنگ رسانه ای امروز دنیاست مفاهیم و ارزش ها را در باور مخاطب تغییر می دهد و ارزش را به ضد خویش تبدل می کند. باید از میان روایت های مختلفی که درباره امام راحل مطرح می شود هوشیار بود و به این مساله توجه داشت که چهره حقیقی امام را دشمن مخدوش نکند و روایتی مخالف اهداف و مسیر امام را در اعتقاد و باور مردم وارد نکنند.

به مناسبت سی وچهارمین سالگرد ارتحال ملکوتی امام خمینی (س)، موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) - قم محفل شعری با عنوان « در بیت خورشید» در منزل تاریخی امام واقع در میدان روح الله قم برگزار کرد.

در ابتدای مراسم جناب حجت الاسلام والمسلمین قاسمی مجلس را با نوای گرم خویش به فیض رساندند و پس از آن چهار نفر از شاعران به نام، به قرائت اشعار خویش پرداختند جناب آقای سید مهدی موسوی چهارپاره‌ای در مدح امام رضا خواند. در این شعر اشارات بسیار زیبایی به مراسم تشییع باشکوه شهید حاج قاسم سلیمانی در حرم مطهر رضوی داشت و پس از آن شعری در مدح امام راحل (ره) قرائت نمود.

جناب آقای میلاد عرفان‌پور شاعر دیگری بود که شعری حماسی خواند و در آن به زنده بودن مسیر و حرکت امام توجه نموده بود. شاعر سوم جناب آقای مهدی جهاندار بود که دو شعر خواند شعر اول را به حاج قاسم سلیمانی و شعر دوم را به امام (ره) تقدیم نمود. این شاعر اصفهانی به جنگ روایت‌ها توجه کرده بود و در شعر خود روایت‌های مختلفی که از امام می‌شود را مورد نقد قرار داده بود.

سید محمد جواد شرافت شعری را با این مطلع :« و شیطان چه دارد هیاهو هیاهو..» خواند که در آن نگاه ویژه ای به دشمنان امام و انقلاب داشت که در صدد خاموش کردن مسیر ایشان گام بر می دارند.

در ادامه از نماهنگ «بت شکن» رونمایی شد. این نماهنگ که از تولیدات موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) - قم است توسط گروه سرود فدائیان قائم در این جلسه اجرا شد.

سپس حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی کمساری رئیس محترم موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) به سخنرانی پرداختند وی در ابتدا از شاعران تشکر و به این نکته پرداختند که زبان هنر مخصوصا شعر از جذابیت و رسانگی بالایی برخوردار است و بیان اندیشه و نگاه امام در این قالب تاثیرات عمیقی دارد سپس با اشاره به شعر جناب آقای جهاندار بیان کردند که جنگ امروز، جنگ روایت‌هاست. این جنگ که پیچیده ترین جنگ رسانه ای امروز دنیاست مفاهیم و ارزش‌ها را در باور مخاطب تغییر می دهد و ارزش را به ضد خویش تبدل می کند. ایشان در ادامه بیان داشتند که باید از میان روایت های مختلفی که درباره امام راحل مطرح می‌شود هوشیار بود و به این مساله توجه داشت که چهره حقیقی امام را دشمن مخدوش نکند و روایتی مخالف اهداف و مسیر امام را در اعتقاد و باور مردم وارد نکنند.

پس از سخنرانی مختصر ایشان حجت الاسلام و المسلمین جواد محمد زمانی شعری در مورد امام و واقعه پانزده خرداد خواندند و در ادامه محمد حسین ملکیان غزلی تقدیم کردند که در آن توجه ویژه ای به گذشته و حال انقلاب اسلامی شده بود. حجت الاسلام و المسلمین زکریا اخلاقی  شاعر میبدی که غزل های معنوی و روحانی ایشان سبک منحصر به فردی در ادبیات دارد شعری را تقدیم به امام خمینی ره کردند که مشحون از معارف توحیدی بود. دبیر این جلسه حجت الاسلام و المسلمین محمد مهدی خانمحمدی آخرین شاعری بود که غزلی را تقدیم به امام کردند.

. انتهای پیام /*
 

زمزم احکام، ربا و اقسام آن

حرمت ربا با آیات قرآن و سنت رسول خدا (ص) و احادیث اهل بیت علیهم السلام و اجماع فقها ثابت گشته و از گناهان بزرگ محسوب می شود ،
ربا یا ربای معاملی است و یا ربای قرضی و ربا در معامله عبارت است از مبادله دو کالای مثل هم با دریافت اضافی.

ماه محرم و صفر

محرّم و صفر، که ماه‏‎ ‎‏برکات اسلامی است و ماه زنده ماندن اسلام است، باید ما محرّم و صفر را زنده نگه‏‎ ‎‏داریم به ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ که با ذکر مصائب اهل بیت ـ علیهم السلام ـ‏‎ ‎‏زنده مانده است این مذهب تا حالا؛ با همان وضع سنتی، با همان وضع مرثیه سرایی و‏‎ ‎‏روضه خوانی.(صحیفه امام، ج 15، ص 331)